Costa Rica 2023/24


Primera División
Copa DoradoBet 2023

Primera División

Campeonato Apertura 2023 | Campeonato Clausura 2024

Campeonato Apertura 2023

Regular Stage | Playoff Stage | Final

Regular Stage

Final Table:

 1.Deportivo Saprissa         22  18  1  3  53-19  55  Final, Qualified
 2.LD Alajuelense             22  14  4  4  42-23  46  Qualified
 3.CS Herediano               22  13  4  5  43-20  43  Qualified
 4.CS Cartaginés              22  11  4  7  36-28  37  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AD Guanacasteca            22  11  4  7  28-25  37
 6.San Carlos FC              22   7  5 10  26-28  26
 7.Sporting FC (San José)     22   7  5 10  26-35  26
 8.SD Santos (Guapilés)       22   5  8  9  17-26  23
 9.Municipal Liberia          22   5  7 10  36-43  22
10.D Municipal Puntarenas FC  22   6  3 13  26-34  21
11.AD Municipal Pérez Zeledón 22   4  5 13  17-46  17
12.Grecia FC                  22   3  6 13  19-42  15

Round 1
[Jul 25]
Liberia       1-4 Herediano     
Pérez Zeledón 1-0 Puntarenas    
[Jul 26]
Santos        0-1 Alajuelense   
Saprissa      2-1 Sporting      
[Jul 27]
San Carlos    3-0 Grecia        
Cartaginés    1-0 Guanacasteca  

Round 2
[Jul 29]
Alajuelense   3-3 Liberia       
Puntarenas    0-0 Santos        
Herediano     4-0 Pérez Zeledón 
[Jul 30]
Guanacasteca  0-1 Saprissa      
Sporting      1-0 San Carlos    
Grecia        3-4 Cartaginés    

Round 3
[Aug 5]
Guanacasteca  0-0 San Carlos    
Santos        2-0 Grecia        
Liberia       3-0 Pérez Zeledón 
Sporting      0-0 Alajuelense   
[Aug 6]
Cartaginés    1-0 Puntarenas    
Saprissa      1-2 Herediano     

Round 4
[Aug 11]
San Carlos    1-1 Cartaginés    
[Aug 12]
Grecia        0-1 Sporting      
Santos        3-3 Liberia       
Herediano     0-1 Guanacasteca  
[Aug 13]
Pérez Zeledón 1-2 Alajuelense   
Puntarenas    2-4 Saprissa      

Round 5
[Aug 18]
Alajuelense   3-0 San Carlos    
[Aug 19]
Pérez Zeledón 1-1 Santos        
Saprissa      2-1 Cartaginés    
[Aug 20]
Guanacasteca  3-1 Sporting      
Liberia       1-1 Grecia        
[Aug 21]
Puntarenas    3-2 Herediano     

Round 6
[Aug 25]
Cartaginés    1-0 Santos        
[Aug 26]
Grecia        2-2 Pérez Zeledón 
Sporting      3-4 Liberia       
[Aug 27]
San Carlos    1-2 Saprissa      
Guanacasteca  3-2 Puntarenas    
Herediano     2-3 Alajuelense   

Round 7
[Sep 2]
Pérez Zeledón 1-2 Sporting      
Puntarenas    1-0 San Carlos    
Liberia       2-1 Cartaginés    
Santos        1-0 Guanacasteca  
Herediano     3-0 Grecia        
[Sep 3]
Alajuelense   2-1 Saprissa      

Round 8
[Sep 9]
Guanacasteca  1-2 Pérez Zeledón 
Sporting      0-3 Puntarenas    
San Carlos    2-2 Santos        
Saprissa      2-0 Liberia       
[Sep 10]
Cartaginés    1-1 Herediano     
Grecia        1-2 Alajuelense   

Round 9
[Sep 12]
Santos        0-0 Sporting      
Pérez Zeledón 2-2 Saprissa      
[Sep 13]
Grecia        1-2 Guanacasteca  
Herediano     2-1 San Carlos    
Puntarenas    1-0 Liberia       
Alajuelense   2-0 Cartaginés    

Round 10
[Sep 15]
Saprissa      7-0 Grecia        
Liberia       0-1 Guanacasteca  
[Sep 16]
Pérez Zeledón 2-2 San Carlos    
Santos        1-1 Herediano     
Alajuelense   2-0 Puntarenas    
[Sep 17]
Cartaginés    2-1 Sporting      

Round 11
[Sep 19]
Guanacasteca  3-2 Alajuelense   
Saprissa      2-0 Santos        
[Sep 20]
Sporting      1-3 Herediano     
Cartaginés    4-0 Pérez Zeledón 
San Carlos    2-1 Liberia       
[Sep 21]
Grecia        1-1 Puntarenas    

Round 12
[Sep 23]
Guanacasteca  1-2 Cartaginés    
Alajuelense   4-0 Santos        
[Sep 24]
Puntarenas    2-0 Pérez Zeledón 
Herediano     2-2 Liberia       
Sporting      1-2 Saprissa      
[Sep 25]
Grecia        1-0 San Carlos    

Round 13
[Sep 30]
Santos        2-1 Puntarenas    
Pérez Zeledón 1-4 Herediano     
San Carlos    2-2 Sporting      
[Oct 1]
Cartaginés    4-1 Grecia        
Liberia       3-3 Alajuelense   
Saprissa      4-0 Guanacasteca  

Round 14
[Oct 6]
Grecia        0-0 Santos        
[Oct 7]
Pérez Zeledón 3-2 Liberia       
Herediano     2-0 Saprissa      
[Oct 8]
Puntarenas    0-4 Cartaginés    
Alajuelense   1-2 Sporting      
San Carlos    0-1 Guanacasteca  

Round 15
[Oct 17]
Liberia       1-1 Santos        
Sporting      2-1 Grecia        
Saprissa      4-1 Puntarenas    
[Oct 18]
Cartaginés    4-3 San Carlos    
Alajuelense   2-0 Pérez Zeledón 
[Nov 15]
Guanacasteca  0-1 Herediano     

Round 16
[Oct 21]
Cartaginés    0-4 Saprissa      
Sporting      1-1 Guanacasteca  
San Carlos    0-1 Alajuelense   
Herediano     2-1 Puntarenas    
[Oct 22]
Grecia        2-3 Liberia       
Santos        2-0 Pérez Zeledón 

Round 17
[Oct 27]
Santos        1-0 Cartaginés    
Liberia       2-1 Sporting      
[Oct 28]
Puntarenas    1-2 Guanacasteca  
Pérez Zeledón 0-2 Grecia        
Alajuelense   1-0 Herediano     
[Oct 29]
Saprissa      2-1 San Carlos    

Round 18
[Nov 3]
San Carlos    2-1 Puntarenas    
[Nov 4]
Guanacasteca  1-0 Santos        
Sporting      4-0 Pérez Zeledón 
Saprissa      1-0 Alajuelense   
[Nov 5]
Cartaginés    3-2 Liberia       
Grecia        0-0 Herediano     

Round 19
[Nov 8]
Pérez Zeledón 0-0 Guanacasteca  
Alajuelense   2-0 Grecia        
Santos        0-2 San Carlos    
Puntarenas    4-0 Sporting      
Herediano     1-0 Cartaginés    
[Nov 9]
Liberia       1-2 Saprissa      

Round 20
[Nov 11]
Guanacasteca  0-0 Grecia        
San Carlos    2-1 Herediano     
Liberia       0-0 Puntarenas    
[Nov 12]
Cartaginés    1-1 Alajuelense   
Saprissa      4-0 Pérez Zeledón 
Sporting      1-0 Santos        

Round 21
[Nov 21]
Sporting      1-1 Cartaginés    
[Nov 22]
Guanacasteca  4-2 Liberia       
Puntarenas    1-2 Alajuelense   
Herediano     3-0 Santos        
[Nov 23]
Grecia        1-2 Saprissa      
San Carlos    1-0 Pérez Zeledón 

Round 22
[Nov 25]
Puntarenas    1-2 Grecia        
Alajuelense   3-4 Guanacasteca  
Herediano     3-0 Sporting      
Pérez Zeledón 1-0 Cartaginés    
[Nov 26]
Santos        1-2 Saprissa      
Liberia       0-1 San Carlos    

Final Table:

 1.Deportivo Saprissa         22  18  1  3  53-19  55  Final, Qualified
 2.LD Alajuelense             22  14  4  4  42-23  46  Qualified
 3.CS Herediano               22  13  4  5  43-20  43  Qualified
 4.CS Cartaginés              22  11  4  7  36-28  37  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AD Guanacasteca            22  11  4  7  28-25  37
 6.San Carlos FC              22   7  5 10  26-28  26
 7.Sporting FC (San José)     22   7  5 10  26-35  26
 8.SD Santos (Guapilés)       22   5  8  9  17-26  23
 9.Municipal Liberia          22   5  7 10  36-43  22
10.D Municipal Puntarenas FC  22   6  3 13  26-34  21
11.AD Municipal Pérez Zeledón 22   4  5 13  17-46  17
12.Grecia FC                  22   3  6 13  19-42  15

Playoff Stage

Semifinals

First Legs
[Dec 2]
Herediano     3-0 Alajuelense   
[Dec 3]
Cartaginés    0-2 Saprissa      

Second Legs
[Dec 9]
Saprissa      4-0 Cartaginés    
[Dec 10]
Alajuelense   1-0 Herediano     

Final

First Leg [Dec 14]
Herediano     1-2 Saprissa      

Second Leg [Dec 17]
Saprissa      1-0 Herediano     

Final

NB: cancelled as Saprissa won both the Regular Stage and the Playoff Stage

Campeonato Clausura 2024

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Deportivo Saprissa         22  14  6  2  41-18  48  Qualified
 2.CS Herediano               22  13  5  4  34-17  44  Qualified
 3.LD Alajuelense             22  11  8  3  37-18  41  Qualified
 4.San Carlos FC              22  10  7  5  40-29  37  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Municipal Liberia          22  11  4  7  36-31  37
 6.Sporting FC (San José)     22   9  5  8  29-29  32
 7.AD Guanacasteca            22   8  6  8  30-28  30
 8.AD Municipal Pérez Zeledón 22   6  5 11  19-30  23
 9.CS Cartaginés              22   4  8 10  21-30  20
10.D Municipal Puntarenas FC  22   4  7 11  18-31  19
11.Grecia FC                  22   3  6 13  18-31  15
12.SD Santos (Guapilés)       22   4  3 15  19-50  15

Round 1
[Jan 12]
Alajuelense   1-0 Sporting      
[Jan 13]
Guanacasteca  1-0 Grecia        
Santos        0-2 Cartaginés    
San Carlos    3-2 Liberia       
Saprissa      3-0 Puntarenas    
Herediano     1-0 Pérez Zeledón 

Round 2
[Jan 16]
Santos        2-4 San Carlos    
Cartaginés    1-2 Guanacasteca  
[Jan 17]
Grecia        2-2 Sporting      
Puntarenas    0-1 Alajuelense   
Liberia       0-1 Herediano     
[Jan 18]
Pérez Zeledón 1-0 Saprissa      

Round 3
[Jan 20]
Guanacasteca  2-2 Santos        
Alajuelense   0-0 Liberia       
Puntarenas    0-0 Grecia        
Herediano     0-1 San Carlos    
[Jan 21]
Saprissa      1-1 Cartaginés    
Sporting      0-0 Pérez Zeledón 

Round 4
[Jan 23]
Cartaginés    2-0 Grecia        
[Jan 24]
Guanacasteca  4-2 Sporting      
Santos        2-1 Pérez Zeledón 
Herediano     2-1 Saprissa      
[Jan 25]
San Carlos    2-3 Alajuelense   
Liberia       2-1 Puntarenas    

Round 5
[Jan 27]
Grecia        0-1 Herediano     
Sporting      0-2 Saprissa      
Pérez Zeledón 2-1 San Carlos    
[Jan 28]
Puntarenas    3-2 Guanacasteca  
Alajuelense   0-1 Cartaginés    
Liberia       5-0 Santos        

Round 6
[Feb 1]
Saprissa      1-0 Grecia        
[Feb 20]
Sporting      1-0 Puntarenas    
Alajuelense   3-2 Pérez Zeledón 
[Feb 21]
Guanacasteca  1-1 Liberia       
San Carlos    2-0 Cartaginés    
Herediano     2-1 Santos        

Round 7
[Feb 10]
Liberia       1-2 Saprissa      
San Carlos    1-1 Guanacasteca  
Pérez Zeledón 1-0 Puntarenas    
[Feb 11]
Cartaginés    1-3 Herediano     
Grecia        1-1 Alajuelense   
Santos        0-2 Sporting      

Round 8
[Feb 16]
Sporting      0-2 San Carlos    
Saprissa      0-0 Alajuelense   
[Feb 17]
Grecia        2-1 Pérez Zeledón 
Puntarenas    3-1 Santos        
[Feb 18]
Cartaginés    0-1 Liberia       
Herediano     2-1 Guanacasteca  

Round 9
[Feb 24]
Guanacasteca  0-0 Saprissa      
Alajuelense   0-1 Herediano     
San Carlos    1-1 Puntarenas    
[Feb 25]
Liberia       2-0 Sporting      
Santos        0-2 Grecia        
Pérez Zeledón 2-2 Cartaginés    

NB: rounds 10 and 11 played after round 13; round 12 played after round 18

Round 13
[Feb 8]
Alajuelense   3-2 Puntarenas    
[Feb 27]
San Carlos    4-0 Santos        
[Feb 29]
Guanacasteca  1-0 Cartaginés    
Sporting      4-1 Grecia        
Herediano     4-0 Liberia       
[Apr 3]
Saprissa      1-0 Pérez Zeledón 

Round 10
[Mar 1]
Alajuelense   4-0 Santos        
[Mar 2]
Grecia        1-2 Liberia       
Puntarenas    0-0 Herediano     
Pérez Zeledón 0-0 Guanacasteca  
[Mar 3]
Saprissa      2-2 San Carlos    
Sporting      2-0 Cartaginés    

Round 11
[Mar 8]
Liberia       3-1 Pérez Zeledón 
[Mar 9]
Cartaginés    0-0 Puntarenas    
San Carlos    2-0 Grecia        
Herediano     2-0 Sporting      
[Mar 10]
Guanacasteca  3-0 Alajuelense   
Santos        1-3 Saprissa      

Round 14
[Mar 26]
Pérez Zeledón 1-2 Sporting      
Santos        0-0 Guanacasteca  
Liberia       0-4 Alajuelense   
[Mar 27]
Grecia        0-1 Puntarenas    
San Carlos    2-0 Herediano     
Cartaginés    3-4 Saprissa      

Round 15
[Mar 29]
Pérez Zeledón 2-1 Santos        
[Mar 31]
Saprissa      2-0 Herediano     
Puntarenas    1-2 Liberia       
Sporting      3-2 Guanacasteca  
Alajuelense   1-1 San Carlos    
[Apr 1]
Grecia        2-0 Cartaginés    

Round 16
[Apr 6]
Cartaginés    0-0 Alajuelense   
Santos        3-0 Liberia       
San Carlos    3-1 Pérez Zeledón 
Herediano     3-3 Grecia        
[Apr 7]
Guanacasteca  3-0 Puntarenas    
Saprissa      2-1 Sporting      

Round 17
[Apr 12]
Liberia       1-0 Guanacasteca  
[Apr 13]
Grecia        0-1 Saprissa      
Cartaginés    3-1 San Carlos    
Puntarenas    2-1 Sporting      
Santos        0-4 Herediano     
Pérez Zeledón 0-1 Alajuelense   

Round 18
[Apr 16]
Saprissa      2-2 Liberia       
[Apr 17]
Guanacasteca  0-1 San Carlos    
Puntarenas    0-0 Pérez Zeledón 
Sporting      2-1 Santos        
Alajuelense   3-1 Grecia        
[Apr 18]
Herediano     1-1 Cartaginés    

Round 19
[Apr 20]
Pérez Zeledón 1-1 Grecia        
Alajuelense   2-2 Saprissa      
[Apr 21]
Santos        2-1 Puntarenas    
Liberia       3-1 Cartaginés    
San Carlos    0-1 Sporting      
[Apr 22]
Guanacasteca  1-2 Herediano     

Round 12 
[Apr 24]
Liberia       3-3 San Carlos    
[May 3]
Grecia        0-1 Guanacasteca  
[May 4]
Pérez Zeledón 1-0 Herediano     
Sporting      1-1 Alajuelense   
[May 5]
Cartaginés    1-1 Santos        
Puntarenas    0-2 Saprissa      

Round 20
[Apr 27]
Grecia        0-1 Santos        
Puntarenas    2-2 San Carlos    
Sporting      3-2 Liberia       
[Apr 28]
Saprissa      4-1 Guanacasteca  
[Apr 30]
Herediano     1-1 Alajuelense   
[May 1]
Cartaginés    0-2 Pérez Zeledón 

Round 21
[May 7]
Liberia       1-0 Grecia        
San Carlos    0-3 Saprissa      
[May 8]
Guanacasteca  4-0 Pérez Zeledón 
Cartaginés    1-1 Sporting      
Santos        0-3 Alajuelense   
Herediano     3-0 Puntarenas    

Round 22
[May 11]
Puntarenas    1-1 Cartaginés    
[May 12]
Alajuelense   5-0 Guanacasteca  
Grecia        2-2 San Carlos    
Pérez Zeledón 0-3 Liberia       
Saprissa      3-1 Santos        
Sporting      1-1 Herediano     

Final Table:

 1.Deportivo Saprissa         22  14  6  2  41-18  48  Qualified
 2.CS Herediano               22  13  5  4  34-17  44  Qualified
 3.LD Alajuelense             22  11  8  3  37-18  41  Qualified
 4.San Carlos FC              22  10  7  5  40-29  37  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Municipal Liberia          22  11  4  7  36-31  37
 6.Sporting FC (San José)     22   9  5  8  29-29  32
 7.AD Guanacasteca            22   8  6  8  30-28  30
 8.AD Municipal Pérez Zeledón 22   6  5 11  19-30  23
 9.CS Cartaginés              22   4  8 10  21-30  20
10.D Municipal Puntarenas FC  22   4  7 11  18-31  19
11.Grecia FC                  22   3  6 13  18-31  15
12.SD Santos (Guapilés)       22   4  3 15  19-50  15

Playoff Stage

Semifinals

First Legs
[May 15]
Alajuelense   1-0 Herediano     
[May 16]
San Carlos    0-1 Saprissa      

Second Legs
[May 18]
Herediano     1-0 Alajuelense   [aet, 0-2 pen]
[May 19]
Saprissa      4-0 San Carlos    


Copa DoradoBet 2023

Round 1
[Aug 29]
Liberia       2-1 Puntarenas    
San Carlos    3-0 Santos        
[Aug 30]
Guanacasteca  1-0 Grecia        
Pérez Zeledón 1-1 Sporting      [8-7 pen]  

NB: Alajuelense, Cartaginés, Herediano and Saprissa byes

Quarterfinals
[Sep 5]
Guanacasteca  1-0 Cartaginés    
Pérez Zeledón 2-2 Herediano     [5-6 pen]
[Sep 6]
Alajuelense   2-1 Liberia       
Saprissa      2-2 San Carlos    [9-8 pen]

Semifinals 
[Oct 13]
Saprissa      1-1 Herediano     [7-6 pen]
[Oct 15]
Alajuelense   2-0 Guanacasteca  

Final [Nov 18]
Alajuelense   2-0 Saprissa      

2022/23.

list of champions.

list of cup winners.

list of 2nd division champions.

list of 3rd division champions.

all-time table.

list of foundation dates.

list of name changes.


About this document

Thanks to Hans Schöggl

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 May 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.