Romania 1924/25


Regional Stage | National Stage

Regional Stage

Overview of regional leagues for which information is available
Sud:    București/Ploiești
Vest:   Craiova | Arad | Timișoara 
Nord:   Cluj | Oradea/Satu Mare
Centru: Brașov | Sibiu
Est:    Cernăuți | Chișinău

București/Ploiești

Grupa A

Final Table:

 1.Venus București                     6   5  1  0  12- 4  11
 2.Maccabi București                   6   2  2  2  10-11   6
 3.Olympia București                   6   2  0  4  10-10   4
 4.Unirea București                    6   1  1  4   3-10   3
 -.C.F.R. București                   withdrew
 -.Romcomit București                 withdrew

Grupa B

Reported Final Table:

 1.Tricolor București                 12   9  1  2  36-17  19
 2.Colțea București                   12   7  4  1  16-11  18
 3.Sportul studențesc București       12   8  1  3  19-17  17
 4.Juventus București                 12   5  2  5  22-12  12  [*]
 5.Val Vârtej București               12   4  2  6  13-27  10
 6.Prahova Ploiești                   12   3  1  8  10-17   7
 7.C.A. București                     12   1  1 10  14-29   3
[*] Juventus were a merger of Romcomit and Triumf
NB: two more wins than losses; error possibly due to match between Juventus
    and Sportul studențesc, which was awarded a loss to both clubs but may
    have been included as a win for both in the table above; if that is the
    case, their records should read:
 3.Sportul studențesc București       12   7  1  4  19-17  15
 4.Juventus București                 12   4  2  6  22-12  10

Playoff Stage

Semifinals [Jun 21]
Venus București                    3-1 Maccabi București                  
Tricolor București                 2-2 Colțea București                   

Semifinal Replay [Jun 28]
Colțea București                   1-3 Tricolor București                 

Final [Jul 2]
Venus București                    1-0 Tricolor București                 

NB: Venus București qualified.

Craiova
 
Reported Table:

 1.Oltul Slatina                       5   4  0  1  18- 7   8
 2.Craiu Iovan Craiova                 6   4  0  2  24- 8   8
 3.Rovina Grivița Craiova              6   4  0  2  11-15   8
 4.Excelsior Craiova                   5   3  1  1  13- 6   7
 5.Oltenia Craiova                     5   2  0  3   6-13   4
 6.Tinerimea Craiova                   5   1  1  3   2-19   3
 7.Generala Craiova                    6   0  0  6   0- 7   0
NB: total goal difference -1
NB: Oltul Slatina champions and qualified.

Timișoara

Final Table:

 1.Chinezul Timișoara                 14  12  1  1  68- 4  25  Qualified
 2.C.A. Timișoara                     14  10  2  2  49-10  22
 3.R.G.M. Timișoara                   14   6  4  4  20-15  16
 4.Politehnica Timișoara              14   6  2  6  19-21  14
 5.Sparta C.F.R. Timișoara            14   6  2  6  22-28  14
 6.Rapid Timișoara                    14   4  1  9  14-33   9
 7.S.S. Jimbolia                      14   2  5  7  15-50   9
 8.Kadima Timișoara                   14   0  3 11   4-50   3

Arad

Final Table:

 1.U.C.A.S. Petroșani                 14  11  1  2  34- 8  23  Qualified
 2.C.A. Arad                          14   8  2  4  27-13  18
 3.Jiul Lupeni                        14   7  4  3  30-15  18
 4.A.M.E.F. Arad                      14   7  3  4  24-16  17
 5.Gloria C.F.R. Arad                 14   4  4  6  13-18  12
 6.Olympia Micălaca                   14   4  1  9  13-26   9
 7.S.G. Arad                          14   3  3  8   9-21   9
 8.C.F.R. Simeria                     14   2  2 10  10-43   6

Oradea/Satu Mare

Final Table:

 1.C.A. Oradea                        14  10  3  1  28- 3  25  Qualified
 2.Stăruința Oradea                   14  11  0  3  32- 9  22
 3.S.E. Satu Mare                     14   6  4  4  19-19  16
 4.Bihorul Oradea                     14   5  5  4  13-14  15
 5.Stăruința Satu Mare                14   4  4  6  18-17  12
 6.S.C. Salonta                       14   5  2  7  14-21  12
 7.Înțelegerea Oradea                 14   3  2  9  14-26   8
 8.Samson Sighet Marmației            14   1  2 11   4-33   4

Cluj
 
Final Table:

 1.Universitatea Cluj                 14  10  4  0  27- 6  24  Qualified
 2.Victoria Cluj                      14  10  2  2  38- 7  22
 3.C.F.R. Cluj                        14   6  3  5  16-12  15
 4.K.K.A.S.E. Cluj                    14   5  4  5  16-16  14
 5.Haggibor Cluj                      14   5  3  6  15-21  13
 6.C.A. Cluj                          14   4  3  7  14-19  11
 7.M.T.E. Cluj                        14   2  3  9  10-39   7
 8.Academia Cluj                      14   3  0 11   8-24   6

Sibiu

Champions: Șoimii Sibiu  
Other participants:
   S.G. Sibiu     
   S.S. Sibiu       
   Internationale Sibiu
   Amateur Mediaș    
   S.C. Făgăraș 

Brașov

Final Table:

 1.Brașovia Brașov                     8   7  1  0  22- 2  15  Qualified
 2.Harghita Odorhei Secuiesc           8   5  2  1  20-11  12
 3.C.F.R. Brașov                       8   2  2  4   8-12   6
 4.R.G.M. Brașov                       8   3  0  5   9-20   6
 5.Ivria Brașov                        8   0  1  7   3-17   1

Cernăuți

Final Table:

 1.Jahn Cernăuți                      10   9  0  1  40- 7  18  Qualified
 2.Maccabi Cernăuți                   10   7  1  2  21-11  15
 3.Hakoah Cernăuți                    10   4  2  4  15-16  10
 4.Polonia Cernăuți                   10   4  0  6  19-17   8
 5.Dowbusch Cernăuți                  10   2  2  6   7-24   6
 6.Dragoș Vodă Cernăuți               10   1  1  8   7-34   3

Chișinău

Champions: Fulgerul C.F.R. Chișinău
Other participants:
   Mihai Viteazul Chișinău
   Unitas Chișinău
   Sporting Chișinău
   Maccabi Chișinău
NB: according to one source, C.F.R. only added Fulgerul ("Lightning") to their name
    after winning the Chișinău city championship.


National Stage

Preliminary Round [Jul 5]
Oltul Slatina                      0-2 Fulgerul C.F.R. Chișinău           
Jahn Cernăuți                      w/o Șoimii Sibiu                       [Șoimii forfeited]
NB: Fulgerul C.F.R. used ineligible players and were disqualified after the quarterfinals

Quarterfinals
[Jul 5]
Venus București                    0-3 Chinezul Timișoara                 
Universitatea Cluj                 0-1 U.C.A.S. Petroșani                 
[Jul 12]
Jahn Cernăuți                      1-2 Fulgerul C.F.R. Chișinău           [Fulgerul C.F.R. disqualified]
[Jul 19]
Brașovia Brașov                    2-1 C.A. Oradea                        

Extra Quarterfinal [Jul 26, between clubs eliminated by Fulgerul C.F.R.]
Jahn Cernăuți                      4-0 Oltul Slatina                      

Semifinals
[Jul 26]
Chinezul Timișoara                 3-0 Brașovia Brașov                    
[Aug 2]
U.C.A.S. Petroșani                 3-1 Jahn Cernăuți                      

Final [Aug 9, Arad]
Chinezul Timișoara                 5-1 U.C.A.S. Petroșani                 
  [Emerich Vogl 2, 85, Ioan Tesler 38, Gustav Semler 74, Rudolf Matek 77; Weszpremy 52]


1923/24.

1925/26.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of league cup finals.

all-time table.


About this document

Sources: [Ion 00], Claudio Nicoletti

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 19 Apr 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.