Saint Lucia 2022/23


SLFA First Division
Second Division
SLFA Island Cup 2021/22
SLFA Island Cup 2022/23
Blackheart Big 8 Tournament 2022
Blackheart Football Tournament 2022

SLFA First Division 2022

Final Table:

 1.B1 FC                    9   7  1  1  29-12  22  [P]  Champions
 2.Platinum FC              9   7  0  2  30-11  21  [C]
 3.SLSO Monchy United       9   6  2  1  36-12  20
 4.Uptown Rebels SC         9   4  2  3  20-20  14
 5.VSADC                    9   4  2  3  19-20  14
 6.Victory Eagles SC        9   4  1  4  17-17  13  [P]
 7.Northern United FC       9   3  3  3  14-14  12
 8.El Niņos FC              9   2  2  5  19-34   8
--------------------------------------------------
 9.GMC United FC            9   0  2  7  11-27   2       Relegated
10.Ti Rocher FC             9   0  1  8   9-37   1       Relegated

[Jun 28]
GMC United              1-3 Platinum                
  [M. Soudine 30; Kurt Fredrick 8, 90+3pen, Kimlan Mason 28]
Uptown Rebels           3-2 Victory Eagles SC       
  [Donavan Jn Baptiste 42, 84, Jason Isidore 44; Jonathan Aliene 24,
   Hosea Mathurin 33]
[Jun 30]
Ti Rocher              0-10 Monchy United           
  [Raphael Joseph 11, Aaron Richard 24, Aramis Gilbert 31, 63,
   Tev Lawrence 44, 69, 70, 80, 87, Samuel Lawrence 77]
El Niņos                3-3 Northern United         
  [Dwight Preudhomme 3, Brad Bideau 19, Mahvy Rismay 90+1; Torian Joseph 7, 50,
   Sherwin Simon 83]
[Jul 5]
VSADC                   1-3 Platinum                
Northern United         2-1 Ti Rocher               
[Jul 7]
B1 FC                   4-3 Uptown Rebels           
  [Jarvis Joseph 17, Lamar George 23, Andrus Remy 25, Jordon St Ange 73;
   Jason Isidore 14, Donavan Jn Baptiste 69, Rai Mariatte 90]
GMC United              2-5 El Niņos                
  [Selwyn Boyce 25, Shadrick Flavius 90+2og; Stevie Henry 8,
   Dwight Preudhomme 38, Mahvy Rismay 59, 62, 86]
[Jul 12]
Northern United         3-2 GMC United              
  [Brandon Eugene 11, Cassius Joseph 51, Jade Edward 88;
   Sherman Augustin 74, 76]
Ti Rocher               2-4 B1 FC                   
[Jul 14]
Uptown Rebels           0-4 Platinum                
  [Saviola Elva 29, 54, Gregson President 65, 85]
El Niņos                3-4 VSADC                   
  [Kurt Charles 4, Joseph Mangel 40, Stevie Henry 88;
   Shaquille Degazon 78, Keegan Caul 81, 84, 90]
[Jul 21]
GMC United              3-5 VSADC                   
Uptown Rebels           2-1 Northern United         
[Jul 26]
Northern United         1-0 Victory Eagles SC       
Uptown Rebels           4-2 El Niņos                
[Jul 28]
VSADC                   3-0 Ti Rocher               
Monchy United           2-1 Platinum                
[Aug 2]
Victory Eagles SC       4-3 Ti Rocher               
VSADC                   2-2 Uptown Rebels           
GMC United              0-1 B1 FC                   
Monchy United           5-0 El Niņos                
[Aug 4]
Northern United         1-1 Monchy United           
Platinum                2-3 Victory Eagles SC       
GMC United              2-2 Uptown Rebels           
El Niņos                3-2 Ti Rocher               
[Aug 9]
VSADC                   3-2 Monchy United           
Ti Rocher               0-2 Uptown Rebels           
Victory Eagles SC       0-3 B1 FC                   
[Aug 11]
VSADC                   1-1 Northern United         
GMC United              1-1 Ti Rocher               
Platinum                3-1 B1 FC                   
Victory Eagles SC       2-4 Monchy United           
[Aug 16]
Victory Eagles SC       1-1 El Niņos                
Monchy United           6-0 GMC United              
Ti Rocher               0-8 Platinum                
B1 FC                   2-0 VSADC                   
[Aug 18]
Victory Eagles SC       1-0 GMC United              
B1 FC                   2-1 Northern United         
[Aug 23]
B1 FC                   3-3 Monchy United           ´
VSADC                   0-4 Victory Eagles SC       
[Sep 1]
Platinum                4-2 El Niņos                
[Sep 5]
Monchy United           3-2 Uptown Rebels           
[Sep 12]
El Niņos                0-9 B1 FC                   
[Sep 13]
Platinum                2-1 Northern United         

Final Table:

 1.B1 FC                    9   7  1  1  29-12  22  [P]  Champions
 2.Platinum FC              9   7  0  2  30-11  21  [C]
 3.SLSO Monchy United       9   6  2  1  36-12  20
 4.Uptown Rebels SC         9   4  2  3  20-20  14
 5.VSADC                    9   4  2  3  19-20  14
 6.Victory Eagles SC        9   4  1  4  17-17  13  [P]
 7.Northern United FC       9   3  3  3  14-14  12
 8.El Niņos FC              9   2  2  5  19-34   8
--------------------------------------------------
 9.GMC United FC            9   0  2  7  11-27   2       Relegated
10.Ti Rocher FC             9   0  1  8   9-37   1       Relegated


Second Division 2022

Final Table:

 1.BAYS FC                  9   7  1  1  21- 8  22       Promoted
 2.1987 All Starz SCC       9   6  2  1  29-16  20       Promoted
--------------------------------------------------
 3.Black Panthers SC        9   4  3  2  15- 9  15  [P]
 4.PT Young Stars SC        9   4  3  2  17-13  15  [P]
 5.Diamond Ballers FC       9   3  2  4  17-21  11
 6.Knights SC               9   3  2  4  14-19  11  [R]
 7.New Generation FC        9   2  4  3  16-15  10
 8.Lancers FC               9   1  4  4  16-22   7
 9.Saint Lucia U-17         9   2  1  6  13-23   7  [*]
10.Togetherness Youth SSC   9   1  2  6  20-32   5
[*] Saint Lucia U-17 replaced Saint Lucia U-20

[Jun 25]
Black Panthers          2-0 Lancers                 
Knights                 3-0 Saint Lucia U-17        
[Jun 27]
Togetherness Youth      2-3 BAYS                    
New Generation          3-1 Diamond Ballers         
[Jun 29]
Knights                 2-1 1987 All Starz          
  [Jarvel Faucher 50, Cilus Sealy 79; McArthur Louis 14]
Black Panthers          2-2 PT Young Stars          
  [Kelvin Aimable 58, Deneshe Duncan 76; Jamie Prospere 33,
   Parker Gilbert 35]
[Jul 4]
Knights                 0-3 PT Young Stars          
Diamond Ballers         0-4 BAYS                    
[Jul 6]
Togetherness Youth      1-6 1987 All Starz          
  [Peter Alfred 10; McArthur Louis 25, 26, 67, Anthony Cadette 22,
   Erickson Reid 52, Djal Augustin 73]
New Generation          1-1 Black Panthers          
  [Nathan Weekers 53; Arthurton Griffith 79]
[Jul 11]
Knights                 1-1 Togetherness Youth      
Lancers                 0-2 1987 All Starz          
[Jul 13]
PT Young Stars          2-1 New Generation          
  [Ridel Stanislaus 4, 19; Baggio Edward 31]
Black Panthers          0-0 BAYS                    
[Jul 20]
Black Panthers          1-2 1987 All Starz          
BAYS                    4-2 Lancers                 
[Jul 27]
Togetherness Youth      2-5 Black Panthers          
Diamond Ballers         2-2 PT Young Stars          
[Aug 3]
Saint Lucia U-17        4-7 1987 All Starz          
Togetherness Youth      2-2 New Generation          
PT Young Stars          2-3 Lancers                 
BAYS                    2-0 Knights                 
[Aug 8]
New Generation          2-2 Lancers                 
Saint Lucia U-17        5-3 Togetherness Youth      
Diamond Ballers         0-2 Black Panthers          
1987 All Starz          2-2 PT Young Stars          
[Aug 10]
Diamond Ballers         2-1 Saint Lucia U-17        
PT Young Stars          1-2 BAYS                    
Knights                 2-2 Lancers                 
1987 All Starz          3-3 New Generation          
[Aug 15]
Togetherness Youth      0-1 PT Young Stars          
New Generation          0-1 Saint Lucia U-17        
Diamond Ballers         5-2 Knights                 
BAYS                    1-3 1987 All Starz          
[Aug 17]
BAYS                    1-0 New Generation          
Togetherness Youth      3-4 Diamond Ballers         
Knights                 2-1 Black Panthers          
[Aug 22]
1987 All Starz          3-2 Diamond Ballers         
New Generation          4-2 Knights                 
[Aug 23]
Lancers                 5-6 Togetherness Youth      
[Sep 1]
Lancers                 1-1 Saint Lucia U-17        
[Sep 5]
Saint Lucia U-17        0-4 BAYS                    
[Sep 7]
Saint Lucia U-17        0-1 Black Panthers          
Diamond Ballers         1-1 Lancers                 
[Sep 12]
PT Young Stars          2-1 Saint Lucia U-17        

Final Table:

 1.BAYS FC                  9   7  1  1  21- 8  22       Promoted
 2.1987 All Starz SCC       9   6  2  1  29-16  20       Promoted
--------------------------------------------------
 3.Black Panthers SC        9   4  3  2  15- 9  15  [P]
 4.PT Young Stars SC        9   4  3  2  17-13  15  [P]
 5.Diamond Ballers FC       9   3  2  4  17-21  11
 6.Knights SC               9   3  2  4  14-19  11  [R]
 7.New Generation FC        9   2  4  3  16-15  10
 8.Lancers FC               9   1  4  4  16-22   7
 9.Saint Lucia U-17         9   2  1  6  13-23   7  [*]
10.Togetherness Youth SSC   9   1  2  6  20-32   5
[*] Saint Lucia U-17 replaced Saint Lucia U-20


SLFA Island Cup 2021/22

Premier League Section

Group Stage

Final Table:

 1.Vieux Fort South         9   7  2  0  30-11  23       Qualified
 2.Gros Islet               9   7  1  1  30-10  22       Qualified
 3.Dennery                  9   5  4  0  24- 8  19       Qualified
 4.Canaries                 9   5  2  2  20-13  17       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Desruisseaux             9   4  0  5  15-21  12
 6.Mabouya Valley           9   4  0  5  10-16  12
 7.Marchand                 9   3  1  5  20-19  10
 8.Central Castries         9   1  2  6  12-24   5
--------------------------------------------------
 9.Roseau Valley            9   1  2  6  12-33   5       Relegated
10.Babonneau                9   1  0  8  11-29   3       Relegated

Semifinals [Apr 24]
Vieux Fort South        1-1 Canaries                [2-4 pen]
  [Noah Lucky Nicholas 44pen; Donovan Jn Baptiste 89pen]
Gros Islet              0-1 Dennery                 
  [Javel Faucher 55]

Third Place Match [May 1]
Vieux Fort South        1-0 Gros Islet              
  [Noah Lucky Nicholas 85]

Final [May 1, Phillip Marcelin Ground, Vieux Fort]
Dennery                 0-1 Canaries                
  [Emery Edward 77]

Super League Section

Group Stage

Final Table:

 1.La Clery                 8   8  0  0  24- 3  24       Qualified
 2.Saint Lucia U-20         8   5  2  1  16- 9  17       Qualified
 3.Vieux Fort North         8   4  3  1  14- 9  15       Qualified
 4.Micoud                   8   3  3  2   9- 8  12       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Anse La Raye             8   3  2  3  14- 8  11
 6.Laborie                  8   3  1  4  15-14  10
 7.South Castries           8   2  1  5  12-21   7
 8.Choiseul                 8   2  0  6  11-20   6
 9.Mon Repos                8   0  0  8   5-28   0
 -.Soufrière               withdrew or excluded

Semifinals [Apr 7]
La Clery                2-1 Micoud                  
  [Jeremy Abraham 32, 45; Levi Altidore 77]
Saint Lucia U-20        0-0 Vieux Fort North        [4-5 pen]

Third Place Match [Apr 10]
Micoud                  awd Saint Lucia U-20        [awarded 3-0, U-20 forfeited]

Final [Apr 10, Phillip Marcelin Ground, Vieux Fort]
La Clery                2-0 Vieux Fort North        
   [Andrus Remy 34pen, 69]

NB: La Clery and Vieux Fort North promoted to Premier Cup

SLFA Island Cup 2022/23

SLFA Island Premier Cup 2022/23

Table:

 1.La Clery                 6   4  2  0  18- 6  14
 2.Dennery                  7   4  1  2  12- 9  13
 3.Canaries                 5   3  2  0  10- 4  11
 4.Vieux Fort South         7   3  2  2  16-11  11
 5.Gros Islet               5   3  1  1  16- 8  10
 6.Vieux Fort North         7   2  1  4   8-12   7
 7.Mabouya Valley           5   2  0  3  10-10   6
 8.Desruisseaux             6   1  2  3   9-19   5
 9.Central Castries         6   1  1  4  11-19   4
10.Marchand                 4   0  0  4   4-16   0

Round 1
[Sep 20]
Gros Islet              2-1 Dennery                 
  [Aaron Richard 5, Jardel Joseph 88; Jamie Prospere 82]
La Clery                2-0 Vieux Fort North        
  [Jonathan Ailene 34, Andrus Remy 86]
Marchand                0-6 Vieux Fort South        
  [Saviola Elva 13,  Riquelme Elva 47, Donavan Perpie 54, Noah Nicholas 71,
   Kermanie Joseph 75, 85]
[tba]
Canaries                 -  Central Castries        
Mabouya Valley           -  Desruisseaux            

Round 2
[Nov 2]
Desruisseaux            2-2 Vieux Fort North        
Marchand                2-4 Dennery                 
Vieux Fort South        2-2 Central Castries        
[Nov 3]
Mabouya Valley          0-3 Canaries                
[tba]
La Clery                 -  Gros Islet              

Round 3
[Nov 9]
Dennery                 1-1 La Clery                
Vieux Fort North        1-3 Canaries                
Mabouya Valley          2-3 Vieux Fort South        
Marchand                2-3 Central Castries        
[Nov 10]
Gros Islet              6-1 Desruisseaux            

Round 4 [tba]
La Clery                 -  Marchand                
Dennery                  -  Desruisseaux            
Mabouya Valley           -  Central Castries        
Canaries                 -  Gros Islet              
Vieux Fort South         -  Vieux Fort North        
 
Round 5
[Nov 23]
Central Castries        0-2 Vieux Fort North        
Dennery                 1-2 Canaries                
Mabouya Valley          3-0 Marchand                
Vieux Fort South        2-2 Gros Islet              
[Nov 24]
La Clery                5-2 Desruisseaux            

Round 6
[Nov 30]
Canaries                1-1 La Clery                
Vieux Fort North        1-3 Mabouya Valley          
Central Castries        2-5 Gros Islet              
[Dec 1]
Vieux Fort South        0-1 Dennery                 
[tba]
Desruisseaux             -  Marchand                

Round 7
[Dec 7]
Canaries                1-1 Desruisseaux            
[Dec 8]
Vieux Fort South        0-4 La Clery                
[tba]
Marchand                 -  Vieux Fort North        
Central Castries         -  Dennery                 
Mabouya Valley           -  Gros Islet              

Round 8
[Jan 11, 2023]
Dennery                 3-2 Mabouya Valley          
Vieux Fort South        3-0 Desruisseaux            
[Jan 12, 2023]
Central Castries        2-5 La Clery                
Vieux Fort North        2-1 Gros Islet              
[tba]
Canaries                 -  Marchand                

Round 9
[Jan 19, 2023]
Vieux Fort North        0-1 Dennery                 
Desruisseaux            3-2 Central Castries        
[tba]
Canaries                 -  Vieux Fort South        
Marchand                 -  Gros Islet              
Mabouya Valley           -  La Clery                

Table:

 1.La Clery                 6   4  2  0  18- 6  14
 2.Dennery                  7   4  1  2  12- 9  13
 3.Canaries                 5   3  2  0  10- 4  11
 4.Vieux Fort South         7   3  2  2  16-11  11
 5.Gros Islet               5   3  1  1  16- 8  10
 6.Vieux Fort North         7   2  1  4   8-12   7
 7.Mabouya Valley           5   2  0  3  10-10   6
 8.Desruisseaux             6   1  2  3   9-19   5
 9.Central Castries         6   1  1  4  11-19   4
10.Marchand                 4   0  0  4   4-16   0

SLFA Island Super Cup 2022/23

Final Table:

 1.Choiseul                 6   4  2  0  19- 9  14
 2.Anse-la-Raye             6   4  2  0  10- 4  14
 3.Laborie                  6   3  1  2   9-10  10
 4.Babonneau                6   2  2  2  11-10   8  [R]
 5.Micoud                   6   1  2  3  10-15   5
 6.Soufrière                6   1  1  4   6- 9   4
 7.Roseau Valley            6   1  0  5   6-14   3  [R]
 -.SLFA National U-17       withdrew or excluded
 -.South Castries           withdrew or excluded
 -.Mon Repos                withdrew or excluded

Round 1 
[Sep 19]
Laborie                 2-1 Roseau Valley           
  [Nikel Emmanuel 19, Zephaniah Edwin 91; Shervon Eleuthere 3]
Choiseul                1-1 Anse-la-Raye            
  [Zack St. Aimee 17; Mc Arthur Louis 21]
[Jan 10, 2023]
Micoud                  2-2 Babonneau               
Soufrière               bye

Round 2 [Nov 1]
Laborie                 3-5 Choiseul                
Anse-la-Raye            2-0 Roseau Valley           
Soufrière               1-1 Micoud                  
Babonneau               bye

Round 3 [Nov 8]
Laborie                 0-0 Anse-la-Raye            
Choiseul                1-1 Babonneau               
Soufrière               0-1 Roseau Valley           
Micoud                  bye

Round 4 [Nov 15]
Anse-la-Raye            3-2 Soufrière               
Babonneau               2-0 Laborie                 
Roseau Valley            1-2 Micoud                  
Choiseul                bye

Round 5 [Nov 22]
Roseau Valley           2-3 Babonneau               
Laborie                 1-0 Soufrière               
Choiseul                6-3 Micoud                  
Anse-la-Raye            bye

Round 6 [Nov 29]
Babonneau               2-3 Soufrière               
  [Jaedal Phillip 15, Neil James 40; Wendel Joseph 36,
   Jardel Phillip 48, 60]
Roseau Valley           1-5 Choiseul                
  [Sherman Jn Charles 80; Darell Francis 59, 78, 84, Marvy Rismay 90, 93]
Anse-la-Raye            2-0 Micoud                  
  [Djal Augustin 44, Javon Ferguson 50]
Laborie                 bye

Round 7 [Dec 6]
Anse-la-Raye            2-1 Babonneau               
Laborie                 3-2 Micoud                  
Choiseul                1-0 Soufrière               
Roseau Valley           bye

Final Table:

 1.Choiseul                 6   4  2  0  19- 9  14
 2.Anse-la-Raye             6   4  2  0  10- 4  14
 3.Laborie                  6   3  1  2   9-10  10
 4.Babonneau                6   2  2  2  11-10   8  [R]
 5.Micoud                   6   1  2  3  10-15   5
 6.Soufrière                6   1  1  4   6- 9   4
 7.Roseau Valley            6   1  0  5   6-14   3  [R]
 -.SLFA National U-17       withdrew or excluded
 -.South Castries           withdrew or excluded
 -.Mon Repos                withdrew or excluded


Blackheart Big 8 Tournament 2022

Final [Sep 4]
Dennery                 2-0 Vieux Fort South
  [Sherman St.Rose, Kendal Clark (og)]


Blackheart Football Tournament 2022

Playoffs
[Sep 24]
Anse la Raye            1-1 Babonneau               [5-3 pen]
  [Ericson Magloire 22; Nelson Nelson 18]
Choiseul                1-1 South Castries          [4-5 pen]
  [Darren Francis 38; Dilan Lucian 14]  
[Sep 25]
Babonneau               4-1 Choiseul
  [Yanick Noel 21, 30, 52 Lester Sonson 54; Siege Osman 36]

Round 1
[Oct 8]
Desruisseaux            1-0 Laborie
  [Brent Willie 54]
Canaries                1-2 Vieux Fort South
  [Rico Longville 90; Moses Henry 44, Noah Nicholas 45]
[Oct 9]
Gros Islet              4-2 Micoud
  [Aaron Richard 66, Brandon Eugene 71, Bagio Edward 75, 95;
   Kyran Marcellin 47, Cody Fanus 81] 
Soufriere               2-1 Vieux Fort North
  [Jardel Phillip 8, 88; Devan O'Brian 32]
[Oct 12]
Marchand                2-0 South Castries
La Clery                2-0 Babonneau
[Oct 15]
Mabouya                 1-2 Anse la Raye
  [Shervius Oculie 9; Djal Shem Augustin 4, McArthur Louis 39]
Dennery                 3-2 Central Castries  
  [Elijah Joseph 46, Sherman St Rose 54, 65; Shem Joseph 30, Jamal Wilfred 92]

Quarterfinals
[Oct 16]
Gros Islet              2-1 Marchand
  [Jahlil Evans 1, Aranis Gilbert 46; Ferguson St Clair 18]
La Clery                2-0 Soufriere 
  [Andrus Remy 42, Jonathan Alleyne 56]
[Oct 19]
Dennery                 2-0 Desruisseaux
  [Javel Faucher 77, Alex Regis 86]
Anse la Raye            1-1 Vieux Fort South        [8-7 pen]
  [Toyan William 81; Noah Nicholas 66]  

Semifinals [Oct 22]
Anse la Raye            0-0 La Clery                [5-3 pen]  
Dennery                 0-0 Gros Islet              [4-2 pen] 

Third Place Match [Oct 29]
La Clery                2-1 Gros Islet
  [Malik St Prix 79, 90; Jahlil Evans 67]

Final [Oct 29] 
Anse la Raye            0-1 Dennery   
  [Javel Faucher 51]

2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 24 Jan 2023

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.