Botswana 2023/24


Premier League
Orange FA Cup 2024
First Division

Premier League

Table:

 1.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 20  16  2  2  34-11  50  [C]
 2.Township Rollers (Gaborone)              21  14  6  1  37-12  48
 3.Gaborone United (Gaborone)               21  12  5  4  37-13  41
 4.TAFIC FC (Francistown)                   21   8  8  5  24-20  32  [P]
 5.Security Systems XI (Otse)               21  10  1 10  25-29  31
 6.Orapa United (Orapa)                     21   6  9  6  22-20  27
 7.Sua Flamingoes (Sowa)                    21   7  5  9  21-18  26
 8.Masitaoka FC (Molepolole)                21   6  8  7  17-22  26
 9.Matebele FC (Matebeleng)                 21   6  7  8  23-26  25  [P]
10.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 20   5  9  6  13-15  24
11.VTM FC                                   21   6  5 10  21-25  23  [P]
12.Eleven Angels (Francistown)              21   5  7  9  23-33  22
13.Police XI (Gaborone)                     21   4  8  9  18-30  20
-------------------------------------------------------------------
14.Morupule Wanderers (Palapye)             21   4  7 10  23-32  19
15.Holy Ghost FC (Gaborone)                 21   4  6 11  14-35  18
16.Nico United (Selebi Phikwe)              21   2 11  8  16-27  17

Round 1
[Oct 7]
TAFIC                 1-1 Orapa United          
  [Vincent Lekorwe 1-1; Mpho Kgaswane 45]
Nico United           0-0 Gaborone United       
BDF                   0-0 VTM                   
Masitaoka             0-2 Township Rollers      
  [Segolame Boy 14, Edwin Moalosi 90]
Security Systems      1-1 Matebele              
[Oct 8]
Morupule Wanderers    1-1 Eleven Angels         
Police                1-1 Sua Flamingoes        
  [Oarabile Sekwai 31; Botshelo Mafoko 44]
Holy Ghost            0-2 Jwaneng Galaxy        
  [Gilbert Baruti 30, Daniel Msendami 0-2]

Round 2 [Oct 18]
Sua Flamingoes        0-1 BDF                   
VTM                   1-2 Security Systems      
Matebele              2-1 Police                
Township Rollers      3-1 Eleven Angels         
Jwaneng Galaxy        2-0 Nico United           
Holy Ghost            1-1 TAFIC                 
Orapa United          0-0 Masitaoka             
Gaborone United       3-1 Morupule Wanderers    

Round 3
[Oct 21]
Orapa United          1-0 Sua Flamingoes        
Gaborone United       2-0 VTM                   
Matebele              2-1 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      5-0 Holy Ghost            
Police                1-1 TAFIC                 
[Oct 22]
Eleven Angels         0-1 BDF                   
Morupule Wanderers    1-1 Nico United           
Masitaoka             0-1 Security Systems      

Round 4
[Oct 28]
Holy Ghost            1-2 Eleven Angels         
Orapa United          2-1 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        1-0 Township Rollers      
  [Daniel Msendami 83]
Nico United           1-1 Masitaoka             
TAFIC                 3-1 Morupule Wanderers    
Sua Flamingoes        3-1 Security Systems      
[Oct 29]
BDF                   0-1 Police                
VTM                   0-2 Matebele              

Round 5
[Oct 31]
Police                1-2 Holy Ghost            
Masitaoka             1-0 TAFIC                 
Eleven Angels         2-6 Jwaneng Galaxy        
  [Daniel Msendami 11, Ofentse Mbaiwa 28; Gift Moyo 8, 57, Daniel Msendami 11,
   Thabang Sesinyi 62pen, 73, Cleopas Dube 91]
[Nov 1]
Morupule Wanderers    0-1 BDF                   
Township Rollers      0-0 VTM                   
Matebele              1-2 Orapa United          
Gaborone United       1-0 Sua Flamingoes        
[Dec 13]
Security Systems      3-2 Nico United           

Round 6
[Nov 4]
Sua Flamingoes        2-1 Nico United           
TAFIC                 2-1 Security Systems      
Orapa United          0-1 Township Rollers      
Jwaneng Galaxy        2-2 Police                
VTM                   0-2 Eleven Angels         
[Nov 5]
Gaborone United       5-0 Matebele              
Holy Ghost            1-1 Morupule Wanderers    
BDF                   1-1 Masitaoka             

Round 7
[Nov 11]
Matebele              2-1 Sua Flamingoes        
Police                0-1 VTM                   
[Nov 12]
Masitaoka             0-0 Holy Ghost            
Security Systems      0-1 BDF                   
Nico United           1-3 TAFIC                 
[Dec 6]
Morupule Wanderers    1-2 Jwaneng Galaxy        
[Dec 13]
Eleven Angels         0-0 Orapa United          
Township Rollers      2-1 Gaborone United       

Round 8
[Nov 24]
Orapa United          1-1 Police                
[Nov 25]
BDF                   1-1 Nico United           
VTM                   2-1 Morupule Wanderers    
Sua Flamingoes        1-2 TAFIC                 
Holy Ghost            0-1 Security Systems      
Gaborone United       3-0 Eleven Angels         
[Nov 26]
Matebele              2-3 Township Rollers      
[Dec 13]
Jwaneng Galaxy        2-1 Masitaoka             

Round 9
[Dec 1]
Eleven Angels         1-1 Matebele              
Township Rollers      1-0 Sua Flamingoes        
[Dec 2]
Police                0-4 Gaborone United       
Masitaoka             1-0 VTM                   
Morupule Wanderers    3-1 Orapa United          
Nico United           1-2 Holy Ghost            
[Dec 3]
TAFIC                 0-1 BDF                   
[Jan 31]
Security Systems      0-1 Jwaneng Galaxy        

Round 10
[Dec 8]
TAFIC                 0-0 Eleven Angels         
[Dec 9]
Security Systems      2-1 Morupule Wanderers    
Nico United           0-0 Police                
Sua Flamingoes        1-2 Masitaoka             
VTM                   4-2 Orapa United          
[Dec 10]
BDF                   2-2 Township Rollers      
Holy Ghost            abd Matebele              [abandoned at 0-0 in 8' due to heavy rain]
[Dec 13]
Holy Ghost            0-0 Matebele              
[Feb 7]
Jwaneng Galaxy        0-0 Gaborone United       

Round 11
[Dec 16]
Eleven Angels         1-2 Sua Flamingoes        
Police                0-3 Township Rollers      
Morupule Wanderers    3-2 Matebele              
BDF                   1-2 Holy Ghost            
Masitaoka             0-0 Gaborone United       
Nico United           1-1 VTM                   
[Dec 17]
Security Systems      2-1 Orapa United          
[Feb 14]
TAFIC                 0-1 Jwaneng Galaxy        

Round 12
[Dec 22]
Eleven Angels         1-2 Police                
Sua Flamingoes        4-0 Holy Ghost            
Orapa United          0-1 Nico United           
VTM                   2-2 TAFIC                 
Matebele              4-1 Masitaoka             
Gaborone United       3-2 Security Systems      
Township Rollers      0-0 Morupule Wanderers    
[Mar 13]
Jwaneng Galaxy        1-0 BDF                   

Round 13 [tba]
Police                 -  Security Systems      
Gaborone United        -  Holy Ghost            
Sua Flamingoes         -  VTM                   
Orapa United           -  Jwaneng Galaxy        
Township Rollers       -  TAFIC                 
Matebele               -  BDF                   
Morupule Wanderers     -  Masitaoka             
Eleven Angels          -  Nico United           

Round 14 [tba]
VTM                    -  Holy Ghost            
Sua Flamingoes         -  Jwaneng Galaxy        
Orapa United           -  BDF                   
Gaborone United        -  TAFIC                 
Police                 -  Morupule Wanderers    
Township Rollers       -  Security Systems      
Eleven Angels          -  Masitaoka             
Matebele               -  Nico United           

Round 15
[Jan 27]
Morupule Wanderers    1-0 Sua Flamingoes        
Masitaoka             2-3 Police                
Security Systems      1-0 Eleven Angels         
Nico United           0-0 Township Rollers      
TAFIC                 1-0 Matebele              
Jwaneng Galaxy        1-0 VTM                   
[Jan 28]
BDF                   0-1 Gaborone United       
Holy Ghost            0-0 Orapa United          

Round 16
[Feb 2]
Township Rollers      2-0 Nico United           
[Feb 3]
Sua Flamingoes        0-0 Morupule Wanderers    
Eleven Angels         2-0 Security Systems      
Police                1-2 Masitaoka             
Gaborone United       0-0 BDF                   
Orapa United          3-0 Holy Ghost            
[Feb 4]
VTM                   0-1 Jwaneng Galaxy        
Matebele              1-0 TAFIC                 

Round 17
[Feb 10]
BDF                   1-1 Orapa United          
Holy Ghost            1-3 VTM                   
Jwaneng Galaxy        1-0 Sua Flamingoes        
Nico United           1-1 Matebele              
[Feb 11]
Masitaoka             2-2 Eleven Angels         
Morupule Wanderers    1-1 Police                
Security Systems      0-1 Township Rollers      
[Feb 21]
TAFIC                 2-1 Gaborone United       

Round 18
[Feb 16]
Gaborone United       abd Nico United           [abandoned at 1-0 in 52' due
[Feb 17]                                         to insufficient light]
Sua Flamingoes        1-0 Police                
Eleven Angels         3-2 Morupule Wanderers    
Orapa United          1-1 TAFIC                 
Township Rollers      1-0 Masitaoka             
[Feb 18]
Jwaneng Galaxy        3-0 Holy Ghost            
[Feb 21]
Matebele              0-1 Security Systems      
VTM                   0-0 BDF                   
[Mar 13]
Gaborone United       3-0 Nico United           [remaining 38']

Round 19
[Feb 24]
Police                1-1 Eleven Angels         
Nico United           1-1 Orapa United          
Security Systems      3-2 Gaborone United       
Morupule Wanderers    1-3 Township Rollers      
[Feb 25]
TAFIC                 2-1 VTM                   
Masitaoka             0-0 Matebele              
Holy Ghost            0-2 Sua Flamingoes        
[tba]
BDF                    -  Jwaneng Galaxy        

Round 20
[Mar 15]
Township Rollers      3-1 Police                
[Mar 16]
Sua Flamingoes        0-0 Eleven Angels         
Matebele              0-0 Morupule Wanderers    
Gaborone United       2-0 Masitaoka             
Orapa United          3-0 Security Systems      
Jwaneng Galaxy        2-0 TAFIC                 
VTM                   1-2 Nico United           
[Mar 17]
Holy Ghost            2-0 BDF                   

Round 21
[Mar 29]
TAFIC                 1-0 Holy Ghost            
Masitaoka             0-0 Orapa United          
Nico United           1-2 Jwaneng Galaxy        
[Mar 30]
BDF                   1-2 Sua Flamingoes        
Eleven Angels         2-4 Township Rollers      
Security Systems      1-2 VTM                   
Morupule Wanderers    1-3 Gaborone United       
[Mar 31]
Police                1-0 Matebele              

Round 22
[Apr 2]
VTM                   0-1 Masitaoka             
[Apr 3]
Jwaneng Galaxy        2-0 Security Systems      
Sua Flamingoes        0-0 Township Rollers      
BDF                   1-1 TAFIC                 
Holy Ghost            1-1 Nico United           
Matebele              1-2 Eleven Angels         
Orapa United          0-2 Morupule Wanderers    
Gaborone United       0-0 Police                

Round 23
[Apr 6]
Eleven Angels         0-2 Gaborone United       
Nico United           0-0 BDF                   
Police                0-2 Orapa United          
Morupule Wanderers    1-3 VTM                   
Security Systems      3-1 Holy Ghost            
[Apr 7]
TAFIC                 1-1 Sua Flamingoes        
Masitaoka             2-1 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      1-1 Matebele              

Round 24
[Apr 20]
Gaborone United        -  Township Rollers      
VTM                    -  Police                
Jwaneng Galaxy         -  Morupule Wanderers    
Orapa United           -  Eleven Angels         
Sua Flamingoes         -  Matebele              
[Apr 21]
Holy Ghost             -  Masitaoka             
TAFIC                  -  Nico United           
[tba]
BDF                    -  Security Systems      

Table:

 1.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 20  16  2  2  34-11  50  [C]
 2.Township Rollers (Gaborone)              21  14  6  1  37-12  48
 3.Gaborone United (Gaborone)               21  12  5  4  37-13  41
 4.TAFIC FC (Francistown)                   21   8  8  5  24-20  32  [P]
 5.Security Systems XI (Otse)               21  10  1 10  25-29  31
 6.Orapa United (Orapa)                     21   6  9  6  22-20  27
 7.Sua Flamingoes (Sowa)                    21   7  5  9  21-18  26
 8.Masitaoka FC (Molepolole)                21   6  8  7  17-22  26
 9.Matebele FC (Matebeleng)                 21   6  7  8  23-26  25  [P]
10.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 20   5  9  6  13-15  24
11.VTM FC                                   21   6  5 10  21-25  23  [P]
12.Eleven Angels (Francistown)              21   5  7  9  23-33  22
13.Police XI (Gaborone)                     21   4  8  9  18-30  20
-------------------------------------------------------------------
14.Morupule Wanderers (Palapye)             21   4  7 10  23-32  19
15.Holy Ghost FC (Gaborone)                 21   4  6 11  14-35  18
16.Nico United (Selebi Phikwe)              21   2 11  8  16-27  17


Orange FA Cup 2024

Round 1
Northern Block
[Feb 10] 
Makungulupeswa FC            2-3 City Kings
Sankoyo Bushbucks            2-3 Santa Green 
Pilikwe United               0-3 Chadibe North FC             
Kazungula Young Fighters     2-1 Motlakase Power Dynamos
Mmadinare Giant Aces         0-5 TAFIC SC
[Feb 11]
Desert Buffaloes             0-3 Tsabotlhe FC
MR Highlanders               1-2 Shoshong United
Mbalakalungu FC              0-0 Calender Stars               [4-2 pen]
Southern Block
[Feb 17]
Blue Star                    0-3 Taung Young Strikers
Notwane FC                   2-0 Flamengo Santos
Desert Nxau                  3-1 Walker United
Magosi FC                    0-1 Mochudi Center Chiefs
VTM FC                       3-0 Matabele FC
[Feb 18]
City Polar                   0-2 Pula Roofing
Sand Diamonds                1-1 Jwaneng Young Stars          [5-4 pen]
Tlokweng United              1-1 UB Hawks                     [4-5 pen]

Round 2
[Mar 2]
City Kings                   1-1 Mochudi Center Chiefs        [4-2 pen]
Desert Nxau                  0-0 Pula Roofing                 [1-3 pen]
Mbalakalungu FC              0-0 BDF XI FC                    [4-3 pen]
Shoshong United              0-2 VTM FC
Gaborone United              5-1 Prisons XI FC
[Mar 3]
UB Hawks                     1-1 Notwane FC                   [6-5 pen]
Santa Green                  1-1 Orapa United                 [0-2 pen]
Extension Gunners            1-3 Sua Flamingoes
[Mar 9]
Jwaneng Galaxy               4-0 Holy Ghost FC
Sand Diamonds                1-2 TAFIC FC
Nico United                  1-0 Morupule Wanderers  
Police XI FC                 1-1 Eleven Angels                [4-2 pen]
Taung Young Strikers         1-1 Chadibe North FC             [1-4 pen]
Kazungula Young Fighters     0-2 Township Rollers  
Tsabotlhe FC                 1-0 Mogoditshane Fighters
[Mar 10]
Masilaoka FC                 1-2 Security Systems XI FC 

Round 3
[Apr 13]
City Kings                   0-1 Police XI FC                 
UB Hawks                     1-1 VTM FC                       [9-8 pen]
Pula Roofing                 1-1 Sua Flamingoes               [4-5 pen]
Mbalakalungu FC              0-0 TAFIC FC                     [2-3 pen]
Tsabotlhe FC                 1-3 Jwaneng Galaxy               
Township Rollers             1-0 Nico United                  
[Apr 14]
Chadibe North FC             1-4 Orapa United                 
Security Systems XI FC       0-0 Gaborone United              [5-6 pen]

Quarterfinals
Township Rollers              -  Orapa United                 
Gaborone United               -  Jwaneng Galaxy               
Sua Flamingoes                -  TAFIC FC                     
UB Hawks                      -  Police XI FC                 

First Division

First Division North

Table (Mar 19):

 1.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        15   8  3  4  15-15  27
-------------------------------------------------------------------
 2.MR Highlanders (Mahalapye)               15   6  7  2  14- 8  25
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                15   7  2  6  19-14  23
 4.Chadibe North FC                         15   6  4  5  19-14  22
 5.Calendar Stars (Francistown)             15   6  4  5  11- 9  22
 6.Tsabotlhe FC (Serowe)                    15   5  6  4  10-13  21  [P]
 7.Santa Green FC (Mahalapye)               15   4  8  3  16-12  20
 8.Mbalakalungu SC                          15   5  3  7  10-10  18
 9.Green Lovers (Serowe)                    15   4  6  5  13-14  18
10.Peace Makers FC (Paulpietersburg)        15   4  5  6  14-21  17
-------------------------------------------------------------------
11.Pilikwe United FC                        15   3  5  7  12-16  14  [P]
12.Makungulupeswa FC                        15   3  5  7  11-18  14  [P]

First Division South

Table (Mar 19):

 1.Debswana Young Stars                     16  11  1  4  33-13  34
-------------------------------------------------------------------
 2.Crackit City Polar                       16   8  3  5  25-20  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Uniao Flamengo Santos (Gabane)           16   8  3  5  18-16  27
 4.Mochudi Centre Chiefs                    16   5  9  2  21-13  24
 5.Prisons XI (Gaborone)                    16   6  5  5  20-17  23  [R]
 6.UB Hawks                                 16   5  7  4  16-15  22  [P]
 7.Tlokweng United                          16   5  6  5  18-18  21
 8.Extension Gunners (Lobatse)              16   5  4  7  19-22  19  [R]
 9.Black Forest (Mmankgodi)                 15   5  3  7  15-22  18
10.Mogoditshane Fighters (Mogoditshane)     16   3  6  7  14-28  15  [R]
-------------------------------------------------------------------
11.Notwane (Gaborone)                       16   3  5  8  15-20  14
12.Desert Nxau                              15   1  8  6   8-18  11  [P]


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

With thanks to Ian King

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 14 Apr 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.