Gambia Women 2021/22


Division One
Division Two

Division One 2022

Final Table:

 1.Red Scorpions               14  12  2  0  38- 5  38       Champions
 2.Gambia Police Force         14  10  1  3  36-11  31  [C]
 3.Berewuleng                  14   6  4  4  14-13  22  [P]
 4.City Girls                  14   4  5  5  14-11  17
 5.Gambia Armed Forces         14   5  2  7  11-22  17
 6.Abuko United                14   4  4  6  11-15  16
 7.Brikama United              14   3  3  8   9-29  12
 8.Immigration                 14   0  3 11   5-32   3

Round 1
[Jan 14]
Abuko United          0-0 Immigration           
Gambia Police Force   1-1 Berewuleng            
  [Catherine Jatta 37; Nyima Sanneh 27]
[Jan 15]
Gambia Armed Forces   1-1 City Girls            
Red Scorpions         5-0 Brikama United        

Round 2
[Jan 21]
Gambia Police Force   5-0 Gambia Armed Forces   
[Jan 22]
Immigration           1-4 Red Scorpions         
Abuko United          0-0 City Girls            
[Jan 23]
Berewuleng            1-0 Brikama United        

Round 3
[Jan 28]
City Girls            0-0 Berewuleng            
Gambia Armed Forces   1-0 Abuko United          
[Jan 30]
Brikama United        0-0 Immigration           
Red Scorpions         2-0 Gambia Police Force   

Round 4
[Feb 5]
Berewuleng            2-0 Gambia Armed Forces   
Immigration           0-6 Gambia Police Force   
[Feb 6]
Brikama United        1-2 Abuko United          
[Mar 20]
City Girls            0-0 Red Scorpions         

Round 5
[Feb 11]
Abuko United          1-3 Gambia Police Force   
[Feb 12]
Gambia Armed Forces   2-1 Immigration           
Red Scorpions         4-0 Berewuleng            
[Feb 13]
Brikama United        0-3 City Girls            

Round 6
[Feb 25]
Immigration           0-1 City Girls            
  [Ellen Gai (pen)]
[Feb 26]
Gambia Armed Forces   0-3 Red Scorpions         
  [Ola Buwaro 11, 44, Mariama Cham 45]
[Feb 27] 
Gambia Police Force   5-0 Brikama United        
Berewuleng            1-0 Abuko United          

Round 7
[Mar 4]
City Girls            0-1 Gambia Police Force   
  [Fatou Darboe 52]
[Mar 5]
Berewuleng            0-0 Immigration           
[Mar 6]
Brikama United        0-3 Gambia Armed Forces   
[Mar 25]
Abuko United          1-3 Red Scorpions         

Halfway Table:

 1.Red Scorpions                7   6  1  0  21- 2  19
 2.Gambia Police Force          7   5  1  1  21- 4  16  [C]
 3.Berewuleng                   7   3  3  1   5- 5  12  [P]
 4.City Girls                   7   2  4  1   5- 2  10
 5.Gambia Armed Forces          7   3  1  3   7-12  10
 6.Abuko United                 7   1  2  4   4- 9   5
 7.Immigration                  7   0  3  4   2-13   3
 8.Brikama United               7   0  1  6   1-19   1

Round 8
[May 20]
Gambia Police Force   6-0 Immigration           
Red Scorpions         3-1 Berewuleng            
[May 22]
Abuko United          awd Brikama United        [awarded 0-2]
City Girls            1-2 Gambia Armed Forces   

Round 9
[May 27]
Abuko United          2-1 Berewuleng            
[May 28]
Red Scorpions         2-1 Gambia Armed Forces   
Brikama United        0-4 Gambia Police Force   
[May 29]
City Girls            3-0 Immigration           

NB: round 10 played after round 14

Round 11
[Jun 11]
City Girls            1-1 Brikama United        
Immigration           1-2 Berewuleng            
[Jun 12]
Red Scorpions         0-0 Abuko United          
Gambia Armed Forces   awd Gambia Police Force   [awarded 0-2, GAF showed with six players]

Round 12
[Jun 18]
City Girls            2-1 Abuko United          
Gambia Police Force   0-4 Red Scorpions         
[Jun 19]
Gambia Armed Forces   0-3 Berewuleng            
Immigration           1-2 Brikama United        

Round 13
[Jul 16]
Red Scorpions         3-0 Immigration           
Brikama United        0-0 Berewuleng            
[Jul 17]
Gambia Police Force   2-1 City Girls            
Abuko United          0-0 Gambia Armed Forces   

Round 14
[Jul 23]
Berewuleng            0-1 Gambia Police Force   
Abuko United          2-1 Immigration           
[Jul 29]
Gambia Armed Forces   0-2 Brikama United        
[Aug 9]
Red Scorpions         1-0 City Girls            

Round 10 [Aug 19]
Immigration           0-1 Gambia Armed Forces   
Brikama United        1-4 Red Scorpions         
Gambia Police Force   0-2 Abuko United          
Berewuleng            2-1 City Girls            

Final Table:

 1.Red Scorpions               14  12  2  0  38- 5  38       Champions
 2.Gambia Police Force         14  10  1  3  36-11  31  [C]
 3.Berewuleng                  14   6  4  4  14-13  22  [P]
 4.City Girls                  14   4  5  5  14-11  17
 5.Gambia Armed Forces         14   5  2  7  11-22  17
 6.Abuko United                14   4  4  6  11-15  16
 7.Brikama United              14   3  3  8   9-29  12
 8.Immigration                 14   0  3 11   5-32   3


Division Two 2022

Final Table:

 1.Jeshwang United             18  12  3  3  42-19  39
 2.Koita                       18  11  5  2  32-14  38
 3.Future Bi                   18  11  3  4  45-21  36
 4.Prisons                     18  11  2  5  30-27  35
 5.Raptim                      18   6  8  4  35-24  26
 6.Greater Tomorrow            18   6  5  7  33-35  23
 7.Kinteh's                    18   5  7  6  28-30  22  [R]
 8.Lower Nuimi                 18   6  3  9  24-34  21
 9.Foni Girls                  18   2  2 14  18-54   8  [P]
10.Young Icons                 18   1  0 17  20-49   3  [P]

Round 1
[Jan 14]
Lower Nuimi           1-2 Jeshwang United       
Kinteh's              2-2 Foni Girls            
[Jan 15]
Raptim                0-2 Future Bi             
Young Icons           2-3 Prisons               
Koita                 3-1 Greater Tomorrow      

Round 2
[Jan 21]
Kinteh's              2-1 Jeshwang United       
Young Icons           4-1 Foni Girls            
[Jan 22]
Future Bi             1-3 Koita                 
Lower Nuimi           2-1 Raptim                
[Jan 23]
Greater Tomorrow      3-2 Prisons               

Round 3
[Jan 28]
Lower Niumi           0-1 Koita                 
Prisons               3-2 Future Bi             
Young Icons           0-3 Greater Tomorrow      
[Jan 30]
Jeshwang United       6-2 Foni Girls            
Raptim                1-1 Kinteh's              

Round 4
[Feb 5]
Young Icons           2-5 Future Bi             
Foni Girls            1-5 Greater Tomorrow      
[Feb 6]
Jeshwang United       3-2 Raptim                
Lower Nuimi           1-0 Prisons               
[Mar 24]
Kinteh's              1-2 Koita                 

Round 5
[Feb 11]
Koita                 1-0 Jeshwang United       
Young Icons           1-2 Lower Nuimi           
[Feb 12]
Prisons               1-0 Kinteh's              
Greater Tomorrow      0-2 Future Bi             
[Feb 13]
Raptim                5-0 Foni Girls            

Round 6
[Feb 25]
Raptim                1-1 Koita                 
Young Icons           1-2 Kinteh's              
[Feb 26]
Foni Girls            0-4 Future Bi             
Lower Nuimi           1-3 Greater Tomorrow      
[Feb 27]
Jeshwang United       5-2 Prisons               

Round 7
[Mar 4]
Young Icons           0-2 Jeshwang United       
[Mar 5]
Lower Niumi           2-3 Future Bi             
Prisons               1-1 Raptim                
[Mar 6]
Greater Tomorrow      1-2 Kinteh's              
[Mar 27]
Koita                 2-2 Foni Girls            

Round 8
[Mar 11]
Foni Girls            0-1 Lower Nuimi           
Koita                 1-2 Prisons               
[Mar 12]
Kinteh's              1-3 Future Bi             
Young Icons           1-3 Raptim                
[Mar 13]
Jeshwang United       4-1 Greater Tomorrow      

Round 9
[Mar 18]
Future Bi             1-2 Jeshwang United       
Lower Niumi           1-1 Kinteh's              
[Mar 19]
Prisons               0-3 Foni Girls            
Young Icons           1-3 Koita                 
[Mar 20]
Greater Tomorrow      3-3 Raptim                

Halfway Table:

 1.Jeshwang United              9   7  0  2  25-12  21
 2.Koita                        9   6  2  1  17- 9  20
 3.Future Bi                    9   6  0  3  23-13  18
 4.Greater Tomorrow             9   4  1  4  20-18  13
 5.Lower Nuimi                  9   4  1  4  11-12  13
 6.Prisons                      9   4  1  4  14-18  13
 7.Kinteh's                     9   3  3  3  12-13  12  [R]
 8.Raptim                       9   2  4  3  17-14  10
 9.Foni Girls                   9   1  2  6  11-29   5  [P]
10.Young Icons                  9   1  0  8  12-24   3  [P]

Round 10
[May 20]
Prisons               2-1 Young Icons           
[May 21]
Foni Girls            0-5 Koita                 
Kinteh's              2-2 Lower Niumi           
[May 22]
Greater Tomorrow      2-2 Jeshwang United       
Future Bi             1-1 Raptim                

Round 11
[May 27]
Future Bi             1-1 Kinteh's              
[May 28]
Raptim                3-3 Greater Tomorrow      
Prisons               0-0 Koita                 
[May 29]
Lower Niumi           3-2 Young Icons           
Foni Girls            0-2 Jeshwang United       

NB: round 12 played after round 18

Round 13
[Jun 10]
Future Bi             3-1 Foni Girls            
[Jun 11]
Jeshwang United       2-0 Young Icons           
Koita                 2-1 Lower Niumi           
[Jun 12]
Prisons               1-0 Greater Tomorrow      
Kinteh's              3-3 Raptim                

Round 14
[Jun 17]
Jeshwang United       2-2 Koita                 
[Jun 18]
Future Bi             6-1 Young Icons           
Foni Girls            0-5 Raptim                
[Jun 19]
Kinteh's              2-2 Greater Tomorrow      
Prisons               3-2 Lower Niumi           

Round 15
[Jun 24]
Greater Tomorrow      2-1 Foni Girls            
[Jun 25]
Kinteh's              2-3 Prisons               
Raptim                2-0 Young Icons           
[Jun 26]
Koita                 1-1 Future Bi             
Jeshwang United       5-0 Lower Niumi           

Round 16
[Jul 1]
Prisons               3-1 Jeshwang United       
[Jul 2]
Future Bi             5-1 Lower Niumi           
Koita                 0-1 Raptim                
[Jul 3]
Greater Tomorrow      3-2 Young Icons           
Foni Girls            2-3 Kinteh's              

Round 17
[Jul 15]
Jeshwang United       2-0 Future Bi             
[Jul 16]
Foni Girls            0-2 Prisons               
Kinteh's              3-1 Young Icons           
[Jul 17]
Greater Tomorrow      0-2 Koita                 
Raptim                2-1 Lower Niumi           

Round 18
[Jul 22]
Koita                 2-0 Kinteh's              
[Jul 23]
Foni Girls            3-1 Young Icons           
Future Bi             2-0 Prisons               
[Jul 29]
Raptim                0-0 Jeshwang United       
[Aug 7]
Greater Tomorrow      1-1 Lower Niumi           

Round 12
[Aug 19]
Foni Girls            0-2 Lower Niumi           
[Aug 20]
Koita                 1-0 Young Icons           
Raptim                1-2 Prisons               
Future Bi             3-0 Greater Tomorrow      
Jeshwang United       1-0 Kinteh's              

Final Table:

 1.Jeshwang United             18  12  3  3  42-19  39
 2.Koita                       18  11  5  2  32-14  38
 3.Future Bi                   18  11  3  4  45-21  36       Playoff
 4.Prisons                     18  11  2  5  30-27  35       Playoff
 5.Raptim                      18   6  8  4  35-24  26       Playoff
 6.Greater Tomorrow            18   6  5  7  33-35  23       Playoff
 7.Kinteh's                    18   5  7  6  28-30  22  [R]
 8.Lower Nuimi                 18   6  3  9  24-34  21
 9.Foni Girls                  18   2  2 14  18-54   8  [P]
10.Young Icons                 18   1  0 17  20-49   3  [P]

Playoff

[Sep 4]
Future Bi             0-0 Greater Tomorrow      [5-4 pen]
Raptim                4-2 Prisons               


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 4 Oct 2022

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.