Burundi 2023/24


Ligue A

Ligue A

Table:

 1.Vital' (Bujumbura)                 15  11  3  1  24- 4  36
 2.Flambeau du Centre (Gitega)         15   9  5  1  24-11  32
 3.Rukinzo FC (Bujumbura)              15  10  1  4  25-15  31
 4.Musongati FC (Gitega)               15   8  4  3  21- 6  28
 5.Aigle Noir CS (Makamba)             14   8  2  4  19-13  26
 6.Le Messager (Ngozi)                 15   7  5  3  19-13  26
 7.Bumamuru Standard FC (Cibitoke)     14   6  5  3  21-13  23  [C]
 8.Olympic Star (Muyinga)              15   5  6  4  17-14  21
 9.BS Dynamik (Bujumbura)              15   4  6  5  19-19  18
10.LLB Amasipiri FC (Bujumbura)        14   5  2  7  15-14  17  [P]
11.Kayanza United (Kayanza)            15   3  5  7  12-18  14
12.Inter Star (Bujumbura)              14   4  2  8  14-24  14
13.Moso Sugar Company (Butemba)        15   2  7  6  14-18  13  [P]
--------------------------------------------------------------
14.Tigre Noir FC (Ruyigi)              15   3  4  8   4-14  13
15.Telaviv FC (Bujumbura)              15   3  2 10  16-37  11  [P]
16.Magara Young Boys                   15   0  1 14  13-44   1

Round 1
[Aug 18]
BS Dynamik          1-1 Olympic Star        
Inter Star          1-0 Kayanza United      
[Aug 19]
Flambeau du Centre  1-0 Rukinzo             
Amasipiri           1-2 Le Messager Ngozi   
[Aug 20]
Vital'             3-1 Telaviv             
Tigre Noir          0-1 Aigle Noir          
Musongati           0-0 Moso Sugar          
[Oct 11]
Magara Young Boys   0-4 Bumamuru Standard   

Round 2
[Aug 25]
Magara Young Boys   0-1 Tigre Noir          
[Aug 26]
Telaviv             1-2 Inter Star          
Moso Sugar          0-1 Vital'             
[Aug 27]
Rukinzo             1-0 Musongati           
Le Messager Ngozi   3-0 Flambeau du Centre  
Olympic Star        0-0 Amasipiri           
Aigle Noir          1-0 BS Dynamik          
[Nov 8]
Bumamuru Standard   2-1 Kayanza United      

Round 3
[Sep 1]
Inter Star          1-1 Moso Sugar          
[Sep 2]
Amasipiri           0-1 Aigle Noir          
Musongati           0-1 Le Messager Ngozi   
BS Dynamik          2-1 Magara Young Boys   
[Sep 3]
Flambeau du Centre  1-1 Olympic Star        
Kayanza United      1-0 Telaviv             
Tigre Noir          1-0 Bumamuru Standard   
Vital'             3-0 Rukinzo             

Round 4
[Sep 6]
Aigle Noir          1-1 Flambeau du Centre  
[Sep 9]
Moso Sugar          3-4 Kayanza United      
Rukinzo             2-1 Inter Star          
Magara Young Boys   1-3 Amasipiri           
[Sep 10]
Bumamuru Standard   2-0 Telaviv             
Le Messager Ngozi   0-1 Vital'             
Olympic Star        1-3 Musongati           
Tigre Noir          1-1 BS Dynamik          

Round 5
[Sep 15]
Amasipiri           0-0 Tigre Noir          
[Sep 16]
Telaviv             1-0 Moso Sugar          
Inter Star          2-2 Le Messager Ngozi   
[Sep 17]
Flambeau du Centre  2-1 Magara Young Boys   
Vital'             1-0 Olympic Star        
Kayanza United      0-0 Rukinzo             
[Oct 18]
Musongati           0-1 Aigle Noir          
[Oct 25]
BS Dynamik          1-1 Bumamuru Standard   

Round 6
[Sep 22]
Rukinzo             2-0 Telaviv             
[Sep 23] 
BS Dynamik          0-2 Amasipiri           
Magara Young Boys   0-2 Musongati           
Le Messager Ngozi   1-0 Kayanza United      
[Sep 24] 
Bumamuru Standard   1-1 Moso Sugar          	 
Olympic Star        1-0 Inter Star          
Tigre Noir          0-1 Flambeau du Centre  
[Nov 1]
Aigle Noir          1-2 Vital'             

Round 7
[Sep 30]
Moso Sugar          0-1 Rukinzo             
[Oct 1]
Flambeau du Centre  2-0 BS Dynamik          
Kayanza United      1-1 Olympic Star        
Vital'             5-0 Magara Young Boys   
[Oct 3]
Telaviv             1-1 Le Messager Ngozi   
[Oct 4]
Musongati           2-0 Tigre Noir          
[tba]
Inter Star           -  Aigle Noir          
Amasipiri            -  Bumamuru Standard   

Round 8
[Oct 6]
Amasipiri           2-3 Flambeau du Centre  
Magara Young Boys   1-4 Inter Star          
[Oct 7]
Aigle Noir          2-0 Kayanza United      
Musongati           2-0 BS Dynamik          
[Oct 8]
Tigre Noir          0-2 Vital'             
Bumamuru Standard   2-0 Rukinzo             
Le Messager Ngozi   4-2 Moso Sugar          
Olympic Star        5-1	Telaviv             

Round 9
[Oct 13]
Telaviv             1-3 Aigle Noir          
Rukinzo             2-0 Le Messager Ngozi   
[Oct 14]
Flambeau du Centre  3-0 Bumamuru Standard   
Inter Star          1-0 Tigre Noir          
[Oct 15]
Musongati           1-0 Amasipiri           
Vital'             0-1 BS Dynamik          
Kayanza United      4-1 Magara Young Boys   
Moso Sugar          0-0 Olympic Star        

Round 10
[Oct 21]
BS Dynamik          3-0 Inter Star          
Amasipiri           1-2 Vital'             
[Oct 22]
Bumamuru Standard   1-1 Le Messager Ngozi   
Olympic Star        1-2 Rukinzo             
Tigre Noir          0-0 Kayanza United      
Flambeau du Centre  0-0 Musongati           
Aigle Noir          1-3 Moso Sugar          
[Nov 1]
Magara Young Boys   2-4 Telaviv             

Round 11
[Oct 27]
Rukinzo             1-2 Aigle Noir          
[Oct 28]
Inter Star          0-1 Amasipiri           
Telaviv             0-0 Tigre Noir          
[Oct 29]
Musongati           1-1 Bumamuru Standard   
Vital'             0-0 Flambeau du Centre  
Kayanza United      0-0 BS Dynamik          
Moso Sugar          1-1 Magara Young Boys   
Le Messager Ngozi   0-0 Olympic Star        

Round 12
[Nov 4]
Magara Young Boys   1-4 Rukinzo             
Amasipiri           2-0 Kayanza United      
Musongati           0-0 Vital'             
Tigre Noir          0-1 Moso Sugar          
[Nov 5]
Flambeau du Centre  2-0 Inter Star          
Aigle Noir          1-2 Le Messager Ngozi   
BS Dynamik          7-3 Telaviv             
Bumamuru Standard   2-0 Olympic Star        

Round 13
[Nov 10]
Rukinzo             3-0 Tigre Noir          
[Nov 11]
Inter Star          0-3 Musongati           
Telaviv             1-0 Amasipiri           
[Nov 12]
Vital'             1-0 Bumamuru Standard   
Moso Sugar          1-1 BS Dynamik          
Le Messager Ngozi   2-1 Magara Young Boys   
Kayanza United      1-3 Flambeau du Centre  
Olympic Star        1-0 Aigle Noir          

Round 14
[Nov 17]
BS Dynamik          2-4 Rukinzo             
Amasipiri           1-0 Moso Sugar          
[Nov 18]
Magara Young Boys   2-3 Olympic Star        
Vital'             3-0 Inter Star          
Tigre Noir          1-0 Le Messager Ngozi   
Flambeau du Centre  4-1 Telaviv             
[Nov 19]
Musongati           2-0 Kayanza United      
Bumamuru Standard   1-1 Aigle Noir          

Round 15
[Nov 25]
Rukinzo             3-2 Amasipiri           
Aigle Noir          abd Magara Young Boys   [abandoned at 0-0 in 31' due to rain]
[Nov 26]
Aigle Noir          3-1 Magara Young Boys   [remaining 59']
Inter Star          2-4 Bumamuru Standard   
Kayanza United      0-0 Vital'             
Telaviv             1-5 Musongati           
Moso Sugar          1-1 Flambeau du Centre  
Le Messager Ngozi   0-0 BS Dynamik          
Olympic Star        2-0 Tigre Noir          

Table:

 1.Vital' (Bujumbura)                 15  11  3  1  24- 4  36
 2.Flambeau du Centre (Gitega)         15   9  5  1  24-11  32
 3.Rukinzo FC (Bujumbura)              15  10  1  4  25-15  31
 4.Musongati FC (Gitega)               15   8  4  3  21- 6  28
 5.Aigle Noir CS (Makamba)             14   8  2  4  19-13  26
 6.Le Messager (Ngozi)                 15   7  5  3  19-13  26
 7.Bumamuru Standard FC (Cibitoke)     14   6  5  3  21-13  23  [C]
 8.Olympic Star (Muyinga)              15   5  6  4  17-14  21
 9.BS Dynamik (Bujumbura)              15   4  6  5  19-19  18
10.LLB Amasipiri FC (Bujumbura)        14   5  2  7  15-14  17  [P]
11.Kayanza United (Kayanza)            15   3  5  7  12-18  14
12.Inter Star (Bujumbura)              14   4  2  8  14-24  14
13.Moso Sugar Company (Butemba)        15   2  7  6  14-18  13  [P]
--------------------------------------------------------------
14.Tigre Noir FC (Ruyigi)              15   3  4  8   4-14  13
15.Telaviv FC (Bujumbura)              15   3  2 10  16-37  11  [P]
16.Magara Young Boys                   15   0  1 14  13-44   1


2022/23.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Nov 2023

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.