Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (La Rioja)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The Cup has been played since 2004, when the Riojan group split from Navarra. Played by the teams that did not qualify to Copa del Rey, the format depends on the number of registered teams.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 
Copa RFEF (Fase Autonómica de de La Rioja)
Navarra-La Rioja Federation
 1993-94 CD Calahorra            1-2  1-0 Peña Sport
 1994-95 CD Calahorra            3-1  2-0 UDC Chantrea
 1995-96 CA Osasuna Promesas     1-1  1-0 CD Calahorra
 1996-97 CD Izarra               1-1  2-0 Peña Sport
 1997-88 CD Calahorra            0-0  4-0 CD Izarra
 1998-99 CD Tudelano             1-0  1-1 CA Osasuna Promesas
 1999-00 CD Logroñés B           2-0  0-0 CD Tudelano
 2000-01 CD Calahorra            1-1  1-1 CA Osasuna promesas    [CD Calahorra on pen.]
 2001-02 CD Alfaro               x-x  x-x River Ebro
 2002-03 CD Recreación           1-1  1-0 Peña Sport
 2003-04 CM Peralta              1-0  4-3 CD Calahorra           
La Rioja Federation
 2004-05 CD Calahorra            5-2  CD Varea
 2005-06 Haro Deportivo          2-0  CD Varea
 2006-07 SD Oyonesa              1-0  Haro Deportivo
 2007-08 AD Fundación Logroñés   2-0  CD Anguiano
 2008-09 Haro Deportivo          4-0  CD Anguiano
 2009-10 Haro Deportivo          0-0  CD Anguiano               [Haro Deportivo 5-4 pen]
 2010-11 Haro Deportivo                 *league
 2011-12 SD Logroñés             3-2  SD Oyonesa
 2012-13 Náxara CD               3-2  CD Varea
 2013-14 CD Varea                2-0  Náxara CD
 2014-15 Haro Deportivo          0-0  SD Logroñés               [Haro Deportivo 4-2 pen]
 2015-16 SD Logroñés             2-2  CD Calahorra              [SD Logroñés 6-5 pen]
 2016-17 CD Varea                1-0  Haro Deportivo
 2017-18 SD Logroñés             2-0  CD Anguiano
 2018-19 CD Varea                2-1  SD Logroñés
 2019-20 Náxara CD               2-1  CD Anguiano
 2019-20 CD Arnedo               1-0  Náxara CD
 2021-22 CD Alfaro               2-0  Casalarreina CF
 2022-23 Náxara CD               1-0  CD Varea


Number of Wins:

   La Rioja

 5 Haro Deportivo

 3 SD Logroñés
   CD Varea
 
 2 Náxara CD

 1 CD Calahorra
   SD Oyonesa
   AD Fundación Logroñés
   CD Arnedo

   Rioja-Navarra

 4 CD Calahorra

 2 CD Alfaro

 1 CD Izarra
   CD Tudelano
   CD Logroñés B
   CA Osasuna B
   CM Peralta
   CD Recreación


1994

First Round (25-08-1993)
Peña Sport - CD Valle de Egüés		2-1
Second round (29-09-1993) ida
UDC Chantrea - Peña Sport		0-4
Semifinals
Final (19-01-1994,  27-01-1994)
Peña Sport - CD Calahorra		2-1  0-1
Final 1 (19-01-1994, Tafalla (San Francsico))
Peña Sport - CD Calahorra		2-1
  [1-0 Muez 10´, 2-0 Santi 56´, 
   2-1 Inza (p) 58´]
Peña Sport: Alfonso; Charli, Murugarren, Luroi, Legasa; Villa, Esquíroz, Ucar (mm 68, Narciso), Pololo; Muez, Santi (in 79, Casado).
Calahorra:  Magallón; Alberto, Inda, Inza (in 79, Lute), Belloso; Espiga (mm 46, Roberto), Toni, Ardanaz, Morales; Bustamante, Antoñanzas.
Referee:  San Martín
Final 2 (27-01-1994, Calahorra (La Planilla))
CD Calahorra - Peña Sport		1-0
  [1-0 Urzáiz 62´]
Calahorra:  Magallón; Alberto, Belloso, Inda, David; Toni (Morales, m.61), Espiga, Ardanaz, Antoñanzas; Urzaiz, Virto (Lacruz, m.75)
Peña Sport: Pedro; Chary, Murugarren, Lun (Muez, m.62), Muro (Ucar, m.69); Silvino, Rafa Cayuelas, Legasa, Pololo; Casado, Santi Ibáñez.
Referee:  De la Peña Llollano

1995

First Round (12-10-1994,  02-11-1994)
Peña Sport - UDC Chantrea		2-1  1-2  (Chantrea on pen.)
CD Ribaforada - CD Calahorra		1-1  2-4
UCD Burladés - ?			x-x  x-x
CD Mirandés - ?				x-x  x-x 
Semifinals (24-12-1994,  01-01-1995)
UCD Burladés - UDC Chantrea		1-5  1-0
CD Mirandes - CD Calahorra		0-1  x-x
Final (02-03-1995,  05-04-1995)
CD Calahorra - UDC Chantrea		3-1  2-0
Final 1 (02-03-1995, Calahorra (la Planilla))
CD Calahorra - UDC Chantrea		3-1
  [1-0 Bustamante 12´, 2-0 nacho (p) 27´,
   3-0 Virto 46´, 3-1 Baigorri (p) 47´]
CD Calahorra: Rafa; Tajadura, Álvaro, Pachi Torres, Inda, Nacho (m.70 llundain), 
              Toni, Bustamante, Virto (m.83 Alberto); Pepe, Velasco.
UDC Chantrea: Agustín; Salya, Donázar, Viana, Amatriain; Biego, Cuéllar, 
              Sergio, Isaac; Alberto, Baigorri.
Referee:  Mamolar Caro
Final 2 (05-04-1995, Pamplona) 
UDC Chantrea - CD Calahorra		0-2
  [0-1 Virto 28´, 0-2 Bustamonte 57´]
UDC Chantrea: Jorge; Sánchez, Cuéllar, Viana (Fernando, m.50), Amatriain (Agustín, m.27), Eslava, 
              Urbiola, Arraiza, Iván; Alberto (Sergio, m.45), Isaac.
CD Calahorra: Rafa; Pablo, Alberto, Tajadura, Torres; Ilundain, Toni (Álvaro, m.61), 
              Bustamante, Virto; Pepe, San Nazario (Velasco, m.58)
Referee:  Jaso Delgado

1996

First Round  (>29-11-1995  >23-12-1995)
Peña Sport - AD Noáin			x-x  x-x
CA Osasuna Promesas - UCD Burladés	5-1  2-0 (29-11-1995)
CD Calahorra - SD Lagunak		x-x  x-x
UDC Chantrea - CD Alfaro		x-x  x-x
Semifinals (06-12-1995,  23-12-1995)
Peña Sport - CA Osasuna promesas	1-2  1-4
CD Calahorra - UDC Chantrea		2-0  2-2 
Final (30-12-1995, 10-01-1996)
CD Calahorra - CA Osasuna Promesas	1-1  0-1
Final 1 (30-12-1995, Calahorra (La Planilla))
CD Calahorra - CA Osasuna Promesas	1-1
  [0-1 Iván 40´, 1-1 César 80´]
CD Calahorra:     Cacho; Pablo, Alberto, Ilundain, Ros; Tajadura, Zurbano (m.49Toni Fernández), 
                  César (m.83 Herce), San Nazario; Pepe, Álvaro (m.55 Espiga
Osasuna Promesas: Carlos; Mateo, Matito, Cruchaga, Josetxo, Txomin Nagore, Iván, Casado, 
                  Morales (m.68 Beramendi); Tiko (m.53 Aitor), Ostívar (m.60 Berriozabal).
Referee:  Alcalde Gallardo
Final 2 (10-01-1996, Pamplona (Tajonar))
CA Osasuna Promesas - CD Calahorra	1-0
  [1-0 Tiko 6´]
Osasuna Promesas: Sanzol; Mateo (Iban, m.46), Cruchaga, Josetxo, Matito; Berriozába1, Casado, 
                  Nagore, Tiko; Lucea (Aitor, m.46), Morales (Txiki, m.64).
CD Calahorra:     Rafa; Pablo, Ledo, U llundáin, Ros; Tajadura (Sanzol, m.67), Toni, Santi, 
                  César; Zurbano (San Nazario, m.71), Álvaro (Espiga, m.69).
Referee:  Jaso Delgado

1997

First Round (11-09-1996,  19, 25-09-1996)
CD Oberena - Peña Sport			0-2  0-1
CD Izarra - CA Osasuna Promesas  	1-0  2-2
CD Ribaforada - CD Tudelano		1-0  0-0 (18-09-1996)
CD Calahorra - CD Logroñés B		1-2  x-x
Semifinals (16-10-1996,  23-10-1996) (18-12-1996,  26-12-1996)
CD Izarra - CD Calahorra		1-0  3-0
CD Ribaforada - Peña Spot		3-1  0-3
Final (29-01-1997,  05-02-1997) 
CD Izarra - Peña Sport			1-1  0-2
Final 1 (29-01-1997, Estella (Merkatondea))
CD Izarra - Peña Sport			1-1
  [1-0 Ibón 4´, 1-1 Ucar]
CD Izarra:  Willy; San Martín (Tres, m.46), Bordonabe, Benito, Bustingorri; Eladio, 
            Ibón, Jurío (Galarza, m.63), Urdániz (Toledo, m.63); Belloso, Berástegui. 
Peña Sport: Celigüeta; Sánchez, Murugarren, Lun, Diego; Juanjo López, Juanjo Pérez, 
            Joseba, Ucar (Labiano, m.74); Kitor (César, m.85), Josema.
Referee:  García Elcano
Final 2 (05-02-1997, Tafalla (San Francisco))
Peña Sport - CD Izarra			0-2
  [0-1 Berastegui (p) 32´, 0-2 Berastegui (p) 82´]
Peña Sport: Celigueta; Sánchez, Murugarren (Labiano, m.67), Lun, Diego; Juanjo rez (David Peñas, m.67), 
            Joseba, Juanjo López, Ucar (Muez, m.75); Josema; Aitor Lucea.
CD Izarra:  Willi; San Martín (Sanz, rn.65), Tres, Sarasola, Cilveti; Galarza (Manolo Aramendía, m.46), 
            Eladio, Jurío, Bordonabe; Berástegui, Belloso (Toledo, m.56).
Referee:  Rodrigo Poza

1998

Quarter Finals (03,10-09-1997,  24-09-1997) 
UDC Chantrea - CA Osasuna Promesas	1-4  1-1
CD Izarra - CD Oberena			2-1  0-0
CD Calahorra - Peña Sport		4-0  0-2
CD Logroñés - CD Haro			x-x  x-x > 24-09-1997
Semifinals (05-11-1997,  19-11-1997)
CA Osasuna Promesas - CD Izarra		0-2  1-0
CD Calahorra - CD Haro			x-x  x-x (global 17-1)
Final (24-12-1997,   31-12-998)
CD Izarra - CD Calahorra		0-0  4-0
Final 1 (24-12-1997, Estella (Merkatondoa))
CD Izarra - CD Calahorra		0-0 
  [-]
CD Izarra:  Rubén; Toledo, Bustingorri (Sarasola m. 65), Eladio (Beioso m. 40), Iturri, 
            Cilveti, Ibón, Jurío, Pizo Gomez (Aramendía m. 46), Joseba, Rubén Sanz.
Calahorra:  Rafa; Yonatan, César, Patxi Huarte, Ledo, Ochoa, Durán II (San Nazario m. 62), 
            Gurría, Diego Calvo; Roberto (Durán m. 62), Picuchos (Alberto m. 71). 
Referee:  Fernández Celigueta
Final 2 (31-02-1998, Calahorra (La Planilla))
CD Calahorra - CD Izarra		4-0 
  [1-0 Gurría 45´, 2-0 Ochoa 62´, 3-0 Gurría 76´, 4-0 Sáchez 85´] 
Calahorra: Rafa; Sánchez, Provedo, Patxi Huarte, Ledo; Ochoa (Belloso, m. 87), 
           Durán II, Roberto (Diego Calvo, m. 67), Jonatan; Gurría, (Armendáriz, m. 84), Picuchos.
CD Izarra: Rubén; Sarasola, Iturri, Toledo (Cilveti, m. 61), Tres; Bustingorri, 
Beramendi, Ibon (Belioso, m. 46), Pizo Gómez; Galarza, Rubén Sanz (Jurío, m. 26). Referee:  Alonso

1999

*Only 4 teams sign up (Sólo se inscriben 4 equipos)
Semifinals (30-09-1998, 21-10-1998)
CA Osasuna Promesas - CD Oberena	2-0  2-0
CD Azcoyen - CD Tudelano		1-1  1-5 (28-10-1998)
Final (09-12-1998, 01-11-1999)
CA Osasuna Promesas - CD Tudelano	0-1  1-1
Final 1 (09-12-1998, Pamplona (Tajonar))
CA Osasuna Promesas - CD Tudelano	0-1
  [0-1 Saúl (p) 30´]
Osasuna Promesas: Elía; Bueno, Descarga, Alegría, Aritz (Iturralde, m.58); 
                  Antoñana, Iker, Goñi; Gorka; Salvatierra, Sola (Leoz, m.61). 
CD Tudelano:      Magallón; Vázquez, Saúl, Gelo, Huarte; Gutiérrez; Urzainqui, Xabi (Michelo, m.68), 
                  Nogales; Castillejo (Armendáriz, m.68), Aldeondo.
Referee:  Antonio Yáñiz
Final 2 (01-01-1999, Tudela (Municipal Ciudad de Tudela))
CD Tudelano - CA Osasuna Promesas	1-1
  [0-1 Iturralde 40´, 1-1 ]
CD Tudelano:      Magallón; Armendariz, Saúl, Gelo, Iri, Agorreta, Urzainqui, Dani Martínez (Vázquez, m. 89), 
                  Huarte (Nogales , m. 73); Aldeondo, Castillejo (Michelo, m. 78).
Osasuna Promesas: Elía; Villanueva, Izquierdo (Rodríguez. m.74), Alegría, Albisu; 
                  Bueno, Iturralde, Estarriaga, Goñi; Sola (Leoz. m.74), Sola.
Referee:  Royo Merino

2000

*Only 3 teams sign up (Sólo se inscriben 3 equipos)
Semifinals (03-12-1999,  08-12-1999)
CD Tudelano - CD Calahorra		5-1  4-1 **
CD Logroñés B				* exempt

**El Tudelano se clasifica a la final de la Copa Federación a pesar de haber perdido en la anterior eliminatoria frente al Calahorra por un contundente 9-2 en el global. 
Sin embargo, el club ribero reclamó alineación indebida de Astráin tras el encuentro de ida en el Elola. 
El jugador había sido expulsado con roja directa en el partido de Liga que le enfrentó al Burgos y, según el reglamento, no podía ser alineado en Tudela. 
**** Tudelano qualifies for the final of the Federation Cup despite having lost in the previous tie against Calahorra by a resounding 9-2 on aggregate. 
However, the ribero club claimed undue alignment of Astráin after the first leg at Elola. 
The player had been sent off with a direct red card in the League match that faced Burgos and, according to the regulations, he could not be lined up in Tudela.
Final (29-02-2000,   07-03-2000)
CD Logroñés B - CD Tudelano		2-0  0-0
Final 1 (29-02-2000, Logroño (Municipal de varea))
CD Logroñés B - CD Tudelano		2-0
  [1-0 (p), 2-0 (p)]
Logroñés B:  Gaizka; Lázaro (Sergio Martínez, m.61), Olave, Palacios (Honorio, m.68), Ignacio; 
             Rúa, Barrero, Altuna (Yanguela, m.46), Rodríguez; Eneko, Montenegro.
CD Tudelano: Briñas; Vázquez, Bienzobas, Saúl, Alegría; Ros, Armando, Garcés (Labarta, m.73), 
             Herrera; Royo (Arbiol, m.78), Pardo (Gómez, m.86).
Referee:  Martínez Tomillo
Final 2 (07-03-2000, Tudela (Municipal Ciudad de Tudela))
CD Tudelano - CD Logroñés		0-0
  [-]
CD Tudelano: Brinas; Garces, Saúl, Alegría, Vázquez; Arellano, Ros, Michelo, Herrera (Pardo, m.46); 
             Arbiol (Igea, m.66), Castillejo (Labarta, m.71). 
Logroñés B:  Pisón; Martínez, Loza, Palacios, Olave; Rúa (Lázaro, m.71), Rodríguez, Yangüela, 
             Honorio (Montenegro, m.78), Encinas (Barrero, m.57); Balda.
Referee:  Martínez Lacabe

2001

*Only 4 teams sign up (Sólo se inscriben 4 equipos)
Semifinals (10-01-2001,  17, 24-01-2001)
CD Izarra - CD Calahorra		1-3  0-4
CD Aoiz - CA Osasuna Promesas		1-1  1-3 (17-01-2001)
Final (07-02-2001,  14-02-2001))
CD Calahorra - CA Osasuna Promesas	1-1  1-1   (Calahorra on pen.)
Final 1 (07-02-2001, Calahorra (la Planilla))
CD Calahorra - CA Osasuna Promesas	1-1
  [1-0 Pacheta 52´, 1-1 Antoñana (p) 90´]
CD Calahorra:     Urroz; Larraza, Castillo, Javi Tres, Dulce; Estarriaga, Diego Ruíz, 
                  Maikel (m.79, Uña), Bobaditia (m.82, Ipmna); Pacheta, Adrián.
Osasuna Promesas: Caballero; Izquierdo, Mario, Zuasti (m.65, Olondris), De La Chica; Moisés, 
                  Barrena, Palacios (m.46, Borda), Beorlegui; Antoñana, Koldo (m.71, Marculeta).
Referee:  Alonso González
Final 2 (14-02-1001, Pamplona (Tajonar))
CA Osasuna Promesas - CD Calahorra	1-1
  [1-0 Koldo Leoz 21´, 1-1 Bobadilla 89´]
Osasuna Promesas: Caballero; Olondris (Barrena, m.46), Joseixo, De la Chica, Izquierdo; Ollós, 
                  Antoñana, Borda, Mario (Loperena, m.46); Beorlegui (Marculeta, m,70), Koldo Leoz.
CD Calahorra:     Miguel; Moya, Javi Tres, Dulce; Txiki (Uña, m.87), Durán (Larraza, m.46), 
                  Estarriaga, Pacheta; Maikel (Castillo, m.55), Bobadilla; Ipiniza.
Referee:  Rodrigo Pozas

2002

*Only 4 teams sign up (Sólo se inscriben 4 equipos)
Semifinals (17-10-2001, 24-10-2001)
CD Izarra - CA River Ebro		  2-3  2-1
Peña Sport - CD Alfaro                    2-1  0-1 (03-10-2001) (18-10-2001)          
Final 
CD Alfaro - CA River Ebro		  x-x  x-x

2003

Final 1 (02-10-2002, Tafalla (San Francisco))
Peña Sport - CD Recreación		   1-1
  [0-1 Omar 47´, 1-1 Berriozabal (p) 81´]
Peña Sport:  Magallón; Casellas (Berriozábal, m.46), César, Ángel Pueyo, Aritz Santos; 
             Mena, Ayechu, Goren Murillo, Peñas; Diego Ruiz, Armendáriz.
Recreación:  Josean; Israel, Espuña, Iñigo Moreno (Jalle, m.61), Alfredo; Rubén Sáenz, 
             Carmelo (Javier Adán, m.72), Del Puente, Pitu; Omar, Gonzalo (Blas, m.80).
Referee:  José Manuel Baráibar
Final 2 (24-10-2002, Logroño (Las Gaunas)) 
CD Recreación - Peña Sport		   1-0
  [1-0 Omar 69´]
Recreación:  Josean; Nacho, Israel, Herreros, Cali; Jalle, López (Chin, m. 67), 
             Del Puente (Blas, m. 65), Gonzalo; Omar, Gustavo (Mredo, 76).
Peña Sport:  Javier; David (Ángel, m. 54), Aritz, Joseba, Elbusto; Ayechu, Carlos, 
             Berriozabal, Arruendáriz; Amatrain (Dani, m. 54), Xabi.
Referee: Amiendáriz

2004

*Only 5 teams sign up (Sólo se inscriben 5 equipos)
First Round
CD Calahorra – CD Alberite                  *CD Alberite, withdrew from the competition.

Semifinals (01-10-2003, 08-10-2003)
CD Calahorra – CD Recreación de La Rioja    2-1  2-2
CM Peralta – CD Urroztarra                  *CD Urroztarra, withdrew from the competition.


Final (22-10-2003, 29-10-2003)
CD Calahorra – CM Peralta                   0-1  3-4
Final 1 (22-10-2003, Calahorra (La Planilla)
CD Calahorra - CM Peralta		    0-1 
  [0-1 Jesús Mari 18´]
CD Calahorra: Manu; Roberto Tomás, Ariel (Gonzalo, m.73), Tres, David (Husillos, m.46); 
              Del Puente (Llona, m.46), Villarroya, Blázkez, Carreño; Santi Villa, Vicente Roberto.
CM Peralta:   Ibarra; Cuéllar, Jesús Mari (Igotz, m.79), Benjamín, Barrena; David Vidal, Irisarri; 
              Óscar Murillo (Ezcurra, m.83), Yiyo, Aritz Santos; Burgui (Salvatierra, m.46).
Referee:  Martín Gómez
Final 2 (29-10-2003, Peralta (Nuestra Señora de Nieva))
CM Peralta - CD Calahorra		    4-3
  [0-1 Villarroya 17´, 1-1 Salvatierra 22´, 
   2-1 Salvatierra 61´, 2-2 Del Puente 75´, 
   3-2 David Vidal 81´, 4-2 Barrena 86´, 4-3 Carreño 91´]
CM Peralta:   Cacho; Cuéllar, Igotz, Jesús Mari (Astráin, m.75), Aritz Santos (Cilveti, m.45);Irisarri, 
              David Vidal; Barrena, Yiyo (David Fernández, m.45), Ezcurra; Salvatierra.
CD Calahorra: Manu; Joni, Husillos, César, Ariel (Julio, m.62); Del Puente, Llona, 
              Roberto (Carreño, m.74), Villarroya; Jaba, Santi Villa.
Referee:  Ugarte

2005

First Round  (05-09-2004, 12-09-2004)
CA River Ebro - CD Arnedo              0-1  1-0*  

*In the second leg the match was abandoned at 0-1 (aet, 2-1 in the penalty shoot-out) due Atlético River Ebro, 
finished the match with 6 players. Two days later Competition Committee decided that the penalty shoot-out was          
repeated. This was repeated at 15-09-2004.

CD Agoncillo - CD Calahorra            1-3  0-4
CD San Marcial  - CD Berceo            2-2  0-0
SD Oyonesa - CD Valvanera              2-1  2-1
CD Varea - CD Pradejón                 0-0  1-1
CD Anguiano - CD Villegas              2-2  3-0


Quarter Finals (15,16-09-2004, 19-09-2004)
CD Arnedo - CD Calahorra               0-1  0-6
CD Berceo - CP San Cosme               0-1  0-0
SD Oyonesa - AD Fundación Logroñes     1-1  0-1
CD Varea - CD Anguiano                 1-1  1-0

Semifinals (25,26-09-2004, 12-10-2004)
CD Calahorra  - CP San Cosme           1-0  4-2
CD Varea - AD Fundación Logroñés       0-0  1-1


Final (28-10-2004)
CD Calahorra - CD Varea               5-2 [aet]

2006

Preliminary Round (04,07-09-2005)
CD Arnedo  - SD Oyonesa               1-2
SD Oyonesa  - CD Arnedo               0-0

Quarter Finals (04-09-2005, 07-09-2005)
SD Oyonesa  - CD Varea                0-2  0-2 14-09-2005, 28-09-2005
CD Villegas - CD Berceo               0-2  0-1
ADF Logroñés  - CD Pradejón           4-0  6-0
CD Anguiano  - Haro Deportivo         1-3  0-2


Semifinals (05-10-2005, 12,19-10-2005)
ADF Logroñés - Haro Deportivo         3-2  0-2
CD Varea - CD Berceo                  3-0  2-1

Final (26-10-2005, Haro (El Mazo)))
Haro Deportivo - SD Varea             2-0
  [1-0 De Guzmán 35´, 2-0 Juanma 45´]

2007

Preliminary Round (26,27-08-2006)
CD Varea - SD Oyonesa               	0-0     [SD Oyonesa pen]
CD Calahorra - CD Anguiano              2-0
CA River Ebro - CD Pradejón             1-0

Semifinals (13-09-2006)
SD Oyonesa - CD Calahorra               1-0
CA River Ebro - Haro Deportivo          1-1    [Haro Deportivo 1-3 pen]

Final (12-10-2006, Logroño (Mundial 82)))
SD Oyonesa - Haro Deportivo             1-0
  [1-0 Dani Flores 91´]

2008

First Round
CD Calahorra - SD Oyonesa		1-0
Semifinals
CD Varea - AD Fundación Logroñés	0-6
CD Calahorra - CD Anguiano		1-3
Final
AD Fundación Logroñés - CD Anguiano	2-0

2009


Semifinals 
CD Calahorra - Haro Deportivo		1-1  [Haro 3-5 pen]
CD Anguiano - CD Agoncillo		1-1  [Anguiano 4-3 pen]
Final (17-09-2008, Logroño (Las Gaunas))
Haro Deportivo - CD Anguiano		4-0

2010

First Round
CD Calahorra - CA River Ebro		1-0
Semifinals
Haro Deportivo - CD Calahorra		2-1
CD Alfaro - CD Anguiano			0-2
Final
Haro Deportivo - CD Anguiano		0-0  [Haro 5-4 pen]

2011

                   Ptos J G E P GF GC
1. Haro Deportivo    6 2 2 0 0  4  0 winner
2. CD Calahorra      3 2 1 0 1  3  3
3. CD Alfaro         0 2 0 0 2  1  5

2012


Semifinals 
CD Alfaro - SD Oyonesa			1-2
Haro Deportivo - SD Logroñés		1-3
Final (14-12-2011, Logroño (Mundial 82´))
SD Oyonesa - SD Logroñés		2-3 
  [0-1 Jorge Herreros 26´, 0-2 Hierro 31´, 
  1-2 Óscar Santos 54´, 2-2 Bezares 62´, 2-3 Herreros 113´] 
SD Oyonesa:  Berni; David Sánchez, Ureta, Chasco (Edu Jiménez 94'), Jabo; Toño, Nano, Sergio Domíngez, 
             Mikel (Indiano 63'); Gustavo Bezares (Escribano 79'), Óscar Santos.  
SD Logroñés: Gonzalo; Omar, Sola, Ledo, Metola; Pitu, Salazar, Edu Martín (Miguel 70'), 
             Álvaro Iglesias; Hierro (Iván Moreno 86'), Jorge Herreros (Silvani 114').
Referee:  César Soto

2013

First Round (22-08-2012)
CD Arnedo - Náxara CD			2-0
Semifinal (26-08-2012)
CD Varea - CD Alfaro			3-2
Haro Deportivo - Náxara CD		0-0  [Náxara on pen]
Final (01-11-2012, Nájera (La Salera))
Náxara CD - CD Varea			3-2 
  [1-0 Javi Martínez 12´, 2-0 Juan López 18´,
   2-1 San Ildelfonso 64´, 3-1 Del Val 65´,
   3-2 Borja 80´]

2014

First Round
CD Alfaro - CD Varea			0-1
Semifinals (18-08-2013)
CD Varea - CD Arnedo			1-0
CP Calasancio - Náxara CD		1-2
Final (11-09-2013, Varea (Municipal))
CD Varea - Náxara CD			2-0

2015


Semifinals (17-08-2014)
SD Logroñés - SD Oyonesa		1-1  [SD Logroñés 5-4 pen]
CD Calahorra - Haro Deportivo		0-0  [Haro Deportivo 4-5 pen]
Final (27-08-2014, Logroño (Mundial 82´))
SD Logroñés - Haro Deportivo		0-0  [Haro Deportivo 2-4 pen] 
  [-]

2016

Quarter Final (15,16-08-2015)
Haro Deportivo - Náxara CD		0-2
SD Logroñés - Atlético Vianés		3-0
CD Agoncillo - CD Alfaro		3-1
CDFC La Calzada - CD Calahorra		0-0  [Calahorra on pen]
Semifinal (26-08-2015)
Náxara CD - SD Logroñés			1-2
CD Agoncillo - CD Calahorra		2-3
Final (08-09-2015, Logroño (Mundial 82)))
SD Logroñés - CD Calahorra		2-2  [SD Logroñés 6-5 pen] 
  [0-1 Moisés 17´, 1-1 Íñigo 23´,
  1-2 Martínez de Quel 54´, 2-2 Dani Suárez 70´]
SD Logroñés:  Jordan; Diego, Escudero, Loza, Laencina; Alberto Gil, Nano (San Martín, min. 78); 
              Jaime Moreno (Sergio Domínguez, min. 58), Íñigo Rodríguez, Dani Suárez; Vila (Tamayo, min. 58). 
CD Calahorra: Gonzalo; Jiménez (Sito Castro, min. 89), Martínez de Quel, Arpón, Cristian; Moisés, 
              Herce; Del Puente (Israel Losa, min. 63), Mario León, Toledo (Manu Ballestero, min. 75); Sota. 
Referee: Hermosilla

2017

Quarter Final (13,14-08-2016)
CP Calasancio - CD Varea		0-3
SD Logroñés - CD Agoncillo		3-1
Haro Deportivo - CD Anguiano		4-0
Atlético Vianés - Náxara CD		1-1  [Náxara CD 4-5 pen]
Semifinals (31-08-2016)	
CD Varea - SD Logroñés			1-0
Haro Deportivo - Náxara CD		1-0
Final (12-10-2016, Logroño (Mundial 82)))
CD Varea - Haro Deportivo		1-0 
  [1-0 Rubén Pérez 11´]

2018

Quarter Final  (13, 15-08-2017)
Náxara CD - SD Logroñés			1-1 (SD Logroñés 8-7 pen]
CD Anguiano - CD Agoncillo		4-2
UD Logroñés Promesas - CD Arnedo	5-0
CD Varea				exempt
Semifinlas (29-08-2017, 13-09-2017)
CD Anguiano - UD Logroñés Promesas	1-1  [CD Anguiano 4-3 pen]
SD Logroñés - CD Varea			2-1
Final (12-10-2017, Logroño (Mundial 82))
SD Logroñés - CD Anguiano		2-0 
  [1-0 Arpón 29´, 2-0 Ledo 46´]

2019

Quarter Final  (12-08-2018)
CD Agoncillo - CD Anguiano		2-3
CD Varea				exempt
UD Logroñés promesas B - CD Varea	0-1
Náxara CD				exempt	
Semifinlas (19-08-2018)
CD Anguiano - CD Varea			0-5
Náxara CD - SD Logroñés			1-1  [SD Logroñés 4-5 on pen.]
Final (12-09-2018, Agoncillo (San Roque))
SD Logroñés - CD Varea			1-2 
  [0-1 Chimbo 32´, 0-2 Michel 49´, 1-2 Miguel 54´]

2020

Quarter Final  (11,12-08-2018)
CD Pradejón - CD Arnedo			2-4
CD Anguiano				  *exempt
UD Logroñés promesas B - CD Varea	0-1
Náxara CD			          *exempt	
Semifinals (18-08-2019)
CD Arnedo - CD Anguiano			1-2
CD Varea - Náxara CD 			1-1  [Náxara CD 1-3 on pen.]
Final (11-09-2019, Logroño (Mundial 82))
Náxara CD - CD Anguiano			2-1 
  [1-0 Eloy Blanco 19´, 2-0 Sergio Fernández 44´, 
   2-1 Fede Krumnack 60´] 
Náxara CD:   Ricado; Madero, Ortega, Eloy, Nika; Gordo, Tamayo, Miguel, Dani Gómez (J. Martínez,m.58); 
             Michel (Liébana, m.77), Rojo (Esaúl,m 68). 
CD Anguiano: Andrés; David, Daniel, Héctor, Álvaro; J. Ignacio, Efrén (David,m.70), 
             Íñigo, Jorge (Federico, m.57); Guillermo (Puente, m.57), Pablo. 
Referee:  Glibi Khalid

2021

*Only 3 teams sign up
Semifinals (27-09-2020) 
Casalarreina CF - Náxara CD		0-1
CD Arnedo				*exempt
Final (04-10-2020, Logroño (Mundial 82))
CD Náxara - CD Arnedo			0-1
  [0-1 Javier Ruiz 31´]

2022

Quarter Final  (22-08-2021) 
Yagüe CF - CD Alfaro			0-3 
CDFC La Calzada - CD Berceo		1-0 
Club Atlético Vianés - CD Varea		0-1 
Casalarreina CF - CD Cenicero		4-0 
Semifinals (29-08-2021) 
CD Alfaro - CDFC La Calzada		0-0 (4-2 on pen.)
CD Varea - Casalarreina CF		1-1 (2-4 on pen.)
Final (05-09-2021, Logroño (Mundial 82´))
CD Alfaro - Casalarreina CF		2-0 
  [1-0 Álex Aguado 70´, 2-0 Álvaro López 88´]

2023

Only 4 teams are inscribed.
Semifinals (27,28-08-2022) 
Casalarreina CF - Náxara CD		1-1 (4-5 on pen.)
CD Varea - CDFC La Calzada		2-0
Final (04-09-2022, Logroño (Mundial 82´))
Náxara CD - CD Varea			1-0 
  [1-0 Miguel]
Náxara CD:
CD Varea:
Referee:  Oyón Hidalgo

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.