Guinea Bissau 2022/23


I Divisão
Taça da Guiné-Bissau
Campeonato Nacional da 2.ª Divisão
Campeonato Provincial

I Divisão

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Participants:

Team                                            City         Province                   
Sporting Clube da Guiné-Bissau                  Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
Sport Bissau e Benfica                          Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
União Desportiva Internacional de Bissau (1)    Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
Sport Clube dos Portos de Bissau                Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
Futebol Clube de Cuntum                         Cuntum       Sector Autónomo de Bissau  
Flamengo Futebol Clube                          Pefine       Sector Autónomo de Bissau  
Sporting Clube de Bafatá                        Bafatá       Bafatá                     
Futebol Clube de Canchungo                      Canchungo    Cacheu                     
Futebol Clube de Pelundo                        Pelundo      Cacheu                     
Futebol Clube Tigre de Fronteira                São Domingos Cacheu
Clube Desportivo e Recreativo de Gabú           Gabú         Gabú
Futebol Clube de Sonaco                         Sonaco       Gabú
Binar Futebol Clube                             Binar        Oio  
Atlético Clube de Bissorã                       Bissorã      Oio                        
Clube de Futebol "Os Balantas"                  Mansôa       Oio                        
Massaf Sport Clube (2)                          Cacine       Tombali

NB: (1) aka UDIB.
    (2) Born on February 17, 1947 as Futebol Clube de Cacine; name changed in 1992 to 
        Massaf Futebol Clube and in 2013 to Massaf Sport Clube.

Table:

 1.UDIB                      7   5  1  1  17- 7  16
 2.Benfica de Bissau         7   4  3  0   6- 0  15  [C]
 3.Portos de Bissau          7   4  1  2  21-10  13
 4.Flamengo de Pefine        7   4  1  2  10- 3  13
 5.Sporting da Guiné-Bissau  7   3  3  1   8- 3  12
 6.FC Canchungo              7   3  3  1   7- 4  12
 7.FC Pelundo                7   3  3  1   9- 9  12
 8.FC Sonaco                 7   2  3  2   5- 4   9
 9.CDR Gabú                  7   2  2  3   6- 8   8  [P]
10.Atlético de Bissorã       7   2  2  3   5- 8   8
11.FC Cuntum                 7   2  1  4   8- 8   7
12.Binar FC                  7   2  1  4   4- 8   7
13.Os Balantas de Mansôa     7   1  3  3   5-11   6
14.FC Tigre de Fronteira     7   1  2  4   5- 9   5  [P]
---------------------------------------------------
15.Massaf SC                 7   1  2  4   8-21   5
16.Sporting de Bafatá        7   0  3  4   4-15   3

Round 1
[Dec 16]
Benfica de Bissau      1-0 Binar FC               
[Dec 17]
Portos de Bissau       3-2 CDR Gabú               
Atlético de Bissorã    0-1 FC Cuntum              
Sporting Guiné-Bissau  1-0 Flamengo de Pefine     
[Dec 21]
UDIB                   5-0 FC Pelundo             
FC Canchungo           1-1 FC Tigre de Fronteira  
Os Balantas de Mansôa  0-0 Sporting de Bafatá     
[Dec 22]
Massaf SC              1-1 FC Sonaco              

Round 2
[Dec 28]
Flamengo de Pefine     0-0 UDIB                   
Sporting de Bafatá     0-0 Benfica de Bissau      
CDR Gabú               0-0 Sporting Guiné-Bissau  
Binar FC               0-0 FC Canchungo           
FC Pelundo             0-0 Os Balantas de Mansôa  
FC Tigre de Fronteira  2-3 Portos de Bissau       
[Dec 29]
FC Cuntum              5-0 Massaf SC              
FC Sonaco              0-1 Atlético de Bissorã    

Round 3
[Jan 6]
Sporting Guiné-Bissau  5-1 Os Balantas de Mansôa  
[Jan 7]
UDIB                   3-1 Sporting de Bafatá     
Massaf SC              1-2 Binar FC               
FC Canchungo           1-0 Flamengo de Pefine     
Atlético de Bissorã    2-0 FC Tigre de Fronteira  
Benfica de Bissau      2-0 CDR Gabú               
[Jan 8]
Portos de Bissau       1-1 FC Pelundo             
FC Cuntum              0-0 FC Sonaco              

Round 4
[Jan 13]
Flamengo de Pefine     4-1 Atlético de Bissorã    
[Jan 14]
Sporting Guiné-Bissau  0-0 Benfica de Bissau      
Sporting de Bafatá     1-1 FC Canchungo           
CDR Gabú               1-0 FC Cuntum              
Binar FC               1-0 FC Tigre de Fronteira  
FC Pelundo             2-0 FC Sonaco              
Os Balantas de Mansôa  2-4 UDIB                   
[Jan 15]
Portos de Bissau       9-1 Massaf SC              

Round 5
[Jan 20]
Flamengo de Pefine     1-0 CDR Gabú               
[Jan 21]
FC Sonaco              0-0 Sporting Guiné-Bissau  
Massaf SC              2-0 Atlético de Bissorã    
FC Tigre de Fronteira  2-1 FC Cuntum              
FC Pelundo             3-1 Sporting de Bafatá     
Os Balantas de Mansôa  1-0 Portos de Bissau       
UDIB                   2-1 Binar FC               
[Jan 22]
Benfica de Bissau      1-0 FC Canchungo           

Round 6
[Jan 28]
Atlético de Bissorã    0-0 Benfica de Bissau      
Sporting de Bafatá     1-4 Portos de Bissau       
FC Canchungo           2-1 Massaf SC              
FC Tigre de Fronteira  0-1 FC Sonaco              
Binar FC               0-1 Flamengo de Pefine     
CDR Gabú               2-1 Os Balantas de Mansôa  
FC Cuntum              abd UDIB                   [abandoned at 0-1 after 21' due to power cut]
[Jan 29]
Sporting Guiné-Bissau  0-1 FC Pelundo             
[Jan 31]
FC Cuntum              1-3 UDIB                   [remaining 69']

Round 7
[Feb 4]
UDIB                   0-2 FC Canchungo           
FC Sonaco              3-0 Binar FC               
Os Balantas de Mansôa  0-0 FC Tigre de Fronteira  
FC Pelundo             2-2 Massaf SC              
CDR Gabú               1-1 Atlético de Bissorã    
Benfica de Bissau      2-0 FC Cuntum              
[Feb 5]
Flamengo de Pefine     4-0 Sporting de Bafatá     
Portos de Bissau       1-2 Sporting Guiné-Bissau  

Round 8
[Feb 7]
Atlético de Bissorã     -  Os Balantas de Mansôa  
FC Tigre de Fronteira   -  FC Pelundo             
FC Sonaco               -  Benfica de Bissau      
FC Canchungo            -  CDR Gabú               
[Feb 8]
FC Cuntum               -  Binar FC               
Sporting de Bafatá      -  Sporting Guiné-Bissau  
Massaf SC               -  Flamengo de Pefine     
UDIB                    -  Portos de Bissau       

Table:

 1.UDIB                      7   5  1  1  17- 7  16
 2.Benfica de Bissau         7   4  3  0   6- 0  15  [C]
 3.Portos de Bissau          7   4  1  2  21-10  13
 4.Flamengo de Pefine        7   4  1  2  10- 3  13
 5.Sporting da Guiné-Bissau  7   3  3  1   8- 3  12
 6.FC Canchungo              7   3  3  1   7- 4  12
 7.FC Pelundo                7   3  3  1   9- 9  12
 8.FC Sonaco                 7   2  3  2   5- 4   9
 9.CDR Gabú                  7   2  2  3   6- 8   8  [P]
10.Atlético de Bissorã       7   2  2  3   5- 8   8
11.FC Cuntum                 7   2  1  4   8- 8   7
12.Binar FC                  7   2  1  4   4- 8   7
13.Os Balantas de Mansôa     7   1  3  3   5-11   6
14.FC Tigre de Fronteira     7   1  2  4   5- 9   5  [P]
---------------------------------------------------
15.Massaf SC                 7   1  2  4   8-21   5
16.Sporting de Bafatá        7   0  3  4   4-15   3

Round 9
[Feb 11]
Flamengo de Pefine      -  FC Sonaco              
Benfica de Bissau       -  FC Tigre de Fronteira  
[Feb 12]
Portos de Bissau        -  FC Canchungo           
Sporting Guiné-Bissau   -  UDIB                   


Taça Nacional da Guiné-Bissau

NB: top level teams enter in round 2

Round 1 [Feb]
Cupelum          -  FB/Ténis Clube	
GDR Quelelé	 -  FC Cumura	
EN Bissau	 -  Bijagós FC	
Ajuda Sport	 -  UDR Ondame	
Acad. Ingoré	 -  Vitória Cacheu	
Os Arados	 -  ADR Mansabá	
Nuno Tristão	 -  FC Safim	
Djata Fulacunda  -  Est. Cantanhêz	
FC Quinara	 -  EN Bolama	
SC Pitche	 -  Háfia Bafatá
CDR Farim	 -  Os Lagartos


Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

Participants:
Team                                           City         Province                   
Ajuda Sport Clube			       Bissau	       Sector Autónomo de Bissau
Estrela Negra de Bissau			       Bissau	       Sector Autónomo de Bissau
Fidjus di Bideras - Ténis Clube de Bissau      Bissau	       Sector Autónomo de Bissau
Futebol Clube de Cumura			       Cumura          Sector Autónomo de Bissau
Grupo Desportivo e Recreativo de Quelelé       Quelelé         Sector Autónomo de Bissau
Cupelum Futebol Clube                          Cupelum de Cima Sector Autónomo de Bissau
Háfia Futebol Club de Bafatá		       Bafatá          Bafatá
Futebol Clube Os Lagartos		       Bambadinca      Bafatá
União Desportiva e Recreativa de Ondame	       Ondame          Biombo
Futebol Clube de Safim                         Safim           Biombo
Club de Regatas de Estrela Negra	       Bolama          Bolama
Bijagós Futebol Clube [aka Tubarões]	       Bubaque         Bolama
Nuno Tristão Futebol Clube                     Bula            Cacheu                     
Vitória Futebol Clube de Cacheu		       Cacheu          Cacheu
Académico de Ingoré Futebol Clube	       Ingoré	       Cacheu
Sport Clube de Pitche			       Pitche          Gabú
Clube Desportivo e Recreativo de Farim         Farim           Oio
Associação Desportiva e Recreativa de Mansabá  Mansabá         Oio
Os Arados Futebol Clube                        Nhacra          Oio 
Djata Futebol Clube de Fulacunda               Fulacunda       Quinara
Futebol Clube Quinara			       Tite            Quinara
Estrela de Cantanhêz Futebol Clube             Iemberem        Tombali

NB: Futebol Clube Mavegro competes as Fidjus di Bideras - Ténis Clube de Bissau

Tables:

Série A
 1.Académico Ingoré FC	   4   3  1  0   7- 1  10
-------------------------------------------------
 2.GDR Quelelé		   4   2  2  0  10- 3   8
 3.Vitória FC Cacheu	   3   2  1  0   5- 3   7
 4.Ajuda Sport Clube	   3   2  0  1   5- 2   6
 5.Nuno Tristão FC	   3   2  0  1   4- 3   6
 6.Cupelum FC		   4   1  2  1   8- 6   5 [R]
 7.FB/Ténis Clube	   3   1  1  1   6- 7   4
 8.Bijagós FC		   4   1  1  2   6- 7   4
 9.UDR Ondame		   4   1  1  2   3- 6   4
10.Estrela Negra Bissau	   4   0  1  3   5-13   1
-------------------------------------------------
11.FC Cumura		   4   0  0  4   3-11   0

Série B
 1.FC Safim		   4   3  1  0   9- 2  10
-------------------------------------------------
 2.Háfia FC Bafatá         4   2  1  1   2- 1   7
 3.Estrela Cantanhêz FC	   4   2  1  1   4- 4   7
 4.CDR Farim		   3   1  2  0   6- 2   5
 5.Estrela Negra Bolama    3   1  2  0   4- 3   5
 6.SC Pitche		   4   1  2  1   2- 2   5
 7.Os Arados FC		   3   1  1  1   2- 4   4 [R]
 8.Djata FC Fulacunda      4   1  1  2   4- 7   4
 9.ADR Mansabá		   3   0  2  1   2- 3   2
10.FC Os Lagartos	   4   0  2  2   3- 5   2
-------------------------------------------------
11.FC Quinara		   4   0  1  3   2- 7   1

Round 1
Série A
[Jan 14]
Vitória Cacheu	1-0 Ajuda Sport	
Nuno Tristão	1-0 UDR Ondame
[Jan 15]
GDR Quelelé	3-0 FC Cumura
[Jan 16]
Cupelum         5-2 EN Bissau	
Acad. Ingoré	2-0 Bijagós FC		
FB/Ténis Clube	bye
Série B
[Jan 14]
FC Quinara	0-2 Est. Cantanhêz
CDR Farim	1-1 ADR Mansabá	
Os Arados	1-0 Háfia Bafatá
FC Safim	2-0 Djata Fulacunda 
[Jan 16]
SC Pitche	1-0 Os Lagartos	
EN Bolama	bye

Round 2
Série A
[Jan 21]
EN Bissau	1-5 GDR Quelelé	
Ajuda Sport	2-1 Nuno Tristão	
Bijagós FC	3-1 FB/Ténis Clube	
FC Cumura	0-3 Acad. Ingoré	
[Jan 22]
UDR Ondame	2-1 Cupelum         
Vitória Cacheu	bye
Série B [Jan 21]
Djata Fulacunda 1-1 EN Bolama	
Háfia Bafatá	1-0 FC Quinara	
Os Lagartos	1-1 FC Safim	
Est. Cantanhêz	1-0 SC Pitche	
ADR Mansabá	1-1 Os Arados	
CDR Farim	bye

Round 3
Série A
[Jan 26]
GDR Quelelé	1-1 Cupelum         
[Jan 28]
FB/Ténis Clube	3-2 FC Cumura	
Ajuda Sport	3-0 UDR Ondame	
Acad. Ingoré	1-0 EN Bissau	
Vitória Cacheu	2-2 Bijagós FC	
Nuno Tristão	bye
Série B
[Jan 28]
CDR Farim	4-0 Djata Fulacunda 
FC Safim	3-0 Est. Cantanhêz	
EN Bolama	2-1 Os Lagartos	
ADR Mansabá	0-1 Háfia Bafatá	
[Jan 30]
SC Pitche	1-1 FC Quinara	
Os Arados	bye

Round 4
Série A
[Feb 3]
Cupelum         1-1 Acad. Ingoré	
UDR Ondame	1-1 GDR Quelelé	
EN Bissau	2-2 FB/Ténis Clube	
[Feb 4]
FC Cumura	1-2 Vitória Cacheu	
Bijagós FC	1-2 Nuno Tristão
Ajuda Sport	bye
Série B
[Feb 3]
Háfia Bafatá	0-0 SC Pitche	
[Feb 4]
FC Quinara	1-3 FC Safim	
Djata Fulacunda 3-0 Os Arados	
Os Lagartos	1-1 CDR Farim	
Est. Cantanhêz	1-1 EN Bolama	
ADR Mansabá	bye

Tables:

Série A
 1.Académico Ingoré FC	   4   3  1  0   7- 1  10
-------------------------------------------------
 2.GDR Quelelé		   4   2  2  0  10- 3   8
 3.Vitória FC Cacheu	   3   2  1  0   5- 3   7
 4.Ajuda Sport Clube	   3   2  0  1   5- 2   6
 5.Nuno Tristão FC	   3   2  0  1   4- 3   6
 6.Cupelum FC		   4   1  2  1   8- 6   5 [R]
 7.FB/Ténis Clube	   3   1  1  1   6- 7   4
 8.Bijagós FC		   4   1  1  2   6- 7   4
 9.UDR Ondame		   4   1  1  2   3- 6   4
10.Estrela Negra Bissau	   4   0  1  3   5-13   1
-------------------------------------------------
11.FC Cumura		   4   0  0  4   3-11   0

Série B
 1.FC Safim		   4   3  1  0   9- 2  10
-------------------------------------------------
 2.Háfia FC Bafatá         4   2  1  1   2- 1   7
 3.Estrela Cantanhêz FC	   4   2  1  1   4- 4   7
 4.CDR Farim		   3   1  2  0   6- 2   5
 5.Estrela Negra Bolama    3   1  2  0   4- 3   5
 6.SC Pitche		   4   1  2  1   2- 2   5
 7.Os Arados FC		   3   1  1  1   2- 4   4 [R]
 8.Djata FC Fulacunda      4   1  1  2   4- 7   4
 9.ADR Mansabá		   3   0  2  1   2- 3   2
10.FC Os Lagartos	   4   0  2  2   3- 5   2
-------------------------------------------------
11.FC Quinara		   4   0  1  3   2- 7   1


Campeonato Provincial

Participants:
Team                                           	City          Province                   
Academia MEPA da Guiné-Bissau			Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
Futebol Clube Danfá 				Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
Mindará Futebol Clube				Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
Futebol Clube Os Canhões de Bairro Militar	Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
FC Zona II					Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
Clube Futebol 13 de Maio		        Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
Plack-2 Futebol Clube				Bissau	      Sector Autónomo de Bissau
Vitória Clube de Bandé				Bissau        Sector Autónomo de Bissau
Estrela do Bairro Futebol Clube			Bissau        Sector Autónomo de Bissau
UD Antula					Bissau        Sector Autónomo de Bissau
Club Desportivo de Contuboel			Contuboel     Bafatá
União Desportiva Galos de Cossé			Cossé         Bafatá
Águias Futebol Clube de Ganadú			Ganadú	      Bafatá
Futebol Clube de Biombo				Quinhamel     Biombo
Caió Futebol Clube				Caió          Cacheu
Futebol Clube Colinas de Boé			Boé 	      Gabú
Futebol Clube DS de Pirada			Pirada        Gabú
Missira Futebol Clube				Missira       Oio
Futebol Clube Os Buntalos de Morês		Morês	      Oio
Futebol Clube Buba				Buba          Quinara
Empada Futebol Clube				Empada        Quinara
N´Nembel Futebol Clube de Cabedú		Cabedú        Tombali
Futebol Clube de Tombali			Catió         Tombali


First stage

Série A
-------

Round 1
Academia MEPA		 -  Estrela do Bairro FC
FC Danfá		 -  FC Biombo
Mindará FC		 -  Missira FC
Caió FC			bye

Table:

 1.Academia MEPA	   0   0  0  0   0- 0   0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Estrela do Bairro FC	   0   0  0  0   0- 0   0 [C]
 3.FC Danfá		   0   0  0  0   0- 0   0
 4.FC Biombo		   0   0  0  0   0- 0   0
 5.Mindará FC		   0   0  0  0   0- 0   0 [A]
 6.Missira FC		   0   0  0  0   0- 0   0
 7.Caió FC		   0   0  0  0   0- 0   0
 
Série B
-------

Round 1
FC Morês		 -  Os Canhões
FC Zona II		 -  13 de Maio	
Plack-2 FC		 -  UD Antula
Vitória			bye

Table:

 1.FC Os Buntalos Morês	   0   0  0  0   0- 0   0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Os Canhões		   0   0  0  0   0- 0   0
 3.FC Zona II		   0   0  0  0   0- 0   0 [A]
 4.CF 13 de Maio	   0   0  0  0   0- 0   0
 5.Plack-2 FC		   0   0  0  0   0- 0   0
 6.UD Antula		   0   0  0  0   0- 0   0 [A]
 7.Vitória de Bandé	   0   0  0  0   0- 0   0

Série C
-------

Round 1
CD Contuboel		 -  FC Pirada
Águias FC		 -  Colinas de Boé
UD Galos		bye

Table:

 1.CD Contuboel		   0   0  0  0   0- 0   0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Pirada		   0   0  0  0   0- 0   0
 3.Águias FC		   0   0  0  0   0- 0   0
 4.FC Colinas de Boé	   0   0  0  0   0- 0   0
 5.UD Galos		   0   0  0  0   0- 0   0

Série D
-------

Round 1
Empada FC		 -  FC Tombali
N´Nembel FC		 -  FC Buba

Table:

 1.Empada FC		   0   0  0  0   0- 0   0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Tombali		   0   0  0  0   0- 0   0
 3.N´Nembel FC		   0   0  0  0   0- 0   0
 4.FC Buba		   0   0  0  0   0- 0   0


Final stage



2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 6 Feb 2023

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.