Israel 2022/23


Ligat Ha'Al
State Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               26  20  2  4  51-24  62  [C]  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  4  4  52-19  58       Championship Playoff
 3.Maccabi Tel-Aviv            26  15  7  4  53-15  52       Championship Playoff
 4.Maccabi Netanya             26  10  7  9  33-38  37       Championship Playoff
 5.Hapoel Jerusalem            26   9  9  8  30-26  36       Championship Playoff
 6.M.S. Ashdod                 26   9  9  8  32-30  36       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Beitar Jerusalem            26   9  4 13  38-47  31       Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   6 12  8  25-28  30       Relegation Playoff
 9.Bnei-Sakhnin                26   7  9 10  26-30  30       Relegation Playoff
10.Hapoel Hadera               26   6 11  9  26-41  29       Relegation Playoff
11.Hapoel Tel-Aviv             26   6  9 11  28-42  27       Relegation Playoff
12.Maccabi Bnei-Reineh         26   5  9 12  23-42  24  [P]  Relegation Playoff
13.Ironi Kiriat-Shmona         26   3 12 11  27-39  21       Relegation Playoff
14.Sektzia Nes Tziona          26   3  8 15  23-46  17  [P]  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 20]
Hapoel Haifa                2-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Jerusalem            1-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             4-1 Beitar Jerusalem            
[Aug 21]
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Maccabi Bnei-Reineh         
[Aug 22]
Sektzia Nes Tziona          0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Aug 30]
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Haifa               
[Aug 31]
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 M.S. Ashdod                 

Round 2
[Aug 27]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               4-1 Maccabi Netanya             
M.S. Ashdod                 1-0 Sektzia Nes Tziona          
[Aug 28]
Maccabi Bnei-Reineh         1-1 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            0-5 Hapoel Be'er-Sheva          
[Aug 29]
Hapoel Hadera               0-6 Maccabi Tel-Aviv            

Round 3
[Sep 3]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Jerusalem            3-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                1-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Haifa               
[Sep 4]
Maccabi Bnei-Reineh         1-2 Hapoel Hadera               
Sektzia Nes Tziona          0-3 Beitar Jerusalem            
[Sep 5]
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Tel-Aviv             

Round 4
[Sep 10]
Maccabi Haifa               3-1 Sektzia Nes Tziona          
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               1-1 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 11]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Maccabi Bnei-Reineh         
Hapoel Tel-Aviv             2-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 12]
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Jerusalem            

Round 5
[Sep 17]
Sektzia Nes Tziona          4-3 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Bnei-Reineh         1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Beitar Jerusalem            
[Sep 18]
Hapoel Hadera               1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Jerusalem            3-0 Maccabi Haifa               

Round 6
[Oct 1]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               2-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 2]
Bnei-Sakhnin                2-0 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Tel-Aviv             1-3 Hapoel Jerusalem            
[Oct 3]
Beitar Jerusalem            2-3 Maccabi Bnei-Reineh         

Round 7
[Oct 8]
Sektzia Nes Tziona          1-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Jerusalem            1-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Hadera               2-1 Beitar Jerusalem            
Maccabi Bnei-Reineh         1-0 Maccabi Haifa               
[Oct 10]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 8
[Oct 15]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Maccabi Bnei-Reineh         
M.S. Ashdod                 4-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 17]
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Hadera               

Round 9
[Oct 22]
Hapoel Jerusalem            1-4 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Haifa                0-1 Sektzia Nes Tziona          
M.S. Ashdod                 0-2 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         2-3 Maccabi Haifa               
[Oct 23]
Maccabi Bnei-Reineh         2-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Hadera               0-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Oct 24]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Maccabi Netanya             

Round 10
[Oct 29]
Maccabi Haifa               3-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                1-4 Hapoel Hadera               
Sektzia Nes Tziona          0-2 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Netanya             2-1 Maccabi Bnei-Reineh         
Beitar Jerusalem            0-0 Hapoel Haifa                
[Oct 30]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Oct 31]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 11
[Nov 5]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Hadera               3-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Nov 6]
Maccabi Bnei-Reineh         0-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            1-4 Maccabi Haifa               

Round 12
[Nov 8]
Bnei-Sakhnin                1-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Netanya             1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Jerusalem            0-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Nov 9]
Sektzia Nes Tziona          3-3 Maccabi Bnei-Reineh         
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Haifa               

Round 13
[Nov 12]
M.S. Ashdod                 2-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               0-0 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Haifa                
[Nov 13]
Maccabi Bnei-Reineh         0-2 Hapoel Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               5-2 Hapoel Tel-Aviv             
[Nov 14]
Beitar Jerusalem            2-1 Bnei-Sakhnin                

Halfway Table:

 1.Maccabi Haifa               13  11  0  2  29-13  33  [C]
 2.Maccabi Tel-Aviv            13   9  2  2  30- 6  29
 3.Hapoel Be'er-Sheva          13   9  2  2  30-11  29
 4.Hapoel Jerusalem            13   7  2  4  20-13  23
 5.Hapoel Hadera               13   4  6  3  15-18  18
 6.M.S. Ashdod                 13   4  5  4  15-16  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Bnei-Sakhnin                13   4  3  6  12-15  15
 8.Maccabi Netanya             13   4  3  6  14-21  15
 9.Hapoel Tel-Aviv             13   4  1  8  16-25  13
10.Maccabi Bnei-Reineh         13   3  4  6  14-24  13  [P]
11.Beitar Jerusalem            13   4  1  8  15-26  13
12.Hapoel Haifa                13   2  6  5   9-14  12
13.Sektzia Nes Tziona          13   2  5  6  12-22  11  [P]
14.Ironi Kiriat-Shmona         13   1  6  6  12-19   9

Round 14
[Dec 17]
Hapoel Hadera               0-0 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Tel-Aviv             3-3 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            6-3 Maccabi Netanya             
[Dec 19]
Ironi Kiriat-Shmona         3-3 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Bnei-Reineh         0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               3-1 Bnei-Sakhnin                

Round 15
[Dec 24]
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Jerusalem            1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Bnei-Reineh         
Sektzia Nes Tziona          2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Beitar Jerusalem            
[Dec 25]
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 26]
Maccabi Netanya             0-2 Maccabi Haifa               

Round 16
[Dec 31]
Beitar Jerusalem            3-2 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Maccabi Netanya             
Bnei-Sakhnin                1-2 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 1]
Hapoel Hadera               2-2 Maccabi Bnei-Reineh         
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 17
[Jan 7]	
Maccabi Netanya             0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            3-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                3-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Jerusalem            1-1 Beitar Jerusalem            
[Jan 8]
Maccabi Bnei-Reineh         0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Sektzia Nes Tziona          0-2 Maccabi Haifa               
[Jan 9]
Hapoel Be'er-Sheva          6-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 18
[Jan 14]	
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Sektzia Nes Tziona          
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Hadera               
M.S. Ashdod                 3-0 Maccabi Bnei-Reineh         
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Haifa                
[Jan 15]
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Jerusalem            
[Jan 16]
Beitar Jerusalem            2-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 8]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 19
[Jan 21]
Hapoel Jerusalem            0-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Hadera               0-2 M.S. Ashdod                 
Sektzia Nes Tziona          0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Bnei-Reineh         0-2 Beitar Jerusalem            
[Jan 22]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Maccabi Netanya             
[Jan 23]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Maccabi Haifa               

Round 20
[Jan 28]
Maccabi Haifa               0-0 Maccabi Bnei-Reineh         
M.S. Ashdod                 1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Netanya             3-0 Sektzia Nes Tziona          
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 29]
Hapoel Haifa                0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 30]
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Jerusalem            

Round 21
[Feb 4]
Sektzia Nes Tziona          0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Jerusalem            0-2 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         0-3 Beitar Jerusalem            
[Feb 5]
Maccabi Bnei-Reineh         1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 8]
Hapoel Hadera               1-1 Maccabi Haifa               

Round 22
[Feb 11]
Beitar Jerusalem            2-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Jerusalem            
Bnei-Sakhnin                1-1 Maccabi Bnei-Reineh         
Sektzia Nes Tziona          0-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 12]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Hadera               
[Feb 13]
Maccabi Netanya             2-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 23
[Feb 18]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Bnei-Reineh         1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               1-3 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Jerusalem            1-0 Sektzia Nes Tziona          
M.S. Ashdod                 3-1 Maccabi Haifa               
[Feb 19]
Hapoel Haifa                0-0 Beitar Jerusalem            
[Feb 20]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 24
[Feb 25]
Hapoel Tel-Aviv             1-2 M.S. Ashdod                 
Sektzia Nes Tziona          0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Sakhnin                1-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Haifa               2-1 Beitar Jerusalem            
[Feb 26]
Hapoel Jerusalem            2-2 Hapoel Haifa                
[Feb 27]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Bnei-Reineh         

Round 25
[Mar 4]
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               0-3 Hapoel Be'er-Sheva          
M.S. Ashdod                 1-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Bnei-Reineh         3-2 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Hapoel Jerusalem            
[Mar 5]
Beitar Jerusalem            1-3 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 6]
Maccabi Haifa               4-1 Hapoel Haifa                

Round 26
[Mar 11]
Hapoel Haifa                1-1 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Jerusalem            0-1 Maccabi Bnei-Reineh         
Sektzia Nes Tziona          1-3 Hapoel Hadera               
Bnei-Sakhnin                2-0 Beitar Jerusalem            
Maccabi Netanya             0-2 M.S. Ashdod                 
[Mar 12]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Mar 13]
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Maccabi Haifa               

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               26  20  2  4  51-24  62  [C]  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  4  4  52-19  58       Championship Playoff
 3.Maccabi Tel-Aviv            26  15  7  4  53-15  52       Championship Playoff
 4.Maccabi Netanya             26  10  7  9  33-38  37       Championship Playoff
 5.Hapoel Jerusalem            26   9  9  8  30-26  36       Championship Playoff
 6.M.S. Ashdod                 26   9  9  8  32-30  36       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Beitar Jerusalem            26   9  4 13  38-47  31       Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   6 12  8  25-28  30       Relegation Playoff
 9.Bnei-Sakhnin                26   7  9 10  26-30  30       Relegation Playoff
10.Hapoel Hadera               26   6 11  9  26-41  29       Relegation Playoff
11.Hapoel Tel-Aviv             26   6  9 11  28-42  27       Relegation Playoff
12.Maccabi Bnei-Reineh         26   5  9 12  23-42  24  [P]  Relegation Playoff
13.Ironi Kiriat-Shmona         26   3 12 11  27-39  21       Relegation Playoff
14.Sektzia Nes Tziona          26   3  8 15  23-46  17  [P]  Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               36  27  3  6  76-34  81 [-3] [C]  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  24  5  7  65-29  74 [-3]
 3.Maccabi Tel-Aviv            36  21 10  5  69-23  73
 4.Hapoel Jerusalem            36  12  9 15  38-44  45
 5.Maccabi Netanya             36  12  9 15  44-58  45
 6.M.S. Ashdod                 36  11 10 15  41-46  43

NB: Maccabi Haifa and Hapoel Be'er-Sheva both had 3 points deducted due to
    incidents after their match in round 33

Round 27 [Mar 18]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               2-1 M.S. Ashdod                 

Round 28 [Apr 1]
Hapoel Jerusalem            0-2 Maccabi Tel-Aviv            
M.S. Ashdod                 3-2 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 29 [Apr 4]
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Maccabi Haifa               

Round 30
[Apr 8]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Haifa               4-1 Maccabi Netanya             
[Apr 10]
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 31
[Apr 15]
Hapoel Jerusalem            2-1 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-1 M.S. Ashdod                 
[Apr 16]
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 32
[Apr 22]
Hapoel Jerusalem            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Netanya             0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 23]
M.S. Ashdod                 1-2 Maccabi Haifa               

Round 33
[Apr 29]
Maccabi Netanya             2-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Hapoel Jerusalem            
[May 1]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Maccabi Haifa               

Round 34
[May 7]
Hapoel Jerusalem            1-4 Maccabi Netanya             
[May 8]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               3-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 35
[May 14]
Hapoel Jerusalem            0-1 M.S. Ashdod                 
[May 15]
Maccabi Netanya             1-5 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 36 [May 20]
M.S. Ashdod                 1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               5-0 Hapoel Jerusalem            

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               36  27  3  6  76-34  81 [-3] [C]  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  24  5  7  65-29  74 [-3]
 3.Maccabi Tel-Aviv            36  21 10  5  69-23  73
 4.Hapoel Jerusalem            36  12  9 15  38-44  45
 5.Maccabi Netanya             36  12  9 15  44-58  45
 6.M.S. Ashdod                 36  11 10 15  41-46  43

NB: Maccabi Haifa and Hapoel Be'er-Sheva both had 3 points deducted due to
    incidents after their match in round 33

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Hapoel Haifa                33   9 14 10  35-35  41
 8.Beitar Jerusalem            33  13  4 16  52-58  40 [-3]
 9.Bnei-Sakhnin                33   8 13 12  39-44  37
10.Hapoel Tel-Aviv             33   9 10 14  37-51  36 [-1]
11.Maccabi Bnei-Reineh         33   8 11 14  32-54  35      [P]
12.Hapoel Hadera               33   7 13 13  35-53  34
------------------------------------------------------
13.Ironi Kiriat-Shmona         33   5 17 11  40-49  32           Relegated
14.Sektzia Nes Tziona          33   5 10 18  31-56  25      [P]  Relegated

NB: Beitar Jerusalem had 3 points deducted; Hapoel Tel-Aviv had 1 point deducted

Round 27 
[Mar 18]
Hapoel Hadera               1-2 Sektzia Nes Tziona          
Beitar Jerusalem            2-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 19]
Bnei-Sakhnin                2-2 Maccabi Bnei-Reineh         
Hapoel Haifa                1-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 28
[Apr 1]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Sektzia Nes Tziona          
[Apr 2]
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Bnei-Reineh         1-1 Hapoel Hadera               
[Apr 3]
Beitar Jerusalem            2-0 Hapoel Haifa                

Round 29
[Apr 15]
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Hadera               1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Sektzia Nes Tziona          1-2 Maccabi Bnei-Reineh         
[Apr 16]
Bnei-Sakhnin                4-3 Beitar Jerusalem            

Round 30
[Apr 22]
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Maccabi Bnei-Reineh         
Hapoel Haifa                2-2 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Sektzia Nes Tziona          
[Apr 23]
Beitar Jerusalem            2-1 Hapoel Hadera               

Round 31
[Apr 29]
Maccabi Bnei-Reineh         1-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Sektzia Nes Tziona          1-3 Beitar Jerusalem            
[Apr 30]
Hapoel Hadera               1-2 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 32 [May 6]
Hapoel Haifa                0-1 Sektzia Nes Tziona          
Beitar Jerusalem            0-1 Maccabi Bnei-Reineh         
Bnei-Sakhnin                2-3 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 33 [May 13]
Sektzia Nes Tziona          1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Hadera               1-2 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Bnei-Reineh         0-4 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         3-2 Beitar Jerusalem            

Final Table:

 7.Hapoel Haifa                33   9 14 10  35-35  41
 8.Beitar Jerusalem            33  13  4 16  52-58  40 [-3]
 9.Bnei-Sakhnin                33   8 13 12  39-44  37
10.Hapoel Tel-Aviv             33   9 10 14  37-51  36 [-1]
11.Maccabi Bnei-Reineh         33   8 11 14  32-54  35      [P]
12.Hapoel Hadera               33   7 13 13  35-53  34
------------------------------------------------------
13.Ironi Kiriat-Shmona         33   5 17 11  40-49  32           Relegated
14.Sektzia Nes Tziona          33   5 10 18  31-56  25      [P]  Relegated

NB: Beitar Jerusalem had 3 points deducted; Hapoel Tel-Aviv had 1 point deducted


Gvia HaMedina (State Cup)

Round 7 [Oct 18-19]
Hapoel Bik'at HaYarden 	Ironi Tiberias           01
Tzeirei Kafr Kanna      F.C. Kafr Qasim          01 (a.e.t.) 
Bnei Judaydah-Makr      F.C. Holon Yermiyahu     03 
Hapoel Bu'eine 	        Tzofei Haifa             02
Maccabi Sha'arayim 	Hapoel Qalansawe         0-1
Hapoel Kfar Saba 	Bnei Eilat               4-1
Hapoel Ramat Gan 	Maccabi Petah Tikva      0-3
F.C. Dimona 		Hapoel Afula             02 (a.e.t.)
Hapoel Rishon LeZion 	Hapoel Herzliya          3-0
Maccabi Ahi Nazareth 	Hapoel Azor              1-0
Hapoel Nof HaGalil 	Hapoel Marmorek          2-0
Ihud Bnei Shefa'ram 	Bnei Yehuda Tel Aviv     2-1
Hapoel Bnei Zalafe 	Adumim Ashdod            0-1
Maccabi K. Jaffa 	F.C. Tira                22 (a.e.t.pen:2-3)

Round 8 [Dec 11-12]
Beitar Jerusalem 	F.C. Kafr Qasim 	 4-0 
A.S. Ashdod 		Ironi Tiberias 		 1-2
Hapoel Hadera 		Hapoel Kfar Saba 	 1-3
Hapoel Kiryat Shmona 	Maccabi Netanya 	 11 (a.e.t.pen:3-4) 
Hapoel Umm al-Fahm 	Maccabi Tel Aviv 	 2-3 
Hapoel Qalansawe 	Bnei Sakhnin    	 0-3
Ihud Bnei Shefa'ram 	Hapoel Haifa  		 44 (a.e.t.pen:2-4) 
F.C. Tira 		Hapoel Petah Tikva       23 (a.e.t.)
FC Ashdod 		Hapoel Beer Sheva        2-1
Hapoel Akko 		Sektzia Ness Tziona      2-3
Hapoel Jerusalem 	Maccabi Petah Tikva      0-1
Ironi Ramat HaSharon    F.C. Holon Yermiyahu     2-0
Hapoel Rishon LeZion 	Maccabi Bnei Reineh      0-3 
Maccabi Ahi Nazareth    Tzofei Haifa             5-1
Hapoel Afula 		Hapoel Tel Aviv 	 1-0
Hapoel Nof HaGalil 	Maccabi Haifa            0-1

1/8 Finals [Jan 3-5]
Maccabi Tel Aviv 	Bnei Sakhnin 		 5-0
Beitar Jerusalem 	Ironi Tiberias  	 11 (a.e.t.pen:7-6)  
Maccabi Ahi Nazareth 	Maccabi Netanya 	 0-1
Ironi Ramat HaSharon    FC Ashdod 		 0-1 
Maccabi Bnei Reineh 	Hapoel Petah Tikva	 0-2
Maccabi Haifa 		Hapoel Haifa 		 5-1
Sektzia Ness Ziona 	Maccabi Petah Tikva 	 1-2 
Hapoel Afula 		Hapoel Kfar Saba 	 3-0

1/4 Finals [Jan 31,Feb 1; Feb 28,Mar 1]
Maccabi Tel Aviv 	Maccabi Petah Tikva 	40,21 (agg. 6-1)
Hapoel Afula 		Beitar Jerusalem 	04,21 (agg. 2-5)
Hapoel Petah Tikva 	F.C. Ashdod 		11,24 (agg. 3-5)
Maccabi Netanya 	Maccabi Haifa 		22,21 (agg. 4-3)

1/2 Finals
[May 2]
F.C. Ashdod             Maccabi Netanya          1-3
[May 3]
Beitar Jerusalem        Maccabi Tel Aviv         3-1

Final [May 23, Haifa]
Maccabi Netanya 	Beitar Jerusalem         0-3


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Petah-Tikva         30  19  4  7  57-30  61  [R]  Promotion Group
 2.Hapoel Petah-Tikva          30  18  6  6  48-25  60       Promotion Group
 3.Ironi Tiberias              30  15 10  5  50-29  55  [P]  Promotion Group
 4.Hapoel Om El Fahem          30  14  9  7  37-21  51       Promotion Group
 5.Hapoel Acco                 30  13  8  9  38-31  47       Promotion Group
 6.Maccabi Kabilio Jaffa       30  13  5 12  42-42  44  [P]  Promotion Group
 7.Hapoel Kfar-Saba            30  12  6 12  38-39  42       Promotion Group
 8.Bnei-Yehuda                 30  11  8 11  43-39  41       Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Hapoel Afula                30  10  9 11  37-36  39       Relegation Group
10.Maccabi Akhi-Nazrat         30  10  6 14  30-42  36       Relegation Group
11.Hapoel Rishon LeZion        30   9  8 13  33-38  35       Relegation Group
12.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30   9  8 13  29-35  35       Relegation Group
13.Hapoel Ramat-Gan            30   8 10 12  30-40  34       Relegation Group
14.M.S. Kafr Qasim             30   7 12 11  33-35  33       Relegation Group
15.Hapoel Nof HaGalil          30   7  6 17  31-53  27  [R]  Relegation Group
16.Agudat Sport Ashdod         30   4  7 19  20-61   7 [-12] Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Petah-Tikva         37  23  6  8  73-34  75  [R]  Promoted
 2.Hapoel Petah-Tikva          37  21  8  8  62-31  71       Promoted
------------------------------------------------------
 3.Ironi Tiberias              37  19 10  8  57-38  67  [P]
 4.Hapoel Om El Fahem          37  17  9 11  44-32  60
 5.Hapoel Acco                 37  15 11 11  50-39  56
 6.Maccabi Kabilio Jaffa       37  15  7 15  47-50  52  [P]
 7.Hapoel Kfar-Saba            37  15  6 16  48-52  51
 8.Bnei-Yehuda                 37  13  9 15  51-59  48

Relegation Group

Final Table:

 9.Hapoel Ramat-Gan            37  13 11 13  50-49  50
10.Hapoel Afula                37  12 10 15  49-51  46
11.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  12 10 15  45-47  46
12.Hapoel Rishon LeZion        37  11 11 15  45-48  44
13.M.S. Kafr Qasim             37   9 15 13  43-47  42
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Nof HaGalil          37  12  6 19  42-59  42  [R]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Maccabi Akhi-Nazrat         37  11  9 17  37-55  42       Relegated
16.Agudat Sport Ashdod         37   4 10 23  26-78  10 [-12] Relegated

Promoted: Ihud Bnei Shfaram, Maccabi Herzliya

Promotion/Relegation Playoff

[May 17]
Hapoel Nof HaGalil          2-0 Hapoel Kfar-Shalem          

NB: both remain at former level

2021/22.

2023/24.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Kobi Hayat and Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Nov 2023

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.