Greenland 2022


Angutit inersimasut GM 2022

Angutit inersimasut GM 2022

Qualifying Stage | Slutrunden

Qualifying Stage

Avannaata | Qeqertalik | Qeqqata | Sermersooq | Kujalleq

Avannaata (Nordgr°nland)

NB: all matches in Uummannaq

[Jul 22]
FC Malamuk        2-2 N-71              
[Jul 23]
FC Malamuk        3-4 UB-83             
[Jul 24]
N-71              1-8 UB-83             

Final Table:

 1.UB-83 (Upernavik)                   2   2  0  0  12- 4   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Malamuk (Uummannaq)              2   0  1  1   5- 6   1
 3.N-71 (Nuussuaq)                     2   0  1  1   3- 9   1
 -.Eqaluk-56 (Ikerasak)                withdrew
 -.I-69 (Ilulissat)                    withdrew
              
Qeqertalik (Diskobugten)

NB: both matches in Qeqertarsuaq

[Jul 23]
T-41              0-2 G-44              
[Jul 24]
G-44              8-1 T-41              

Final Table:

 1.G-44 (Qeqertarsuaq)                 2   2  0  0  10- 1   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Tupilak-41 (Aasiaat)                2   0  0  2   1-10   0
 -.FC Aqisseq (Kangaatsiaq)            withdrew

NB: T-41 (Aasiaat) later admitted as well to replace ATA (Tasiilaq)

Qeqqata

NB: both matches in Maniitsoq

[Jul 30]
Aqissiaq          4-2 SAK               
[Jul 31]
SAK               5-1 Aqissiaq          [aet; 3-1 after 90 min]

Final Table:

 1.SAK (Sisimiut)                      2   1  0  1   7- 5   3  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Aqissiaq (Maniitsoq)                2   1  0  1   5- 7   3

Sermersooq

NB: all matches in Nuuk

[Jul 18]
FC Nuuk           0-4 B-67              
IT-79             3-2 Nagtoralik        
[Jul 19]
FC Nuuk           5-2 N█K               
B-67              6-1 Nagtoralik        
[Jul 21]
FC Nuuk           1-2 Nagtoralik        
IT-79             5-3 N█K               
[Jul 22]
Nagtoralik        8-1 N█K               
B-67              4-1 IT-79             
[Jul 23 (refixtured from Jul 20)]
FC Nuuk           0-5 IT-79             
B-67              awd N█K               [awarded 3-0, N█K forfeited] 

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)                         4   4  0  0  17- 2  12  Qualified
 2.IT-79 (Nuuk)                        4   3  0  1  14- 9   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Nagtoralik (Paamiut)                4   2  0  2  13-11   6
 4.FC Nuuk (Nuuk)                      4   1  0  3   6-13   3
 5.N█K (Nuuk)                          4   0  0  4   6-21   0

NB: ATA (Tasiilaq) qualified without having entered qualifying,
    presumably as the only entrants from ěstgr°nland; however,
    they withdrew for financial reasons and were replaced by T-41, the
    runners-up of Qeqertalik

Kujalleq

NB: apparently, only K-33 (Qaqortoq) registered, thus qualifying automatically.

Slutrunden

NB: to be held Aug 8-13 in Ilulissat; 8 participants

Qualified:
Nagdl˙nguaq-48 (Ilulissat)         [qualified as hosts]
UB-83 (Upernavik)                  [Avannaata]
G-44 (Qeqertarsuaq)                [Qeqertalik]
Tupilak-41 (Aasiaat)               [Qeqertalik]
SAK (Sisimiut)                     [Qeqqata]
B-67 (Nuuk)                        [Sermersooq]
IT-79 (Nuuk)                       [Sermersooq]
K-33 (Qaqortoq)                    [Kujalleq]

NB: Tupilak-41 replaced ATA (Tasiilaq)

Tables:

Pulje 1
 1.G-44 (Qeqertarsuaq)                 2   2  0  0   8- 3   6
 2.IT-79 (Nuuk)                        2   1  0  1   6- 4   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SAK (Sisimiut)                      2   0  1  1   3- 6   1
 4.K-33 (Qaqortoq)                     2   0  1  1   2- 6   1

Pulje 2
 1.Nagdl˙nguaq-48 (Ilulissat)          2   2  0  0  13- 1   6
 2.B-67 (Nuuk)                         1   1  0  0   7- 0   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tupilak-41 (Aasiaat)                1   0  0  1   0- 3   0
 4.UB-83 (Upernavik)                   2   0  0  2   1-17   0

Round 1
[Aug 8]
IT-79             2-4 G-44              
K-33              2-2 SAK               
[Aug 10]
UB-83              -  T-41              
B-67               -  N-48              

Round 2 [Aug 9]
IT-79             4-0 K-33              
B-67              7-0 UB-83             
G-44              4-1 SAK               
N-48              3-0 T-41              

Round 3
[Aug 8]
N-48             10-1 UB-83             
[Aug 10]
IT-79              -  SAK               
G-44               -  K-33              
[Aug 11]
B-67               -  T-41              

Tables:

Pulje 1
 1.G-44 (Qeqertarsuaq)                 2   2  0  0   8- 3   6
 2.IT-79 (Nuuk)                        2   1  0  1   6- 4   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SAK (Sisimiut)                      2   0  1  1   3- 6   1
 4.K-33 (Qaqortoq)                     2   0  1  1   2- 6   1

Pulje 2
 1.Nagdl˙nguaq-48 (Ilulissat)          2   2  0  0  13- 1   6
 2.B-67 (Nuuk)                         1   1  0  0   7- 0   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tupilak-41 (Aasiaat)                1   0  0  1   0- 3   0
 4.UB-83 (Upernavik)                   2   0  0  2   1-17   0

Semifinals 5-8 [Aug 12]
Pulje 1 3rd        -  Pulje 2 4th       
Pulje 1 4th        -  Pulje 2 3rd       

Semifinals [Aug 12]
Pulje 1 1st        -  Pulje 2 2nd       
Pulje 1 2nd        -  Pulje 2 1st       

Seventh Place Match [Aug 13]

Fifth Place Match [Aug 13]

Third Place Match [Aug 13]

Final [Aug 13]


2021

list of champions

list of foundation dates

list of women champions


About this document

Many thanks to Lorenzo Bigo and Nikki Petersen

Sources: NBU - Nuuk Boldspils Union, KAK Klubforum, Sermitsiaq

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 10 Aug 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.