Liberia 2021/22


First Division
Cup Tournaments
Second Division
Third Division
National County Meet 2021/22

First Division 2021/22

Final Table:

 1.Watanga FC                 22  13  3  6  37-17  42       Champions
 2.Bea Mountain FC            22  11  8  3  32-20  41
 3.LISCR                      22   9  9  4  42-26  36
 4.Freeport FC                22   8  9  5  35-26  33
 5.Nimba Kwado                22   9  6  7  25-18  33
 6.Nimba United               22  10  2 10  31-38  32
 7.Mighty Barrolle            22   7 10  5  31-34  31
 8.LPRC Oilers                22   8  5  9  32-26  29  [C]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.MC Breweries               22   6  5 11  22-39  23       First Relegation Playoff
10.Invincible Eleven          22   5  7 10  21-30  22  [*]  First Relegation Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Heaven Eleven FC           22   4  8 10  16-34  20  [P]  Second Relegation Playoff
12.Sandi FC                   22   4  4 14  22-38  16  [P]  Second Relegation Playoff
NB: if the difference between ninth and tenth place would have been six points or more,
    the ninth placed team would have remained at the top level automatically;
    originally three teams were to be relegated but after it was decided to extend the top
    level to 14 clubs, an additional relegation playoff between the bottom-3 was organised

[*] Invincible Eleven obtained the license of promoted side Barrack Young Controllers II

Round 1 [Nov 3]
LPRC Oilers               3-0 Sandi                     
LISCR                     1-0 Invincible Eleven         
Nimba Kwado               0-0 Heaven Eleven             
Watanga                   4-0 Nimba United              
Bea Mountain              1-1 MC Breweries              
Mighty Barrolle           2-2 Freeport                  

Round 2 [Nov 7]
LPRC Oilers               0-0 LISCR                     
Sandi                     0-0 Freeport                  
MC Breweries              3-0 Mighty Barrolle           
Nimba United              1-2 Bea Mountain              
Invincible Eleven         2-1 Nimba Kwado               
Heaven Eleven             1-0 Watanga                   

Round 3 [Nov 14]
LISCR                     8-2 Sandi                     
Nimba Kwado               1-0 LPRC Oilers               
Watanga                   3-0 Invincible Eleven         
Bea Mountain              1-0 Heaven Eleven             
Mighty Barrolle           1-1 Nimba United              
Freeport                  2-0 MC Breweries              

Round 4 [Nov 21]
LISCR                     1-2 Nimba Kwado               
LPRC Oilers               2-2 Watanga                   
Sandi                     1-0 MC Breweries              
Nimba United              1-5 Freeport                  
Heaven Eleven             1-1 Mighty Barrolle           
Invincible Eleven         0-3 Bea Mountain              

Round 5
[Dec 1]
MC Breweries              3-1 Nimba United              
Watanga                   0-1 LISCR                     
Freeport                  5-1 Heaven Eleven             
Mighty Barrolle           1-1 Invincible Eleven         
Nimba Kwado               1-0 Sandi                     
[Dec 15]
Bea Mountain              0-0 LPRC Oilers               

Round 6
[Dec 5]
LISCR                     awd Bea Mountain              [awarded 2-0; abandoned at 1-2
Heaven Eleven             2-2 MC Breweries               in 81' due to attack on referee 
Invincible Eleven         0-1 Freeport                   by Bea Mountain player]
Sandi                     1-2 Nimba United              
Nimba Kwado               0-0 Watanga                   
[Dec 10]
LPRC Oilers               0-0 Mighty Barrolle           

Round 7
[Dec 12]
MC Breweries              1-0 Invincible Eleven         
Mighty Barrolle           2-2 LISCR                     
Bea Mountain              0-0 Nimba Kwado               
Watanga                   1-0 Sandi                     
[Dec 26]
Nimba United              1-2 Heaven Eleven             
Freeport                  1-1 LPRC Oilers               

Round 8 [Dec 30]
Invincible Eleven         3-2 Nimba United              
LPRC Oilers               4-1 MC Breweries              
Nimba Kwado               2-2 Mighty Barrolle           
Watanga                   1-3 Bea Mountain              
LISCR                     1-1 Freeport                  
Sandi                     3-0 Heaven Eleven             

Round 9
[Jan 6]
Bea Mountain              2-1 Sandi                     
Mighty Barrolle           0-3 Watanga                   
MC Breweries              2-1 LISCR                     
Nimba United              2-1 LPRC Oilers               [awarded 3-0?]
Heaven Eleven             1-1 Invincible Eleven         
[Jan 20]
Freeport                  3-2 Nimba Kwado               

Round 10 [Jan 23]
Bea Mountain              2-2 Mighty Barrolle           
LPRC Oilers               3-1 Heaven Eleven             
Nimba Kwado               0-0 MC Breweries              
LISCR                     2-3 Nimba United              
Sandi                     awd Invincible Eleven         [awarded 2-0, Invincible Eleven
Watanga                   3-2 Freeport                   showed without player cards]

Round 11 [Jan 30]
MC Breweries              0-3 Watanga                   
Mighty Barrolle           2-0 Sandi                     
Nimba United              0-1 Nimba Kwado               
Heaven Eleven             awd LISCR                     [awarded 0-2; Heaven Eleven failed
Invincible Eleven         0-2 LPRC Oilers                to register match day squad]
Freeport                  1-1 Bea Mountain              

Halfway Table:

 1.Freeport FC                11   5  5  1  23-12  20
 2.Watanga FC                 11   6  2  3  20- 9  20
 3.Bea Mountain FC            11   5  5  1  15- 9  20
 4.LISCR                      11   5  3  3  21-12  18
 5.LPRC Oilers                11   4  5  2  16- 8  17  [C]
 6.Nimba Kwado                11   4  5  2  10- 8  17
 7.MC Breweries               11   4  3  4  13-15  15
 8.Mighty Barrolle            11   1  8  2  13-17  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Sandi FC                   11   3  1  7  10-19  10  [P]
10.Heaven Eleven FC           11   2  4  5   9-19  10  [P]
-----------------------------------------------------
11.Nimba United               11   3  1  7  14-25  10
12.Invincible Eleven          11   2  2  7   7-18   8  [*]

[*] Invincible Eleven obtained the license of promoted side Barrack Young Controllers II

Round 12 [Feb 6]
Sandi                     1-2 LPRC Oilers               
Invincible Eleven         0-0 LISCR                     
Heaven Eleven             0-5 Nimba Kwado               
Nimba United              2-1 Watanga                   
MC Breweries              2-2 Bea Mountain              
Freeport                  1-0 Mighty Barrolle           

Round 13 [Feb 13]
Freeport                  0-0 Sandi                     
Bea Mountain              0-1 Nimba United              
Mighty Barrolle           2-0 MC Breweries              
Nimba Kwado               2-0 Invincible Eleven         
Watanga                   1-0 Heaven Eleven             
LISCR                     5-1 LPRC Oilers               

Round 14 [Feb 20]
MC Breweries              0-1 Freeport                  
Sandi                     2-2 LISCR                     
Heaven Eleven             0-0 Bea Mountain              
Nimba United              1-2 Mighty Barrolle           
LPRC Oilers               1-0 Nimba Kwado               
Invincible Eleven         0-0 Watanga                   

Round 15 [Feb 27]
Nimba Kwado               0-1 LISCR                     
Watanga                   1-0 LPRC Oilers               
MC Breweries              1-2 Sandi                     
Freeport                  3-1 Nimba United              
Mighty Barrolle           2-1 Heaven Eleven             
Bea Mountain              2-2 Invincible Eleven         

Round 16 [Mar 6]
Invincible Eleven         2-3 Mighty Barrolle           
Sandi                     1-2 Nimba Kwado               
LPRC Oilers               0-1 Bea Mountain              
Heaven Eleven             0-0 Freeport                  
Nimba United              2-1 MC Breweries              
LISCR                     2-1 Watanga                   

Round 17 [Mar 13]
Bea Mountain              2-1 LISCR                     
Freeport                  1-1 Invincible Eleven         
Nimba United              2-1 Sandi                     
Mighty Barrolle           2-0 LPRC Oilers               
Watanga                   0-2 Nimba Kwado               
MC Breweries              2-1 Heaven Eleven             

Round 18 [Mar 20]
LPRC Oilers               4-2 Freeport                  
Invincible Eleven         3-0 MC Breweries              
Nimba Kwado               1-2 Bea Mountain              
Sandi                     1-2 Watanga                   
Heaven Eleven             0-2 Nimba United              
LISCR                     2-2 Mighty Barrolle           

Round 19 [Mar 27]
Bea Mountain              0-2 Watanga                   
Nimba United              1-1 Invincible Eleven         
MC Breweries              0-6 LPRC Oilers               
Mighty Barrolle           1-1 Nimba Kwado               
Heaven Eleven             1-1 Sandi                     
Freeport                  3-3 LISCR                     

Round 20 [Apr 3]
Sandi                     0-2 Bea Mountain              
Watanga                   4-1 Mighty Barrolle           
LISCR                     1-1 MC Breweries              
LPRC Oilers               2-3 Nimba United              
Nimba Kwado               1-0 Freeport                  
Invincible Eleven         0-1 Heaven Eleven             

Round 21 [Apr 10]
Invincible Eleven         3-2 Sandi                     
Heaven Eleven             1-0 LPRC Oilers               
Freeport                  0-2 Watanga                   
MC Breweries              2-1 Nimba Kwado               
Mighty Barrolle           1-4 Bea Mountain              
Nimba United              0-2 LISCR                     

Round 22 [Apr 17]
Watanga                   3-0 MC Breweries              
Sandi                     1-2 Mighty Barrolle           
Nimba Kwado               0-2 Nimba United              
LISCR                     2-2 Heaven Eleven             
LPRC Oilers               0-2 Invincible Eleven         
Bea Mountain              2-1 Freeport                  

Final Table:

 1.Watanga FC                 22  13  3  6  37-17  42       Champions
 2.Bea Mountain FC            22  11  8  3  32-20  41
 3.LISCR                      22   9  9  4  42-26  36
 4.Freeport FC                22   8  9  5  35-26  33
 5.Nimba Kwado                22   9  6  7  25-18  33
 6.Nimba United               22  10  2 10  31-38  32
 7.Mighty Barrolle            22   7 10  5  31-34  31
 8.LPRC Oilers                22   8  5  9  32-26  29  [C]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.MC Breweries               22   6  5 11  22-39  23       First Relegation Playoff
10.Invincible Eleven          22   5  7 10  21-30  22  [*]  First Relegation Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Heaven Eleven FC           22   4  8 10  16-34  20  [P]  Second Relegation Playoff
12.Sandi FC                   22   4  4 14  22-38  16  [P]  Second Relegation Playoff
NB: if the difference between ninth and tenth place would have been six points or more,
    the ninth placed team would have remained at the top level automatically;
    originally three teams were to be relegated but after it was decided to extend the top
    level to 14 clubs, an additional relegation playoff between the bottom-3 was organised

[*] Invincible Eleven obtained the license of promoted side Barrack Young Controllers II

First Relegation Playoff

First Leg [Apr 28, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
MC Breweries              0-2 Invincible Eleven         

Second Leg [May 1, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
Invincible Eleven         2-3 MC Breweries              

NB: Invincible Eleven remain at top level;
    MC Breweries to Second Relegation Playoff;
    in spite of the fact that both matches were in the same stadium, the
    away goal rule would have been applicable.

Second Relegation Playoff

[May 2, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
Heaven Eleven             3-2 Sandi                     

[May 5, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
MC Breweries              3-4 Sandi                     

[May 8, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
Heaven Eleven             0-0 MC Breweries              

Final Table:

10.Heaven Eleven FC            2   1  1  0   3- 2   4  [P]
11.Sandi FC                    2   1  0  1   6- 6   3  [P]
-----------------------------------------------------
12.MC Breweries                2   0  1  1   3- 4   1       Relegated


Cup Tournaments

Petro Trade Cup 2021/22

Round 1
[Dec 8]
Jubilee                   0-1 Bong Rangers              
Mighty Blue Angels        2-2 PAGS                      [2-4 pen]    
Junior Professionals      1-3 Nimba FC                  
Mighty Barrolle           0-3 LPRC Oilers               
Invincible Eleven         2-2 Small Town                [4-1 pen]     
NPA Anchors               2-1 Freeport                  
Life                      2-4 Ganta Almighty            
Cece United               0-3 Nimba United              
[date?]  
Sandi                     bt  Heaven Eleven             

Round 2 [Feb 23]
Watanga FC                1-2 Nimba FC
LISCR                     4-1 Ganta Almighty
Monrovia Club Breweries   1-0 NPA Anchors
BEA Mountain              2-0 Sandi FC
Tony FC                   2-1 Bong Rangers
Muscat FC                 4-0 PAGS
Nimba United              0-0 Invincible Eleven         [4-5 pen]
Nimba Kwado FC            0-0 LPRC Oilers               [5-4 pen]

Quarterfinals [Mar 2]
Bea Mountain              2-2 Tony FC                   [4-5 pen]
Monrovia Club Breweries   2-2 Nimba FC                  [2-4 pen]
LISCR FC                  3-1 Nimba Kwado FC
Muscat FC                 1-0 Invincible Eleven 

Semifinals

First Legs [Mar 16]
Nimba FC                  0-3 LISCR FC                  
Tony FC                   1-1 Muscat FC                 

Second Legs [Mar 23]
LISCR FC                  3-1 Nimba FC                  
Muscat FC                 0-1 Tony FC                   

Final [Apr 24]
LISCR FC                  2-2 Tony FC                   [aet, 4-2 pen]


Second Division 2021/22

Final Table:

 1.Cece United                26  18  1  7  53-25  55  [P]  Promoted
 2.Muscat FC                  26  14  7  5  57-38  49       Promoted
-----------------------------------------------------
 3.NPA Anchors FC             26  14  4  8  46-32  46  [R]  Promotion Playoff
 4.Jubilee FC                 26  12  8  6  35-27  44       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tony FC                    26  10  7  9  59-44  37
 6.Gardnersville FC           26  10  7  9  41-38  37
 7.Mighty Blue Angels FC      26   8  9  9  34-30  33
 8.Junior Professional FC     26   9  6 11  40-47  33
 9.Bong Rangers               26   8  8 10  33-44  32  [P]
10.Nimba FC                   26   8  6 12  49-55  30  [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Ganta Almighty FC          26   7  8 11  24-36  29       First Relegation Playoff
12.PAGS FC                    26   7  7 12  31-40  28  [P]  First Relegation Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Small Town FC              26   6 10 10  42-58  28  [R]  Second Relegation Playoff
14.Life FC                    26   4  6 16  35-65  18  [*]  Second Relegation Playoff
[*] JAI FC apparently were renamed Life FC
NB: originally three teams were to be relegated but after it was decided to extend the top
    level to 14 clubs, an additional relegation playoff between the bottom-3 is organised

Round 1 [Nov 2]
Muscat                    1-1 Tony                      
Ganta Almighty            0-2 Jubilee                   
PAGS                      1-0 Cece United               
Small Town                2-2 Junior Professional       
NPA Anchors               1-0 Gardnersville             
Nimba FC                  5-1 Life                      
Bong Rangers              0-0 Mighty Blue Angels        

Round 2 [Nov 6]
Tony                      0-0 Mighty Blue Angels        
Life                      0-2 Bong Rangers              
Gardnersville             1-2 Nimba FC                  
Junior Professional       1-0 NPA Anchors               
Cece United               2-1 Small Town                
Jubilee                   1-0 PAGS                      
Muscat                    2-3 Ganta Almighty            

Round 3 [Nov 13]
PAGS                      3-2 Muscat                    
Ganta Almighty            0-3 Tony                      
Small Town                1-1 Jubilee                   
NPA Anchors               1-2 Cece United               
Nimba FC                  1-1 Junior Professional       
Bong Rangers              1-1 Gardnersville             
Mighty Blue Angels        0-0 Life                      

Round 4 [Nov 20]
Cece United               4-2 Nimba FC                  
Tony                      4-0 Life                      
Gardnersville             0-3 Mighty Blue Angels        
Junior Professional       2-3 Bong Rangers              
Jubilee                   1-1 NPA Anchors               
Muscat                    3-2 Small Town                
Ganta Almighty            1-0 PAGS                      

Round 5 [Nov 27]
Bong Rangers              1-0 Cece United               
NPA Anchors               2-3 Muscat                    
Life                      2-5 Gardnersville             
Nimba FC                  0-1 Jubilee                   
PAGS                      0-2 Tony                      
Small Town                0-0 Ganta Almighty            
Mighty Blue Angels        4-0 Junior Professional       

Round 6 [Dec 4]
Muscat                    4-3 Nimba FC                  
Jubilee                   1-2 Bong Rangers              
Tony                      1-3 Gardnersville             
Ganta Almighty            0-1 NPA Anchors               
Cece United               0-0 Mighty Blue Angels        
PAGS                      1-1 Small Town                
Junior Professional       2-2 Life                      

Round 7
[Dec 11]
Mighty Blue Angels        1-1 Jubilee                   
NPA Anchors               1-1 PAGS                      
Nimba FC                  1-1 Ganta Almighty            
[Dec 26]
Life                      0-1 Cece United               
Bong Rangers              1-1 Muscat                    
Small Town                0-3 Tony                      
Gardnersville             3-2 Junior Professional       

Round 8 [Dec 29]
Cece United               3-0 Gardnersville             
Tony                      3-4 Junior Professional       
Jubilee                   1-0 Life                      
PAGS                      0-0 Nimba FC                  
Small Town                1-3 NPA Anchors               
Muscat                    2-1 Mighty Blue Angels        
Ganta Almighty            1-0 Bong Rangers              

Round 9 [Jan 5]
Nimba FC                  5-1 Small Town                
Bong Rangers              0-0 PAGS                      
Mighty Blue Angels        0-0 Ganta Almighty            
Life                      0-2 Muscat                    
Junior Professional       1-5 Cece United               
NPA Anchors               0-4 Tony                      
Gardnersville             0-1 Jubilee                   

Round 10 [Jan 15]
PAGS                      1-1 Mighty Blue Angels        
Small Town                0-0 Bong Rangers              
Tony                      1-0 Cece United               
Jubilee                   1-0 Junior Professional       
Muscat                    2-1 Gardnersville             
Ganta Almighty            2-2 Life                      
NPA Anchors               1-3 Nimba FC                  

Round 11 [Jan 22]
Cece United               1-3 Jubilee                   
Life                      1-2 PAGS                      
Mighty Blue Angels        8-1 Small Town                
Nimba FC                  2-3 Tony                      
Gardnersville             3-2 Ganta Almighty            
Bong Rangers              0-1 NPA Anchors               
Junior Professional       1-3 Muscat                    

Round 12 [Jan 29]
PAGS                      3-0 Gardnersville             
Small Town                4-2 Life                      
NPA Anchors               1-0 Mighty Blue Angels        
Ganta Almighty            1-3 Junior Professional       
Nimba FC                  2-2 Bong Rangers              
Tony                      2-3 Jubilee                   
Muscat                    0-2 Cece United               

Round 13 [Feb 5]
Bong Rangers              0-1 Tony                      
Mighty Blue Angels        2-3 Nimba FC                  
Life                      2-3 NPA Anchors               
Gardnersville             1-1 Small Town                
Junior Professional       1-1 PAGS                      
Cece United               2-0 Ganta Almighty            
Jubilee                   1-2 Muscat                    

Halfway Table:

 1.Jubilee FC                 13   8  3  2  18-10  27
 2.Tony FC                    13   8  2  3  28-13  26
-----------------------------------------------------
 3.Muscat FC                  13   8  2  3  27-21  26
 4.Cece United                13   8  1  4  22-11  25  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.NPA Anchors FC             13   6  2  5  16-18  20  [R]
 6.Nimba FC                   13   5  4  4  29-22  19  [R]
 7.PAGS FC                    13   4  6  3  13-11  18  [P]
 8.Bong Rangers               13   4  6  3  12-10  18  [P]
 9.Mighty Blue Angels FC      13   3  7  3  20- 9  16
10.Gardnersville FC           13   4  2  7  18-24  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Ganta Almighty FC          13   3  4  6  11-19  13
12.Junior Professional FC     13   3  4  6  20-29  13
-----------------------------------------------------
13.Small Town FC              13   1  6  6  15-31   9  [R]
14.Life FC                    13   0  3 10  12-33   3  [*]
[*] JAI FC apparently were renamed Life FC

Round 14 [Feb 12]
Tony                      0-0 Muscat                    
Jubilee                   1-0 Ganta Almighty            
Cece United               4-0 PAGS                      
Junior Professional       1-2 Small Town                
Gardnersville             1-0 NPA Anchors               
Life                      2-1 Nimba FC                  
Mighty Blue Angels        3-1 Bong Rangers              

Round 15 [Feb 19]
Mighty Blue Angels        1-0 Tony                      
Bong Rangers              1-0 Life                      
Nimba FC                  1-2 Gardnersville             
NPA Anchors               1-0 Junior Professional       
Small Town                2-6 Cece United               
PAGS                      1-2 Jubilee                   
Ganta Almighty            0-0 Muscat                    

Round 16 [Feb 26]
Muscat                    2-1 PAGS                      
Tony                      4-1 Ganta Almighty            
Jubilee                   2-0 Small Town                
Cece United               0-5 NPA Anchors               
Junior Professional       5-1 Nimba FC                  
Gardnersville             4-2 Bong Rangers              
Life                      1-1 Mighty Blue Angels        

Round 17 [Mar 5]
NPA Anchors               1-1 Jubilee                   
PAGS                      1-0 Ganta Almighty            
Small Town                3-3 Muscat                    
Mighty Blue Angels        0-0 Gardnersville             
Bong Rangers              3-0 Junior Professional       
Nimba FC                  1-3 Cece United               
Life                      2-6 Tony                      

Round 18 [Mar 12]
Cece United               4-1 Bong Rangers              
Junior Professional       2-1 Mighty Blue Angels        
Ganta Almighty            2-0 Small Town                
Tony                      2-2 PAGS                      
Jubilee                   4-1 Nimba FC                  
Gardnersville             1-1 Life                      
Muscat                    0-2 NPA Anchors               

Round 19 [Mar 19]
Nimba FC                  1-1 Muscat                    
Bong Rangers              0-0 Jubilee                   
Gardnersville             1-1 Tony                      
NPA Anchors               3-3 Ganta Almighty            
Mighty Blue Angels        1-3 Cece United               
Small Town                3-2 PAGS                      
Life                      3-1 Junior Professional       

Round 20 [Mar 30]
Jubilee                   0-2 Mighty Blue Angels        
PAGS                      2-3 NPA Anchors               
Ganta Almighty            3-0 Nimba FC                  
Cece United               2-0 Life                      
Muscat                    5-0 Bong Rangers              
Tony                      3-3 Small Town                
Junior Professional       3-2 Gardnersville             

Round 21 [Apr 2]
Gardnersville             0-1 Cece United               
Junior Professional       2-1 Tony                      
Life                      1-1 Jubilee                   
Nimba FC                  3-1 PAGS                      
NPA Anchors               1-0 Small Town                
Mighty Blue Angels        0-6 Muscat                    
Bong Rangers              0-0 Ganta Almighty            

Round 22 [Apr 9]
Small Town                2-2 Nimba FC                  
PAGS                      3-1 Bong Rangers              
Ganta Almighty            1-0 Mighty Blue Angels        
Muscat                    7-3 Life                      
Cece United               3-0 Junior Professional       
Tony                      2-3 NPA Anchors               
Jubilee                   0-3 Gardnersville             

Round 23 [Apr 16]
Life                      4-1 Ganta Almighty            [also reported 4-0]
Cece United               2-0 Tony                      
Junior Professional       0-0 Jubilee                   
Gardnersville             4-1 Muscat                    
Mighty Blue Angels        0-1 PAGS                      
Bong Rangers              1-2 Small Town                
Nimba FC                  3-2 NPA Anchors               

Round 24
[Apr 23]
Small Town                4-1 Mighty Blue Angels        
NPA Anchors               6-1 Bong Rangers              
Muscat                    1-1 Junior Professional       
Jubilee                   1-2 Cece United               
Ganta Almighty            1-1 Gardnersville             
PAGS                      2-4 Life                      
[Apr 27]
Tony                      2-3 Nimba FC                  

Round 25 [Apr 30]
Gardnersville             3-2 PAGS                      
Life                      2-5 Small Town                
Mighty Blue Angels        1-0 NPA Anchors               
Junior Professional       3-0 Ganta Almighty            
Bong Rangers              3-1 Nimba FC                  
Jubilee                   4-4 Tony                      
Cece United               1-2 Muscat                    

Round 26
Tony                      6-7 Bong Rangers              
Nimba FC                  2-3 Mighty Blue Angels        
NPA Anchors               3-0 Life                      
Small Town                1-1 Gardnersville             
PAGS                      0-2 Junior Professional       
Ganta Almighty            1-0 Cece United               
Muscat                    2-1 Jubilee                   

Final Table:

 1.Cece United                26  18  1  7  53-25  55  [P]  Promoted
 2.Muscat FC                  26  14  7  5  57-38  49       Promoted
-----------------------------------------------------
 3.NPA Anchors FC             26  14  4  8  46-32  46  [R]  Promotion Playoff
 4.Jubilee FC                 26  12  8  6  35-27  44       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tony FC                    26  10  7  9  59-44  37
 6.Gardnersville FC           26  10  7  9  41-38  37
 7.Mighty Blue Angels FC      26   8  9  9  34-30  33
 8.Junior Professional FC     26   9  6 11  40-47  33
 9.Bong Rangers               26   8  8 10  33-44  32  [P]
10.Nimba FC                   26   8  6 12  49-55  30  [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Ganta Almighty FC          26   7  8 11  24-36  29       First Relegation Playoff
12.PAGS FC                    26   7  7 12  31-40  28  [P]  First Relegation Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Small Town FC              26   6 10 10  42-58  28  [R]  Second Relegation Playoff
14.Life FC                    26   4  6 16  35-65  18  [*]  Second Relegation Playoff
[*] JAI FC apparently were renamed Life FC
NB: originally three teams were to be relegated but after it was decided to extend the top
    level to 14 clubs, an additional relegation playoff between the bottom-3 is organised

Promotion Playoff

First Leg [May 10, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
NPA Anchors               1-1 Jubilee                   

Second Leg [May 13, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
Jubilee                   1-1 NPA Anchors               [4-2 pen]

NB: Jubilee promoted

First Relegation Playoff

First Leg [May 9, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
Ganta Almighty            1-2 PAGS                      

Second Leg [May 11, Antoinette Tubman Stadium, Monrovia]
PAGS                      2-1 Ganta Almighty            

NB: PAGS remain at second level; Ganta Almighty to Second Relegation Playoff

Second Relegation Playoff

[May 11]
Small Town                0-1 Life                      
[May 14]
Life                      2-1 Ganta Almighty            
[May 16]
Ganta Almighty            0-0 Small Town                

Final Table:

12.Life FC                     2   2  0  0   3- 1   6
13.Ganta Almighty FC           2   0  1  1   1- 2   1
-----------------------------------------------------
14.Small Town FC               2   0  1  1   0- 1   1  [R]  Relegated


Third Division

County Stage | National Playoff

NB: played at county level with subsequent playoffs; there are
    15 county leagues: Bomi, Bong, Gbarpolu, Grand Bassa, Grand Cape Mount,
                       Grand Gedeh, Grand Kru, Lofa, Margibi, Maryland,
                       Montserrado, Nimba, River Gee, Rivercess, Sinoe. 

County Stage

Bomi County

Reported Table:

 1.United Boomers FC          14    8  5  1  24-10  29
 2.Bomi Future Stars FC       14    8  1  5  13- 9  25
 3.Blue Lake FC               13    7  3  3  23-11  24
 4.Kandakai FC                13    6  3  4  22-16  21
 5.Beh Town United FC         12    6  3  3  17-10  21
 6.Angels FC                  13    5  3  5  15-17  18
 7.Western Defenders FC       14    3  7  4  15-16  16
------------------------------------------------------
 8.Gibson FC                  14    2  1 11   7-27   7
 9.Bomi Young Survival        13    2  0 11   4-25   6
NB: total goal difference -1

Champions:  United Boomers FC
Runners-up: Blue Lake FC

NB: United Boomers FC and Angels FC (as cup winners?) to National Playoff

Source: https://ne-np.facebook.com/United-Boomers-Football-Club-102981418866207/  

Bong County

Available fixtures and results:

[Jan 19]
KUSA FC                    -  Future Bright Stars
[Jan 22]
Great Tiger United        2-0 Future Bright Stars
[Jan 23]
Golden Star FC            2-0 Brave Warriors
[Jan 26]
KUSA FC                   2-1 King Sao Boso FC 
[Jan 30]
Great Tiger United        0-1 King Sao Boso FC
Brave Warriors FC          -  Future Bright Stars  
[Feb 13]
KUSA FC                    -  Brave Warriors FC
[Feb 16]
TUSA FC                   2-1 KUSA FC 
King Sao Boso             1-1 Golden Star FC
[Feb 20]
Brave Warriors FC         3-2 Great Tiger United
Suayelleq FC              1-1 KUSA FC    
[Feb 27]
Future Bright Stars       3-0 Golden Star FC
Brave Warriors FC         2-0 Suayelleq FC  
King Sao Basso FC         0-0 TUSA FC
[Apr 30]
Bong Rangers FC           3-0 TUSA FC
[May 8?]
Golden Star               1-0 TUSA FC
KUSA FC                   2-1 New Generation
[May 9]
Great Tiger United        1-0 Gbarnga FC         
 
Champions:  TUSA FC
Runners-up: KUSA FC

NB: TUSA = Totota United Sport Association  

NB: top-2 to National Playoff

Source: https://www.facebook.com/theKpataweefamily/  

Gbarpolu County

Round 1 [Feb 20]
Bopolu                    2-2 Golden Stars   
Mighty Angel              bt  Bondi                     [by 2 goals]
FCYE                      bt  King Sao Boso             [by 1 goal]

Round 2 [Feb 26]
Golden Star               drw Mighty Angel
FCYE                      1-0 Bopolu                    
Bondi                     n/p King Sao Boso 
 
Table (Apr 9):

 1.Sappinah Golden Star FC     7   3  4  0    + 2  13
 2.King Sao Boso FC            7   3  2  2    + 1  11
 3.Bondi Community FC          7   3  1  3    - 1  10
 4.Mighty Angel FC             7   2  3  2    + 1   9
 5.FCYE FC                     7   2  1  4    - 1   7
 6.Bopolu FC                   7   1  3  3    - 2   6
 
NB: Golden Star were county champions 2019.
 
Final Round [Apr 30]
Bondi Community FC        bt  Mighty Angel FC    
 
Champions:  Bondi Community FC

Source: https://m.facebook.com/Voice-of-Gbarpolu-1023-FM-102487814631790/

NB: county excluded from National Playoff

Grand Bassa County

Round 1
[Dec 30]
Stylish FC                 -  Future Star FC
BYC FC                     -  Gilba FC

Round 11
[Mar 20]
Wee Defenders             0-0 Gilba FC
 
Top Final Table:

 1.Gilba FC (Buchanan)        11   8  1  2         25  Champions
 2.Wee Defenders              11   8  0  3         24 
 3.Future Stars

NB: Gilba FC and Wee Defenders qualified for playoff in Zwedru, Grand Gedeh County;
    in addition, the winners of the knockout tournament will qualify (eventually
    Future Stars qualified, possibly by finishing third in the league) 
 
Source: https://ne-np.facebook.com/Lfa-Sub-Association-Grand-Bassa-County-101388805124251/

NB: top-3 to National Playoff

Grand Cape Mount County

Zone A

Top Table (Mar 18):

 1.Ma Kula FC                  4   4  0  0         12
 2.Garwula FC                  4   3  1  0         10     
   Black Star FC
   Gola Konneh FC               
 
Round 5 [Mar 20]
Garwula                   1-0 Ma Kula
 
Zone B

Round 1
[Feb 20]
Tewor DSA                 1-0 Commie FC
[Feb 27]
Bo Rangers                awd Tewor DSA                 [awarded 0-2]
[Mar 12?]
Mel Messah FC             1-1 Tewor DSA

Halfway Table (Mar 20):

 1.Tewor DSA                   5   3  2  0   6- 2  11  [Tewor District Sports Association (Ngadohn Town)]
 2.Bo Rangers                  5   2  2  1  10- 6   8
 3.Commie FC                   5   2  2  1   9- 7   8
 4.Mel Messah FC               5   1  4  0   6- 5   7  [also written Maimassa FC]
 5.Piso Power                  5   0  3  2   5- 9   3
 6.MAFA Power                  5   0  1  4   6-13   1   

Champions:  Tewor FC
Runners-up: Ma Kula FC

Source: https://www.facebook.com/Tewor-District-Sport-Association-101449711720741/

NB: top-2 to National Playoff

Grand Gedeh County

Champions:  Sheriff FC
Runners-up: Gaye FC
Third:      Paris FC

NB: top-3 to National Playoff

Grand Kru County

Round 1
[Feb 5]
Filorken AED Star          -  Chinakaleh FC (Barclayville)
Lee United FC              -  Supreme Start FC
[Feb 6]
Ahteena FC                 -  Junior United FC 
Young Prof FC              -  Garraway Young Prof
 
Round 2
[Feb 3]
Supreme Start FC           -  Ahteena FC
Young Prof FC              -  Filorken AED Star
[Feb 13]
Garraway Young Prof        -  Chinakaleh FC
Junior United FC           -  Lee United FC
 
Round ?
[Mar 5]
Lee United FC             0-1 Ahteena FC (Grand Cess)
 
Table (Mar 9):

 1.Chinakaleh FC               4   4  0  0   6- 0  12
 2.Ahteenah FC                 4   3  1  0   6- 2  10
 3.Lee United                  4   2  1  1   6- 4   7
 4.Junior United               4   2  0  2   5- 3   6
 5.Filoreken AED Star FC       4   2  0  2   4- 3   6
 6.Young Professionals FC      4   2  0  2   4- 3   6
 7.Supreme Star FC             4   0  0  4   0- 8   0
 8.Garraway Young Pros FC      4   0  0  4   0- 8   0

Champions:  Chinakaleeh FC (Barclayville)

NB: champions to National Playoff

Source: https://ru-ru.facebook.com/Grand-Kru-Sports-TV-106860855075788/
 
Lofa County

Table:

 1.Wologizi FC                15   9  5  1  28-10  32
 2.Kporkundou FC              15   9  5  1  30-13  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Mayor FC                   14   8  5  1  19- 9  29
 4.Keymah FC                  15   8  4  3  21-14  28
 5.Bebeto FC                  14   7  6  1  20- 8  27
 6.Visa FC                    14   6  3  5  18-14  21
 7.Fulani FC                  14   5  5  4  12-12  20
 8.Junior Lonestar FC         14   3  4  7  12-21  13
 9.Muslim Star FC             14   3  3  8   8-16  12
-----------------------------------------------------
10.Kolahun FC                 13   3  2  8  10-16  11
11.Fasumga FC                 15   2  4  9   9-25  10
12.Lofa United FC             15   0  0 15   2-31   0

Source: https://ne-np.facebook.com/508523622924615/photos/a.508528772924100/1373634283080207/

Champions:  Wologisi FC
Runners-up: Mayor FC

NB: top-2 to National Playoff

Margibi County

Round 8
[Feb 27]
Godwin                    1-2 Wein Town United
Blackman Warriors         0-2 Gbengbar Town Sandlanders (Paynesville)
 
Round 9?
[Mar 1]
G. Town Sandlanders       0-2 Africa Sports FA

Round 10
Jabu FC                    -  Gbengbar Town Sandlanders
 
[Apr ?]
Africa Sports             1-1 New Horizon Football Ac.       
[Apr 22]
Bristol FC                1-1 New Horizon Football Ac.

Table:

 1.New Horizon Football Ac.   19  12  4  3  36-12  40
 2.FC Quincy                  19   9  7  3  39-20  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Wein Town United           20  10  4  6  31-22  34
 4.One Goal Football Academy  19   9  5  5  30-25  32
 5.Susa                       19   8  4  7  30-25  28
 6.Jabu FC                    19   8  4  7  23-25  28
 6.Africa Sports Football Ac. 19   8  3  8  29-26  27
 8.Black Man Warriors         19   5  5  9  21-32  20
-----------------------------------------------------
 9.Bristol                    17   3  7  7  13-27  16
10.Duazon United              19   4  4 11  17-34  16
11.Gbengbar Town Sandlanders  19   4  1 14  22-43  13
 -.Godwin                     excluded or withdrew; all results annulled;
   last known record:         13   1  1 11   5-28   4

Champions:  New Horizon Football Academy 
Runners-up: Quincy FC   [protest Wein Town rejected]

NB: top-2 to National Playoff

Sources: https://en-gb.facebook.com/pg/Kakata-Sport-News-106045641244661/posts/?ref=page_internal
         http://sportstables.net/lfa-margibi-conuty-sub-association-2021-2022-green-petroleum-league-season_10000  

Maryland County

Table (Jan 16):

 1.BUSA FC                    11  10  1  0  28-12  31
 2.Powerful                   11   5  6  0  19-10  21
 3.NPA Anchors IV             10   6  1  3  18-12  19
 4.Jacqui FC                  10   5  2  3  20-13  17
 5.Great                      11   4  3  4  17-18  15
 6.Zone 4                     11   3  3  5  15-20  12
 7.Paul FC                    11   3  3  5  12-19  12
 8.Tycoon FC                  11   3  2  6  14-19  11
 9.Samera FC                  10   2  3  5  14-13   9
10.Fish                       10   2  3  5   6-13   9
11.Harper                      9   2  2  5   6-10   8
12.Future                      9   1  3  5  10-20   6

Champions:  BUSA FC
Runners-up: NPA Anchors IV

NB: top-2 to National Playoff

Unity Cup

Round 1
[Jan 22]
Yookudi Girls FC           -  Maryland Angels FC
Divine United Girls FC     -  Blue Jets FC

Source: https://www.facebook.com/pages/category/Sports-league/Liberia-Football-Association-Maryland-County-113993313478300/       

Montserrado County

Reported Final Table:

 1.GAC FC                     14  10  3  1  31-15  33  Regional Playoff (first ever title)
 2.Paynesville FC             14  11  0  3  35-20  33  Regional Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Down Town FC               14  10  1  3  35-17  31  Regional Playoff (as knock out winners)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.Samira FC                  14   8  3  3  34-16  27  Regional Playoff
 5.Congress FC                14   8  2  4  46-26  26
 6.Pepper FC                  14   7  4  3  31-16  25
 7.BYC-A FC                   14   6  3  5  18-20  21 
 8.Philadelphia Lonestar FC   14   5  3  6  20-28  18 
 9.Brewerville United FC      14   4  4  6  25-26  16
10.Lisali FC                  14   4  1  9  24-32  13 
11.Keitrace FC                14   3  4  7  17-29  13
-----------------------------------------------------
12.FC Patrina                 14   4  0 10  13-47  12  Relegated
13.Habiba FC                  14   3  2  9  24-33  11  Relegated
14.Stages FC                  14   3  2  9  19-33  11  Relegated
15.Majestics FC               14   2  2 10  12-42   8  Relegated
 -.FC Fassell                 withdrew                 Relegated
NB: total goal difference -16

NB: GAC = Grassfield Athletic Club

Knockout

Round 1 [Feb 1]
Down Town FC              4-0 Philadelphia Lonestar
BYC-A FC                  2-2 Habiba FC                 [3-5 pen]
Congress FC               6-2 Lisali FC
Brewerville United        1-2 Keitrace FC               [Brewerville progressed ?!]
Pepper FC                 7-0 Patrina FC
GAC FC                    0-1 Stages FC
Majestics FC              0-1 Paynesville FC
 
Round 2 [Mar 24]
Down Town FC              0-0 Pepper FC                 [5-4 pen]
Samira FC                 2-1 Brewerville United
Habiba FC                 0-1 Paynesville FC
Stages FC                 3-1 Congress FC
 
Semifinals [Mar 31]
Down Town FC              2-1 Paynesville FC
Samira FC                 1-1 Stages FC                 [4-3 pen]

Final [Apr 11]
Down Town FC              3-2 Samira FC
 
Source: https://www.facebook.com/pages/category/Sports-League/Montserrado-county-Sub-Association-Third-Division-League-111434070455395/

Nimba County

Start: Jan 24
 
[Jan 24]
Zatti Pros                3-0 Phillipians FC
Selehwon FC               2-1 Wonta United
Kodoo FC                  0-0 Nimba Young Controllers  
[Jan 25]
Ganta Black Stars         1-0 White Star
Saclepea United           0-0 Fieldside United
[Jan 26]
Dominion FC               3-4 Karnplay United 
 
[Jan 30]
White Star                0-4 Mighty Enforcers
Bain United               2-0 Saclepea United 
Selehwon FC               0-1 Dominion FC
Phillipians FC            1-0 Fieldside United
 
[Feb 12]
Ganta Black Stars         2-1 Dominion FC
White Star                0-1 Karnplay United
[Feb 13]
Zatti Pros                3-1 Bain United
Fieldside United           -  Kodoo FC
Mighty Enforcers          1-1 Wonta United
Nimba Young Controllers   2-1 Saclepea United
 
[Feb 19]
Wonta United              1-1 White Star
Phillipians FC            0-1 Nimba Young Controllers
[Feb 20]
Zatti Pros                awd Saclepea United           [awarded 2-0; Saclepea forfeited]
Fieldside United          1-0 Bain United  
[Feb 21]
Mighty Enforcers          2-1 Selehwon FC
Karnplay United           0-2 Ganta Black Stars
 
[Feb 22]
Saclepea United            -  Kodoo FC
Selehwon FC                -  White Star
Dominion FC                -  Wonta United
[Feb 27]
Nimba Young Controllers    -  Zatti Pros
Karnplay  United           -  Mighty Encorcers

Table (based on known results):

 1.Zatti Pros                  3   3  0  0   8- 1   9
 2.Ganta Black Stars           3   3  0  0   5- 1   9   
 3.Mighty Enforcers            3   2  1  0   7- 2   7
 4.Nimba Young Controllers     3   2  1  0   3- 1   7
 5.Karnplay United             3   2  0  1   5- 5   6
 6.Fieldside United            3   1  1  1   1- 1   4
 7.Dominion FC                 3   1  0  2   5- 6   3
 8.Bain United                 3   1  0  2   3- 4   3
 9.Selehwon FC                 3   1  0  2   3- 4   3
10.Phillipians FC              3   1  0  2   1- 4   3
11.Wonta United                3   0  2  1   3- 4   2
12.Kodoo FC                    1   0  1  0   0- 0   1
13.Saclepea United             4   0  1  3   1- 6   1 
14.White Star                  4   0  1  3   1- 7   1

[Mar 6,7]
Ganta Black Stars         1-0 Selehwon
Nimba Young Controllers   2-1 Fieldside United
Wonta United              2-1 Karnplay United
White Stars               1-1 Dominion FC
Saclepea United           1-0 Philipians FC  

[Apr ?]
Nimba United              2-0 Nimba Kwado           
 
Top Table:

 1.Nimba Young Controllers [NYC]
 2.Mighty Enforcers
 3.Ganta Black Stars
 4.Fieldside United

NB: top-4 to National Playoff

Source: https://www.facebook.com/LFA-Nimba-Sub-Association-102986541690026/
     
Rivercess County

NB: 6 participants

Champions:  Rivercess FC

NB: champions to National Playoff

River Gee County

Table (Apr 8):

 1.Gbeapo United               8   4  4  0  11- 6  16
 2.Finda                       6   4  2  0  11- 3  14
-----------------------------------------------------
 3.Jarma                       7   3  4  0  10- 4  13
 4.J. C. Defender              7   3  2  2   8- 5  11
 5.Flewroken                   7   3  1  3   9- 9  10
 6.Fish Town                   6   3  1  2   7- 9  10
 7.Gee Force                   6   2  3  1   7- 6   9
 8.KWA                         7   2  3  2   5- 5   9
 9.S. Black Star               6   3  0  3   6- 7   9
10.Kotesura                    8   3  0  5   9-11   9 
11.BTC                         6   1  3  2   5- 5   6 
12.Angel                       6   1  2  3   3- 6   5
-----------------------------------------------------
13.Selloh Village              6   0  2  4   2- 7   2
14.Senior                      6   0  1  5   0-10   1

Champions:  Finda FC
Runners-up: Gbeapo United FC

NB: top-2 to National Playoff

Source: https://de-de.facebook.com/LFA-River-Gee-Sub-Association-359196061587045/
 
Sinoe County

[Jan 14]
Samukai FC                 -  Fish United FC
[Feb ?]
Dream FC                  1-2 PFG FC
NPA II                    1-1 Adidas FC
[Feb 5]
NPA II                    3-2 PFG FC
Samukai FC                2-1 Beauty FC
[Feb 6]
Greenville Professional   2-2 NPA II
Adidas FC                 2-1 Dream FC   

NB: Samukai FC were 2020/21 county champions.

Champions:  NPA Anchors II
Runners-up: Adidas FC

NB: top-2 to National Playoff

Source: https://hi-in.facebook.com/101055062471621/posts/sinoe-third-division-league-kick-off-in-greenville-match-day-one-dream-fc-1-2-pf/104351178808676/
 

National Playoff

NB: in Grand Bassa County;
    5 clubs to qualify fo second level, 3 from the "Winners Category" (first round winners)
    and 2 from the "Losers Category" (first round losers)

Participating Clubs (32):
Bomi
  United Boomers FC
  Angels FC
Bong
  Kusa FC
  Totota United Sports Association (aka TUSA FC)
Gbarpolu
    none 
Grand Bassa
  Gilba FC
  Wee Defenders FC
  Future Star
Grand Cape Mount
  Tewor FC
  Ma Kula FC 
Grand Gedeh
  Sheriff FC
  Gaye FC
  Paris FC
Grand Kru
  Chinakaleeh FC
Lofa
  Wologisi FC
  Mayor FC
Margibi
  New Horizon Football Academy (Cotton Tree)
  Quincy FC [protest Wein Town rejected one day into the tournament]
Maryland
  BUSA FC
  NPA Anchors IV
Montserrado
  Grassfield AC
  Paynesville FC
  Down Town FC
  Samira FC
Nimba
  Nimba Young Controllers
  Mighty Enforcers
  Ganta Black Stars
  Fieldside United
Rivercess
  Rivercess FC
Rivergee
  Finda FC
  Gbeapo United FC
Sinoe
  NPA Anchors II
  Adidas FC

Round 1
[May 20]
Future Stars              3-1 Mayor FA                  
Down Town FC              1-0 Mighty Enforcers          
Finda FC                  1-5 Paris FC                  
Gilba FC                  1-0 Fieldside United          
[May 21]
BUSA FC                   1-1 River Cess FC             [2-3 pen]
NPA Anchors II            1-1 Angels FC                 [4-5 pen]     
Tewor FC                  1-1 Adidas FC                 [2-3 pen]
Nimba Young Controllers   1-0 Ma Kula FC                
GAC                       7-1 Chinakeleeh FC            
Ganta Black Stars         1-4 KUSA FC                   
Wologisi FC               4-2 Gbeapo United             
Gaye FC                   2-6 TUSA FC                   
Sheriff FC                0-2 Paynesville FC            
Wee Defenders             1-2 Samira FC                 
New Horizon               2-1 NPA Anchors IV            
[May 22]
United Boomers FC         1-0 Quincy FC                 

NB: Round 1 winners to Winners Category, playing for three promotion places;
    Round 1 losers to Losers Category, playing for two promotion places

Round 2 Losers Category 
[May 22]
Finda FC                  2-3 Fieldside United          
Ma Kula FC                1-1 Sheriff FC                [1-2 pen]
BUSA FC                   0-1 Tewor FC                  
Mayor FA                  1-3 Mighty Enforcers          
[May 23]
Gaye FC                   2-4 NPA Anchors IV            
Gbeapo United             4-3 Wee Defenders             
NPA Anchors II            2-0 Ganta Black Stars         
Quincy FC                 6-2 Chinakeleeh FC            
NB: all losers eliminated

Round 2 Winners Category
[May 22]
Paris FC                  1-1 Gilba FC                  [4-3 pen]
Nimba Young Controllers   0-1 Paynesville FC            
River Cess FC             1-1 Adidas FC                 [5-4 pen]
Down Town FC              1-1 Future Stars              [3-1 pen]
[May 23]
New Horizon               2-1 TUSA FC                   
Wologisi FC               1-2 Samira FC                 
Angels FC                 1-1 KUSA FC                   [5-3 pen]  
GAC                       2-0 United Boomers FC         
NB: all losers eliminated

Quarterfinals Losers Category [May 24]
Fieldside United          0-4 Tewor FC                  
NPA Anchors IV            0-4 NPA Anchors II            
Sheriff FC                1-4 Mighty Enforcers          
Gbeapo United             1-5 Quincy FC                 
NB: all losers eliminated

Quarterfinals Winners Category [May 25]
Paris FC                  2-2 River Cess FC             [0-3 pen]
New Horizon               2-2 Angels FC                 [3-4 pen]
Paynesville FC            4-1 Down Town FC              
Samira FC                 2-0 GAC                       
NB: all losers eliminated

Semifinals Losers Category [May 27]
NPA Anchors II            1-1 Quincy FC                 [3-0 pen]
Tewor FC                  1-0 Mighty Enforcers          
NB: NPA Anchors II and Tewor FC are promoted to the second level;
    no final was played in the Losers Category

Semifinals Winners Category 
[May 27]
Paynesville FC            3-0 River Cess FC             
[May 28]
Angels FC                 1-2 Samira FC                 
NB: Paynesville FC and Samira FC are promoted to the second level

Third Place Match [May 29]
Angels FC                 4-1 River Cess FC             
NB: Angels FC are promoted to the second level

Final [May 29]
Paynesville FC            2-2 Samira FC                 [4-2 pen]


National County Meet 2021/22

Group Stage

Group A
[Dec 11]
Margibi                   0-2 Grand Bassa               
[Dec 12]
River Gee                 1-0 Montserrado               
[Dec 15]
Grand Bassa               1-0 River Gee                 
Montserrado               awd Margibi                   [awarded 0-2; originally 2-1,
[Dec 18]                                                 Montserrado used ineligible player]
River Gee                 0-0 Margibi                   
Grand Bassa               0-1 Montserrado               
 
Final Table:

 1.Grand Bassa                 3   2  0  1   3- 1   6  Quarterfinals
 2.Margibi                     3   1  1  1   2- 2   4  Quarterfinals
 3.River Gee                   3   1  1  1   1- 1   4
 4.Montserrado                 3   1  0  2   1- 3   3
 
Group B
[Dec 12]
Nimba                     1-1 Rivercess                 
Grand Kru                 0-1 Bong                      
[Dec 15]
Bong                      2-2 Rivercess                 
Grand Kru                 0-1 Nimba                     
[Dec 18]
Nimba                     1-0 Bong                      
Rivercess                 3-1 Grand Kru                 
 
Final Table:

 1.Nimba                       3   2  1  0   3- 1   7  Quarterfinals
 2.Rivercess                   3   1  2  0   6- 4   5  Quarterfinals
 3.Bong                        3   1  1  1   3- 3   4
 4.Grand Kru                   3   0  0  3   1- 5   0
 
Group C
[Dec 12]
Grand Gedeh               0-1 Maryland                  
[Dec 15]
Sinoe                     0-1 Grand Gedeh               
[Dec 18]
Maryland                  3-0 Sinoe                     

Final Table:

 1.Maryland                    2   2  0  0   4- 0   6  Quarterfinals
 2.Grand Gedeh                 2   1  0  1   1- 1   3  Quarterfinals 
 3.Sinoe                       2   0  0  2   0- 4   0
 
Group D
[Dec 12]
Bomi                      2-3 Grand Cape Mount          
Lofa                      1-0 Gbarpolu                  
[Dec 15]
Grand Cape Mount          1-2 Gbarpolu                  
[Dec 16]
Lofa                      0-1 Bomi                      
[Dec 18]
Gbarpolu                  awd Bomi                      [awarded 2-0; originally 0-1,
Grand Cape Mount          0-0 Lofa                       Bomi used ineligible player]

Final Table:

 1.Gbarpolu                    3   2  0  1   4- 2   6  Quarterfinals
 2.Grand Cape Mount            3   1  1  1   4- 4   4  Quarterfinals
 3.Lofa                        3   1  1  1   1- 1   4
 4.Bomi                        3   1  0  2   3- 5   3

Quarterfinals
[Jan 8]
Grand Bassa               1-0 Grand Gedeh               [aet]
Maryland                  1-1 Margibi                   [aet, 4-5 pen]
[Jan 9]
Nimba                     4-1 Grand Cape Mount          
Gbarpolu                  2-1 Rivercess                 

Semifinals [Jan 12]
Margibi                   1-2 Gbarpolu                  
Grand Bassa               0-2 Nimba                     

Third Place Match [Jan 16]
Margibi                   2-0 Grand Bassa               

Final [Jan 16]
Gbarpolu                  1-2 Nimba                   


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources include: https://www.facebook.com/pages/category/Sports-league/Liberian-Sports-International-508523622924615/

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Jun 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.