Table:
No. Team G W D L Gf Ga P
----------------------------------------------------------------
1. Atlético San Martín 22 13 5 4 34 16 31 [Champion]
----------------------------------------------------------------
2. Independiente Rivadavia 22 11 7 4 40 19 29 [to Torneo de los 4]
3. Atlético Argentino 22 9 10 3 25 13 28 [to Torneo de los 4]
4. Gimnasia y Esgrima 22 9 6 7 31 24 24 [to Torneo de los 4]
5. Luján Sport Club 22 9 5 8 33 29 23 [to Torneo de los 4]
----------------------------------------------------------------
6. Andes Talleres 22 7 8 7 26 36 22
7. Huracán Las Heras 22 7 7 8 24 21 21
8. Deportivo Maipú 22 6 9 7 33 31 21
9. Godoy Cruz Antonio Tomba 22 6 6 10 24 27 18
10. Boca Juniors 22 6 5 11 24 30 17
11. Atlético Palmira 22 5 7 10 19 38 17
----------------------------------------------------------------
12. Gutiérrez Sport Club 22 4 5 13 25 40 13 [Relegated]
Round 1
[Mar 22]
Huracán LH 1-0 Godoy Cruz A.T. [Mar 23] Atlético San Martín 2-1 Boca Juniors Deportivo Maipú 2-2 Gimnasia y Esgrima Andes Talleres 3-1 Luján Sport Club Independiente Rivadavia 5-1 Gutiérrez Sport Club Atlético Argentino 1-0 Atlético Palmira
Round 2 [Mar 29]
Godoy Cruz A.T. 0-0 Andes Talleres [Mar 30]
Atlético Argentino 2-0 Atlético San Martín Atlético Palmira 1-6 Independiente Rivadavia Gutiérrez Sport Club 0-2 Huracán LH Luján Sport Club 4-2 Deportivo Maipú Gimnasia y Esgrima 3-1 Boca Juniors
Round 3 [Apr 5]
Independiente Rivadavia 1-1 Atlético Argentino [Apr 6]
Atlético San Martín 2-0 Gimnasia y Esgrima Boca Juniors 1-1 Luján Sport Club Deportivo Maipú 1-0 Godoy Cruz A.T. Andes Talleres 4-2 Gutiérrez Sport Club Huracán LH 1-0 Atlético Palmira
Round 4 [Apr 12]
Atlético Argentino 0-0 Huracán LH [Apr 13]
Atlético Palmira 3-0 Andes Talleres Gutiérrez Sport Club 0-0 Deportivo Maipú Godoy Cruz A.T. 1-2 Boca Juniors Luján Sport Club 0-1 Gimnasia y Esgrima
[Apr 15] Independiente Rivadavia 0-1 Atlético San Martín
Round 5 [Apr 19]
Huracán LH 0-0 Independiente Rivadavia [Apr 20]
Gimnasia y Esgrima 3-4 Godoy Cruz A.T. Boca Juniors 2-1 Gutiérrez Sport Club Deportivo Maipú 1-1 Atlético Palmira Andes Talleres 1-0 Atlético Argentino [Apr 23]
Atlético San Martín 1-0 Luján Sport Club
Round 6 [Apr 26]
Independiente Rivadavia 4-1 Andes Talleres [Apr 27]
Huracán LH 1-1 Atlético San Martín Atlético Argentino 1-0 Deportivo Maipú Atlético Palmira 1-2 Boca Juniors Gutiérrez Sport Club 3-1 Gimnasia y Esgrima Godoy Cruz A.T. 1-1 Luján Sport Club
Round 7 [May 3]
Andes Talleres 1-1 Huracán LH [May 4]
Atlético San Martín 1-0 Godoy Cruz A.T. Luján Sport Club 4-3 Gutiérrez Sport Club Gimnasia y Esgrima 5-0 Atlético Palmira Boca Juniors 0-0 Atlético Argentino Deportivo Maipú 2-1 Independiente Rivadavia
Round 8 [May 10]
Huracán LH 4-3 Deportivo Maipú [May 11]
Andes Talleres 2-0 Atlético San Martín Independiente Rivadavia 3-2 Boca Juniors Atlético Argentino 1-0 Gimnasia y Esgrima Atlético Palmira 1-0 Luján Sport Club Gutiérrez Sport Club 1-1 Godoy Cruz A.T.
Round 9 [May 17]
Gimnasia y Esgrima 1-1 Independiente Rivadavia [May 18]
Atlético San Martín 2-1 Gutiérrez Sport Club Godoy Cruz A.T. 2-0 Atlético Palmira Luján Sport Club 2-2 Atlético Argentino Boca Juniors 1-0 Huracán LH Deportivo Maipú 0-0 Andes Talleres
Round 10 [May 24]
Andes Talleres 1-1 Boca Juniors [May 25]
Deportivo Maipú 2-2 Atlético San Martín Huracán LH 1-2 Gimnasia y Esgrima Independiente Rivadavia 2-2 Luján Sport Club Atlético Argentino 4-0 Godoy Cruz A.T. Atlético Palmira 3-1 Gutiérrez Sport Club
Round 11 [Jun 8]
Atlético San Martín 1-1 Atlético Palmira Gutiérrez Sport Club 1-1 Atlético Argentino Godoy Cruz A.T. 1-2 Independiente Rivadavia Luján Sport Club 2-0 Huracán LH Gimnasia y Esgrima 1-1 Andes Talleres Boca Juniors 0-1 Deportivo Maipú
Round 12 [Jun 14]
Gimnasia y Esgrima 2-2 Deportivo Maipú [Jun 15]
Boca Juniors 1-2 Atlético San Martín Luján Sport Club 1-3 Andes Talleres Godoy Cruz A.T. 1-1 Huracán LH Gutiérrez Sport Club 2-3 Independiente Rivadavia Atlético Palmira 0-0 Atlético Argentino
Round 13 [Jun 20]
Atlético San Martín 3-0 Atlético Argentino Independiente Rivadavia 1-2 Atlético Palmira Huracán LH 1-0 Gutiérrez Sport Club Andes Talleres 1-1 Godoy Cruz A.T. Deportivo Maipú 2-3 Luján Sport Club Boca Juniors 0-2 Gimnasia y Esgrima
Round 14 [Jun 22]
Gimnasia y Esgrima 1-0 Atlético San Martín Luján Sport Club 3-2 Boca Juniors Godoy Cruz A.T. 4-2 Deportivo Maipú Gutiérrez Sport Club 1-0 Andes Talleres Atlético Palmira 1-0 Huracán LH Atlético Argentino 0-0 Independiente Rivadavia
Round 15 [Jun 28]
Huracán LH 0-0 Atlético Argentino [Jun 29]
Atlético San Martín 0-0 Independiente Rivadavia Andes Talleres 4-1 Atlético Palmira Deportivo Maipú 2-3 Gutiérrez Sport Club Boca Juniors 0-4 Godoy Cruz A.T. Gimnasia y Esgrima 1-0 Luján Sport Club
Round 16 [Jul 5]
Atlético Argentino 2-0 Andes Talleres [Jul 6]
Luján Sport Club 1-1 Atlético San Martín Godoy Cruz A.T. 0-3 Gimnasia y Esgrima Gutiérrez Sport Club 2-3 Boca Juniors Atlético Palmira 0-0 Deportivo Maipú Independiente Rivadavia 4-0 Huracán LH
Round 17 [Jul 9]
Atlético San Martín 1-0 Huracán LH Andes Talleres 0-2 Independiente Rivadavia Deportivo Maipú 1-1 Atlético Argentino Boca Juniors 2-2 Atlético Palmira Gimnasia y Esgrima 0-1 Gutiérrez Sport Club Luján Sport Club 1-0 Godoy Cruz A.T.
Round 18 [Jul 12]
Independiente Rivadavia 0-1 Deportivo Maipú [Jul 13]
Godoy Cruz A.T. 2-1 Atlético San Martín Gutiérrez Sport Club 0-2 Luján Sport Club Atlético Palmira 1-3 Gimnasia y Esgrima Atlético Argentino 1-2 Boca Juniors Huracán LH 9-1 Andes Talleres
Round 19 [Jul 19]
Gimnasia y Esgrima 0-3 Atlético Argentino [Jul 20]
Atlético San Martín 5-0 Andes Talleres Deportivo Maipú 1-0 Huracán LH Boca Juniors 1-3 Independiente Rivadavia Luján Sport Club 4-1 Atlético Palmira Godoy Cruz A.T. 1-0 Gutiérrez Sport Club
Round 20 [Jul 26]
Huracán LH 1-1 Boca Juniors Andes Talleres 1-1 Deportivo Maipú [Jul 27]
Gutiérrez Sport Club 1-2 Atlético San Martín Atlético Palmira 0-0 Godoy Cruz A.T. Atlético Argentino 1-0 Luján Sport Club Independiente Rivadavia 0-0 Gimnasia y Esgrima
Round 21 [Aug 2]
Gimnasia y Esgrima 0-1 Huracán LH [Aug 3]
Atlético San Martín 2-0 Deportivo Maipú Boca Juniors 0-2 Andes Talleres Luján Sport Club 0-1 Independiente Rivadavia Godoy Cruz A.T. 1-3 Atlético Argentino Gutiérrez Sport Club 0-0 Atlético Palmira
Round 22 [Aug 9]
Huracán LH 0-1 Luján Sport Club Andes Talleres 0-0 Gimnasia y Esgrima [Aug 10]
Atlético Palmira 0-4 Atlético San Martín
[Fachetti (3), Monardez] Atlético Argentino 1-1 Gutiérrez Sport Club Independiente Rivadavia 1-0 Godoy Cruz A.T. Deportivo Maipú 7-0 Boca Juniors
Atlético San Martín won the championship in this round with the following line-ups:
Atlético Palmira: García; Giusfredi, O.Molina, Cayla, Arce;
H.Diaz, Gelly, Baigorria; Rodríguez, González, Quevedo (Allub).
Atlético San Martín: Tamagnone; Gramari, Zuvialde (Pereyra), Dubrowszyk, Marillak;
Civitillo, Mosconi, Marquez; Gómez (Navarro), Fachetti, Monardez.
Table:
No. Team G W D L Gf Ga P
----------------------------------------------------------------
1. Atlético San Martín 22 13 5 4 34 16 31 [Champion]
----------------------------------------------------------------
2. Independiente Rivadavia 22 11 7 4 40 19 29 [to Torneo de los 4]
3. Atlético Argentino 22 9 10 3 25 13 28 [to Torneo de los 4]
4. Gimnasia y Esgrima 22 9 6 7 31 24 24 [to Torneo de los 4]
5. Luján Sport Club 22 9 5 8 33 29 23 [to Torneo de los 4]
----------------------------------------------------------------
6. Andes Talleres 22 7 8 7 26 36 22
7. Huracán Las Heras 22 7 7 8 24 21 21
8. Deportivo Maipú 22 6 9 7 33 31 21
9. Godoy Cruz Antonio Tomba 22 6 6 10 24 27 18
10. Boca Juniors 22 6 5 11 24 30 17
11. Atlético Palmira 22 5 7 10 19 38 17
----------------------------------------------------------------
12. Gutiérrez Sport Club 22 4 5 13 25 40 13 [Relegated]
Top Scorers:
1. Palazzo Deportivo Maipú 16
2. Zárate Boca Juniors 10
3. Palavecino Independiente 8
4. Genolet Gimnasia y Esgrima 8
5. Hollman Boca Juniors 8
6. Guzmán San Martín 8
Table:
No. Team G W D L Gf Ga P
----------------------------------------------------------------
1. Luján Sport Club 3 2 0 1 4 3 4 [Playoff]
Atlético Argentino 3 1 2 0 3 2 4 [Playoff]
----------------------------------------------------------------
3. Gimnasia y Esgrima 3 0 2 1 4 5 2
4. Independiente Rivadavia 3 0 2 1 2 3 2
Round 1
[Aug 23]
Independiente Rivadavia 1-1 Gimnasia y Esgrima [at Godoy Cruz A.T.]
[Aug 24]
Atlético Argentino 1-0 Luján Sport Club [at Independiente Rivadavia]
Round 2
[Aug 31]
Atlético Argentino 1-1 Gimnasia y Esgrima [at Godoy Cruz A.T.]
Independiente Rivadavia 0-1 Luján Sport Club [at Andes Talleres]
Round 3
[Sep 7]
Atlético Argentino 1-1 Independiente Rivadavia [at Godoy Cruz A.T.]
Luján Sport Club 3-2 Gimnasia y Esgrima [at Atlético Argentino]
Playoff
[Sep 14]
Atlético Argentino 2-1 Luján Sport Club [at Godoy Cruz A.T.]
.Note: Atlético Argentino qualified to Regional 1976.
PRIMERA B 1975
Table:
No. Team G W D L Gf Ga P
----------------------------------------------------------------
1. Cicles Club Lavalle 12 7 2 3 41 20 16 [Qualified]
2. Mayor Drummond 12 6 4 2 27 12 16 [Qualified]
3. Luzuriaga 12 6 4 2 23 12 16 [Qualified]
----------------------------------------------------------------
4. Leonardo Murialdo 12 7 2 3 23 12 16
5. Colonia Furlotti 12 2 4 6 24 30 8
6. Villa del Parque 12 2 3 7 14 33 7
7. Rodeo del Medio 12 1 3 8 13 40 5
Table:
No. Team G W D L Gf Ga P
----------------------------------------------------------------
1. Deportivo Guaymallén 10 6 4 0 31 13 16 [Qualified]
2. Fray Luis Beltrán 10 5 2 3 23 19 12 [Qualified]
3. Jorge Newbery 10 4 3 3 25 17 11 [Qualified]
----------------------------------------------------------------
4. Chacras de Coria 10 5 1 4 19 19 11
5. San Roque 10 3 0 7 19 31 6
6. Platense 10 1 2 7 10 28 4
Table:
No. Team G W D L Gf Ga P
----------------------------------------------------------------
1. Deportivo Guaymallén 5 4 1 0 18 6 9 [Promoted to first division]
----------------------------------------------------------------
2. Mayor Drummond 5 4 0 1 16 7 8
3. Jorge Newbery 5 2 1 2 10 10 5
4. Luzuriaga 5 2 0 3 8 8 4
5. Cicles Club Lavalle 5 1 0 4 11 20 2
6. Fray Luis Beltrán 5 1 0 4 5 17 2
Source: Newspaper: Los Andes.
Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 3 Nov 2016
(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper
acknowledgement is given to the author. All rights reserved.