Serbia 2023/24


Superliga
Kup Srbije

Superliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  25  2  3  77-22  77  [C]  Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  22  4  4  66-35  70       Championship Playoff
 3.TSC (Bačka Topola)          30  17  9  4  57-29  60       Championship Playoff
 4.Vojvodina (Novi Sad)        30  14  8  8  49-42  50       Championship Playoff
 5.Radnički 1923 (Kragujevac)  30  16  2 12  46-46  50       Championship Playoff
 6.Čukarički (Beograd)         30  13  9  8  44-33  48       Championship Playoff
 7.Mladost (Lučani)            30  11  7 12  30-40  40       Championship Playoff
 8.Napredak (Kruševac)         30  11  6 13  31-39  39       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Novi Pazar (Novi Pazar)     30  10  6 14  35-40  36       Relegation Playoff
10.Spartak (Subotica)          30  10  4 16  29-44  34       Relegation Playoff
11.Radnički (Niš)              30   9  6 15  33-40  33       Relegation Playoff
12.IMT (Novi Beograd)          30   9  5 16  34-47  32  [P]  Relegation Playoff
13.Javor (Ivanjica)            30   9  4 17  28-45  31       Relegation Playoff
14.Voždovac (Beograd)          30   7  9 14  38-48  30       Relegation Playoff
15.Železničar (Pančevo)        30   7  5 18  34-59  26  [P]  Relegation Playoff
16.Radnik (Surdulica)          30   3  8 19  19-41  17       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 29]
Čukarički       2-0 Radnički N      
Spartak S       2-1 IMT             
Voždovac        0-0 Javor           
TSC             3-3 Partizan        
[Jul 30]
Novi Pazar      2-0 Radnički K      
Crvena zvezda   5-0 Vojvodina       
Napredak K      0-1 Železničar P    
[Jul 31]
Mladost L       0-0 Radnik S        

Round 2
[Aug 3]
Radnički N      0-3 TSC             
[Aug 5]
Javor           3-1 Novi Pazar      
Železničar P    0-2 Mladost L       
[Aug 6]
Crvena zvezda   4-0 Napredak K      
Radnički K      1-2 Čukarički       
Vojvodina       0-2 Partizan        
IMT             2-2 Voždovac        
[Aug 7]
Radnik S        2-0 Spartak S       

Round 3
[Aug 11]
Mladost L       1-4 Crvena zvezda   
[Aug 12]
Voždovac        1-1 Radnik S        
TSC             1-0 Radnički K      
Čukarički       2-2 Javor           
[Aug 13]
Napredak K      0-0 Vojvodina       
Partizan        2-1 Radnički N      
Spartak S       3-0 Železničar P    
[Aug 14]
Novi Pazar      3-4 IMT             

Round 4
[Aug 18]
IMT             3-0 Čukarički       
[Aug 19]
Vojvodina       3-2 Radnički N      
Crvena zvezda   3-0 Spartak S       
Železničar P    0-1 Voždovac        
[Aug 20]
Radnik S        0-0 Novi Pazar      
Javor           0-3 TSC             
Napredak K      0-1 Mladost L       
[Oct 25]
Radnički K      0-4 Partizan        

Round 5
[Aug 25]
Radnički N      4-1 Radnički K      
[Aug 26]
TSC             1-0 IMT             
Voždovac        3-2 Crvena zvezda   
Mladost L       2-2 Vojvodina       
[Aug 27]
Novi Pazar      1-0 Železničar P    
Čukarički       0-0 Radnik S        
Spartak S       1-3 Napredak K      
Partizan        3-1 Javor           

Round 6
[Sep 1]
Radnik S        0-1 TSC             
[Sep 2]
Napredak K      2-1 Voždovac        
Crvena zvezda   2-1 Novi Pazar      
Javor           1-0 Radnički N      
Vojvodina       2-1 Radnički K      
[Sep 3]
Mladost L       2-1 Spartak S       
IMT             2-3 Partizan        
[Sep 4]
Železničar P    2-2 Čukarički       

Round 7
[Sep 16]
Čukarički       2-1 Crvena zvezda   
Voždovac        3-1 Mladost L       
TSC             6-3 Železničar P    
Spartak S       2-0 Vojvodina       
[Sep 17]
Radnički K      2-0 Javor           
Novi Pazar      2-1 Napredak K      
Radnički N      1-0 IMT             
Partizan        3-2 Radnik S        

Round 8
[Sep 21]
IMT             1-0 Radnički K      
[Sep 22]
Radnik S        0-0 Radnički N      
Spartak S       1-0 Voždovac        
Železničar P    1-2 Partizan        
[Sep 23]
Mladost L       2-0 Novi Pazar      
Vojvodina       2-1 Javor           
[Nov 1]
Crvena zvezda   1-1 TSC             
[Nov 22]
Napredak K      1-0 Čukarički       

NB: round 9 played after round 19

Round 10
[Sep 29]
Vojvodina       2-1 IMT             
[Sep 30]
Spartak S       0-3 Čukarički       
Crvena zvezda   1-0 Radnički N      
Mladost L       1-1 TSC             
[Oct 1]
Radnik S        0-1 Javor           
Napredak K      0-2 Partizan        
Železničar P    0-2 Radnički K      
[Oct 2]
Voždovac        1-0 Novi Pazar      

Round 11
[Oct 6]
IMT             1-1 Radnik S        
Radnički N      1-1 Napredak K      
[Oct 7]
Novi Pazar      3-1 Vojvodina       
Javor           2-1 Železničar P    
Partizan        2-0 Mladost L       
[Oct 8]
Radnički K      awd Crvena zvezda   [awarded 0-3, originally 3-4]
Čukarički       1-1 Voždovac        
TSC             0-2 Spartak S       

Round 12
[Oct 20]
Novi Pazar      1-0 Čukarički       
Napredak K      1-3 Radnički K      
Spartak S       0-3 Partizan        
[Oct 21]
Crvena zvezda   3-2 Javor           
Voždovac        1-1 TSC             
[Oct 22]
Mladost L       1-2 Radnički N      
Vojvodina       3-0 Radnik S        
[Oct 23]
Železničar P    3-1 IMT             

Round 13
[Oct 27]
Javor           0-2 Napredak K      
[Oct 28]
Radnik S        0-1 Železničar P    
IMT             1-2 Crvena zvezda   
Radnički N      1-1 Spartak S       
[Oct 29]
Radnički K      4-1 Mladost L       
Čukarički       2-2 Vojvodina       
Partizan        3-0 Voždovac        
TSC             1-1 Novi Pazar      

Round 14
[Nov 4]
Crvena zvezda   3-1 Radnik S        
[Nov 5]
Vojvodina       2-2 Železničar P    
Čukarički       0-2 TSC             
Voždovac        1-1 Radnički N      
[Nov 6]
Novi Pazar      0-1 Partizan        
Spartak S       1-3 Radnički K      
Napredak K      0-4 IMT             
Mladost L       1-0 Javor           

Round 15
[Nov 10]
Radnički N      0-1 Novi Pazar      
[Nov 11]
Radnički K      3-0 Voždovac        
Radnik S        1-2 Napredak K      
Železničar P    1-2 Crvena zvezda   
IMT             0-1 Mladost L       
[Nov 12]
Javor           2-0 Spartak S       
Partizan        2-1 Čukarički       
TSC             1-2 Vojvodina       

Round 16
[Nov 24]
IMT             0-1 Spartak S       
[Nov 25]
Radnik S        1-1 Mladost L       
Vojvodina       1-2 Crvena zvezda   
Partizan        0-4 TSC             
[Nov 26]
Radnički K      0-4 Novi Pazar      
Radnički N      0-2 Čukarički       
Železničar P    2-1 Napredak K      
[Nov 27]
Javor           4-0 Voždovac        

Round 17
[Dec 1]
Novi Pazar      2-0 Javor           
Spartak S       1-0 Radnik S        
[Dec 2]
Mladost L       1-0 Železničar P    
Partizan        3-1 Vojvodina       
Voždovac        4-0 IMT             
[Dec 3]
Čukarički       4-1 Radnički K      
Napredak K      0-1 Crvena zvezda   
TSC             1-0 Radnički N      

Round 18
[Dec 9]
Radnički K      0-0 TSC             
Crvena zvezda   3-1 Mladost L       
Železničar P    2-1 Spartak S       
[Dec 10]
Radnik S        1-1 Voždovac        
Javor           1-2 Čukarički       
IMT             1-0 Novi Pazar      
[Dec 11]
Radnički N      2-1 Partizan        
Vojvodina       2-0 Napredak K      

Round 19
[Dec 15]
Novi Pazar      2-1 Radnik S        
Voždovac        5-1 Železničar P    
[Dec 16]
Mladost L       1-2 Napredak K      
Radnički N      0-1 Vojvodina       
Spartak S       1-4 Crvena zvezda   
Partizan        3-3 Radnički K      
[Dec 18]
TSC             3-0 Javor           
Čukarički       0-1 IMT             

Round 9
[Dec 20]
Radnički K      1-0 Radnik S        
Partizan        2-1 Crvena zvezda   
[Dec 21]
Novi Pazar      0-1 Spartak S       
Radnički N      1-1 Železničar P    
Voždovac        3-2 Vojvodina       
[Dec 22]
Čukarički       3-0 Mladost L       
Javor           1-1 IMT             
TSC             1-1 Napredak K      

Round 20
[Feb 9]
Radnik S        0-3 Čukarički       
[Feb 10]
Železničar P    2-2 Novi Pazar      
Javor           0-1 Partizan        
Vojvodina       1-1 Mladost L       
Crvena zvezda   2-1 Voždovac        
[Feb 11]
Radnički K      3-2 Radnički N      
IMT             0-2 TSC             
[Feb 12]
Napredak K      1-1 Spartak S       

Round 21
[Feb 17]
Novi Pazar      0-3 Crvena zvezda   
Partizan        5-2 IMT             
Čukarički       2-1 Železničar P    
[Feb 18]
Radnički K      2-1 Vojvodina       
Spartak S       0-1 Mladost L       
Radnički N      1-0 Javor           
TSC             1-0 Radnik S        
[Feb 19]
Voždovac        1-2 Napredak K      

Round 22
[Feb 23]
IMT             0-3 Radnički N      
[Feb 24]
Radnik S        1-2 Partizan        
Crvena zvezda   3-0 Čukarički       
Železničar P    2-3 TSC             
[Feb 25]
Javor           0-3 Radnički K      
Napredak K      3-1 Novi Pazar      
Vojvodina       0-0 Spartak S       
[Feb 26]
Mladost L       2-0 Voždovac        

Round 23
[Mar 1]
Radnički K      1-0 IMT             
Čukarički       2-1 Napredak K      
[Mar 2]
Javor           2-2 Vojvodina       
TSC             1-3 Crvena zvezda   
Partizan        3-1 Železničar P    
[Mar 3]
Radnički N      0-3 Radnik S        
Novi Pazar      0-0 Mladost L       
Voždovac        0-2 Spartak S       

Round 24
[Mar 7]
IMT             2-1 Javor           
Napredak K      0-0 TSC             
[Mar 8]
Radnik S        0-1 Radnički K      
Spartak S       0-1 Novi Pazar      
Mladost L       1-0 Čukarički       
Vojvodina       2-1 Voždovac        
[Mar 9]
Crvena zvezda   2-2 Partizan        
Železničar P    3-2 Radnički N      

Round 25
[Mar 12]
TSC             4-1 Mladost L       
Čukarički       2-2 Spartak S       
Novi Pazar      2-2 Voždovac        
Javor           2-1 Radnik S        
IMT             1-3 Vojvodina       
[Mar 13]
Radnički K      3-0 Železničar P    
Partizan        0-1 Napredak K      
Radnički N      0-2 Crvena zvezda   

Round 26
[Mar 16]
Radnik S        0-1 IMT             
Voždovac        1-1 Čukarički       
Spartak S       2-4 TSC             
Vojvodina       1-0 Novi Pazar      
[Mar 17]
Mladost L       1-1 Partizan        
Crvena zvezda   5-0 Radnički K      
Železničar P    0-1 Javor           
Napredak K      1-0 Radnički N      

Round 27
[Mar 29]
Čukarički       2-0 Novi Pazar      
Radnik S        0-4 Vojvodina       
IMT             1-1 Železničar P    
TSC             2-0 Voždovac        
[Mar 30]
Radnički K      3-1 Napredak K      
Radnički N      3-0 Mladost L       
Javor           0-3 Crvena zvezda   
Partizan        1-0 Spartak S       

Round 28
[Apr 2]
Novi Pazar      3-4 TSC             
Vojvodina       1-1 Čukarički       
Železničar P    3-1 Radnik S        
[Apr 3]
Mladost L       2-0 Radnički K      
Voždovac        2-3 Partizan        
Spartak S       1-2 Radnički N      
Crvena zvezda   2-0 IMT             
[Apr 4]
Napredak K      3-0 Javor           

Round 29
[Apr 6]
Železničar P    0-3 Vojvodina       
TSC             0-0 Čukarički       
[Apr 7]
Radnički K      3-1 Spartak S       
Radnik S        0-2 Crvena zvezda   
Radnički N      2-1 Voždovac        
Partizan        2-0 Novi Pazar      
[Apr 8]
IMT             1-1 Napredak K      
Javor           1-0 Mladost L       

Round 30
[Apr 14]
Napredak K      0-2 Radnik S        
Vojvodina       3-2 TSC             
Crvena zvezda   3-0 Železničar P    
Čukarički       3-2 Partizan        
[Apr 15]
Novi Pazar      2-2 Radnički N      
Mladost L       1-2 IMT             
Spartak S       1-0 Javor           
Voždovac        1-2 Radnički K      

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  25  2  3  77-22  77  [C]  Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  22  4  4  66-35  70       Championship Playoff
 3.TSC (Bačka Topola)          30  17  9  4  57-29  60       Championship Playoff
 4.Vojvodina (Novi Sad)        30  14  8  8  49-42  50       Championship Playoff
 5.Radnički 1923 (Kragujevac)  30  16  2 12  46-46  50       Championship Playoff
 6.Čukarički (Beograd)         30  13  9  8  44-33  48       Championship Playoff
 7.Mladost (Lučani)            30  11  7 12  30-40  40       Championship Playoff
 8.Napredak (Kruševac)         30  11  6 13  31-39  39       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Novi Pazar (Novi Pazar)     30  10  6 14  35-40  36       Relegation Playoff
10.Spartak (Subotica)          30  10  4 16  29-44  34       Relegation Playoff
11.Radnički (Niš)              30   9  6 15  33-40  33       Relegation Playoff
12.IMT (Novi Beograd)          30   9  5 16  34-47  32  [P]  Relegation Playoff
13.Javor (Ivanjica)            30   9  4 17  28-45  31       Relegation Playoff
14.Voždovac (Beograd)          30   7  9 14  38-48  30       Relegation Playoff
15.Železničar (Pančevo)        30   7  5 18  34-59  26  [P]  Relegation Playoff
16.Radnik (Surdulica)          30   3  8 19  19-41  17       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     37  31  3  3  94-28  96  [C]  Champions
 2.Partizan (Beograd)          37  24  6  7  80-48  78
 3.TSC (Bačka Topola)          37  22  9  6  75-39  75
 4.Vojvodina (Novi Sad)        37  17 10 10  62-50  61
 5.Radnički 1923 (Kragujevac)  37  19  4 14  64-61  61
 6.Čukarički (Beograd)         37  16  9 12  57-47  57
 7.Mladost (Lučani)            37  13  7 17  38-53  46
 8.Napredak (Kruševac)         37  11  7 19  36-66  40

NB: first tie-breaker points in regular stage

Round 31
[Apr 20]
Radnički K      4-3 Čukarički       
TSC             3-2 Vojvodina       
Crvena zvezda   3-2 Partizan        
[Apr 22]
Mladost L       3-1 Napredak K      

Round 32
[Apr 26]
Čukarički       4-1 Mladost L       
[Apr 28]
Vojvodina       0-0 Crvena zvezda   
Napredak K      1-4 Radnički K      
Partizan        1-2 TSC             

Round 33 [May 2]
Radnički K      3-2 Mladost L       
Partizan        2-3 Vojvodina       
Čukarički       2-0 Napredak K      
Crvena zvezda   2-1 TSC             

Round 34 [May 8]
Napredak K      3-3 Partizan        
TSC             4-3 Radnički K      
Vojvodina       2-3 Čukarički       
Mladost L       0-1 Crvena zvezda   

Round 35 [May 12]
TSC             2-0 Čukarički       
Partizan        3-0 Mladost L       
Crvena zvezda   3-2 Radnički K      
Vojvodina       5-0 Napredak K      

Round 36
[May 16]
Napredak K      0-4 Crvena zvezda   
Radnički K      0-0 Vojvodina       
[May 17]
Čukarički       0-1 Partizan        
Mladost L       2-0 TSC             

Round 37
[May 23]
TSC             6-0 Napredak K      
[May 25]
Partizan        2-2 Radnički K      
Crvena zvezda   4-1 Čukarički       
Vojvodina       1-0 Mladost L       

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     37  31  3  3  94-28  96  [C]  Champions
 2.Partizan (Beograd)          37  24  6  7  80-48  78
 3.TSC (Bačka Topola)          37  22  9  6  75-39  75
 4.Vojvodina (Novi Sad)        37  17 10 10  62-50  61
 5.Radnički 1923 (Kragujevac)  37  19  4 14  64-61  61
 6.Čukarički (Beograd)         37  16  9 12  57-47  57
 7.Mladost (Lučani)            37  13  7 17  38-53  46
 8.Napredak (Kruševac)         37  11  7 19  36-66  40

NB: first tie-breaker points in regular stage

Relegation Playoff

Final Table:

 9.Novi Pazar (Novi Pazar)     37  14  6 17  44-47  48
10.Spartak (Subotica)          37  13  8 16  36-47  47
11.IMT (Novi Beograd)          37  11  9 17  43-53  42  [P]
12.Radnički (Niš)              37  11  8 18  40-48  41
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Javor (Ivanjica)            37  11  7 19  34-51  40       Relegation Playoff
14.Železničar (Pančevo)        37  10  9 18  47-65  39  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Voždovac (Beograd)          37   9 11 17  46-58  38       Relegated
16.Radnik (Surdulica)          37   3  9 25  24-59  18       Relegated

NB: first tie-breaker points in regular stage

Round 31
[Apr 21]
Spartak S       1-0 Javor           
Novi Pazar      0-1 Voždovac        
Radnički N      1-0 Radnik S        
[Apr 22]
IMT             0-0 Železničar P    

Round 32
[Apr 26]
Voždovac        0-0 Spartak S       
[Apr 27]
Radnik S        1-4 Novi Pazar      
Javor           1-1 IMT             
Železničar P    1-1 Radnički N      

Round 33 [May 1]
IMT             5-2 Radnik S        
Radnički N      2-0 Voždovac       
Novi Pazar      1-0 Javor           
Spartak S       1-1 Železničar P    

Round 34 [May 7]
IMT             0-1 Novi Pazar      
Radnik S        0-1 Javor           
Spartak S       3-1 Radnički N      
Voždovac       2-3 Železničar P    

Round 35 [May 13]
Novi Pazar      0-1 Spartak S       
Javor           1-1 Voždovac        
Radnički N      0-0 IMT             
Železničar P    4-0 Radnik S        

Round 36 [May 18]
IMT             2-1 Voždovac        
Radnik S        0-0 Spartak S       
Železničar P    3-1 Novi Pazar      
Radnički N      1-2 Javor           

Round 37 [May 24]
Novi Pazar      2-1 Radnički N      
Spartak S       1-1 IMT             
Voždovac        3-2 Radnik S        
Javor           1-1 Železničar P    

Final Table:

 9.Novi Pazar (Novi Pazar)     37  14  6 17  44-47  48
10.Spartak (Subotica)          37  13  8 16  36-47  47
11.IMT (Novi Beograd)          37  11  9 17  43-53  42  [P]
12.Radnički (Niš)              37  11  8 18  40-48  41
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Javor (Ivanjica)            37  11  7 19  34-51  40       Relegation Playoff
14.Železničar (Pančevo)        37  10  9 18  47-65  39  [P]  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Voždovac (Beograd)          37   9 11 17  46-58  38       Relegated
16.Radnik (Surdulica)          37   3  9 25  24-59  18       Relegated

NB: first tie-breaker points in regular stage


Kup Srbije

NB: no extra time played after draws except possibly in final

Preliminary Round [Sep 13]
Meševo          0-2 Smederevo       
Zlatibor        0-1 Metalac GM      
Trayal          3-0 Gracko          
BASK Beograd    2-0 Loznica         
Dinamo Pančevo  2-0 Rad             

Round 1
[Oct 18]
Smederevo       1-1 TSC             [4-3 pen]
Trayal          0-6 Crvena zvezda   
[Nov 1]
Dinamo Pančevo  0-5 Voždovac        
BASK Beograd    2-4 Radnički Kr.    
Jedinsto Ub     0-1 Partizan        
Radnički SM     2-0 Radnik S        
Grafičar        2-0 Spartak S       
Inđija          4-1 Kolubara        
OFK Vršac       3-1 Mladost L       
Radnički B      0-0 Čukarički       [3-4 pen]
Sloboda Užice   0-0 Napredak K      [4-5 pen]
IMT             1-1 Javor           [2-4 pen]
Železničar P    0-1 Novi Pazar      
Mačva           0-1 Mladost NS      
Metalac GM      0-3 Radnički N      
Novi Sad 1921   0-2 Vojvodina       

1/8 Finals
[Dec 5]
Inđija          2-3 Novi Pazar      
[Dec 6]
OFK Vršac       1-0 Napredak K      
Radnički Kr.    5-0 Smederevo       
Čukarički       4-1 Javor           
Voždovac        6-3 Radnički SM     
Mladost NS      0-3 Vojvodina       
Crvena zvezda   5-0 Radnički N      
[Dec 7]
Partizan        1-1 Grafičar        [5-4 pen]

Quarterfinals
[Apr 10]
Čukarički       1-1 Vojvodina       [3-4 pen]
Crvena zvezda   3-0 OFK Vršac       
Partizan        1-1 Voždovac        [4-3 pen]
[Apr 11]
Radnički Kr.    3-1 Novi Pazar      

Semifinals [Apr 24]
Radnički Kr.    0-1 Vojvodina       
Crvena zvezda   2-0 Partizan        

Final [May 21, Loznica]
Crvena zvezda   2-1 Vojvodina       


2022/23.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 May 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.