Slovakia 2022/23


Fortuna liga
II. Liga
III. Liga

Fortuna liga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.FK DAC 1904 Dunajská Streda      22  14  6  2  39-17  48                        Championship Playoff
 2.ŠK Slovan Bratislava             22  14  5  3  47-23  47  [C]                   Championship Playoff
 3.FC Spartak Trnava                22  12  4  6  39-26  40                        Championship Playoff
 4.FK Železiarne Podbrezová         22   9  8  5  32-24  35  [P]                   Championship Playoff
 5.MŠK Žilina                       22   9  4  9  34-33  31       [2 1 0 1 5-3 3]  Championship Playoff
 6.MFK Dukla Banská Bystrica        22   9  4  9  34-37  31  [P]  [2 1 0 1 3-5 3]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.MFK Ružomberok                   22   7  9  6  24-22  30                        Relegation Playoff
 8.MFK Zemplín Michalovce           22   6  5 11  22-34  23       [2 1 1 0 1-0 4]  Relegation Playoff
 9.FC ViOn Zlaté Moravce            22   4 11  7  28-35  23       [2 0 1 1 0-1 1]  Relegation Playoff
10.AS Trenčín                       22   5  7 10  20-33  22                        Relegation Playoff
11.MFK Skalica                      22   4  7 11  19-31  19  [P]                   Relegation Playoff
12.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     22   1  6 15  17-40   9                        Relegation Playoff

Round 1
[Jul 15]		
Michalovce      2-0 B. Bystrica     
[Jul 16]
Trenčín         0-0 Žilina          
Trnava          2-0 Z. Moravce      
Podbrezová      2-1 Slovan          
[Jul 17]
D. Streda       2-1 L. Mikuláš      
Skalica         0-2 Ružomberok      

Round 2
[Jul 22]
Z. Moravce      2-2 Skalica         
[Jul 23]
L. Mikuláš      1-1 Michalovce      
Slovan          4-0 Trenčín         
[Jul 24]
Žilina          1-1 D. Streda       
Ružomberok      2-2 Podbrezová      
Trnava          1-2 B. Bystrica     

Round 3
[Jul 29]
Žilina          4-1 B. Bystrica     
[Jul 30]
Skalica         2-0 Trenčín         
Slovan          4-2 Michalovce      
[Jul 31]
D. Streda       3-0 Z. Moravce      
Trnava          1-1 Podbrezová      
L. Mikuláš      0-0 Ružomberok      

Round 4
[Aug 5]
Trenčín         3-1 Michalovce      
[Aug 6]
B. Bystrica     2-3 Ružomberok      
Z. Moravce      1-1 L. Mikuláš      
[Aug 7]
Podbrezová      0-0 D. Streda       
Slovan          3-0 Skalica         
Trnava          2-2 Žilina          

Round 5
[Aug 12]
Skalica         1-1 Podbrezová      
[Aug 13]
Žilina          1-0 Z. Moravce      
Ružomberok      0-0 Trenčín         
L. Mikuláš      1-5 Slovan          
[Aug 14] 
Michalovce      0-4 Trnava          
D. Streda       3-0 B. Bystrica     

Round 6
[Aug 19]
Podbrezová      3-1 B. Bystrica     
[Aug 20]
Trenčín         2-1 L. Mikuláš      
Michalovce      3-1 Skalica         
Trnava          3-1 D. Streda       
Z. Moravce      2-2 Ružomberok      
[Aug 21]
Slovan          3-1 Žilina          

Round 7
[Aug 26]
Žilina          2-0 Michalovce      
[Aug 27]
D. Streda       1-2 Trenčín         
B. Bystrica     4-2 Z. Moravce      
Skalica         1-1 Trnava          
L. Mikuláš      2-5 Podbrezová      
[Aug 28]
Ružomberok      0-1 Slovan          

Round 8
[Aug 30]
Podbrezová      0-0 Z. Moravce      
Skalica         1-0 Žilina          
Trenčín         0-2 B. Bystrica     
[Aug 31]
Michalovce      1-1 Ružomberok      
Trnava          1-0 L. Mikuláš      
Slovan          1-1 D. Streda       

Round 9
[Sep 2]
Žilina          0-1 Podbrezová      
[Sep 3]
D. Streda       1-0 Michalovce      
B. Bystrica     0-1 Slovan          
L. Mikuláš      0-0 Skalica         
Z. Moravce      1-0 Trenčín         
[Sep 4]
Ružomberok      3-2 Trnava          

Round 10
[Sep 9]
Ružomberok      0-2 Žilina          
[Sep 10]
Skalica         1-1 D. Streda       
L. Mikuláš      1-2 B. Bystrica     
[Sep 11]
Trenčín         0-2 Trnava          
[Oct 12]
Michalovce      1-0 Podbrezová      
[Nov 24]
Slovan          4-1 Z. Moravce      

Round 11
[Sep 16]
B. Bystrica     0-0 Skalica         
[Sep 17]
Žilina          4-2 L. Mikuláš      
Podbrezová      2-0 Trenčín         
Z. Moravce      0-1 Michalovce      
[Sep 18]
Trnava          0-0 Slovan          
[Nov 24]
D. Streda       1-0 Ružomberok      

Round 12
[Sep 30]
Ružomberok      2-0 Skalica         
[Oct 1]
B. Bystrica     3-1 Michalovce      
L. Mikuláš      0-1 D. Streda       
Žilina          1-1 Trenčín         
[Oct 2]
Slovan          3-1 Podbrezová      
Z. Moravce      0-3 Trnava          

Round 13
[Oct 7]
Podbrezová      0-2 Ružomberok      
[Oct 8]
B. Bystrica     0-2 Trnava          
Skalica         0-2 Z. Moravce      
Michalovce      1-2 L. Mikuláš      
[Oct 9]
D. Streda       5-2 Žilina          
Trenčín         4-0 Slovan          

Round 14
[Oct 14]
Z. Moravce      2-2 D. Streda       
[Oct 15]
Trenčín         3-1 Skalica         
B. Bystrica     2-1 Žilina          
Ružomberok      1-1 L. Mikuláš      
[Oct 16]
Podbrezová      3-1 Trnava          
Michalovce      0-1 Slovan          

Round 15
[Oct 21]
Skalica         1-4 Slovan          
[Oct 22]
Ružomberok      1-1 B. Bystrica     
L. Mikuláš      1-2 Z. Moravce      
Michalovce      2-0 Trenčín         
Žilina          1-2 Trnava          
[Oct 23]
D. Streda       2-1 Podbrezová      

Round 16
[Oct 28]
Z. Moravce      4-0 Žilina          
[Oct 29]
Trenčín         0-0 Ružomberok      
Podbrezová      0-2 Skalica         
[Oct 30]
Slovan          1-0 L. Mikuláš      
B. Bystrica     1-3 D. Streda       
[Nov 24]
Trnava          4-1 Michalovce      

Round 17
[Nov 4]
B. Bystrica     0-2 Podbrezová      
[Nov 5]
D. Streda       1-0 Trnava          
Skalica         0-0 Michalovce      
L. Mikuláš      1-1 Trenčín         
[Nov 6]
Žilina          4-1 Slovan          
[Nov 27]
Ružomberok      2-2 Z. Moravce      

Round 18
[Nov 11]
Trnava          2-1 Skalica         
[Nov 12]
Trenčín         0-4 D. Streda       
Podbrezová      1-0 L. Mikuláš      
Michalovce      3-2 Žilina          
Z. Moravce      4-4 B. Bystrica     
[Nov 13]
Slovan          2-0 Ružomberok      

Round 19
[Feb 10]
B. Bystrica     3-0 Trenčín         
[Feb 11]
Ružomberok      1-0 Michalovce      
L. Mikuláš      1-2 Trnava          
Žilina          1-0 Skalica         
Z. Moravce      1-1 Podbrezová      
[Feb 12]
D. Streda       1-1 Slovan          

Round 20
[Feb 17]
Trnava          0-2 Ružomberok      
[Feb 18]
Trenčín         1-1 Z. Moravce      
Michalovce      0-2 D. Streda       
Slovan          2-2 B. Bystrica     
[Feb 19]
Skalica         3-0 L. Mikuláš      
Podbrezová      3-1 Žilina          

Round 21
[Feb 24]		
Podbrezová      2-2 Michalovce      
[Feb 25]
D. Streda       2-1 Skalica         
B. Bystrica     2-0 L. Mikuláš      
Trnava          3-2 Trenčín         
Z. Moravce      1-1 Slovan          
[Feb 26]
Žilina          2-0 Ružomberok      

Round 22 [Mar 4]
Trenčín         1-1 Podbrezová      
Ružomberok      0-1 D. Streda       
Skalica         1-2 B. Bystrica     
L. Mikuláš      1-2 Žilina          
Michalovce      0-0 Z. Moravce      
Slovan          4-1 Trnava          

Final Table:

 1.FK DAC 1904 Dunajská Streda      22  14  6  2  39-17  48                        Championship Playoff
 2.ŠK Slovan Bratislava             22  14  5  3  47-23  47  [C]                   Championship Playoff
 3.FC Spartak Trnava                22  12  4  6  39-26  40                        Championship Playoff
 4.FK Železiarne Podbrezová         22   9  8  5  32-24  35  [P]                   Championship Playoff
 5.MŠK Žilina                       22   9  4  9  34-33  31       [2 1 0 1 5-3 3]  Championship Playoff
 6.MFK Dukla Banská Bystrica        22   9  4  9  34-37  31  [P]  [2 1 0 1 3-5 3]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.MFK Ružomberok                   22   7  9  6  24-22  30                        Relegation Playoff
 8.MFK Zemplín Michalovce           22   6  5 11  22-34  23       [2 1 1 0 1-0 4]  Relegation Playoff
 9.FC ViOn Zlaté Moravce            22   4 11  7  28-35  23       [2 0 1 1 0-1 1]  Relegation Playoff
10.AS Trenčín                       22   5  7 10  20-33  22                        Relegation Playoff
11.MFK Skalica                      22   4  7 11  19-31  19  [P]                   Relegation Playoff
12.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     22   1  6 15  17-40   9                        Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             32  21  6  5  65-32  69  [C]                   Champions
 2.FK DAC 1904 Dunajská Streda      32  20  7  5  54-29  67
 3.FC Spartak Trnava                32  15  7 10  55-38  52
 4.FK Železiarne Podbrezová         32  13  8 11  44-44  47  [P]                   Conference League Playoff
 5.MFK Dukla Banská Bystrica        32  13  5 14  50-56  44  [P]                   Conference League Playoff
 6.MŠK Žilina                       32  11  6 15  49-53  39                        Conference League Playoff

Round 23
[Mar 11]
Trnava          6-1 Podbrezová      
[Mar 12]
Slovan          0-1 Žilina          
B. Bystrica     2-3 D. Streda       

Round 24
[Mar 17]
Žilina          6-4 B. Bystrica     
[Mar 19]
Podbrezová      1-2 Slovan          
D. Streda       3-1 Trnava          

Round 25
[Apr 1]
B. Bystrica     3-1 Podbrezová      
[Apr 2]
Trnava          0-0 Slovan          
D. Streda       1-0 Žilina          

Round 26
[Apr 7]
Podbrezová      3-2 Žilina          
[Apr 8]
B. Bystrica     2-0 Trnava          
[Apr 9]
Slovan          2-1 D. Streda       

Round 27
[Apr 14]
D. Streda       2-1 Podbrezová      
[Apr 15]
Žilina          1-1 Trnava          
[Apr 16]
Slovan          4-0 B. Bystrica     

Round 28
[Apr 22]
Podbrezová      1-2 B. Bystrica     
[Apr 23]
Žilina          2-4 Slovan          
Trnava          1-1 D. Streda       

Round 29
[Apr 28]
Slovan          1-0 Trnava          
[Apr 29]
B. Bystrica     1-1 Žilina          
[Apr 30]
Podbrezová      2-0 D. Streda       

Round 30
[May 5]
Žilina          0-1 Podbrezová      
[May 6]
Trnava          0-1 B. Bystrica     
[May 7]
D. Streda       2-3 Slovan          

Round 31 [May 13]
B. Bystrica     1-2 Slovan          
Podbrezová      0-3 Trnava          
Žilina          0-1 D. Streda       

Round 32 [May 20]
D. Streda       1-0 B. Bystrica     
Slovan          0-1 Podbrezová      
Trnava          4-2 Žilina          

Final Table:

 1.ŠK Slovan Bratislava             32  21  6  5  65-32  69  [C]                   Champions
 2.FK DAC 1904 Dunajská Streda      32  20  7  5  54-29  67
 3.FC Spartak Trnava                32  15  7 10  55-38  52
 4.FK Železiarne Podbrezová         32  13  8 11  44-44  47  [P]                   Conference League Playoff
 5.MFK Dukla Banská Bystrica        32  13  5 14  50-56  44  [P]                   Conference League Playoff
 6.MŠK Žilina                       32  11  6 15  49-53  39                        Conference League Playoff

Conference League Playoff

Semifinals [May 23]
B. Bystrica     1-3 Žilina          
Podbrezová      0-3 Ružomberok      

Final [May 26]
Žilina          3-1 Ružomberok      

Relegation Playoff

Final Table:

 7.MFK Ružomberok                   32  12 11  9  43-31  47                        Conference League Playoff
 8.MFK Skalica                      32  10 10 12  38-38  40  [P]
 9.AS Trenčín                       32   9  9 14  35-52  36       [4 2 1 1 8-6 7]
10.MFK Zemplín Michalovce           32   9  9 14  39-50  36       [4 1 1 2 6-8 4]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC ViOn Zlaté Moravce            32   6 13 13  35-49  31                        Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
12.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     32   3  9 20  24-59  18                        Relegated

Round 23
[Mar 10]
Trenčín         0-3 Ružomberok      
[Mar 11]
L. Mikuláš      0-3 Skalica         
Z. Moravce      2-5 Michalovce      

Round 24 [Mar 18]
Ružomberok      2-0 Z. Moravce      
Skalica         2-0 Trenčín         
Michalovce      0-0 L. Mikuláš      

Round 25
[Mar 31]
Z. Moravce      0-0 Skalica         
[Apr 1]
Michalovce      2-2 Ružomberok      
L. Mikuláš      0-2 Trenčín         

Round 26 [Apr 8]
Z. Moravce      0-1 L. Mikuláš      
Trenčín         3-3 Michalovce      
Skalica         1-1 Ružomberok      

Round 27 [Apr 15]
Trenčín         2-1 Z. Moravce      
Ružomberok      3-0 L. Mikuláš      
Michalovce      1-1 Skalica         

Round 28
[Apr 21]
Ružomberok      4-1 Trenčín         
[Apr 22]
Skalica         0-1 Z. Moravce      
L. Mikuláš      1-3 Michalovce      

Round 29
[Apr 28]
Trenčín         2-2 L. Mikuláš      
[Apr 29]
Skalica         3-2 Michalovce      
Z. Moravce      1-0 Ružomberok      

Round 30 [May 6]
Ružomberok      1-2 Skalica         
L. Mikuláš      1-1 Z. Moravce      
Michalovce      0-2 Trenčín         

Round 31
[May 12]
Z. Moravce      1-2 Trenčín         
[May 13]
Ružomberok      2-0 Michalovce      
Skalica         4-0 L. Mikuláš      

Round 32 [May 20]
Trenčín         1-3 Skalica         
L. Mikuláš      2-1 Ružomberok      
Michalovce      1-0 Z. Moravce      

Final Table:

 7.MFK Ružomberok                   32  12 11  9  43-31  47                        Conference League Playoff
 8.MFK Skalica                      32  10 10 12  38-38  40  [P]
 9.AS Trenčín                       32   9  9 14  35-52  36       [4 2 1 1 8-6 7]
10.MFK Zemplín Michalovce           32   9  9 14  39-50  36       [4 1 1 2 6-8 4]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC ViOn Zlaté Moravce            32   6 13 13  35-49  31                        Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
12.MFK Tatran Liptovský Mikuláš     32   3  9 20  24-59  18                        Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 23]
Prešov          1-0 Z. Moravce      

Second Leg [May 26]
Z. Moravce      3-0 Prešov          

NB: both remain at former level


II. Liga

Final Table:

 1.FC Košice                        30  20  6  4  61-21  66                        Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FC Tatran Prešov                 30  20  2  8  49-24  62  [P]                   Relegation Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.KFC Komárno                      30  14 11  5  41-26  53  
 4.MŠK Žilina B                     30  14  5 11  63-53  47
 5.FK Pohronie Žiar n.H.Dolná Ždaňa 30  11 11  8  45-41  44  [R]
 6.ŠK Slovan Bratislava U-21        30  12  7 11  43-45  43
 7.TJ Spartak Myjava                30  12  7 11  46-41  43  [P]
 8.FC ŠTK 1914 Šamorín              30  12  4 14  44-50  40
 9.MŠK Považská Bystrica            30  10 10 10  52-48  40  [P]
10.MŠK Púchov                       30  11  5 14  47-44  38
11.Slavoj Trebišov                  30  10  6 14  32-44  36
12.FC Petržalka                     30   8 10 12  40-43  34
13.MFK Dolný Kubín                  30  10  4 16  36-60  34  [P]
14.FK Humenné                       30   7 11 12  24-35  32
-----------------------------------------------------------
15.FK Rača Bratislava               30   6  8 16  25-52  26  [P]                   Relegated
16.FK Dubnica nad Váhom             30   6  7 17  38-59  25                        Relegated


III. Liga

Západ

Final Table:

 1.OFK Malženice                    28  19  5  4  54-20  62                        Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FC Slovan Galanta                28  17  5  6  58-32  56
 3.ŠKF Sereď                        28  15  9  4  53-22  54
 4.FK Beluša                        28  15  7  6  61-29  52
 5.OK Častkovce                     28  12 11  5  51-36  47
 6.TJ Družstevník Veľké Ludince     28  12  5 11  38-30  41
 7.AFC Nové Mesto nad Váhom         28  10  9  9  39-42  39
 8.FK Podkonice                     28   9 11  8  39-31  38
 9.Rakytovce SC Hamsik Academy      28  10  7 11  33-31  37
10.MŠK Martin                       28  10  5 13  45-41  35
11.Jednota Bánová                   28   9  8 11  46-45  35
12.FK Slovan Duslo Šaľa             28   9  8 11  43-48  35
13.FK Inter Bratislava              28   8  7 13  34-43  31
-----------------------------------------------------------
14.FKM Nové Zámky                   28   2  3 23  19-91   9                        Relegated
15.ŠK Vrakuna Bratislava            28   1  4 23  23-95   7                        Relegated
 -.KFC Kalná nad Hronom             withdrew

Východ

Final Table:

 1.FK Spišská Nová Ves              30  22  5  3  68-21  71                        Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.ŠK Odeva Lipany                  30  22  3  5  69-28  69  
 3.MFK Vranov nad Topľou            30  18  8  4  58-25  62
 4.MFK Snina                        30  14  5 11  54-42  47
 5.MŠK Rimavská Sobota              30  14  5 11  58-58  47
 6.TJ Tatran Oravské Veselé         30  12  9  9  48-38  45
 7.Slávia TU Košice                 30  13  5 12  52-44  44
 8.Partizán Bardejov BŠK            30  11  8 11  46-44  41  [R]
 9.MŠK Tesla Stropkov               30  11  3 16  45-55  36
10.1.FK Svidník                     30   8  9 13  33-48  33
11.FTC Fiľakovo                     30   9  4 17  38-55  31
12.TJ Baník Kalinovo                30   7  9 14  38-60  30
13.MŠK Lučenec                      30   6 12 12  23-34  30
14.MFK Slovan Giraltovce            30   7  6 17  19-53  27
15.MŠK Námestovo                    30   6  8 16  26-53  26  [R]
-----------------------------------------------------------
16.FK Poprad                        30   7  7 16  33-50  25  [-3]                  Relegated

2021/22.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Jun 2023

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.