Gozo 2023/24


L-Ewwel Diviżjoni
It-Tieni Diviżjoni

L-Ewwel Diviżjoni

Final Table:

 1.Nadur Youngsters             21  14  5  2  55-16  47  [C]  Champions
 2.Qala Saints                  21  14  3  4  42-17  45
 3.SK Victoria Wanderers        21   7  6  8  38-33  27  [P]
 4.Xewkija Tigers               21   6  7  8  26-33  25
 5.Xagħra United                21   5  7  9  19-37  22  [P]
 6.Oratory Youths               21   4  9  8  22-35  21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Għajnsielem FC               21   6  3 12  29-51  21       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
 8.Kerċem Ajax                  21   4  8  9  23-32  20       Relegated

Round 1
[Sep 7]
Oratory Y.    0-4 Victoria W.   
[Sep 10]
Nadur Y.      6-0 Għajnsielem   
Kerċem A.     0-1 Xewkija T.    
[Sep 20]
Xagħra U.     0-2 Qala S.       

Round 2
[Sep 15]
Qala S.       2-3 Kerċem A.     
[Sep 17]
Oratory Y.    0-0 Xagħra U.     
Xewkija T.    1-1 Nadur Y.      
[Sep 18]
Victoria W.   2-3 Għajnsielem   

Round 3
[Sep 22]
Għajnsielem   2-3 Xewkija T.    
[Sep 24]
Kerċem A.     1-3 Oratory Y.    
Nadur Y.      3-0 Qala S.       
[Sep 25]
Xagħra U.     0-5 Victoria W.   

Round 4
[Sep 29]
Oratory Y.    1-1 Nadur Y.      
[Oct 1]
Victoria W.   2-3 Xewkija T.    
Xagħra U.     1-1 Kerċem A.     
[Oct 2]
Qala S.       6-2 Għajnsielem   

Round 5
[Oct 6]
Kerċem A.     0-0 Victoria W.   
[Oct 8]
Nadur Y.      2-4 Xagħra U.     
Xewkija T.    0-1 Qala S.       
[Oct 9]
Għajnsielem   2-2 Oratory Y.    

Round 6
[Oct 15]
Victoria W.   0-3 Qala S.       
Kerċem A.     1-3 Nadur Y.      
[Oct 16]
Oratory Y.    2-2 Xewkija T.    
[Dec 1]
Xagħra U.     1-4 Għajnsielem   

Round 7
[Oct 20]
Xewkija T.    0-1 Xagħra U.     
Għajnsielem   2-1 Kerċem A.     
[Oct 22]
Qala S.       1-0 Oratory Y.    
Nadur Y.      1-0 Victoria W.   

Round 8
[Dec 3]
Victoria W.   1-0 Oratory Y.    
Xewkija T.    0-0 Kerċem A.     
[Dec 10]
Għajnsielem   0-4 Nadur Y.      
Qala S.       4-0 Xagħra U.     

Round 9
[Dec 17]
Xagħra U.     0-0 Oratory Y.    
Kerċem A.     2-1 Qala S.       
[Dec 23]
Għajnsielem   3-6 Victoria W.   
Nadur Y.      5-0 Xewkija T.    

Round 10
[Jan 7]
Oratory Y.    0-4 Kerċem A.     
Qala S.       0-2 Nadur Y.      
[Jan 21]
Victoria W.   3-0 Xagħra U.     
Xewkija T.    2-0 Għajnsielem   

Round 11
[Jan 26]
Kerċem A.     1-2 Xagħra U.     
Nadur Y.      5-0 Oratory Y.    
[Jan 28]
Xewkija T.    2-2 Victoria W.   
Għajnsielem   0-3 Qala S.       

Round 12
[Feb 2]
Xagħra U.     1-1 Nadur Y.      
Oratory Y.    1-3 Għajnsielem   
[Feb 4]
Qala S.       2-1 Xewkija T.    
Victoria W.   2-3 Kerċem A.     

Round 13
[Feb 16]
Għajnsielem   2-0 Xagħra U.     
Qala S.       0-0 Victoria W.   
[Feb 18]
Nadur Y.      0-0 Kerċem A.     
Xewkija T.    0-0 Oratory Y.    

Round 14
[Feb 23]
Oratory Y.    1-3 Qala S.       
Kerċem A.     0-0 Għajnsielem   
[Feb 26]
Victoria W.   1-3 Nadur Y.      
[Feb 27]
Xagħra U.     1-1 Xewkija T.    

Round 15
[Mar 1]
Oratory Y.    1-1 Victoria W.   
Nadur Y.      2-0 Għajnsielem   
[Mar 3]
Xagħra U.     0-2 Qala S.       
Kerċem A.     1-2 Xewkija T.    

Round 16
[Mar 8]
Oratory Y.    3-1 Xagħra U.     
Qala S.       2-0 Kerċem A.     
[Mar 10]
Victoria W.   3-1 Għajnsielem   
Xewkija T.    6-2 Nadur Y.      

Round 17
[Mar 15]
Xagħra U.     2-2 Victoria W.   
Għajnsielem   1-0 Xewkija T.    
[Mar 17]
Kerċem A.     2-2 Oratory Y.    
Nadur Y.      1-1 Qala S.       

Round 18
[Mar 21]
Xagħra U.     0-0 Kerċem A.     
Victoria W.   0-0 Xewkija T.    
[Mar 24]
Oratory Y.    0-2 Nadur Y.      
Qala S.       3-1 Għajnsielem   

Round 19
[Apr 5]
Għajnsielem   1-2 Oratory Y.    
Kerċem A.     2-3 Victoria W.   
[Apr 7]
Xewkija T.    0-4 Qala S.       
Nadur Y.      2-0 Xagħra U.     

Round 20
[Apr 12]
Victoria W.   1-2 Qala S.       
Xagħra U.     3-1 Għajnsielem   
[Apr 14]
Xewkija T.    1-4 Oratory Y.    
Kerċem A.     0-5 Nadur Y.      

Round 21
[Apr 19]
Xewkija T.    1-2 Xagħra U.     
Għajnsielem   1-1 Kerċem A.     
[Apr 21]
Oratory Y.    0-0 Qala S.       
Nadur Y.      4-0 Victoria W.   

Final Table:

 1.Nadur Youngsters             21  14  5  2  55-16  47  [C]  Champions
 2.Qala Saints                  21  14  3  4  42-17  45
 3.SK Victoria Wanderers        21   7  6  8  38-33  27  [P]
 4.Xewkija Tigers               21   6  7  8  26-33  25
 5.Xagħra United                21   5  7  9  19-37  22  [P]
 6.Oratory Youths               21   4  9  8  22-35  21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Għajnsielem FC               21   6  3 12  29-51  21       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
 8.Kerċem Ajax                  21   4  8  9  23-32  20       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Apr 26]
Għajnsielem   5-0 Sannat L.     

NB: both remain at former level


It-Tieni Diviżjoni

Final Table:

 1.Victoria Hotspurs            15  13  1  1  55-10  40  [R]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Sannat Lions                 15   9  2  4  34-20  29  [R]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Munxar Falcons               15   8  3  4  22-22  27
 4.St. Laurence Spurs           15   4  0 11  22-44  12
 5.Għarb Rangers                15   2  4  9  16-30  10
 6.Żebbuġ Rovers                15   2  4  9  19-42  10


2022/23

list of champions

list of final tables

list of 2nd and 3rd level champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Jul 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.