Jamaica 2016/17


National Premier League
Cup Competitions
Super Leagues
Third and Lower Levels

National Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Humble Lions (York)                33  17 10  6  44-21  61       Qualified
 2.UWI (Kingston)                     33  17  8  8  42-28  59       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Montego Bay United (Montego Bay)   33  16  8  9  39-26  56  [C]  Qualified
 4.Portmore United FC (Portmore)      33  14 13  6  43-30  55       Qualified
 5.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17  4 12  44-34  55       Qualified
 6.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  13  7 13  47-46  46       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Reno FC (Savannah del Mar)         33  10  9 14  28-34  39
 8.Waterhouse FC (Kingston)           33  10  7 16  26-32  37
 9.Harbour View FC (Kingston)         33   9  9 15  30-45  36
10.Boys' Town FC (Kingston)           33  10  6 17  35-56  36
-------------------------------------------------------------
11.Maverley/Hughenden FC (Kingston)   33   7 14 12  26-34  35  [P]  Relegated
12.Jamalco FC (Clarendon)             33   9  3 21  29-47  30  [P]  Relegated

Round 1 [Sep 4]
Montego Bay United       1-2 Maverley/Hughenden       
Arnett Gardens           0-0 Reno                     
UWI                      1-0 Waterhouse               
Humble Lions             2-0 Boys' Town               
Portmore United          1-0 Jamalco                  
Harbour View             0-3 Tivoli Gardens           

Round 2
[Sep 11]
Reno                     abd Humble Lions             [abandoned at 0-0 in 9' due to waterlogged pitch]
Boys' Town               1-2 Harbour View             
Tivoli Gardens           0-1 Montego Bay United       
Arnett Gardens           2-1 Waterhouse               
Maverley/Hughenden       1-1 Portmore United          
Jamalco                  3-0 UWI                      
[Sep 15]
Reno                     1-0 Humble Lions             

Round 3 [Sep 18]
Waterhouse               0-3 Jamalco                  
Humble Lions             1-0 Arnett Gardens           
UWI                      0-0 Maverley/Hughenden       
Portmore United          0-1 Tivoli Gardens           
Montego Bay United       2-1 Boys' Town               
Harbour View             0-1 Reno                     

Round 4 [Sep 25]
Arnett Gardens           1-0 Harbour View             
Tivoli Gardens           1-2 UWI                      
Boys' Town               1-2 Portmore United          
Reno                     0-2 Montego Bay United       
Maverley/Hughenden       2-3 Jamalco                  
Humble Lions             1-0 Waterhouse               

NB: round 5 played after round 8

Round 6 [Oct 9]
Boys' Town               1-0 Jamalco                  
Tivoli Gardens           1-1 Maverley/Hughenden       
Humble Lions             2-1 Montego Bay United       
Reno                     0-1 UWI                      
Arnett Gardens           2-0 Portmore United          
Harbour View             0-2 Waterhouse               

Round 7 [Oct 16]
Portmore United          1-1 Humble Lions             
Maverley/Hughenden       1-1 Boys' Town               
UWI                      3-2 Arnett Gardens           
Jamalco                  1-1 Reno                     
Montego Bay United       0-0 Harbour View             
Waterhouse               1-0 Tivoli Gardens           

Round 8
[Oct 23]
Boys' Town               abd Tivoli Gardens           [abandoned due to waterlogged pitch]
Humble Lions             0-1 UWI                      
Montego Bay United       2-1 Waterhouse               
Reno                     1-1 Maverley/Hughenden       
Arnett Gardens           3-0 Jamalco                  
Harbour View             1-2 Portmore United          
[Nov 9]
Boys' Town               3-1 Tivoli Gardens           [replay]

Round 5 [postponed from Oct 2 due to hurricane Matthew]
[Oct 27]
Waterhouse               1-1 Maverley/Hughenden       
Portmore United          1-1 Reno                     
UWI                      4-0 Boys' Town               
Jamalco                  1-2 Tivoli Gardens           
Montego Bay United       abd Arnett Gardens           [abandoned at 0-1 due to waterlogged pitch]
Harbour View             1-1 Humble Lions             
[Nov 24]
Montego Bay United       2-0 Arnett Gardens           [replay]

Round 9 [Oct 30]
Jamalco                  1-2 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Montego Bay United       
Maverley/Hughenden       2-2 Arnett Gardens           
Tivoli Gardens           3-0 Reno                     
UWI                      1-1 Harbour View             
Waterhouse               3-1 Boys' Town               

Round 10 [Nov 6]
Arnett Gardens           0-0 Tivoli Gardens           
Humble Lions             3-0 Maverley/Hughenden       
Portmore United          1-0 Waterhouse               
Montego Bay United       1-0 UWI                      
Reno                     4-0 Boys' Town               
Harbour View             3-0 Jamalco                  

Round 11 [Nov 16]
UWI                      0-1 Portmore United          
Tivoli Gardens           1-0 Humble Lions             
Jamalco                  0-1 Montego Bay United       
Boys' Town               0-1 Arnett Gardens           
Maverley/Hughenden       0-1 Harbour View             
Waterhouse               0-1 Reno                     

Round 12 [Nov 20]
Boys' Town               2-3 UWI                      
Montego Bay United       2-0 Arnett Gardens           
Jamalco                  1-2 Harbour View             
Reno                     1-2 Tivoli Gardens           
Waterhouse               1-1 Humble Lions             
Portmore United          0-1 Maverley/Hughenden       

Round 13
[Nov 27]
Maverley/Hughenden       1-2 Jamalco                  
UWI                      1-0 Waterhouse               
Boys' Town               0-4 Tivoli Gardens           
Humble Lions             abd Portmore United          [abandoned at 0-0 in 9' due to waterlogged pitch]
Arnett Gardens           1-1 Reno                     
Harbour View             1-3 Montego Bay United       
[Nov 30]
Humble Lions             0-1 Portmore United          [replay]

Round 14 [Dec 4]
Tivoli Gardens           3-2 Arnett Gardens           
Jamalco                  0-0 Humble Lions             
Reno                     0-0 Harbour View             
Waterhouse               1-2 Boys' Town               
Portmore United          1-4 UWI                      
Montego Bay United       1-0 Maverley/Hughenden       

Round 15 [Dec 11]
Humble Lions             2-1 Montego Bay United       
UWI                      0-1 Jamalco                  
Boys' Town               0-0 Portmore United          
Maverley/Hughenden       3-0 Reno                     
Waterhouse               0-1 Tivoli Gardens           
Harbour View             0-1 Arnett Gardens           

Round 16 [Dec 18]
Reno                     0-2 Humble Lions             
Arnett Gardens           0-1 Maverley/Hughenden       
Tivoli Gardens           4-0 Harbour View             
Portmore United          0-0 Waterhouse               
Jamalco                  2-1 Boys' Town               
Montego Bay United       1-0 UWI                      

Round 17 [Dec 21]
Humble Lions             3-2 Arnett Gardens           
Boys' Town               1-1 Montego Bay United       
Portmore United          2-0 Tivoli Gardens           
UWI                      2-0 Reno                     
Maverley/Hughenden       1-1 Harbour View             
Waterhouse               2-0 Jamalco                  

Round 18 [Jan 8]
Tivoli Gardens           1-0 Maverley/Hughenden       
Reno                     3-0 Boys' Town               
Jamalco                  0-1 Portmore United          
Montego Bay United       2-1 Waterhouse               
Arnett Gardens           5-3 UWI                      
Harbour View             1-0 Humble Lions             

Round 19 [Jan 15]
Boys' Town               1-2 Arnett Gardens           
Waterhouse               0-2 Reno                     
UWI                      1-0 Harbour View             
Jamalco                  0-1 Tivoli Gardens           
Portmore United          1-1 Montego Bay United       
Humble Lions             2-0 Maverley/Hughenden       

Round 20 [Jan 22]
Arnett Gardens           0-3 Waterhouse               
Maverley/Hughenden       0-1 UWI                      
Montego Bay United       2-1 Jamalco                  
Reno                     1-1 Portmore United          
Tivoli Gardens           0-0 Humble Lions             
Harbour View             0-1 Boys' Town               

Round 21 [Jan 29]
Jamalco                  1-0 Reno                     
Montego Bay United       0-1 Tivoli Gardens           
Portmore United          3-1 Arnett Gardens           
Boys' Town               1-1 Maverley/Hughenden       
UWI                      1-1 Humble Lions             
Waterhouse               0-0 Harbour View             

Round 22 [Feb 12]
Tivoli Gardens           2-3 UWI                      
Humble Lions             2-0 Boys' Town               
Reno                     2-0 Montego Bay United       
Arnett Gardens           4-1 Jamalco                  
Maverley/Hughenden       1-2 Waterhouse               
Harbour View             3-2 Portmore United          

Round 23
[Feb 19]
Jamalco                  1-2 Portmore United          
Maverley/Hughenden       0-0 Montego Bay United       
Reno                     0-1 Arnett Gardens           
Waterhouse               0-0 UWI                      
[Feb 20]
Boys' Town               1-2 Humble Lions             
Tivoli Gardens           1-2 Harbour View             

Round 24
[Feb 26]
Waterhouse               0-0 Arnett Gardens           
Portmore United          0-0 Maverley/Hughenden       
Humble Lions             2-0 Reno                     
UWI                      1-0 Jamalco                  
[Feb 27]
Harbour View             2-3 Boys' Town               
[Mar 16]
Montego Bay United       3-1 Tivoli Gardens           

Round 25
[Mar 1]
Maverley/Hughenden       0-0 UWI                      
Jamalco                  0-1 Waterhouse               
Tivoli Gardens           2-1 Portmore United          
Arnett Gardens           1-0 Humble Lions             
[Mar 2]
Reno                     2-0 Harbour View             
[Mar 23]
Boys' Town               2-1 Montego Bay United       

Round 26
[Mar 5]
Jamalco                  2-0 Maverley/Hughenden       
Waterhouse               0-0 Humble Lions             
Harbour View             2-3 Arnett Gardens           
[Mar 6]
UWI                      4-0 Tivoli Gardens           
Portmore United          4-0 Boys' Town               
[Mar 30]
Montego Bay United       1-1 Reno                     

Round 27
[Mar 8]
Maverley/Hughenden       abd Waterhouse               [abandoned at 0-0 at half-time due
Humble Lions             3-0 Harbour View              to heavy rain]
[Mar 9]
Boys' Town               0-0 UWI                      
Tivoli Gardens           2-0 Jamalco                  
Arnett Gardens           1-2 Montego Bay United       
[Mar 15]
Maverley/Hughenden       1-0 Waterhouse               [replay]
[Apr 6]
Reno                     1-1 Portmore United          

Round 28
[Mar 12]
Jamalco                  1-2 Boys' Town               
UWI                      1-0 Reno                     
Maverley/Hughenden       1-1 Tivoli Gardens           
Waterhouse               0-1 Harbour View             
[Mar 13]
Montego Bay United       1-1 Humble Lions             
[Mar 23]
Portmore United          2-2 Arnett Gardens           

Round 29
[Mar 19]
Reno                     1-0 Jamalco                  
Boys' Town               1-0 Maverley/Hughenden       
Harbour View             1-0 Montego Bay United       
[Mar 20]
Tivoli Gardens           2-0 Waterhouse               
Arnett Gardens           1-2 UWI                      
[Mar 30]
Humble Lions             3-3 Portmore United          

Round 30
[Mar 26]
Tivoli Gardens           0-1 Boys' Town               
Jamalco                  2-1 Arnett Gardens           
Portmore United          1-1 Harbour View             
Waterhouse               2-0 Montego Bay United       
[Mar 27]
UWI                      0-1 Humble Lions             
[Apr 9]
Maverley/Hughenden       1-0 Reno                     

Round 31
[Apr 2]
Boys' Town               0-1 Waterhouse               
Humble Lions             2-1 Jamalco                  
Reno                     1-0 Tivoli Gardens           
Arnett Gardens           3-0 Maverley/Hughenden       
Harbour View             2-2 UWI                      
[Apr 3]
Montego Bay United       0-0 Portmore United          

Round 32 [Apr 12]
Jamalco                  1-1 Harbour View             
Maverley/Hughenden       0-0 Humble Lions             
UWI                      0-0 Montego Bay United       
Boys' Town               4-1 Reno                     
Tivoli Gardens           3-0 Arnett Gardens           
Waterhouse               1-4 Portmore United          

Round 33 [Apr 16]
Harbour View             1-3 Maverley/Hughenden       
Reno                     1-2 Waterhouse               
Portmore United          2-0 UWI                      
Humble Lions             4-0 Tivoli Gardens           
Arnett Gardens           3-3 Boys' Town               
Montego Bay United       4-0 Jamalco                  

Final Table:

 1.Humble Lions (York)                33  17 10  6  44-21  61       Qualified
 2.UWI (Kingston)                     33  17  8  8  42-28  59       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Montego Bay United (Montego Bay)   33  16  8  9  39-26  56  [C]  Qualified
 4.Portmore United FC (Portmore)      33  14 13  6  43-30  55       Qualified
 5.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17  4 12  44-34  55       Qualified
 6.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  13  7 13  47-46  46       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Reno FC (Savannah del Mar)         33  10  9 14  28-34  39
 8.Waterhouse FC (Kingston)           33  10  7 16  26-32  37
 9.Harbour View FC (Kingston)         33   9  9 15  30-45  36
10.Boys' Town FC (Kingston)           33  10  6 17  35-56  36
-------------------------------------------------------------
11.Maverley/Hughenden FC (Kingston)   33   7 14 12  26-34  35  [P]  Relegated
12.Jamalco FC (Clarendon)             33   9  3 21  29-47  30  [P]  Relegated

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[Apr 23]
Tivoli Gardens           1-1 Portmore United          
[Apr 24]
Arnett Gardens           1-1 Montego Bay United       

Second Legs
[Apr 30]
Portmore United          2-1 Tivoli Gardens           
[May 1]
Montego Bay United       1-2 Arnett Gardens           

Semifinals

First Legs
[May 7]
Portmore United          1-2 UWI                      
[May 8]
Arnett Gardens           2-1 Humble Lions             

Second Legs
[May 14]
Humble Lions             abd Arnett Gardens           [abandoned at 0-0 in 10' due to heavy rain]
[May 21]
Humble Lions             0-1 Arnett Gardens           [remaining 80']
[May 28]
UWI                      0-2 Portmore United          [aet]

Final [Jun 5]
Arnett Gardens           2-1 Portmore United          
  [Ranike Anderson 55, Marvin Morgan 65; Maalique Foster 2]

Cup Competitions

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 2016/17

Semifinals [Apr 9, Constant Spring Complex]
Waterhouse               1-2 Cavalier                 [aet]
Tivoli Gardens           2-0 Barbican                 

Final [Apr 19, Constant Spring Complex]
Cavalier                 0-3 Tivoli Gardens           
  [Peter Keyes 53, Junior McGregor 87, 89]


Super Leagues

Kingston Super League | Eastern Super League | South Central Super League | Western Super League 
NPL Promotion Playoff

Kingston Super League

Winners: Cavalier SC

Eastern Super League

Winners: Priory Soccer Academy (formerly known as Volvo)

South Central Super League

Winners: Rivoli United FC

Western Super League

Winners: Sandals South Coast FC (formerly known as Sandals Whitehouse)

NPL Promotion Playoff

Final Table:

 1.Cavalier FC (Kingston)              6   2  4  0   9- 4  10  [R]  Promoted 
 2.Sandals South Coast FC              6   2  3  1   7- 8   9       Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Rivoli United (Spanish Town)        6   2  2  2  15- 6   8  [R]
 4.Priory Soccer Academy               6   1  1  4   2-15   4

Round 1 [Jun 11]
Rivoli United            1-1 Cavalier                 
Priory Soccer Academy    0-0 Sandals South Coast      

Round 2 [Jun 14]
Sandals South Coast      2-1 Rivoli United            
Cavalier                 3-0 Priory Soccer Academy    

Round 3 [Jun 18]
Sandals South Coast      1-1 Cavalier                 
Priory Soccer Academy    1-0 Rivoli United            

Round 4 [Jun 21]
Cavalier                 1-1 Rivoli United            
Sandals South Coast      2-1 Priory Soccer Academy    

Round 5 [Jun 25]
Priory Soccer Academy    0-2 Cavalier                 
Rivoli United            4-1 Sandals South Coast      

Round 6 [Jul 2]
Cavalier                 1-1 Sandals South Coast      
Rivoli United            8-0 Priory Soccer Academy    

Final Table:

 1.Cavalier FC (Kingston)              6   2  4  0   9- 4  10  [R]  Promoted 
 2.Sandals South Coast FC              6   2  3  1   7- 8   9       Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Rivoli United (Spanish Town)        6   2  2  2  15- 6   8  [R]
 4.Priory Soccer Academy               6   1  1  4   2-15   4


Third and Lower Levels 2016/17

South Central Super League Feeders
Clarendon | Manchester | St. Catherine | St. Elizabeth
Eastern Super League Feeders
Portland | St. Thomas
Western Super League Feeders
Hanover | St. James | Trelawny | Westmoreland


Clarendon  

Major League

12 participating teams (in 2 groups); Start: Feb 11
 
Standings (Apr 12):
 
Zone 1
 1.Wood Hall FC                                            18
 2.Moore's United                                          18
 3.Treadlight FC                                           11 
 4.Bucknor United                                           8
 5.Original Hazard FC                                       7
 6.Cross United                                             5  
 
Zone 2  
 1.York Town FC                                            19
 2.Comfort FC                                              16
 3.Savannah Cross                                          12
 4.May Pen FC                                              10
 5.Young Strikers                                           7
 6.Four Paths FC                                            4    
 
 
Hanover

Major League

Mid-season Final [Jun 4]
Super Star YC            bt  Montpelier DC 
 
Top Standings (Jun 24):
 
 1.Super Star YC                                           17
 2.Sandy Bay FC                                            16
 3.Hopewell Chargers                                       13
  .Grand Palladium FC
  .Johnson Town FC
  .Friendship United FC
 
Semifinals
Sandy Bay FC         3-0 3-2 Johnson Town FC     
Grand Palladium FC   1-1 3-1 Super Star YC
 
Final [Jul 23]
Grand Palladium FC       1-0 Sandy Bay FC             [aet] 
 
Division One
 
Final
St Simon FC              2-1 Esher United FC
 
NB: both finalists promoted
 
 
Manchester

Major League

Start: Jan 7
 
Playoffs
 
Semifinals
Alligator Pond FC       2-0 Villa United FC
Porus FC                1-0 Comfort  
 
Final [Apr 8]
Porus FC                2-1 Alligator Pond FC
 
FA Knock-out
 
Round 1?
Alligator Pond FC        3-2 Star Zone Academy        [aet]  
Hill Stars FC            8-1 Trinity United    
Ricam Academy            3-0 Technical Strikers
Los Perfectos            2-1 Old England FC
Downs FC                 1-0 Villa United FC 
Porus FC                 2-2 Comfort FC               [aet, 3-1 pen]
 
Semifinals
Mile Gully FC            bt  Ricam Academy
Hill Stars FC            bt  Los Perfectos FC         [aet]
 
Final [Dec 31]
Hill Stars FC            bt  Mile Gully FC   
 
Division One
 
Final [May 7]
Los Perfectos FC         3-0 Old England FC
NB: Los Perfectos are from Mandeville

 
Portland

Major League

Semifinals
Sporting West        0-2 0-4 Manchioneal CC
Ujama CC             2-1 0-4 St George's SC
 
Final [Apr ?]
Manchioneal CC           4-2 St George's SC           [aet] 
 

St Catherine

Major League

Top Standings (Feb 25):

Zone A
 1.Old Harbour Bay United FC                               24
 2.Federal United                                          23
 
Zone B
 1.Christian Pen FC                                        19 
 
FA Knock-out

Quarterfinals [Jan 10]
Portmore United FC      7-0 Bodles FC
Neggo's Head            3-2 Federal United
Newlands FC             2-1 Cedar Grove Estate FC  
Frazsiers Whip          2-0 Royal Lakes FC 
 
Semifinals [Jan 17]
Portmore United FC        -  Newlands FC
Naggo's Head SC           -  Frazsiers Whip FC 
 
Final not known

 
St Elizabeth

Major League

Table (after 3 rounds):
 
 1.Tafari Lions FC                     3   2  1  0   5- 2   7
 2.New Holland FC                      2   2  0  0   8- 0   6
 3.Middle Quarters PYC                 3   2  0  1   9- 3   6
 4.Real Treasure Beach FC              3   1  1  1   5- 3   4
 5.Super Action FC                     3   1  1  1   1- 3   4
 6.Appleton Strikers FC                3   1  1  1   3- 7   4
 7.Fullerswood FC                      2   0  1  1   0- 1   1
 8.Great Bay Lions                     3   0  1  2   1- 9   1
 9.STETHS                              2   0  0  2   2- 6   0  
 
Top Standings (Feb 18):

 1.Tafari Lions FC                                         14
 2.Real Treasure Beach FC                                  10
 3.Appleton Strikers FC                                    10
 4.New Holland FC                                          10
 
Playoffs
 
Semifinals
 
First Legs [Apr 30] 
Tafari Lions FC          1-0 New Holland FC
Real Treasure Beach FC   0-0 Appleton Strikers FC
 
Second Legs [May 6]
New Holland FC            -  Tafari Lions FC          [Tafari on agg]
Appleton Strikers FC      -  Real Treasure Beach FC   [Treasure Beach on agg]
 
Third Place Match
New Holland FC           4-3 Appleton Strikers FC
 
Final
Real Treasure Beach FC   1-0 Tafari LIons FC
 
FA Knock-out
 
Winners: St Bess FC


St James

Major League

Top Standings (May 18):

 1.Catherine Hall FC                                       26
 2.Heights FC                                              22
 3.Seba FC                                                 19
 4.Lilliput Rovers FC                                      18  [2 matches in hand]
 5.Melbourne FC                                            18
 6.Marl Road FC                                            14
  .Montego Bay City FC                                     13
  .Revelation FC
 
Playoff
 
Semifinals
Catherine Hall FC    1-2 3-1 Lilliput Rovers FC
Heights FC           4-1 agg Seba FC 
 
Final [Jun 17]
Catherine Hall FC        1-0 Heights FC
 
FA Knock-out
 
Round 1
Irwin FC                 bt  Firehouse FC
 
Division One
 
Table:
 
 1.Irwin FC                           13   9  3  1  32-12  30
 2.Somerton FC                        13   7  5  1  28- 8  26
 3.Firehouse SC                       13   7  4  2  22-13  25
 4.Lane FC                            12   6  3  3  21-19  21 
 5.Bogue FC                           13   6  2  5  20-15  20
 6.Violet Kickers FC                  13   6  2  5  30-30  20
 7.Sam Sharpe TC                      12   4  1  7  18-17  13
 8.Copperwood FC                      13   3  2  8  10-21  11
 9.Norwood Strikers FC                13   2  2  9  13-32   8
10.Paradise FC                        13   1  2 10  11-38   5  
 
Playoffs
 
Semifinals
 
First Legs [Jun 5]
Irwin FC                 1-2 Lane FC     
Somerton FC               -  Firehouse FC
 
Second Legs [Jun 12]
Lane FC                  1-5 Irwin FC  
Firehouse FC              -  Somerton FC              [Somerton on agg]  
 
Final [Jun 18]
Somerton FC              4-3 Irwin FC    
  
NB: both finalists promoted  
 
Source: https://www.facebook.com/pages/category/Sports-Team/Irwin-United-FC-256547218090611/
 
 
St Thomas

Major League
 
Playoffs
 
Quarterfinals
York United SC       0-0 2-0 Berlin YSC
Bath SC              0-1 1-0 Yallahs All Star         [4-2 pen]
Seaforce SC          1-1 6-1 Prospect FC
Baptist Alliance FC  2-3 1-0 Port Morant All Stars    [1-4 pen]
 
Semifinals
Seaforce SC          3-0 2-0 Port Morant All Stars
Bath SC               -   -  York United SC           [York on agg]  
 
Third Place Match [Apr 30]
Bath SC                   -  Port Morant All Stars
 
Final [Apr 30]
Seaforth SC              3-1 York United SC   


Trelawny 

Major League

Mid-season Final [Apr 2]
Harmony FC               bt  Baca Star United
 
Table (May 5):
 
 1.Harmony FC                         15  11  3  1  39- 9  36
 2.Coopers Pen FC                     15  11  2  2  34-14  35
 3.Duanvale United FC                 15   9  5  1  23- 8  32
 4.Salt Marsh United                  15   9  3  3  31-16  30 
 5.Baca Star United                   15   8  5  2  26- 9  29
 6.Spicy Hill SC                      15   8  1  6  21-15  25
 7.Rio Bueno FC                       15   3  6  6  20-33  15
 8.Kinloss FC                         15   2  5  8  13-29  11
 9.Granville FC                       15   3  1 11  13-32  10
10.Invaders SC                        15   2  3 10  15-32   9
11.Daniel Town FC                     15   2  3 10  16-34   9
12.Bunker's Hill FC                   15   1  5  9   8-27   8  
NB: total goal difference +1 
 
Playoffs
 
Semifinals
Coopers Pen FC       0-1 3-1 Salt Marsh United
Harmony FC           1-0 1-0 Duanvale United FC
 
Third Place Match [Jun 4]
Salt Marsh United        awd Duanvale United FC       [Duanvale dns; awarded to Salt Marsh] 
 
Final [Jun 4]   
Harmony FC               1-0 Coopers Pen FC
 
Presidents Cup
 
Round 1
Holland United FC        0-3 Invaders SC
Bunker's Hill FC         1-0 Granville FC
 
FA Knock-out
 
Round 1
Salt Marsh United        6-2 Invaders SC
Duanvale United FC       4-2 Upsetters FC
Duncans United            -  Village United FC
Spicy Hill SC            bt  [?]
Granville FC             bt  [?]
Byes: Coopers Pen FC, Clark's Town FC, Harmony FC, Holland United FC, Rio Bueno FC, Friendship FC
 
Quarterfinals not known
 
Semifinals [Oct 22]
Harmony FC               2-1 Salt Marsh United 
Coopers Pen FC           1-0 Duanvale United FC
 
Final [Oct 29]
Harmony FC               lt  Coopers Pen FC
 
NB: Baca Star United renamed Falmouth United after the season


Westmoreland

Major League

Mid-season Final [Apr ?]
Golden Touch FC          2-0 Chantilly Forever Sports FC 
 
Top Standings:

Zone 1
 1.Golden Touch FC                                         25
 
Zone 2
 1.Chantilly Forever Sports FC                             19 
 
Playoffs
 
Semifinals
Roaring River YC     1-1 3-1 Golden Tocuh FC
Delveland United PYC 1-0 0-1 Chantilly Forever Sports [aet, 6-5 pen]
 
Final [Jun 8]
Roaring River YC         3-2 Delveland United PYC
 
 

2015/16

2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.