Mali 2021/22


Ligue 1
Cup Tournaments
Second Level
Third Level

Ligue 1

Final Table:

 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)          34  17 11  6  44-20  62       Champions
 2.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)       34  14 12  8  39-29  54
 3.USC Kita                                34  12 18  4  34-28  54
 4.Stade Malien (Bamako)                   34  15  8 11  38-25  53  [C]
 5.AS Réal (Bamako)                        34  11 15  8  25-16  48
 6.AS de Korofina (Bamako)                 34  12 12 10  32-28  48
 7.Afrique Football Elite (Bamako)         34  11 15  8  29-27  48  [P]
 8.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)      34  10 16  8  32-23  46
 9.Cercle Olympique Bamako                 34  11 13 10  27-25  46
10.USFAS (Bamako)                          34  11 13 10  26-30  46
11.AS Police (Bamako)                      34  10 15  9  29-30  45
12.Yeelen Olympique (Bamako)               34  10 14 10  31-29  44
13.Lafia Club de Bamako                    34  11 11 12  33-35  44
14.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako) 34  12  8 14  24-29  44
------------------------------------------------------------------
15.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)  34  10 12 12  33-39  42       Relegated
16.US Bougouba (Koulikoro)                 34  10  7 17  38-46  37  [P]  Relegated
17.AS Olympique de Messira (Bamako)        34   3 14 17  17-44  23       Relegated
18.AS Douanes (Sikasso)                    34   3 12 19  16-44  21       Relegated

Round 1
[Nov 13]
Bakaridjan         1-2 Djoliba            
Bougouba           1-2 Police             
Douanes            1-1 Onze Créateurs     
Yeelen             0-0 Duguwolofila       
ASO Messira        2-2 USC Kita           
[Nov 14]
ASKO               0-1 Stade Malien       
Black Stars        1-1 Lafia Club         
[Nov 15]
AFE                1-1 Réal               
CO Bamako          1-0 USFAS              

Round 2
[Nov 19]
Lafia Club         0-1 Duguwolofila       
AFE                0-1 ASKO               
[Nov 20]
Stade Malien       0-0 Douanes            
Bougouba           2-2 Bakaridjan         
USC Kita           1-2 Black Stars        
Réal               1-0 ASO Messira        
[Nov 21]
Djoliba            1-1 USFAS              
Yeelen             0-0 Police             
Onze Créateurs     0-0 CO Bamako          

Round 3
[Nov 23]
ASKO               1-0 Réal               
[Nov 24]
Douanes            0-0 AFE                
Duguwolofila       1-1 USC Kita           
Bakaridjan         1-1 Yeelen             
USFAS              1-0 Bougouba           
ASO Messira        0-3 Onze Créateurs     
[Nov 25]
Police             0-0 Djoliba            
CO Bamako          1-0 Lafia Club         
[Dec 14]
Black Stars        1-0 Stade Malien       

Round 4
[Nov 27]
USC Kita           1-1 USFAS              
ASKO               3-2 Duguwolofila       
Réal               1-0 Douanes            
Onze Créateurs     1-0 Black Stars        
[Nov 28]
Bougouba           0-2 CO Bamako          
[Nov 29]
Yeelen             1-0 Djoliba            
AFE                1-1 Police             
Lafia Club         0-0 Bakaridjan         
[Dec 21]
Stade Malien       3-0 ASO Messira        

Round 5
[Dec 2]
USFAS              1-3 Lafia Club         
Police             1-1 USC Kita           
[Dec 3]
Black Stars        1-0 Réal               
CO Bamako          0-2 Yeelen             
[Dec 4]
Douanes            0-1 ASKO               
Bakaridjan         2-0 Onze Créateurs     
Djoliba            2-0 Bougouba           
ASO Messira        1-1 AFE                
[Dec 29]
Duguwolofila       1-0 Stade Malien       

Round 6
[Dec 10]
ASKO               0-1 Black Stars        
AFE                2-1 Duguwolofila       
[Dec 11]
USC Kita           1-1 Bakaridjan         
Stade Malien       2-1 CO Bamako          
Yeelen             1-2 Bougouba           
Onze Créateurs     2-0 USFAS              
[Dec 12]
Douanes            1-1 ASO Messira        
Lafia Club         0-2 Djoliba            
Réal               0-0 Police             

Round 7
[Dec 17]
Onze Créateurs     2-2 Duguwolofila       
CO Bamako          1-1 USC Kita           
USFAS              3-1 Yeelen             
[Dec 18]
Bougouba           1-0 Lafia Club         
Police             2-1 Stade Malien       
Black Stars        0-1 Douanes            
ASO Messira        0-0 ASKO               
[Dec 19]
Bakaridjan         0-1 AFE                
Djoliba            0-0 Réal               

Round 8
[Dec 24]
AFE                1-2 CO Bamako          
Police             1-1 Onze Créateurs     
[Dec 26]
USC Kita           3-2 Bougouba           
Duguwolofila       1-0 Douanes            
Stade Malien       0-1 Bakaridjan         
Réal               0-0 USFAS              
Black Stars        0-0 ASO Messira        
[Dec 27]
ASKO               0-2 Djoliba            
Lafia Club         3-1 Yeelen             

Round 9
[Dec 31]
CO Bamako          0-1 ASKO               
USFAS              0-0 AFE                
Yeelen             0-0 USC Kita           
Bakaridjan         1-0 Réal               
Bougouba           1-1 Onze Créateurs     
[Jan 2]
Duguwolofila       1-0 Black Stars        
Djoliba            1-1 Stade Malien       
ASO Messira        0-0 Lafia Club         
[Jan 3]
Douanes            1-0 Police             

Round 10
[Jan 6]
Réal               0-0 Duguwolofila       
ASKO               0-0 Bakaridjan         
USC Kita           1-1 Lafia Club         
[Jan 7]
AFE                0-1 Djoliba            
ASO Messira        1-2 CO Bamako          
[Jan 8]
Douanes            1-1 USFAS              
Stade Malien       1-0 Bougouba           
Black Stars        1-2 Police             
Onze Créateurs     0-0 Yeelen             

Round 11
[Jan 13]
Yeelen             1-0 Réal               
Police             1-1 ASKO               
[Jan 14]
USFAS              1-1 Stade Malien       
[Jan 15]
Djoliba            1-2 USC Kita           
Bougouba           2-2 AFE                
Bakaridjan         3-1 Douanes            
[Jan 17]
Duguwolofila       0-0 ASO Messira        
CO Bamako          0-1 Black Stars        
Lafia Club         0-0 Onze Créateurs     

Round 12
[Jan 21]
Réal               0-2 Bougouba           
AFE                0-0 Yeelen             
Onze Créateurs     0-0 USC Kita           
[Jan 22]
Duguwolofila       1-1 CO Bamako          
Stade Malien       2-2 Lafia Club         
Black Stars        0-1 Bakaridjan         
ASO Messira        0-1 Police             
[Jan 23]
Douanes            0-0 Djoliba            
ASKO               0-1 USFAS              

Round 13
[Feb 4]
Yeelen             0-2 Stade Malien       
Lafia Club         1-2 AFE                
USFAS              1-0 Black Stars        
[Feb 5]
USC Kita           0-0 Réal               
Bougouba           0-2 ASKO               
Bakaridjan         1-0 ASO Messira        
Djoliba            0-0 Onze Créateurs     
Police             0-0 Duguwolofila       
CO Bamako          0-0 Douanes            

Round 14
[Feb 8]
Black Stars        1-0 Djoliba            
ASKO               2-0 Yeelen             
Police             2-1 CO Bamako          
[Feb 9]
Douanes            0-0 Bougouba           
Duguwolofila       0-1 Bakaridjan         
Stade Malien       0-0 Onze Créateurs     
Réal               1-1 Lafia Club         
[Feb 10]
ASO Messira        0-0 USFAS              
AFE                0-1 USC Kita           

Round 15
[Feb 26]
Bakaridjan         1-0 Police             
USFAS              0-0 Duguwolofila       
[Feb 27]
Bougouba           3-1 Black Stars        
USC Kita           2-1 Stade Malien       
Djoliba            6-1 ASO Messira        
Yeelen             1-1 Douanes            
Lafia Club         2-1 ASKO               
[Feb 28]
CO Bamako          0-0 Réal               
Onze Créateurs     abd AFE                [abandoned at 0-0 in 48' due to power cut]
[Mar 1]
Onze Créateurs     1-1 AFE                [remaining 42']

Round 16
[Mar 11]
ASO Messira        2-0 Bougouba           
Black Stars        0-3 Yeelen             
[Mar 12]
Réal               0-1 Onze Créateurs     
Police             0-0 USFAS              
[Mar 13]
Duguwolofila       0-0 Djoliba            
Bakaridjan         0-0 CO Bamako          
Douanes            1-3 Lafia Club         
AFE                0-2 Stade Malien       
ASKO               1-1 USC Kita           

Round 17
[Mar 17]
Lafia Club         1-1 Police             
USFAS              2-2 Bakaridjan         
[Mar 18]
Onze Créateurs     1-1 ASKO               
AFE                2-1 Black Stars        
[Mar 19]
Djoliba            2-1 CO Bamako          
Yeelen             0-0 ASO Messira        
[Mar 20]
Bougouba           2-1 Duguwolofila       
USC Kita           1-0 Douanes            
Stade Malien       0-1 Réal               

Halfway Table:

 1.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)       17   8  7  2  18-10  31
 2.Djoliba Athlétic Club (Bamako)          17   7  7  3  20- 9  28
 3.USC Kita                                17   5 11  1  19-15  26
 4.AS de Korofina (Bamako)                 17   7  5  5  15-12  26
 5.AS Police (Bamako)                      17   5 10  2  14-11  25
 6.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)      17   4 12  1  14- 9  24
 7.Stade Malien (Bamako)                   17   6  5  6  17-13  23  [C]
 8.USFAS (Bamako)                          17   4 10  3  13-13  22
 9.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)  17   4  9  4  12-12  21
10.Cercle Olympique Bamako                 17   5  6  6  13-14  21
11.Lafia Club de Bamako                    17   4  8  5  18-17  20
12.Afrique Football Elite (Bamako)         17   4  8  5  14-16  20  [P]
13.Yeelen Olympique (Bamako)               17   4  8  5  12-14  20
14.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako) 17   6  2  9  11-17  20
------------------------------------------------------------------
15.US Bougouba (Koulikoro)                 17   5  4  8  18-23  19  [P]
16.AS Réal (Bamako)                        17   3  8  6   5- 9  17
17.AS Douanes (Sikasso)                    17   2  9  6   8-14  15
18.AS Olympique de Messira (Bamako)        17   1  9  7   8-21  12

Round 18
[Apr 2]
USC Kita           2-1 ASO Messira        
Djoliba            1-0 Bakaridjan         
Duguwolofila       1-1 Yeelen             
Réal               2-0 AFE                
[Apr 3]
Stade Malien       0-0 ASKO               
Onze Créateurs     2-1 Douanes            
[Apr 4]
Lafia Club         1-0 Black Stars        
USFAS              n/p CO Bamako          [not played due to boycot referees aggrieved
[Apr 5]                                    by the aggression of USFAS supporters towards
Police             0-2 Bougouba            the referees in round 17]
[Apr 19]
USFAS              1-3 CO Bamako          

Round 19
[Apr 15]
Police             2-3 Yeelen             
ASKO               2-2 AFE                
[Apr 16]
Bakaridjan         0-0 Bougouba           
Douanes            0-3 Stade Malien       
Duguwolofila       1-4 Lafia Club         
CO Bamako          0-0 Onze Créateurs     
[Apr 17]
ASO Messira        0-0 Réal               
Black Stars        3-1 USC Kita           
[May 4]
USFAS              0-3 Djoliba            

Round 20
[Apr 22]
Yeelen             2-1 Bakaridjan         
Onze Créateurs     4-0 ASO Messira        
[Apr 23]
USC Kita           2-1 Duguwolofila       
Bougouba           0-0 USFAS              
Djoliba            2-0 Police             
Lafia Club         0-1 CO Bamako          
[Apr 24]
Stade Malien       2-0 Black Stars        
[Apr 25]
AFE                2-0 Douanes            
[May 4]
Réal               0-0 ASKO               

Round 21
[Apr 27]
CO Bamako          1-0 Bougouba           
Black Stars        1-0 Onze Créateurs     
[Apr 28]
Bakaridjan         1-0 Lafia Club         
Duguwolofila       0-2 ASKO               
Douanes            1-1 Réal               
ASO Messira        1-0 Stade Malien       
Police             abd AFE                [abandoned at 0-0 in 51' due to power cut]
[Apr 29]
Djoliba            1-1 Yeelen             
USFAS              0-1 USC Kita           
[May 4]
Police             0-0 AFE                [remaining 31']

Round 22
[May 6]
AFE                1-0 ASO Messira        
[May 7]
Bougouba           2-1 Djoliba            
USC Kita           0-0 Police             
Lafia Club         0-1 USFAS              
[May 8]
Onze Créateurs     1-3 Bakaridjan         
Réal               0-0 Black Stars        
[May 25]
Stade Malien       2-0 Duguwolofila       
[Jun 15]
Yeelen             1-0 CO Bamako          
ASKO               2-1 Douanes            

Round 23
[May 10]
Duguwolofila       0-1 AFE                
CO Bamako          1-2 Stade Malien       
[May 11]
Bakaridjan         0-0 USC Kita           
Bougouba           0-2 Yeelen             
Djoliba            2-0 Lafia Club         
ASO Messira        1-2 Douanes            
Police             0-1 Réal               
[May 12]
USFAS              1-0 Onze Créateurs     
Black Stars        2-0 ASKO               

Round 24
[May 16]
Lafia Club         1-0 Bougouba           
USC Kita           1-1 CO Bamako          
Duguwolofila       0-1 Onze Créateurs     
Yeelen             3-0 USFAS              
AFE                2-1 Bakaridjan         
[May 17]
Douanes            0-0 Black Stars        
ASKO               0-1 ASO Messira        
[May 18]
Réal               0-0 Djoliba            
[May 19]
Stade Malien       0-1 Police             

Round 25
[May 20]
Yeelen             0-1 Lafia Club         
CO Bamako          abd AFE                [abandoned at 0-0 in 74' due to power cut]
[May 21]
Bougouba           0-2 USC Kita           
ASO Messira        0-1 Black Stars        
[May 22]
Douanes            1-2 Duguwolofila       
Bakaridjan         0-2 Stade Malien       
Onze Créateurs     1-1 Police             
[May 23]
Djoliba            3-1 ASKO               
USFAS              0-0 Réal               
[May 24]
CO Bamako          0-0 AFE                [remaining 16']

Round 26
[May 27]
Onze Créateurs     0-1 Bougouba           
ASKO               1-1 CO Bamako          
Lafia Club         1-0 ASO Messira        
[May 28]
USC Kita           2-1 Yeelen             
Réal               1-1 Bakaridjan         
Black Stars        0-0 Duguwolofila       
AFE                1-0 USFAS              
[May 29]
Stade Malien       0-2 Djoliba            
Police             1-0 Douanes            

Round 27
[May 31]
Duguwolofila       0-3 Réal               
Bakaridjan         1-0 ASKO               
Yeelen             0-1 Onze Créateurs     
CO Bamako          0-0 ASO Messira        
Lafia Club         0-0 USC Kita           
[Jun 1]
Bougouba           0-1 Stade Malien       
Djoliba            1-2 AFE                
USFAS              2-0 Douanes            
[Jun 15]
Police             1-0 Black Stars        

Round 28
[Jun 3]
Réal               2-1 Yeelen             
Onze Créateurs     1-2 Lafia Club         
[Jun 5]
Douanes            1-4 Bakaridjan         
Stade Malien       1-2 USFAS              
ASKO               2-0 Police             
AFE                2-1 Bougouba           
[Jun 6]
Black Stars        0-0 CO Bamako          
ASO Messira        1-2 Duguwolofila       
[Jun 15]
USC Kita           0-0 Djoliba            

Round 29
[Jun 8]
Bougouba           0-1 Réal               
USC Kita           0-0 Onze Créateurs     
Lafia Club         0-2 Stade Malien       
Yeelen             0-0 AFE                
USFAS              0-1 ASKO               
[Jun 9]
Bakaridjan         2-1 Black Stars        
Police             0-0 ASO Messira        
CO Bamako          1-1 Duguwolofila       
[Jun 12]
Djoliba            1-0 Douanes            

Round 30
[Jun 18]
Duguwolofila       3-2 Police             
[Jun 19]
Réal               1-0 USC Kita           
Douanes            0-1 CO Bamako          
Onze Créateurs     1-2 Djoliba            
Black Stars        0-2 USFAS              
[Jun 20]
Stade Malien       0-0 Yeelen             
ASKO               4-1 Bougouba           
[Jun 21]
AFE                1-1 Lafia Club         
ASO Messira        0-0 Bakaridjan         

Round 31
[Jun 23]
Bougouba           5-1 Douanes            
[Jun 24]
USFAS              1-1 ASO Messira        
Bakaridjan         2-3 Duguwolofila       
USC Kita           1-0 AFE                
Yeelen             1-1 ASKO               
[Jun 26]
Onze Créateurs     3-0 Stade Malien       
CO Bamako          1-0 Police             
[Jun 28]
Djoliba            1-1 Black Stars        
Lafia Club         0-5 Réal               

Round 32
[Jul 1]
Black Stars        2-2 Bougouba           
Police             2-2 Bakaridjan         
[Jul 2]
ASO Messira        1-3 Djoliba            
ASKO               0-0 Lafia Club         
Duguwolofila       0-1 USFAS              
Douanes            0-0 Yeelen             
AFE                1-1 Onze Créateurs     
[Jul 3]
Stade Malien       4-1 USC Kita           
Réal               1-2 CO Bamako          

Round 33
[Jul 5]
Lafia Club         2-0 Douanes            
USFAS              0-2 Police             
Yeelen             0-1 Black Stars        
[Jul 6]
Djoliba            0-2 Duguwolofila       
Bougouba           3-0 ASO Messira        
USC Kita           1-1 ASKO               
CO Bamako          1-2 Bakaridjan         
[Jul 7]
Onze Créateurs     0-1 Réal               
Stade Malien       0-0 AFE                

Round 34
[Jul 12]
Black Stars        1-0 AFE                
ASO Messira        2-3 Yeelen             
Bakaridjan         1-2 USFAS              
Duguwolofila       5-3 Bougouba           
Police             3-2 Lafia Club         
[Jul 13]
Douanes            0-1 USC Kita           
Réal               1-2 Stade Malien       
ASKO               0-2 Onze Créateurs     
[Jul 14]
CO Bamako          0-1 Djoliba            

Final Table:

 1.Djoliba Athlétic Club (Bamako)          34  17 11  6  44-20  62       Champions
 2.AS Bakaridjan de Barouéli (Ségou)       34  14 12  8  39-29  54
 3.USC Kita                                34  12 18  4  34-28  54
 4.Stade Malien (Bamako)                   34  15  8 11  38-25  53  [C]
 5.AS Réal (Bamako)                        34  11 15  8  25-16  48
 6.AS de Korofina (Bamako)                 34  12 12 10  32-28  48
 7.Afrique Football Elite (Bamako)         34  11 15  8  29-27  48  [P]
 8.Onze Créateurs de Niaréla (Bamako)      34  10 16  8  32-23  46
 9.Cercle Olympique Bamako                 34  11 13 10  27-25  46
10.USFAS (Bamako)                          34  11 13 10  26-30  46
11.AS Police (Bamako)                      34  10 15  9  29-30  45
12.Yeelen Olympique (Bamako)               34  10 14 10  31-29  44
13.Lafia Club de Bamako                    34  11 11 12  33-35  44
14.AS Black Stars de Badalabougou (Bamako) 34  12  8 14  24-29  44
------------------------------------------------------------------
15.CS Duguwolofila de Babanba (Koulikoro)  34  10 12 12  33-39  42       Relegated
16.US Bougouba (Koulikoro)                 34  10  7 17  38-46  37  [P]  Relegated
17.AS Olympique de Messira (Bamako)        34   3 14 17  17-44  23       Relegated
18.AS Douanes (Sikasso)                    34   3 12 19  16-44  21       Relegated

Topscorer:
20 Moussa Koné (US Bougouba)
15 Kartier Dembelé (AS Bakaridjan)

Cup Tournaments

Coupe du Mali

Regional Qualifying Stage

Preliminaires (District de Bamako)
[Feb 16]
AS Olympique de Missira    1-0 Korofina
[Feb 17]
Binga FC                   2-1 Black Stars de Badalabougou
Lafia Club de Bamako       1-3 USFAS
[Feb 18]
Africa Football Elite      1-0 Olympique de Bamako
Yéelen Olympique           1-1 AZI FC (Bamako)            [aet, 8-9 pen]
[Feb 19]
AS Réal                    1-0 AS Onze Créateurs de Niaréla    
[Feb 20] 
Ciman                      0-3 Djoliba AC 
FC Diarra                  3-1 AS Police de Bamako
 
1/16 Finals
[Mar 5]
Stade Malien (Bamako)      7-0 FC KaSy (Nioro)
AZI FC (Bamako)            0-2 Duguwolofila (Koulikoro)
US Bougouba (Koulikoro)    0-1 Binga FC (Bamako)
USC Kita (Kita)            1-0 AS Nianan (Koulikoro)
AS Sakoromery (Bougouni)   0-0 Espérance FCM (Ségou)      [aet, 1-4 pen]
FC Yangasso (Bla)          0-1 AFE (Bamako)
CF Balanzan (Ségou)        1-2 ASOM (Bamako)
AS Legal-Ségou (Kayes)     0-2 AS Real (Bamako)
[Mar 6]
Djoliba AC (Bamako)        1-0 Elwidj FC (Aguel'hoc)      [aet]
USFAS (Bamako)             0-1 Renaissance (Kénièba)      [aet]
Bronconi AC (Nioro)        3-4 AS Koïra Alhawa (Gao)
Académie FC (Kayes)        1-1 AS Douanes (Sikasso)       [aet, 4-5 pen]
Alençon (Koutiala)         0-3 FC Diarra (Bamako)
CMB (Mopti)                1-0 Kankou FC (Gao)
Kalémé FC (Tombouctou)     0-2 ATS (Koro)
Sonni AC (Gao)             7-0 Racing Club (Diré)

1/8 Finals
[Mar 26]
Stade Malien (Bamako)      3-0 ATS (Koro)
AFE (Bamako)               0-3 AS Real (Bamako)
[Mar 27]
AS Koïra Alhawa (Gao)      0-1 Renaissance (Kénièba)      [aet]
Djoliba AC (Bamako)        1-0 Sonni AC (Gao)
ASOM (Bamako)              1-0 CMB (Mopti)
Binga FC (Bamako)          0-0 USC Kita (Kita)            [aet, 5-4 pen]
[Mar 28]
FC Diarra (Bamako)         0-3 Duguwolofila (Koulikoro)
[Mar 29]
AS Douanes (Sikasso)       1-0 Espérance FC Médine (Ségou)

Quarterfinals
[Apr 9]
Binga FC (Bamako)          4-1 Renaissance (Kénièba)
AS Real (Bamako)           1-0  ASOM (Bamako)
[Apr 10]
Duguwolofila (Koulikoro)   1-3 Stade Malien (Bamako)
Djoliba AC (Bamako)        3-0 AS Douanes (Sikasso) 

Semifinals
[May 14]
Djoliba AC (Bamako)        1-0 Binga FC (Bamako) 
[May 15]
AS Real (Bamako)           1-0 Stade Malien (Bamako)

Final [Jun 25, stade Modibo Keïta, Bamako]
Djoliba AC (Bamako)        2-0 AS Real (Bamako) 
  [Ousmane Coulibaly 36, Amidou Sinayoko 86]


Second Level

Regional Stage | Tournoi de Montée

Regional Stage

Championnat Régional de Bamako

Final Table:

 1.Binga FC                                15  13  1  1    +24  40  Tournoi de Montée
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Africa Foot                             15              +11  30
 3.FC Diarra                               15              +12  26
 4.AS Guerriers du Mandé                   15              + 6  25
 5.FC Gaoussou                             15              + 4  25
 6.FC Allaye                               15              + 8  24
 7.FC Lakika                               15                0  23
 8.Azi FC                                  15              - 5  21
 9.FC Seaman                               15              - 5  20
10.AS Pays Bas                             15              - 3  19
------------------------------------------------------------------
11.Asach                                   15              - 4  19  Relegated
12.KAGT                                    15              - 3  18  Relegated
13.ASCB                                    15              - 5  16  Relegated
14.Leader Foot                             15              -15  14  Relegated
15.CSK                                     15              - 7  12  Relegated
16.FC Mansa                                15              -18   7  Relegated

Championnat Régional de Gao

[May 8]
FC Génération Foot 0-7 Espérance Sportive 
[May 18]
Espérance Sportive 0-0 ASKA 
[May 29]
Espérance Sportive  -  CST

Champions: Sonni AC

Championnat Régional de Kayes

[Apr 10]
AS Légal Ségou     0-1 Sigui de Kayes
ASK                4-1 Gory Gopela
AS Lafia           5-1 AS Guina

Champions: Renaissance de Kénièba

Championnat Régional de Koulikoro

Participants (8):
   AS Moribabougou
   AS Nianan
   Baoulé
   FC Bouatou
   FC Koursalé
   Mamahira AC
   Massia de Faladié
   US Buru Massa

Champions: AS Nianan

Championnat Régional de Ségou

Final Tables:

Poule A
 1.Inter Club                               7   5  1  1   9- 4  16  Qualified
 2.Espérance FC de Médine                   7   5  0  2  17- 5  15  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CF Balanzan                              7   5  0  2  18- 8  15
 4.AS La Ségovienne                         7   4  0  3  12- 6  12
 5.Brionconi AC                             7   3  1  3   6- 8  10
 6.AS Salmamy                               7   3  0  4   4- 6   9
------------------------------------------------------------------
 7.US Barouéli                              7   1  1  5   0-19   4
 8.Karadougou AC                            7   0  1  6   1-11   1
 
Poule B
 1.FC Yangasso                              7   5  1  1  10- 1  16  Qualified
 2.Falima FC                                7   4  1  2   7- 6  13  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CF Kassongué                             7   4  1  2  12- 7  13
 4.AS Kalaké                                7   4  0  3   8- 5  12
 5.Tériya AC                                7   3  1  3   7-11  10
 6.Kimparana AC                             7   2  3  2   5- 8   9
------------------------------------------------------------------
 7.FCDMT                                    7   2  1  4   5-15   6  [7?]
 8.CF Bougouni                              7   0  0  7          0
 
Carré d'As

Reported Final Table:

 1.Espérance FC de Médine                   3   2  1  0   8- 1   7  Tournoi de Montée
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Yangasso                              3   2  0  1   8- 5   6
 3.Inter Club                               3   1  0  2   3- 6   3
 4.Falima FC                                3   0  1  2   5-10   1
NB: total goal difference +2

Championnat Régional de Sikasso

Final Tables:

Poule A
 1.FC Drissa Koné de Sikasso               10   6  4  0  12- 4  22  Qualified
 2.AS Médine de Sikasso                    10   4  4  2  12- 8  16  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AS Alençon de Koutiala                  10   3  4  3  13- 7  13
 4.Tata National de Sikasso                10   2  4  4   9-14  10
 5.Entente Sportive de Koutiala            10   2  4  4   7-13  10
------------------------------------------------------------------
 6.US Yorosso                              10   1  4  5   5-12   7  Relegated
 
Poule B
 1.US Bougouni                             12  10  2  0  33- 5  32  Qualified
 2.AS Sofa de Bougouni                     12   7  3  2  18-12  24  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Stade Malien de Sikasso                 12   7  2  3  18-18  23
 4.AS Baoule Club de Bougouni              12   3  4  5  15-13  13
 5.AS Black Star de Bougouni               12   2  5  5  10-22  11
------------------------------------------------------------------
 6.AS Tadona de Sikasso                    12   3  1  8   9-13  10  Relegated
 7.AS Niena                                12   1  1 10   3-23   4  Relegated

Semifinals

First Legs [Jun 16]
Sofa de Bougouni   2-0 Drissa Koné        
Médine de Sikasso  1-3 US Bougouni        

Second Legs [Jun 22]
Drissa Koné        0-0 Sofa de Bougouni   
US Bougouni        1-0 Médine de Sikasso  

Final [Jun 29, stade Moussa Diakité Uta, Bougouni]
US Bougouni        4-0 Sofa de Bougouni   

NB: US Bougouni qualified for Tournoi de Montée

Tournoi de Montée

Qualified teams (9):
Bamako:     Binga FC (Bamako)
Gao:        Sonni AC (Gao)
Kayes:      Renaissance de Kénièba
Kidal:      Elwidj FC (Aguel'hoc)
Koulikoro:  AS Nianan (Koulikoro)
Mopti:      ATS (Arsenal de Talents Sportif) de Koro
Ségou:      Espérance FC de Médine
Sikasso:    US Bougouni
Tombouctou: AS Tombouctou 

Poule A (in Bougouni (moved from Sikasso))

Round 1 [Jul 19, stade Moussa Diakité]
US Bougouni        2-0 Elwidj FC          
AS Nianan          0-0 Renaissance        
Sonni AC           bye

Round 2 [Jul 22]
AS Nianan          0-1 US Bougouni        
Renaissance        0-1 Sonni AC           
Elwidj FC          bye

Round 3 [Jul 25]
Sonni AC           1-2 AS Nianan          
Renaissance        1-2 Elwidj FC          
US Bougouni        bye

Round 4 [Jul 28]
Sonni AC           0-0 Elwidj FC          
US Bougouni        5-1 Renaissance        
AS Nianan          bye

Round 5 [Jul 31]
AS Nianan           -  Elwidj FC          
US Bougouni         -  Sonni AC           
Renaissance        bye

Table:

 1.US Bougouni                              3   3  0  0   8- 1   9       Promoted
------------------------------------------------------------------
 2.AS Nianan                                3   1  1  1   2- 2   4
 3.Sonni AC                                 3   1  1  1   2- 2   4  [*]
 4.Elwidj FC                                3   1  1  1   2- 3   4
 5.Renaissance de Kénièba                   4   0  1  3   2- 8   1
[*] Sonni were originally drawn in Poule B, which was to have been
    played in Gao, but it was moved to Mopti and Sonni exchanged
    places with ATS Koro

Poule B (in Mopti (moved from Gao))

Round 1 [Jul 19, stade Barema Bocoum]
ATS de Koro        5-0 AS Tombouctou      
Binga FC           1-0 Espérance FC       

Round 2 [Jul 22]
ATS de Koro        1-3 Binga FC           
Espérance FC       2-1 AS Tombouctou      

Round 3 [Jul 25]
ATS de Koro        2-1 Espérance FC       
AS Tombouctou      0-2 Binga FC           

Final Table:

 1.Binga FC                                 3   3  0  0   6- 1   9       Promoted
------------------------------------------------------------------
 2.ATS de Koro                              3   2  0  1   8- 4   6  [*]
 3.Espérance FC de Médine                   3   1  0  2   3- 4   3
 4.AS Tombouctou                            3   0  0  3   1- 9   0
[*] ATS Koro were originally drawn in Poule A, but exchanged places
    with Sonni as Poule B was moved from Gao to Mopti


Third Level

Ligue Régional de Sikasso

District de Bougouni

Final Table:

 1.Koumassé AC                              4   2  2  0   5- 3   8
 2.AS Sakoro Mery                           4   2  2  0   4- 3   8
 3.AS Koumantou                             4   0  0  4   0- 3   0    
 
District de Kolondiéba

[Jun 4]
FC Tiéndougou      1-2 Stade Kolondiéba 


2021

2022/23

list of champions.

list of cup winners.

list of main clubs.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 16 Oct 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.