French Antilles 2021/22


Guadeloupe | Martinique | Saint-Barthélemy

Guadeloupe

Régional 1 2021/22
Cup Tournaments 2021/22

Note that the point system in Guadeloupe is 4/win, 2/draw, 1/loss.

Régional 1 2021/22

Group Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Group Stage

Final Tables:

Groupe A
 1.La Gauloise (Basse-Terre)                  18  11  2  5  31-17  53       Championship Playoff
 2.Phare (Petit-Canal)                        18  10  4  4  36-15  52       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Etoile (Morne-à-l'Eau)                     18   9  5  4  27-19  50  [P]
 4.Jeunesse Evolution (Abymes)                18   8  7  3  22-12  49
 5.Stade Lamentinois                          18   7  4  7  25-30  43
 6.Red-Star (Baie-Mahault)                    18   7  2  9  22-32  41
 7.Juventus (Sainte-Anne)                     18   6  3  9  15-23  38  [-1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.SC Baie-Mahault                            18   5  4  9  22-32  37  [P]  Relegation Playoff
 9.Amical Club (Grand-Bourg de Marie Galante) 18   4  6  8  14-21  36       Relegation Playoff
---------------------------------------------------------------------
10.Arsenal (Petit-Bourg)                      18   2  5 11  15-28  29       Relegated

Groupe B
 1.Solidarité-Scolaire (Baie-Mahault)         18  13  3  2  48-11  60       Championship Playoff
 2.AS Gosier (Gosier)                         18  11  6  1  45-11  57       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM (Moule)                                18  11  6  1  42-13  57
 4.USBM (Baie-Mahault)                        18  10  3  5  33-26  51
 5.Siroco (Abymes)                            18   8  2  8  29-29  44  [P]
 6.JSVH (Vieux-Habitants)                     18   6  5  7  29-27  41
 7.CERFA (Les Abymes)                         18   6  4  8  28-35  40
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.C.A. Marquisat (Capesterre Belle-Euve)     18   3  4 11  33-55  31  [P]  Relegation Playoff
 9.USR (Sainte-Rose)                          18   3  2 13  10-50  28  [-1] Relegation Playoff
---------------------------------------------------------------------
10.Racing Club (Basse Terre)                  18   1  1 16  10-50  20  [-2] Relegated

Championship Playoff

Semifinals

First Legs [Jun 18]
AS Gosier              2-1 La Gauloise            
Phare                  1-1 Solidarité Scolaire    

Second Legs [Jun 25]
Solidarité Scolaire    2-0 Phare                  
La Gauloise            3-1 AS Gosier              

Third Place Match [Jun 29]
AS Gosier              1-2 Phare        

Final [Jun 29]          
La Gauloise            1-1 Solidarité Scolaire    [4-5 pen]

Relegation Playoff

Semifinals

First Legs [Jun 18]
US Ste.-Rose           1-1 Sporting Club B/M      
Amical Club            4-0 CA Marquisat           

Second Legs [Jun 25]
Sporting Club B/M      2-1 US Ste.-Rose           
CA Marquisat           1-3 Amical Club            

Final [Jun 28]
Amical Club            0-1 Sporting Club B/M      

Cup Tournaments 2021/22

Coupe de Guadeloupe 2021 | Coupe Région Guadeloupe 2021/22 | Coupe de France 2021

Coupe de Guadeloupe 2021

1/16 Finals
[tba]
L'Eclair                -  Juventus Ste.-Anne
Red Star                -  US Baie-Mahault
Juvenis                 -  Etoile Filante

Coupe Région Guadeloupe 2021/22

1/32 Finals
[Nov 5] 
AS Le Moule            5-1 JS Abymienne
US Baie-Mahault        5-1 USCB/CBR
Red Star               4-1 Club Sport
[Nov 6]
La Gauloise            2-0 Juvénis
AJ Saint-Felix         2-2 La Résistance          [5-4 pen]
CA Marquisat           awd Colonial Club          [awarded 0-3, originally 6-1]
Olympic Club           awd ASC Madiana            [awarded 3-0, Madiana forfeited]
Phare                  0-2 Etoile Morne-à-l'Eau
Sporting Club B/M      1-1 AO Courbeyrienne       [4-3 pen]
[Nov 7]
USGB                   4-3 ASC St.-Robert
Amical Club            awd AS Dragon              [awarded 3-0, Dragon forfeited]
Rapid Club             2-2 La Frégate             [aet, 3-4 pen] 
Olymp. St.-Claudien    1-4 UNAR
AV St.-Rosien          awd Juventa Les Abymes     [awarded 0-3, AVS forfeited]
FC St.-François        abd Siroco                 [abandoned at 0-8]
US Ansoise             4-0 Mondial Club
CS Capesterrien        1-2 Intrépide Ste.-Anne
L'Eclair               0-0 US Ste.-Rose           [4-2 pen]
[Nov 13]
JSC                    3-1 Alliance FC
Granite FC             2-2 CS Bouillantais        [7-6 pen]
Etoile Filante         0-9 Juventus Ste.-Anne
Cygne Noir             3-0 AS Nénuphars
[Nov 14]
SLAC                   awd JS Vieux-Habitants     [awarded 0-3, SLAC forfeited]
Jeunesse Vieux-Fort    1-1 Equinoxe               [4-5 pen]
US Cambrefort          5-0 JTR
[Nov 19]
AS Dynamo Le Moule     0-3 AS Gosier              
[Nov 20]
Zénith                 n/p Solidarité Scolaire    [apparently awarded to Solidarité Scolaire]
Stade Lamentinoise     bye
Arsenal Club           bye
JEFC                   bye
CSM                    bye
Racing C. Basse-Terre  bye
 
1/16 Finals
[Nov 21]
Amical Club            awd Racing Club            [awarded 3-0, Racing forfeited]
[Dec 29]
Red Star               2-1 Granite FC
Juventus Ste.-Anne     0-3 CS Moulien
UNAR                   3-0 AJ St.-Félix
[Dec 30]
La Frégate             2-1 Sporting Club Baie-Mahault
Juventa Les Abymes     1-5 US Baie-Mahault 
[Mar 23]
La Gauloise            6-0 Equinoxe
[Mar 27]
Intrépide              1-3 JSC
[Mar 30]
L'Eclair               0-1 Arsenal Club
Olympic Club           awd Cygne Noir             [awarded 0-3, Olympic forfeited]
Colonial Club          0-5 Etoile Morne-à-l'Eau 
[Apr 10]
Stade Lamentinois      2-2 Siroco Les Abymes
[Apr 27]
JS Vieux Habitants     2-2 US Cambrefort          [8-7 pen]
[May 1]
USGB                   0-0 US Ansoise             [5-6 pen] 
[Jun 15]
Jeunesse Evolution     1-6 Solidarité Scolaire    
[tba]
AS Gosier               -  AS Le Moule           

Coupe de France 2021

Quarterfinals
[Oct 30]
Jeunesse Evolution     4-1 Red Star
Solidarité Scolaire    4-0 Phare
[Oct 31]
US Ste.-Rose           0-1 Juventus Ste.-Anne     
AS Gosier              1-1 CS Moulien             [3-2 pen]
 
Semifinals
[Nov 6]
Jeunesse Evolution     0-2 Solidarité Scolaire    
[Nov 7]
Juventus Ste.-Anne     0-3 AS Gosier 
   
Final [Nov 13]
Solidarité Scolaire    2-1 AS Gosier
 


Martinique

Régional 1 2021/22

Cup Tournaments 2021/22

Note that the point system in Martinique is 4/win, 2/draw, 1/loss.

Régional 1 2021/22

Group Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Group Stage

Final Tables:

Groupe A
 1.Golden Lion FC (Saint-Joseph)              18  13  4  1  55-17  61        [C]  Championship Playoff
 2.CO Trenelle (Fort-de-France)               18  11  4  3  33-15  55             Championship Playoff
 3.US Robert                                  18  10  3  5  22-16  51             Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Samaritaine (Sainte-Marie)                 18   9  4  5  30-17  48  [-1]
 5.RC Saint-Joseph                            18   6  7  5  30-19  43
 6.US Diamantinoise                           18   5  9  4  25-23  42        [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Rapid Club (Lorrain)                       18   5  4  9  21-30  37             Relegation Playoff
 8.Olympique (Marin)                          18   3  6  9  18-30  33             Relegation Playoff
---------------------------------------------------------------------
 9.RC Rivière-Pilote                          18   4  1 13  18-45  31             Relegated
10.Eclair (Rivière-Salée)                     18   2  2 14  11-51  24  [-2]  [P]  Relegated
 
Groupe B 
 1.Club Colonial (Fort-de-France)             18  14  4  0  46-12  64             Championship Playoff
 2.Club Franciscain (Le François)             18  12  4  2  55-18  58             Championship Playoff
 3.Aiglon (Lamentin)                          18  11  3  4  30-17  54             Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Case-Pilote                             18   8  3  7  28-25  45        [P]
 4.Golden Star (Fort-de-France)               18   7  6  5  22-20  45 
 6.Assaut (Saint-Pierre)                      18   6  5  7  22-24  41
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.US Riveraine                               18   5  5  8  21-20  38        [P]  Relegation Playoff
 8.New Star (Ducos)                           18   2  7  9  10-34  31             Relegation Playoff
---------------------------------------------------------------------
 9.Essor-Préchotain (Prêcheur)                18   4  2 12  22-52  31  [-1]       Relegated
10.Union des Jeunes Monnérot (Robert)         18   0  3 15   8-42  20  [-1]       Relegated

Topscorers:
19 Kevin Parsemain (Golden Lion)
14 Killian Pollomat (Club Franciscain)
13 Brayan Henriol (Club Colonial)  
11 Ken Phaeton (CO Trénelle)
   Kévin Joseph-Louis (CS Case-Pilote)
10 Grégory Pastel (Aiglon du Lamenton)

Championship Playoff

Quarterfinals
[Jun 14]
Club Franciscain       3-0 US Robert              
[Jun 15]
CO Trenelle            0-1 Aiglon du Lamentin     
 
Semifinals
[Jun 17]
Club Colonial          0-1 Club Franciscain       
[Jun 18]
Golden Lion            0-0 Aiglon du Lamentin     [7-6 pen]

Final [Jun 24]
Club Franciscain       1-3 Golden Lion            

Promotion/Relegation Playoff

Promoted directly: Club Peléen, New Club

Semifinals
[Jun 17]
Rapid Club Lorrain     4-3 New Star               
[Jun 18]
US Riveraine           2-3 Olympique Marin        

NB: New Star and US Riveraine relegated

Finals [Jun 25]
Olympique Marin        1-2 AC Vert Pré            
Good Luck              0-0 Rapid Club Lorrain     [3-1 pen]

NB: AC Vert Pré and Good Luck promoted,
    Olympique Marin and Rapid Club Lorrain relegated

Cup Tournaments 2021/22

Coupe de France 2021

Quarterfinals
[Oct 30]
RC St.-Joseph          0-3 Club Colonial          
Golden Lion            2-0 Aiglon
[Oct 31]
Assaut                 1-1 Essor-Préchotin        [3-1 pen]
Samaritaine            1-4 Club Franciscain       
 
Semifinals   
[Nov 6]
Club Colonial          1-0 Golden Lion
[Nov 7]
Club Franciscain       1-0 Assaut                 
 
Final [Nov 13]
Club Colonial          0-1 Club Franciscain       
 

Saint-Barthélemy

Ligue 2022
Trophée José de Silva 2021

Ligue 2022

Final Round [May 28]
Arawak                 6-1 Diables Rouges         
Team FWI               3-1 ASPSB                 

Top Final Table:

 1.Team FWI                                                        21  Champions
 2.ASPSB                                                           19

Trophée José da Silva 2021

Source: https://www.facebook.com/CTFSBH/

[Sep 11]
ASPSB Féminines        1-4 AS Gustavia            
[Sep 18]
Arawak                 7-0 Arawak Vétérans        [counted as 3-0; maximal margin: 3]
ASPSB Féminines        1-7 ASPSB                  [counted as 1-4; maximal margin: 3]

Table:

 1.ASPSB                                       1   1  0  0   4- 1   3
 2.AS Gustavia                                 1   1  0  0   4- 1   3
 3.Arawak                                      1   1  0  0   3- 0   3
 4.Arawak Veterans                             0   0  0  0   0- 0   0
 5.Team FWI                                    0   0  0  0   0- 0   0
 6.Diables Rouges                              0   0  0  0   0- 0   0
 7.ASPSB Veterans                              1   0  0  1   0- 3   0
 8.ASPSB Féminines                             2   0  0  2   2- 8   0
NB: in matches between teams of different age categories, results are only counted up
    to a maximal difference of 3 goals

[Sep 24]
Team FWI                -  AS Gustavia            
[Sep 25]
Arawak                  -  ASPSB                  
ASPSB Vétérans          -  ASPSB Féminines        
[Oct 1]
ASPSB Vétérans         0-5 Arawak                 [counted as 0-3; maximal margin: 3]
[Oct 2]
Arawak Vétérans        w/o Diables Rouges         [awarded 3-0, Diables Rouges forfeited]
AS Gustavia            1-0 ASPSB                  
[Oct 8]
Diables Rouges          -  Arawak                 
[Oct 9]
ASPSB Féminines         -  Team FWI               
AS Gustavia             -  Arawak Vétérans        
[Oct 16]
Diables Rouges          -  Team FWI               
ASPSB                   -  ASPSB Vétérans         
[Oct 22]
ASPSB Vétérans         2-5 Arawak Vétérans        
[Oct 23]
ASPSB                  n/p Diables Rouges         
Arawak                 4-2 Team FWI               
[Oct 29]
Arawak Vétérans        7-3 ASPSB Féminines        [counted as 6-3; maximal margin: 3]
[Oct 30]
Diables Rouges         5-4 AS Gustavia            
Team FWI               9-0 ASPSB Vétérans         [counted as 3-0; maximal margin: 3]
[Nov 5]
ASPSB Vétérans          -  Diables Rouges         
[Nov 6]
AS Gustavia             -  Arawak                 
Arawak Vétérans         -  ASPSB                  
[Nov 19]   
ASPSB                   -  Team FWI               
[Nov 20]
ASPSB Féminines         -  Arawak                 
ASPSB Vétérans          -  AS Gustavia            
[Nov 27]
Diables Rouges          -  ASPSB Féminines        
Team FWI                -  Arawak Vétérans        

Top Final Table:

 1.Arawak                                      7   7  0  0         21
 2.AS Gustavia                               
 3.ASPSB                                     
 4.Diables Rouges                         

Semifinals [Dec 4]
Arawak                 6-2 Diables Rouges         
AS Gustavia            2-0 ASPSB                  

Third Place Match [Dec 11]
Diables Rouges          -  ASPSB                  

Final [Dec 11]
Arawak                  -  AS Gustavia            


2020/21 (French Antilles).

list of champions Guadeloupe.

list of cup finals Guadeloupe.

list of champions Martinique.

list of known cup winners Martinique.

list of champions Saint-Martin and Saint-Barth.

list of d.o.m. cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 7 Jul 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.