Jamaica 2014/15


National Premier League
Cup Competitions
Super Leagues
Third and Lower Levels

National Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  21  6  6  60-36  69  Qualified
 2.Waterhouse FC (Kingston)           33  18  6  9  56-28  60  Qualified
 3.Montego Bay United (Montego Bay)   33  14 11  8  42-27  53  Qualified
 4.Humble Lions (York)                33  15  8 10  41-26  53  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Harbour View FC (Kingston)         33  14  7 12  42-41  49
 6.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  14  5 14  41-44  47
 7.Cavalier FC (Kingston)             33  12  7 14  30-32  43
 8.Boys' Town FC (Kingston)           33  12  7 14  37-47  43
 9.Rivoli United (Spanish Town)       33  10  8 15  39-47  38
10.Reno FC (Savannah del Mar)         33   9  8 16  45-52  35
-------------------------------------------------------------
11.Sporting Central Academy           33   9  7 17  33-51  34  Relegated
12.Barbican FC (Kingston)             33   5 10 18  26-61  25  Relegated

Round 1
[Sep 7]
Harbour View             0-1 Arnett Gardens           
Humble Lions             1-1 Tivoli Gardens           
Rivoli United            1-1 Cavalier                 
Sporting Central Academy 3-0 Boys' Town               
[Sep 8]
Montego Bay United       1-1 Reno                     
[Oct 22]
Barbican                 0-1 Waterhouse               

Round 2
[Sep 14]
Boys' Town               1-1 Barbican                 
Reno                     3-2 Humble Lions             
Tivoli Gardens           0-0 Harbour View             
Cavalier                 1-0 Sporting Central Academy 
[Sep 15]
Arnett Gardens           2-2 Rivoli United            
[Sep 18]
Waterhouse               3-0 Montego Bay United       

Round 3
[Sep 21]
Arnett Gardens           2-0 Tivoli Gardens           
Montego Bay United       4-0 Boys' Town               
Harbour View             3-3 Reno                     
Barbican                 0-0 Cavalier                 
[Sep 22]
Humble Lions             0-1 Waterhouse               
[Nov 5]
Rivoli United            2-1 Sporting Central Academy 

Round 4
[Sep 28]
Tivoli Gardens           2-3 Rivoli United            
Cavalier                 1-0 Montego Bay United       
[Sep 29]
Boys' Town               2-0 Humble Lions             
[Oct 23]
Reno                     2-1 Arnett Gardens           
[Oct 29]
Sporting Central Academy 3-3 Barbican                 
Waterhouse               1-2 Harbour View             

Round 5
[Oct 5]
Humble Lions             0-1 Cavalier                 
Rivoli United            4-0 Barbican                 
Tivoli Gardens           2-1 Reno                     
Harbour View             4-1 Boys' Town               
[Oct 6]
Arnett Gardens           0-0 Waterhouse               
[Nov 19]
Montego Bay United       2-1 Sporting Central Academy 

Round 6
[Oct 12]
Cavalier                 1-0 Harbour View             
Reno                     5-1 Rivoli United            
Barbican                 0-2 Montego Bay United       
[Oct 13]
Boys' Town               2-3 Arnett Gardens           
[Oct 22]
Sporting Central Academy 0-1 Humble Lions             
[Nov 5]
Waterhouse               3-0 Tivoli Gardens           

Round 7
[Oct 19]
Harbour View             2-0 Sporting Central Academy 
Reno                     1-3 Waterhouse               
Montego Bay United       abd Rivoli United            [abandoned at 0-1 in 65' due to storm]
Humble Lions             0-1 Barbican                 
[Oct 20]
Arnett Gardens           0-2 Cavalier                 
Tivoli Gardens           2-1 Boys' Town               
[Dec 3]
Montego Bay United       3-0 Rivoli United            [replay]

Round 8
[Oct 26]
Boys' Town               1-0 Reno                     
Barbican                 1-2 Harbour View             
Montego Bay United       2-0 Humble Lions             
Rivoli United            2-3 Waterhouse               
Sporting Central Academy 3-2 Arnett Gardens           
[Oct 27]
Cavalier                 1-2 Tivoli Gardens           

Round 9
[Nov 9]
Humble Lions             1-0 Rivoli United            
Tivoli Gardens           0-1 Sporting Central Academy 
Reno                     1-0 Cavalier                 
Waterhouse               0-0 Boys' Town               
Arnett Gardens           4-0 Barbican                 
[Nov 10]
Harbour View             1-0 Montego Bay United       

Round 10
[Nov 24]
Cavalier                 0-2 Waterhouse               
[Nov 26]
Humble Lions             2-2 Harbour View             
Rivoli United            2-0 Boys' Town               
Montego Bay United       5-0 Arnett Gardens           
Sporting Central Academy 1-0 Reno                     
Barbican                 1-1 Tivoli Gardens           

Round 11
[Nov 30]
Boys' Town               1-3 Cavalier                 
Reno                     0-1 Barbican                 
Tivoli Gardens           2-1 Montego Bay United       
Arnett Gardens           2-1 Humble Lions             
Harbour View             2-2 Rivoli United            
[Dec 1]
Waterhouse               0-0 Sporting Central Academy 

Round 12
[Dec 7]
Reno                     2-3 Montego Bay United       
Tivoli Gardens           1-0 Humble Lions             
Boys' Town               4-1 Sporting Central Academy 
Cavalier                 0-0 Rivoli United            
Arnett Gardens           2-0 Harbour View             
[Dec 8]
Waterhouse               2-1 Barbican                 

Round 13
[Dec 10]
Humble Lions             1-0 Reno                     
Sporting Central Academy 1-0 Cavalier                 
Rivoli United            0-2 Arnett Gardens           
Harbour View             1-0 Tivoli Gardens           
[Dec 11]
Barbican                 2-1 Boys' Town               
Montego Bay United       1-0 Waterhouse               

Round 14
[Dec 14]
Reno                     2-2 Harbour View             
Tivoli Gardens           2-3 Arnett Gardens           
Boys' Town               1-1 Montego Bay United       
Sporting Central Academy 3-4 Rivoli United            
Waterhouse               1-1 Humble Lions             
[Dec 15]
Cavalier                 0-0 Barbican                 

Round 15
[Dec 21]
Harbour View             2-0 Waterhouse               
Humble Lions             1-1 Boys' Town               
Montego Bay United       1-0 Cavalier                 
Barbican                 0-2 Sporting Central Academy 
Rivoli United            3-0 Tivoli Gardens           
[Dec 22]
Arnett Gardens           4-1 Reno                     

Round 16
[Dec 28]
Barbican                 0-2 Rivoli United            
Boys' Town               1-0 Harbour View             
Cavalier                 0-1 Humble Lions             
Reno                     2-4 Tivoli Gardens           
Sporting Central Academy 0-1 Montego Bay United       
[Dec 29] 	 	 
Waterhouse               1-3 Arnett Gardens           

Round 17
[Jan 4]
Harbour View             1-0 Cavalier                 
Humble Lions             2-0 Sporting Central Academy 
Montego Bay United       0-0 Barbican                 
Rivoli United            1-0 Reno                     
Tivoli Gardens           1-0 Waterhouse               
[Jan 5]
Arnett Gardens           2-1 Boys' Town               

Round 18
[Jan 7]
Barbican                 0-4 Humble Lions             
Sporting Central Academy 1-2 Harbour View             
Rivoli United            0-0 Montego Bay United       
Waterhouse               4-0 Reno                     
[Jan 8]
Boys' Town               1-0 Tivoli Gardens           
Cavalier                 0-1 Arnett Gardens           

Round 19
[Jan 11]
Reno                     1-0 Boys' Town               
Tivoli Gardens           1-1 Cavalier                 
Humble Lions             1-0 Montego Bay United       
Waterhouse               4-1 Rivoli United            
Arnett Gardens           2-0 Sporting Central Academy 
[Jan 12]
Harbour View             0-1 Barbican                 

Round 20
[Jan 18]
Montego Bay United       0-0 Harbour View             
Boys' Town               0-0 Waterhouse               
Barbican                 0-1 Arnett Gardens           
Sporting Central Academy 2-6 Tivoli Gardens           
Cavalier                 0-0 Reno                     
[Jan 19]
Rivoli United            0-1 Humble Lions             

Round 21
[Jan 25]
Reno                     0-0 Sporting Central Academy 
Tivoli Gardens           0-0 Barbican                 
Boys' Town               3-1 Rivoli United            
Harbour View             1-1 Humble Lions             
Waterhouse               2-1 Cavalier                 
[Jan 26]
Arnett Gardens           0-0 Montego Bay United       

Round 22
[Feb 8]
Sporting Central Academy 0-4 Waterhouse               
Barbican                 2-2 Reno                     
Rivoli United            2-0 Harbour View             
Montego Bay United       0-2 Tivoli Gardens           
Cavalier                 3-0 Boys' Town               
[Feb 9]
Humble Lions             2-1 Arnett Gardens           

Round 23
[Feb 15]
Humble Lions             1-0 Reno                     
Montego Bay United       2-0 Boys' Town               
Barbican                 1-1 Rivoli United            
Sporting Central Academy 2-0 Arnett Gardens           
Harbour View             1-2 Cavalier                 
[Feb 16]
Waterhouse               0-1 Tivoli Gardens           

Round 24
[Feb 18]
Boys' Town               1-0 Humble Lions             
Rivoli United            2-2 Montego Bay United       
Cavalier                 2-0 Reno                     
[Feb 19]
Tivoli Gardens           3-2 Barbican                 
Arnett Gardens           1-0 Waterhouse               
Harbour View             abd Sporting Central Academy [abandoned at 1-0 at half-time due
[Mar 4]                                                to power outage]
Harbour View             2-0 Sporting Central Academy [replay]

Round 25
[Feb 22]
Sporting Central Academy 1-0 Cavalier                 
Reno                     0-2 Boys' Town               
Montego Bay United       2-1 Tivoli Gardens           
Barbican                 0-3 Arnett Gardens           
Humble Lions             1-0 Rivoli United            
[Feb 23]
Waterhouse               7-2 Harbour View             

Round 26
[Mar 1]
Rivoli United            1-2 Reno                     
Tivoli Gardens           0-1 Humble Lions             
Sporting Central Academy 1-3 Waterhouse               
Arnett Gardens           1-1 Montego Bay United       
Harbour View             2-0 Barbican                 
[Mar 2]
Cavalier                 0-0 Boys' Town               

Round 27
[Mar 8]
Barbican                 2-3 Sporting Central Academy 
Boys' Town               0-1 Rivoli United            
Montego Bay United       1-0 Harbour View             
Reno                     5-1 Tivoli Gardens           
Waterhouse               3-1 Cavalier                 
[Mar 9]
Humble Lions             1-1 Arnett Gardens           

Round 28
[Mar 15]
Tivoli Gardens           1-2 Boys' Town               
Sporting Central Academy 1-1 Montego Bay United       
Cavalier                 2-0 Rivoli United            
Waterhouse               1-2 Barbican                 
Harbour View             1-3 Humble Lions             
[Mar 16]
Arnett Gardens           2-1 Reno                     

Round 29
[Mar 22]
Barbican                 0-3 Cavalier                 
Boys' Town               3-3 Arnett Gardens           
Montego Bay United       0-0 Waterhouse               
Reno                     1-2 Harbour View             
Rivoli United            0-1 Tivoli Gardens           
[Mar 23]
Humble Lions             0-0 Sporting Central Academy 

Round 30
[Mar 29]
Sporting Central Academy 0-0 Reno                     
Arnett Gardens           1-0 Rivoli United            
Waterhouse               1-0 Humble Lions             
Harbour View             0-1 Boys' Town               
[Apr 2]
Barbican                 1-3 Montego Bay United       
Cavalier                 0-1 Tivoli Gardens           

Round 31 [Apr 5]
Humble Lions             4-0 Barbican                 
Reno                     3-0 Waterhouse               
Rivoli United            1-3 Harbour View             
Tivoli Gardens           1-2 Arnett Gardens           
Montego Bay United       1-2 Cavalier                 
Boys' Town               3-1 Sporting Central Academy 

Round 32 [Apr 26]
Cavalier                 2-5 Arnett Gardens           
Barbican                 4-4 Reno                     
Harbour View             1-0 Tivoli Gardens           
Montego Bay United       2-2 Humble Lions             
Waterhouse               5-1 Boys' Town               
Sporting Central Academy 0-0 Rivoli United            

Round 33 [May 3]
Arnett Gardens           3-1 Harbour View             
Tivoli Gardens           2-1 Sporting Central Academy 
Boys' Town               2-0 Barbican                 
Humble Lions             5-0 Cavalier                 
Reno                     2-0 Montego Bay United       
Rivoli United            0-1 Waterhouse               

Final Table:

 1.Arnett Gardens FC (Kingston)       33  21  6  6  60-36  69  Qualified
 2.Waterhouse FC (Kingston)           33  18  6  9  56-28  60  Qualified
 3.Montego Bay United (Montego Bay)   33  14 11  8  42-27  53  Qualified
 4.Humble Lions (York)                33  15  8 10  41-26  53  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Harbour View FC (Kingston)         33  14  7 12  42-41  49
 6.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  14  5 14  41-44  47
 7.Cavalier FC (Kingston)             33  12  7 14  30-32  43
 8.Boys' Town FC (Kingston)           33  12  7 14  37-47  43
 9.Rivoli United (Spanish Town)       33  10  8 15  39-47  38
10.Reno FC (Savannah del Mar)         33   9  8 16  45-52  35
-------------------------------------------------------------
11.Sporting Central Academy           33   9  7 17  33-51  34  Relegated
12.Barbican FC (Kingston)             33   5 10 18  26-61  25  Relegated

Promoted: Portmore United FC (Portmore), UWI (Kingston)

Playoff Stage

Semifinals

First Legs
[May 10]
Arnett Gardens           1-1 Humble Lions             
[May 11]
Waterhouse               1-3 Montego Bay United       

Second Legs
[May 17]
Montego Bay United       5-1 Waterhouse               
[May 18]
Humble Lions             2-3 Arnett Gardens           

Final [Jun 1, National Stadium, Kingston]
Arnett Gardens           2-0 Montego Bay United       
  [Andre Clennon 58, Leon Strickland 64]


Cup Competitions

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition 2014 | KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 2014/15 

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition 2014

Round 1
[Oct 1]
Seaforth                 2-0 Holland United           
August Town              0-1 Highgate United          
New Green 	         1-7 Black Stars 	      
Old Harbour Bay          2-2 Portmore United          [aet, 3-4 pen]
[Oct 2]
Bucknor United           0-3 Granville                
St. George's SC          0-4 Tivoli Gardens           
Boys' Town               0-0 Lucea                    [aet, 5-3 pen]
Lewis Strikers           0-1 Reno                     
UWI                      0-2 Sporting Central Academy 
[Oct 3]
Barbican                 3-2 Cavalier                 [aet] 

1/8 Finals
[Oct 8]
Barbican                 0-2 Portmore United          
Granville                0-1 Sporting Central Academy 
Seaforth                 0-2 Highgate United          
[Oct 9]	
Montego Bay United       3-0 Waterhouse               
Reno                     2-1 Rivoli United            
Black Stars 	         1-3 Tivoli Gardens           
Humble Lions             0-1 Harbour View             
Arnett Gardens           0-2 Boys' Town               

Quarterfinals
[Oct 16]
Boys' Town               2-2 Portmore United          [aet, 3-5 pen]	
Highgate United          1-2 Harbour View             
Sporting Central Academy 0-1 Reno                     
[Oct 23]
Montego Bay United       2-2 Tivoli Gardens           [aet, 4-3 pen]

Semifinals [Nov 2]
Harbour View             1-1 Reno                     [aet, 8-9 pen]
Portmore United          0-0 Montego Bay United       [aet, 5-6 pen]	

Final [Nov 23]
Reno                     4-3 Montego Bay United       

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 2014/15

Quarterfinals
[Dec 17]
Boys' Town               4-2 Arnett Gardens           
Harbour View             2-1 Tivoli Gardens           
[Dec 18]
Waterhouse               2-1 Cavalier                 
Barbican                 2-1 Rockfort                 

Semifinals [Feb 1, Waterhouse Stadium. Drewsland]
Barbican                 2-0 Harbour View             
Waterhouse               3-0 Boys' Town               

Final [Feb 26, Harbour View Mini-Stadium]
Waterhouse               3-2 Barbican                 

Super Leagues

Kingston Super League 

Kingston Super League

Semifinals
UWI                      1-0 Brown's Town
Real Mona                1-0 Rockfort  

Final
UWI                      3-1 Real Mona                

Winners: UWI 


Third and Lower Levels 2014/15

South Central Super League Feeders
Clarendon | Manchester | St. Catherine | St. Elizabeth
Eastern Super League Feeders
St. Ann | St. Mary | St. Thomas
Western Super League Feeders
Hanover | St. James | Trelawny | Westmoreland


Clarendon 
 
Major League
 
Top Final Standings:
 
Zone 1
 1.Jamalco FC                                              13
 2.Comfort FC                                              10
 
Zone 2
 1.Moore's United                      5   4  1  0         13
 2.Wood Hall FC 
 
Playoffs
 
Semifinals [Apr 8]
Jamalco FC               5-0 Wood Hall FC
Comfort FC               1-0 Moore's United           [aet] 
 
Final [Apr 18]
Jamalco FC               2-0 Comfort FC   
 
FA Knock-out
 
Round  1 [Mar ?] 
Four Paths FC        3-3 2-0 Original Hazard FC 
Wood Hall FC         0-1 2-0 Comfort FC
Bucknor United FC    2-1  -  New Roadsville   
New Bowens FC        1-0 2-0 Monymusk
York Town FC          -   -  New Longsville           [aet, 8-5 pen] 
Moore's United       0-2  -  Kemps Hill FC
Black Stars          0-1 3-1 Morgan's Pass
 
Quarterfinals
Jamalco FC               5-1 Four Paths FC
Sporting Central Academy 5-0 New Bowens FC 
Humble Lions FC          2-1 Wood Hall FC
Treadlight FC            3-1 York Town FC
 
Semifinals
[Apr ?]
Humble Lions FC          5-1 Treadlight FC
[Apr 21]
Jamalco FC               0-0 Sporting Central Academy [aet, 4-3 pen] 
 
Final
Jamalco FC               bt  Humble Lions FC 
 
 
Hanover

Major League
 
Mid-season Final
Lucea United FC          2-1 Montpelier DC    
 
Semifinals
Montpelier DC        1-0 1-1 Friendship FC
Lucea United FC      1-1 2-1 Super Star YC 
 
Final [Jul 12]
Lucea United FC          3-0 Montpelier DC  
 
FA Knock-out
 
Semifinals
Jericho Rangers FC       2-1 Montpelier DC
Lucea United FC          2-1 Friendship FC
 
Final [Mar 28]
Jericho Rangers FC       2-1 Lucea United FC
 
Division One
 
Final [Jun 5]
Sandals Negril           1-0 Grand Palladium FC
 
NB: both finalists promoted
 
 
Manchester
 
Major League
 
Start: Nov 28; 12 participating teams in 2 zones
 
Top Standings (Feb 28):
 
Zone 1
 1.Greenvale United                                        16
 2.George's Valley                                         16 
NB: Porus FC and George's Valley qualified for semifinals
 
Zone 2
 1.Hill Stars FC                      11   7  3  1  20- 4  24 
 2.Comfort FC                                              19
 3.Downs FC                                                18 
NB: Hill Stars FC and Downs FC qualified for semifinals
 
Playoffs
 
Semifinals
Downs FC                 3-0 Porus FC
Hill Stars FC            2-2 George's Valley FC       [aet, 3-2 pen]  

Final [Apr 5]
Hill Stars FC (Cobbla)   3-1 Downs FC
 
FA Knock-out
 
16 participating teams
 
Round 1
[Oct 31]
New Green FC             3-0 Plowden
[Nov 3]
Alligator Pond FC        bt  Albion United FC
Land Settlement          lt  Hill Stars FC
Porus FC                 bt  Comfort
Downs FC                 lt  Greenvale United
Kendal FC                 -  Old England FC
Mile Gully FC             -  Villa United FC          [both teams in quarterfinals] 
  
Quarterfinals 
Alligator Pond FC        2-1 New Green FC
Villa United FC          2-1 Hill Stars FC
Mile Gully FC            2-0 Greenvale United
Porus FC                 2-0 Ricam Academy
 
Semifinals
Mile Gully FC            0-1 Alligator Pond FC  
Porus FC                 4-0 Villa United FC
 
Final [Dec 14]
Porus FC                 4-2 Alligator Pond FC     
 
Division One  
 
Final [May 3]
Old England FC           4-1 Land Settlement
 
  
St Ann

Division One

Final [Jun ?]
Brazil FC                2-0 Claremont FC

NB: both finalists promoted to Major League
 

St Catherine
 
Major League
 
Mid-season Final [Feb 13]
Portmore United FC       1-0 Tru-Juice FC 
 
[Mar ?]
Portmore United FC       2-1 De la Vega City  FC    
Tru-Juice FC             4-1 Christian Pen FC
Newlands FC              2-0 Royal Lakes FC
Portsmouth FC            2-0 St Catherine Police
Old Harbour Bay United   1-0 Naggo's Head SC
[Mar 3]
GC Foster College        1-0 Albion United FC
 
Top Table:
 
 1.Portmore United                    10   9  1  0         28  
 2.Tru-Juice FC                       10                   21
 3.Newlands FC                        10                   18
 4.Christian Pen FC                   10                   17    
 5.GC Foster College                  10                   16
 
Playoffs
 
Semifinals [Mar 28]
Portmore United FC   2-0 3-1 Newlands FC
GC Foster College    2-1 1-1 Tru-Juice FC             [aet, 1-3 pen] 
 
Final [Apr 10]
Portmore United FC       bt  Tru-Juice FC 
 
FA Knock-out 
 
Round 1
[Nov 27]
GC Foster College        bt  Windsor Lion FC
Federal United           bt  Tredegar Park FC
[Nov 28]
Dunbeholden FC            -  Watson Grove
Portsmouth FC             -  De la Vega City FC
Hellshire United          -  Christian Pen FC
Royal Lakes FC            -  EPP
McCook's Pen             lt  Bodles FC
Travellers                -  Marcus Garvey United  
Rivoli United FC         bye
Portmore United FC       bye
Frazsiers Whip FC        bye
Old Harbour Bay United   bye
  
Round 2 [Dec 1]
Bodles FC                 -  New Raiders FC
Rivoli United FC          -  Federal United 
Portmore United FC       bt  GC Foster College
Frazsiers Whip FC         -  Naggo's Head SC
 
Winners: Portmore United
 
Division One
 
Final
Dunbeholden FC            -  Federal United    
 
NB: both finalists promoted to Major League

 
St Elizabeth
 
Major League
 
Top Standings (Feb 28):
 
 1.Appleton Strikers FC                                    27
 2.Black Star FC                                           25
 3.Holland PYC                                             24
 4.Super Action FC                                         17
    
Playoffs
                        
Semifinals
Black Star FC        3-2 2-2 Holland PYC
Appleton Strikers    0-0 4-0 Tafari Lions FC   
 
Final  
 
First Leg [Apr 11?]
Appleton Strikers FC     3-0 Black Star FC
 
Second Leg [Apr 18]
Black Star FC            1-1 Appleton Strikers FC   


St James

Major League

Standings (May 1):
 
 1.Faulkland SC                       10   9  1  0  37- 6  28
 1.Melbourne FC                                            22 
 2.Marl Road                                          +11  20  [match in hand] 
 3.Reggae Youths FC                                   + 9  20  [match in hand]   
 4.Lilliput Rovers FC                                      17   
 5.Montago Bay United U-19
  .
 9.Heights FC                                              10
10.Salt Spring United
11.Little Miami FC                                          8
12.Fogo United FC                                           6  
             
Playoffs
 
Semifinals start: May 19
 
Final [Jun ?]
Reggae Youths FC         bt  Melbourne FC   
 
Division One
 
Table (Apr 21): 
 
 1.Faulkland SC                       10   9  1  0  37- 6  28
 2.Mountain Villa FC                   9   5  4  0  21-11  19
 3.Copperwood FC                      10   5  4  1  18- 9  19
 4.Club Stars FC                       9   4  5  1  21-10  17
 5.Revelation FC                       9   4  3  2  18- 9  15
 6.Seaview FC                          9   4  2  3  14-12  14
 7.Somerton FC                         9   4  2  3  16-13  14
 8.Irwin FC                            9   3  1  5  14-16  10
 9.Salt Spring Roses FC                9   1  2  6   8-25   5
10.Granville City FC                  10   0  4  6  10-30   4
11.Westgreen FC                        8   1  0  7   9-26   3
12.Paradise FC                         8   0  2  6  10-29   2
  

St Mary

Major League

Champions: Yellow Star United
Runners-up: Axum FC
 
Parish Cup

Winners: Axum FC


St Thomas

Major League

Mid-season Final [Feb ?]
Port Morant United       bt  York United SC
 
Final Standings:
 
 1.Port Morant United                                      27  Semifinals
 2.York United SC                                          25  Semifinals
 3.Bath SC                                                 19  Semifinals
 4.Delta Force FC                                    + 2   17  Semifinals
 5.Danvers Pen FC                                    - 4   17 
 6.Baptist Alliance FC                               - 8   17 
 7.Prospect FC                                       - 4   14 
 8.Yallahs All Stars                                 - 7   14  Relegated 
 
Semifinals
Delta Force FC       0-0 2-2 Port Morant United       [5-4 pen]  
York United SC       6-1 2-1 Bath SC 
 
Third Place Match [Apr 12]
Bath SC                  -  Port Morant United     
 
Final [Apr 12]
York United SC           bt  Delta Force FC
 
FA Knock-out 

Semifinals [Feb 18]
Port Morant United       bt  Delta Force FC
York United SC           bt  Bath SC   
 
Final [Apr 22]
York United SC           2-1 Port Morant United
 
Division One

Hartease United          bt  Seaforce SC

NB: Heartease promoted


Trelawny 

Major League

Midseason Final [Apr 25]
Spicy Hill SC            2-1 Coopers Pen FC 
 
Top Final Standings:
 
 1.Coopers Pen FC                                          40  Semifinals
 2.Clark's Town                                            33  Semifinals
 3.Spicy Hill SC                                           29  Semifinals
 4.Harmony FC                                              29  Semifinals
 
Playoffs
 
Semifinals
Coopers Pen          1-1 1-1 Harmony FC               [5-4 pen] 
Clark's Town         3-0 2-2 Spicy Hill SC
 
Final [Jul 5]
Clark's Town FC      0-0 2-2 Coopers Pen FC           [aet, 3-1 pen] 
 
Presidents Cup
 
Final [Oct 30]
Salt Marsh United        4-1 Upsetters FC
 
Division One
 
Final [Jul 5]
Fire FC              0-0 1-0 Daniel Town FC  


Westmoreland

Major League

Top Standings (Apr 7):

Zone A
 1.Chantilly Forever Sports FC                             10
  .Golden Touch FC
  .Dream FC
  .Straths FC
 
Zone B
 1.Petersfield FC                                          11 
 2.Negril FC                                               10
 
Final
Petersfield FC           2-1 Beaches Negril           
 
Third place: Golden Touch FC
 
 

2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.