Ethiopia (Women) 2021/22


Ethiopian Women Premier League (EWPL) 2021/22

Final Table:

 1.Ethiopia Nigid Bank              24  20  3  1  79-12  63  [C]  Champions
 2.Ethio-Electric                   24  17  5  2  59-22  56
 3.Hawassa Ketema                   24  14  7  3  49-26  49
 4.Mekelakeya                       24  12  6  6  51-26  42
 5.Arba Minch Ketema                24   9  7  8  28-24  34
 6.Dire Dawa Ketema                 24   9  6  9  28-34  33
 7.Kidus Giorgis                    24  10  1 13  30-41  31
 8.Adama Ketema                     24   7  8  9  32-35  29
 9.Addis Ababa Ketema               24   8  5 11  25-31  29
10.Bole Sub City                    24   7  3 14  34-42  24
11.Gedeo Dilla                      24   5  7 12  17-40  22
-----------------------------------------------------------
12.Bahir Dar Ketema                 24   4  6 14  21-44  18       Relegated
13.Akaki Kality Sub City            24   1  2 21  15-91   5       Relegated

Round 1
[Dec 25]
Hawassa Ketema         3-0 Diredawa Ketema        
Adama Ketema           4-0 Akaki Kality Sub City  
Bole Sub City          2-3 Mekelakeya             
[Dec 26]
Addis Ababa Ketema     1-0 Bahir Dar Ketema       
Kidus Giorgis          1-2 Ethio-Electric         
Ethiopia Nigid Bank    2-0 Arba Minch Ketema      
Gedeo Dilla            bye

Round 2
[Dec 29]
Gedeo Dilla            1-2 Bole Sub City          
Mekelakeya             0-0 Adama Ketema           
Akaki Kality Sub City  1-9 Hawassa Ketema         
[Dec 30]
Ethio-Electric         0-3 Ethiopia Nigid Bank    
Bahir Dar Ketema       2-1 Kidus Giorgis          
Diredawa Ketema        1-0 Addis Ababa Ketema     
Arba Minch Ketema      bye

Round 3
[Jan 2]
Hawassa Ketema         0-0 Mekelakeya             
Addis Ababa Ketema     1-1 Akaki Kality Sub City  
Adama Ketema           1-1 Gedeo Dilla            
[Jan 3]
Ethiopia Nigid Bank    5-0 Bahir Dar Ketema       
Arba Minch Ketema      1-0 Ethio-Electric         
Kidus Giorgis          2-0 Diredawa Ketema        
Bole Sub City          bye

Round 4
[Jan 6]
Bole Sub City          1-2 Adama Ketema           
Gedeo Dilla            0-3 Hawassa Ketema         
Mekelakeya             0-1 Addis Ababa Ketema     
[Jan 7]
Bahir Dar Ketema       2-3 Arba Minch Ketema      
Diredawa Ketema        0-3 Ethiopia Nigid Bank    
Akaki Kality Sub City  0-3 Kidus Giorgis          
Ethio-Electric         bye

Round 5
[Apr 2]
Hawassa Ketema         3-1 Bole Sub City          
Addis Ababa Ketema     1-0 Gedeo Dilla            
Kidus Georgis          1-2 Mekelakeya             
[Apr 3]
Nigid Bank             3-0 Akaki Kality Sub City  
Arba Minch Ketema      1-2 Dire Dawa Ketema
Ethio-Electric         3-1 Bahir Dar Ketema       
Adama Ketema           bye

Round 6
[Apr 5]
Adama Ketema           0-1 Hawassa Ketema         
Gedeo Dilla            1-1 Kidus Georgis          
Bole Sub City          3-3 Addis Ababa Ketema     
[Apr 6]
Dire Dawa Ketema       1-2 Ethio-Electric         
Akaki Kality Sub City  0-3 Arba Minch Ketema      
Mekelakeya             0-3 Nigid Bank             
Bahir Dar Ketema       bye

Round 7
[Apr 9]
Addis Ababa Ketema     1-0 Adama Ketema           
Kidus Georgis          1-2 Bole Sub City          
Nigid Bank             2-2 Gedeo Dilla            
[Apr 10]
Arba Minch Ketema      1-5 Mekelakeya             
Bahir Dar Ketema       0-1 Dire Dawa Ketema       
Ethio-Electric         8-1 Akaki Kality Sub City  
Hawassa Ketema         bye

Round 8
[Apr 12]
Bole Sub City          2-2 Nigid Bank             
Hawassa Ketema         4-3 Addis Ababa Ketema     
Adama Ketema           4-1 Kidus Georgis          
[Apr 13]
Akaki Kality Sub City  1-2 Bahir Dar Ketema       
Mekelakeya             1-3 Ethio-Electric         
Gedeo Dilla            0-0 Arba Minch Ketema      
Dire Dawa Ketema       bye

Round 9
[Apr 16]
Kidus Georgis          0-3 Hawassa Ketema         
Nigid Bank             5-0 Adama Ketema           
Arba Minch Ketema      1-0 Bole Sub City          
[Apr 17]
Ethio-Electric         1-0 Gedeo Dilla            
Bahir Dar Ketema       1-2 Mekelakeya             
Dire Dawa Ketema       2-2 Akaki Kality Sub City  
Addis Ababa Ketema     bye

Round 10
[Apr 20]
Addis Ababa Ketema     0-1 Kidus Georgis          
Adama Ketema           0-3 Arba Minch Ketema      
Hawassa Ketema         1-5 Nigid Bank             
[Apr 21]
Gedeo Dilla            2-0 Bahir Dar Ketema       
Bole Sub City          0-2 Ethio-Electric         
Mekelakeya             1-1 Dire Dawa Ketema       
Akaki Kality Sub City  bye

Round 11
[Apr 25]
Arba Minch Ketema      0-1 Hawassa Ketema         
Nigid Bank             2-0 Addis Ababa Ketema     
Ethio-Electric         2-0 Adama Ketema           
[Apr 26]
Akaki Kality Sub City  0-6 Mekelakeya             
Bahir Dar Ketema       0-2 Bole Sub City          
Dire Dawa Ketema       0-1 Gedeo Dilla            
Kidus Georgis          bye

Round 12
[Apr 28]
Hawassa Ketema         1-1 Ethio-Electric         
Kidus Georgis          1-6 Nigid Bank             
Addis Ababa Ketema     2-3 Arba Minch Ketema      
[Apr 29]
Bole Sub City          4-2 Dire Dawa Ketema       
Gedeo Dilla            2-1 Akaki Kality Sub City  
Adama Ketema           1-1 Bahir Dar Ketema       
Mekelakeya             bye
 
Round 13
[May 2]
Arba Minch Ketema      3-0 Kidus Georgis          
Bahir Dar Ketema       5-4 Hawassa Ketema         
Ethio-Electric         3-1 Addis Ababa Ketema     
[May 3]
Mekelakeya             6-1 Gedeo Dilla            
Dire Dawa Ketema       3-3 Adama Ketema           
Akaki Kality Sub City  1-3 Bole Sub City          
Nigid Bank             bye

Halfway Table:

 1.Ethiopia Nigid Bank              12  10  2  0  41- 6  32  [C]
 2.Ethio-Electric                   12   9  1  2  27-11  28
 3.Hawassa Ketema                   12   8  2  2  33-16  26
 4.Arba Minch Ketema                12   7  1  4  19-14  22
 5.Mekelakeya                       12   6  3  3  26-14  21
 6.Bole Sub City                    12   5  2  5  22-21  17
 7.Addis Ababa Ketema               12   4  2  6  14-18  14
 8.Adama Ketema                     12   3  4  5  15-19  13
 9.Gedeo Dilla                      12   3  4  5  11-18  13
10.Dire Dawa Ketema                 12   3  3  6  13-22  12
11.Bahir Dar Ketema                 12   3  1  8  14-26  10
-----------------------------------------------------------
12.Kidus Giorgis                    12   3  1  8  13-25  10
13.Akaki Kality Sub City            12   0  2 10   8-46   2

Round 14 
[Jun 18]
Mekelakeya             2-0 Bole Sub City          
Akaki Kality Sub City  0-3 Adama Ketema           
Dire Dawa Ketema       0-0 Hawassa Ketema         
[Jun 19]
Bahir Dar Ketema       0-0 Addis Ababa Ketema     
Ethio-Electric         4-2 Kidus Georgis          
Arba Minch Ketema      0-2 Nigid Bank             
Gedeo Dilla            bye

Round 15 [Jun 22]
Hawassa Ketema         5-1 Akaki Kality Sub City  
Kidus Georgis          1-0 Bahir Dar Ketema       
Bole Sub City          1-2 Gedeo Dilla            
Addis Ababa Ketema     1-0 Dire Dawa Ketema       
Adama Ketema           2-3 Mekelakeya             
Nigid Bank             1-1 Ethio-Electric         
Arba Minch Ketema      bye

Round 16 [Jun 25]
Gedeo Dilla            0-2 Adama Ketema           
Bahir Dar Ketema       1-5 Nigid Bank             
Akaki Kality Sub City  2-1 Addis Ababa Ketema     
Ethio-Electric         2-1 Arba Minch Ketema      
Mekelakeya             1-1 Hawassa Ketema         
Dire Dawa Ketema       2-0 Kidus Georgis          
Bole Sub City          bye

Round 17
[Jun 28]
Addis Ababa Ketema     1-4 Mekelakeya             
Kidus Giorgis          3-1 Akaki Kality Sub City  
Hawassa Ketema         2-1 Gedeo Dilla            
Adama Ketema           2-2 Bole Sub City          
[Jun 29]
Ethiopia Nigid Bank    6-0 Diredawa Ketema        
Arba Minch Ketema      1-1 Bahir Dar Ketema       
Ethio-Electric         bye

Round 18
[Jul 1]
Bole Sub City          1-2 Hawassa Ketema         
Mekelakeya             3-0 Kidus Giorgis          
Gedeo Dilla            0-3 Addis Ababa Ketema     
[Jul 2]
Akaki Kality Sub City  0-7 Ethiopia Nigid Bank    
Bahir Dar Ketema       2-2 Ethio-Electric         
Diredawa Ketema        1-0 Arba Minch Ketema      
Adama Ketema           bye

Round 19
[Jul 4]
Kidus Georgis          1-0 Gedeo Dilla            
Addis Ababa Ketema     1-0 Bole Sub City          
Hawassa Ketema         0-0 Adama Ketema           
[Jul 5]
Ethio-Electric         0-0 Dire Dawa Ketema       
Arba Minch Ketema      3-0 Akaki Kality Sub City  
Nigid Bank             1-0 Mekelakeya             
Bahir Dar Ketema       bye

Round 20 [Jul 8]
Gedeo Dilla            0-4 Nigid Bank             
Dire Dawa Ketema       0-0 Bahir Dar Ketema       
Akaki Kality Sub City  0-7 Ethio-Electric         
Bole Sub City          1-3 Kidus Georgis          
Adama Ketema           1-1 Addis Ababa Ketema     
Mekelakeya             1-1 Arba Minch Ketema      
Hawassa Ketema         bye

Round 21 [Jul 11]
Addis Ababa Ketema     0-1 Hawassa Ketema         
Bahir Dar Ketema       2-1 Akaki Kality Sub City  
Arba Minch Ketema      0-0 Gedeo Dilla            
Kidus Georgis          2-1 Adama Ketema           
Nigid Bank             2-0 Bole Sub City          
Ethio-Electric         2-1 Mekelakeya             
Dire Dawa Ketema       bye

Round 22 [Jul 14]
Gedeo Dilla            0-3 Ethio-Electric         
Adama Ketema           1-4 Nigid Bank             
Bole Sub City          0-2 Arba Minch Ketema      
Mekelakeya             2-0 Bahir Dar Ketema       
Hawassa Ketema         1-0 Kidus Georgis          
Akaki Kality Sub City  1-4 Dire Dawa Ketema       
Addis Ababa Ketema     bye

Round 23 [Jul 17]
Ethio-Electric         3-1 Bole Sub City          
Kidus Georgis          2-1 Addis Ababa Ketema     
Nigid Bank             4-1 Hawassa Ketema         
Dire Dawa Ketema       2-1 Mekelakeya             
Arba Minch Ketema      0-0 Adama Ketema           
Bahir Dar Ketema       0-0 Gedeo Dilla            
Akaki Kality Sub City  bye

Round 24 [Jul 20]
Hawassa Ketema         1-1 Arba Minch Ketema      
Gedeo Dilla            1-5 Dire Dawa Ketema       
Adama Ketema           1-4 Ethio-Electric         
Bole Sub City          3-1 Bahir Dar Ketema       
Addis Ababa Ketema     1-0 Nigid Bank             
Mekelakeya             6-1 Akaki Kality Sub City  
Kidus Georgis          bye

Round 25 [Jul 23]
Dire Dawa Ketema       1-0 Bole Sub City          
Arba Minch Ketema      0-0 Addis Ababa Ketema     
Nigid Bank             2-1 Kidus Georgis          
Akaki Kality Sub City  0-1 Gedeo Dilla            
Ethio-Electric         1-1 Hawassa Ketema         
Bahir Dar Ketema       0-2 Adama Ketema           
Mekelakeya             bye
 
Round 26
[Jul 26]
Hawassa Ketema         1-0 Bahir Dar Ketema       
Gedeo Dilla            1-1 Mekelakeya             
Adama Ketema           2-0 Dire Dawa Ketema       
Bole Sub City          3-0 Akaki Kality Sub City  
Kidus Georgis          2-0 Arba Minch Ketema      
[Jul 27]
Addis Ababa Ketema     1-3 Ethio-Electric         
Nigid Bank             bye

Final Table:

 1.Ethiopia Nigid Bank              24  20  3  1  79-12  63  [C]  Champions
 2.Ethio-Electric                   24  17  5  2  59-22  56
 3.Hawassa Ketema                   24  14  7  3  49-26  49
 4.Mekelakeya                       24  12  6  6  51-26  42
 5.Arba Minch Ketema                24   9  7  8  28-24  34
 6.Dire Dawa Ketema                 24   9  6  9  28-34  33
 7.Kidus Giorgis                    24  10  1 13  30-41  31
 8.Adama Ketema                     24   7  8  9  32-35  29
 9.Addis Ababa Ketema               24   8  5 11  25-31  29
10.Bole Sub City                    24   7  3 14  34-42  24
11.Gedeo Dilla                      24   5  7 12  17-40  22
-----------------------------------------------------------
12.Bahir Dar Ketema                 24   4  6 14  21-44  18       Relegated
13.Akaki Kality Sub City            24   1  2 21  15-91   5       Relegated


Second Division (Women's Higher League) 2021/22

Table (May 11):

 1.Nifas Silk Lafto Sub City        25  16  8  1  38-12  56       Promoted
 2.Lideta Sub City                  25  15  6  4  51-24  51 
 3.Sululta Ketema                   25  14  4  7  45-28  46
 4.Hambericho Durame                25  10  9  6  29-24  39
 5.Sidama Bunna                     25  12  3 10  35-32  39
 6.Sebeta Ketema                    25   9 11  5  27-21  38
 7.Legetafo Legedadi                25   8  8  9  34-36  32       
 8.Fasil Ketema                     25   7  9  9  21-33  30
 9.Arada Kifle Ketema               25   7  8 10  33-38  29
10.Lemi Kura Kifle Ketema           25   7  7 11  21-36  28
11.Kirkos Sub City                  25   6  8 11  29-34  26    
12.Ethiopian Youth Sports Academy   25   6  7 12  26-29  25
13.Assela Ketema                    25   5  6 14  21-40  21
14.Halaba Ketema                    25   2  8 15   9-32  14 
 

2020/21

list of champions


About this document

Sources: https://soccer.et/competition/2021-22-womens-premier-league/, https://soccer.et/competition/2021-22-womens-higher-league/, https://www.facebook.com/SoccerEthiopia/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 10 Aug 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.