Guinea 2023/24


Ligue 1

Championnat National de Ligue 1

Table:

 1.Milo FC          23  13  5  5  41-27  44
 2.Hafia FC         23  12  6  5  43-27  42  [C]
 3.ASM Sangarédi    23  11  6  6  39-26  39
 4.CI Kamsar        23  11  5  7  40-30  38
 5.AS Kaloum        23  10  7  6  27-25  37
 6.Horoya AC        23   9  6  8  21-16  33
 7.Ashanti GB       23   8  8  7  23-22  32
 8.FC Renaissance   23   7  8  8  18-23  29
 9.Loubha FC        23   9  2 12  24-31  29  [P]
10.Wakriya AC       23   7  6 10  26-29  27
11.Flamme Olympique 22   5 10  7  20-24  25
12.Académie SOAR    23   5  7 11  16-26  22
-------------------------------------------
13.Gangan FC        23   6  3 14  14-35  21  [P]
14.FC Séquence      22   5  5 12  22-33  20

Round 1
[Nov 22]
Hafia FC          2-0 Gangan FC         
Loubha FC         1-0 Horoya AC         
AS Kaloum         2-2 ASM Sangarédi     
CI Kamsar         4-1 Milo FC           
[Nov 23]
FC Renaissance    1-1 Flamme Olympique  
[Dec 1]
Wakriya AC        3-2 Ashanti GB        
[Dec 31]
Académie SOAR     2-1 FC Séquence       

Round 2
[Nov 26]
Loubha FC         0-3 ASM Sangarédi     
CI Kamsar         2-0 Ashanti GB        
AS Kaloum         1-1 FC Renaissance    
[Nov 27]
Hafia FC          3-1 FC Séquence       
Wakriya AC        1-0 Milo FC           
[Nov 28]
Flamme Olympique  1-0 Horoya AC         
[Feb 22]	 
Académie SOAR     1-0 Gangan FC         

Round 3
[Dec 17]
Milo FC           3-4 Hafia FC          
ASM Sangarédi     4-0 CI Kamsar         
[Dec 18]
Gangan FC         2-1 FC Renaissance    
Ashanti GB        2-1 Loubha FC         
[Dec 29]
Horoya AC         0-0 Wakriya AC        
[Feb 13]
Flamme Olympique  0-2 Académie SOAR     
[Feb 14]
FC Séquence       2-2 AS Kaloum         

Round 4
[Dec 21]
Milo FC           3-0 Loubha FC         
[Dec 22]
Ashanti GB        2-1 Hafia FC          
ASM Sangarédi     3-1 Wakriya AC        
[Dec 23]
Gangan FC         2-0 FC Séquence       
[Dec 24]
Horoya AC         1-3 CI Kamsar         
[Feb 17]
FC Renaissance    1-1 Académie SOAR     
[Feb 29]
AS Kaloum         1-1 Flamme Olympique  

Round 5
[Jan 3]
Hafia FC          0-0 Horoya AC         
Loubha FC         0-1 FC Renaissance    
[Jan 4]
FC Séquence       2-4 Milo FC           
CI Kamsar         4-2 Gangan FC         
[Jan 11]
Wakriya AC        0-1 AS Kaloum         
Flamme Olympique  1-1 Ashanti GB        
[Apr 18]
Académie SOAR     0-1 ASM Sangarédi     

Round 6
[Jan 7]
Wakriya AC        4-0 Gangan FC         
Horoya AC         1-0 FC Renaissance    
Flamme Olympique  1-1 Milo FC           
FC Séquence       2-0 Ashanti GB        
[Jan 8]
ASM Sangarédi     1-1 Hafia FC          
CI Kamsar         5-1 AS Kaloum         
Académie SOAR     1-3 Loubha FC         

Round 7
[Feb 17]
Gangan FC         1-0 Flamme Olympique  
ASM Sangarédi     1-1 FC Séquence       
[Feb 18]
AS Kaloum         1-0 Loubha FC         
Hafia FC          2-2 CI Kamsar         
[Feb 20]
Milo FC           0-2 Horoya AC         
[Feb 21]
FC Renaissance    1-0 Wakriya AC        
[Feb 29]
Ashanti GB        0-0 Académie SOAR     

Round 8
[Feb 24]
Flamme Olympique  1-1 ASM Sangarédi     
Ashanti GB        0-0 Horoya AC         
[Feb 25]
FC Séquence       1-0 FC Renaissance    
CI Kamsar         3-3 Wakriya AC        
AS Kaloum         0-0 Gangan FC         
Loubha FC         1-2 Hafia FC          
[Mar 5]
Milo FC           3-0 Académie SOAR     

Round 9
[Mar 6]
Horoya AC         3-1 FC Séquence       
Hafia FC          4-1 Flamme Olympique  
FC Renaissance    2-0 CI Kamsar         
[Mar 7]
Wakriya AC        0-0 Loubha FC         
[Mar 8]
Gangan FC         1-1 Ashanti GB        
[Mar 16]
ASM Sangarédi     2-3 Milo FC           
[Mar 17]
Académie SOAR     1-0 AS Kaloum         

Round 10
[Mar 10]
CI Kamsar         1-1 Loubha FC         
Horoya AC         0-1 AS Kaloum         
[Mar 11]
FC Renaissance    0-0 Hafia FC          
[Mar 12]
Académie SOAR     0-1 Wakriya AC        
ASM Sangarédi     0-0 Ashanti GB        
Gangan FC         0-0 Milo FC           
[Mar 13]
FC Séquence       0-0 Flamme Olympique  

Round 11
[Mar 30]
Loubha FC         1-0 Gangan FC         
Horoya AC         1-1 ASM Sangarédi     
Wakriya AC        1-1 Flamme Olympique  
Ashanti GB        0-0 FC Renaissance    
[Mar 31]
Hafia FC          3-2 Académie SOAR     
Milo FC           2-1 AS Kaloum         
CI Kamsar         3-1 FC Séquence       

Round 12
[Apr 3]
Milo FC           1-1 FC Renaissance    
[Apr 4]
Ashanti GB        2-0 AS Kaloum         
ASM Sangarédi     3-0 Gangan FC         
[Apr 5]
Wakriya AC        1-1 Hafia FC          
Flamme Olympique  1-1 CI Kamsar         
Loubha FC         1-0 FC Séquence       
Horoya AC         1-0 Académie SOAR     

Round 13
[Apr 8]
Ashanti GB        1-1 Milo FC           
FC Renaissance    1-0 ASM Sangarédi     
[Apr 9]
Flamme Olympique  4-1 Loubha FC         
[Apr 13]
FC Séquence       3-0 Wakriya AC        
[Apr 14]
Académie SOAR     0-2 CI Kamsar         
Gangan FC         1-0 Horoya AC         
AS Kaloum         3-1 Hafia FC          

Halfway Table:

 1.CI Kamsar        13   7  4  2  30-19  25
 2.Hafia FC         13   6  5  2  24-17  23  [C]
 3.ASM Sangarédi    13   5  6  2  22-11  21
 4.Milo FC          13   5  4  4  22-19  19
 5.FC Renaissance   13   4  6  3  10- 8  18
 6.Wakriya AC       13   4  5  4  15-15  17
 7.AS Kaloum        13   4  5  4  14-17  17
 8.Horoya AC        13   4  4  5   9- 9  16
 9.Ashanti GB       13   3  7  3  11-12  16
10.Gangan FC        13   4  3  6   9-17  15  [P]
11.Flamme Olympique 13   2  8  3  13-15  14
12.Académie SOAR    13   4  2  7  10-16  14
-------------------------------------------
13.Loubha FC        13   4  2  7  10-18  14  [P]
14.FC Séquence      13   3  3  7  15-21  12

Round 14
[Apr 20]
Milo FC           3-0 CI Kamsar         
Horoya AC         0-1 Loubha FC         
[Apr 21]
Gangan FC         2-1 Hafia FC          
[Apr 22]
FC Séquence       0-0 Académie SOAR     
ASM Sangarédi     2-1 AS Kaloum         
[Apr 23]
Flamme Olympique  2-0 FC Renaissance    
[Apr 28]
Ashanti GB        1-0 Wakriya AC        

Round 15
[Apr 24]
Ashanti GB        0-2 CI Kamsar         
[Apr 25]
Milo FC           2-0 Wakriya AC        
[Apr 27]
Horoya AC         2-0 Flamme Olympique  
FC Renaissance    0-1 AS Kaloum         
[Apr 28]
ASM Sangarédi     2-1 Loubha FC         
Gangan FC         1-2 Académie SOAR     
FC Séquence       1-4 Hafia FC          

Round 16
[May 4]
FC Renaissance    3-1 Gangan FC         
Wakriya AC        0-1 Horoya AC         
Académie SOAR     0-1 Flamme Olympique  
[May 5]
CI Kamsar         1-3 ASM Sangarédi     
Loubha FC         2-1 Ashanti GB        
AS Kaloum         2-1 FC Séquence       
[May 7]
Hafia FC          2-3 Milo FC           

Round 17
[May 8]
CI Kamsar         1-0 Horoya AC         
[May 9]
Wakriya AC        2-3 ASM Sangarédi     
Académie SOAR     0-0 FC Renaissance    
[May 10]
Flamme Olympique  1-1 AS Kaloum         
FC Séquence       3-0 Gangan FC         
[May 11]
Loubha FC         1-2 Milo FC           
Hafia FC          2-0 Ashanti GB        

Round 18
[May 15]
AS Kaloum         3-1 Wakriya AC        
ASM Sangarédi     2-1 Académie SOAR     
Gangan FC         awd CI Kamsar         [awarded 0-3; abandoned at 1-1 in 86' due to crowd trouble]
[May 16]                                 due to crowd trouble]
FC Renaissance    2-1 Loubha FC         
Milo FC           3-0 FC Séquence       
[May 17]
Ashanti GB        3-1 Flamme Olympique  
[May 18]
Horoya AC         0-1 Hafia FC          

Round 19
[May 19]
Gangan FC         1-0 Wakriya AC        
AS Kaloum         1-0 CI Kamsar         
[May 20]
Milo FC           1-0 Flamme Olympique  
[May 21]
Ashanti GB        1-0 FC Séquence       
Loubha FC         3-1 Académie SOAR     
[May 22]
FC Renaissance    0-2 Horoya AC         
Hafia FC          3-1 ASM Sangarédi     

Round 20
[May 25]
Loubha FC         2-1 AS Kaloum         
[May 26]
Flamme Olympique  1-0 Gangan FC         
Horoya AC         3-2 Ashanti GB        
CI Kamsar         1-0 Hafia FC          
Académie SOAR     1-1 Milo FC           
[May 27]
Wakriya AC        3-0 FC Renaissance    
FC Séquence       1-0 ASM Sangarédi     

Round 21
[May 30]
Horoya AC         2-0 Milo FC           
Académie SOAR     0-0 Ashanti GB        
ASM Sangarédi     2-1 Flamme Olympique  
[May 31]
FC Renaissance    1-0 FC Séquence       
[Jun 1]
Gangan FC         0-1 AS Kaloum         
Hafia FC          2-1 Loubha FC         
Wakriya AC        2-1 CI Kamsar         

Round 22
[Jun 7]
Milo FC           3-2 ASM Sangarédi     
Loubha FC         1-2 Wakriya AC        
Flamme Olympique  0-0 Hafia FC          
CI Kamsar         1-1 FC Renaissance    
[Jun 8]
Ashanti GB        3-0 Gangan FC         
AS Kaloum         1-0 Académie SOAR     
[Jun 12]
FC Séquence       1-1 Horoya AC         

Round 23
[Jun 11]
Milo FC           1-0 Gangan FC         
[Jun 12]
Ashanti GB        1-0 ASM Sangarédi     
Loubha FC         1-0 CI Kamsar         
[Jun 13]
Wakriya AC        1-1 Académie SOAR     
Hafia FC          4-1 FC Renaissance    
[Jun 17]
AS Kaloum         1-1 Horoya AC         
[Jun 19]
Flamme Olympique   -  FC Séquence       

Table:

 1.Milo FC          23  13  5  5  41-27  44
 2.Hafia FC         23  12  6  5  43-27  42  [C]
 3.ASM Sangarédi    23  11  6  6  39-26  39
 4.CI Kamsar        23  11  5  7  40-30  38
 5.AS Kaloum        23  10  7  6  27-25  37
 6.Horoya AC        23   9  6  8  21-16  33
 7.Ashanti GB       23   8  8  7  23-22  32
 8.FC Renaissance   23   7  8  8  18-23  29
 9.Loubha FC        23   9  2 12  24-31  29  [P]
10.Wakriya AC       23   7  6 10  26-29  27
11.Flamme Olympique 22   5 10  7  20-24  25
12.Académie SOAR    23   5  7 11  16-26  22
-------------------------------------------
13.Gangan FC        23   6  3 14  14-35  21  [P]
14.FC Séquence      22   5  5 12  22-33  20


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jun 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.