Comoros 2021/22


Championnat des Comores 2022
Coupe des Comores 2022
Regional Leagues 2021/22


Championnat des Comores 2022

Participants:
Champions Mwali:    Fomboni FC
Champions Ndzuani:  Steal Nouvel (Sima)
Champions Ngazidja: Volcan Club (Moroni)

NB: all matches at Stade El-Hadj Mattoir de Fomboni

Final Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                  2   2  0  0   2- 0   6       Champions
 2.Steal Nouvel (Sima)                   2   1  0  1   2- 1   3  [P]
 3.Fomboni FC                            2   0  0  2   0- 3   0

[Jun 20]
Steal Nouvel              0-1 Volcan Club               
  [Misbahou Mohamed 12]
[Jun 23]
Fomboni FC                0-1 Volcan Club               
  [Fayad Fahar 14]
[Jun 26]
Fomboni FC                0-2 Steal Nouvel              

Final Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                  2   2  0  0   2- 0   6       Champions
 2.Steal Nouvel (Sima)                   2   1  0  1   2- 1   3  [P]
 3.Fomboni FC                            2   0  0  2   0- 3   0


Coupe des Comores 2021

Regional Stage | National Stage

Regional Stage

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali 

1/8 Finals [Feb 7-10]
FC Pigeon                 lt  Belle Lumičre             
FC Barsam (Bandarsalama)  bt  Silexi Club               
Coca Bole                 lt  Arsenal Mlabanda          
FC Rapide                 lt  FCN Espoir                
Wemani Espoir             lt  Nouvel Espoir             
Force Club                lt  Etoile du Centre          
FC Mwalimdjine            lt  Fomboni FC                
Ouragan Club              bt  FC Chihouzi               

Quarterfinals
[Feb 13]
Fomboni FC                1-0 Ouragan Club              
Etoile du Centre          5-1 Nouvel Espoir             
[Feb 15]
Arsenal Mlabanda          lt  FCN Espoir                [aet]
[Feb 16]
FC Barsam (Bandarsalama)  2-1 Belle Lumičre             [aet]
 
Semifinals
[Feb 26]
FC Barsam (Bandarsalama)  0-1 FCN Espoir                
[Mar 6]
Fomboni FC                2-3 Etoile du Centre          
 
Final [Mar 13]
Etoile du Centre          1-0 FCN Espoir                

NB: both finalists qualified for Phase Nationale

Ndzuani

Semifinals
[Feb 12]
Gombessa Sport            2-0 Ngazi Sport               
[Feb 13]
Onze Fusées               1-1 Etoile d'or               [5-4 pen]
 
Final [Mar 2]
Gombessa Sport            2-0 Onze Fusées               

NB: Gombessa qualified for Phase Nationale

Ngazidja (Grande Comore)

Quarterfinals
[Feb 21]
FC Malé                   1-2 Ngaya Club                
[Feb 22]
Apache Club               2-1 Victoire Club de Sima Mbwani
[Feb 23]
Enfants Solitaires        1-3 Alizé Fort                
[Feb 24]
Volcan Club               2-1 Atomic Club de Ntsuidjini
 
Semifinals
[Mar 4]
Alizé Fort                1-0 Apache Club               
[Mar 5]
Volcan Club               abd Ngaya Club                [abandoned in second half
                                                         due to general fighting]
NB: both Ngaya and Volcan were disqualified from the competition and
    also excluded from the 2023 edition
 
Final
Alizé Fort                w/o [both semifinalists Mar 5 disqualified]

NB: Alizé Fort qualified for Phase Nationale

National Stage

Qualified: 
Mwali:    Etoile du Centre (Salamani), FCN Espoir (Nioumachoua) 
Ndzuani:  Gombessa Sport (Mutsamudu) 
Ngazidja: Alizé Fort (Salimani ya Hambou)

NB. all matches at Stade de Moroni

Semifinals
[Jun 13]
Etoile du Centre          0-3 Gombessa Sport            
  [Ahamadi Abdou 38, Djailane Roihimou 83, 88]
[Jun 14]
FCN Espoir                0-1 Alizé Fort                

Final [Jun 17]
Gombessa Sport            5-1 Alizé Fort                
  [Aliyachourtu Kassim 22', Youdna Toiha 45+1, Djailane Roihimou 65, 79,
   Abdou Ihoine 90+2; Moussa Hassani 1]

Regional Leagues 2021/22

Mwali | Ndzuani | Ngazidja

Mwali (Mohéli)

Division 1 

Division 1

Final Table:

 1.Fomboni FC                           14   9  2  3  28-15  29       Champions
 2.FCN Espoir (Nioumachoua)             14   8  1  5  22-13  25  [C]
 3.FC Chihouzi                          14   6  4  4  16-12  19  [-3]
 4.Etoile du Centre (Salamani)          14   4  6  4  19-23  18
 5.Ouragan Club (Mboigoma)              14   4  5  5  12-11  17
 6.Belle Lumičre (Djoiezi)              14   4  5  5  13-14  17
---------------------------------------------------------------
 7.Nouvel Espoir (Djando)               14   3  6  5  17-21  15  [P]  Relegated
 8.Arsenal (Mlabanda)                   14   2  3  9  11-29   9  [P]  Relegated
NB: Chihouzi 3 points deducted for unsporting behaviour in round 3

Round 1
[Dec 4]
FC Chihouzi               0-3 Fomboni FC                
Etoile du Centre          2-2 Belle Lumičre             
[Dec 5]
Arsenal Mlabanda          1-1 Nouvel Espoir             
Ouragan Club              0-0 FCN Espoir                

Round 2 [Dec 8]
Fomboni FC                0-0 Etoile du Centre          
Nouvel Espoir             0-0 FC Chihouzi               
Belle Lumičre             0-2 Ouragan Club              
FCN Espoir                0-2 Arsenal Mlabanda          

Round 3
[Dec 11]
FC Chihouzi               1-0 FCN Espoir                
Etoile du Centre          3-3 Nouvel Espoir             
[Dec 12]
Ouragan Club              0-1 Fomboni FC                
Arsenal Mlabanda          0-1 Belle Lumičre             

Round 4
[Dec 18]
Belle Lumičre             1-1 FC Chihouzi               
FCN Espoir                3-0 Etoile du Centre          
[Dec 19]
Fomboni FC                1-0 Arsenal Mlabanda          
Nouvel Espoir             0-0 Ouragan Club              

Round 5 [Jan 2]
Belle Lumičre             0-0 Fomboni FC                
Nouvel Espoir             2-4 FCN Espoir                
Arsenal Mlabanda          0-0 Ouragan Club              
Etoile du Centre          1-0 FC Chihouzi               

Round 6
[Jan 5]
FC Chihouzi               3-1 Arsenal Mlabanda          
Ouragan Club              0-0 Etoile du Centre          
[Jan 6]
FCN Espoir                1-0 Belle Lumičre             
Fomboni FC                5-2 Nouvel Espoir             

Round 7 [Jan 9]
Nouvel Espoir             2-0 Belle Lumičre             
FCN Espoir                0-1 Fomboni FC                
Ouragan Club              1-2 FC Chihouzi               
Arsenal Mlabanda          1-1 Etoile du Centre          

Halfway Table:

 1.Fomboni FC                            7   5  2  0  11- 2  17
 2.FC Chihouzi                           7   3  2  2   7- 7  11
 3.FCN Espoir (Nioumachoua)              7   3  1  3   8- 6  10  [C]
 4.Etoile du Centre (Salamani)           7   1  5  1   7- 9   8
 5.Ouragan Club (Mboigoma)               7   1  4  2   3- 3   7
 6.Nouvel Espoir (Djando)                7   1  4  2  10-13   7  [P]
---------------------------------------------------------------
 7.Arsenal (Mlabanda)                    7   1  3  3   5- 7   6  [P]
 8.Belle Lumičre (Djoiezi)               7   1  3  3   4- 8   6

Round 8
[Mar 19]
FC Chihouzi               0-0 Ouragan Club              [award of 3-0 revoked on appeal]
Fomboni FC                0-3 FCN Espoir                
[Mar 20]
Etoile du Centre          4-1 Arsenal Mlabanda          
[May 11]
Belle Lumičre             1-1 Nouvel Espoir             

Round 9 [Mar 23]
Nouvel Espoir             2-0 Fomboni FC                
Etoile du Centre          2-1 Ouragan Club              
Arsenal Mlabanda          0-3 FC Chihouzi               
Belle Lumičre             0-1 FCN Espoir                

Round 10
[Mar 26]
Ouragan Club              1-2 Arsenal Mlabanda          
FCN Espoir                2-0 Nouvel Espoir             
[Mar 27]
Fomboni FC                2-3 Belle Lumičre             
[May 11]
FC Chihouzi               1-2 Etoile du Centre          

Round 11 [Mar 31]
Ouragan Club              2-0 Nouvel Espoir             
FC Chihouzi               1-1 Belle Lumičre             
Arsenal Mlabanda          1-4 Fomboni FC                
Etoile du Centre          1-3 FCN Espoir                

Round 12
[May 14]
Belle Lumičre             2-0 Arsenal Mlabanda          
Fomboni FC                4-2 Ouragan Club              
[May 15]
Nouvel Espoir             1-1 Etoile du Centre          
[May 18]
FCN Espoir                0-3 FC Chihouzi               

Round 13 [May 22]
Ouragan Club              1-0 Belle Lumičre             
Etoile du Centre          2-5 Fomboni FC                
Arsenal Mlabanda          1-5 FCN Espoir                
FC Chihouzi               1-0 Nouvel Espoir             

Round 14 [May 25]
FCN Espoir                0-2 Ouragan Club              
Nouvel Espoir             3-1 Arsenal Mlabanda          
Fomboni FC                2-0 FC Chihouzi               
Belle Lumičre             2-0 Etoile du Centre          

Final Table:

 1.Fomboni FC                           14   9  2  3  28-15  29       Champions
 2.FCN Espoir (Nioumachoua)             14   8  1  5  22-13  25  [C]
 3.FC Chihouzi                          14   6  4  4  16-12  19  [-3]
 4.Etoile du Centre (Salamani)          14   4  6  4  19-23  18
 5.Ouragan Club (Mboigoma)              14   4  5  5  12-11  17
 6.Belle Lumičre (Djoiezi)              14   4  5  5  13-14  17
---------------------------------------------------------------
 7.Nouvel Espoir (Djando)               14   3  6  5  17-21  15  [P]  Relegated
 8.Arsenal (Mlabanda)                   14   2  3  9  11-29   9  [P]  Relegated
NB: Chihouzi 3 points deducted for unsporting behaviour in round 3

Coupe de la Ligue de Mwali 2021

Quarterfinals
[Oct 20]
Fomboni FC                n/p FC Chihouzi               [not played; both disqualified]
[Oct 21]
Etoile du Centre          2-2 Arsenal Mlabanda          [Etoile on pen]
[Oct 22]
Ouragan Club              0-2 FCN Espoir                
[Oct 23]
Belle Lumičre             0-4 Nouvel Espoir             [also reported 0-6]
 
Semifinals 
[Oct 26; losers qualify for second semifinal due to double disqualification Oct 20]
FCN Espoir                2-1 Nouvel Espoir             
[Oct 28]
Etoile du Centre          3-1 Nouvel Espoir             
 
Final [Nov 10]
Etoile du Centre          4-3 FCN Espoir                [also reported 3-2]

Ndzuani (Anjouan)

Division 1

Division 1

Final Table:

 1.Steal Nouvel (Sima)                  18  11  4  3  34-16  37  [P]  Champions
 2.Etoile d'or (Mirontsi)               18  10  4  4  27-22  34
 3.Ngazi Sport (Mirontsi)               18   9  5  4  43-22  32  [C]
 4.Gombessa Sport (Mutsamudu)           18   7  6  5  35-22  27
 5.Yakélé Sport                         18   8  2  8  18-23  26
 6.Chirazienne (Domoni)                 18   6  7  5  31-30  25
---------------------------------------------------------------
 7.FC Atlético (Mutsamudu)              18   6  3  9  22-25  21  [P]  Relegated
 8.AS Komorozine                        18   5  5  8  28-31  20  [P]  Relegated
 9.JS Bazimini                          18   4  6  8  14-19  18       Relegated
10.AS Daoueni                           18   2  2 14  11-53   8  [P]  Relegated

Round 1
[Dec 1]
JS Bazimini               0-1 Etoile d'or               
AS Komorozine             2-2 Gombessa Sport            
FC Atlético               1-0 Steal Nouvel              
[Dec 2]
Yakélé Sport              0-4 Ngazi Sport               
Chirazienne               2-0 AS Daoueni                

Round 2
[Dec 4]
Steal Nouvel              3-1 Etoile d'or               
Gombessa Sport            1-0 AS Daoueni                
[Dec 5]
AS Komorozine             1-1 Chirazienne               
Yakélé Sport              1-0 FC Atlético               
[Dec 6]
Ngazi Sport               3-0 JS Bazimini               

Round 3
[Dec 8]
Chirazienne               1-2 Steal Nouvel              
Etoile d'or               1-0 AS Komorozine             
FC Atlético               0-1 Gombessa Sport            
[Dec 9]
JS Bazimini               0-1 Yakélé Sport              
AS Daoueni                2-1 Ngazi Sport               

Round 4
[Dec 11]
Steal Nouvel              1-1 Gombessa Sport            
Chirazienne               2-2 Etoile d'or               
[Dec 12]
FC Atlético               1-0 JS Bazimini               
[Dec 13]
Yakélé Sport              0-0 AS Daoueni                
[Dec 14]
Ngazi Sport               4-2 AS Komorozine             

Round 5
[Dec 18]
AS Daoueni                1-0 FC Atlético               
Gombessa Sport            3-4 Chirazienne               
AS Komorozine             0-1 Yakélé Sport              
[Dec 19]
Etoile d'or               2-1 Ngazi Sport               
JS Bazimini               1-0 Steal Nouvel              

Round 6
[Nov 27]
Ngazi Sport               1-1 FC Atlético               
[Dec 22]
Chirazienne               1-1 JS Bazimini               
Steal Nouvel              1-1 Yakélé Sport              
Etoile d'or               2-2 Gombessa Sport            
[Dec 23]
AS Daoueni                0-3 AS Komorozine             

Round 7
[Jan 2]
AS Daoueni                1-3 JS Bazimini               
Ngazi Sport               0-0 Gombessa Sport            
Etoile d'or               4-3 FC Atlético               
Chirazienne               3-1 Yakélé Sport              
[Jan 3]
AS Komorozine             1-3 Steal Nouvel              

Round 8
[Jan 5]
FC Atlético               2-3 Chirazienne               
AS Daoueni                1-3 Etoile d'or               
[Jan 6]
Steal Nouvel              2-1 Ngazi Sport               
JS Bazimini               0-0 AS Komorozine             
Gombessa Sport            2-1 Yakélé Sport              

Round 9
[Jan 8]
FC Atlético               1-3 AS Komorozine             
[Jan 9]
Ngazi Sport               3-2 Chirazienne               
Steal Nouvel              2-1 AS Daoueni                
[Jan 11]
Gombessa Sport            0-1 JS Bazimini               
[Jan 12]
Yakélé Sport              0-1 Etoile d'or               

Halfway Table:

 1.Etoile d'or (Mirontsi)                9   6  2  1  17-12  20
 2.Steal Nouvel (Sima)                   9   5  2  2  14- 9  17  [P]
 3.Chirazienne (Domoni)                  9   4  3  2  19-15  15
 4.Ngazi Sport (Mirontsi)                9   4  2  3  18-11  14  [C]
 5.Gombessa Sport (Mutsamudu)            9   3  4  2  12-11  13
 6.JS Bazimini                           9   3  2  4   6- 8  11
---------------------------------------------------------------
 7.Yakélé Sport                          9   3  2  4   6-11  11
 8.AS Komorozine                         9   2  3  4  12-13   9  [P]
 9.FC Atlético (Mutsamudu)               9   2  1  6   9-14   7  [P]
10.AS Daoueni                            9   2  1  6   6-15   7  [P]

Round 10
[Mar 12]
Yakélé Sport              1-6 Gombessa Sport            
AS Komorozine             1-1 JS Bazimini               
[Mar 13]
Ngazi Sport               1-1 Steal Nouvel              
Etoile d'or               2-0 AS Daoueni                
[May 7]
Chirazienne               0-0 FC Atlético               

Round 11
[Mar 19]
Steal Nouvel              4-0 AS Komorozine             
Yakélé Sport              0-1 Chirazienne               
[Mar 20]
Gombessa Sport            1-2 Ngazi Sport               
JS Bazimini               1-1 AS Daoueni                
[Mar 21]
FC Atlético               1-1 Etoile d'or               

Round 12
[Mar 26]
AS Daoueni                1-3 Steal Nouvel              
Chirazienne               2-2 Ngazi Sport               
[Mar 27]
Etoile d'or               1-0 Yakélé Sport              
AS Komorozine             2-3 FC Atlético               
JS Bazimini               1-1 Gombessa Sport            

Round 13
[Mar 30]
Ngazi Sport               2-1 Etoile d'or               
[Mar 31]
Steal Nouvel              2-0 JS Bazimini               
FC Atlético               3-1 AS Daoueni                
Chirazienne               1-1 Gombessa Sport            
[Apr 1]
Yakélé Sport              awd AS Komorozine             [awarded 3-0; abandoned for
                                                         aggression against officials]
Round 14 [May 11]
AS Komorozine             2-2 Ngazi Sport               
Gombessa Sport            0-1 Steal Nouvel              
Etoile d'or               1-0 Chirazienne               
JS Bazimini               2-0 FC Atlético               
AS Daoueni                0-2 Yakélé Sport              

Round 15
[May 14]
Ngazi Sport              11-0 AS Daoueni                
Steal Nouvel              5-1 Chirazienne               
AS Komorozine             2-1 Etoile d'or               
[May 15]
Gombessa Sport            0-2 FC Atlético               
[May 16]
Yakélé Sport              1-0 JS Bazimini               

Round 16 [May 22]
FC Atlético               3-0 Yakélé Sport              
JS Bazimini               1-2 Ngazi Sport               
AS Daoueni                1-8 Gombessa Sport            
Chirazienne               2-3 AS Komorozine             
Etoile d'or               1-1 Steal Nouvel              

Round 17 [May 28]
Etoile d'or               1-0 JS Bazimini               
AS Daoueni                1-3 Chirazienne               
Steal Nouvel              2-1 FC Atlético               
Ngazi Sport               0-3 Yakélé Sport              
Gombessa Sport            2-1 AS Komorozine             

Round 18 [Jun 1]
Yakélé Sport              2-1 Steal Nouvel              
FC Atlético               0-3 Ngazi Sport               
Gombessa Sport            4-1 Etoile d'or               
AS Komorozine             5-0 AS Daoueni                
JS Bazimini               2-2 Chirazienne               

Final Table:

 1.Steal Nouvel (Sima)                  18  11  4  3  34-16  37  [P]  Champions
 2.Etoile d'or (Mirontsi)               18  10  4  4  27-22  34
 3.Ngazi Sport (Mirontsi)               18   9  5  4  43-22  32  [C]
 4.Gombessa Sport (Mutsamudu)           18   7  6  5  35-22  27
 5.Yakélé Sport                         18   8  2  8  18-23  26
 6.Chirazienne (Domoni)                 18   6  7  5  31-30  25
---------------------------------------------------------------
 7.FC Atlético (Mutsamudu)              18   6  3  9  22-25  21  [P]  Relegated
 8.AS Komorozine                        18   5  5  8  28-31  20  [P]  Relegated
 9.JS Bazimini                          18   4  6  8  14-19  18       Relegated
10.AS Daoueni                           18   2  2 14  11-53   8  [P]  Relegated

Ngazidja (Grande Comore)
 
Division 1

Division 1

Final Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                 20  14  4  2  30-11  46       [1-0]  Champions
 2.US Zilimadjou (Moroni)               20  12  6  2  34-12  42  [C]  [1-0]
 3.US Ntsaoueni                         20   9  2  9  29-27  29  [P]  [3-1]
 4.Etoile des Comores (Nioumadzaha)     20   8  5  7  24-22  29
 5.FC Malé                              20   8  4  8  22-20  28
 6.FC Hantsindzi                        20   7  7  6  26-28  28       [0-4]
 7.Djabal FC (Iconi)                    20   7  6  7  16-17  27  [P]  [3-1]
 8.Aventure Club (Ouellah)              20   6  5  9  22-28  23  [P]  [3-1]  Playoff
---------------------------------------------------------------
 9.Alizé Fort (Salimani ya Hambou)      20   5  8  7  17-24  23  [P]  [0-1]  Playoff
10.Ngaya Club (Mdé)                     20   5  4 11  23-34  19       [4-1]  Relegated
11.JACM (Mitsoudjé)                     20   2  3 15  18-38   9       [0-1]  Relegated
 -.Elan Club (Mitsoudjé)                excluded; all results annulled;
   record at expulsion:                  9   3  0  6  10-15   9

NB: annulled results against Elan Club between square brackets

Round 1
[Dec 1]
FC Hantsindzi             0-2 US Zilimadjou             
JACM                      2-0 FC Malé                   
Djabal FC                 3-1 Elan Club                 [annulled]
Aventure Club             1-0 Alizé Fort                
Volcan Club               3-2 Ngaya Club                
[Jan 30]
US Ntsaoueni              2-1 Etoile des Comores        

Round 2 [Dec 4]
FC Malé                   0-1 US Ntsaoueni              
Alizé Fort                1-0 FC Hantsindzi             
Elan Club                 0-1 Volcan Club               [annulled]
Ngaya Club                1-0 Aventure Club             
Etoile des Comores        awd Djabal FC                 [awarded 0-3; originally 1-0,
US Zilimadjou             1-0 JACM                       Etoile used ineligible players]

Round 3
[Nov 27]  
US Zilimadjou             2-0 Aventure Club             
[Dec 8]
Ngaya Club                0-2 Djabal FC                 
Alizé Fort                2-0 Volcan Club               
FC Malé                   1-1 FC Hantsindzi             
[Dec 22]
Elan Club                 1-3 US Ntsaoueni              [annulled]
Etoile des Comores        2-1 JACM                      

Round 4 [Dec 11]        
Aventure Club             3-1 Elan Club                 [annulled]
Volcan Club               1-0 Etoile des Comores        
FC Hantsindzi             1-1 Ngaya Club                
JACM                      0-0 Alizé Fort                
US Ntsaoueni              0-3 US Zilimadjou             
Djabal FC                 1-1 FC Malé                   

Round 5 [Dec 15]
US Zilimadjou             0-1 Djabal FC                 
Elan Club                 4-0 FC Hantsindzi             [annulled]
FC Malé                   0-1 Volcan Club               
Etoile des Comores        4-1 Aventure Club             
Ngaya Club                2-0 JACM                      
Alizé Fort                0-0 US Ntsaoueni              

Round 6 [Dec 18]
Volcan Club               0-0 US Zilimadjou             
Djabal FC                 0-0 Alizé Fort                
Elan Club                 1-0 JACM                      [annulled]
Aventure Club             2-3 FC Malé                   
US Ntsaoueni              2-1 Ngaya Club                
FC Hantsindzi             1-1 Etoile des Comores        

Round 7 [Jan 2]
US Zilimadjou             3-0 Alizé Fort                
US Ntsaoueni              2-0 Djabal FC                 
Aventure Club             2-1 Volcan Club               
FC Malé                   1-0 Etoile des Comores        
Ngaya Club                4-1 Elan Club                 [annulled]
JACM                      awd FC Hantsindzi             [awarded 0-3; abandoned due to crowd trouble]

Round 8 [Jan 5]
Etoile des Comores        1-1 US Zilimadjou             
Volcan Club               2-1 US Ntsaoueni              
Alizé Fort                0-1 Elan Club                 [annulled]
FC Hantsindzi             2-1 Djabal FC                 
FC Malé                   awd Ngaya Club                [awarded 3-0; originally 1-0]
JACM                      1-1 Aventure Club             

Round 9 [Jan 8]
Elan Club                 0-1 US Zilimadjou             [annulled]
Alizé Fort                0-3 FC Malé                   
Volcan Club               3-0 FC Hantsindzi             
Ngaya Club                1-0 Etoile des Comores        
Djabal FC                 awd JACM                      [awarded 0-3; abandoned in 85' due
US Ntsaoueni              2-1 Aventure Club              to unfavourable weather]

NB: Elan Club suspended for one year on Jan 13 due to aggression against match officials;
    all their results were annulled

Round 10 [Jan 15]
US Zilimadjou             3-2 Ngaya Club                
FC Malé                   n/p Elan Club                 
FC Hantsindzi             3-2 US Ntsaoueni              
Aventure Club             0-0 Djabal FC                 
JACM                      0-1 Volcan Club               
Etoile des Comores        1-1 Alizé Fort                

Round 11 [Jan 22]
Elan Club                 n/p Etoile des Comores        
US Zilimadjou             2-0 FC Malé                   
Ngaya Club                2-2 Alizé Fort                
Aventure Club             0-0 FC Hantsindzi             
US Ntsaoueni              1-0 JACM                      
Djabal FC                 0-1 Volcan Club               

Halfway Table:

 1.US Zilimadjou (Moroni)               10   7  2  1  17- 4  23  [C]  [1-0]
 2.Volcan Club (Moroni)                 10   7  1  2  13- 7  22       [1-0]
 3.US Ntsaoueni                         10   6  1  3  13-11  19  [P]  [3-1]
 4.FC Malé                              10   4  2  4  12-10  14
 5.FC Hantsindzi                        10   3  4  3  11-12  13       [0-4]
 6.Djabal FC (Iconi)                    10   3  3  4   8- 9  12  [P]  [3-1]
 7.Ngaya Club (Mdé)                     10   3  2  5  12-16  11       [4-1]
 8.Alizé Fort (Salimani ya Hambou)      10   2  5  3   6-10  11  [P]  [0-1]
---------------------------------------------------------------
 9.Etoile des Comores (Nioumadzaha)     10   2  3  5  10-13   9
10.Aventure Club (Ouellah)              10   2  3  5   8-14   9  [P]  [3-1]
11.JACM (Mitsoudjé)                     10   2  2  6   7-11   8       [0-1]
 -.Elan Club (Mitsoudjé)                excluded; all results annulled;
   record at expulsion:                  9   3  0  6  10-15   9

NB: annulled results against Elan Club between square brackets

Round 12 [Mar 12]
Aventure Club             1-3 US Zilimadjou             
Djabal FC                 2-1 Ngaya Club                
JACM                      1-2 Etoile des Comores        
FC Hantsindzi             2-1 FC Malé                   
Volcan Club               3-0 Alizé Fort                
US Ntsaoueni              bye

Round 13 [Mar 19]
FC Malé                   2-1 JACM                      
Ngaya Club                1-2 Volcan Club               
Alizé Fort                1-0 Aventure Club             
Etoile des Comores        3-1 US Ntsaoueni              
US Zilimadjou             1-1 FC Hantsindzi             
Djabal FC                 bye

Round 14
[Mar 23]
US Ntsaoueni              1-2 FC Malé                   
JACM                      awd US Zilimadjou             [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in
FC Hantsindzi             2-0 Alizé Fort                 second half due to lack of security]
[Mar 30]
Aventure Club             1-0 Ngaya Club                
Djabal FC                 0-1 Etoile des Comores        
Volcan Club               bye

Round 15
[Mar 26]
FC Malé                   0-0 Djabal FC                 
Ngaya Club                0-3 FC Hantsindzi             
US Zilimadjou             4-0 US Ntsaoueni              
Etoile des Comores        0-1 Volcan Club               
[Mar 30]
Alizé Fort                3-2 JACM                      
Aventure Club             bye

Round 16
[Apr 2]
Aventure Club             2-0 Etoile des Comores        
Djabal FC                 0-1 US Zilimadjou             
Volcan Club               2-1 FC Malé                   
US Ntsaoueni              3-0 Alizé Fort                
[May 21]
JACM                      1-3 Ngaya Club                
FC Hantsindzi             bye

Round 17
[May 8]
Ngaya Club                abd US Ntsaoueni              [abandoned due to heavy rain]
Etoile des Comores        abd FC Hantsindzi             [abandoned due to heavy rain]
FC Malé                   1-0 Aventure Club             
US Zilimadjou             0-0 Volcan Club               
Alizé Fort                abd Djabal FC                 [abandoned due to heavy rain]
[May 14]
Ngaya Club                3-3 US Ntsaoueni              
Etoile des Comores        3-1 FC Hantsindzi             
Alizé Fort                1-1 Djabal FC                 
JACM                      bye

Round 18 [May 11]
Djabal FC                 2-0 US Ntsaoueni              
Volcan Club               4-1 Aventure Club             
FC Hantsindzi             3-2 JACM                      
Alizé Fort                1-1 US Zilimadjou             
Etoile des Comores        2-1 FC Malé                   
Ngaya Club                bye

Round 19 [May 18]
Aventure Club             3-3 JACM                      
US Ntsaoueni              0-1 Volcan Club               
Djabal FC                 1-0 FC Hantsindzi             
US Zilimadjou             1-1 Etoile des Comores        
Ngaya Club                0-0 FC Malé                   
Alizé Fort                bye

Round 20
[May 25]
FC Hantsindzi             1-1 Volcan Club               
Etoile des Comores        1-0 Ngaya Club                
JACM                      1-2 Djabal FC                 
Aventure Club             1-0 US Ntsaoueni              
[Jun 1]
FC Malé                   1-0 Alizé Fort                
US Zilimadjou             bye

Round 21 [May 28]
US Ntsaoueni              5-0 FC Hantsindzi             
Volcan Club               3-0 JACM                      
Ngaya Club                3-1 US Zilimadjou             
Djabal FC                 0-3 Aventure Club             
Alizé Fort                1-1 Etoile des Comores        
FC Malé                   bye

Round 22 [Jun 4]
FC Malé                   1-2 US Zilimadjou             
Alizé Fort                4-0 Ngaya Club                
FC Hantsindzi             2-2 Aventure Club             
JACM                      0-3 US Ntsaoueni              
Volcan Club               0-0 Djabal FC                 
Etoile des Comores        bye

Final Table:

 1.Volcan Club (Moroni)                 20  14  4  2  30-11  46       [1-0]  Champions
 2.US Zilimadjou (Moroni)               20  12  6  2  34-12  42  [C]  [1-0]
 3.US Ntsaoueni                         20   9  2  9  29-27  29  [P]  [3-1]
 4.Etoile des Comores (Nioumadzaha)     20   8  5  7  24-22  29
 5.FC Malé                              20   8  4  8  22-20  28
 6.FC Hantsindzi                        20   7  7  6  26-28  28       [0-4]
 7.Djabal FC (Iconi)                    20   7  6  7  16-17  27  [P]  [3-1]
 8.Aventure Club (Ouellah)              20   6  5  9  22-28  23  [P]  [3-1]  Playoff
---------------------------------------------------------------
 9.Alizé Fort (Salimani ya Hambou)      20   5  8  7  17-24  23  [P]  [0-1]  Playoff
10.Ngaya Club (Mdé)                     20   5  4 11  23-34  19       [4-1]  Relegated
11.JACM (Mitsoudjé)                     20   2  3 15  18-38   9       [0-1]  Relegated
 -.Elan Club (Mitsoudjé)                excluded; all results annulled;
   record at expulsion:                  9   3  0  6  10-15   9

NB: annulled results against Elan Club between square brackets

Relegation Playoff

[Jun 9]
Aventure Club             1-4 Alizé Fort                

NB: Aventure Club relegated

2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: 269 Comoros Football, Djumbe SPORT

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 30 Jun 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.