Yugoslavia 1950


Prva savezna liga 1950
Kup 1950
Druga savezna liga 1950
Treća savezna liga 1950

Prva savezna liga 1950

Final Table:

 1.Hajduk (Split)           18 10  8  0  28-13  28                Champions
 2.Crvena zvezda (Beograd)  18 12  2  4  44-18  26  [g.a.: 2.44]
 3.Partizan (Beograd)       18 12  2  4  46-19  26  [g.a.: 2.42]
 4.Dinamo (Zagreb)          18  9  4  5  23-17  22
 5.Sarajevo                 18  7  3  8  30-27  17
 6.Naša krila (Zemun)       18  5  4  9  18-29  14  [g.a.: 0.62]  Disbanded after the season
 7.BSK (Beograd)            18  4  6  8  19-32  14  [g.a.: 0.59]  [*]
 8.Lokomotiva (Zagreb)      18  4  5  9  18-28  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Spartak (Subotica)       18  3  4 11  15-29  10  [g.a.: 0.52]  Relegation Playoff
--------------------------------------------------
10.Budućnost (Titograd)     18  3  4 11  15-44  10  [g.a.: 0.34]  Relegated

[*] Metalac were renamed BSK during the summer break

Round 1
[Mar 4]
Metalac          4-1 Budućnost        
  [Čabrić (3), Panić; Habić]
[Mar 5]
Crvena zvezda    1-0 Lokomotiva       
  [Mitić]
Dinamo           2-1 Partizan         
  [Wölfl (2); Valok]
Naša krila       3-0 Sarajevo         
  [Borovic, Damjanović, Pečenčić]
Spartak          0-1 Hajduk           
  [Luštica]

Round 2 [Mar 12]
Metalac          0-2 Dinamo           
  [Gruškovnjak, Wölfl]
Budućnost        2-0 Spartak          
  [Darmanović (2)]
Lokomotiva       0-1 Hajduk           
  [Viđak]
Partizan         2-1 Naša krila       
  [Senčar, Mihajlović; Pečenčić]
Sarajevo         0-2 Crvena zvezda    
  [Mitić, Antić]

Round 3 [Mar 19]
Crvena zvezda    3-1 Partizan         
  [Tomašević, Antić, Vukosavljević; Pajević]
Dinamo           2-0 Budućnost        
  [Wölfl (2)]
Naša krila       2-3 Metalac          
  [Damjanović (2); Čabrić (2), Stanković]
Sarajevo         1-1 Hajduk           
  [own goal; Matošić]
Spartak          2-1 Lokomotiva       
  [Prčić (2); Bobek]

Round 4
[Mar 28]
Metalac          2-5 Crvena zvezda    
  [Leškov, own goal; Vukosavljević (2), Stanković, Tomašević, Palfi]
[Mar 29]
Budućnost        0-1 Lokomotiva       
  [Firm]
Dinamo           1-1 Naša krila       
  [Strnad; Borovic]
Partizan         0-0 Hajduk           
Sarajevo         4-0 Spartak          
  [Lovrić I (2), Žigante, Žigman]

Round 5
[Apr 2]
Lokomotiva       1-2 Sarajevo         
  [Cimermančić; Žigman, Švaljek]
[Apr 19]
Crvena zvezda    3-0 Dinamo           
  [Tomašević (3)]
[Apr 20]
Metalac          2-2 Hajduk           
  [Tasić, Čabrić; Matošić, own goal]
Naša krila       0-0 Budućnost        
Spartak          0-1 Partizan         
  [Pajević]

Round 6
[Apr 9]
Metalac          1-1 Spartak          
  [Leškov; Kopilović]
Dinamo           1-3 Hajduk           
  [Wölfl; Viđak, Matošić, own goal]
[Apr 26]
Partizan         4-1 Lokomotiva       
  [Valok (2), Bobek, Atanacković; Kapetanović]
[Apr 27]
Naša krila       0-1 Crvena zvezda    
  [Tomašević]
[May 7]
Budućnost        2-1 Sarajevo         
  [Čelebić (2); Žigman]

Round 7 [Apr 16]
Crvena zvezda    4-0 Budućnost        
  [Mitić (2), Stanković, Takač]
Lokomotiva       2-0 Metalac          
  [Firm, Andročec]
Naša krila       0-1 Hajduk           
  [Viđak]
Sarajevo         2-5 Partizan         
  [Glavočević (2); Valok (2), Mihajlović, Atanacković, Bobek]
Spartak          2-2 Dinamo           
  [Prčić, Gemeri; Benko, Wölfl]

Round 8
[Apr 22]
Metalac          0-0 Sarajevo         
Naša krila       2-1 Spartak          
  [Zlatković, Pečenčić; Gemeš]
[Apr 23]
Budućnost        2-4 Partizan         
  [Savović, Čelebić; Valok (3), Čajkovski]
Crvena zvezda    2-2 Hajduk           
  [Mitić, Vukosavljević; Matošić (2)]
Dinamo           1-1 Lokomotiva       
  [Wölfl; Firm]

Round 9
[Apr 30]
Budućnost        1-2 Hajduk           
  [Mugoša; Luštica, Andrijašević]
[May 1]
Lokomotiva       0-2 Naša krila       
  [Zlatković, Pečenčić]
Sarajevo         1-0 Dinamo           
  [Arih]
[May 7]
Partizan         0-1 Metalac          
  [Begovac]
Spartak          1-2 Crvena zvezda    
  [Azucki; Palfi, Ognjanov]

NB: Hajduk played all matches in the first half of the season away from home
    due to work on their home ground

Halfway Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)   9  8  1  0  23- 6  17
 2.Hajduk (Split)            9  5  4  0  13- 7  14
 3.Partizan (Beograd)        9  5  1  3  18-12  11
 4.Dinamo (Zagreb)           9  3  3  3  11-12   9  [g.a.: 0.92]
 5.Metalac (Beograd)         9  3  3  3  13-15   9  [g.a.: 0.87]
 6.Naša krila (Zemun)        9  3  2  4  11- 9   8  [g.a.: 1.22]
 7.Sarajevo                  9  3  2  4  11-14   8  [g.a.: 0.79]
 8.Lokomotiva (Zagreb)       9  2  1  6   7-13   5  [g.a.: 0.54]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Budućnost (Titograd)      9  2  1  6   8-18   5  [g.a.: 0.44]
--------------------------------------------------
10.Spartak (Subotica)        9  1  2  6   7-16   4

NB: Metalac were renamed BSK during the summer break

Round 10 [Aug 20]
Budućnost        0-0 BSK              
Hajduk           2-0 Spartak          
  [Vukas, Luštica]
Lokomotiva       2-2 Crvena zvezda    
  [Jelačić, Koželj; Takač, Mitić]
Partizan         2-0 Dinamo           
  [Valok (2)]
Sarajevo         3-0 Naša krila       
  [Žigman, Konjevod, Žigante]

Round 11
[Aug 26]
Crvena zvezda    4-2 Sarajevo         
  [Kujundžić, Ognjanov, Tomašević, Mitić; Konjevod, Žigman]
[Aug 27]
Dinamo           1-1 BSK              
  [Strnad; Živanović]
Hajduk           1-1 Lokomotiva       
  [Vukas; Jelačić]
Naša krila       1-3 Partizan         
  [Kovačević; Mihajlović, Pajević, own goal]
Spartak          1-1 Budućnost        
  [Gemeri; Darmanović]

Round 12
[Sep 16]
BSK              0-1 Naša krila       
  [own goal]
Lokomotiva       1-1 Spartak          
  [Firm; Prčić]
[Sep 17]
Budućnost        0-1 Dinamo           
  [Benko]
Hajduk           2-2 Sarajevo         
  [Viđak (2); Žigman, Konjevod]
Partizan         2-1 Crvena zvezda    
  [Valok, Mihajlović; Tomašević]

Round 13
[Sep 23]
Naša krila       0-2 Dinamo           
  [Strnad, Čajkovski]
[Sep 24]
Crvena zvezda    3-0 BSK              
  [Jezerkić, Ognjanov, Stanković]
Hajduk           0-0 Partizan         
Lokomotiva       2-0 Budućnost        
  [Kapetanović, Bobek]
Spartak          0-1 Sarajevo         
  [Arih]

Round 14 [Oct 1]
Budućnost        2-2 Naša krila       
  [Darmanović, Popović; Kovačević, Brnjevarac]
Dinamo           1-0 Crvena zvezda    
  [Pukšec]
Hajduk           5-2 BSK              
  [Vukas (2), Krstulović, Arapović, I. Radovniković; Cokić, Panić]
Partizan         3-0 Spartak          
  [Mihajlović, Valok, Hočevar]
Sarajevo         4-0 Lokomotiva       
  [Žigman (2), Lovrić I, Žigante]

Round 15
[Oct 15]
Crvena zvezda    6-0 Naša krila       
  [Tomašević (4), Vukosavljević, Mitić]
Hajduk           1-0 Dinamo           
  [I. Radovniković]
Sarajevo         6-1 Budućnost        
  [Žigman (2), Brozović, Žigante, Lovrić I, Lovrić II; Živković]
[Oct 18]
Lokomotiva       3-1 Partizan         
  [Firm (2), Lokošek; Hočevar]
[Nov 5]
Spartak          2-0 BSK              
  [Gemeri, Gemeš]

Round 16 [Oct 22]
BSK              1-1 Lokomotiva       
  [Leškov; Firm]
Budućnost        3-2 Crvena zvezda    
  [Darmanović, Čelebić, Paćuka; Tomašević, Mitić]
Dinamo           2-1 Spartak          
  [Wölfl, Režek; Azucki]
Hajduk           0-0 Naša krila       
Partizan         3-1 Sarajevo         
  [Bobek, Atanacković, Čajkovski; Žigante]

Round 17
[Oct 29]
Hajduk           2-1 Crvena zvezda    
  [Vukas, Broketa; Mitić]
Partizan        10-0 Budućnost        
  [Valok (4), Atanacković, Bobek, Pajević, Čajkovski, Mihajlović, own goal]
Sarajevo         0-1 BSK              
  [Begovac]
Spartak          3-1 Naša krila       
  [Vorgučin (3); Petrović]
[Nov 1]
Lokomotiva       0-3 Dinamo           
  [Čajkovski (2), Benko]

Round 18
[Oct 15]
BSK              1-4 Partizan         
  [Živanović; Bobek (2), Valok, Atanacković]
[Nov 12]
Crvena zvezda    2-0 Spartak          
  [Tomašević, Mitić]
Dinamo           2-0 Sarajevo         
  [Wölfl, Dvornić]
Hajduk           2-0 Budućnost        
  [Luštica, own goal]
Naša krila       2-1 Lokomotiva       
  [Pečenčić (2); Bobek]

Final Table:

 1.Hajduk (Split)           18 10  8  0  28-13  28                Champions
 2.Crvena zvezda (Beograd)  18 12  2  4  44-18  26  [g.a.: 2.44]
 3.Partizan (Beograd)       18 12  2  4  46-19  26  [g.a.: 2.42]
 4.Dinamo (Zagreb)          18  9  4  5  23-17  22
 5.Sarajevo                 18  7  3  8  30-27  17
 6.Naša krila (Zemun)       18  5  4  9  18-29  14  [g.a.: 0.62]  Disbanded after the season
 7.BSK (Beograd)            18  4  6  8  19-32  14  [g.a.: 0.59]  [*]
 8.Lokomotiva (Zagreb)      18  4  5  9  18-28  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Spartak (Subotica)       18  3  4 11  15-29  10  [g.a.: 0.52]  Relegation Playoff
--------------------------------------------------
10.Budućnost (Titograd)     18  3  4 11  15-44  10  [g.a.: 0.34]  Relegated

[*] Metalac were renamed BSK during the summer break

Cross-Table: Haj Crv Par Din Sar Naš M/B Lok Spa  Bud        home record         away record
Hajduk       xxx 2-1 0-0 1-0 2-2 0-0 5-2 1-1 2-0  2-0     9  5 4 0 15- 6 14   9  5 4 0 13- 7 14
Crv. zvezda  2-2 xxx 3-1 3-0 4-2 6-0 3-0 1-0 2-0  4-0     9  8 1 0 28- 5 17   9  4 1 4 16-13  9
Partizan     0-0 2-1 xxx 2-0 3-1 2-1 0-1 4-1 3-0 10-0     9  7 1 1 26- 5 15   9  5 1 3 20-14 11
Dinamo       1-3 1-0 2-1 xxx 2-0 1-1 1-1 1-1 2-1  2-0     9  5 3 1 13- 8 13   9  4 1 4 10- 9  9
Sarajevo     1-1 0-2 2-5 1-0 xxx 3-0 0-1 4-0 4-0  6-1     9  5 1 3 21-10 11   9  2 2 5  9-17  6
Naša Krila   0-1 0-1 1-3 0-2 3-0 xxx 2-3 2-1 2-1  0-0     9  3 1 5 10-12  7   9  2 3 4  8-17  7
Metalac/BSK  2-2 2-5 1-4 0-2 0-0 0-1 xxx 1-1 1-1  4-1     9  1 4 4 11-17  6   9  3 2 4  8-15  8
Lokomotiva   0-1 2-2 3-1 0-3 1-2 0-2 2-0 xxx 1-1  2-0     9  3 2 4 11-12  8   9  1 3 5  7-16  5
Spartak      0-1 1-2 0-1 2-2 0-1 3-1 2-0 2-1 xxx  1-1     9  3 2 4 11-10  8   9  0 2 7  4-19  2
Budućnost    1-2 3-2 2-4 0-1 2-1 2-2 0-0 0-1 2-0  xxx     9  3 2 4 12-13  8   9  0 2 7  3-31  2

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Feb 18, 1951]
Spartak          3-3 Odred            

Second Leg [Feb 25, 1951]
Odred            0-0 Spartak          

Playoff [Feb 27, 1951]
Odred            2-2 Spartak          [aet]

NB: Spartak won on coin toss, both teams remained at former level

Kup 1950

1/32 Finals
[Nov 26]
Borac Banja Luka         2-1 Sloboda Tuzla            
Branik Maribor           0-3 Metalac Zagreb           
  [Metle (2), Bosanac]
BSK Beograd              2-0 Slavija Beograd          
  [Cokić, Živanović]
Crv. zastava Kragujevac  0-3 Dinamo Zaječar           [aet]
Crv. zvijezda Slav. Brod 0-7 Odred Ljubljana          
Dinamo Vinkovci          0-8 Borac Zagreb             
Gregorčič Jesenice       4-0 Proleter Pula            
Jedinstvo Brčko          1-6 Lokomotiva Zagreb        
Jedinstvo Zemun          2-1 Dinamo Pančevo           
Kvarner Rijeka           5-2 Slavija Karlovac         
Murska Sobota            6-3 Radnik Kutina            
Napredak Kruševac        5-2 Rabotnički Skopje        
Naša Krila Zemun         awd Tekstilac Zagreb         [awarded 0-3]
Naša Krila II Zemun      awd Sarajevo                 [awarded 0-3]
Podrinje Šabac           2-1 Radnički II Beograd      [aet]
Polet Sombor             1-2 Radnički Beograd         
Proleter Osijek          awd Budućnost Valjevo        [awarded 3-0]
Proleter Zrenjanin       awd Bratstvo Subotica        [awarded 3-0]
Rabotnik Bitola          3-1 Milicionar Skopje        
Rudar Trbovlje           1-5 Dinamo Zagreb            
  [N.N.; Senčar (3), Wölfl, Z.Čajkovski]
Spartak Subotica         5-1 Edjišeg Novi Sad         
  [Gemeri (2), Pozder, Vorgučin, own goal; Ljotić]
Sutjeska Nikšić          0-2 Budućnost Titograd       
Šar Tetovo               4-1 11. Oktobar Kumanovo     
Šibenik                  0-2 Hajduk Split             
  [Šenauer, I.Radovniković]
Tekstilac Derventa       2-0 Srem Sremska Mitrovica   
Tekstilac Varaždin       5-1 Garnizon Škofja Loka     
Vardar Skopje            5-1 Radnički Svilajnac       
Velež Mostar             5-1 Lovćen Cetinje           
Zagreb                   0-2 Vojvodina Novi Sad       
  [Šereš, Krstić]
Železničar Ljubljana     0-3 Crvena zvezda Beograd    
  [Mitić (2), Đajić]
Željezničar Sarajevo     0-2 Sloga Rankovićevo        
[Nov 27]
6. Oktobar Kikinda       1-4 Partizan Beograd         

1/16 Finals
[Nov 29]
Borac Zagreb             0-2 Napredak Kruševac        
  [Tanasković, Župac]
Crvena zvezda Beograd    3-0 Metalac Zagreb           
  [Jezerkić (2), Vukosavljević]
Murska Sobota            5-2 Tekstilac Zagreb         
Odred Ljubljana          1-0 Borac Banja Luka         
Proleter Osijek          3-1 Proleter Zrenjanin       
Radnički Beograd         4-0 Jedinstvo Zemun          
  [Petaković (4)]
Vardar Skopje            2-1 Vojvodina Novi Sad       
Velež Mostar             2-2 Tekstilac Varaždin       [aet; Tekstilac on lots]
[Nov 30]
BSK Beograd             10-1 Sloga Rankovićevo        
  [Antić (4), Panić (3), Leškov (2), Živanović; Ćirić]
Budućnost Titograd       0-0 Spartak Subotica         [aet; Budućnost on lots]
Dinamo Zagreb            6-1 Lokomotiva Zagreb        
  [Wölfl (3), Režek (2), Senčar; Jelačić]
Gregorčič Jesenice       1-2 Tekstilac Derventa       
Hajduk Split             awd Dinamo Zaječar           [awarded 3-0]
Kvarner Rijeka           0-1 Partizan Beograd         
  [Bobek]
Podrinje Šabac           8-0 Šar Tetovo               
Sarajevo                11-0 Rabotnik Bitola          
  [Lovrić I (5), Žigante (3), Konjevod (2), Arih, N.N.]

1/8 Finals
[Dec 2]
Crvena zvezda Beograd    8-1 Odred Ljubljana          
  [Tomašević (4), Vukosavljević (2), Jezerkić, Mitić; Keržan]
[Dec 3]
Dinamo Zagreb            6-0 Podrinje Šabac           
  [Wölfl (3), Pukšec (2), Čajkovski]
Hajduk Split            15-0 Murska Sobota            
  [Šenauer (4), Krstulović (4), Mladinić (3), Matošić (3), Viđak]
Napredak Kruševac        0-1 BSK Beograd              
  [Panić]
Partizan Beograd         5-1 Proleter Osijek          
  [Bobek (3), Pajević (2); Šestak]
Radnički Beograd         4-0 Budućnost Titograd       
  [Petaković (3), Josipović]
Tekstilac Varaždin       2-0 Vardar Skopje            
  [Čop, Novko]
[Dec 4]
Tekstilac Derventa       1-8 Sarajevo                 
  [Tarabar; Arih (3), Žigante (2), Živkov, own goal, own goal]

Quarterfinals [Dec 10]
Dinamo Zagreb            4-0 Sarajevo                 
  [Čajkovski (2), Wölfl, Strnad]
Hajduk Split             4-3 Radnički Beograd         
  [Broketa (2), Krstulović (2); Pavlović, Drakulić, Petaković]
Partizan Beograd         3-0 BSK Beograd              
  [Pajević, Atanacković, Bobek]
Tekstilac Varaždin       0-2 Crvena zvezda Beograd    
  [Vukosavljević (2)]

Semifinals [Dec 17]
Crvena zvezda Beograd    1-0 Partizan Beograd         
  [Ognjanov]
Dinamo Zagreb            2-1 Hajduk Split             [aet]
  [Wölfl, Horvat; I.Radovniković]

Final [Dec 24]
Crvena zvezda Beograd    1-1 Dinamo Zagreb            [aet]
  [Ognjanov; Wölfl]

Final Replay [Dec 31]
Crvena zvezda Beograd    3-0 Dinamo Zagreb            
  [Vukosavljević, Ognjanov, Tomašević]

Druga savezna liga 1950

Final Table:

 1.Borac (Zagreb)           20 10  5  5  46-19  25  [*]           Promoted
 2.Sloga (Novi Sad)         20 10  4  6  44-16  24  [g.a.: 2.75]  Promoted
 3.Napredak (Kruševac)      20  9  6  5  33-22  24  [g.a.: 1.50]  Promoted
 4.Podrinje (Šabac)         20  8  7  5  29-22  23                Promoted
--------------------------------------------------
 5.Odred (Ljubljana)        20  8  6  6  26-16  22  [g.a.: 1.63]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Proleter (Osijek)        20  8  6  6  32-30  22  [g.a.: 1.07]
 7.Kvarner (Rijeka)         20  8  5  7  39-31  21  [g.a.: 1.26]
 8.Metalac (Zagreb)         20  8  5  7  27-22  21  [g.a.: 1.23]
 9.Vardar (Skopje)          20  8  4  8  28-22  20
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Željezničar (Sarajevo)   20  6  5  9  21-40  17                Relegation Playoff
--------------------------------------------------
11.11 Oktomvri (Kumanovo)   20  0  1 19  10-95   1                Relegated

[*] Milicionar (Zagreb) changed name to Borac on Sep 4, 1950

NB: Podrinje (Šabac) were renamed Mačva after the season;
    Sloga (Novi Sad) were renamed Vojvodina after the season

NB: Željezničar (Sarajevo) remained at second level following playoffs

Promoted: Dinamo (Pančevo), Radnički (Beograd), Velež (Mostar), Zagreb (all directly);
          Bokelj (Kotor), Proleter (Zrenjanin), Rabotnički (Skopje), Rudar (Trbovlje),
          Tekstilac (Varaždin) (after playoffs)


Treća savezna liga 1950

Final Table:

 1.Radnički (Beograd)       22 12  8  2  66-15  32                Promoted
 2.Velež (Mostar)           22 13  3  6  36-21  29  [g.a.: 1.71]  Promoted
 3.Dinamo (Pančevo)         22 11  7  4  39-23  29  [g.a.: 1.69]  Promoted
 4.Zagreb                   22 10  8  4  33-20  28                Promoted
--------------------------------------------------
 5.Šibenik                  22 12  2  8  32-25  26  
 6.Milicionar (Skopje)      22 11  3  8  32-28  25  
 7.Proleter (Zrenjanin)     22  9  6  7  24-23  24  
 8.Borac (Banja Luka)       22  8  7  7  30-25  23  
 9.Rabotnički (Skopje)      22  7  7  8  24-34  21
10.Sutjeska (Nikšić)        22  3  5 14  16-42  11                
11.Rudar (Trbovlje)         22  4  2 16  20-52  10 
12.Železničar (Ljubljana)   22  3  0 19   8-52   6               


1948/49.

1952.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Darko Terzić for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Darko Terzić
Last updated: 19 May 2024

(C) Copyright Darko Terzić and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.