Jamaica 2015/16


National Premier League
Cup Competitions
Super Leagues
Third and Lower Levels

National Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Portmore United FC (Portmore)      33  18  7  8  42-29  61  [P]  Qualified
 2.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  18  6  9  49-29  60  [C]  Qualified
 3.Montego Bay United (Montego Bay)   33  16 11  6  53-26  59  Qualified
 4.Humble Lions (York)                33  13 11  9  30-27  50  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.UWI (Kingston)                     33  13 10 10  39-41  49  [P]
 6.Harbour View FC (Kingston)         33  10 13 10  39-34  43
 7.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  12  7 14  39-40  43
 8.Boys' Town FC (Kingston)           33  10  8 15  35-52  38
 9.Waterhouse FC (Kingston)           33   8 10 15  32-40  34
10.Reno FC (Savannah del Mar)         33   7 13 13  35-54  34
-------------------------------------------------------------
11.Rivoli United (Spanish Town)       33   8  9 16  38-47  33  Relegated
12.Cavalier FC (Kingston)             33   8  9 16  24-36  33  Relegated

Round 1
[Sep 6]
Harbour View             1-1 Boys' Town               
Montego Bay United       0-2 Portmore United          
Reno                     1-0 Humble Lions             
Rivoli United            0-0 Waterhouse               
Tivoli Gardens           0-0 Cavalier                 
[Sep 7]
Arnett Gardens           3-0 UWI                      

Round 2
[Sep 13]
Boys' Town               1-1 Tivoli Gardens           
Humble Lions             1-1 Harbour View             
UWI                      0-3 Montego Bay United       
Portmore United          1-0 Rivoli United            
[Sep 14]
Cavalier                 1-0 Arnett Gardens           
[Sep 24]
Reno                     2-0 Waterhouse               

Round 3
[Sep 20]
Tivoli Gardens           0-1 Humble Lions             
Rivoli United            1-0 UWI                      
Waterhouse               1-2 Portmore United          
Arnett Gardens           4-0 Boys' Town               
[Sep 21]
Harbour View             1-1 Reno                     
[tba]
Montego Bay United       4-0 Cavalier                 

Round 4
[Sep 27]
Boys' Town               0-3 Montego Bay United       
Humble Lions             1-0 Arnett Gardens           
Reno                     3-2 Tivoli Gardens           
UWI                      1-0 Portmore United          
Cavalier                 2-0 Rivoli United            
[Sep 28]
Harbour View             1-0 Waterhouse               

Round 5
[Oct 4]
Waterhouse               3-0 UWI                      
Tivoli Gardens           2-0 Harbour View             
Rivoli United            3-4 Boys' Town               
Portmore United          1-0 Cavalier                 
Montego Bay United       1-1 Humble Lions             
[Oct 5]
Arnett Gardens           0-0 Reno                     

Round 6
[Oct 11]
Boys' Town               0-0 Portmore United          
Reno                     1-2 Montego Bay United       
Tivoli Gardens           4-0 Waterhouse               
Humble Lions             0-2 Rivoli United            
Cavalier                 0-0 UWI                      
[Oct 12]
Harbour View             0-2 Arnett Gardens           

Round 7
[Oct 18]
UWI                      2-1 Boys' Town               
Montego Bay United       2-2 Harbour View             
Portmore United          0-0 Humble Lions             
Rivoli United            3-1 Reno                     
Waterhouse               1-0 Cavalier                 
[Oct 19]
Arnett Gardens           2-3 Tivoli Gardens           

Round 8
[Oct 25]
Arnett Gardens           1-0 Waterhouse               
Boys' Town               1-0 Cavalier                 
Humble Lions             1-0 UWI                      
Reno                     1-1 Portmore United          
Tivoli Gardens           0-2 Montego Bay United       
[Oct 26]
Harbour View             1-0 Rivoli United            

Round 9
[Nov 1]
Rivoli United            0-1 Tivoli Gardens           
UWI                      2-2 Reno                     
Portmore United          0-3 Harbour View             
Waterhouse               0-1 Boys' Town               
Cavalier                 0-1 Humble Lions             
[Nov 2]
Montego Bay United       2-2 Arnett Gardens           

Round 10
[Nov 4]
Humble Lions             2-1 Boys' Town               
Reno                     0-0 Cavalier                 
Tivoli Gardens           1-2 Portmore United          
Harbour View             1-1 UWI                      
[Nov 5]
Montego Bay United       3-1 Waterhouse               
Arnett Gardens           2-1 Rivoli United            

Round 11
[Nov 8]
Boys' Town               2-0 Reno                     
UWI                      5-2 Tivoli Gardens           
Portmore United          1-0 Arnett Gardens           
Waterhouse               2-1 Humble Lions             
Rivoli United            0-3 Montego Bay United       
[Nov 9]
Cavalier                 2-1 Harbour View             

Round 12
[Nov 15]
Humble Lions             0-0 Reno                     
Waterhouse               1-1 Rivoli United            
Portmore United          1-0 Montego Bay United       
UWI                      0-1 Arnett Gardens           
Boys' Town               1-2 Harbour View             
[Nov 16]
Cavalier                 0-0 Tivoli Gardens           

Round 13
[Nov 22]
Montego Bay United       0-0 UWI                      
Rivoli United            2-3 Portmore United          
Tivoli Gardens           2-1 Boys' Town               
Waterhouse               2-2 Reno                     
Arnett Gardens           2-0 Cavalier                 
[Nov 23]
Harbour View             0-0 Humble Lions             

Round 14
[Nov 29]
Boys' Town               1-0 Arnett Gardens           
Portmore United          0-0 Waterhouse               
Reno                     1-0 Harbour View             
UWI                      3-2 Rivoli United            
Humble Lions             1-0 Tivoli Gardens           
[Nov 30]
Cavalier                 0-0 Montego Bay United       

Round 15
[Dec 6]
Montego Bay United       1-0 Boys' Town               
Portmore United          3-0 UWI                      
Rivoli United            1-0 Cavalier                 
Tivoli Gardens           0-1 Reno                     
Waterhouse               0-1 Harbour View             
[Dec 7]
Arnett Gardens           0-1 Humble Lions             

Round 16
[Dec 9]
Boys' Town               1-1 Rivoli United            
Cavalier                 2-1 Portmore United          
Harbour View             2-1 Tivoli Gardens           
UWI                      1-0 Waterhouse               
Humble Lions             1-1 Montego Bay United       
[Dec 10]
Reno                     1-2 Arnett Gardens           

Round 17
[Dec 13]
Arnett Gardens           3-1 Harbour View             
Portmore United          0-3 Boys' Town               
Rivoli United            2-2 Humble Lions             
UWI                      1-0 Cavalier                 
Waterhouse               2-2 Tivoli Gardens           
[Dec 14]
Montego Bay United       2-0 Reno                     

Round 18
[Dec 20]
Cavalier                 4-4 Waterhouse               
Boys' Town               2-1 UWI                      
Humble Lions             0-1 Portmore United          
Reno                     0-0 Rivoli United            
Tivoli Gardens           2-3 Arnett Gardens           
[Dec 21]
Harbour View             0-0 Montego Bay United       

Round 19
[Jan 3]
Waterhouse               1-2 Arnett Gardens           
Cavalier                 3-0 Boys' Town               
UWI                      1-1 Humble Lions             
Rivoli United            0-0 Harbour View             
Portmore United          5-1 Reno                     
[Jan 4]
Montego Bay United       2-0 Tivoli Gardens           

Round 20
[Jan 10]
Boys' Town               0-0 Waterhouse               
Humble Lions             0-1 Cavalier                 
Reno                     1-3 UWI                      
Arnett Gardens           2-1 Montego Bay United       
[Jan 11]
Harbour View             0-1 Portmore United          
[Jan 27]
Tivoli Gardens           2-1 Rivoli United            

Round 21
[Jan 13]
Cavalier                 2-0 Reno                     
Waterhouse               0-0 Montego Bay United       
[Jan 14]
Boys' Town               1-3 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Tivoli Gardens           
Rivoli United            1-1 Arnett Gardens           
UWI                      2-2 Harbour View             

Round 22
[Jan 17]
Reno                     1-1 Boys' Town               
Montego Bay United       2-0 Rivoli United            
Humble Lions             0-2 Waterhouse               
Tivoli Gardens           0-1 UWI                      
Harbour View             3-1 Cavalier                 
[Jan 18]
Arnett Gardens           2-1 Portmore United          

Round 23
[Jan 24]
Reno                     2-0 Cavalier                 
Boys' Town               2-3 Rivoli United            
Humble Lions             awd Portmore United          [awarded 0-3; originally 3-1]
Waterhouse               0-0 Montego Bay United       
Arnett Gardens           1-1 Tivoli Gardens           
[Jan 25]
Harbour View             5-0 UWI                      

Round 24
[Jan 31]
Reno                     2-1 Rivoli United            
Montego Bay United       3-1 Humble Lions             
Portmore United          1-3 Boys' Town               
Tivoli Gardens           2-1 Harbour View             
UWI                      1-0 Waterhouse               
[Feb 1]
Cavalier                 0-1 Arnett Gardens           

Round 25
[Feb 14]
Boys' Town               0-4 Montego Bay United       
Rivoli United            0-1 Portmore United          
Humble Lions             0-0 UWI                      
Waterhouse               0-1 Tivoli Gardens           
Arnett Gardens           6-0 Reno                     
[Feb 15]
Harbour View             0-1 Cavalier                 

Round 26
[Feb 10]
Montego Bay United       2-1 Reno                     
[Feb 21]
Portmore United          1-1 Harbour View             
Tivoli Gardens           1-2 Humble Lions             
UWI                      5-1 Boys' Town               
Cavalier                 2-2 Waterhouse               
[Feb 22]
Arnett Gardens           0-0 Rivoli United            

NB: Round 27 played after Round 32

Round 28
[Feb 28]
Reno                     1-1 Humble Lions             
Tivoli Gardens           1-0 Portmore United          
UWI                      0-0 Montego Bay United       
Cavalier                 0-0 Boys' Town               
[Feb 29]
Harbour View             1-1 Rivoli United            
[Mar 10]
Arnett Gardens           0-1 Waterhouse               

Round 29
[Feb 18]
Montego Bay United       2-0 Tivoli Gardens           
[Mar 6]
Boys' Town               abd Reno                     [abandoned at 0-0 in 15' due to
Rivoli United            4-3 UWI                       waterlogged field]
Waterhouse               1-2 Harbour View             
[Mar 7]
Cavalier                 0-1 Portmore United          
[Mar 10]
Boys' Town               3-0 Reno                     
[Mar 17]
Humble Lions             0-1 Arnett Gardens           

Round 30
[Mar 13]
Reno                     2-2 Portmore United          
Tivoli Gardens           0-0 UWI                      
Waterhouse               2-1 Rivoli United            
Harbour View             1-1 Humble Lions             
[Mar 14]
Arnett Gardens           1-1 Boys' Town               
[Mar 17]
Cavalier                 2-2 Montego Bay United       

Round 31
[Mar 20]
Boys' Town               2-1 Harbour View             
Reno                     3-3 Tivoli Gardens           
Humble Lions             2-0 Waterhouse               
Rivoli United            3-1 Cavalier                 
UWI                      2-0 Arnett Gardens           
[Mar 21]
Montego Bay United       1-3 Portmore United          

Round 32 [Mar 27]
Arnett Gardens           2-1 Montego Bay United       
Boys' Town               0-1 Humble Lions             
Harbour View             1-1 Reno                     
Portmore United          1-0 Waterhouse               
Rivoli United            0-1 Tivoli Gardens           
UWI                      1-0 Cavalier                 

Round 27 [Mar 31]
Humble Lions             2-0 Cavalier                 
Boys' Town               0-3 Tivoli Gardens           
Waterhouse               3-2 Reno                     
Rivoli United            4-2 Montego Bay United       
Harbour View             3-0 Arnett Gardens           
Portmore United          1-1 UWI                      

Round 33 [Apr 3]
Portmore United          1-3 Arnett Gardens           
Reno                     1-2 UWI                      
Montego Bay United       2-0 Harbour View             
Humble Lions             2-0 Rivoli United            
Tivoli Gardens           1-0 Cavalier                 
Waterhouse               3-0 Boys' Town               

Final Table:

 1.Portmore United FC (Portmore)      33  18  7  8  42-29  61  [P]  Qualified
 2.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  18  6  9  49-29  60  [C]  Qualified
 3.Montego Bay United (Montego Bay)   33  16 11  6  53-26  59  Qualified
 4.Humble Lions (York)                33  13 11  9  30-27  50  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.UWI (Kingston)                     33  13 10 10  39-41  49  [P]
 6.Harbour View FC (Kingston)         33  10 13 10  39-34  43
 7.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  12  7 14  39-40  43
 8.Boys' Town FC (Kingston)           33  10  8 15  35-52  38
 9.Waterhouse FC (Kingston)           33   8 10 15  32-40  34
10.Reno FC (Savannah del Mar)         33   7 13 13  35-54  34
-------------------------------------------------------------
11.Rivoli United (Spanish Town)       33   8  9 16  38-47  33  Relegated
12.Cavalier FC (Kingston)             33   8  9 16  24-36  33  Relegated

Playoff Stage

Semifinals

First Legs
[Apr 10]
Humble Lions             2-1 Portmore United          
[Apr 11]
Montego Bay United       2-1 Arnett Gardens           

Second Legs
[Apr 17]
Arnett Gardens           2-2 Montego Bay United       [aet]
[Apr 18]
Portmore United          3-1 Humble Lions             

Final [May 1, Montego Bay Sports Complex]
Montego Bay United       2-1 Portmore United          

Cup Competitions

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 2015/16

Semifinals [Feb 7, Harbour View Mini-Stadium]
Waterhouse               1-0 August Town              
Arnett Gardens           2-0 Boys' Town               

Final [Apr 24, Sabina Park]
Arnett Gardens           2-1 Waterhouse               



Super Leagues

Kingston Super League | Eastern Super League | South Central Super League | Western Super League 
NPL Promotion Playoff

Kingston Super League

Winners: Maverley Hughenden FC 

Eastern Super League

Winners: Brazil FC

South Central Super League

Winners: Jamalco FC

Western Super League

Winners: Granville United FC

NPL Promotion Playoff

Final Table:

 1.Jamalco FC                          6   5  1  0   9- 2  16  Promoted 
 2.Maverley/Hughenden FC               6   2  3  1   4- 3   9  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Brazil FC                           6   2  2  2   8- 6   8
 4.Granville United FC                 6   0  0  6   2-12   0

Round 1 [May 22]
Granville United         0-1 Maverley/Hughenden       
Brazil                   1-2 Jamalco                  

Round 2 [May 25]
Jamalco                  1-0 Granville United         
Maverley/Hughenden       1-1 Brazil                   

Round 3 [May 29]
Granville United         1-2 Brazil                   
Maverley/Hughenden       0-1 Jamalco                  

Round 4 [Jun 1]
Jamalco                  1-0 Brazil                   
Maverley/Hughenden       1-0 Granville United         

Round 5 [Jun 5]
Granville United         0-3 Jamalco                  
Brazil                   0-0 Maverley/Hughenden       

Round 6 [Jun 12]
Jamalco                  1-1 Maverley/Hughenden       
Brazil                   4-1 Granville United         

Final Table:

 1.Jamalco FC                          6   5  1  0   9- 2  16  Promoted 
 2.Maverley/Hughenden FC               6   2  3  1   4- 3   9  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Brazil FC                           6   2  2  2   8- 6   8
 4.Granville United FC                 6   0  0  6   2-12   0


Third and Lower Levels 2015/16

South Central Super League Feeders
Clarendon | Manchester | St. Catherine | St. Elizabeth
Eastern Super League Feeders
Portland | St. Ann | St. Mary | St. Thomas
Western Super League Feeders
Hanover | St. James | Trelawny | Westmoreland


Clarendon  

Major League

Top Tables (Mar 12): 
 
Zone 1 
 1.Kemps Hill FC                                           15  Quarterfinals
 2.York Town                                               13  Quarterfinals
 3.Comfort FC                                              12  Quarterfinals 
 
Zone 2 
 1.Jamalco FC                          7   6  1  0  20- 1  19  Quarterfinals
 2.New Bowens FC                                               Quarterfinals
 
Zone 3
 1.Sporting Central  Academy FC        8   6  2  0         20  Quarterfinals
 2.Moore's United                                          11  Quarterfinals
 3.Original Hazard FC                                      11  Quarterfinals
 
Playoffs
 
Quarterfinal Stage
 
Group 1
[Mar 11]
Jamalco FC               3-0 Comfort FC
[Mar 12]
Sporting Central Academy 2-0 Original Hazard FC
[Mar ?]
Sporting Central Academy 3-0 Comfort FC
Jamalco FC               1-0 Original Hazard FC
[Mar 19]
Jamalco FC               4-1 Sporting Central Academy
Original Hazard           -  Comfort FC 
 
Table: 
 
 1.Jamalco FC                          3   3  0  0    8- 1  9  Semifinals     
 2.Sporting Central Academy FC         3   2  0  1    6- 4  6  Semifinals
  .Comfort FC
  .Original Hazard FC
 
Group 2
[Mar 12]
New Bowens FC            2-0 Moore's United
Kemps Hill FC            2-1 York Town FC             [also reported 1-0] 
[Mar 15]
Moore's United           drw Kemps Hill FC
York Town FC             lt  New Bowens FC
[Mar ?]
Kemps Hill FC            0-0 New Bowens FC
Moore's United           w/o York Town FC
 
Table: 
  
 1.New Bowens FC                       3   2  1  0     -    7  Semifinals  
 2.Kemps Hill FC                       3   1  2  0     -    5  Semifinals  
 3.Moore's United                      3   1  1  1     -    4
 4.York Town FC                        3   0  0  3     -    0  
 
Semifinals [Mar ?]
Jamalco FC               3-1 Kemps Hill FC
New Bowens FC            1-0 Sporting Central Academy [aet] 
 
Final [Mar ?]
Jamalco FC               0-0 New Bowens FC            [aet, 3-2 pen] 
 
Knock-out Tournament  
  
Round 1 (2 legs)
York Town FC             bt  Sandy Bay                [on agg]
Bamboo Lane              bt  Kemps Hill FC            [on agg]
Springfield              bt  Spartan Athletic FC      [on agg]
Rock River               bt  Bull United (Alston)     [on agg]
Original Hazard FC       bt  Little Brazil (Sheckles) [on agg]
Anderson Drive       0-0 1-0 Lionel Town    
Four Paths               bt  Treadlight FC            [on agg]
Humble Lions FC          bye
 
Round 2 [Dec 31-Jan ?]
 
Round ?
Jamalco FC               6-1 Treadlight FC 


Hanover

Major League

Quarterfinals
[May 14]
Super Star YC            4-3 Jericho Rangers FC
[May 16]
Bamboo FC                4-1 Sandals Negril 
 
Semifinals
Super Star YC            lt  Bamboo FC
 
Final [Jul 2]
Bamboo FC                4-0 Grand Palladium FC       [also reported 5-1] 
 
FA Knock-out
 
Round 1
[May 13]
Logwood FC                -  Hopewell Chargers
[May 15]
Super Star YC             -  Jericho Rangers FC
[May 16]
Johnson Town FC          lt  Sandy Bay FC
[May 17]
Bamboo FC                 -  Sandals Negril  
[May 18]
Grand Palladium FC        -  Claremont United FC  
byes: Lucea United FC, Friendship United FC and Montpelier DC
  
Final [May 31]
Lucea United FC          3-1 Sandy Bay FC
 
Division One
 
Final [May 31]
Hopewell Chargers        3-1 Logwood United
 
NB: both finalists promoted to Hanover Major League
 
 
Manchester

Major League

NB: 2 zones of six, with the teams playing each other twice in their groups and
    once in a cross-zone feature. 
 
Overall Top Standings (Mar 12):
 
 1.Hill Stars FC                                           35   
 2.Ricam Academy                                           33
 3.Alligator Pond FC                                       32
 4.Downs FC                                                31
 5.Mile Gully FC                                           23
 6.George's Valley FC                                      21 
  .Greenvale United                                        16 
 
Final Top Standings:
 
Zone 1
 1.Ricam Academy                      16  11  3  2         36  Semifinals
 2.Mile Gully FC                      14   7  2  5         23  Semifinals   
 
Zone 2
 1.Hill Stars FC                      16  12  2  2         38  Semifinals
 2.Downs FC                                                34  Semifinals 
 3.Alligator Pond                     16  11  1  4         34
 
Playoffs
Semifinals [Mar 19]
Ricam Academy            4-1 Mile Gully FC
Hill Stars FC            0-2 Downs FC
   
Final [Mar 27]
Ricam Academy            3-0 Downs FC  
 
FA Knock-out
 
Round 1
[Oct 29]
Porus FC                 3-0 Old England FC
[Oct 31]
George's Valley FC       2-1 Land Settlement
Plowden                  1-0 Alligator Pond FC
[Nov ?]
Hill Stars FC            3-1 Star Zone 
Ricam Academy            2-0 Villa United FC
Greenvale United         2-0 Mile Gully FC
Technical Strikers       1-0 Comfort FC
NCU President's XI       1-1 Downs FC                 [aet, 13-12 pen] 
 
Quarterfinals [Nov ?]
Ricam University         4-0 NCU President's XI 
Hill Stars FC            1-0 Greenvale United
Porus FC                 1-1 George's Valley FC       [aet, 4-3 pen]
Technical Strikers       1-1 Plowden                  [aet, 4-2 pen]  
 
Semifinals [Nov 22]
Hill Stars FC            3-0 Technical Strikers
Porus FC                 0-6 Ricam Academy
 
Final [Dec 29]
Ricam Academy            1-1 Hill Stars FC            [aet; Ricam on pen]
 
Division One
 
Final [Apr 2]
Technical Strikers        -  Star Zone Academy
 
NB: both finalists promoted


Portland

Major League

Round ?
Hope Bay                 bt  Norwich CC               [on agg]
 
Quarterfinals
St George's SC       1-0  -  Eagle Strikers FC        [St George's on agg]
Manchioneal CC        -   -  Hope Bay                 [Manchioneal on agg]  
Umama CC                 bt  [?]
Snow Hill FC             bt  [?]
 
Semifinals
 
First Legs
St George's SC           1-0 Ujama CC
Manchioneal CC            -  Snow Hill FC
 
Second Legs
[Mar 20]
Snow Hill FC              -  Manchioneal CC
[Mar ?]
Ujama CC                  -  St George's SC           [St George's on agg]    
 
Champions: St George's SC
 
FA Knock-out
 
Semifinals
Snow Hill FC         2-1 0-0 St George's SC
Buff Bay United FC   2-3 2-5 Manchioneal CC   
 
Final
Manchinoneal CC           -  Snow Hill FC
 

St Ann
 
Major League

Top Standings (Mar 31): 
 
 1.Brazil FC                                               35
 2.Volvo FC                                                34
 3.Brown's Town United FC                                  27  [match in hand] 
 
Final [Apr 13]
Brazil FC                2-0 Freedom Strikers FC  
 

St Catherine

Major League

Mid-season Final
Federal United           bt  Tru-Juice FC  
 
Top Standings (Feb 4):
 
 1.Dunbeholden FC                                          19
 2.Tru-Juice FC                                            19
 3.Old Harbour Bay United                                  16
 4.De la Vega City FC                                      13
 5.Royal Lakes FC                                          12   
 
Third Place Match [Apr 3]
Frazsiers Whip FC        bt  Federal United 
 
Final [Apr 3]
Dunbeholden FC           1-0 Tru-Juice FC
 
FA Knock-out
 
Round 1 [Nov 28]
Dunbeholden              5-0 Watson Grove
Portsmouth FC            1-0 De la Vega City FC
Christian Pen FC         4-1 Hellshire United
Royal Lakes FC           2-1 East Portmore Portals  
Marcus Garvey United     4-0 Travellers
Bodles FC                2-0 McCook's Pen
GC Foster College        2-1 Windsor Lions FC
Tredegar Park FC         2-1 Federal United
Naggo's Head SC          1-0 Rodwood United FC
New Raiders FC           1-1 Spanish Town PYC         [aet, 4-2 pen] 
 
Round 2 not known
 
Quarterfinals
Rivoli United FC         2-0 Old Harbour Bay United FC
Bodles FC                2-0 Frazsiers Whip FC
Portmore United FC       2-0 Marcus Garvey United
Royal Lakes FC           2-1 Dunbeholden FC   
 
Semifinals 
Bodles FC                 -  Royal Lakes FC  
[Jan 20]
Rivoli United FC          -  Portmore United FC
 
Final not known
 
Division One
 
Final [Apr 3]
Bodles FC                2-0 Watson Grove
 
NB: Bodles FC promoted

 
St Elizabeth

Major League

Mid-season Final [Feb ?]
Black Star FC            1-1 Real Treasure Beach FC   [aet, 5-4 pen] 
 
Top Standings (Mar 11):
 
 1.Black Star FC                                           43
 2.St Bess FC                                              32
 3.Holland PYC                                             28
 4.Real Treasure Beach FC                                  27 
 5.Super Action FC                                         20  
 6.Appleton Strikers FC                                    15
 7.Vineyard FC                                             15
  .Tafari Lions FC                                         10
  .Haughton United FC
  .Newell United FC
 
Playoffs
 
Third Place Match [Apr 2]
Holland PYC              2-2 Real Treasure Beach FC   [aet, 9-8 pen]   
 
Final [Apr 2]
St Bess FC               1-0 Black Star FC
 
NB: St Bess were competing in the Major League for the first season
 
FA Knock-out
 
Final
New Holland FC           1-0 Appleton Strikers FC


St James

Major League

Top Standings (Mar 16)
 
Zone 1
 1.Melbourne FC
  .
  .Violet Kickers FC                                        0 
 
Zone 2 
 1.Catherine Hall FC                                       20
 2.Tomorrow's People SC
 
Top Overall Standings (May 14):
 
 1.Faulkland FC                                            37
 2.Tomorrow's People FC
 3.Catherine Hall FC
 4.Melbourne FC                                            26
 5.Heights FC
 6.Marl Road FC                                            22
 7.Lilliput Rovers FC
 8.Seba FC                                                 18  [match in hand]
  .
  .Norwood Strikers FC                                      3? [only 1 win]
 
Playoffs
 
Champions: Faulkland FC
 
FA Knock-out
 
Round 1?
Heights FC               bt  Bugue FC
 
Round 2?
Heights FC               awd Fire House SC            [awarded to Heights; Fire House won but
                                                       fielded ineligible player]
Round 3?  
Heights FC               awd Reggae Youths FC         [awarded to Heights; Reggae Youths won but
                                                       fielded ineligible player] 
Semifinals
[Jan ?]
Faulkland FC             bt  Heights FC
[Jan 21]
Montego Bay United U-21  4-2 Albion FC
 
Final [Feb 7]
Faulkland FC              -  Montego Bay United FC U-21
 
Division One
 
Final
Revelation FC            bt  Club Stars FC    
 
NB: Revelation promoted
 

St Mary

Major League

Standings (Jan 19):

 1.Axum SC                                                 15
 2.Albion Mountain SC                                      13
 3.Gray's Inn SC                                           11
 4.Star Cosmos FC                                           6
 5.Highgate United FC                                       6
 6.Rangers FC                                               3
 7.Enfield FC                                               2
 8.St Mary Police FC                                        1
 
Top Final Standings:
 1.Gray's Inn SC  
 2.Axum SC
 3.Albion Mountain SC
 4.Highgate United FC
 
Playoffs

Semifinals

First Leg [Mar 29]
Axum FC                   -  Highgate United FC
Gray's Inn SC             -  Albion Mountain SC   
 
Second Leg [Apr ?]
Highgate United FC        -  Axum FC                  [Axum 3-1 on agg]
Albion Mountain SC        -  Gray's Inn SC            [Gray's Inn 3-1 on agg]    
 
Third Place Match [Apr 2]
Albion Mountain SC       bt  Highgate United FC
 
Final [Apr 2]
Gray's Inn SC            1-0 Axum FC
 
FA Knock-out

Semifinals
[May 29]
Axum FC                  6-2 Enfield FC
[date ?]   
Gray's Inn SC            bt  [?]
 
Final [Jun 5]
Gray's Inn SC            1-0 Axum FC  


St Thomas

Major League

Reported Table (Jan 10): 

 1.Bath SC                             6   4  1  1   6- 2  13
 2.Seaforth SC                         6   3  3  0  12- 2  12
 3.Delta Force FC                      6   3  2  1   6- 5  11
 4.York United SC                      6   2  2  2   4- 3   8
 5.Baptist Alliance FC                 5   2  2  1   4- 3   8
 6.Danvers Pen FC                      5   1  2  2   6- 6   5
 7.Prospect FC                         6   1  2  3   9-12   5
 8.Heartease United                    6   0  0  6   4-16   0 
NB: total goal difference +2
 
Mid-season Final [Jan 24]
Seaforth SC               -  Bath SC  
 
Final [Apr 6]
York United SC           1-0 Baptist Alliance FC
 
FA Knock-out
 
Final [Feb 17]
York United SC            -  Danvers Pen FC 
 
Division One
 
Final [Oct 9?]
Yallah All Star          2-1 Ramble YC


Trelawny 

Major League

12 participating teams in 2 zones
 
Mid-season Champions: Rio Bueno FC
 
Playoffs

Semifinals

First Legs [Jun 20]
Bunker's Hill FC         1-2 Holland United FC  
Spicy Hill SC            1-0 Rio Bueno FC  
 
Second Legs [Jun 26]
Holland United FC        1-1 Bunker's Hill FC  
Rio Bueno FC             1-0 Spicy Hill SC            [4-2 pen]
 
Third Place Match [Jul 3]
Spicy Hill SC            2-0 Bunker's Hill SC
 
Final [Jul 3]
Holland United FC        2-1 Rio Bueno FC
 
Presidents Cup

Quarterfinals
Rio Bueno FC             1-0 Clark's Town
Coopers Pen FC           3-0 Fire FC
Harmony FC               2-0 Daniel Town FC 
Spicy Hill SC            0-0 Bunker's Hill FC         [aet, Spicy Hill on pen]   
 
Semifinals [Oct 25]
Spicy Hill SC              -  Harmony FC
Coopers Pen FC             -  Rio Bueno FC
 
FA Knock-out

Start: Jan 13

Round 1
[Jan 13]
Granville FC             -  Village United FC
Invaders SC              -  Clark's Town
[Jan 16]
Harmony FC               bt  Fire FC
Spicy Hill SC            -  Kinloss FC
Holland United FC         -  Rio Bueno FC
[Jan 17]
Baca Star United         bt  Duanvale United FC
Daniel Town FC            -  Coopers Pen FC
[Jan 19]
Salt Marsh United         -  Bunker's Hill FC  
 
Final [Feb 6]
Baca Star United         1-1 Harmony FC               [aet, 3-2 pen] 
 
Division One

Final
Invaders SC              drw Granville FC             [4-3 pen] 


Westmoreland

Major League

Start: Aug 8
 
Playoffs
 
Semifinals
Roaring River YC     1-1 bt  Straths FC
Three Miles Rivers FC    bt  N.N.                     [on agg] 
 
Final [May 19]
Three Miles River FC     2-0 Roaring River YC 
 
 

2014/15

2016/17

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.