Bosnia-Hercegovina 2021/22


Premijer Liga
Prva Liga
Druga Liga

Premijer Liga 2021/22

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            33  26  6  1  74-14  84             Champions
 2.FK Tuzla City                    33  15 12  6  49-36  57
 3.FK Borac (Banja Luka)            33  13 15  5  44-34  54        [C]
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           33  13  7 13  37-33  46
 5.FK Velež (Mostar)                33  13  8 12  42-37  44  [-3]
 6.FK Željezničar (Sarajevo)        33   9 16  8  28-29  43
 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 33   8 15 10  31-35  39
 8.HŠK Posušje (Posušje)            33   8 13 12  33-51  37        [P]
 9.FK Leotar (Trebinje)             33   9  7 17  25-46  34        [P]
10.FK Sloboda Tuzla                 33   7 12 14  26-35  33
-----------------------------------------------------------
11.FK Radnik (Bijeljina)            33   5 12 16  34-53  27             Relegated
12.FK Rudar Prijedor                33   5 11 17  28-48  26        [P]  Relegated

NB: Velež 3 points deducted because of incidents round 10

Round 1
[Jul 16]
Radnik            0-1 Leotar            
[Jul 17]
Željezničar       1-1 Borac             
[Jul 18]
Sloboda           1-0 Rudar             
Široki Brijeg     0-0 Zrinjski          
[Jul 19]
Sarajevo          1-2 Tuzla City        
Velež             2-0 Posušje           

Round 2
[Jul 24]
Radnik            1-2 Sloboda           
Tuzla City        2-1 Željezničar       
[Jul 25]
Rudar             1-1 Široki Brijeg     
Posušje           0-2 Sarajevo          
Borac             0-0 Leotar            
[Sep 15]
Zrinjski          2-1 Velež             

Round 3
[Jul 30]
Sloboda           1-0 Leotar            
[Jul 31]
Željezničar       1-0 Posušje           
Sarajevo          0-2 Zrinjski          
[Aug 1]
Široki Brijeg     0-0 Radnik            
[Aug 2]
Velež             0-2 Rudar             
[Oct 20]
Borac             1-1 Tuzla City        

Round 4
[Aug 7]
Leotar            0-2 Tuzla City        
Sloboda           0-0 Široki Brijeg     
Zrinjski          3-0 Željezničar       
[Aug 8]
Posušje           1-0 Borac             
Rudar             0-2 Sarajevo          
Radnik            1-1 Velež             

Round 5
[Aug 13]
Široki Brijeg     2-0 Leotar            
[Aug 14]
Tuzla City        4-1 Posušje           
[Aug 15]
Sarajevo          2-1 Radnik            
Velež             0-2 Sloboda           
[Aug 16]
Željezničar       2-0 Rudar             
Borac             1-5 Zrinjski          

Round 6
[Aug 21]
Sloboda           1-2 Sarajevo          
Zrinjski          1-1 Tuzla City        
[Aug 22]
Rudar             1-1 Borac             
Radnik            0-0 Željezničar       
Široki Brijeg     0-1 Velež             
[Aug 25]
Leotar            2-2 Posušje           

Round 7
[Aug 27]
Sarajevo          0-0 Široki Brijeg     
[Aug 28]
Tuzla City        3-2 Rudar             
Velež             2-1 Leotar            
[Aug 29]
Posušje           0-0 Zrinjski          
Borac             4-3 Radnik            
Željezničar       1-1 Sloboda           

Round 8
[Sep 10]
Velež             1-1 Sarajevo          
[Sep 11]
Leotar            0-1 Zrinjski          
Radnik            1-3 Tuzla City        
Sloboda           1-1 Borac             
[Sep 12]
Rudar             3-0 Posušje           
Široki Brijeg     0-0 Željezničar       

Round 9
[Sep 17]
Sarajevo          0-1 Leotar            
Borac             2-1 Široki Brijeg     
[Sep 18]
Posušje           1-1 Radnik            
Željezničar       0-0 Velež             
Tuzla City        1-0 Sloboda           
Zrinjski          3-0 Rudar             

Round 10
[Sep 21]
Sloboda           1-1 Posušje           
Velež             awd Borac             [awarded 0-3; abandoned at 0-2 in 81'
[Sep 22]                                 due to pitch invasion; Velež 3 points
Leotar            2-1 Rudar              deducted]
Radnik            1-0 Zrinjski          
Široki Brijeg     2-1 Tuzla City        
Sarajevo          2-0 Željezničar       

Round 11
[Sep 25]
Rudar             2-0 Radnik            
Tuzla City        2-1 Velež             
Borac             1-0 Sarajevo          
[Sep 26]
Posušje           2-2 Široki Brijeg     
Željezničar       1-0 Leotar            
Zrinjski          1-0 Sloboda           

Round 12
[Oct 2]
Leotar            1-0 Radnik            
Posušje           2-4 Velež             
Zrinjski          4-0 Široki Brijeg     
[Oct 3]
Rudar             1-1 Sloboda           
Tuzla City        1-1 Sarajevo          
[Oct 4]
Borac             1-1 Željezničar       

Round 13
[Oct 15]
Velež             0-1 Zrinjski          
[Oct 16]
Leotar            1-1 Borac             
Sloboda           3-0 Radnik            
Željezničar       2-1 Tuzla City        
[Oct 17]
Sarajevo          1-0 Posušje           
Široki Brijeg     2-1 Rudar             

Round 14
[Oct 23]
Leotar            1-1 Sloboda           
Rudar             2-2 Velež             
Zrinjski          1-0 Sarajevo          
[Oct 24]
Posušje           2-0 Željezničar       
Radnik            1-2 Široki Brijeg     
Tuzla City        1-1 Borac             

Round 15
[Oct 30]
Sarajevo          1-1 Rudar             
[Oct 31]
Tuzla City        4-0 Leotar            
Velež             1-2 Radnik            
Borac             3-0 Posušje           
Široki Brijeg     0-0 Sloboda           
[Nov 1]
Željezničar       0-3 Zrinjski          

Round 16
[Nov 6]
Leotar            1-3 Široki Brijeg     
Radnik            0-1 Sarajevo          
Zrinjski          4-1 Borac             
[Nov 7]
Posušje           1-1 Tuzla City        
Rudar             2-2 Željezničar       
[Nov 8]
Sloboda           1-1 Velež             

Round 17
[Nov 19]
Velež             1-1 Široki Brijeg     
[Nov 20]
Sarajevo          1-0 Sloboda           
Tuzla City        0-2 Zrinjski          
[Nov 21]
Posušje           1-0 Leotar            
Borac             1-0 Rudar             
Željezničar       2-0 Radnik            

Round 18
[Nov 27]
Leotar            1-3 Velež             
Zrinjski          3-1 Posušje           
Sloboda           1-1 Željezničar       
[Nov 28]
Rudar             0-1 Tuzla City        
Radnik            1-1 Borac             
Široki Brijeg     2-1 Sarajevo          

Round 19
[Dec 3]
Zrinjski          6-2 Leotar            
[Dec 4]
Sarajevo          0-2 Velež             
Posušje           0-0 Rudar             
Borac             3-1 Sloboda           
[Dec 5]
Željezničar       1-0 Široki Brijeg     
Tuzla City        2-2 Radnik            

Round 20
[Feb 25]
Široki Brijeg     0-3 Borac             
Velež             2-0 Željezničar       
[Feb 26]
Leotar            0-2 Sarajevo          
Sloboda           1-1 Tuzla City        
[Feb 27]
Radnik            3-1 Posušje           
Rudar             0-1 Zrinjski          

Round 21
[Mar 4]
Zrinjski          4-1 Radnik            
[Mar 5]
Rudar             1-2 Leotar            
Željezničar       2-0 Sarajevo          
[Mar 6]
Posušje           1-0 Sloboda           
Borac             2-0 Velež             
[Mar 7]
Tuzla City        2-2 Široki Brijeg     

Round 22
[Mar 12]
Sarajevo          1-1 Borac             
Velež             1-2 Tuzla City        
Široki Brijeg     1-1 Posušje           
[Mar 13]
Leotar            0-0 Željezničar       
Radnik            0-0 Rudar             
Sloboda           0-2 Zrinjski          

Round 23
[Mar 19]
Zrinjski          4-0 Radnik            
[Mar 20]
Sarajevo          6-0 Posušje           
Tuzla City        1-0 Rudar             
Borac             2-0 Leotar            
Željezničar       1-0 Velež             
[Mar 21]
Široki Brijeg     1-0 Sloboda           

Round 24
[Apr 1]
Velež             1-0 Široki Brijeg     
[Apr 2]
Leotar            1-1 Sarajevo          
Radnik            2-1 Sloboda           
Rudar             2-2 Borac             
Zrinjski          5-0 Tuzla City        
[Apr 3]
Posušje           3-2 Željezničar       

Round 25
[Apr 9]
Tuzla City        3-3 Radnik            
Željezničar       3-0 Leotar            
Borac             1-1 Zrinjski          
[Apr 10]
Sarajevo          6-0 Rudar             
Sloboda           1-2 Velež             
Široki Brijeg     1-1 Posušje           

Round 26
[Apr 15]
Rudar             0-0 Željezničar       
Radnik            0-0 Velež             
[Apr 16]
Leotar            1-0 Široki Brijeg     
Tuzla City        0-0 Borac             
Posušje           0-0 Sloboda           
Zrinjski          4-0 Sarajevo          

Round 27
[Apr 22]		
Željezničar       1-2 Zrinjski          
[Apr 23]
Široki Brijeg     1-3 Rudar             
Sloboda           1-0 Leotar            
Sarajevo          0-1 Tuzla City        
Borac             1-0 Radnik            
[Apr 25]
Velež             5-2 Posušje           

Round 28
[Apr 29]
Zrinjski          1-0 Široki Brijeg     
[Apr 30]
Radnik            0-0 Posušje           
Rudar             1-0 Sloboda           
Borac             1-0 Sarajevo          
Tuzla City        0-0 Željezničar       
[May 1]
Leotar            2-1 Velež             

Round 29
[May 6]
Sarajevo          1-0 Radnik            
Sloboda           0-2 Zrinjski          
Velež             1-0 Rudar             
[May 7]
Posušje           2-0 Leotar            
[May 18]
Široki Brijeg     0-1 Tuzla City        
Željezničar       0-0 Borac             

Round 30
[May 10]
Sarajevo          1-1 Željezničar       
Zrinjski          1-1 Velež             
[May 11]
Tuzla City        4-1 Sloboda           
Radnik            1-3 Leotar            
Rudar             0-0 Posušje           
Borac             1-1 Široki Brijeg     

Round 31
[May 14]
Leotar            2-0 Rudar             
Široki Brijeg     awd Sarajevo          [awarded 3-0; originally 2-0]
Velež             1-0 Tuzla City        
[May 15]
Sloboda           2-1 Borac             
Posušje           2-2 Zrinjski          
[May 16]
Željezničar       1-1 Radnik            

Round 32
[May 21]
Zrinjski          1-0 Leotar            
[May 22]
Borac             2-1 Velež             
Sarajevo          1-0 Sloboda           
Tuzla City        1-2 Posušje           
Radnik            5-2 Rudar             
Željezničar       0-0 Široki Brijeg     

Round 33
[May 27]
Velež             3-0 Sarajevo          
[May 28]
Rudar             0-2 Zrinjski          
[May 29]
Leotar            0-0 Tuzla City        
Posušje           3-0 Borac             
Sloboda           1-1 Željezničar       
Široki Brijeg     3-3 Radnik            

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            33  26  6  1  74-14  84             Champions
 2.FK Tuzla City                    33  15 12  6  49-36  57
 3.FK Borac (Banja Luka)            33  13 15  5  44-34  54        [C]
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           33  13  7 13  37-33  46
 5.FK Velež (Mostar)                33  13  8 12  42-37  44  [-3]
 6.FK Željezničar (Sarajevo)        33   9 16  8  28-29  43
 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 33   8 15 10  31-35  39
 8.HŠK Posušje (Posušje)            33   8 13 12  33-51  37        [P]
 9.FK Leotar (Trebinje)             33   9  7 17  25-46  34        [P]
10.FK Sloboda Tuzla                 33   7 12 14  26-35  33
-----------------------------------------------------------
11.FK Radnik (Bijeljina)            33   5 12 16  34-53  27             Relegated
12.FK Rudar Prijedor                33   5 11 17  28-48  26        [P]  Relegated

NB: Velež 3 points deducted because of incidents round 10


Prva Liga

Prva Liga FBiH | Prva Liga RS 

Prva Liga FBiH

Final Table:

 1.FK Igman (Konjic)                30  20  8  2  47-16  68             Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.NK GOŠK (Gabela)                 30  19  9  2  56-24  66
 3.FK Budućnost (Banovići)          30  14 10  6  48-34  52
 4.NK Tošk (Tešanj)                 30  14 10  6  46-32  52
 5.FK Rudar (Kakanj)                30  15  7  8  40-35  52
 6.OFK Gradina (Srebrenik)          30  14  3 13  49-47  45        [P]
 7.NK Bratstvo (Gračanica)          30  13  5 12  48-43  44
 8.HNK Orašje                       30  12  7 11  36-41  43
 9.FK Goražde                       30  11  5 14  33-40  38
10.NK Zvijezda (Gradačac)           30   8  9 13  36-37  33
11.BFK Simm-Bau (Kosova)            30   8  8 14  31-33  32
12.FK Radnik (Hadžići)              30   6 13 11  23-35  31
13.NK Jedinstvo (Bihać)             30   8  5 17  34-56  29
14.NK Travnik (Travnik)             30   6 10 14  36-45  28
-----------------------------------------------------------
15.FK Mladost (Doboj Kakanj)        30   8  3 19  35-55  27        [R]  Relegated
16.HNK Tomislav (Tomislavgrad)      30   6  4 20  29-54  22        [P]  Relegated

Prva Liga RS

Final Table:

 1.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       30  24  4  2  73-16  75  [-1]  [R]  Promoted 
-----------------------------------------------------------
 2.SDFK Sloga (Doboj)               30  21  5  4  67-20  68
 3.FK Sloboda (Novi Grad)           30  20  5  5  52-16  65
 4.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        30  18  4  8  61-30  58
 5.FK Sutjeska (Foča)               30  17  4  9  59-39  55
 6.FK Drina (Zvornik)               30  15  5 10  49-36  50
 7.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    30  13  4 13  40-41  43
 8.FK Omarska (Omarska)             30  11  6 13  34-41  39        [P]
 9.FK Ljubić (Prnjavor)             30  12  2 16  52-57  38
10.FK Tekstilac (Derventa)          30  10  7 13  25-34  37
11.FK Željezničar ST (Banja Luka)   30   9  6 15  40-47  33
12.FK Alfa Modriča                  30   9  4 17  33-63  31
13.FK Kozara (Gradiška)             30   8  5 17  36-47  29
14.FK Podrinje (Janja)              30   8  3 19  27-57  27
-----------------------------------------------------------
15.Borac Kozarska Dubica            30   8  3 19  22-51  24  [-3]       Relegated
16.FK Budućnost (Pilica)            30   3  1 26  20-95  10        [P]  Relegated


Druga Liga

Druga Liga FBiH | Druga Liga RS 

Druga Liga FBiH

Druga Liga FBiH Jug | Druga Liga FBiH Sjever | Druga Liga FBiH Zapad | Druga Liga FBiH Centar | Baraž za Popunu

Druga Liga FBiH Jug

Final Table:

 1.FK Klis (Buturović Polje)        26  21  4  1  74-23  67             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.HNK Čapljina                     26  17  3  6  64-34  54        [R]
 3.HNK Sloga (Gji. Vakuf-Uskoplje)  26  15  4  7  73-41  49
 4.HNK Rama (Rama)                  26  12  5  9  55-47  41
 5.NK Kamešnica (Podhum (Livno))    26  12  5  9  54-54  41  
 6.HNK Neum                         26  11  3 12  55-54  36
 7.NK Troglav 1918 (Livno)          26  10  4 12  45-42  34
 8.HNK Brotnjo (Čitluk)             26  10  4 12  45-59  34
 9.HNK Grude (Grude)                26   9  4 13  37-43  31
10.FK Turbina (Jablanica)           26   7  7 12  40-62  28
11.NK Ljubuški                      26   7  6 13  51-62  27
12.HNK Višići                       26   8  2 16  48-63  26        [P]
13.HNK Stolac                       26   8  2 16  41-68  26
14.FK Bjelopoljac (Mostar)          26   6  5 15  33-63  23

Druga Liga FBiH Sjever

Final Table:

 1.FK Radnički (Lukavac)            30  21  5  4  84-32  68             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FK Gornji Rahić (Gornji Rahić)   30  17  7  6  78-36  58
 3.FK Seona (Seona)                 30  17  6  7  51-36  57
 4.FK Bosna (Mionica)               30  16  6  8  64-41  54
 5.FK Priluk (Priluk)               30  16  1 13  47-46  49
 6.FK Bosna (Kalesija)              30  13  6 11  71-49  45
 7.NK Prokosovići (Prokosovići)     30  14  3 13  52-42  45
 8.NK Orahovica 74                  30  14  3 13  50-47  45
 9.NK Dinamo (Donja Mahala)         30  13  3 14  57-45  42
10.NK Svatovac (Poljice)            30  13  3 14  46-52  42
11.FK Dizdaruša (Brčko)             30  13  3 14  47-56  42
12.NK Mladost (Malešići)            30  13  2 15  68-76  41
13.FK Mladost (Kikači)              30  12  4 14  60-54  40        [P]
14.NK Odžak 102 (Odžak)             30  12  1 17  42-62  37
15.FK Lokomotiva (Miričina)         30   7  2 21  23-68  23
16.NK Slaven (Živinice)             30   1  1 28  11-109  4        [R]

Druga Liga FBiH Zapad

Final Table:

 1.NK Iskra (Bugojno)               28  22  5  1  66-15  71             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.NK Rudar (Kamengrad)             28  19  5  4  67-30  62
 3.NK Kiseljak (Kiseljak)           28  15  6  7  66-32  51
 4.FK Vitez (Vitez)                 28  14  5  9  60-38  47
 5.FK Krajina (Cazin)               28  12  7  9  60-50  43
 6.NK Novi Travnik                  28  13  4 11  45-40  40  [-3]
 7.NK Podgrmeč (Sanski Most)        28  10  9  9  46-31  36  [-3]
 8.FK Rudar (Han Bila)              28  11  3 14  49-46  36
 9.NK Brnjaci                       28  11  2 15  34-50  35        [P]
10.NK Sloga (Bosanska Otoka)        28   9  7 12  40-59  34
11.NK Vlašić (Turbe)                28   9  5 14  45-57  32
12.NK Vitez (Vitez)                 28   8  8 12  27-36  29  [-3]
13.NK Krajišnik (Velika Kladuša)    28   8  3 17  26-56  27  
14.NK Vitez Bužim                   28   7  5 16  31-39  26
15.NK Brekovica 78 (Brekovica)      28   3  4 21  23-106 13

Druga Liga FBiH Centar

Final Table:

 1.NK Stupčanica (Olovo)            30  25  1  4  96-27  76             Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.NK Bosna (Visoko)                30  21  4  5  69-23  67
 3.NK Čelik (Zenica)                30  21  6  3  79-21  66  [-3]  [P]
 4.FK Unis (Vogošća)                30  14  7  9  53-38  49
 5.NK Borac (Jelah)                 30  14  6 10  54-42  48
 6.FK Mošćanica (Sarajevo)          30  14  6 10  41-34  48
 7.NK Kolina (Ustikolina)           30  14  4 12  66-38  46
 8.FK Famos (Hrasnica)              30  13  3 14  45-44  42
 9.NK Moševac                       30  12  5 13  52-46  41
10.FK Baton (Sarajevo)              30  11  4 15  45-61  37        [P]
11.NK Usora (Žabljak)               30  11  3 16  39-55  36
12.NK Natron (Maglaj)               30   9  8 13  44-61  35 
13.NK Krivaja (Zavidovići)          30  10  7 13  67-67  34  [-3]
14.NK Azot (Vitkovići)              30  10  3 17  25-55  33
15.FK Rudar (Breza)                 30   5  1 24  34-95  16
16.FK Jahorina (Prača)              30   2  0 28  25-127  6        [P]

Baraž za Popunu

First Legs [Jun 8]
Radnički (L)      3-0 Klis              
Iskra             1-2 Stupčanica        

Second Legs [Jun 12]
Klis              1-0 Radnički (L)      
Stupčanica        3-0 Iskra             

NB: FK Radnički (Lukavac) and NK Stupčanica (Olovo) promoted

Druga Liga RS

Druga Liga RS Zapad | Druga Liga RS Istok

Druga Liga RS Zapad

Final Table:

 1.FK Laktaši (Laktaši)             30  27  2  1  86-14  83             Promoted    
-----------------------------------------------------------
 2.FK Sloboda (Mrkonjić Grad)       30  21  4  5  71-28  67    
 3.FK Sloga (Trn)                   30  16  6  8  61-38  53  [-1]
 4.FK Jedinstvo (Žeravica)          30  17  2 11  65-43  53    
 5.OFK Brdo (Hambarine)             30  16  5  9  56-38  53    
 6.FK Borac (Šamac)                 30  15  4 11  56-42  49    
 7.FK Čelinac                       30  13  6 11  38-32  45    
 8.FK Gorica (Šipovo)               30  11 10  9  45-36  43        [P]
 9.FK Progres (Kneževo)             30  12  5 13  58-51  41    
11.FK Sloga (Srbac)                 30  12  4 14  50-55  40    
11.FK Dubrave (Gradiška)            30  11  3 16  46-56  36    
12FK BSK (Banja Luka)               30   8  9 13  41-54  33        [P]
13.FK Proleter (Teslić)             30   8  6 16  44-57  30   
14.OFK Polet 1926 (Brod)            30   8  4 18  33-81  28     
15.FK Ukrina (Čečava)               30   5  4 21  31-74  19        [P]
16.FK Željezničar (Doboj)           30   2  2 26  24-106  8        [P]

Druga Liga RS Istok

Final Table:

 1.OFK Sloga 2 (Gornje Crnjelovo)   30  26  3  1 116-15  81        [P]  Promoted    
-----------------------------------------------------------   
 2.FK Famos (Istočna Ilidža)        30  21  7  2  80-21  70    
 3.FK Velež (Nevesinje)             30  16  4 10  64-39  52    
 4.FK Guber (Srebrenica)            30  14  6 10  66-49  48    
 5.FK Stakorina (Čajniče)           30  13  6 11  51-37  45        [P]    
 6.FK Jedinstvo (Brodac)            30  11  7 12  54-45  40    
 7.OFK Glasinac 1936 (Sokolac)      30  13  1 16  52-56  40    
 8.FK Vlasenica                     30  12  4 14  44-61  40    
 9.FK Drina HE (Višegrad)           30  11  5 14  57-65  38    
10.FK Romanija (Pale)               30  11  5 14  59-67  38    
11.FK Mladost (Gacko)               30  11  4 15  49-55  37    
12.FK Proleter (Dvorovi)            30  11  4 15  41-63  37    
13.FK Rudar 1925 (Ugljevik)         30  10  6 14  38-55  36        [P] 
14.UFK Ilićka 01 (Brčko)            30  11  0 19  44-78  33    
15.FK Mladost (Rogatica)            30   8  2 20  44-99  26    
16.FK Milići                        30   7  4 19  32-86  22  [-3]  [P]


2020/21.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 30 Jun 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.