Bosnia-Hercegovina 2023/24


Premijer Liga

Premijer Liga 2023/24

Table:

 1.FK Borac (Banja Luka)            32  24  6  2  67-24  78       Champions
 2.HŠK Zrinjski (Mostar)            32  23  4  5  72-26  73  [C]
 3.FK Velež (Mostar)                32  15 11  6  45-27  56
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           32  16  7  9  55-36  52  [-3]
 5.HŠK Posušje (Posušje)            32  12  9 11  33-29  45
 6.SDFK Sloga (Doboj)               32  13  2 17  36-49  41
 7.FK Željezničar (Sarajevo)        32  12  4 16  33-35  40
 8.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 32  11  5 16  35-43  38
 9.FK Igman (Konjic)                32   9  6 17  39-63  33
10.NK GOŠK (Gabela)                 32   8  9 15  37-63  33  [P]
-----------------------------------------------------------
11.FK Tuzla City                    32   7  6 19  44-64  27       Relegated
12.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        32   6  3 23  33-70  21  [P]  Relegated

NB: Sarajevo 3 points deducted for walking off in a cup match

Round 1
[Jul 29]
Velež             5-0 Zvijezda          
[Jul 30]
GOŠK              1-4 Tuzla City        
Sarajevo          1-2 Sloga D           
[Aug 30]
Željezničar       1-0 Igman             
[Sep 13]
Zrinjski          0-1 Posušje           
[Sep 27]
Široki Brijeg     0-2 Borac             

Round 2
[Aug 4]
Posušje           1-2 Široki Brijeg     
[Aug 5]
Zvijezda          3-4 Igman             
[Aug 6]
Velež             0-0 GOŠK              
[Sep 20]
Sloga D           3-0 Željezničar       
[Sep 27]
Tuzla City        2-4 Zrinjski          
[Oct 18]
Borac             1-1 Sarajevo          

Round 3
[Aug 11]
Sarajevo          3-0 Posušje           
[Aug 12]
Igman             1-0 Sloga D           
GOŠK              2-0 Zvijezda          
Željezničar       2-0 Borac             
[Aug 13]
Široki Brijeg     1-0 Tuzla City        
[Oct 18]
Zrinjski          3-0 Velež             

Round 4
[Aug 19]
Zvijezda          1-0 Sloga D           
Posušje           1-0 Željezničar       
[Aug 20]
Borac             4-1 Igman             
Zrinjski          3-1 GOŠK              
Velež             1-1 Široki Brijeg     
[Aug 21]
Tuzla City        1-2 Sarajevo          

Round 5
[Aug 25]
Borac             5-0 Sloga D           
[Aug 26]
Igman             2-1 Posušje           
Željezničar       3-1 Tuzla City        
[Aug 27]
Široki Brijeg     2-0 GOŠK              
Zrinjski          5-3 Zvijezda          
[Aug 28]
Sarajevo          1-0 Velež             

Round 6
[Sep 1]
Borac             4-2 Zvijezda          
[Sep 2]
Posušje           4-0 Sloga D           
GOŠK              2-2 Sarajevo          
[Sep 3]
Tuzla City        3-1 Igman             
Velež             1-0 Željezničar       
[Nov 22]
Zrinjski          3-1 Široki Brijeg     

Round 7
[Sep 15]
Sloga D           2-1 Tuzla City        
Željezničar       2-3 GOŠK              
[Sep 16]
Igman             2-4 Velež             
Sarajevo          1-0 Zrinjski          
[Sep 17]
Borac             1-0 Posušje           
Široki Brijeg     2-1 Zvijezda          

Round 8
[Sep 22]
Široki Brijeg     1-0 Sarajevo          
[Sep 23]
Tuzla City        1-2 Borac             
GOŠK              4-0 Igman             
Velež             4-2 Sloga D           
[Sep 24]
Zvijezda          0-2 Posušje           
Zrinjski          2-1 Željezničar       

Round 9
[Sep 30]
Posušje           1-1 Tuzla City        
Sarajevo          2-0 Zvijezda          
[Oct 1]
Igman             0-2 Zrinjski          
Sloga D           3-2 GOŠK              
Borac             2-0 Velež             
[Oct 2]
Željezničar       2-1 Široki Brijeg     

Round 10
[Oct 6]
Velež             2-1 Posušje           
[Oct 7]
Zvijezda          1-1 Tuzla City        
[Oct 8]
GOŠK              0-3 Borac             
Široki Brijeg     2-0 Igman             
Sarajevo          3-0 Željezničar       
[Oct 9]
Zrinjski          2-0 Sloga D           

Round 11
[Oct 21]
Sloga D           1-0 Široki Brijeg     
Posušje           0-0 GOŠK              
Željezničar       1-0 Zvijezda          
[Oct 22]
Igman             1-2 Sarajevo          
Borac             0-0 Zrinjski          
[Oct 23]
Tuzla City        1-1 Velež             

Round 12
[Oct 27]
Igman             2-0 Željezničar       
[Oct 28]
Sloga D           3-0 Sarajevo          
Borac             1-0 Široki Brijeg     
[Oct 29]
Zvijezda          0-0 Velež             
Posušje           2-2 Zrinjski          
[Oct 30]
Tuzla City        2-2 GOŠK              

Round 13
[Nov 3]
GOŠK              0-4 Velež             
[Nov 4]
Igman             3-1 Zvijezda          
Željezničar       1-0 Sloga D           
[Nov 5]
Zrinjski          3-1 Tuzla City        
Široki Brijeg     1-1 Posušje           
Sarajevo          1-1 Borac             

Round 14
[Nov 11]
Sloga D           4-1 Igman             
Posušje           0-1 Sarajevo          
[Nov 12]
Zvijezda          1-2 GOŠK              
Borac             3-2 Željezničar       
[Nov 13]
Velež             3-0 Zrinjski          
[Dec 6]
Tuzla City        2-0 Široki Brijeg     

Round 15
[Nov 24]
Sarajevo          6-2 Tuzla City        
[Nov 25]
Igman             0-1 Borac             
[Nov 26]
Sloga D           1-0 Zvijezda          
Željezničar       1-1 Posušje           
GOŠK              1-5 Zrinjski          
Široki Brijeg     2-2 Velež             

Round 16
[Dec 1]
Velež             1-0 Sarajevo          
[Dec 2]
Tuzla City        3-0 Željezničar       
Sloga D           0-4 Borac             
[Dec 3]
Posušje           4-1 Igman             
GOŠK              0-0 Široki Brijeg     
[Dec 4]
Zvijezda          2-1 Zrinjski          

Round 17
[Dec 8]
Željezničar       0-1 Velež             
[Dec 9]
Zvijezda          1-2 Borac             
Sloga D           1-0 Posušje           
Sarajevo          3-0 GOŠK              
[Dec 10]
Igman             2-0 Tuzla City        
Široki Brijeg     0-2 Zrinjski          

Round 18
[Dec 15]
Posušje           0-2 Borac             
[Dec 16]
Tuzla City        3-0 Sloga D           
GOŠK              1-0 Željezničar       
[Dec 17]
Zvijezda          3-0 Široki Brijeg     
Velež             1-1 Igman             
[Dec 18]
Zrinjski          2-0 Sarajevo          

Round 19
[Feb 16]
Sloga D           0-0 Velež             
[Feb 17]
Igman             1-2 GOŠK              
Posušje           2-0 Zvijezda          
Željezničar       0-0 Zrinjski          
[Feb 18]
Sarajevo          1-3 Široki Brijeg     
Borac             2-1 Tuzla City        

Round 20
[Feb 23]
GOŠK              2-4 Sloga D           
[Feb 24]
Zvijezda          1-0 Sarajevo          
Velež             0-0 Borac             
[Feb 25]
Tuzla City        0-1 Posušje           
Zrinjski          5-0 Igman             
[Feb 26]
Široki Brijeg     2-0 Željezničar       

Round 21
[Mar 2]
Igman             1-0 Široki Brijeg     
Tuzla City        2-0 Zvijezda          
Sloga D           1-1 Zrinjski          
[Mar 3]
Posušje           1-0 Velež             
Željezničar       3-0 Sarajevo          
[Mar 4]
Borac             3-0 GOŠK              

Round 22
[Mar 9]
Široki Brijeg     0-1 Sloga D           
GOŠK              1-1 Posušje           
Sarajevo          2-2 Igman             
[Mar 10]
Zvijezda          2-1 Željezničar       
Zrinjski          0-1 Borac             
[Mar 11]
Velež             1-1 Tuzla City        

Round 23
[Mar 16]
Sloga D           3-1 Tuzla City        
Zrinjski          2-0 Željezničar       
Sarajevo          4-0 GOŠK              
[Mar 17]
Posušje           1-0 Široki Brijeg     
Borac             3-1 Zvijezda          
Velež             2-0 Igman             

Round 24
[Mar 29]
Igman             2-0 Sloga D           
Tuzla City        1-5 Sarajevo          
Željezničar       0-1 Velež             
[Mar 30]
Zvijezda          2-3 Široki Brijeg     
Borac             1-2 Zrinjski          
GOŠK              0-1 Posušje           

Round 25
[Apr 6]
Posušje           1-1 Tuzla City        
Sarajevo          3-2 Igman             
[Apr 7]
Sloga D           0-3 Željezničar       
Velež             1-1 Borac             
[Apr 8]
Široki Brijeg     2-2 GOŠK              
Zrinjski          4-0 Zvijezda          

Round 26
[Apr 12]
Tuzla City        3-1 Široki Brijeg     
Borac             1-0 Sloga D           
[Apr 13]
Zvijezda          1-2 GOŠK              
Zrinjski          1-0 Velež             
[Apr 14]
Igman             1-1 Posušje           
Željezničar       0-0 Sarajevo          

Round 27
[Apr 19]
GOŠK              1-0 Tuzla City        
Posušje           1-0 Željezničar       
Velež             3-1 Zvijezda          
[Apr 20]
Široki Brijeg     4-1 Igman             
Sloga D           0-2 Zrinjski          
Sarajevo          1-1 Borac             

Round 28
[Apr 23]
Igman             0-0 GOŠK              
Velež             1-0 Sloga D           
Željezničar       1-0 Široki Brijeg     
[Apr 24]
Zvijezda          3-2 Tuzla City        
Borac             1-0 Posušje           
Zrinjski          4-3 Sarajevo          

Round 29
[Apr 27]
Sloga D           2-0 Zvijezda          
GOŠK              1-2 Željezničar       
[Apr 28]
Široki Brijeg     1-2 Borac             
Posušje           0-1 Zrinjski          
Sarajevo          3-0 Velež             
[Apr 29]
Tuzla City        1-2 Igman             

Round 30
[May 3]
Velež             2-0 Posušje           
Željezničar       2-0 Tuzla City        
Zrinjski          3-0 Široki Brijeg     
[May 4]
Zvijezda          2-2 Igman             
Sloga D           0-1 Sarajevo          
Borac             3-1 GOŠK              

Round 31
[May 10]
Sarajevo          2-1 Zvijezda          
[May 11]
Široki Brijeg     0-1 Velež             
[May 12]
Igman             0-0 Željezničar       
Posušje           2-1 Sloga D           
[May 13]
Tuzla City        2-6 Borac             
GOŠK              1-4 Zrinjski          

Round 32 [May 20]
Borac             4-3 Igman             
Sarajevo          1-1 Posušje           
Zvijezda          0-5 Željezničar       
Zrinjski          4-0 Tuzla City        
Sloga D           2-3 Široki Brijeg     
Velež             3-3 GOŠK              

Round 33 [May 26]
Igman              -  Zrinjski          
Tuzla City         -  Velež             
GOŠK               -  Sloga D           
Posušje            -  Zvijezda          
Široki Brijeg      -  Sarajevo          
Željezničar        -  Borac             

Table:

 1.FK Borac (Banja Luka)            32  24  6  2  67-24  78       Champions
 2.HŠK Zrinjski (Mostar)            32  23  4  5  72-26  73  [C]
 3.FK Velež (Mostar)                32  15 11  6  45-27  56
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           32  16  7  9  55-36  52  [-3]
 5.HŠK Posušje (Posušje)            32  12  9 11  33-29  45
 6.SDFK Sloga (Doboj)               32  13  2 17  36-49  41
 7.FK Željezničar (Sarajevo)        32  12  4 16  33-35  40
 8.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 32  11  5 16  35-43  38
 9.FK Igman (Konjic)                32   9  6 17  39-63  33
10.NK GOŠK (Gabela)                 32   8  9 15  37-63  33  [P]
-----------------------------------------------------------
11.FK Tuzla City                    32   7  6 19  44-64  27       Relegated
12.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        32   6  3 23  33-70  21  [P]  Relegated

NB: Sarajevo 3 points deducted for walking off in a cup match


2022/23.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 May 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.