Mongolia 2020


National Premier League
Super Cup 2020/21
National First League

Ündesnii Deed Lig (National Premier League)

Final Table:

 1.Athletic 220 FC             18  12  4  2  56-14  40             Champions
 2.FC Ulaanbaatar              18  12  2  4  56-22  38
 3.Khangarid FC                18  11  3  4  52-24  36
 4.Khaan Khuns-Erchim FC       18  11  2  5  64-20  35       [*1]  [2 2 0 0 3-1 6]
 5.SP Falcons FC               18  11  2  5  49-18  35             [2 0 0 2 1-3 0]
 6.Deren FC                    18  10  3  5  40-21  33
 7.Ulaanbaatar City FC         18   7  3  8  38-28  24  [C]
 8.Anduud City FC              18   3  1 14  21-72  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud  18   3  0 15  10-77   9  [P]        Relegation Playoff
------------------------------------------------------
10.FC Sumida-Gepro             18   0  0 18   7-97   0  [P]  [*2]  Relegated

[*1] Erchim merged with Khaan Khuns Titem into Khaan Khuns-Erchim FC
[*2] Gepro FC merged with FC Sumida into FC Sumida-Gepro

Round 1
[Jul 1]
SP Falcons             1-0 Deren                  
[Jul 4]
FC Ulaanbaatar         2-2 Athletic 220           
Anduud City            0-2 Khangarid              
[Jul 5]
Sumida-Gepro          0-13 Khaan Khuns-Erchim     
Ulaanbaatar City       3-0 Mazaalaynuud           

Round 2
[Jul 7]
Athletic 220           3-0 Anduud City            
[Jul 8]
Khangarid              9-0 Sumida-Gepro           
Mazaalaynuud           0-5 SP Falcons             
[Jul 9]
Deren                  1-2 FC Ulaanbaatar         
Khaan Khuns-Erchim     1-1 Ulaanbaatar City       

Round 3
[Jul 18]
Khaan Khuns-Erchim     6-0 Mazaalaynuud           
FC Ulaanbaatar         2-1 SP Falcons             
Anduud City            0-0 Deren                  
[Jul 19]
Ulaanbaatar City       1-2 Khangarid              
Sumida-Gepro           1-8 Athletic 220           

Round 4
[Jul 24]
SP Falcons             3-1 Anduud City            
[Jul 25]
Mazaalaynuud           0-6 FC Ulaanbaatar         
Deren                  7-0 Sumida-Gepro           
Athletic 220           0-1 Ulaanbaatar City       
[Jul 26]
Khangarid              5-4 Khaan Khuns-Erchim     

Round 5
[Jul 28]
Anduud City            1-5 FC Ulaanbaatar         
Sumida-Gepro           0-1 SP Falcons             
[Jul 29]
Ulaanbaatar City       1-1 Deren                  
Khangarid              2-0 Mazaalaynuud           
[Jul 30]
Khaan Khuns-Erchim     0-0 Athletic 220           

Round 6
[Aug 1]
FC Ulaanbaatar         6-0 Sumida-Gepro           
Mazaalaynuud           0-3 Anduud City            
[Aug 2]
Athletic 220           2-4 Khangarid              
SP Falcons             5-0 Ulaanbaatar City       
[Aug 3]
Deren                  1-0 Khaan Khuns-Erchim     

Round 7
[Aug 7]
Athletic 220          10-1 Mazaalaynuud           
[Aug 8]
Khangarid              1-2 Deren                  
Sumida-Gepro           1-3 Anduud City            
Ulaanbaatar City       1-1 FC Ulaanbaatar         
[Aug 9]
Khaan Khuns-Erchim     2-1 SP Falcons             

Round 8
[Aug 11]
Deren                  1-3 Athletic 220           
[Aug 12]
Anduud City            1-2 Ulaanbaatar City       
Mazaalaynuud           1-0 Sumida-Gepro           
[Aug 13]
FC Ulaanbaatar         1-2 Khaan Khuns-Erchim     
SP Falcons             1-1 Khangarid              

Round 9
[Aug 16]
Khangarid              1-0 FC Ulaanbaatar         
Deren                  6-1 Mazaalaynuud           
Ulaanbaatar City       4-0 Sumida-Gepro           
[Aug 17]
Khaan Khuns-Erchim     5-1 Anduud City            
[Aug 18]
Athletic 220           1-0 SP Falcons             

Halfway Table:

 1.Khangarid FC                 9   7  1  1  27-10  22
 2.Khaan Khuns-Erchim FC        9   5  2  2  33-10  17       [*1]
 3.Athletic 220 FC              9   5  2  2  29-10  17
 4.FC Ulaanbaatar               9   5  2  2  25- 9  17
 5.SP Falcons FC                9   5  1  3  18- 7  16
 6.Ulaanbaatar City FC          9   4  3  2  14-11  15  [C]
 7.Deren FC                     9   4  2  3  19- 9  14
 8.Anduud City FC               9   2  1  6  10-21   7
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud   9   1  0  8   3-41   3  [P]
------------------------------------------------------
10.FC Sumida-Gepro              9   0  0  9   2-52   0  [P]  [*2]

[*1] Erchim merged with Khaan Khuns Titem into Khaan Khuns-Erchim FC
[*2] Gepro FC merged with FC Sumida into FC Sumida-Gepro

Round 10
[Aug 21]
Mazaalaynuud           0-5 Ulaanbaatar City       
[Aug 22]
Deren                  1-5 SP Falcons             
Khaan Khuns-Erchim     5-1 Sumida-Gepro           
Khangarid              8-2 Anduud City            
[Aug 23]
Athletic 220           3-0 FC Ulaanbaatar         

Round 11
[Aug 25]
SP Falcons             3-0 Mazaalaynuud           
Sumida-Gepro           1-5 Khangarid              
[Aug 26]
Ulaanbaatar City       2-3 Khaan Khuns-Erchim     
FC Ulaanbaatar         2-3 Deren                  
[Aug 27]
Anduud City            1-4 Athletic 220           

Round 12
[Aug 29]
Khangarid              2-1 Ulaanbaatar City       
Mazaalaynuud           0-6 Khaan Khuns-Erchim     
[Aug 30]
Deren                  1-0 Anduud City            
Athletic 220           6-1 Sumida-Gepro           
SP Falcons             2-4 FC Ulaanbaatar         

Round 13
[Sep 4]
Sumida-Gepro           0-5 Deren                  
[Sep 5]
Anduud City            2-8 SP Falcons             
Ulaanbaatar City       0-3 Athletic 220           
FC Ulaanbaatar         6-1 Mazaalaynuud           
[Sep 6]
Khaan Khuns-Erchim     1-0 Khangarid              

Round 14
[Sep 8]
SP Falcons             6-0 Sumida-Gepro           
Deren                  2-0 Ulaanbaatar City       
[Sep 9]
FC Ulaanbaatar         9-1 Anduud City            
Athletic 220           2-0 Khaan Khuns-Erchim     
[Sep 10]
Mazaalaynuud           1-5 Khangarid              

Round 15
[Sep 12]
Ulaanbaatar City       1-3 SP Falcons             
Sumida-Gepro           2-3 FC Ulaanbaatar         
[Sep 13]
Khaan Khuns-Erchim     1-2 Deren                  
Khangarid              1-1 Athletic 220           
Anduud City            1-2 Mazaalaynuud           

Round 16
[Sep 18]
Mazaalaynuud           0-5 Athletic 220           
[Sep 19]
FC Ulaanbaatar         4-0 Ulaanbaatar City       
SP Falcons             0-1 Khaan Khuns-Erchim     
Deren                  2-2 Khangarid              
[Sep 20]
Anduud City            2-0 Sumida-Gepro           

Round 17
[Sep 22]
Athletic 220           2-0 Deren                  
Khangarid              1-3 SP Falcons             
[Sep 23]
Ulaanbaatar City       5-0 Anduud City            
Khaan Khuns-Erchim     0-1 FC Ulaanbaatar         
[Sep 24]
Sumida-Gepro           0-3 Mazaalaynuud           

Round 18 [Sep 27]
Sumida-Gepro          0-10 Ulaanbaatar City       
Mazaalaynuud           0-5 Deren                  
Anduud City           2-14 Khaan Khuns-Erchim     
FC Ulaanbaatar         2-1 Khangarid              
SP Falcons             1-1 Athletic 220           

Final Table:

 1.Athletic 220 FC             18  12  4  2  56-14  40             Champions
 2.FC Ulaanbaatar              18  12  2  4  56-22  38
 3.Khangarid FC                18  11  3  4  52-24  36
 4.Khaan Khuns-Erchim FC       18  11  2  5  64-20  35       [*1]  [2 2 0 0 3-1 6]
 5.SP Falcons FC               18  11  2  5  49-18  35             [2 0 0 2 1-3 0]
 6.Deren FC                    18  10  3  5  40-21  33
 7.Ulaanbaatar City FC         18   7  3  8  38-28  24  [C]
 8.Anduud City FC              18   3  1 14  21-72  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud  18   3  0 15  10-77   9  [P]        Relegation Playoff
------------------------------------------------------
10.FC Sumida-Gepro             18   0  0 18   7-97   0  [P]  [*2]  Relegated

[*1] Erchim merged with Khaan Khuns Titem into Khaan Khuns-Erchim FC
[*2] Gepro FC merged with FC Sumida into FC Sumida-Gepro

Topscorer:
30 Nyam-Osor Naranbold (Athletic 220)

Promotion/Relegation Playoff

[tba]
Mazaalaynuud            -  Khoromkhon             

NB: apparently not played; both clubs entered the 2021 top level after the withdrawal
    of Anduud City

Super Cup 2020/21

NB: contested between league champions and runners-up

[Jul 28, 2021]
Athletic 220           0-2 FC Ulaanbaatar         


Ündesnii Negdügeer Lig (National First League)

Final Table:


 1.BCH Lions                   18  13  3  2  82-43  42  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Khoromkhon                  18  13  2  3  62-27  41  [R]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Khovd Club                  18  11  2  5  66-28  35
 4.Tuv Buganuud                18  10  4  4  49-30  34
 5.DMU                         18   8  5  5  57-42  29  [*]
 6.Aldariin Daychid            18   6  4  8  42-50  22  [N]
 7.Khovd Western               18   5  4  9  37-41  19
 8.Deren-2                     18   5  2 11  34-69  17  [P]
------------------------------------------------------
 9.Khukh Chononuud             18   2  2 14  33-72   8  [P]  [aka "FC Blue Wolves"]
10.Khan-Uul                    18   1  4 13  12-72   7

[*] DMU = Döchin Myangat United (Forty Thousand United)

NB: FC Sumida-Gepro (relegated from top level) withdrew or excluded for 2021; as also
    Anduud City withdrew, Khukh Chononuud and Khan-Uul remained at second level

Round 1
[Jul 2]
Khan-Uul               0-4 Khovd Western          
[Jul 3]
Tuv Buganuud           3-3 Aldariin Daychid       
[Jul 4]
BCH Lions              2-2 Khovd Club             
[Jul 5]
Khoromkhon             4-0 Deren-2                
[Jul 6]
Khukh Chononuud        0-2 DMU                    

Round 2
[Jul 15]
Khovd Western          1-1 Tuv Buganuud           
[Jul 16]
Aldariin Daychid       2-7 BCH Lions              
[Jul 17]
Khovd Club             3-0 Khukh Chononuud        
[Jul 18]
Deren-2                2-2 Khan-Uul               
[Jul 19]
DMU                    2-3 Khoromkhon             

Round 3
[Jul 19]
BCH Lions              5-2 Khovd Western          
[Jul 20]
Khukh Chononuud        2-2 Aldariin Daychid       
[Jul 21]
Tuv Buganuud           2-0 Khan-Uul               
[Jul 22]
Khoromkhon             0-1 Khovd Club             
[Jul 23]
DMU                    7-0 Deren-2                

Round 4
[Jul 25]
Khan-Uul               1-1 BCH Lions              
[Jul 26]
Khovd Western          1-6 Khukh Chononuud        
Aldariin Daychid       1-2 Khoromkhon             
Deren-2                1-5 Tuv Buganuud           
[Jul 27]
Khovd Club             1-1 DMU                    

Round 5
[Jul 31]
BCH Lions              1-0 Tuv Buganuud           
[Aug 1]
Khukh Chononuud        0-0 Khan-Uul               
Khoromkhon             4-0 Khovd Western          
[Aug 2]
DMU                    4-2 Aldariin Daychid       
Khovd Club             6-0 Deren-2                

Round 6
[Aug 4]
Tuv Buganuud           2-1 Khukh Chononuud        
[Aug 5]
Khan-Uul               0-4 Khoromkhon             
Khovd Western          1-3 DMU                    
[Aug 8]
Aldariin Daychid      1-10 Khovd Club             
[Aug 10]
Deren-2                3-8 BCH Lions              

Round 7
[Aug 6]
Khukh Chononuud        2-5 BCH Lions              
[Aug 9]
Khoromkhon             3-4 Tuv Buganuud           
DMU                    1-1 Khan-Uul               
[Aug 14]
Khovd Club             4-2 Khovd Western          
[Aug 15]
Aldariin Daychid       2-3 Deren-2                

Round 8
[Aug 15]
BCH Lions              4-0 Khoromkhon             
Tuv Buganuud           2-0 DMU                    
[Aug 19]
Khan-Uul               0-6 Khovd Club             
Deren-2                3-4 Khukh Chononuud        
[Aug 20]
Khovd Western          2-4 Aldariin Daychid       

Round 9
[Aug 22]
DMU                    3-5 BCH Lions              
[Aug 23]
Khoromkhon             4-2 Khukh Chononuud        
Khovd Club             1-2 Tuv Buganuud           
Aldariin Daychid       7-1 Khan-Uul               
[Aug 24]
Khovd Western          4-2 Deren-2                

Halfway Table:

 1.BCH Lions                    9   7  2  0  38-15  23  [P]
------------------------------------------------------
 2.Khovd Club                   9   6  2  1  34- 8  20
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tuv Buganuud                 9   6  2  1  21-11  20
 4.Khoromkhon                   9   6  0  3  24-14  18  [R]
 5.DMU                          9   4  2  3  23-15  14  [*]
 6.Khukh Chononuud              9   2  2  5  17-22   8  [P]  [aka "FC Blue Wolves"]
 7.Aldariin Daychid             9   2  2  5  24-34   8  [N]
 8.Khovd Western                9   2  1  6  17-29   7
------------------------------------------------------
 9.Khan-Uul                     9   0  4  5   5-27   4
10.Deren-2                      9   1  1  7  14-42   4  [P]

[*] DMU = Döchin Myangat United (Forty Thousand United)

Round 10
[Aug 28]
Aldariin Daychid       2-3 Tuv Buganuud           
[Aug 29]
Khovd Western          5-0 Khan-Uul               
Khovd Club             1-2 BCH Lions              
[Aug 30]
Deren-2                1-4 Khoromkhon             
[Sep 21]
DMU                    5-3 Khukh Chononuud        

Round 11
[Sep 1]
Khukh Chononuud        2-6 Khovd Club             
BCH Lions              5-3 Aldariin Daychid       
[Sep 2]
Khoromkhon             3-3 DMU                    
Tuv Buganuud           0-0 Khovd Western          
[Sep 3]
Khan-Uul               0-2 Deren-2                

Round 12
[Sep 5]
Khovd Club             0-3 Khoromkhon             
[Sep 6]
Khovd Western          1-2 BCH Lions              
Khan-Uul               1-4 Tuv Buganuud           
Deren-2                1-1 DMU                    
[Sep 7]
Aldariin Daychid       3-2 Khukh Chononuud        

Round 13
[Sep 11]
BCH Lions              5-3 Khan-Uul               
Tuv Buganuud           6-2 Deren-2                
[Sep 12]
Khukh Chononuud        1-3 Khovd Western          
DMU                    2-6 Khovd Club             
[Sep 13]
Khoromkhon             2-0 Aldariin Daychid       

Round 14
[Sep 25]
Tuv Buganuud           3-3 BCH Lions              
Khan-Uul               2-0 Khukh Chononuud        
[Sep 26]
Khovd Western          0-0 Khoromkhon             
Aldariin Daychid       0-0 DMU                    
Deren-2                5-3 Khovd Club             

Round 15
[Sep 29]
Khukh Chononuud        1-7 Tuv Buganuud           
Khoromkhon             8-0 Khan-Uul               
[Sep 30]
BCH Lions              8-2 Deren-2                
DMU                    1-6 Khovd Western          
[Oct 1]
Khovd Club             3-4 Aldariin Daychid       

Round 16
[Oct 3]
Tuv Buganuud           2-3 Khoromkhon             
Khan-Uul               0-9 DMU                    
[Oct 4]
BCH Lions             11-2 Khukh Chononuud        
Khovd Western          2-4 Khovd Club             
Deren-2                0-1 Aldariin Daychid       

Round 17
[Oct 6]
DMU                    5-3 Tuv Buganuud           
[Oct 7]
Khovd Club             7-0 Khan-Uul               
Aldariin Daychid       0-0 Khovd Western          
[Oct 8]
Khoromkhon             5-3 BCH Lions              
Khukh Chononuud        1-3 Deren-2                

Round 18
[Oct 10]
Khan-Uul               1-5 Aldariin Daychid       
[Oct 11]
Khukh Chononuud       4-10 Khoromkhon             
Tuv Buganuud           0-2 Khovd Club             
Deren-2                4-3 Khovd Western          
BCH Lions              5-8 DMU                    

Final Table:

 1.BCH Lions                   18  13  3  2  82-43  42  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Khoromkhon                  18  13  2  3  62-27  41  [R]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Khovd Club                  18  11  2  5  66-28  35
 4.Tuv Buganuud                18  10  4  4  49-30  34
 5.DMU                         18   8  5  5  57-42  29  [*]
 6.Aldariin Daychid            18   6  4  8  42-50  22  [N]
 7.Khovd Western               18   5  4  9  37-41  19
 8.Deren-2                     18   5  2 11  34-69  17  [P]
------------------------------------------------------
 9.Khukh Chononuud             18   2  2 14  33-72   8  [P]  [aka "FC Blue Wolves"]
10.Khan-Uul                    18   1  4 13  12-72   7

[*] DMU = Döchin Myangat United (Forty Thousand United)

NB: FC Sumida-Gepro (relegated from top level) folded after the season; as also
    Anduud City withdrew, Khukh Chononuud and Khan-Uul remained at second level


2019

2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 16 Mar 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.