Ireland 2022


SSE Airtricity League
FAI Cup
First Division

SSE Airtricity League

Final Table:

 1.Shamrock Rovers           36  24  7  5  61-22  79  [C]  Champions
 2.Derry City                36  18 12  6  53-27  66
 3.Dundalk                   36  18 12  6  53-30  66
 4.Saint Patrick's Athletic  36  18  7 11  57-37  61
 5.Sligo Rovers              36  13 10 13  47-44  49
 6.Bohemians                 36  12 10 14  45-46  46
 7.Shelbourne                36  10 11 15  40-49  41  [P]
 8.Drogheda United           36   9 11 16  34-58  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.University College Dublin 36   6  8 22  28-67  26  [P]  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
10.Finn Harps                36   4  8 24  33-71  20       Relegated

Round 1
[Feb 18]
Dundalk         2-2 Derry           
Shelbourne      0-3 Saint Patrick's 
Shamrock        3-0 UCD             
[Apr 4]
Finn Harps      2-2 Drogheda        
[Apr 5]
Sligo           0-1 Bohemians       

Round 2
[Feb 25]
Bohemians       2-2 Dundalk         
Derry           2-1 Shamrock        
Drogheda        0-2 Shelbourne      
Saint Patrick's 1-2 Sligo           
UCD             0-0 Finn Harps      

Round 3 [Feb 28]
Bohemians       1-0 Saint Patrick's 
Derry           0-0 Sligo           
Dundalk         3-0 Finn Harps      
UCD             0-0 Shelbourne      
Shamrock        3-1 Drogheda        

Round 4
[Mar 4]
Drogheda        4-2 UCD             
Shelbourne      0-1 Derry           
Saint Patrick's 1-0 Shamrock        
Finn Harps      1-1 Bohemians       
[Mar 5]
Sligo           0-0 Dundalk         

Round 5
[Mar 11]
Drogheda        0-3 Sligo           
Shelbourne      1-1 Dundalk         
Finn Harps      0-2 Saint Patrick's 
Shamrock        1-0 Bohemians       
[Apr 4]
UCD             0-2 Derry           

Round 6 [Mar 14]
Bohemians       1-1 Shelbourne      
Derry           2-0 Drogheda        
Dundalk         0-0 Shamrock        
Sligo           3-1 Finn Harps      
Saint Patrick's 2-0 UCD             

Round 7 [Mar 18]
UCD             1-1 Bohemians       
Derry           2-1 Saint Patrick's 
Drogheda        1-0 Dundalk         
Shelbourne      0-3 Finn Harps      
Shamrock        2-2 Sligo           

Round 8 [Apr 1]
Bohemians       1-2 Derry           
Dundalk         2-0 UCD             
Sligo           0-1 Shelbourne      
Saint Patrick's 1-1 Drogheda        
Finn Harps      0-3 Shamrock        

Round 9
[Apr 8]
Drogheda        1-1 Bohemians       
Shelbourne      1-2 Shamrock        
Saint Patrick's 0-0 Dundalk         
[Apr 9]
Finn Harps      1-2 Derry           
Sligo           2-2 UCD             

Round 10 [Apr 15]
Bohemians       2-2 Finn Harps      
Derry           1-2 Shelbourne      
Dundalk         2-1 Sligo           
UCD             0-2 Drogheda        
Shamrock        1-0 Saint Patrick's 

Round 11 [Apr 18]
Shelbourne      1-4 Bohemians       
UCD             1-2 Saint Patrick's 
Finn Harps      0-1 Sligo           
Shamrock        1-0 Dundalk         
Drogheda        1-1 Derry           

Round 12
[Apr 22]
Bohemians       1-3 Shamrock        
Derry           7-1 UCD             
Dundalk         2-1 Shelbourne      
Saint Patrick's 2-0 Finn Harps      
[Apr 23]
Sligo           3-2 Drogheda        

Round 13 [Apr 29]
Bohemians       3-0 UCD             
Dundalk         4-1 Drogheda        
Sligo           1-1 Shamrock        
Saint Patrick's 0-4 Derry           
Finn Harps      1-0 Shelbourne      

Round 14 [May 6]
Derry           1-1 Bohemians       
Drogheda        0-4 Saint Patrick's 
Shelbourne      2-1 Sligo           
UCD             2-2 Dundalk         
Shamrock        3-1 Finn Harps      

Round 15
[May 13]
Dundalk         3-1 Bohemians       
Shamrock        1-0 Derry           
Shelbourne      1-0 Drogheda        
Finn Harps      0-1 UCD             
[May 14]
Sligo           1-1 Saint Patrick's 

Round 16
[May 19]
UCD             0-3 Shamrock        
[May 20]
Bohemians       2-1 Sligo           
Derry           1-2 Dundalk         
Drogheda        3-1 Finn Harps      
Saint Patrick's 1-2 Shelbourne      

Round 17 [May 23]
Drogheda        1-0 Shamrock        
Shelbourne      2-0 UCD             
Sligo           2-1 Derry           
Saint Patrick's 3-0 Bohemians       
Finn Harps      0-1 Dundalk         

Round 18 [May 27]
Bohemians       1-1 Drogheda        
Derry           2-2 Finn Harps      
Dundalk         1-0 Saint Patrick's 
UCD             1-1 Sligo           
Shamrock        2-0 Shelbourne      

NB: round 19 played after round 21

Round 20
[Jun 17]
Bohemians       1-0 Shelbourne      
Dundalk         1-0 Shamrock        
Derry           1-1 Drogheda        
Saint Patrick's 2-1 UCD             
[Jun 18]
Sligo           3-0 Finn Harps      

Round 21 [Jun 24]
Shamrock        1-0 Bohemians       
Shelbourne      0-0 Dundalk         
UCD             0-1 Derry           
Drogheda        0-0 Sligo           
Finn Harps      2-2 Saint Patrick's 

Round 19
[Jun 27]
Saint Patrick's 1-2 Shamrock        
[Aug 1]
Drogheda        1-1 UCD             
[Aug 29]
Shelbourne      0-1 Derry           
Sligo           awd Dundalk         [awarded 0-3; originally 2-0; Sligo fielded
[Sep 24]                             suspended player]
Finn Harps      0-2 Bohemians       

Round 22
[Jul 1]
Bohemians       2-3 Derry           
Dundalk         3-0 UCD             
Saint Patrick's 3-0 Drogheda        
Finn Harps      0-1 Shamrock        
[Jul 2]
Sligo           3-1 Shelbourne      

Round 23
[May 9]
Derry           0-0 Saint Patrick's 
Shamrock        3-1 Sligo           
[Jul 7]
UCD             1-3 Bohemians       
[Jul 8]
Drogheda        1-0 Dundalk         
Shelbourne      3-1 Finn Harps      

Round 24
[Jul 15]
Drogheda        0-1 Bohemians       
Saint Patrick's 1-1 Dundalk         
[Jul 17]
Finn Harps      1-2 Derry           
Sligo           0-2 UCD             
[Sep 22]
Shelbourne      0-0 Shamrock        

Round 25
[Jul 22]
Dundalk         3-0 Finn Harps      
UCD             0-2 Shelbourne      
[Jul 23]
Shamrock        1-1 Drogheda        
[Aug 29]
Bohemians       1-3 Saint Patrick's 
[Sep 13]
Derry           1-0 Sligo           

Round 26
[Aug 5]
Dundalk         1-1 Derry           
Finn Harps      3-0 Drogheda        
[Aug 7]
Sligo           2-1 Bohemians       
[Sep 26]
Shamrock        1-0 UCD             
[Oct 3]
Shelbourne      4-4 Saint Patrick's 

Round 27
[Aug 12]
Bohemians       0-1 Dundalk         
Derry           0-0 Shamrock        
Drogheda        3-1 Shelbourne      
UCD             2-1 Finn Harps      
[Aug 14]
Saint Patrick's 1-0 Sligo           

Round 28
[Aug 19]
Drogheda        1-1 Derry           
Shelbourne      1-1 Bohemians       
UCD             1-2 Saint Patrick's 
Finn Harps      3-2 Sligo           
[Aug 21]
Shamrock        3-0 Dundalk         

Round 29
[Sep 2]
Bohemians       1-0 Shamrock        
Derry           3-0 UCD             
Dundalk         0-0 Shelbourne      
Saint Patrick's 2-1 Finn Harps      
[Sep 3]
Sligo           2-0 Drogheda        

Round 30
[Sep 9]
Derry           1-0 Bohemians       
Drogheda        0-2 Saint Patrick's 
Shelbourne      0-2 Sligo           
UCD             3-2 Dundalk         
[Sep 11]
Shamrock        5-1 Finn Harps      

Round 31
[Sep 30]
Bohemians       1-0 UCD             
Dundalk         2-0 Drogheda        
Saint Patrick's 0-1 Derry           
Finn Harps      1-1 Shelbourne      
[Oct 1]
Sligo           1-3 Shamrock        

Round 32
[Oct 7]
Bohemians       0-1 Drogheda        
Derry           3-0 Finn Harps      
Dundalk         1-2 Saint Patrick's 
UCD             0-2 Sligo           
[Oct 9]
Shamrock        3-2 Shelbourne      

Round 33
[Oct 14]
Saint Patrick's 3-1 Bohemians       
Finn Harps      1-2 Dundalk         
[Oct 16]
Drogheda        1-1 Shamrock        
[Oct 24]
Shelbourne      1-1 UCD             
Sligo           0-0 Derry           

Round 34 [Oct 21]
Bohemians       2-2 Finn Harps      
Derry           1-1 Shelbourne      
Dundalk         3-3 Sligo           
UCD             2-1 Drogheda        
Shamrock        4-1 Saint Patrick's 

Round 35
[Oct 28]
Dundalk         2-1 Bohemians       
Shelbourne      6-0 Drogheda        
Sligo           1-0 Saint Patrick's 
Finn Harps      1-3 UCD             
[Oct 30]
Shamrock        1-0 Derry           

Round 36 [Nov 6]
Bohemians       3-1 Sligo           
Derry           0-1 Dundalk         
Drogheda        2-0 Finn Harps      
Saint Patrick's 4-0 Shelbourne      
UCD             0-2 Shamrock        

Final Table:

 1.Shamrock Rovers           36  24  7  5  61-22  79  [C]  Champions
 2.Derry City                36  18 12  6  53-27  66
 3.Dundalk                   36  18 12  6  53-30  66
 4.Saint Patrick's Athletic  36  18  7 11  57-37  61
 5.Sligo Rovers              36  13 10 13  47-44  49
 6.Bohemians                 36  12 10 14  45-46  46
 7.Shelbourne                36  10 11 15  40-49  41  [P]
 8.Drogheda United           36   9 11 16  34-58  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.University College Dublin 36   6  8 22  28-67  26  [P]  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
10.Finn Harps                36   4  8 24  33-71  20       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[Nov 11]
UCD             1-0 Waterford       

NB: both remain at former level


FAI Cup

Round 1
[Jul 29]
Maynooth University Town    2-1 Villa FC                    
Bray                        0-3 Shelbourne                  
Drogheda                    5-1 Athlone                     
Dundalk                     4-0 Longford                    
Treaty United               5-0 Usher Celtic                
UCD                         3-0 Cockhill Celtic             
Bangor Celtic               0-4 Shamrock                    
Finn Harps                  1-3 Bohemians                   
[Jul 30]
Derry                       7-0 Oliver Bond Celtic          
Lucan United                3-0 Killester Donnycarney       
[Jul 31]
Bonagee United              6-0 Pike Rovers                 
Salthill Devon              2-2 Malahide United             [aet, 5-6 pen]
Bluebell United             0-7 Galway                      
Saint Patrick's             2-3 Waterford                   
Cobh                        0-1 Cork                        
Sligo                       1-2 Wexford                     [aet]

1/8 Finals
[Aug 26]
Derry                       2-0 Cork                        
Galway                      2-3 UCD                         
Lucan United                0-2 Bohemians                   
Wexford                     2-3 Dundalk                     [aet]
Bonagee United              0-4 Shelbourne                  
[Aug 27]
Malahide United             0-6 Waterford                   
Maynooth University Town    0-3 Treaty United               
[Aug 28]
Drogheda                    1-2 Shamrock                    [aet]

Quarterfinals
[Sep 16]
Treaty United               4-1 UCD                         
Waterford                   3-2 Dundalk                     
[Sep 18]
Shelbourne                  3-0 Bohemians                   
Derry                       3-1 Shamrock                    [aet]

Semifinals [Oct 16]
Derry                       2-1 Treaty United               
Waterford                   0-1 Shelbourne                  

Final [Nov 13]
Derry                       4-0 Shelbourne                  


First Division

Final Table:

 1.Cork City                 32  20  8  4  63-22  68       Promoted
----------------------------------------------------
 2.Waterford                 32  20  4  8  70-34  64  [R]  Promotion Playoff
 3.Galway United             32  17  9  6  56-29  60       Promotion Playoff
 4.Longford Town             32  14 10  8  49-41  52  [R]  Promotion Playoff
 5.Treaty United             32  11 11 10  37-43  44       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Wexford FC                32  10 11 11  45-47  41
 7.Bray Wanderers            32   6  9 17  30-62  27
 8.Athlone Town              32   7  3 22  44-75  24
 9.Cobh Ramblers             32   4  5 23  37-78  17

Promotion Playoff

Semifinals

First Legs [Oct 26]
Treaty          1-4 Waterford       
Longford        2-2 Galway          

Second Legs
[Oct 29]
Waterford       3-3 Treaty          
[Oct 30]
Galway          3-0 Longford        

Final [Nov 4]
Galway          0-3 Waterford       

NB: Waterford play off against 9th team top flight (UCD)

2021.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of champions (2nd level).

list of final tables (2nd level).

list of cup winners.

list of league cup winners.

list of dublin city cup winners.

list of top four cup winners.

list of league of ireland shield winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 13 Nov 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.