(West) Samoa 2021


Upolu Premier League
Upolu First Division
Upolu Second Division

Upolu Premier League

NB: Upolu is the most populated and second largest island; the capital Apia is on Upolu.

NB: all matches played at JS Blatter fields, Tuana'imato Complex

Final Table:

 1.Lupe ole Soaga (Magiagi)  22  18  3  1 103- 9  57  [C]  Champions
 2.Vaipuna SC                22  18  2  2 116-15  56
 3.Vaivase-tai FC            22  14  4  4  73-31  46
 4.Kiwi FC (Malifa)          22  12  3  7  56-34  39
 5.USP FC                    22   9  5  8  56-42  32  [P]  [*]
 6.Sogi SC                   22  10  2 10  60-47  32
 7.Vaitele-uta SC            22  10  2 10  42-32  32
 8.Vaiusu SC                 22   7  7  8  40-37  28
 9.Lion of Judah FC          22   8  4 10  43-46  28  [N]  [!]
10.Fa'atoia United FC        22   6  1 15  50-85  19
----------------------------------------------------
11.Togafuafua SC             22   2  3 17  15-105  9       Relegated
12.Moata'a FC                22   0  0 22  11-182  0       Relegated

[*] USP = University of the South Pacific
[!] Lion of Judah are a newly formed club from Aele and Tafaigata

NB: Moata'a were excluded after round 19 following two consecutive forfeits; their
    remaining three matches were awarded 0-3 losses against them

Round 1
[May 18]
Moata'a             0-3 Vaitele-uta         
Fa'atoia United     1-1 Vaiusu              
[May 20]
Vaipuna            11-0 Togafuafua          
Lupe ole Soaga      4-1 Sogi                
[May 21]
USP                 1-1 Lion of Judah       
[May 22]
Vaivase-tai         1-0 Kiwi                

Round 2
[May 25]
Vaitele-uta         1-4 Kiwi                
Lion of Judah       4-2 Vaivase-tai         
[May 27]
Sogi                3-1 USP                 
Togafuafua          0-9 Lupe ole Soaga      
[May 29]
Vaiusu              0-8 Vaipuna             
Moata'a             0-3 Fa'atoia United     

Round 3
[Jun 1]
Fa'atoia United     2-4 Vaitele-uta         
Vaipuna            17-0 Moata'a             
[Jun 3]
Lupe ole Soaga      1-1 Vaiusu              
USP                 4-0 Togafuafua          
[Jun 5]
Vaivase-tai         1-2 Sogi                
Kiwi                1-0 Lion of Judah       

Round 4
[Jun 8]
Vaitele-uta         1-1 Lion of Judah       
Sogi                2-3 Kiwi                
[Jun 10]
Togafuafua          0-6 Vaivase-tai         
Vaiusu              1-0 USP                 
[Jun 12]
Moata'a            0-16 Lupe ole Soaga      
Fa'atoia United     1-8 Vaipuna             

Round 5
[Jun 15]
Vaipuna             5-2 Vaitele-uta         
Lupe ole Soaga      5-0 Fa'atoia United     
[Jun 17]
USP                 7-1 Moata'a             
Vaivase-tai         5-2 Vaiusu              
[Jun 19]
Kiwi               10-0 Togafuafua          
Lion of Judah       1-2 Sogi                

Round 6
[Jun 29]
Vaitele-uta         2-2 Sogi                
Togafuafua          2-2 Lion of Judah       
[Jul 1]
Vaiusu              2-2 Kiwi                
Moata'a            1-13 Vaivase-tai         
[Jul 3]
Fa'atoia United     2-5 USP                 
Vaipuna             0-1 Lupe ole Soaga      

Round 7
[Aug 10]
Lupe ole Soaga      2-0 Vaitele-uta         
USP                 2-9 Vaipuna             
[Aug 12]
Vaivase-tai         4-1 Fa'atoia United     
Kiwi                8-0 Moata'a             
[Aug 14]
Lion of Judah       1-5 Vaiusu              
Sogi               11-1 Togafuafua          

Round 8
[Aug 17]
Vaitele-uta         5-0 Togafuafua          
Vaiusu              1-1 Sogi                
[Aug 19]
Moata'a             1-8 Lion of Judah       
Fa'atoia United     1-5 Kiwi                
[Aug 21]
Vaipuna             1-2 Vaivase-tai         
Lupe ole Soaga      5-0 USP                 

Round 9
[Aug 24]
USP                 1-2 Vaitele-uta         
Vaivase-tai         0-3 Lupe ole Soaga      
[Aug 26]
Kiwi               0-10 Vaipuna             
Lion of Judah       3-5 Fa'atoia United     
[Aug 28]
Sogi               16-1 Moata'a             
Togafuafua          awd Vaiusu              [awarded 0-3, Togafuafua forfeited]

Round 10
[Aug 31]
Vaitele-uta         1-0 Vaiusu              
Moata'a             3-4 Togafuafua          
[Sep 2]
Fa'atoia United     1-2 Sogi                
Vaipuna             3-0 Lion of Judah       
[Sep 4]
Lupe ole Soaga      5-1 Kiwi                
USP                 1-1 Vaivase-tai         

Round 11
[Sep 7]
Vaivase-tai         2-1 Vaitele-uta         
Kiwi                5-0 USP                 
[Sep 9]
Lion of Judah       2-4 Lupe ole Soaga      
Sogi                0-5 Vaipuna             
[Sep 11]
Vaiusu              8-1 Moata'a             
Togafuafua          2-8 Fa'atoia United     

Halfway Table:

 1.Lupe ole Soaga (Magiagi)  11  10  1  0  55- 5  31  [C]
 2.Vaipuna SC                11   9  0  2  77- 8  27
 3.Vaivase-tai FC            11   7  1  3  37-16  22
 4.Kiwi FC (Malifa)          11   7  1  3  39-22  22
 5.Sogi SC                   11   6  2  3  42-21  20
 6.Vaitele-uta SC            11   5  2  4  22-19  17
 7.Vaiusu SC                 11   4  4  3  24-21  16
 8.USP FC                    11   3  2  6  22-30  11  [P]  [*]
 9.Fa'atoia United FC        11   3  1  7  25-39  10
10.Lion of Judah FC          11   2  3  6  23-27   9  [N]  [!]
----------------------------------------------------
11.Togafuafua SC             11   1  1  9   9-72   4
12.Moata'a FC                11   0  0 11   8-103  0

[*] USP = University of the South Pacific
[!] Lion of Judah are a newly formed club from Aele and Tafaigata

Round 12
[Sep 14]
Vaitele-uta         4-0 Moata'a             
Vaiusu              0-1 Fa'atoia United     
[Sep 16]
Togafuafua          0-2 Vaipuna             
Sogi                0-6 Lupe ole Soaga      
[Sep 18]
Kiwi                2-2 Vaivase-tai         
Lion of Judah       2-3 USP                 

Round 13
[Sep 21]
Kiwi                3-1 Vaitele-uta         
Vaivase-tai         4-1 Lion of Judah       
[Sep 23]
USP                 3-1 Sogi                
Lupe ole Soaga      5-0 Togafuafua          
[Sep 25]
Vaipuna             2-2 Vaiusu              
Fa'atoia United    10-3 Moata'a             

Round 14
[Sep 28]
Vaiusu              0-3 Lupe ole Soaga      
Vaitele-uta         5-0 Fa'atoia United     
[Sep 30]
Moata'a            0-14 Vaipuna             
Togafuafua          1-1 USP                 
[Oct 2]
Lion of Judah       3-2 Kiwi                
Sogi                1-3 Vaivase-tai         

Round 15 
[Oct 5]
Lion of Judah       1-0 Vaitele-uta         
Kiwi                1-0 Sogi                
[Oct 7]
Vaivase-tai         5-0 Togafuafua          
USP                 1-1 Vaiusu              
[Oct 9]
Lupe ole Soaga     22-0 Moata'a             
Vaipuna             3-1 Fa'atoia United     

Round 16
[Oct 12]
Vaitele-uta         0-1 Vaipuna             
Fa'atoia United     1-5 Lupe ole Soaga      
[Oct 14]
Moata'a             0-9 USP                 
Vaiusu              1-3 Vaivase-tai         
[Oct 16]
Sogi                0-1 Lion of Judah       
Togafuafua          0-3 Kiwi                

Round 17
[Oct 19]
Vaivase-tai         5-0 Moata'a             
Lion of Judah       0-0 Togafuafua          
[Oct 21]
Sogi                0-2 Vaitele-uta         
Kiwi                0-0 Vaiusu              
[Oct 23]
USP                11-1 Fa'atoia United     
Lupe ole Soaga      0-0 Vaipuna             

Round 18
[Oct 26]
Vaitele-uta         0-1 Lupe ole Soaga      
Vaipuna             1-0 USP                 
[Oct 28]
Moata'a             awd Kiwi                [awarded 0-3; Moata'a forfeited]
Fa'atoia United     2-6 Vaivase-tai         
[Oct 30]
Togafuafua          0-3 Sogi                
[Nov 20]
Vaiusu              4-1 Lion of Judah       

Round 19
[Nov 2]
Lion of Judah       awd Moata'a             [awarded 3-0; Moata'a forfeited]
Togafuafua          2-5 Vaitele-uta         
[Nov 4]
Sogi                3-1 Vaiusu              
Kiwi                2-1 Fa'atoia United     
[Nov 6]
USP                 0-2 Lupe ole Soaga      
Vaivase-tai         2-4 Vaipuna             

NB: Moata'a excluded after two ceonsecutive forfeits; all remaining matches are 
    awarded 0-3 losses against them

Round 20
[Nov 9]
Vaiusu              4-0 Togafuafua          
Lupe ole Soaga      1-1 Vaivase-tai         
[Nov 11]
Fa'atoia United     2-5 Lion of Judah       
Vaipuna             1-0 Kiwi                
[Nov 13]
Moata'a             awd Sogi                [awarded 0-3; Moata'a excluded]
Vaitele-uta         0-2 USP                 

Round 21
[Nov 16]
Vaiusu              0-2 Vaitele-uta         
Lion of Judah       1-3 Vaipuna             
[Nov 18]
Vaivase-tai         2-2 USP                 
Kiwi                0-2 Lupe ole Soaga      
[Nov 20]
Togafuafua          awd Moata'a             [awarded 3-0; Moata'a excluded]
Sogi                6-1 Fa'atoia United     

Round 22
[Nov 23]
Lupe ole Soaga      1-2 Lion of Judah       
USP                 2-1 Kiwi                
[Nov 25]
Vaitele-uta         1-3 Vaivase-tai         
Fa'atoia United     5-0 Togafuafua          
[Nov 27]
Vaipuna             8-1 Sogi                
Moata'a             awd Vaiusu              [awarded 0-3; Moata'a excluded]

Final Table:

 1.Lupe ole Soaga (Magiagi)  22  18  3  1 103- 9  57  [C]  Champions
 2.Vaipuna SC                22  18  2  2 116-15  56
 3.Vaivase-tai FC            22  14  4  4  73-31  46
 4.Kiwi FC (Malifa)          22  12  3  7  56-34  39
 5.USP FC                    22   9  5  8  56-42  32  [P]  [*]
 6.Sogi SC                   22  10  2 10  60-47  32
 7.Vaitele-uta SC            22  10  2 10  42-32  32
 8.Vaiusu SC                 22   7  7  8  40-37  28
 9.Lion of Judah FC          22   8  4 10  43-46  28  [N]  [!]
10.Fa'atoia United FC        22   6  1 15  50-85  19
----------------------------------------------------
11.Togafuafua SC             22   2  3 17  15-105  9       Relegated
12.Moata'a FC                22   0  0 22  11-182  0       Relegated

[*] USP = University of the South Pacific
[!] Lion of Judah are a newly formed club from Aele and Tafaigata

NB: Moata'a were excluded after round 19 following two consecutive forfeits; their
    remaining three matches were awarded 0-3 losses against them


Upolu First Division

Original Final Table:

 1.Moaula FC                 11   9  1  1  47-10  28  [R]  Promoted
 2.Lepea FC                  11   8  3  0  56- 9  27  [R]  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Lotopa SC                 11   8  2  1  62-16  26
 4.USP B                     11   7  1  3  42-13  22
 5.Lupe ole Soaga B          11   7  1  3  37-19  22
 6.Vaitele Uta B             11   6  0  5  25-29  18
 7.Vaivase-tai B             11   4  1  6  26-38  13
 8.Vaipuna B                 11   3  1  7  23-47  10
 9.Alamagoto FC              11   3  0  8  28-40   9
10.Lion of Judah B           11   2  1  8  15-51   7
11.Kiwi B                    11   2  1  8  21-65   7
12.Sogi B                    11   1  0 10  13-58   3

NB: later, all results of USP B, Alamagoto FC and Sogi B were annulled.

Revised Final Table:

 1.Lepea FC                   8   6  2  0  39- 7  20  [R]  Promoted
 2.Moaula FC                  8   6  1  1  30- 7  19  [R]  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Lotopa SC                  8   5  2  1  45-12  17
 4.Lupe ole Soaga B           8   5  1  2  26-13  16
 5.Vaitele Uta B              8   4  0  4  17-19  12
 6.Vaivase-tai B              8   2  1  5  17-32   7
 7.Vaipuna B                  8   2  1  5  18-39   7
 8.Kiwi B                     8   1  1  6  13-43   4
 9.Lion of Judah B            8   0  1  7   8-41   1
 -.USP B                     11   7  1  3  42-13  22  [record annulled]
 -.Alamagoto FC              11   3  0  8  28-40   9  [record annulled]
 -.Sogi B                    11   1  0 10  13-58   3  [record annulled]


Upolu Second Division

Final Tables:

Group A
 1.Lepea B                    6   5  1  0  26- 6  16
 2.Siusega AOG                6   5  1  0  22- 7  16
 3.Vaiusu B                   6   4  0  2  16- 5  12
 4.ADIDAS B                   6   3  0  3  15- 8   9
 5.Fa'atoia United B          6   2  0  4  11-24   6
 6.CSP                        6   1  0  5   5-27   3
 7.Moata'a B                  6   0  0  6   2-20   0

Group B
 1.Vailele FC                 6   5  0  1  39- 6  15
 2.Saleimoa FC                6   5  0  1  26- 5  15
 3.Vaipuna C                  6   4  0  2  36-25  12
 4.Vaigaga FC                 6   3  0  3  18-17   9
 5.Central United FC          6   3  0  3  22-24   9
 6.Lupe ole Soaga C           6   1  0  5  13-39   3
 7.Togafuafua B               6   0  0  6   7-45   0

Semifinals [Sep 15]
Lepea B             1-0 Saleimoa            
Vailele             2-1 Siusega AOG         

NB: Vailele and Saleimoa promoted

2020

2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Aug 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.