Burkina Faso Women 2023/24

Ligue 1

Table:

 1.AO Etincelles (Ouagadougou)            13  13  0  0  63- 2  39
 2.Colombes de l'USFA (Ouagadougou)       13  11  1  1  42- 6  34  [C]
 3.AS Djelgodji (Djibo)                   13   9  0  4  31-15  27
 4.AS Les Oisillons (Ouagadougou)         13   8  3  2  26-12  27
 5.ASEC Koudougou                         13   7  2  4  24-15  23  [P]
 6.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)      13   6  2  5  16-14  20
 7.Wend-Raabo (Nioko)                     13   6  2  5  17-20  20  [P]
 8.Hirondelles FC (Fada N'Gourma)         13   4  3  6   9-17  15  [P]
 9.Danta AC (Dédougou)                    13   4  3  6  13-25  15
10.ASSU-Ajax Koudougou                    13   2  6  5   8-17  12  [P]
11.AS Lionnes de Houet (Bobo Dioulasso)   13   4  0  9  18-31  12
12.AS Les Tigresses (Bobo-Dioulasso)      13   2  3  8   8-26   9
-----------------------------------------------------------------
13.Dragon FC (Bobo-Dioulasso)             13   2  1 10   9-36   7
14.AS Dafra (Bobo-Dioulasso)              13   0  0 13   8-56   0  [P]

Round 1 [Jan 14]
Hirondelles                0-0 ASEC Koudougou             
ASSU-Ajax                  1-1 Danta                      
Wend-Raabo                 3-1 Dafra                      
Tigresses                  1-1 Dragon                     
USFA                       3-0 Djelgodji                  
Etincelles                 3-1 Oisillons                  
RCB                        2-0 Lionnes                    

Round 2 [Jan 21]
Tigresses                  0-6 USFA                       
Djelgodji                  0-3 Etincelles                 
Oisillons                  0-0 Wend-Raabo                 
Danta                      1-1 RCB                        
Lionnes                    1-2 Hirondelles                
ASEC Koudougou             3-1 Dragon                     
Dafra                      1-2 ASSU-Ajax                  

Round 3 [Jan 28]
Lionnes                    2-0 Danta                      
USFA                       2-1 Oisillons                  
Etincelles                11-0 Dafra                      
RCB                        1-2 ASEC Koudougou             
Djelgodji                  4-0 Dragon                     
Hirondelles                0-0 Tigresses                  
ASSU-Ajax                  0-2 Wend-Raabo                 

Round 4 [Feb 4]
Danta                      1-0 Hirondelles                
Etincelles                 4-0 Tigresses                  
ASSU-Ajax                  1-1 RCB                        
Dafra                      0-6 Oisillons                  
Wend-Raabo                 1-0 Djelgodji                  
ASEC Koudougou             0-2 USFA                       
Dragon                     1-3 Lionnes                    

Round 5 [Feb 11]
Tigresses                  0-2 Wend-Raabo                 
Lionnes                    1-2 USFA                       
Danta                      2-0 Dragon                     
RCB                        1-0 Hirondelles                
Oisillons                  0-0 ASSU-Ajax                  
Djelgodji                  6-0 Dafra                      
ASEC Koudougou             0-3 Etincelles                 

Round 6 [Feb 18]
USFA                       5-0 Danta                      
Etincelles                 8-0 Lionnes                    
Hirondelles                1-0 ASSU-Ajax                  
Wend-Raabo                 2-6 ASEC Koudougou             
Oisillons                  2-0 Djelgodji                  
Dafra                      0-3 Tigresses                  
Dragon                     0-1 RCB                        

Round 7
[Feb 25]
Lionnes                    1-0 Wend-Raabo                 
RCB                        2-3 USFA                       
Hirondelles                3-1 Dragon                     
ASEC Koudougou             4-0 Dafra                      
ASSU-Ajax                  1-4 Djelgodji                  
[Mar 6]
Tigresses                  0-2 Oisillons                  
[Mar 27?]
Danta                      0-8 Etincelles                 

Round 8 [Mar 3]
USFA                       1-0 Hirondelles                
Etincelles                 1-0 RCB                        
Oisillons                  2-1 ASEC Koudougou             
Djelgodji                  2-0 Tigresses                  
Wend-Raabo                 2-0 Danta                      
Dragon                     2-0 ASSU-Ajax                  
Dafra                      3-4 Lionnes                    

Round 9 [Mar 10]
Danta                      0-2 ASEC Koudougou             
USFA                       7-0 Dafra                      
Hirondelles                0-5 Djelgodji                  
ASSU-Ajax                  2-1 Lionnes                    
Wend-Raabo                 1-6 Etincelles                 
Dragon                     1-2 Oisillons                  
RCB                        2-0 Tigresses                  

Round 10
[Mar 17; results initially annulled by federation but later confirmed]
USFA                       1-1 ASSU-Ajax                  
Etincelles                 7-0 Dragon                     
Djelgodji                  3-1 Lionnes                    
Wend-Raabo                 0-0 Hirondelles                
[Jun 9]
Tigresses                  1-3 ASEC Koudougou             
Oisillons                  3-3 Danta                      
Dafra                      1-2 RCB                        

Round 11
[Apr 7]
Lionnes                    2-3 Tigresses                  
Dragon                     0-4 Wend-Raabo                 
Danta                      0-1 Djelgodji                  
USFA                       0-1 Etincelles                 
RCB                        0-2 Oisillons                  
ASSU-Ajax                  0-0 ASEC Koudougou             
[Apr 28]
Hirondelles                3-1 Dafra                      

Round 12 [Apr 14]
Tigresses                  0-2 Danta                      
Etincelles                 3-0 ASSU-Ajax                  
Oisillons                  1-0 Hirondelles                
Djelgodji                  3-2 RCB                        
Dafra                      1-2 Dragon                       
Wend-Raabo                 0-5 USFA                       
ASEC Koudougou             1-0 Lionnes                    

Round 13 [Apr 21]
Lionnes                    2-4 Oisillons                  
Danta                      3-0 Dafra                      
RCB                        1-0 Wend-Raabo                 
Hirondelles                0-5 Etincelles                 
ASSU-Ajax                  0-0 Tigresses                  
Dragon                     0-5 USFA                       
ASEC Koudougou             2-3 Djelgodji                  

Table:

 1.AO Etincelles (Ouagadougou)            13  13  0  0  63- 2  39
 2.Colombes de l'USFA (Ouagadougou)       13  11  1  1  42- 6  34  [C]
 3.AS Djelgodji (Djibo)                   13   9  0  4  31-15  27
 4.AS Les Oisillons (Ouagadougou)         13   8  3  2  26-12  27
 5.ASEC Koudougou                         13   7  2  4  24-15  23  [P]
 6.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)      13   6  2  5  16-14  20
 7.Wend-Raabo (Nioko)                     13   6  2  5  17-20  20  [P]
 8.Hirondelles FC (Fada N'Gourma)         13   4  3  6   9-17  15  [P]
 9.Danta AC (Dédougou)                    13   4  3  6  13-25  15
10.ASSU-Ajax Koudougou                    13   2  6  5   8-17  12  [P]
11.AS Lionnes de Houet (Bobo Dioulasso)   13   4  0  9  18-31  12
12.AS Les Tigresses (Bobo-Dioulasso)      13   2  3  8   8-26   9
-----------------------------------------------------------------
13.Dragon FC (Bobo-Dioulasso)             13   2  1 10   9-36   7
14.AS Dafra (Bobo-Dioulasso)              13   0  0 13   8-56   0  [P]

Ligue 2

Tables:

Groupe 1
 1.ESIZ (Ziniaré)                          6   5  1  0  23- 1  16
 2.AS Douanes (Ouagadougou)                6   5  1  0  20- 1  16
 3.Fada Académie (Fada N'gourma)           6   3  1  2  17- 7  10   
 4.Princesses AC du Kadiogo (Ouagadougou)  6   3  0  3  10-13   9  [P]
 5.ASAF Ouagadougou                        6   2  1  3  10-10   7
 6.CF Dragons du Sanmatenga                6   2  0  4   8-14   6  [R]
 7.AS Gazelles Naaba Kango                 6   1  0  5   2-20   3  [R]   
 8.ABPSF Ouagadougou                       6   1  0  5   6-30   3

Groupe 2
 1.National AS (Bobo-Dioulasso)            7   4  3  0  10- 3  15
 2.USFRAN Bobo-Dioulasso                   7   4  1  2   7- 6  13
 3.Avenir FCF (Koudougou)                  6   3  2  1   8- 4  11      
 4.AS Koudougou                            7   3  2  2  10- 7  11
 5.Agnongo FC (Banfora)                    7   2  3  2   7- 8   9
 6.FUSTAC Bobo-Dioulasso                   7   2  3  2   6- 7   9
 7.AFC de Banfora                          7   2  2  3   8- 9   8
 8.CF Gaoua                                7   1  1  5   4- 9   4
 9.ASFE Comoé                              7   0  3  4   4-11   3  


2022/23.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 14 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggla and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.