Kurdistan 2022/23


Excellence Division
Kurdistan Regional Cup
First Division
Iraqi Premier League 2022/23 (link to separate file)

Excellence Division

Final Table:

 1.Hawlar Peshmarga          28  14 10  4  35-20  52       Champions
 2.Ararat                    28  12  9  7  34-21  45
 3.Handren                   28  10 11  7  31-23  41       [2 1 1 0 4-2 4]
 4.Shaqlawa                  28  10 11  7  35-29  41       [2 0 1 1 2-4 1]
 5.Soran                     28  11  6 11  37-50  39       [2 1 0 1 4-3 3]
 6.Said Sadiq                28  11  6 11  29-31  39       [2 1 0 1 3-4 3]
 7.Chwarqurna                28   9  9 10  25-24  36  [P]  [2 1 1 0 1-0 4]
 8.Sherwana                  28   9  9 10  37-35  36       [2 0 1 1 0-1 1]
 9.Sirwani Nwe               28   9  8 11  27-25  35  [C]  [4 2 2 0 5-2 8]
10.Brayati                   28   8 11  9  35-29  35       [4 1 2 1 4-4 5]
11.Duhok                     28  10  5 13  41-43  35       [4 1 0 3 4-7 3]
12.Darbandikhan              28   7 12  9  25-29  33       [2 1 1 0 5-3 4]
13.Akre                      28   8  9 11  24-38  33  [P]  [2 0 1 1 3-5 1]
14.Zakho                     28   8  8 12  22-27  32
----------------------------------------------------
15.Chamchamal                28   7 10 11  24-37  31       Relegated
 -.Newroz                    withdrew before start of season

Round 1
[Oct 13]
Chamchamal   0-0 Shaqlawa     
Duhok        1-0 Sherwana     
Hawlar Peshm 2-1 Akre         
[Oct 14]
Ararat       1-1 Chwarqurna   
Handren      4-0 Soran        
Darbandikhan 2-0 Brayati      
Said Sadiq   0-1 Zakho        
Sirwani Nwe  bye

Round 2
[Oct 19]
Sirwani Nwe  1-0 Duhok        
Sherwana     3-0 Handren      
Chwarqurna   0-0 Chamchamal   
Akre         0-3 Ararat       
[Oct 20]
Soran        3-2 Darbandikhan 
Zakho        0-0 Hawlar Peshm 
Brayati      awd Said Sadiq   [awarded 3-0, Said Sadiq forfeited]
Shaqlawa     bye

Round 3
[Oct 25]
Shaqlawa     0-3 Chwarqurna   
Handren      2-1 Sirwani Nwe  
Chamchamal   0-0 Akre         
[Oct 26]
Said Sadiq   2-1 Soran        
Ararat       1-0 Zakho        
Darbandikhan 0-2 Sherwana     
Hawlar Peshm 1-0 Brayati      
Duhok        bye

Round 4
[Oct 31]
Akre         2-1 Shaqlawa     
Sirwani Nwe  0-1 Darbandikhan 
Brayati      0-0 Ararat       
[Nov 1]
Soran        1-1 Hawlar Peshm 
Zakho        0-0 Chamchamal   
Sherwana     1-0 Said Sadiq   
Duhok        4-1 Handren      
Chwarqurna   bye

Round 5
[Nov 6]
Chwarqurna   0-0 Akre         
Hawlar Peshm 3-1 Sherwana     
Shaqlawa     4-1 Zakho        
[Nov 7]
Darbandikhan 0-1 Duhok        
Ararat       4-1 Soran        
Said Sadiq   0-0 Sirwani Nwe  
Chamchamal   2-2 Brayati      
Handren      bye

Round 6
[Nov 12]
Handren      1-1 Darbandikhan 
Zakho        2-0 Chwarqurna   
Sherwana     2-1 Ararat       
[Nov 13]
Duhok        0-1 Said Sadiq   
Brayati      1-1 Shaqlawa     
Sirwani Nwe  0-0 Hawlar Peshm 
Soran        1-1 Chamchamal   
Akre         bye

Round 7
[Nov 19]
Ararat       1-0 Sirwani Nwe  
Akre         2-1 Zakho        
Shaqlawa     1-0 Soran        
Said Sadiq   0-0 Handren      
[Nov 20]
Hawlar Peshm 2-1 Duhok        
Chwarqurna   0-2 Brayati      
Chamchamal   2-0 Sherwana     
Darbandikhan bye

Round 8
[Nov 25]
Darbandikhan 1-3 Said Sadiq   
Brayati      3-0 Akre         
Soran        3-2 Chwarqurna   
Sirwani Nwe  3-0 Chamchamal   
[Nov 26]
Sherwana     0-2 Shaqlawa     
Duhok        0-1 Ararat       
Handren      0-0 Hawlar Peshm 
Zakho        bye

Round 9
[Dec 1]
Zakho        1-1 Brayati      
Hawlar Peshm 0-0 Darbandikhan 
Akre         0-1 Soran        
Chamchamal   2-2 Duhok        
[Dec 2]
Ararat       0-1 Handren      
Chwarqurna   1-0 Sherwana     
Shaqlawa     0-0 Sirwani Nwe  
Said Sadiq   bye

Round 10
[Dec 7]
Said Sadiq   2-1 Hawlar Peshm 
Sherwana     0-2 Akre         
Soran        0-1 Zakho        
Handren      1-0 Chamchamal   
[Dec 8]
Duhok        1-3 Shaqlawa     
Darbandikhan 1-0 Ararat       
Sirwani Nwe  1-0 Chwarqurna   
Brayati      bye

Round 11
[Dec 13]
Brayati      5-2 Soran        
Zakho        2-2 Sherwana     
Chamchamal   1-2 Darbandikhan 
Shaqlawa     0-0 Handren      
[Dec 14]
Ararat       1-0 Said Sadiq   
Akre         1-0 Sirwani Nwe  
Chwarqurna   2-0 Duhok        
Hawlar Peshm bye

Round 12
[Dec 19]
Hawlar Peshm 2-1 Ararat       
Sherwana     3-2 Brayati      
Darbandikhan 0-0 Shaqlawa     
Handren      1-2 Chwarqurna   
[Dec 20]
Said Sadiq   0-2 Chamchamal   
Duhok        1-1 Akre         
Sirwani Nwe  1-0 Zakho        
Soran        bye

Round 13
[Dec 25]
Soran        1-0 Sherwana     
Chamchamal   1-2 Hawlar Peshm 
Chwarqurna   0-0 Darbandikhan 
Akre         1-1 Handren      
[Dec 26]
Zakho        2-0 Duhok        
Shaqlawa     0-2 Said Sadiq   
Brayati      0-0 Sirwani Nwe  
Ararat       bye

Round 14 [Dec 31]
Ararat       2-0 Chamchamal   
Sirwani Nwe  0-1 Soran        
Hawlar Peshm 0-0 Shaqlawa     
Darbandikhan 3-1 Akre         
Said Sadiq   0-2 Chwarqurna   
Handren      2-0 Zakho        
Duhok        0-1 Brayati      
Sherwana     bye

Round 15
[Jan 6]
Sherwana     3-1 Sirwani Nwe  
Shaqlawa     0-1 Ararat       
Soran        1-3 Duhok        
[Jan 7]
Chwarqurna   1-0 Hawlar Peshm 
Brayati      0-1 Handren      
Akre         1-0 Said Sadiq   
Zakho        0-0 Darbandikhan 
Chamchamal   bye

Halfway Table:

 1.Ararat                    14   8  2  4  17- 8  26
 2.Hawlar Peshmarga          14   6  6  2  14- 9  24
 3.Handren                   14   6  5  3  15-12  23
 4.Chwarqurna                14   6  4  4  14-10  22  [P]
 5.Brayati                   14   5  5  4  20-13  20
 6.Darbandikhan              14   5  5  4  13-12  20
 7.Sherwana                  14   6  1  7  17-18  19
 8.Akre                      14   5  4  5  12-16  19  [P]
 9.Shaqlawa                  14   4  6  4  12-11  18
10.Zakho                     14   4  5  5  11-13  17
11.Said Sadiq                14   5  2  7  10-14  17
12.Soran                     14   5  2  7  16-26  17
13.Sirwani Nwe               14   4  4  6   8- 9  16  [C]
14.Duhok                     14   4  2  8  14-18  14
----------------------------------------------------
15.Chamchamal                14   2  7  5  11-15  13
 -.Newroz                    withdrew before start of season

Round 16
[Jan 23]
Shaqlawa     1-0 Chamchamal   
Sherwana     3-1 Duhok        
Akre         1-0 Hawlar Peshm 
[Jan 24]
Chwarqurna   2-2 Ararat       
Soran        1-1 Handren      
Brayati      1-2 Darbandikhan 
Zakho        0-0 Said Sadiq   
Sirwani Nwe  bye

Round 17
[Feb 7]
Duhok        1-3 Sirwani Nwe  
Chamchamal   1-0 Chwarqurna   
Said Sadiq   1-0 Brayati      
[Feb 8]
Handren      0-0 Sherwana     
Darbandikhan 1-2 Soran        
Hawlar Peshm 2-1 Zakho        
[Feb 24]
Ararat       1-0 Akre         
Shaqlawa     bye

Round 18
[Feb 13]
Chwarqurna   0-1 Shaqlawa     
Akre         0-0 Chamchamal   
Brayati      1-0 Hawlar Peshm 
Sirwani Nwe  1-1 Handren      
[Feb 14]
Sherwana     0-0 Darbandikhan  
Soran        3-1 Said Sadiq   
Zakho        0-0 Ararat       
Duhok        bye

Round 19
[Feb 19]
Handren      4-1 Duhok        
Shaqlawa     1-1 Akre         
Hawlar Peshm 2-1 Soran        
Darbandikhan 0-0 Sirwani Nwe  
[Feb 20]
Ararat       1-1 Brayati      
Said Sadiq   3-1 Sherwana     
[Feb 21]
Chamchamal   1-0 Zakho        
Chwarqurna   bye

Round 20 [Mar 6]
Akre         1-0 Chwarqurna   
Duhok        4-1 Darbandikhan 
Zakho        1-3 Shaqlawa     
Sirwani Nwe  3-1 Said Sadiq   
Brayati      0-0 Chamchamal   
Sherwana     2-2 Hawlar Peshm 
Soran        0-6 Ararat       
Handren      bye

Round 21 [Mar 11]
Darbandikhan 1-1 Handren      
Said Sadiq   1-0 Duhok        
Chwarqurna   2-1 Zakho        
Ararat       1-0 Sherwana     
Shaqlawa     1-1 Brayati      
Hawlar Peshm 2-1 Sirwani Nwe  
Chamchamal   0-3 Soran        
Akre         bye

Round 22
[Mar 17]
Sirwani Nwe  3-1 Ararat       
Zakho        1-2 Akre         
Soran        3-2 Shaqlawa     
Brayati      1-1 Chwarqurna   
[Mar 18]
Duhok        2-3 Hawlar Peshm 
Handren      0-0 Said Sadiq   
Sherwana     5-2 Chamchamal   
Darbandikhan bye

Round 23
[Mar 23]
Said Sadiq   2-0 Darbandikhan 
Akre         awd Brayati      [awarded 0-3; match was abandoned]
Chwarqurna   0-1 Soran        
Chamchamal   2-0 Sirwani Nwe  
[Mar 24]
Hawlar Peshm 0-0 Handren      
Shaqlawa     1-1 Sherwana     
Ararat       0-0 Duhok        
Zakho        bye

Round 24 [Mar 30]
Brayati      1-0 Zakho        
Darbandikhan 0-1 Hawlar Peshm 
Soran        2-1 Akre         
Duhok        2-2 Chamchamal   
Handren      0-1 Ararat       
Sherwana     0-0 Chwarqurna   
Sirwani Nwe  3-4 Shaqlawa     
Said Sadiq   bye

Round 25 [Apr 9]
Akre         2-2 Sherwana     
Zakho        1-0 Soran        
Hawlar Peshm 2-0 Said Sadiq   
Chamchamal   1-0 Handren      
Ararat       1-1 Darbandikhan 
Chwarqurna   1-0 Sirwani Nwe  
Shaqlawa     0-1 Duhok        
Brayati      bye

Round 26
[Apr 14]
Soran        2-2 Brayati      
Sherwana     0-0 Zakho        
Darbandikhan 3-0 Chamchamal   
Handren      4-2 Shaqlawa     
Said Sadiq   1-1 Ararat       
Sirwani Nwe  2-0 Akre         
[Apr 15]
Duhok        4-3 Chwarqurna   
Hawlar Peshm bye

Round 27 [Apr 19]
Brayati      0-2 Sherwana     
Ararat       1-1 Hawlar Peshm 
Shaqlawa     1-1 Darbandikhan 
Chwarqurna   1-0 Handren      
Chamchamal   3-4 Said Sadiq   
Zakho        1-0 Sirwani Nwe  
Akre         1-1 Duhok        
Soran        bye

Round 28 [Apr 25]
Sherwana     3-3 Soran        
Darbandikhan 0-0 Chwarqurna   
Hawlar Peshm 4-0 Chamchamal   
Handren      3-0 Akre         
Sirwani Nwe  1-1 Brayati      
Said Sadiq   1-3 Shaqlawa     
Duhok        3-2 Zakho        
Ararat       bye

Round 29 [May 4]
Brayati      2-3 Duhok        
Soran        0-0 Sirwani Nwe  
Shaqlawa     0-0 Hawlar Peshm 
Chwarqurna   0-0 Said Sadiq   
Chamchamal   1-0 Ararat       
Zakho        1-0 Handren      
Akre         2-2 Darbandikhan 
Sherwana     bye

Round 30 [May 9]
Sirwani Nwe  2-1 Sherwana     
Duhok        4-0 Soran        
Ararat       1-3 Shaqlawa     
Darbandikhan 0-2 Zakho        
Said Sadiq   4-1 Akre         
Hawlar Peshm 2-1 Chwarqurna   
Handren      2-1 Brayati      
Chamchamal   bye

Final Table:

 1.Hawlar Peshmarga          28  14 10  4  35-20  52       Champions
 2.Ararat                    28  12  9  7  34-21  45
 3.Handren                   28  10 11  7  31-23  41       [2 1 1 0 4-2 4]
 4.Shaqlawa                  28  10 11  7  35-29  41       [2 0 1 1 2-4 1]
 5.Soran                     28  11  6 11  37-50  39       [2 1 0 1 4-3 3]
 6.Said Sadiq                28  11  6 11  29-31  39       [2 1 0 1 3-4 3]
 7.Chwarqurna                28   9  9 10  25-24  36  [P]  [2 1 1 0 1-0 4]
 8.Sherwana                  28   9  9 10  37-35  36       [2 0 1 1 0-1 1]
 9.Sirwani Nwe               28   9  8 11  27-25  35  [C]  [4 2 2 0 5-2 8]
10.Brayati                   28   8 11  9  35-29  35       [4 1 2 1 4-4 5]
11.Duhok                     28  10  5 13  41-43  35       [4 1 0 3 4-7 3]
12.Darbandikhan              28   7 12  9  25-29  33       [2 1 1 0 5-3 4]
13.Akre                      28   8  9 11  24-38  33  [P]  [2 0 1 1 3-5 1]
14.Zakho                     28   8  8 12  22-27  32
----------------------------------------------------
15.Chamchamal                28   7 10 11  24-37  31       Relegated
 -.Newroz                    withdrew before start of season


Kurdistan Regional Cup 2022/23

1/8 Finals
[Feb 26]
Duhok        0-0 Erbil        [4-3 pen]
Handren      4-1 Chwarqurna   
Sirwani Nwe  4-1 Hallo        
Snur         0-1 Qaladze      
[Feb 27]
Rwandz       1-3 Shaqlawa     
Chamchamal   0-0 Darbandikhan [6-7 pen]
[Feb 28]
Koya         0-2 Ararat       
Soran        2-2 Hawlar Peshm [2-3 pen]

Quarterfinals [Apr 4]
Ararat       2-3 Duhok        
Shaqlawa     1-0 Handren      
Hawlar Peshm 2-1 Sirwani Nwe  
Darbandikhan 2-2 Qaladze      [4-5 pen]

Semifinals [Apr 30]
Duhok        4-1 Shaqlawa     
Qaladze      0-4 Hawlar Peshm 

Final [May 21, Franso Hariri stadium, Erbil]
Hawlar Peshm 2-1 Duhok        


First Division

Final Table:

 1.Erbil                     17   9  7  1  22-11  34  [R]              [1-0]  Promoted
 2.Ranya                     17   9  4  4  25-12  31  [1 1 0 0 2-0 3]  [2-1]  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Slemani                   17   8  7  2  33-15  31  [1 0 0 1 0-2 0]
 4.Rzgari                    17   8  6  3  21-13  30
 5.Shorja                    17   6  8  3  21-13  26
 6.Koya                      17   8  2  7  19-20  26
 7.Khak                      17   6  6  5  24-20  24
 8."Industry"                17   6  6  5  21-19  24
 9.Sumel                     17   5  9  3  13-12  24
10.Qaladze                   17   5  7  5  25-20  22                   [1-1]
11.Bayzan                    17   6  4  7  22-25  22
12.Baban                     17   4  9  4  17-12  21
13.Hallo                     17   5  4  8  21-18  19  [R]              [0-0]
14.Brusk                     17   3 10  4  19-23  19                          Relegated
15.Khanaqin                  17   5  4  8  19-26  19
16.Rwandz                    17   2  8  7  14-23  14  [P]              [4-0]
----------------------------------------------------
17.Cihan University          17   3  3 11  13-29  12  [P]              [3-2]  Relegated
18.Bradost                   17   2  2 13  11-49   8  [P]                     Relegated
 -.Gara                      withdrew after playing six matches;
   record at withdrawal:      6   0  2  4   4-11   2

NB: results of annulled matches against Gara between square brackets;
    Brusk either withdrew for 2023/24 or were relegated after a playoff

Round 1
[Nov 14]
"Industry"   2-2 Rzgari       
Baban        0-0 Erbil        
Bradost      4-2 Brusk        
Sumel        0-0 Rwandz       
Khanaqin     0-0 Ranya        
[Nov 15]
Shorja       0-0 Slemani      
Bayzan       1-1 Khak         
Koya         0-2 Hallo        
Gara         1-1 Qaladze      [annulled]
Cihan Univ   bye

Round 2
[Nov 21]
Ranya        1-0 Koya         
Cihan Univ   0-1 Baban        
Erbil        1-0 Sumel        
Slemani      8-1 Bradost      
Rwandz       0-1 Khanaqin     
[Nov 22]
Khak         2-1 Shorja       
Brusk        1-0 "Industry"   
Qaladze      3-1 Bayzan       
Hallo        0-0 Gara         [annulled]
Rzgari       bye

Round 3
[Nov 27]
Sumel        1-0 Cihan Univ   
Khanaqin     1-0 Erbil        
Bradost      1-3 Khak         
Koya         2-1 Rwandz       
Gara         1-2 Ranya        [annulled]
[Nov 28]
"Industry"   1-1 Slemani      
Rzgari       1-2 Brusk        
Shorja       0-1 Qaladze      
Bayzan       1-0 Hallo        
Baban        bye

Round 4
[Dec 3]
Khak         3-1 "Industry"   
Baban        0-1 Sumel        
Cihan Univ   3-2 Khanaqin     
Erbil        1-0 Koya         
Rwandz       4-0 Gara         [annulled]
[Dec 4]
Slemani      2-0 Rzgari       
Ranya        1-2 Bayzan       
Qaladze      4-0 Bradost      
Hallo        1-1 Shorja       
Brusk        bye

Round 5
[Dec 9]
"Industry"   1-1 Qaladze      
Brusk        0-3 Slemani      
Khanaqin     1-1 Baban        
Koya         1-0 Cihan Univ   
Bayzan       1-1 Rwandz       
[Dec 10]
Gara         0-1 Erbil        [annulled]
Rzgari       1-0 Khak         
Shorja       2-1 Ranya        
Bradost      0-5 Hallo        
Sumel        bye

Round 6
[Dec 15]
Sumel        2-1 Khanaqin     
Baban        4-2 Koya         
Ranya        3-0 Bradost      
Cihan Univ   3-2 Gara         [annulled]
Erbil        1-0 Bayzan       
[Dec 16]
Hallo        2-0 "Industry"   
Khak         3-2 Brusk        
Qaladze      1-1 Rzgari       
Rwandz       1-1 Shorja       
Slemani      bye

Round 7
[Dec 21]
"Industry"   1-0 Ranya        
Slemani      1-1 Khak         
Koya         1-0 Sumel        
Gara         n/p Baban        
Bayzan       2-2 Cihan Univ   
[Dec 22]
Rzgari       1-0 Hallo        
Shorja       1-1 Erbil        
Bradost      1-1 Rwandz       
Brusk        1-1 Qaladze      
Khanaqin     bye

Round 8
[Dec 27]
Sumel        n/p Gara         
Baban        0-0 Bayzan       
Cihan Univ   awd Shorja       [awarded 0-3, originally 3-2]
Khanaqin     1-2 Koya         
[Dec 28]
Rwandz       0-1 "Industry"   
Qaladze      0-2 Slemani      
Hallo        1-1 Brusk        
Ranya        1-0 Rzgari       
Erbil        1-0 Bradost      
Khak         bye

Round 9
[Jan 2]
"Industry"   0-1 Erbil        
Bayzan       2-0 Sumel        
Shorja       0-0 Baban        
Gara         n/p Khanaqin     
Bradost      3-0 Cihan Univ   
[Jan 3]
Khak         1-1 Qaladze      
Slemani      3-1 Hallo        
Brusk        2-2 Ranya        
Rzgari       3-1 Rwandz       
Koya         bye

Round 10
[Jan 21]
Cihan Univ   2-3 "Industry"   
Khanaqin     1-3 Bayzan       
Sumel        2-2 Shorja       
Baban        5-0 Bradost      
Koya         n/p Gara         
[Jan 22]
Hallo        0-2 Khak         
Erbil        2-2 Rzgari       
Rwandz       1-1 Brusk        
Ranya        2-0 Slemani      
Qaladze      bye

Round 11
[Jan 27]
"Industry"   1-0 Baban        
Bayzan       1-2 Koya         
Shorja       2-1 Khanaqin     
Bradost      1-1 Sumel        
Qaladze      awd Hallo        [awarded 3-0; abandoned at 2-0 at half-time,
[Jan 28]                       Hallo walked off]
Slemani      1-1 Rwandz       
Khak         0-0 Ranya        
Brusk        2-2 Erbil        
Rzgari       0-0 Cihan Univ   
Gara         bye

Round 12
[Feb 5]
Sumel        1-1 "Industry"   
Khanaqin     1-0 Bradost      
Baban        0-1 Rzgari       
[Feb 6]
Koya         0-2 Shorja       
Ranya        3-0 Qaladze      
Cihan Univ   0-0 Brusk        
[Feb 7]
Rwandz       3-1 Khak         
Erbil        3-1 Slemani      
Gara         n/p Bayzan       
Hallo        bye

Round 13
[Feb 11]
"Industry"   1-1 Khanaqin     
Rzgari       0-0 Sumel        
Bradost      0-3 Koya         
[Feb 12]
Khak         0-0 Erbil        
Slemani      1-0 Cihan Univ   
Qaladze      0-0 Rwandz       
Brusk        0-0 Baban        
[Feb 13]
Hallo        2-3 Ranya        
Shorja       n/p Gara         
Bayzan       bye

Round 14
[Feb 17]
Koya         2-2 "Industry"   
Khanaqin     0-1 Rzgari       
Bayzan       1-0 Shorja       
Sumel        0-0 Brusk        
[Feb 18]
Baban        1-1 Slemani      
Rwandz       0-2 Hallo        
Cihan Univ   3-2 Khak         
[Feb 19]
Erbil        2-1 Qaladze      
Gara         n/p Bradost      
Ranya        bye

Round 15 [Mar 7]
Khak         1-1 Baban        
Bradost      awd Bayzan       [awarded 0-3, Bradost forfeited]
Brusk        2-2 Khanaqin     
Slemani      1-1 Sumel        
Qaladze      5-2 Cihan Univ   
Ranya        4-0 Rwandz       
Hallo        0-0 Erbil        
Rzgari       1-0 Koya         
"Industry"   n/p Gara         
Shorja       bye

Round 16
[Mar 12]
Bayzan       1-3 "Industry"   
Shorja       awd Bradost      [awarded 3-0, Bradost forfeited]
Cihan Univ   1-0 Hallo        
Khanaqin     1-2 Slemani      
Baban        1-1 Qaladze      
Sumel        1-0 Khak         
Koya         1-0 Brusk        
Gara         n/p Rzgari       
[Mar 13]
Erbil        2-1 Ranya        
Rwandz       bye

Round 17 [Mar 18]
"Industry"   0-1 Shorja       
Rwandz       2-2 Erbil        
Ranya        1-0 Cihan Univ   
Rzgari       2-0 Bayzan       
Hallo        1-1 Baban        
Qaladze      1-1 Sumel        
Slemani      1-1 Koya         
Khak         2-3 Khanaqin     
Brusk        n/p Gara         
Bradost      bye

Round 18 [Mar 24]
Bradost      awd "Industry"   [awarded 0-3, Bradost forfeited]
Cihan Univ   0-1 Rwandz       
Shorja       2-2 Rzgari       
Baban        0-1 Ranya        
Bayzan       2-3 Brusk        
Sumel        1-0 Hallo        
Khanaqin     2-1 Qaladze      
Koya         0-2 Khak         
Gara         n/p Slemani      
Erbil        bye

Round 19 [Mar 29]
Erbil        3-0 Cihan Univ   
Rzgari       3-0 Bradost      
Rwandz       1-2 Baban        
Brusk        0-0 Shorja       
Ranya        1-1 Sumel        
Hallo        4-0 Khanaqin     
Qaladze      1-2 Koya         
Slemani      5-1 Bayzan       
Khak         n/p Gara         
"Industry"   bye

Final Table:

 1.Erbil                     17   9  7  1  22-11  34  [R]              [1-0]  Promoted
 2.Ranya                     17   9  4  4  25-12  31  [1 1 0 0 2-0 3]  [2-1]  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Slemani                   17   8  7  2  33-15  31  [1 0 0 1 0-2 0]
 4.Rzgari                    17   8  6  3  21-13  30
 5.Shorja                    17   6  8  3  21-13  26
 6.Koya                      17   8  2  7  19-20  26
 7.Khak                      17   6  6  5  24-20  24
 8."Industry"                17   6  6  5  21-19  24
 9.Sumel                     17   5  9  3  13-12  24
10.Qaladze                   17   5  7  5  25-20  22                   [1-1]
11.Bayzan                    17   6  4  7  22-25  22
12.Baban                     17   4  9  4  17-12  21
13.Hallo                     17   5  4  8  21-18  19  [R]              [0-0]
14.Brusk                     17   3 10  4  19-23  19                          Relegated
15.Khanaqin                  17   5  4  8  19-26  19
16.Rwandz                    17   2  8  7  14-23  14  [P]              [4-0]
----------------------------------------------------
17.Cihan University          17   3  3 11  13-29  12  [P]              [3-2]  Relegated
18.Bradost                   17   2  2 13  11-49   8  [P]                     Relegated
 -.Gara                      withdrew after playing six matches;
   record at withdrawal:      6   0  2  4   4-11   2

NB: results of annulled matches against Gara between square brackets;
    Brusk either withdrew for 2023/24 or were relegated after a playoff

Promoted: Halabja, Tanahi


2021/22

2023/24

list of champions


About this document

Please note that inclusion of this material only serves football statistical purposes and no political ends

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Dec 2023

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.