Jamaica 2009/10


National Premier League
Cup Competitions
Super Leagues
Kingston (KSAFA) Lower Leagues
Third Level (Parishes)

National Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         33  19  7  7  44-24  64  [Kingston and St Andrew]
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17 12  4  52-22  63  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           33  14  8 11  34-33  50  [Kingston and St Andrew]
 4.Boys' Town FC (Kingston)           33  11 12 10  27-26  45  [Kingston and St Andrew]
 5.Saint George's SC                  33  10 14  9  26-26  44  [Portland]
 6.Village United FC (Falmouth)       33   9 14 10  29-35  41  [Trelawny]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Portmore United FC (Portmore)      33   9 11 13  20-27  38  [St Catherine]
 8.Humble Lions (York)                33   8 13 12  27-33  37  [Clarendon]
 9.Rivoli United (Spanish Town)       33   8 13 12  31-39  37  [St Catherine]
10.Arnett Gardens FC (Kingston)       33   8 12 13  30-37  36  [Kingston and St Andrew]
-------------------------------------------------------------
11.Sporting Central Academy           33   7 14 12  26-29  35  [Clarendon]
12.August Town (Kingston)             33   9  8 16  25-40  35  [Kingston and St Andrew]
       
Round 1 [Sep 6]
Arnett Gardens           0-1 Saint George's 
  [Romeo Parkes 90]
August Town              0-1 Portmore United  
  [Roen Nelson 90+3]
Harbour View             1-1 Sporting Central Academy
  [Dicoy Williams 89; Francois Swaby 70]
Rivoli United            2-1 Waterhouse 
  [Kemar Brown 16, Kirk Ramsay 43pen; Andre Clennon 87]
Tivoli Gardens           3-2 Humble Lions
  [Navion Boyd 24, Roland Dean 26, Keammar Daley 76;
   Kevin Mighty 3, Errol Wilkie 58]
Village United           0-0 Boys' Town 

Round 2 [Sep 13]
Boys' Town               2-2 Harbour View  
  [Peter Keyes 13, Xavean Virgo 26; Christopher Harvey 47,
   Lovel Palmer 73] 
August Town              0-0 Rivoli United                    
Portmore United          2-1 Arnett Gardens   
  [Gary McIntosh 54, 89; Locksley Thomas 36pen]       
Sporting Central Academy 0-0 Village United          
Saint George's           0-0 Humble Lions        
Waterhouse               0-2 Tivoli Gardens 
  [Jameel Thompson 54, Michael Blygen 89]         

Round 3 [Sep 16]
Arnett Gardens           0-2 Sporting Central Academy
  [Romaine Barnes 60pen, François Swaby 73]
Harbour View             1-1 Saint George's    
  [John Ross-Edwards 35; Damion Harewood 57]           
Humble Lions             2-2 Portmore United   
  [Sean Coleman 21, Omar Walters 85; Cornelius Henry 61,
   Gary McIntosh 79]
Rivoli United            0-0 Boys' Town              
Tivoli Gardens           4-0 August Town 
  [Jermaine Taylor 16, Roland Dean 20, 70, Keammar Daley 24]            
Village United           2-1 Waterhouse               [awarded 3-0;
  [Troy Smith 77, 85; Irvino English 27]               originally 2-1]
  [Waterhouse used ineligible player Desmond Breakenridge]

Round 4 [Sep 20]
Arnett Gardens           1-2 Tivoli Gardens  
  [Leon Strickland 46; Victor Thompson 51, Navion Boyd 81]
Boys' Town               0-0 Portmore United         
August Town              0-2 Saint George's           
  [Damion Harwood 44, 77]                 
Sporting Central Academy 3-0 Humble Lions  
  [Francois Swaby 37, Jermain Christian 70, Jevaughn Sterling 78pen] 
Village United           1-1 Rivoli United  
  [Cordell Simpson 90+3; Devon Hodges 26]         
Waterhouse               awd Harbour View             [awarded 0-3;
  [Nicholy Findlayson 70; Andre Fagan 3]               originally 1-1]
  [Waterhouse used ineligible player Desmond Breakenridge]

Round 5 [Sep 27]
Humble Lions             1-0 Boys' Town              
  [Kimroy Davis 63]
August Town              0-1 Harbour View     
  [Kemar Petrekin 14]       
Portmore United          0-0 Village United          
Rivoli United            1-3 Arnett Gardens  
  [Devon Hodges 13; Fabian Davis 3, Dwayne Plummer 16,
   Kevin Wilson 89]
Sporting Central Academy 0-0 Tivoli Gardens          
Saint George's           2-0 Waterhouse     
  [Leon Irving 56, Omar Henderson 90+6]         

Round 6 [Oct 4]       
Harbour View             1-0 Portmore United    
  [Rafiek Thomas 72]     
Saint George's           2-0 Sporting Central Academy
  [Dwayne Holmes 53pen, Damion Harwood 60]
Tivoli Gardens           0-2 Boys' Town   
  [Daemon Benjamin 8, Peter Keyes 45]           
Village United           1-1 August Town  
  [Troy Smith 32pen; Raymond Williamson 18]          
Waterhouse               2-0 Arnett Gardens    
  [Damion Williams 30, Weston Forrest 69]      
Humble Lions             1-1 Rivoli United    
  [Kimroy Davis 9; Devon Hodges 45]

Round 7 
[Oct 11]
Arnett Gardens           4-1 August Town      
  [Kevin King 30, 50, 88, Dwayne Plummer 43; Akeem Thenstead 27] 
Sporting Central Academy 0-1 Portmore United   
  [Steven Morrissey 5]      
Tivoli Gardens           4-0 Village United
  [Roland Dean 2, Horace Sharpe 68, Owen Powell 90, 90+2]              
Waterhouse               2-1 Humble Lions  
  [Kevin Lamey 22, Irvino English 89; Zico Herrera 40]
[Oct 21]                 
Boys' Town               1-1 Saint George's 
  [Dean Thompson 76; Nigel Reid 18] 
Rivoli United            0-1 Harbour View                    
  [Lovel Palmer 46]

Round 8 
[Oct 18]
Arnett Gardens           1-0 Boys' Town              
  [Kwame Richardson 78]
Humble Lions             1-2 Village United          
  [Kimroy Davis 31pen; Teafore Bennett 13, Maricio Gordon 79]
August Town              1-0 Sporting Central Academy
  [Mervin Miller 34]
Portmore United          1-1 Waterhouse              
  [Anthony Modeste 43; Jermaine Anderson 33]
Saint George's           1-0 Rivoli United           
  [Ricardo Scott 84]
[Oct 28]
Harbour View             2-3 Tivoli Gardens   
  [Kemar Petrekin 76, Lovel Palmer 78; Keammar Daley 28,
   Jameel Thompson 45, Navion Boyd 59]       

Round 9 [Oct 25]
Arnett Gardens           0-0 Village United          
Boys' Town               2-1 August Town   
  [Anthony Bennett 14, Peter Keyes 35; Devon Haughton 59pen]         
Harbour View             1-1 Humble Lions 
  [Alanzo Adlam 65; Errol Wilkie 88] 
Rivoli United            2-0 Portmore United  
  [Devon Hodges 35, Kirk Ramsey 85]       
Tivoli Gardens           1-0 Saint George's   
  [Horace Sharpe 13]       
Waterhouse               2-1 Sporting Central Academy
  [Kevin Lamey 10, 62; Jevaughn Watson 55]

Round 11 [Nov 1]
Humble Lions             0-1 Arnett Gardens 
  [Leon Strickland 90+2]         
Portmore United          0-1 Saint George's    
  [Leon Irving 23]   
Sporting Central Academy 1-2 Boys' Town 
  [Romaine Barnes 20; George Vernal 63, 74]  
Tivoli Gardens           3-3 Rivoli United    
  [Jameel Thompson 9, Navion Boyd 34, 43; Kirk Ramsey 1, 80,
    Devon Hodges 54pen]     
Village United           0-2 Harbour View            
  [Marcelino Blackburn 14, 84]
Waterhouse               4-1 August Town            
  [Kevin Lamey 49, 88, Irvino English 62pen, 83; Jermaine Simpson 6]

Round 10 [Nov 4]       
Arnett Gardens           0-2 Harbour View           
  [Marcelino Blackburn 66, 87]
August Town              2-1 Humble Lions  
  [Ajuran Brown 58, Dwayne Thompson 90; Narado Brown 51]
Boys' Town               1-0 Waterhouse                  
  [Michael Campbell 85]
Portmore United          0-0 Tivoli Gardens          
Rivoli United            2-2 Sporting Central Academy
  [Devon Hodges 15, 77; Francois Swaby 55, Jevaughn Watson 72]
Saint George's           1-0 Village United          
  [Oshane Dobson 34]

Round 1 Final Table: 

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       11   7  3  1  22-10  24  End of Round 1 Final
 2.Saint George's SC                  11   7  3  1  12- 3  24  End of Round 1 Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Harbour View FC (Kingston)         11   6  4  1  17- 8  22
 4.Boys' Town FC (Kingston)           11   4  5  2  10- 7  17
 5.Portmore United FC (Portmore)      11   3  5  3   7- 8  14
 6.Arnett Gardens FC (Kingston)       11   4  1  6  11-13  13
 7.Waterhouse FC (Kingston)           11   4  1  6  12-17  13
 8.Rivoli United (Spanish Town)       11   2  6  3  12-13  12
 9.Village United FC (Falmouth)       11   2  6  3   7-10  12
10.Sporting Central Academy           11   2  4  5  10-11  10
11.August Town (Kingston)             11   2  2  7   7-20   8
12.Humble Lions (York)                11   1  4  6  10-17   7

End of Round 1 Final [Nov 8]
Tivoli Gardens           2-0 Saint George's  
  [Navion Boyd 23, Keammar Daley 88]

Round 12 
[Nov 15]
Boys' Town               1-0 Village United   
  [Michael Campbell 87]       
Portmore United          1-0 August Town 
  [Christopher Nicholas 20pen]       
Saint George's           1-1 Arnett Gardens  
  [Daniel Shaw 70; Cornel Chin-sue 68]        
Waterhouse               1-0 Rivoli United 
  [Roberto Fletcher 21]   
[Dec 2]
Humble Lions             0-2 Tivoli Gardens 
  [Navion Boyd 26, Owen Powell 43]
Sporting Central Academy 0-0 Harbour View                

Round 13 [Nov 22]
Arnett Gardens           2-1 Portmore United 
  [Garfield Gillespie 22, Kevin Wilson 90; Shauntel Mundle 39]        
Humble Lions             0-0 Saint George's          
Harbour View             1-0 Boys' Town  
  [Marcelino Blackburn 85]              
Rivoli United            1-1 August Town          
  [Devon Hodges 65pen; Asphas Bernard 48]  
Tivoli Gardens           1-1 Waterhouse              
  [Owen Powell 38; Jonathan Williams 29]
Village United           1-1 Sporting Central Academy
  [Andre Moore 69; Hughan Gray 21]

Round 14 [Nov 25]
August Town              0-0 Tivoli Gardens           
Boys' Town               1-0 Rivoli United 
  [Daemion Benjamin 90+3]   
Portmore United          0-1 Humble Lions 
  [Errol Wilkie 2]
Sporting Central Academy 2-1 Arnett Gardens  
  [Jevaughn Watson 30, Oneike Ford 85; Rohan Reid 40]          
Saint George's           0-2 Harbour View       
  [Denzil Watson 70, 90+3]     
Waterhouse               2-0 Village United          
  [Kenardo Forbes 8, Garfield Anderson 77]

Round 15 [Nov 29]
Humble Lions             0-0 Sporting Central Academy
Harbour View             0-2 Waterhouse
  [Kevin Lamey 7, Irvino English 56]              
Portmore United          1-0 Boys' Town      
  [Roen Nelson 81]        
Rivoli United            4-2 Village United   
  [Devon Hodges 28, 32, Valentine Gardner 66, David Lewis 71;
   Marcico Gordon 20, Jeff Pearce 88]
Saint George's           2-1 August Town         
  [Brian Wollaston 72, Girvan Brown 89; Ajuran Brown 84]     
Tivoli Gardens           1-1 Arnett Gardens  
  [Owen Powell 60; Kevin Wilson 35]          

Round 16 [Dec 6]
Arnett Gardens           1-1 Rivoli United           
  [Kevin Wilson 55; Devon Hodges 57]
Boys' Town               2-1 Humble Lions              
  [Rupert Lewin 17og, George Vernal 87; Kevin Mighty 64]
Harbour View             1-1 August Town            
  [Montrose Phinn 90; Kemar Mullings 54]
Tivoli Gardens           1-1 Sporting Central Academy 
  [Horace Sharpe 79; Jermaine Christian 80]
Village United           0-0 Portmore United          
Waterhouse               0-0 Saint George's          

Round 17 [Dec 13]
Arnett Gardens           0-1 Waterhouse      
  [Kevin Lamey 40]        
Boys' Town               1-1 Tivoli Gardens          
  [Daemion Benjamin 69; Keammar Daley 43]
August Town              2-2 Village United           
  [Akeem Thenstead 5, Devon Haughton 38pen; Cordel Simpson 12,
   Troy Smith 90+5pen]
Portmore United          0-1 Harbour View
  [Dicoy Williams 31]            
Rivoli United            1-2 Humble Lions               
  [Devon Hodges 54; Omar Walters 63,  Zico Herrera 75]
Sporting Central Academy 0-0 Saint George's           

Round 18 [Dec 20]
August Town              4-2 Arnett Gardens    
  [Asphas Bernard 28, Rohan McDonald 65, Kemel Mullings 80, 
   Jermaine Simpson 90+2; Kevin Wilson 13, Kevin King 16]       
Harbour View             1-0 Rivoli United      
  [Andre Fagan 15]  
Humble Lions             1-2 Waterhouse             
  [Rohan Williams 88; Kevin Lamey 4, Kenardo Forbes 49]
Portmore United          0-1 Sporting Central Academy
  [JeVaughn Watson 42pen]
Saint George's           0-1 Boys' Town       
  [Oneil McDonald 90]       
Village United           0-3 Tivoli Gardens        
  [Keammar Daley 11, 43, Navion Boyd 83]

Round 19 [Dec 27]
Boys' Town               2-0 Arnett Gardens     
  [George Vernal 32, Peter Keyes 63]     
Rivoli United            2-0 Saint George's        
  [Valentine Gardner 49, Devon Hodges 75]  
Sporting Central Academy 2-0 August Town 
  [Oneike Ford 34, 80]           
Tivoli Gardens           0-1 Harbour View     
  [Andre Steel 17]       
Village United           0-1 Humble Lions             
  [Kimroy Davis 90]
Waterhouse               1-0 Portmore United           
  [Kevin Lamey 37]

Round 20 [Jan 3]  
August Town              1-1 Boys' Town    
  [Nicholas Smith 11; Peter Keyes 79]              
Humble Lions             1-0 Harbour View             
  [Omar Walters 58]        
Portmore United          1-1 Rivoli United
  [Shauntel Mundle 73; Valentine Gardner 75]           
Saint George's           0-0 Tivoli Gardens           
Village United           1-1 Arnett Gardens  
  [Troy Smith 90pen; Rohan Reid 82]  
Waterhouse               3-1 Sporting Central Academy   
  [Kevin Lamey 44, 80, Jonathan Williams 90+2; Demarley Samuels 38]

Round 22 [Jan 6]
Arnett Gardens           1-1 Humble Lions  
  [Kevin Wilson 90+; Narado Brown 60]       
August Town              1-0 Waterhouse                      
  [Kemar Cockburn 45]
Boys' Town               0-0 Sporting Central Academy  
Harbour View             0-1 Village United          
  [Dino Williams 74]
Rivoli United            1-1 Tivoli Gardens  
  [Owen Parker 90+2; Owen Powell 83]           
Saint George's           3-1 Portmore United           
  [Dwayne Holmes 56, 83, Leon Irving 61; Kemeel Wolfe 4]

Round 21 [Jan 10]
Harbour View             1-0 Arnett Gardens   
  [Kavin Bryan 44]     
Humble Lions             0-1 August Town     
  [Marvin Stewart 56]         
Sporting Central Academy 2-1 Rivoli United         
  [Alanzo Adlam 83, Levaughn Williams 90; Devon Hodges 12]    
Tivoli Gardens           2-2 Portmore United   
  [Christopher Jackson 65, 88; Ricardo Cousins 30, Carlington Smith 63]        
Village United           1-1 Saint George's            
  [Everett Mullings 24; Girvan Brown 69]
Waterhouse               1-0 Boys' Town                
  [Kevin Lamey 80]

Round 2 Table: 

 1.Waterhouse FC (Kingston)           11   8  2  1  14- 4  26  End of Round 2 Final
 2.Harbour View FC (Kingston)         11   6  2  3   8- 5  20  End of Round 2 Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sporting Central Academy           11   4  6  1  10- 7  18
 4.Boys' Town FC (Kingston)           11   5  3  3   9- 6  18
 5.Humble Lions (York)                11   4  3  4   8- 9  15
 6.Tivoli Gardens FC (Kingston)       11   2  8  1  12- 8  14
 7.August Town (Kingston)             11   3  5  3  12-12  14
 8.Saint George's SC                  11   2  6  3   7- 9  12
 9.Rivoli United (Spanish Town)       11   2  4  5  12-13  10
10.Portmore United FC (Portmore)      11   2  3  6   7-12   9
11.Arnett Gardens FC (Kingston)       11   1  5  5  10-16   8
12.Village United FC (Falmouth)       11   1  5  5   8-16   8

End of Round 2 Final [Jan 17]
Waterhouse               0-1 Harbour View
  [Lovel Palmer 13]

Round 23 [Jan 24]
Arnett Gardens           0-0 Saint George's 
August Town              1-0 Portmore United  
  [Fabian Dawkins 90]
Harbour View             1-0 Sporting Central Academy
  [Kavin Bryan 45]
Rivoli United            0-0 Waterhouse 
Tivoli Gardens           2-0 Humble Lions             
  [Navion Boyd 17, 55]
Village United           1-3 Boys' Town 
  [Allan Ottey 86; Andre Wheeler 17, George Vernal 75,
   Shane Edwards 77]

Round 24 
[Feb 3]
Boys' Town               0-1 Harbour View            
  [Romario Campbell 51]
August Town              0-1 Rivoli United           
  [Kirk Ramsey 52]       
Sporting Central Academy 0-1 Village United  
  [Troy Smith 2pen]        
Saint George's           0-1 Humble Lions
  [Denzil Watson 58]             
Waterhouse               0-0 Tivoli Gardens  
[Feb 24]
Portmore United          0-1 Arnett Gardens           
  [Newton Sterling 54]         

Round 25 
[Feb 10]
Arnett Gardens           1-1 Sporting Central Academy
  [Lennox Creary 78; Kaydian Wynter 6]
Humble Lions             0-0 Portmore United    
Rivoli United            1-0 Boys' Town    
  [Devon Powell 52]          
Tivoli Gardens           1-0 August Town  
  [Jameel Thompson 36]         
Village United           3-0 Waterhouse   
  [Troy Smith 6, 14pen, Omar Allen 31]
[Feb 24]
Harbour View             3-1 Saint George's                     
  [Kavin Bryan 34, Andre Fagan 40, Marcelino Blackburn 89;
   Jermaine Taylor 48]

Round 26 [Feb 14]
Arnett Gardens           0-1 Tivoli Gardens          
  [Navion Boyd 38pen]
Boys' Town               1-2 Portmore United         
  [George Vernal 15; Carlington Smith 17, Mario Swaby 36]
August Town              2-1 Saint George's   
  [Daniel Shaw 12pen, Fabian Dawkins 85; Delroy James 74]       
Sporting Central Academy 1-1 Humble Lions 
  [Hughan Gray 3; Denzil Watson 34]            
Village United           0-0 Rivoli United           
Waterhouse               1-3 Harbour View            
  [Vincent Earle 75;  Rafiek Thomas 23, Jermaine Hue 45+1,
   Andre Fagan 90+4]

Round 27 [Feb 21]
Humble Lions             0-0 Boys' Town              
August Town              2-1 Harbour View   
  [Daniel Shaw 66, Devon Haughton 90+3pen; Kavin Bryan 48]         
Portmore United          0-1 Village United 
  [Dino Williams 78]         
Rivoli United            0-1 Arnett Gardens 
  [Newton Sterling 25]         
Sporting Central Academy 0-4 Tivoli Gardens  
  [Dane Kelly 50, Jameel 67, Roland Dean 81, 84]
Saint George's           2-2 Waterhouse              
  [Richard Watson 21, Dwayne Holmes 50pen; Nicholy Finlayson 31,
   Kemar Thomas 66]

Round 28 [Feb 28]
Humble Lions             4-1 Rivoli United 
  [Omando McCleod 22, 68, Denzil Watson 62, Kirk Duckworth 89;
   Kemar Brown 30]        
Harbour View             2-0 Portmore United    
  [Kavin Bryan 51, Andre Fagan 83]     
Saint George's           1-0 Sporting Central Academy
  [Dwayne Holmes 20pen]
Tivoli Gardens           4-1 Boys' Town              
  [Roland Dean 45, 70, Keammar Daley 54, 74; Anthony Bennett 8]
Village United           1-0 August Town   
  [Dean-Paul Grandison 27og]         
Waterhouse               1-1 Arnett Gardens          
  [Kemar Thomas 52; Newton Sterling 83]

Round 29 [Mar 7]
Arnett Gardens           1-0 August Town            
  [Dennis McKinley 67]
Boys' Town               0-0 Saint George's          
Rivoli United            3-2 Harbour View   
  [Valentine Gardner 1, Devon Hodges 10pen, Kirk Ramsey 78;
   Marcelino Blackburn 4pen, Andre Fagan 70]      
Sporting Central Academy 0-1 Portmore United
  [Tremaine Stewart 27]         
Tivoli Gardens           1-0 Village United          
  [Navion Boyd 45]
Waterhouse               0-1 Humble Lions        
  [Zico Herrera 74]

Round 30 [Mar 14]
Arnett Gardens           1-1 Boys' Town              
  [William Richards 3; Shane Edwards 73]
Humble Lions             1-2 Village United   
  [Omondo McCleod 89; Troy Smith 26pen, Dino Williams 73]       
Harbour View             2-0 Tivoli Gardens        
  [Rafeik Thomas 51, John Ross-Edwards 65]  
August Town              1-0 Sporting Central Academy
  [Nicholas Smith 35]
Portmore United          1-0 Waterhouse              
  [Roen Nelson 20]
Saint George's           0-1 Rivoli United           
  [Calbert Coke 90+4]

Round 31 [Mar 21]
Village United           2-2 Arnett Gardens 
  [Dino Williams 32, Troy Smith 69pen; Kevin Wilson 13pen,
   Newton Sterling 1-2]
Boys' Town               1-0 August Town            
  [Dean Thompson 64]
Harbour View             1-1 Humble Lions  
  [Rafeik Thomas 4; Roberto Fletcher 22]           
Rivoli United            0-0 Portmore United         
Sporting Central Academy 0-0 Waterhouse            
Tivoli Gardens           3-0 Saint George's     
  [Jerry Walters 13, Navion Boyd 42, Jameel Thompson 43]     

Round 32 [Mar 31]
Humble Lions             0-0 Arnett Gardens          
Sporting Central Academy 0-0 Boys' Town              
Portmore United          1-1 Saint George's   
  [Ricardo Cousins 10; Dwayne Holmes 52]
Tivoli Gardens           2-0 Rivoli United  
  [Keammar Daley 74, Jermaine Ricketts 84]         
Village United           2-1 Harbour View   
  [Dino Williams 18, Delroy Ellis 82; Andre Fagan 84]         
Waterhouse               1-0 August Town        
  [Jonathan Williams 67]

Round 33 [Apr 4]
Boys' Town               1-3 Waterhouse              
  [Rohan Amos 6og; Kenardo Forbes 3, 41, Nicholi Finlayson 15]
Harbour View             2-1 Arnett Gardens   
  [Dicoy Williams 90+1, Jahmali Spence 90+4; Newton Sterling 33]       
August Town              0-0 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Tivoli Gardens  
  [Carlington Smith 31]        
Rivoli United            0-4 Sporting Central Academy
  [Andre Allen 31s, JeVaughn Watson 61, François Swaby 73,
   LeVaughn Williams 83]
Saint George's           1-1 Village United  
  [Jermaine Taylor 44; Troy Smith 52pen]        

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         33  19  7  7  44-24  64  [Kingston and St Andrew]
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17 12  4  52-22  63  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           33  14  8 11  34-33  50  [Kingston and St Andrew]
 4.Boys' Town FC (Kingston)           33  11 12 10  27-26  45  [Kingston and St Andrew]
 5.Saint George's SC                  33  10 14  9  26-26  44  [Portland]
 6.Village United FC (Falmouth)       33   9 14 10  29-35  41  [Trelawny]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Portmore United FC (Portmore)      33   9 11 13  20-27  38  [St Catherine]
 8.Humble Lions (York)                33   8 13 12  27-33  37  [Clarendon]
 9.Rivoli United (Spanish Town)       33   8 13 12  31-39  37  [St Catherine]
10.Arnett Gardens FC (Kingston)       33   8 12 13  30-37  36  [Kingston and St Andrew]
-------------------------------------------------------------
11.Sporting Central Academy           33   7 14 12  26-29  35  [Clarendon]
12.August Town (Kingston)             33   9  8 16  25-40  35  [Kingston and St Andrew]
         
Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         38  23  8  7  53-27  77  [Kingston and St Andrew]  Champions
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  18 12  8  58-32  66  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           38  17  9 12  43-35  60  [Kingston and St Andrew]
 4.Saint George's SC                  38  12 14 12  32-38  50  [Portland]
 5.Boys' Town FC (Kingston)           38  12 13 13  33-36  49  [Kingston and St Andrew]
 6.Village United FC (Falmouth)       38  11 15 12  35-40  48  [Trelawny]

Round 34 [Apr 11]
Harbour View             3-0 Village United  
Saint George's           2-0 Boys' Town        
Tivoli Gardens           1-0 Waterhouse 

Round 35 [Apr 25]
Saint George's           1-2 Harbour View             
Village United           2-0 Tivoli Gardens           
Waterhouse               2-0 Boys' Town               

Round 36 [May 5]
Harbour View             2-1 Boys' Town               
Saint George's           2-1 Tivoli Gardens           
Waterhouse               1-0 Village United           

Round 37 [May 9]
Boys' Town               4-3 Tivoli Gardens           
Harbour View             0-0 Waterhouse 
Village United           3-0 Saint George's           

Round 38 [May 16]
Boys' Town               1-1 Village United           
Tivoli Gardens           1-2 Harbour View             
Waterhouse               6-1 Saint George's           

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         38  23  8  7  53-27  77  [Kingston and St Andrew]  Champions
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  18 12  8  58-32  66  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           38  17  9 12  43-35  60  [Kingston and St Andrew]
 4.Saint George's SC                  38  12 14 12  32-38  50  [Portland]
 5.Boys' Town FC (Kingston)           38  12 13 13  33-36  49  [Kingston and St Andrew]
 6.Village United FC (Falmouth)       38  11 15 12  35-40  48  [Trelawny]

Relegation Playoff

Final Table: 

 7.Portmore United FC (Portmore)      38  11 14 13  24-28  47  [St Catherine]
 8.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  10 15 13  36-38  45  [Kingston and St Andrew]
 9.Sporting Central Academy           38   9 16 13  33-34  43  [Clarendon]
10.Humble Lions (York)                38   9 16 13  32-36  43  [Clarendon]
-------------------------------------------------------------
11.Rivoli United (Spanish Town)       38   9 15 14  36-45  42  [St Catherine]  Relegated
12.August Town (Kingston)             38   9  9 20  28-54  36  [Kingston and St Andrew]  Relegated

Round 34 
[Apr 11]
Portmore United          0-0 August Town              
Rivoli United            1-1 Humble Lions    
Sporting Central Academy abd Arnett Gardens           [abandoned at 0-0 in 58'
[Apr 14]                                               due to heavy rain]
Sporting Central Academy 1-1 Arnett Gardens           [replay]

Round 35 [Apr 25]
Arnett Gardens           0-0 Rivoli United            
Humble Lions             4-1 August Town              
Portmore United          3-1 Sporting Central Academy 

Round 36 [May 5]
Arnett Gardens           0-0 Portmore United          
Humble Lions             0-0 Sporting Central Academy 
Rivoli United            3-2 August Town              

Round 37 [May 9]
Arnett Gardens           1-0 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Rivoli United            
Sporting Central Academy 3-0 August Town              

Round 38 [May 16]
August Town              4-0 Arnett Gardens           
Portmore United          0-0 Humble Lions             
Sporting Central Academy 2-1 Rivoli United            

Final Table: 

 7.Portmore United FC (Portmore)      38  11 14 13  24-28  47  [St Catherine]
 8.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  10 15 13  36-38  45  [Kingston and St Andrew]
 9.Sporting Central Academy           38   9 16 13  33-34  43  [Clarendon]
10.Humble Lions (York)                38   9 16 13  32-36  43  [Clarendon]
-------------------------------------------------------------
11.Rivoli United (Spanish Town)       38   9 15 14  36-45  42  [St Catherine]  Relegated
12.August Town (Kingston)             38   9  9 20  28-54  36  [Kingston and St Andrew]  Relegated


Cup Competitions

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition | KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition

NB: participants: 12 Premier League teams, 12 parish champions
    and 2 teams qualifying from the Confederation section of the
    KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament:
    Kingston:     Cavaliers and Greenwich Town 
    Clarendon:    Monymusk 
    Hanover:      Bamboo FC 
    Manchester:   Georges Valley 
    Portland:     Ujama 
    St Ann:       Benfica 
    St Catherine: Naggo Head
    St Elizabeth: Leeds United
    St James:     Granville  
    St Mary:      Star Cosmos
    St Thomas:    York United
    Trelawny:     Spicy Hill 
    Westmoreland: Reno 

Round 1 [Feb 18]
Portmore United          2-0 Naggo Head
Arnett Gardens           2-2 Star Cosmos              [aet, 3-1 pen]
Leeds United             0-2 York United
Village United           2-0 Benfica
Humble Lions             3-0 Georges Valley
Ujama                    0-1 Rivoli United
Reno                     3-0 Spicy Hill 
Granville                1-0 Bamboo FC
Cavaliers                0-1 Greenwich Town 
Monymusk                 1-2 August Town

byes: Harbour View, Tivoli Gardens, Boys' Town, Waterhouse,
      Saint George's, Sporting Central Academy

Round 2 
[Mar 3]
Waterhouse               1-0 August Town
Sporting Central Academy 0-1 Boys' Town
Saint George's           1-0 Portmore United  
Arnett Gardens           5-0 Greenwich Town 
York United              2-3 Granville
[Mar 4]
Humble Lions             2-0 Tivoli Gardnes
Rivoli United            1-2 Harbour View
Reno                     0-0 Village United           [aet, 3-5 pen]

Quarterfinals
[Mar 17]
Harbour View             1-2 Saint George's           [aet]
Humble Lions             2-1 Waterhouse           
[Mar 18]
Village United           0-1 Boys' Town       
Granville                1-2 Arnett Gardens

Semifinals [Mar 28]
Saint George's           0-1 Humble Lions     
  [Kimroy Davis 54]
Arnett Gardens           3-4 Boys' Town              
  [Kevin King 28, 79, Newton Sterling 31; Renae Lloyd 23, 76, 81,
   Michael Campbell 68]

Final [Apr 18, Anthony Spaulding Sports Complex]
Humble Lions             2-3 Boys' Town               [aet] 
  [Kimroy Davis 24, Zico Herrera 43; George Vernal 25, 56,
   Renae Lloyd 105pen]

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament

NB: lower level ("Confederation") clubs compete in preliminary rounds;
    final two clubs join the 6 Kingston Premier League teams in the
    quarterfinals 

Confederation Preliminary Round [Nov 3]
Meadforest               5-6 Seaview Gardens          [on pen?]

Confederation Round 1
[Nov 5]
Constant Spring          2-1 Pembroke Hall
Swallowfield             0-2 Greenwich Town
Red Hills                2-4 Real Mona
Olympic Gardens          5-2 ISCF
[Nov 10]
Jamaica Defence Force    drw Whitfield Town           [3-1 pen]
Central Kingston         drw Cavaliers                [1-4 pen]
Allman/Woodford          0-2 Rae Town
Barbican                 1-0 Seaview Gardens 
[Nov 11]
Maverley/Hughenden       2-0 Brown's Town
Cooreville Gardens       o/w Santos 
Bull Bay                 drw Rockfort                 [1-4 pen]
Shortwood                0-4 Duhaney Park
[Nov 12]
Meadhaven United         drw Molynes United           [4-2 pen]
UWI                      3-1 Mountain View
New Kingston             drw Police National          [4-2 pen]
Stony Hill               bt  Liguanea United

Confederation 1/8 Finals
[Nov 17]
Greenwich Town           2-1 Jamaica Defence Force
UWI                      0-4 Cavaliers
Rae Tow                  5-2 Rockfort
Duhaney Park             0-2 Santos
[Nov 18]
New Kingston             1-3 Maverley/Hughenden 
Olympic Gardens          2-1 Barbican 
Constant Spring          2-1 Meadhaven 
Stony Hill               drw Real Mona                [6-7 pen]

Confederation Quarterfinals [Dec 2]
Olympic Gardens          1-4 Real Mona
Santos                   3-0 Maverley/Hughenden
Rae Town                 1-2 Cavaliers
Greenwich Town           1-0 Constant Spring

Confederation Semifinals [Dec 9]
Cavaliers                3-2 Real Mona                [aet]
Santos                   0-1 Greenwich Town

Confederation Final [Dec 16, Spring Complex, Constant Spring]
Cavaliers                1-0 Greenwich Town 

NB: both finalists qualified for quarterfinals

Quarterfinals

First Legs 
[Jan 19]
Arnett Gardens           0-0 August Town
Greenwich Town           2-2 Boys' Town
[Jan 20]
Tivoli Gardens           2-0 Harbour View
Cavaliers                0-0 Waterhouse

Second Legs
[Jan 26]
August Town              3-0 Arnett Gardens
Boys' Town              11-0 Greenwich Town
[Jan 27]
Harbour View             1-1 Tivoli Gardens
Waterhouse               1-1 Cavaliers

Semifinals [Feb 7]
Boys' Town               0-1 August Town
Tivoli Gardens           1-2 Cavaliers                [aet]

Final [Apr 17, Drewsland Mini-stadium]
August Town              2-1 Cavaliers  
  [Fabian Dawkins 1, 3; Oneil Morrison 88]

Super Leagues

Kingston Super League | Eastern Super League | South Central Super League | Western Super League 
NPL Promotion Playoff

Kingston Super League

Final Table:

 1.Cavaliers                          22  15  5  2  41-11  50  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santos                             22  14  2  6  34-21  44
 3.Rae Town                           22  12  7  3  41-17  43
 4.Mountain View United               22  10  9  3  36-19  39
 5.Jamaica Defence Force              22  10  8  4  26-20  38
 6.Constant Spring                    22   8  7  7  31-25  31
 7.Duhaney Park                       22   7  5 10  25-28  26
 8.Real Mona                          22   6  6 10  20-30  24
 9.Barbican                           22   6  5 11  20-23  23
10.Bull Bay                           22   4  9  9  22-30  21
-------------------------------------------------------------
11.Meadhaven United                   21   4  3 14  20-42  15  Relegated
12.Maverley/Hughenden                 21   1  2 18   6-56   5  Relegated

Round 1 
[Oct 3]
Bull Bay                 0-3 Cavaliers     
Real Mona                1-0 Barbican 
Meadhaven United         1-2 Constant Spring      
Jamaica Defence Force    2-0 Duhaney Park 
Santos                   0-0 Mountain View United
[Oct 6]
Maverley/Hughenden       0-4 Rae Town 

Round 2 [Oct 10]
Constant Spring          1-0 Real Mona
Mountain View United     4-1 Maverley/Hughenden 
Duhaney Park             1-3 Santos
Cavaliers                4-1 Jamaica Defence Force
Barbican                 1-0 Bull Bay
Rae Town                 7-0 Meadhaven United 

Round 3 [Oct 17]
Meadhaven United         0-1 Mountain View United
Constant Spring          1-1 Rae Town
Jamaica Defence Force    0-0 Barbican
Santos                   2-0 Cavaliers
Maverley/Hughenden       1-3 Duhaney Park 
Real Mona                1-1 Bull Bay
 
Round 4 [Oct 24]
Rae Town                 1-0 Real Mona 
Mountain View United     0-0 Constant Spring
Duhaney Park             0-0 Meadhaven United 
Cavaliers                3-0 Maverley/Hughenden
Barbican                 2-0 Santos 
Bull Bay                 0-0 Jamaica Defence Force 

Round 5 [Oct 31]
Real Mona                0-1 Jamaica Defence Force 
Constant Spring          5-1 Duhaney Park 
Meadhaven United         0-2 Cavaliers   
Santos                   2-1 Bull Bay  
Maverley/Hughenden       2-1 Barbican
Rae Town                 0-0 Mountain View United   

Round 6 [Nov 7]
Barbican                 2-0 Meadhaven United         
Bull Bay                 2-0 Maverley/Hughenden       
Cavaliers                0-0 Constant Spring          
Duhaney Park             1-1 Rae Town                 
Jamaica Defence Force    1-0 Santos                   
Mountain View United     2-2 Real Mona   

Round 7 [Nov 14]
Constant Spring          1-1 Barbican                 
Maverley/Hughenden       0-3 Jamaica Defence Force    
Meadhaven United         0-2 Bull Bay                 
Mountain View United     1-0 Duhaney Park             
Rae Town                 1-1 Cavaliers                
Real Mona                1-2 Santos                   

Round 8 [Nov 21]
Barbican                 1-2 Rae Town                 
Bull Bay                 0-1 Constant Spring          
Cavaliers                3-1 Mountain View United     
Duhaney Park             0-0 Real Mona                
Jamaica Defence Force    0-0 Meadhaven United         
Santos                   1-0 Maverley/Hughenden       

Round 9 [Nov 28]
Constant Spring          2-2 Jamaica Defence Force    
Duhaney Park             0-1 Cavaliers                
Meadhaven United         1-3 Santos                   
Mountain View United     2-2 Barbican                 
Rae Town                 4 2 Bull Bay                 
Real Mona                3-0 Maverley/Hughenden       

Round 10 [Dec 5]
Barbican                 1-0 Duhaney Park
Bull Bay                 1-1 Mountain View United 
Jamaica Defence Force    0-2 Rae Town
Maverley/Hughenden       0-6 Meadhaven United
Real Mona                1-1 Cavaliers
Santos                   3-0 Constant Spring

Round 11 [Dec 12]
Cavaliers                1-0 Barbican                  
Constant Spring          0-0 Maverley/Hughenden       
Duhaney Park             2-2 Bull Bay             
Meadhaven United         1-1 Real Mona        
Mountain View United     2-2 Jamaica Defence Force 
Rae Town                 awd Santos                   [awarded 3-0; originally 0-3]

Round 12 [Dec 19]
Barbican                 1-3 Real Mona               
Cavaliers                1-0 Bull Bay                 
Constant Spring          3-0 Meadhaven United   
Duhaney Park             0-1 Jamaica Defence Force 
Mountain View United     3-2 Santos    
Rae Town                 3-0 Maverley/Hughenden 

Round 13 [Dec 26]
Bull Bay                 1-1 Barbican                 
Jamaica Defence Force    1-1 Cavaliers                
Maverley/Hughenden       0-4 Mountain View United     
Meadhaven United         0-5 Rae Town                 
Real Mona                2-1 Constant Spring          
Santos                   2-1 Duhaney Park             

Round 14 [Jan 2]
Barbican                 1-2 Jamaica Defence Force  
Bull Bay                 0-1 Real Mona               
Cavaliers                2-0 Santos                 
Duhaney Park             awd Maverley/Hughenden       [awarded 3-0, Maverley showed late]
Mountain View United     5-1 Meadhaven United     
Rae Town                 0-4 Constant Spring  

Round 15 [Jan 9]
Constant Spring          1-4 Mountain View United                
Jamaica Defence Force    2-2 Bull Bay            
Maverley/Hughenden       0-2 Cavaliers     
Meadhaven United         awd Duhaney Park             [awareded 0-3, field not prepared]   
Real Mona                0-0 Rae Town                      
Santos                   1-0 Barbican         

Round 16 [Jan 16]     
Barbican                 2-0 Maverley/Hughenden  
Bull Bay                 1-4 Santos             
Cavaliers                2-0 Meadhaven United       
Duhaney Park             3-1 Constant Spring     
Jamaica Defence Force    1-0 Real Mona            
Mountain View United     0-1 Rae Town         

Round 17 [Jan 23]
Constant Spring          0-1 Cavaliers   
Maverley/Hughenden       1-2 Bull Bay                 
Meadhaven United         2-0 Barbican                 
Rae Town                 3-1 Duhaney Park          
Real Mona                0-2 Mountain View United     
Santos                   2-0 Jamaica Defence Force    
      
Round 19 
[Feb 6]
Constant Spring          2-1 Bull Bay                 
Maverley/Hughenden       1-1 Santos                   
Meadhaven United         3-1 Jamaica Defence Force
Rae Town                 0-3 Barbican                 
Real Mona                0-1 Duhaney Park          
[Feb 24]
Mountain View United     1-1 Cavaliers   

Round 18
[Feb 9]
Barbican                 0-0 Constant Spring          
Bull Bay                 1-0 Meadhaven United         
Duhaney Park             0-1 Mountain View United     
Jamaica Defence Force    3-0 Maverley/Hughenden       
Santos                   2-1 Real Mona                
[Feb 10]
Cavaliers                2-1 Rae Town                 

Round 20 [Feb 13]
Barbican                 0-1 Mountain View United     
Bull Bay                 1-1 Rae Town                 
Cavaliers                1-2 Duhaney Park          
Jamaica Defence Force    2-1 Constant Spring          
Maverley/Hughenden       0-2 Real Mona                
Santos                   1-0 Meadhaven United 

Round 21 [Feb 20]
Cavaliers                7-0 Real Mona                
Constant Spring          1-3 Santos                   
Duhaney Park             2-1 Barbican                 
Meadhaven United         n/p Maverley/Hughenden       
Mountain View United     1-1 Bull Bay                 
Rae Town                 0-0 Jamaica Defence Force    

Round 22 [Feb 27]
Barbican                 0-2 Cavaliers                
Bull Bay                 1-1 Duhaney Park          
Jamaica Defence Force    1-0 Mountain View United     
Maverley/Hughenden       0-4 Constant Spring          
Real Mona                1-5 Meadhaven United 
Santos                   0-1 Rae Town                 

Final Table:

 1.Cavaliers                          22  15  5  2  41-11  50  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santos                             22  14  2  6  34-21  44
 3.Rae Town                           22  12  7  3  41-17  43
 4.Mountain View United               22  10  9  3  36-19  39
 5.Jamaica Defence Force              22  10  8  4  26-20  38
 6.Constant Spring                    22   8  7  7  31-25  31
 7.Duhaney Park                       22   7  5 10  25-28  26
 8.Real Mona                          22   6  6 10  20-30  24
 9.Barbican                           22   6  5 11  20-23  23
10.Bull Bay                           22   4  9  9  22-30  21
-------------------------------------------------------------
11.Meadhaven United                   21   4  3 14  20-42  15  Relegated
12.Maverley/Hughenden                 21   1  2 18   6-56   5  Relegated

Eastern Super League

Reported Table:
     
 1.St. Ann Bauxite                    18  13  2  3  33-16  41
 2.Benfica FC                         18  12  4  2  50- 9  40
 3.Star Cosmos                        18  12  3  3  43-14  39
 4.York Sports Club                   17   9  5  3  27-10  32 
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Bath SC                            18   7  4  7  21-27  25  
 6.Manchioneal CC                     18   6  5  7  15-18  23
 7.Rising Starz                       18   5  4  9  21-37  19       
 8.Port Morant                        18   4  2 12  12-30  14    
 9.Albion Mountain                    18   4  1 13   9-23  13
10.Brazil FC                          17   1  2 14  11-58   5

NB: Benfica qualified for promotion playoff, presumably after
    knock-out stage involving the top-4 clubs

South Central Super League

Reported Table:

 1.Meadows                            14  10  3  1  35-11  33
 2.Naggo Head                         14   7  4  3  23-11  25   
 3.Newlands                           14   6  6  2  22-12  24   
 4.Tru-Juice                          15   6  5  4  20-16  23 
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -       
 5.Bodles                             15   6  4  5  19-18  22     
 6.Monymusk                           15   6  3  6  21-15  21    
 7.Downs                              14   5  5  4  16-18  20         
 8.Hillstars                          13   5  2  6  14-17  17    
 9.Tafari Lions                       13   4  3  6  17-21  15      
10.Original Hazard                    16   3  6  7  14-27  15    
11.Wood Hall                          15   3  3  9  14-26  12   
12.Leeds                              10   0  2  8   7-30   2

Championship Playoff

Semifinals [Apr 25]
Newlands                 3-1 Naggo Head 
Meadows                  1-0 Tru-Juice                [aet]

Championship Final [May 2, Prison Oval, Spanish Town]
Meadows                  1-0 Newlands    
  [Orville Newell 54]

NB: Meadows qualified for promotion playoff

Western Super League

Reported Table:

 1.Reno                               20  18  2  0  49- 6  56  [59]
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Seba United                        21  17  3  1  46-10  54  [54]
 3.Bamboo                             20   9  6  5  27-19  33  [36]
 4.Catherine Hall                     19   9  5  5  31-22  32  [35]         
 5.Frome                              20   8  6  6  24-26  30  [33]
 6.Granville                          20   8  3  9  37-28  27  [30]
 7.Mount Pelier                       19   7  6  6  26-24  27  [24] 
 8.Petersfield                        21   5  6 10  24-32  21  [21]  
 9.Wadadah                            20   6  3 11  30-39  21  [21]  
10.Exidos                             20   6  2 12  16-31  20  [20]
11.Violet Kickers                     21   3  3 15  21-48  12  [12]         
12.Prosper                            21   0  5 16  10-56   5   [-]

NB: later reported point totals in square brackets; Prosper withdrew 
    after 19 rounds of matches

NB: Reno champions (no play-off after regular season) and 
    qualified for promotion playoff

NPL Promotion Playoff

Final Table:

 1.Reno FC (Savannah del Mar)          6   3  1  2  11- 6  10  [Westmoreland]  Promoted
 2.Benfica (Lime Hall)                 6   3  1  2   7- 6  10  [St Ann]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Cavaliers (Kingston)                6   2  2  2   8- 8   8  [Kingston and St Andrew]
 4.Meadows (Spanish Town)              6   1  2  3   6-12   5  [St Catherine]

NB: Cavaliers last played at the top level in 1996;
    Benfica secured the first appearance of a St Ann team since
      Black Stars in 1992

Round 1 [May 19]
Reno                     2-0 Cavaliers 
Meadows                  2-0 Benfica

Round 2 [May 23]
Cavaliers                3-0 Meadows 
Benfica                  0-2 Reno

Round 3 [Jun 2]
Reno                     2-2 Meadows 
Cavaliers                2-2 Benfica

Round 4 [Jun 6]
Cavaliers                2-1 Reno                     
Benfica                  2-0 Meadows                  

Round 5 [Jun 9]
Meadows                  1-1 Cavaliers 
Reno                     0-1 Benfica 

Round 6 [Jun 13]
Meadows                  1-4 Reno
Benfica                  2-0 Cavaliers

Final Table:

 1.Reno FC (Savannah del Mar)          6   3  1  2  11- 6  10  [Westmoreland]  Promoted
 2.Benfica (Lime Hall)                 6   3  1  2   7- 6  10  [St Ann]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Cavaliers (Kingston)                6   2  2  2   8- 8   8  [Kingston and St Andrew]
 4.Meadows (Spanish Town)              6   1  2  3   6-12   5  [St Catherine]

NB: Cavaliers last played at the top level in 1996;
    Benfica secured the first appearance of a St Ann team since
      Black Stars in 1992

Kingston (KSAFA) Lower Levels

Major League | Syd Bartlett League

Kingston Major League

Final Table:

 1.University of the West Indies      22  14  3  5  51-27  45  [2 1 0 1 4-3 3]  Promoted
 2.Rockfort                           22  13  6  3  44-18  45  [2 1 0 1 3-4 3]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Police National                    22  12  8  2  34-12  44
 4.Central Kingston                   22  13  4  5  46-20  43
 5.Brown's Town                       22   7 11  4  28-28  32
 6.Greenwich                          21   9  5  8  41-36  31
 7.Whitfield Town                     22   7  7  8  22-27  28
 8.Molynes United                     22   7  5 10  17-22  26
 9.Liguanea United                    22   5  7 10  26-49  22
10.Cooreville Gardens                 21   5  4 12  29-42  19
-------------------------------------------------------------
11.Olympic Gardens                    22   4  5 13  25-40  17  Relegated
12.Swallowfield                       22   2  2 18  12-54   8  Relegated

Round 1 [Oct 24]
Brown's Town             1-1 Greenwich                
Central Kingston         0-0 Molynes United           
Liguanea United          0-0 Whitfield Town           
Police                   3-1 UWI                      
Rockfort                 2-0 Olympic Gardens          
Swallowfield             1-1 Cooreville Gardens       

Round 2 [Oct 31]
Cooreville Gardens       0-2 Rockfort                 
Greenwich                0-1 Police                   
Molynes United           2-0 Brown's Town             
Olympic Gardens          1-0 Central Kingston         
UWI                      3-2 Liguanea United          
Whitfield Town           awd Swallowfield             [awarded 3-0, forfeit Swallowfield]
 
Round 3 [Nov 7]
Brown's Town             1-1 Olympic Gardens          
Central Kingston         8-1 Cooreville Gardens       
Liguanea United          2-4 Greenwich                
Police                   2-0 Molynes United           
Swallowfield             0-3 Rockfort                 
Whitfield Town           1-1 UWI                      

Round 4 [Nov 14]
Cooreville Gardens       2-2 Brown's Town             
Greenwich                1-1 Whitfield Town           
Molynes United           1-1 Liguanea United          
Olympic Gardens          1-2 Police                   
Rockfort                 awd Central Kingston         [awarded 0-3, forfeit Rockfort]
UWI                      3-2 Swallowfield             

Round 5 
[Nov 21]
Brown's Town             2-1 Rockfort                 
Liguanea United          3-1 Olympic Gardens    
Police                   3-3 Cooreville Gardens       
UWI                      3-2 Greenwich                
Whitfield Town           2-0 Molynes United    
[date?]    
Swallowfield             1-2 Central Kingston       

Round 6 
[Nov 28]
Central Kingston         1-1 Brown's Town          
Greenwich                1-0 Swallowfield       
Molynes United           0-1 UWI
Olympic Gardens          3-0 Whitfield Town        
Rockfort                 0-0 Police
[date?]            
Cooreville Gardens       2-3 Liguanea United   

Round 7 [Dec 5]
Greenwich                3-1 Molynes United           
Liguanea United          1-1 Rockfort                 
Police                   1-2 Central Kingston         
Swallowfield             1-1 Brown's Town             
UWI                      3-2 Olympic Gardens          
Whitfield Town           2-0 Cooreville Gardens      

Round 8 [Dec 12]
Brown's Town             0-0 Police                   
Cooreville Gardens       0-1 UWI                      
Molynes United           1-0 Swallowfield             
Olympic Gardens          3-4 Greenwich                
Rockfort                 1-1 Whitfield Town           
Central Kingston         4-0 Liguanea United          

Round 9 [Dec 19]
Greenwich                1-0 Cooreville Gardens       
Liguanea United          1-1 Brown's Town             
Molynes United           1-0 Olympic Gardens          
Swallowfield             0-2 Police                   
UWI                      1-3 Rockfort                 
Whitfield Town           1-0 Central Kingston         

Round 10 
[Dec 26]
Brown's Town             0-0 Whitfield Town           
Central Kingston         2-1 UWI                      
Cooreville Gardens       1-0 Molynes United           
Police                   0-0 Liguanea United          
Swallowfield             1-0 Olympic Gardens          
[date?]
Rockfort                 2-1 Greenwich                

Round 11 [Jan 2]
Greenwich                0-3 Central Kingston         
Liguanea United          1-0 Swallowfield             
Molynes United           1-2 Rockfort                 
Olympic Gardens          2-5 Cooreville Gardens       
UWI                      2-3 Brown's Town             
Whitfield Town           0-4 Police                   

Round 12 [Jan 9]
Cooreville Gardens       4-0 Swallowfield             
Greenwich                1-2 Brown's Town             
Molynes United           0-1 Central Kingston         
Olympic Gardens          1-3 Rockfort                 
UWI                      0-1 Police                   
Whitfield Town           1-2 Liguanea United          

Round 13 
[Jan 16]
Brown's Town             0-4 Molynes United           
Central Kingston         2-0 Olympic Gardens          
Liguanea United          1-1 UWI                      
Police                   1-1 Greenwich                
Rockfort                 4-1 Cooreville Gardens  
[date?]     
Swallowfield             0-1 Whitfield Town           

Round 14 [Jan 23]
Cooreville Gardens       0-3 Central Kingston         
Greenwich                7-1 Liguanea United          
Molynes United           0-0 Police                   
Olympic Gardens          2-1 Brown's Town             
Rockfort                 7-0 Swallowfield             
UWI                      4-0 Whitfield Town           

Round 15 [Jan 30]
Brown's Town             3-2 Cooreville Gardens       
Central Kingston         0-1 Rockfort                 
Liguanea United          1-1 Molynes United           
Police                   0-0 Olympic Gardens          
Swallowfield             0-4 UWI                      
Whitfield Town           1-3 Greenwich                

Round 16 
[Feb 6]
Central Kingston         4-2 Swallowfield             
Cooreville Gardens       0-2 Police                   
Greenwich                2-4 UWI                      
Molynes United           1-0 Whitfield Town           
Rockfort                 0-0 Brown's Town             
[date?]
Olympic Gardens          1-3 Liguanea United          

Round 17
[Feb 13]
Police                   1-1 Rockfort                 
Swallowfield             0-3 Greenwich                
UWI                      5-0 Molynes United           
Whitfield Town           1-0 Olympic Gardens          
[dates?]
Brown's Town             0-0 Central Kingston         
Liguanea United          0-2 Cooreville Gardens       

Round 18 [Feb 20]
Brown's Town             4-1 Swallowfield             
Central Kingston         1-3 Police                   
Cooreville Gardens       awd Whitfield Town           [awarded 3-0]
Molynes United           0-2 Greenwich                
Olympic Gardens          2-4 UWI                      
Rockfort                 7-0 Liguanea United          

Round 19 [Feb 27]
Greenwich                2-2 Olympic Gardens          
Liguanea United          1-3 Central Kingston         
Police                   0-1 Brown's Town             
Swallowfield             0-3 Molynes United           
UWI                      2-0  Cooreville Gardens       
Whitfield Town           1-1 Rockfort                 

Round 20 [Mar 6]
Brown's Town             4-2 Liguanea United          
Central Kingston         0-4 Whitfield Town           
Cooreville Gardens       n/p Greenwich                [not played for security reasons]         
Olympic Gardens          0-0 Molynes United           
Police                   4-0 Swallowfield             
Rockfort                 0-3 UWI                      

Round 21 [Mar 13]
Greenwich                1-2 Rockfort                 
Liguanea United          0-2 Police                   
Molynes United           1-0 Cooreville Gardens       
Olympic Gardens          1-0 Swallowfield             
UWI                      1-1 Central Kingston         
Whitfield Town           1-1 Brown's Town             

Round 22 [Mar 20]
Brown's Town             0-3 UWI                      
Central Kingston         6-1 Greenwich                
Cooreville Gardens       2-2 Olympic Gardens          
Police                   2-1 Whitfield Town           
Rockfort                 1-0 Molynes United           
Swallowfield             3-1 Liguanea United          

Final Table:

 1.University of the West Indies      22  14  3  5  51-27  45  [2 1 0 1 4-3 3]  Promoted
 2.Rockfort                           22  13  6  3  44-18  45  [2 1 0 1 3-4 3]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Police National                    22  12  8  2  34-12  44
 4.Central Kingston                   22  13  4  5  46-20  43
 5.Brown's Town                       22   7 11  4  28-28  32
 6.Greenwich                          21   9  5  8  41-36  31
 7.Whitfield Town                     22   7  7  8  22-27  28
 8.Molynes United                     22   7  5 10  17-22  26
 9.Liguanea United                    22   5  7 10  26-49  22
10.Cooreville Gardens                 21   5  4 12  29-42  19
-------------------------------------------------------------
11.Olympic Gardens                    22   4  5 13  25-40  17  Relegated
12.Swallowfield                       22   2  2 18  12-54   8  Relegated

Kingston Syd Bartlett League

Final Table:

 1.Seaview Gardens                    16  10  3  3  33-13  33  [2 1 1 0 2-1 4]  Promoted
 2.Stony Hill                         16  10  3  3  32-13  33  [2 0 1 1 1-2 1]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Shortwood                          16   9  4  3  30-16  31  [*17]
 4.Allman/Woodford                    16   7  7  2  24-15  28
 5.Meadforest                         16   7  3  6  21-19  24
 6.New Kingston                       16   4  5  7  16-25  17  [*17]
 7.Pembroke Hall                      16   5  0 11  25-33  15
 8.Island Special Constabulary Force  16   3  2 11  14-39  11  [*7]
 9.Red Hills                          16   3  1 12  13-35  10  [*7]

[*i] missing goals rd i

Round 1 [Oct 18]
Allman/Woodford          4-0 ISCF                     
Meadforest               0-2 New Kingston             
Seaview Gardens          2-1 Stony Hill               
Shortwood                3-0 Red Hills                
Pembroke Hall            bye

Round 2 [Oct 25]
ISCF                     4-2 Pembroke Hall            
New Kingston             1-1 Allman/Woodford          
Seaview Gardens          4-1 Red Hills                
Stony Hill               2-0 Meadforest               
Shortwood                bye

Round 3 [Nov 1]
Allman/Woodford          2-0 Meadforest               
Pembroke Hall            5-1 New Kingston             
Red Hills                1-5 Stony Hill               
Shortwood                awd Seaview Gardens          [awarded 0-3, originally 0-0]       
ISCF                     bye                          

Round 4 [Nov 8]
Meadforest               3-2 Red Hills                
New Kingston             2-0 ISCF                     
Pembroke Hall            1-2 Shortwood                
Seaview Gardens          1-2 Allman/Woodford          
Stony Hill               bye

Round 5 [Nov 5]
Allman/Woodford          1-0 Pembroke Hall        
Red Hills                1-0 New Kingston             
Shortwood                1-1 Meadforest               
Stony Hill               3-0 ISCF                     
Seaview Gardens          bye

Round 6 [Nov 22]
Allman/Woodford          3-1 Red Hills                
ISCF                     0-1 Shortwood                
Seaview Gardens          1-1 Meadforest               
Stony Hill               2-1 Pembroke Hall        
New Kingston             bye

Round 7 
[Nov 29]
Seaview Gardens          3-0 New Kingston        
Shortwood                2-1 Stony Hill    
[dates?]
Meadforest               2-1 Pembroke Hall        
Red Hills                bt  ISCF     
Allman/Woodford          bye

Round 8 [Dec 6]
ISCF                     0-1 Seaview Gardens          
New Kingston             1-1 Shortwood                
Pembroke Hall            2-1 Red Hills                
Stony Hill               1-0 Allman/Woodford          
Meadforest               bye

Round 9 [Dec 13]
Allman/Woodford          1-1 Shortwood                
Meadforest               1-2 ISCF                     
Seaview Gardens          0-2 Pembroke Hall            
Stony Hill               2-1 New Kingston             
Red Hills                bye

Round 10 
[Jan 3]
ISCF                     1-1 Allman/Woodford         
Red Hills                0-4 Shortwood                
Stony Hill               0-0 Seaview Gardens    
[date?]      
New Kingston             0-2 Meadforest                
Pembroke Hall            bye

Round 11 [Jan 10]
Allman/Woodford          1-1 New Kingston             
Meadforest               1-0 Stony Hill               
Pembroke Hall            5-0 ISCF                     
Red Hills                0-1 Seaview Gardens     
Shortwood                bye

Round 12 
[Jan 24]
Meadforest               1-1 Allman/Woodford          
New Kingston             3-2 Pembroke Hall            
Seaview Gardens          2-4 Shortwood 
[date?]               
Stony Hill               3-0 Red Hills               
ISCF                     bye

Round 13 [Jan 31]
Allman/Woodford          2-2 Seaview Gardens          
ISCF                     0-1 New Kingston             
Red Hills                0-1 Meadforest               
Shortwood                0-1 Pembroke Hall            
Stony Hill               bye

Round 15 
Red Hills                0-1 Allman/Woodford          
Meadforest               1-2 Seaview Gardens          
Pembroke Hall            0-2 Stony Hill               
Shortwood                5-0 ISCF                     
New Kingston             bye

Round 16 
ISCF                     3-2 Red Hills                
New Kingston             1-2 Seaview Gardens          
Pembroke Hall            0-3 Meadforest               
Stony Hill               4-2 Shortwood                
Allman/Woodford          bye

Round 17
Allman/Woodford          0-0 Stony Hill               
Red Hills                2-0 Pembroke Hall            
Seaview Gardens          5-0 ISCF                     
Shortwood                drw New Kingston             
Meadforest               bye

Round 18 
ISCF                     1-3 Meadforest               
New Kingston             0-3 Stony Hill               
Pembroke Hall            0-6 Seaview Gardens          
Shortwood                2-0 Allman/Woodford          
Red Hills                bye

Round 14 [Mar 7]
ISCF                     3-3 Stony Hill               
Meadforest               1-2 Shortwood                
New Kingston             2-2 Red Hills                
Pembroke Hall            3-4 Allman/Woodford          
Seaview Gardens          bye

Final Table:

 1.Seaview Gardens                    16  10  3  3  33-13  33  [2 1 1 0 2-1 4]  Promoted
 2.Stony Hill                         16  10  3  3  32-13  33  [2 0 1 1 1-2 1]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Shortwood                          16   9  4  3  30-16  31  [*17]
 4.Allman/Woodford                    16   7  7  2  24-15  28
 5.Meadforest                         16   7  3  6  21-19  24
 6.New Kingston                       16   4  5  7  16-25  17  [*17]
 7.Pembroke Hall                      16   5  0 11  25-33  15
 8.Island Special Constabulary Force  16   3  2 11  14-39  11  [*7]
 9.Red Hills                          16   3  1 12  13-35  10  [*7]

[*i] missing goals rd i


Third Level 2009/10 (Parishes)

South Central Super League Feeders
Clarendon | Manchester | St. Catherine | St. Elizabeth
Eastern Super League Feeders
Portland | St. Mary | St. Thomas
Western Super League Feeders
St. James | Trelawny | Westmoreland


Clarendon 
 
Major League
 
Start: Jan 9; 10 participating teams

Mid-season Final [Mar 18]
Milk River United         -  New Bowens FC

Final Standings (Jun 5): 

 1.New Bowens FC                                           45  Champions
 2.Milk River United                                       43
 3.Rock River FC   
  .Gimme-Me-Bit FC                                         26
  .York Town FC
  .Young Strikers (Sunny Side)
  .Sanguinetti FC
  .Morgan's Pass FC
  .Longwood FC
  .Sunny Side FC                                           17
  .Gayle United FC                                         17
 
FA Knock-out
 
21 participating teams
 
Round 1
Coffals FC           2-1 1-2 Cherry Tree FC           [aet, 3-0 pen]
Gayle United FC      1-1  -  Ebony Stars              [Stars on agg] 
Milk River United     -   -  Rock River FC            [Rock River on agg]
Free Town FC          -   -  Wood Hall FC             [Free Town on agg]  
   
Round 2
Ebony  Stars             1-0 Free Town FC
York Town FC             3-1 Rock River FC
Sporting Athletic        lt  Comfort FC 
Spartan Athletic FC      bt  Coffals FC
 
Quarterfinals
Sporting Central Academy 6-0 Ebony Stars
Monymusk SC              5-1 Comfort FC
Humble Lions FC          3-1 Spartan Athletic FC
York Town FC             2-1 New Bowens FC
 
Semifinals [Dec 13]
Humble Lions FC          bt  York Town FC 
Monymusk FC              lt Sporting Central Academy FC
 
Final
Humble Lions FC          1-2 Sporting Central Academy FC
 
Division One
 
Final [Jun 6]
Spartan FC               3-1 Free Town FC             [both finalists promoted] 
 
 
Manchester
 
Major League
 
Top Standings (May 4):
   
 1.Porus FC                                                16
 2.New Green FC                                            14
 3.Hill Stars FC                                           13
 4.Kendal FC                                               12 
  .Young Diamonds
  .Mandeville United
  .George's Valley FC
  .Comfort FC
  .Star Liner
 

Portland
 
Major League
 
Start: Jan 9
 
Semifinals
 
First Legs
Snow Hill FC             2-2 Uptown Wailers
Eagle Strikers SC        bt  [?]
 
Final [Apr 10]
Eagle Strikers SC        bt  Uptown Wailers 
 
  
St Catherine

Major League

Start: Oct 15; participating teams included:
  De la Vega City FC
  Cumberland FC
  Flamingo FC
  Portsmouth FC
  Spanish Town Police Club
  Arlington United FC
  Albion United FC
  DB Basovak
  Rodwood FC
  Dunbeholden FC 
  Black Lion FC
  Royal Lakes FC        
  Waterford  
    
Top Standings (Nov 13):
    
 1.Black Lion FC                                           10 
 
Semifinals
 
First Leg [Apr 18]
De la Vega United FC      -  Dunbeholden FC
Royal Lakes FC            -  Waterford  
 
Knock-out Tournament
 
Quarterfinals
Rivoli United FC         bt  Portsmouth FC
Royal Lakes FC           lt  Tru-Juice FC
Portmore United          0-1 Frazsier's Whip FC
Naggo's Head SC          2-1 Albion United FC
 
Semifinals
Rivoli United             -  Tru-Juice FC
Naggo's Head SC          lt  Frazsier's Whip FC
  
Final
Frazsiers Whip FC        bt  Rivoli United FC/Tru-Juice FC 
 
 
St Elizabeth

Major League

Playoffs
 
Final [Apr ?]
First Leg
Holland PYC              0-0 Beacon FC
 
Second Leg [May 4] 
Beacon FC                awd Holland PYC              [abandoned at 1-0 in 80' after a player had
                                                       been hit by a missile; awarded to Beacon]
 
Beacon changed name to Newell United FC before next season.
 
Division One
 
Final [Jun ?] (2 legs)

Mountainside FC       -   -  Vineyard United 
 
Third Place Match
Knoxwood FC              2-1 Newcomb Valley
 

St James

Division One

Champions and promoted: Lilliput Rovers FC


St Mary

Major League

Top Final Table (May 1):

 1.Four Five Eleven FC                                     31 
 2.Galina United FC                                        25   
 3.Axum FC                                                 25
 4.Albany United FC                                        21
  .
 7.Yellow Stars FC
 
Playoffs
 
Semifinals  
 
First Legs [May 2]
Galina United FC          -  Axum FC
Four Five Eleven          -  Albany United FC
 
Second Legs [May ?]
Axum FC                   -  Galina United FC     
Albany United FC          -  Four Five Eleven FC 
 
Final [May ?]
not known 


St Thomas

Standings (Feb 13):

 1.Sanstar FC                                              19
 2.Prospect FC                                             17
 3.Lyssons United FC                                       16
 4.Heartease United FC                                     13
 5.Kool Kat FC                                             12
 6.Yallahs All Stars                                       11
 7.Springrain FC                                           11
 8.Delta Force FC                                          10
 9.Danvers Pen FC                                           6
10.Sunrise FC                                               4 
 
Mid-season Final [Feb 14]
Sanstar FC               3-1 Prospect FC 
 
Semifinals
Sanstar FC               5-0 Prospect FC
Lyssons United FC        2-0 Kool Kat FC
 
Final
Lyssons United FC        bt  Sanstar FC   
 
FA Knock-out
 
Winners: York United FC
 
Division One
 
Champions: Ramble YC


Trelawny 

Major League

Mid-season Final
Harmony FC               3-1 Clark's Town
 
Standings (Mar 30):
  
 1.Clark's Town                                            17
 2.Kinloss FC                                              16
 3.Harmony FC                                              15
 4.Holland United FC                                       15
 5.Duanvale United FC                                      13
 8.Upsetters FC                                            12
 9.Spicy Hill FC                                           11
10.Granville FC                                            10
11.Palmento United                                          7
12.Flames FC                                                6
13.Dromilly FC                                              6
14.Sherwood Content                                         4
  
Playoffs
  
Semifinals
Harmony FC          3-3 4-0 Duanvale United FC
Clark's Town FC     2-1  -  Holland United FC         [Clark's Town on agg] 
 
Final
 
First Leg [Jul ?]
Harmony FC               2-0 Clark's Town
 
Second Leg [Jul ?]
Clark's Town FC          2 3 Harmony FC              
 
 
Presidents Cup
 
Winners: Harmony FC
 
FA Knock-out
 
Semifinals
[Oct 17]
Holland United FC        3-0 Coopers Pen FC
[Oct 18]
Kinloss FC               1-1 Classic United FC        [aet, 2-3 pen] 
 
Final [Oct 21]
Classic United FC        2-1 Holland United FC  
 
Division One
 
Preston FC  (champions) and Invaders SC (runners-up) promoted.   


Westmoreland

Major League

Top Standings (Jan 3):

Zone A
 1.Mount Grace FC                                           6
 2.Russia FC                                                4
 3.Extra Flex FC                                            4 
 
Zone B
 1.Negril FC                                                4
 2.Paul Island FC                                           3
 3.Chantilly Forever Sports FC                              3 
 
Mid-season Final [Jan 14]
Westmoreland PYC         -  Paul Island FC   
 
Semifinals

First Legs [Jun ?]
Russia FC               1-1 Paul Island FC
Extra Flexx             3-2 Mount Grace FC
 
Second Legs [May 30]
Mount Grace FC           -  Extra Flexx
Paul Island FC           -  Russia FC     
 
Champions: Russia FC
 

2008/09

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2009/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.