Ethiopia (Women) 2022/23


Ethiopian Women Premier League
Ethiopia Women Higher League

Ethiopian Women Premier League (EWPL) 2022/23

Final Table:

 1.Ethiopia Nigid Bank SA           24  19  4  1  74- 9  60  [C]  Champions
 2.Ethio-Electric SC                24  16  4  4  45-11  52
 3.Hawassa Ketema FC                24  15  6  3  37-11  51
 4.Arba Minch Ketema FC             24  14  6  4  36-11  48
 5.Mekelakeya SC                    24  12  6  6  35-17  42
 6.Addis Ababa Ketema FC            24  11  3 10  26-34  36
 7.Ledeta Kifle Ketema FC           24   5 11  8  20-25  26  [P]
 8.Yirga Chefe Bunna FC             24   6  7 11  20-30  25  [*]
 9.Dire Dawa Ketema SC              24   7  3 14  23-48  24
10.Kidus Giorgis SA                 24   6  5 13  16-28  23
11.Bole Kifle Ketema SC             24   4  8 12  21-37  20
-----------------------------------------------------------
12.Adama Ketema FC                  24   2  7 15  15-46  13       Relegated
13.Nifas Silk Lafto Kifle Ketema SC 24   2  4 18  13-74  10  [P]  Relegated
[*] Yirga Chefe Bunna replaced Gedeo Dilla

Round 1
[Nov 19]
Ethiopia Nigid Bank    0-1 Hawassa Ketema         
Addis Ababa Ketema     awd Adama Ketema           [awarded 3-0]
Ethio-Electric         6-0 Bole Kifle Ketema      
[Nov 20]
Lafto Kifle Ketema     1-0 Yirga Chefe Bunna      
Ledeta Kifle Ketema    1-1 Mekelakeya             
Kidus Giorgis          0-0 Dire Dawa Ketema       
Arba Minch Ketema      bye
 
Round 2
[Nov 24]
Adama Ketema           0-5 Ethiopia Nigid Bank    
Arba Minch Ketema      0-2 Ethio-Electric         
Bole Kifle Ketema      2-2 Addis Ababa Ketema     
[Nov 25]
Mekelakeya             1-0 Kidus Giorgis          
Hawassa Ketema         8-0 Lafto Kifle Ketema     
Yirga Chefe Bunna      0-0 Ledeta Kifle Ketema    
Dire Dawa Ketema       bye

Round 3
[Nov 29]
Ledeta Kifle Ketema    1-1 Hawassa Ketema         
Ethiopia Nigid Bank    5-0 Bole Kifle Ketema      
Addis Ababa Ketema     0-2 Arba Minch Ketema      
[Nov 30]
Dire Dawa Ketema       0-2 Mekelakeya             
Kidus Giorgis          0-2 Yirga Chefe Bunna      
Lafto Kifle Ketema     0-4 Adama Ketema           
Ethio-Electric         bye

Round 4
[Dec 4]
Arba Minch Ketema      0-2 Ethiopia Nigid Bank    
Adama Ketema           1-2 Ledeta Kifle Ketema    
Ethio-Electric         0-1 Addis Ababa Ketema     
[Dec 5]
Hawassa Ketema         2-0 Kidus Giorgis          
Yirga Chefe Bunna      1-0 Dire Dawa Ketema       
Bole Kifle Ketema      4-0 Lafto Kifle Ketema     
Mekelakeya             bye

Round 5
[Dec 9]
Lafto Kifle Ketema     1-8 Arba Minch Ketema      
Dire Dawa Ketema       1-3 Hawassa Ketema         
Ethiopia Nigid Bank    2-0 Ethio-Electric         
[Dec 10]
Kidus Giorgis          2-3 Adama Ketema           
Ledeta Kifle Ketema    0-1 Bole Kifle Ketema      
Mekelakeya             2-0 Yirga Chefe Bunna      
Addis Ababa Ketema     bye

Round 6
[Dec 14]
Addis Ababa Ketema     1-4 Ethiopia Nigid Bank    
Ethio-Electric         4-0 Lafto Kifle Ketema     
Bole Kifle Ketema      0-1 Kidus Giorgis          
[Dec 15]
Adama Ketema           0-2 Dire Dawa Ketema       
Hawassa Ketema         2-2 Mekelakeya             
Arba Minch Ketema      2-0 Ledeta Kifle Ketema    
Yirga Chefe Bunna      bye
 
Round 7
[Dec 19]
Dire Dawa Ketema       2-1 Bole Kifle Ketema      
Lafto Kifle Ketema     3-2 Addis Ababa Ketema     
Mekelakeya             1-0 Adama Ketema           
[Dec 20]
Ledeta Kifle Ketema    2-2 Ethio-Electric         
Kidus Giorgis          0-1 Arba Minch Ketema      
Yirga Chefe Bunna      1-3 Hawassa Ketema         
Ethiopia Nigid Bank    bye           

Round 8
[Dec 24]
Bole Kifle Ketema      2-2 Mekelakeya             
Ethio-Electric         4-0 Kidus Giorgis          
Ethiopia Nigid Bank    6-0 Lafto Kifle Ketema     
[Dec 25]
Adama Ketema           1-2 Yirga Chefe Bunna      
Addis Ababa Ketema     1-1 Ledeta Kifle Ketema    
Arba Minch Ketema      2-1 Dire Dawa Ketema       
Hawassa Ketema         bye

Round 9
[Dec 29]
Mekelakeya             0-1 Arba Minch Ketema      
Yirga Chefe Bunna      1-1 Bole Kifle Ketema      
[Dec 30]
Ledeta Kifle Ketema    0-4 Ethiopia Nigid Bank    
Kidus Giorgis          1-2 Addis Ababa Ketema     
Dire Dawa Ketema       0-2 Ethio-Electric         
Hawassa Ketema         0-0 Adama Ketema           
Lafto Kifle Ketema     bye

Round 10
[Jan 3]
Bole Kifle Ketema      1-2 Hawassa Ketema         
Arba Minch Ketema      0-0 Yirga Chefe Bunna      
Ethio-Electric         1-0 Mekelakeya             
[Jan 4]
Addis Ababa Ketema     2-0 Dire Dawa Ketema       
Ethiopia Nigid Bank    1-1 Kidus Giorgis          
Lafto Kifle Ketema     1-2 Ledeta Kifle Ketema    
Adama Ketema           bye

Round 11
[Jan 8]
Yirga Chefe Bunna      0-1 Ethio-Electric         
Hawassa Ketema         0-0 Arba Minch Ketema      
Adama Ketema           0-0 Bole Kifle Ketema      
[Jan 9]
Kidus Giorgis          2-1 Lafto Kifle Ketema     
Dire Dawa Ketema       1-3 Ethiopia Nigid Bank    
Mekelakeya             0-1 Addis Ababa Ketema     
Ledeta Kifle Ketema    bye

Round 12
[Jan 11]
Arba Minch Ketema      3-0 Adama Ketema           
Ethio-Electric         2-0 Hawassa Ketema         
[Jan 12]
Addis Ababa Ketema     1-1 Yirga Chefe Bunna      
Ethiopia Nigid Bank    0-0 Mekelakeya             
[Jan 13]
Lafto Kifle Ketema     1-2 Dire Dawa Ketema       
Ledeta Kifle Ketema    1-1 Kidus Giorgis          
Bole Kifle Ketema      bye

Round 13
[Jan 15]
Yirga Chefe Bunna      1-3 Ethiopia Nigid Bank    
Adama Ketema           0-6 Ethio-Electric         
Bole Kifle Ketema      0-3 Arba Minch Ketema      
[Jan 16]
Hawassa Ketema         1-0 Addis Ababa Ketema     
Dire Dawa Ketema       0-3 Ledeta Kifle Ketema    
Mekelakeya             5-0 Lafto Kifle Ketema     
Kidus Giorgis          bye

Halfway Table:

 1.Ethiopia Nigid Bank SA           12   9  2  1  35- 5  29  [C]
 2.Ethio-Electric SC                12   9  1  2  30- 5  28
 3.Arba Minch Ketema FC             12   8  2  2  22- 6  26
 4.Hawassa Ketema FC                12   7  4  1  23- 8  25
 5.Mekelakeya SC                    12   5  4  3  16- 8  19
 6.Addis Ababa Ketema FC            12   5  3  4  16-15  18
 7.Ledeta Kifle Ketema FC           12   3  6  3  13-15  15  [P]
 8.Yirga Chefe Bunna FC             12   3  4  5   9-13  13  [*]
 9.Dire Dawa Ketema SC              12   3  1  8   9-20  10
10.Bole Kifle Ketema SC             12   2  4  6  12-24  10
11.Kidus Giorgis SA                 12   2  3  7   8-18   9
-----------------------------------------------------------
12.Adama Ketema FC                  12   2  2  8   9-26   8
13.Nifas Silk Lafto Kifle Ketema SC 12   2  0 10   8-47   6  [P]
[*] Yirga Chefe Bunna replaced Gedeo Dilla

Round 14
[Mar 4]
Dire Dawa Ketema       1-0 Kidus Giorgis          
Yirga Chefe Bunna      4-2 Lafto Kifle Ketema     
Mekelakeya             3-1 Ledeta Kifle Ketema    
[Mar 5]
Adama Ketema           0-1 Addis Ababa Ketema     
Bole Kifle Ketema      1-1 Ethio-Electric         
Hawassa Ketema         1-2 Ethiopia Nigid Bank    
Arba Minch Ketema      bye
 
Round 15
[Mar 9]
Lafto Kifle Ketema     0-3 Hawassa Ketema         
Kidus Giorgis          0-1 Mekelakeya             
Ledeta Kifle Ketema    0-1 Yirga Chefe Bunna      
[Mar 10]
Addis Ababa Ketema     1-0 Bole Kifle Ketema      
Ethiopia Nigid Bank    3-1 Adama Ketema           
Ethio-Electric         1-0 Arba Minch Ketema      
Dire Dawa Ketema       bye                  

Round 16
[Mar 14]
Yirga Chefe Bunna      1-2 Kidus Giorgis          
Hawassa Ketema         0-0 Ledeta Kifle Ketema    
Mekelakeya             3-2 Dire Dawa Ketema       
[Mar 15]
Bole Kifle Ketema      1-3 Ethiopia Nigid Bank    
Arba Minch Ketema      3-0 Addis Ababa Ketema     
Adama Ketema           0-0 Lafto Kifle Ketema     
Ethio-Electric         bye      

Round 17
[Mar 18]
Lafto Kifle Ketema     0-0 Bole Kifle Ketema      
Dire Dawa Ketema       2-1 Yirga Chefe Bunna      
Kidus Giorgis          1-0 Hawassa Ketema         
[Mar 19]
Addis Ababa Ketema     0-1 Ethio-Electric         
Ledeta Kifle Ketema    1-0 Adama Ketema           
Ethiopia Nigid Bank    1-1 Arba Minch Ketema      
Mekelakeya             bye

Round 18
[Mar 23]
Yirga Chefe Bunna      0-2 Mekelakeya             
Hawassa Ketema         1-0 Dire Dawa Ketema       
Bole Kifle Ketema      1-1 Ledeta Kifle Ketema    
[Mar 24]
Adama Ketema           1-1 Kidus Giorgis          
Arba Minch Ketema      1-1 Lafto Kifle Ketema     
Ethio-Electric         0-3 Ethiopia Nigid Bank    
Addis Ababa Ketema     bye

Round 19
[Mar 28]
Lafto Kifle Ketema     0-0 Ethio-Electric         
Ethiopia Nigid Bank    5-0 Addis Ababa Ketema     
Mekelakeya             0-0 Hawassa Ketema         
[Mar 29]
Kidus Giorgis          0-1 Bole Kifle Ketema      
Dire Dawa Ketema       2-2 Adama Ketema           
Ledeta Kifle Ketema    0-1 Arba Minch Ketema      
Yirga Chefe Bunna      bye

Round 20
[Apr 2]
Hawassa Ketema         1-0 Yirga Chefe Bunna      
Arba Minch Ketema      1-0 Kidus Giorgis          
Addis Ababa Ketema     1-0 Lafto Kifle Ketema     
[Apr 3]
Adama Ketema           1-1 Mekelakeya             
Ethio-Electric         2-1 Ledeta Kifle Ketema    
Bole Kifle Ketema      1-2 Dire Dawa Ketema       
Ethiopia Nigid Bank    bye

Round 21
[Apr 7]
Lafto Kifle Ketema     0-6 Ethiopia Nigid Bank    
Mekelakeya             2-1 Bole Kifle Ketema      
Ledeta Kifle Ketema    1-2 Addis Ababa Ketema     
[Apr 8]
Dire Dawa Ketema       1-4 Arba Minch Ketema      
Yirga Chefe Bunna      1-1 Adama Ketema           
Kidus Giorgis          0-1 Ethio-Electric         
Hawassa Ketema         bye

Round 22 [Apr 14]
Ethio-Electric         5-0 Dire Dawa Ketema       
Bole Kifle Ketema      0-1 Yirga Chefe Bunna      
Ethiopia Nigid Bank    0-0 Ledeta Kifle Ketema    
Addis Ababa Ketema     0-2 Kidus Giorgis          
Adama Ketema           0-2 Hawassa Ketema         
Arba Minch Ketema      1-0 Mekelakeya             
Lafto Kifle Ketema     bye

Round 23 
[Apr 18]
Dire Dawa Ketema       0-2 Addis Ababa Ketema     
Hawassa Ketema         2-0 Bole Kifle Ketema      
Kidus Giorgis          0-3 Ethiopia Nigid Bank    
[Apr 19]
Ledeta Kifle Ketema    2-0 Lafto Kifle Ketema     
Mekelakeya             0-1 Ethio-Electric         
Yirga Chefe Bunna      0-0 Arba Minch Ketema      
Adama Ketema           bye

Round 24
[Apr 25]
Ethiopia Nigid Bank    7-0 Dire Dawa Ketema       
Lafto Kifle Ketema     0-2 Kidus Giorgis          
Bole Kifle Ketema      3-0 Adama Ketema           
[Apr 26]
Hawassa Ketema         1-0 Arba Minch Ketema      
Addis Ababa Ketema     0-3 Mekelakeya             
Ethio-Electric         0-0 Yirga Chefe Bunna      
Ledeta Kifle Ketema    bye

Round 25
[May 1]
Ethiopia Nigid Bank    4-0 Yirga Chefe Bunna      
Ledeta Kifle Ketema    0-0 Dire Dawa Ketema       
Lafto Kifle Ketema     0-4 Mekelakeya             
[May 2]
Ethio-Electric         3-0 Adama Ketema           
Arba Minch Ketema      0-0 Bole Kifle Ketema      
Addis Ababa Ketema     0-2 Hawassa Ketema         
Kidus Giorgis          bye

Round 26
[May 5]
Kidus Giorgis          0-0 Ledeta Kifle Ketema    
Dire Dawa Ketema       4-2 Lafto Kifle Ketema     
[May 6]
Yirga Chefe Bunna      2-3 Addis Ababa Ketema     
Adama Ketema           0-2 Arba Minch Ketema      
[May 7]
Hawassa Ketema         1-0 Ethio-Electric         
Mekelakeya             0-2 Ethiopia Nigid Bank    
Bole Kifle Ketema      bye

Final Table:

 1.Ethiopia Nigid Bank SA           24  19  4  1  74- 9  60  [C]  Champions
 2.Ethio-Electric SC                24  16  4  4  45-11  52
 3.Hawassa Ketema FC                24  15  6  3  37-11  51
 4.Arba Minch Ketema FC             24  14  6  4  36-11  48
 5.Mekelakeya SC                    24  12  6  6  35-17  42
 6.Addis Ababa Ketema FC            24  11  3 10  26-34  36
 7.Ledeta Kifle Ketema FC           24   5 11  8  20-25  26  [P]
 8.Yirga Chefe Bunna FC             24   6  7 11  20-30  25  [*]
 9.Dire Dawa Ketema SC              24   7  3 14  23-48  24
10.Kidus Giorgis SA                 24   6  5 13  16-28  23
11.Bole Kifle Ketema SC             24   4  8 12  21-37  20
-----------------------------------------------------------
12.Adama Ketema FC                  24   2  7 15  15-46  13       Relegated
13.Nifas Silk Lafto Kifle Ketema SC 24   2  4 18  13-74  10  [P]  Relegated
[*] Yirga Chefe Bunna replaced Gedeo Dilla


Second Division (Women's Higher League) 2022/23

Final Table:

 1.Sidama Bunna                     25  17  6  2  47-13  57   Promoted
 2.Hambericho Durame                25  13 10  2  48-22  49   Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Kirkos Kifle Ketema              25  12  8  5  33-15  44
 4.Bahir Dar Ketema                 25  12  6  7  39-20  42  [R]
 5.Ethiopian Youth Sports Academy   25  11  8  6  45-25  41
 6.Sululta Ketema                   25  12  5  8  35-26  41
 7.Akaki Kality Kifle Ketema        25  12  5  8  38-36  41  [R]
 8.Legetafo Legedadi                25   9  4 12  29-32  31
 9.Lemi Kura Kifle Ketema           25   8  7 10  28-31  31
10.Sebeta Ketema                    25   6  9 10  23-32  27
11.Modjo Ketema SC                  25   7  5 13  26-43  26  [P]
12.Fasil Ketema                     25   3  9 13  17-39  18
-----------------------------------------------------------  
13.Arada Kifle Ketema               25   2  3 20  17-67   9  Relegated
 -.Woba Ari Shakimi SC              apparently withdrew at halfway stage;
   record at withdrawal:            13   0  5  8   8-32   5  [P]


2021/22

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 19 Jun 2023

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.