Romania 1922/23


Regional Stage | National Stage

Regional Stage

Overview of regional leagues for which information is available
Sud:    București/Ploiești
Vest:   Arad | Timișoara 
Nord:   Cluj | Oradea/Satu Mare
Centru: Brașov/Sibiu | Târgu Mureș
Est:    Cernăuți

București/Ploiești

Grupa A

Final Table:

 1.Tricolor București                  7   6  0  1  25- 4  12  Playoff
 2.Colțea București                    8   6  0  2  12- 7  12  Playoff
 3.Prahova Ploiești                    8   4  1  3   7-12   9  Playoff
 4.Șoimii București                    8   2  1  5   0-23   5
 5.Transilvania București              7   0  0  7  11- 9   0
NB: Transilvania had several matches awarded losses without the goal records
    of either club being changed; remaining match declared void

Grupa B

Final Table:

 1.Venus București                     8   6  1  1  27- 6  13  Playoff
 2.Triumf București                    8   5  0  3  22- 8  10  Playoff
 3.Olympia București                   8   4  1  3  13-16   9  Playoff
 4.Val Vârtej București                8   2  2  4  19-19   6
 5.Excelsior București                 8   1  0  7   0-32   2
NB: at least one match involving Excelsior awarded without the goal records
    being changed

Playoff Stage

Quarterfinals [Jun 17]
Tricolor București                 1-0 Prahova Ploiești                   
Venus București                    0-2 Olympia București                  
Colțea București                   1-0 Triumf București                   

Intermediate Round [Jul 1; between two quarterfinal losers]
Venus București                    3-0 Triumf București                   

Semifinals
[Jun 24]
Colțea București                   3-1 Olympia București                  
[Jul 8]
Tricolor București                 1-2 Venus București                    

Final [Jul 15]
Venus București                    1-0 Colțea București                   

NB: Venus București qualified.

Timișoara

Final Table:

 1.Chinezul Timișoara                 10   9  1  0  33- 7  19  Qualified
 2.Unirea Timișoara                   10   7  1  2  27-12  15
 3.R.G.M. Timișoara                   10   4  2  4  11-15  10
 4.C.A. Timișoara                     10   4  1  5  16-15   9
 5.Vulturii Lugoj                     10   2  2  6   6-21   6
 6.E.S.E. Timișoara                   10   0  1  9   3-26   1

Arad

Final Table:

 1.Gloria C.F.R. Arad                 14  10  3  1  18- 4  23  Qualified
 2.C.A.M. Petroșani                   14   8  3  3  23-11  19
 3.C.A. Arad                          14   6  6  2  23-13  18
 4.A.M.E.F. Arad                      14   4  6  4  15-15  14
 5.Vulcan S.C.                        14   4  3  7  22-17  11
 6.Jiul Lupeni                        14   4  3  7   7-12  11
 7.S.G. Arad                          14   4  2  8  13-17  10
 8.Olympia Micălaca                   14   2  2 10   7-39   6

Oradea/Satu Mare

Champions: Înțelegerea Oradea 
Other participants:
   C.A. Oradea
   Stăruința Oradea
   S.E. Satu Mare
   S.C. Salonta 
   Bihorul Oradea
   Maccabi Oradea
   A.C. Carei    

Cluj
 
Final Table:

 1.Victoria Cluj                      12   6  6  0  16- 5  18  [g.a. 3.20]  Qualified
 2.Haggibor Cluj                      12   6  6  0  16- 6  18  [g.a. 2.67]
 3.C.A. Cluj                          12   3  6  3  11- 9  12
 4.C.F.R. Cluj                        12   4  4  4   7-14  12
 5.Universitatea Cluj                 12   4  3  5  13- 8  11
 6.K.K.A.S.E. Cluj                    12   3  4  5   6-11  10
 7.M.T.E. Cluj                        12   0  3  9   0-16   3

Târgu Mureș

Champions: C.S. Târgu Mureș

Brașov/Sibiu

Final Table:

 1.Brașovia Brașov                    14  10  3  1  36-12  23  Qualified
 2.S.S. Sibiu                         14  10  2  2  34-16  20  [-2]
 3.Colțea Brașov                      14   8  2  4  29-14  18
 4.Olimpia Brașov                     14   8  0  6  25-24  16
 5.S.G. Sibiu                         14   6  1  7  21-24  11  [-2]
 6.Harghita Odorhei Secuiesc          14   5  0  9  22-25  10
 7.R.G.M. Brașov                      14   4  2  8  23-29  10
 8.Internationale Sibiu               14   0  0 14   5-51   0

Cernăuți

Final Table:

 1.Polonia Cernăuți                    8   5  2  1  19- 8  12  Qualified
 2.Maccabi Cernăuți                    8   5  1  2  25-12  11
 3.Dragoș Vodă Cernăuți                8   3  0  5  14-18   6
 4.Jahn Cernăuți                       8   2  2  4   9-16   6
 5.Dowbusch Cernăuți                   8   2  1  5  14-27   5


National Stage

Quarterfinals
[Jul 22]
Victoria Cluj                      1-0 Înțelegerea Oradea              
C.S. Târgu Mureș                   1-0 Polonia Cernăuți                   
[Jul 29]
Gloria C.F.R. Arad                 0-2 Chinezul Timișoara                 
Brașovia Brașov                    1-1 Venus București                    

Quarterfinal Replay [Aug 5]
Venus București                    w/o Brașovia Brașov                    [Brașovia forfeited]
            
Semifinals [Aug 12]
Venus București                    1-3 Victoria Cluj                      
Chinezul Timișoara                 1-1 C.S. Târgu Mureș                   

Semifinal Replay [Aug 19]
C.S. Târgu Mureș                   0-2 Chinezul Timișoara                 

Final [Aug 26, Cluj]
Victoria Cluj                      0-2 Chinezul Timișoara                 
  [Hutter 7, Rudolf Matek (2nd half)]


1921/22.

1923/24.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of league cup finals.

all-time table.


About this document

Sources: [Ion 00], Claudio Nicoletti

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 19 Apr 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.