Brunei 2022


FA Cup 2022
District Leagues 2022

FA Cup 2022

Group Stage | Knockout Stage

Group Stage

Group A

[Aug 6]
Pancur Murai       1-0 Akse Bersatu       
[Aug 17]
BSRC               2-0 Azmainshah         
[Aug 20]
Akse Bersatu       4-1 BSRC               
[Aug 21]
Azmainshah         0-1 Pancur Murai       
[Sep 3]
BSRC               1-1 Pancur Murai       
Akse Bersatu       3-2 Azmainshah         

Final Table:

 1.Pancur Murai FC             3   2  1  0   3- 1   7  Qualified
 2.Akse Bersatu                3   2  0  1   7- 4   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.BSRC FT                     3   1  1  1   4- 5   4
 4.Azmainshah FC               3   0  0  3   2- 6   0

Group B

[Aug 7]
ABDB               1-0 Hawa               
Bakes              2-1 HR                 
[Aug 21]
Hawa               0-0 Bakes              
HR                 0-3 ABDB               
[Sep 4]
ABDB               6-0 Bakes              
HR                 0-2 Hawa               

Final Table:

 1.MS ABDB                     3   3  0  0  10- 0   9  Qualified
 2.Hawa FC                     3   1  1  1   2- 1   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bakes FC                    3   1  1  1   2- 7   4
 4.HR FT                       3   0  0  3   1- 7   0

Group C

[Aug 7]
Kota Ranger        3-0 Almerez            
Wijaya             1-1 Bang Dalam         
[Aug 21]
Almerez            1-1 Wijaya             
Bang Dalam         0-5 Kota Ranger        
[Sep 4]
Kota Ranger        2-0 Wijaya             
Bang Dalam         0-1 Almerez            

Final Table:

 1.Kota Ranger FC              3   3  0  0  10- 0   9  Qualified
 2.Almerez FA                  3   1  1  1   2- 4   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Wijaya FC                   3   0  2  1   2- 4   2
 4.Bang Dalam FC               3   0  1  2   1- 7   1

Group D

[Aug 7]
Kasuka            13-0 Lun Bawang         
Rimba Star         4-2 Dagang             
[Aug 21]
Lun Bawang         0-1 Rimba Star         
Dagang            0-12 Kasuka             
[Sep 4]
Dagang             5-4 Lun Bawang         
[Sep 11]
Kasuka             6-0 Rimba Star         

Final Table:

 1.Kasuka FC                   3   3  0  0  31- 0   9  Qualified
 2.Rimba Star FC               3   2  0  1   5- 8   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Dagang FT                   3   1  0  2   7-20   3
 4.Lun Bawang FC               3   0  0  3   4-19   0

Group E

[Aug 13]
DPMM              18-0 Seri Wira          
IKLS               3-1 Nelayan            
[Aug 28]
Seri Wira          1-6 IKLS               
Nelayan            0-8 DPMM               
[Sep 10]
DPMM               3-0 IKLS               
[Sep 11]
Nelayan            3-2 Seri Wira          

Final Table:

 1.DPMM FC                     3   3  0  0  29- 0   9  Qualified
 2.IKLS-MB5 FC                 3   2  0  1   9- 5   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Nelayan FT                  3   1  0  2   4-13   3
 4.Seri Wira FC                3   0  0  3   3-27   0

Group F

[Aug 14]
Indera             6-0 Wondrous           
Jerudong           7-2 Perka United       
[Aug 27]
Wondrous           2-6 Jerudong           
[Aug 28]
Perka United      0-11 Indera             
[Sep 10]
Indera             abd Jerudong           [abandoned at 3-0 in 70']
[Sep 11]
Perka United       2-8 Wondrous           
[Sep 25]
Indera             3-0 Jerudong           [remaining 20']

Final Table:

 1.Indera SC                   3   3  0  0  20- 0   9  Qualified
 2.Jerudong FC                 3   2  0  1  13- 7   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Wondrous FT                 3   1  0  2  10-14   3
 4.Perka United                3   0  0  3   4-26   0

Group G

[Aug 14]
PPDB               9-0 MSN United         
Setia Perdana      2-2 Miisa United       
[Sep 10]
Miisa United       6-1 MSN United         
[Sep 18]
MSN United         0-5 Setia Perdana      
Miisa United       1-3 PPDB               
[Sep 30]
PPDB               1-1 Setia Perdana      

Final Table:

 1.MS PPDB                     3   2  1  0  13- 2   7  Qualified
 2.Setia Perdana FC            3   1  2  0   8- 3   5  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Miisa United                3   1  1  1   9- 6   4
 4.MSN United                  3   0  0  3   1-20   0

Group H

[Aug 14]
KB                 1-1 Tutong Hotspur     
Admiral Redstar    2-0 Tutong U-20        
[Aug 28]
Tutong Hotspur     2-0 Admiral Redstar    
[Sep 11]
KB                 7-0 Admiral Redstar    
Tutong U-20        0-3 Tutong Hotspur     
[Sep 18]
Tutong U-20        0-6 KB                 

Final Table:

 1.Kuala Belait FC             3   2  1  0  14- 1   7  Qualified
 2.Tutong Hotspur              3   2  1  0   6- 1   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Admiral Redstar FC          3   1  0  2   2- 9   3
 4.Tutong District AFA U-20    3   0  0  3   0-11   0

Knockout Stage

1/8 Finals

First Legs
[Oct 1]
Pancur Murai       3-1 Hawa               
DPMM              15-0 Jerudong           
[Oct 2]
Kota Ranger        8-1 Rimba Star         
Indera             2-1 IKLS               
ABDB               1-0 Akse Bersatu       
Kasuka             9-0 Almerez            
[Oct 9]
PPDB               1-0 Tutong Hotspur     
KB                 1-0 Setia Perdana      

Second Legs
[Oct 15]
Rimba Star         0-1 Kota Ranger        
[Oct 16]
Hawa               1-2 Pancur Murai       
Akse Bersatu       1-3 ABDB               
Almerez           0-19 Kasuka             
Jerudong           0-8 DPMM               
IKLS               2-7 Indera             
Tutong Hotspur     0-3 PPDB               
Setia Perdana      0-3 KB                 

Quarterfinals

First Legs
[Oct 22]
DPMM               5-1 Indera             
Pancur Murai       0-9 Kasuka             
[Oct 23]
PPDB               1-3 ABDB               
KB                 0-2 Kota Ranger        

Second Legs
[Nov 13]
Indera             0-8 DPMM               
Kota Ranger        1-0 KB                 
Kasuka             9-0 Pancur Murai       
[Nov 15]
ABDB               1-2 PPDB               

Semifinals

First Legs [Nov 19]
DPMM               1-0 Kota Ranger        
ABDB               0-2 Kasuka             

Second Legs
[Nov 26]
Kasuka             1-1 ABDB               
[Nov 27]
Kota Ranger        0-2 DPMM               

Final [Dec 4]
DPMM               2-1 Kasuka             
  [Azwan Ali Rahman 45, Shahrazen Said 72; Leon Sullivan 12]


District Leagues 2022

Liga Daerah Brunei dan Muara | Liga Daerah Belait

Liga Daerah Brunei dan Muara

Group Stage

Final Tables:

Kumpulan A
 1.Wondrous FT                 5   5  0  0  23- 7  15  Qualified
 2.Miisa United                5   3  0  2  22- 6   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Dagang FT                   5   3  0  2  13- 8   9
 4.Admiral Redstar FC          5   2  0  3   9-12   6
 5.Perka United                5   1  0  4   8-19   3
 6.Deng FC                     5   1  0  4   6-29   3

Kumpulan B
 1.Ar Rawda                    5   4  1  0  23- 5  13  Qualified
 2.Akse Bersatu                5   4  1  0  17- 8  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Almerez FA                  5   2  0  3  10-10   6
 4.MSN United                  5   2  0  3  13-14   6
 5.Perkasa                     5   1  1  3  10-25   4
 6.Seri Wira FC                5   0  1  4  10-21   1

Knockout Stage

Semifinals
[Oct 17]
Ar Rawda           3-2 Miisa United       
[Oct 21]
Wondrous           0-2 Akse Bersatu       

Final [Oct 29]
Ar Rawda           0-3 Akse Bersatu       

Liga Daerah Belait

Final Table:

 1.Hawa FC                     7   6  1  0  25- 4  19
 2.HR FT                       7   5  1  1  21- 7  16
 3.Nelayan FT                  7   4  2  1  12- 8  14
 4.Liang Lumut Belait ST       7   3  2  2  24-12  11
 5.Hoist FT                    7   2  2  3  12-14   8
 6.Akhdan ST                   7   1  2  4  13-22   5
 7.Nusantara FC                7   0  2  5   4-21   2
 8.Mengelella FC               7   0  2  5   3-26   2


2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Dec 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.