Chad 2023/24


Championnat National Intégral 2024
Regional Leagues 2023/24


Championnat National Intégral 2024

NB: seventh edition

Participants to be determined in regional leagues

Regional Leagues 2023/24

Zône 2 | Zône 3 | Zône 4 | Zône 5 | Zône 7

Zône 2 (Wadi Fira, Ouaddaï, Sila)

Ouaddaï - Championnat de Ligue de Football d'Abéché 2024

Table:

 1.AS Santé (Abéché)                   8   7  0  1  23- 6  21
 2.Renaissance FC (Abéché)             8   7  0  1  23- 9  21
 3.Aigle FC                            8   6  1  1  20- 4  19
 4.Abou Aché FC                        7   2  3  2   8- 8   9
 5.Tourbillon FC (Abéché)              8   2  0  6   8-25   6  [ 6-24?]
 6.Abbassia FC                         8   1  2  5  11-20   5  [13-20?]
 7.Foyer des Jeunes                    7   1  1  5   8-14   4  [11-16?]
 8.Solvet Tchad                        8   0  3  5   6-21   3  [ 6-20?]

NB: differently reported goal records (add up to +3) between square brackets

Round 1
[Feb 12]
Solvet Tchad            0-0 Foyer des Jeunes        
[Feb 14]
AS Santé                5-1 Abbassia FC             
[dates?]
Renaissance FC          4-1 Tourbillon FC           
Abou Aché FC            1-1 Aigle FC                

Round 2
[Feb 15]
Solvet Tchad            1-5 Renaissance FC          
[Feb 17]
Tourbillon FC           1-2 Abou Aché FC            
[Feb 18]
Foyer des Jeunes        0-4 AS Santé                
[Feb 19]
Abbassia FC             0-1 Aigle FC                

Round 3 
[Feb 20]
Abou Aché FC            1-1 Solvet Tchad            
[Feb 21]  
Renaissance FC          1-3 AS Santé                
[Feb 22]
Tourbillon FC           3-2 Abbassia FC             
[Feb 23] 
Aigle FC                3-1 Foyer des Jeunes           

Round 4
[Feb 25]
AS Santé                2-1 Abou Aché FC            
[Feb 26]
Abbassia FC             1-1 Solvet Tchad            
[Feb 27]
Renaissance FC          1-0 Aigle FC                
[Feb 28]
Foyer des Jeunes        6-1 Tourbillon FC           

Round 5
[Feb 29]
AS Santé                3-1 Solvet Tchad            
[Mar 3]
Aigle FC                4-0 Tourbillon FC           
[Mar 4]
Foyer des Jeunes        1-3 Abbassia FC             
[date?]
Renaissance FC          2-1 Abou Aché FC            [inferred]

Round 6
[Mar 7]
AS Santé                0-2 Aigle FC                
[Mar 8?]
Solvet Tchad            1-2 Tourbillon FC           
[Mar 9]
Abou Aché FC            1-1 Abbassia FC             
[Mar 10]
Renaissance FC          2-0 Foyer des Jeunes        

Round 7
[Apr 15]
Aigle FC                3-1 Solvet Tchad            [inferred; 2-1?]
[Apr 16]
Tourbillon FC           0-4 AS Santé                
[Apr 17]
Abbassia FC             2-4 Renaissance FC          [inferred]
[Apr 18]
Foyer des Jeunes        0-1 Abou Aché FC            [inferred]

Halfway Table:

 1.AS Santé (Abéché)                   7   6  0  1  21- 6  18
 2.Renaissance FC (Abéché)             7   6  0  1  19- 8  18
 3.Aigle FC                            7   5  1  1  14- 4  16
 4.Abou Aché FC                        7   2  3  2   8- 8   9
 5.Tourbillon FC (Abéché)              7   2  0  5   8-23   6
 6.Abbassia FC                         7   1  2  4  10-16   5
 7.Foyer des Jeunes                    7   1  1  5   8-14   4  [11-16?]
 8.Solvet Tchad                        7   0  3  4   6-15   3  [ 6-14?]

NB: differently reported goal records (add up to +2) between square brackets

Round 8
[May 11]
AS Santé                2-0 Tourbillon FC           
[dates?]
Solvet Tchad            0-6 Aigle FC                [inferred]
Renaissance FC          4-1 Abbassia FC             [inferred]
Abou Aché FC             -  Abou Aché FC            

Table:

 1.AS Santé (Abéché)                   8   7  0  1  23- 6  21
 2.Renaissance FC (Abéché)             8   7  0  1  23- 9  21
 3.Aigle FC                            8   6  1  1  20- 4  19
 4.Abou Aché FC                        7   2  3  2   8- 8   9
 5.Tourbillon FC (Abéché)              8   2  0  6   8-25   6  [ 6-24?]
 6.Abbassia FC                         8   1  2  5  11-20   5  [13-20?]
 7.Foyer des Jeunes                    7   1  1  5   8-14   4  [11-16?]
 8.Solvet Tchad                        8   0  3  5   6-21   3  [ 6-20?]

NB: differently reported goal records (add up to +3) between square brackets

Zône 3 (Bahr-el-Gazel, Hadjar Lamis, Kanem, Lac)

Ligue Provinciale du Kanem - Première Division

Table:

 1.Etoile FC de Tcholorie              6   6  0  0  12- 4  18
 2.Maifort City                        6   3  2  1  14- 8  11
 3.Sahel Vert                          6   3  0  3  11-14   9
 4.Olympique de Mao                    6   2  2  2  11-10   8
 5.Super Calcio                        5   1  0  4   9- 9   3
 6.AS OPS Nord Kanem                   4   0  2  2   3- 7   2
 7.Lion de Lakouss                     5   0  2  3   9-17   2

Round 1
[Jan 6]
Maifort City            1-1 OPS Nord Kanem          
[Jan 9]
Super Calcio            5-0 Lion de Lakouss         
[Jan 13]
Sahel Vert              1-3 Olympique de Mao        
Etoile FC               bye        

Round 2
[Jan 14]
Etoile FC               2-1 Lion de Lakouss         
[Jan 16]
Maifort City            5-1 Sahel Vert              
[Jan 18]
Super Calcio            1-2 Olympique de Mao        
OPS Nord Kanem          bye

Round 3
[Jan 20]
OPS Nord Kanem          0-1 Sahel Vert              
[Jan 21]
Etoile FC               1-0 Olympique de Mao        
[Jan 23]
Maifort City            2-0 Super Calcio            
Lion de Lakouss         bye 

Round 4
[Jan 25]
Lion de Lakouss         3-3 Olympique de Mao        
[Jan 27]
OPS Nord Kanem           -  Super Calcio            
[Jan 28]  
Etoile FC               1-0 Maifort City            
Sahel Vert              bye

Round 5
[Jan 30]
Sahel Vert              3-2 Super Calcio            
[Feb 1]
Lion de Lakouss         3-3 Maifort City            
[Feb 3] 
OPS Nord Kanem          1-4 Etoile FC               
Olympique de Mao        bye

Round 6
[Feb 4]
Olympique de Mao        2-3 Maifort City            
[Feb 6]
Sahel Vert              1-2 Etoile FC               
[Feb 8]
Lion de Lakouss          -  OPS Nord Kanem          
Super Calcio            bye

Round 7
[Feb 10]
Super Calcio            1-2 Etoile FC               
[Feb 11]
Olympique de Mao        1-1 OPS Nord Kanem          
[Feb 13]
Sahel Vert              4-2 Lion de Lakouss         
Maifort City            bye

Table:

 1.Etoile FC de Tcholorie              6   6  0  0  12- 4  18
 2.Maifort City                        6   3  2  1  14- 8  11
 3.Sahel Vert                          6   3  0  3  11-14   9
 4.Olympique de Mao                    6   2  2  2  11-10   8
 5.Super Calcio                        5   1  0  4   9- 9   3
 6.AS OPS Nord Kanem                   4   0  2  2   3- 7   2
 7.Lion de Lakouss                     5   0  2  3   9-17   2

Source: https://www.facebook.com/groups/131477877043108 

Ligue de Football Départmental du Lac Wey

Division 1

Known results:

Round 1
USM                     0-2 UDM                     
Bambé FC                lt  [?]

Round 2
[Mar 16?]
Véterans                4-2 Educat FC               
[Mar 17]
AS LAD                  1-2 USM
UDM                     1-1 Djarabé FC
IDO FC                  3-2 Bambé FC

Round 3
UDM                     4-1 AS LAD
Djarabé FC              1-1 IDO FC

Round 4
[Mar 29?]
AS LAD                  7-0 Véteran FC
Bambé FC                2-1 USM 
Djarabé                 awd Educat FC               [awarded to Djarabé; Educat failed to
[Mar 30?]                                            pay registration fees]
IDO FC                  1-1 UDM

Round 5
[Apr 4]
Djarabé                 0-0 USM
[Apr 5]
IDO FC                  3-2 Educat FC
[Apr 6]
UDM                     6-0 Veteran FC
[Apr 7]
AS LAD                  5-2 AS Bambé

Reported Table:

 1.FC Université de Moundou            5   3  2  0    + 8  11
 2.AS Lycée Adoum Dallah               5   3  0  2    + 9   9
 3.Djarabé FC                          5   2  3  0    + 5   9
 4.IDO FC                              4   2  2  0    + 2   8  [P]
 5.Union Sportive de Moundou FC        5   2  1  2    + 3   7
 6.AS Bambé                            5   1  1  3    - 5   4  [P]
 7.Vétéran FC                          3   1  0  2    -10   3  [P]
 8.Educat FC                           5   0  3  2    - 8   1
NB: numerous mathematical inconsistencies

Round 6
[Apr 12?]
Djarabé                 1-0 AS LAD
AS Bambé                0-0 Vétéran FC

Round 7
[Apr 18]
Educat FC               1-1 USM  
[Apr 19?]
Vétéran FC              0-1 Djarabé
[Apr 20?]
AS LAD                  0-0 IDO FC
[Apr 21]
UDM                     4-0 AS Bambé

Round 8
[May 10?]
AS Bambé                awd UDM                     [awarded 0-3, Bambé dns]

Round ? [May 26]
USM                     2-2 Djarabé FC

Round 11
[May 31]
UDM                     2-1 IDO FC
[JUn 1]
Veteran FC              0-4 AS LAD
[Jun 2]
USM                     2-0 AS Bambé
[Jun 3]
Djarabé FC              5-1 Educat FC  

Round 12
[Jun 5?]
UDM                     1-1 AS LAD
[Jun
USM                     3-0 Véteran FC

Standings:

 1.UDM
  .
 3.USM                                                     18
  .
 7.Vétéran FC                                               6

Championnat Provincial de Moussoro - Division 1

[Nov 22]
Santos FC               3-0 Sao FC 
[Dec 23]
Renaissance FC          1-1 AS Santé
[Dec 27]
New Star                1-1 Renaissance FC

Top Table:

 1.New Star                                                11
 2.Renaissance FC                                          10

[Jan 3]
Foullah Edifice         5-0 AS Santé
[Jan 5]
Renaissance FC          2-2 AS CotonTchad
[Jan 6]
Foullah Edifice         0-1 New Star
[Jan 8]
Gazelle                 2-0 Renaissance FC
[Jan 9]
New Star                2-1 AS CotonTchad
[Jan 10]
Santos FC               2-1 Tourbillon
[Feb 4]
SAO Junior FC           2-1 New Star                [first loss for New Star]
[Feb 6]
Santos FC               1-0 AS CotonTchad
[Feb 9]
Gazelle                 3-3 Tourbillon
[Feb 11]
Santos FC               1-0 Renaissance FC
[Feb 14]
Tourbillon FC           1-3 Foullah Edifice
[Feb 24]
New Star                2-2 Gazelle 
[Feb 26]
AS Santé                1-1 New Star FC
[Feb 27]
Santos                  2-1 ASCOT

Top Final Table:

 1.New Star                                                35
 2.Santos FC                                               34

NB: top-4 qualified for semifinals

Moussoro - Coupe de Ligue Provinciale

Final [Apr 4]
Santos FC               0-0 Tourbillon FC           [Santos on pen]  

Moussoro - Brewing Tournament Cup 2024

Final [Feb 10, Moussoro]
Foullah Edifice         2-2 AS Santé                [7-6 pen]

Zône 4 (Chari Baguirmi, Mayo Kebbi Est, Tandjilé, Mayo Kebbi Ouest)

Ligue Provinciale de Mayo Kebbi Ouest - Ligue Communale de Bongor

NB: 10 participating clubs

Round 1
[Feb 18?]
Académie Espoir         0-0 Dynamique 

[Feb 24]
Foullah                 1-1 Fehra FC

Round 3
[Feb 22]
Dynamique               2-0 Maï de Maï
[Feb 27]
Espoir FC               3-0 Silé

Round 4
[Mar 5]
Dynamique FC            3-1 Foullah FC

Round 13
[May 16]
Silé FC                 1-1 FC Retravaille
[May 18]
Fehra FC                3-2 Maï de Maï FC
[May 19]
Foullah FC              0-1 Espoir FC

Round 13 [May ?]
Académie Espoir         1-2 Elect Sport
Silé FC                 1-1 Retrouvaille
Fehra FC                3-2 Maï de Maï FC 
Foullah FC              0-1 Espoir FC
Dynamique FC            0-2 CAF Education

Round 14
[May 23]
Maï de Maï FC           1-1 Foullah FC
[May 25]
Dynamique FC            0-3 Espoir FC

[Jun 1]
Silé FC                 1-0 Espoir FC               [Espoirs first loss after 13 wins]

Round 16 
[Jun 4?]
Retrouvaille            0-3 Espoir FC

Round 17 
[Jun 6]
Espoir FC               2-2 CAF Education

Top Table:

 1.Espoir FC                          16  14  1  1         43 

Ligue Provinciale de Mayo Kebbi Ouest - Championnat Communal de Pala

[Feb 4] 
AS Mairie               2-2 Boule d'Or
FC Solution             1-6 Bonne Semence

[Apr 23]
Boule d'Or               -  Solution FC

Zône 5 (Moyen Chari, Logone Occidental, Mandoul, Logone Oriental)

Première Division de Doba

Table:

 1.Centre de Formation Espoir de Doba  4   2  2  0   8- 4   8
 2.Begada FC                           4   2  2  0   7- 4   8
 3.AS Petro Sport                      3   2  1  0   8- 0   7 
 4.AFRD                                4   1  2  1   6- 6   5
 5.Emaus FC                            3   1  0  2   2- 4   3
 6.CFAF                                3   0  1  2   3- 9   1
 7.AS Santé                            3   0  0  3   1- 8   0
NB: CFAF = Centre de Formation et d'Animation de Football

Championnat Provinciale de Mandoul

[Dec 23?]
AS Youth                2-0 AS Miami

Championnat de Mandoul Oriental

[Jan 3]
ANATS FC                1-0 Trésor FC 

[Feb 18?, Koumra]
Roc Sport               0-1 Trésor FC
[Feb 19?, Koumra]
AS Mairie               1-0 AS Santé
 
Current leaders: Roc Sport

NB: championship thrown into disarray in May following a scandal on falsified
    licenses for players of Roc Sport; out of protest against the fact that the
    disciplinary committee did not overturn the result of the match of Roc Sport
    against AS Santé, two clubs (AS Santé and ANATS FC) withdrew from the league
    while two others (AS Mairie and Miami FC) apparently also considered doing
    so but eventually did not

Zône 7 (Ligue Provinciale de Football de N'Djaména)

Division 1

Table:

 1.AS PSI                             26  19  4  3  47-13  61  [CN]  Champions
 2.Foullah Edifice FC                 24  14  8  2  54-20  50
 3.Renaissance FC                     25  14  6  5  47-18  48
 4.Aiglons FC                         26  14  6  6  53-28  48
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tout Puissaint Elect-Sport FC      26  13  9  4  39-22  48  [CZ]
 6.EMAT FC                            26  13  5  8  38-36  44
 7.Gazelle FC                         25  13  4  8  38-30  43
 8.AS DGSSIE                          25  11  7  7  36-27  40
 9.Algoy FC                           25   8  4 13  32-37  28
10.AS Coton Chad                      26   6  8 12  29-39  26
11.CF SJT                             26   5  4 17  19-41  19
12.AS Farcha                          26   3  8 15  24-46  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Tourbillon FC                      25   4  5 16  22-55  17
-------------------------------------------------------------
14.Agri-Tchad FC                      25   1  2 22  23-89   5  [P]  Relegated

Round 1
[Dec 20]
CF SJT                  2-3 Aiglons FC              
[Dec 22]
AS DGSSIE               2-1 Gazelle FC              
AS Farcha               0-3 AS PSI                  
[Dec 23]
Renaissance FC          2-2 AS CotonTchad           
TP Elect-Sport FC       0-2 EMAT FC                 
Tourbillon FC           1-1 Agri Tchad FC           
[Jan 3]
Algoy FC                0-0 Foullah Edifice         

Round 2
[Dec 29]
Aiglons FC              1-1 Gazelle FC              
[Dec 30]
AS PSI                  5-0 EMAT FC                 
AS Farcha               0-3 TP Elect-Sport FC       
Renaissance FC          0-1 Foullah Edifice         
[Dec 31]
AS DGSSIE               2-0 CF SJT                  
Algoy FC                5-2 Tourbillon FC           
AS CotonTchad           1-1 Agri Tchad FC           

Round 3
[Jan 5]
CF SJT                  0-1 TP Elect-Sport FC       
[Jan 6]
Aiglons FC              2-2 AS CotonTchad           
AS Farcha               0-3 Gazelle FC              
AS PSI                  3-0 Agri Tchad FC           
Algoy FC                0-1 EMAT FC                 
AS DGSSIE               1-2 Renaissance FC          
Tourbillon FC           1-2 Foullah Edifice         

Round 4
[Jan 12]
AS DGSSIE               3-3 Aiglons FC              
[Jan 13]
AS CotonTchad           1-2 AS Farcha               
Tourbillon FC           1-3 AS PSI                  
Gazelle FC              2-0 CF SJT                  
[Jan 14]
Agri Tchad FC           1-2 Algoy FC                
TP Elect-Sport FC       2-2 Foullah Edifice         
EMAT FC                 0-2 Renaissance FC          

Round 5
[Jan 19]
Gazelle FC              1-2 TP Elect-Sport FC       
[Jan 20]
AS PSI                  3-2 Aiglons FC              
AS Farcha               0-2 CF SJT                  
Algoy FC                1-0 Renaissance FC          
[Jan 21]
Tourbillon FC           0-2 AS DGSSIE               
Agri Tchad FC           1-3 EMAT FC                 
AS CotonTchad           0-3 Foullah Edifice         

Round 6
[Jan 26]
AS PSI                  0-1 Foullah Edifice         
[Jan 27]
AS Farcha               2-4 Agri Tchad FC           
Tourbillon FC           0-3 Aiglons FC              
CF SJT                  1-1 Algoy FC                
[Jan 28]
Renaissance FC          2-2 TP Elect-Sport FC       
Gazelle FC              1-1 AS CotonTchad           
AS DGSSIE               1-1 EMAT FC                 

Round 7
[Jan 31]
AS PSI                  3-0 CF SJT                  
[Feb 1]
EMAT FC                 0-2 Aiglons FC              
Tourbillon FC           1-1 AS Farcha               
AS CotonTchad           1-1 AS DGSSIE               
[Feb 2]
TP Elect-Sport FC       4-2 Algoy FC                
Gazelle FC              3-0 Foullah Edifice         
Renaissance FC          4-0 Agri Tchad FC           

Round 8
[Feb 5]
Foullah Edifice         1-0 CF SJT                  
[Feb 6]
AS CotonTchad           awd EMAT FC                 [awarded 0-3; originally 4-2]
AS DGSSIE               1-2 AS PSI                  
TP Elect-Sport FC       3-0 Tourbillon FC           
[Feb 7] 
Algoy FC                2-2 AS Farcha               
Aiglons FC              0-0 Renaissance FC          
Agri Tchad FC           0-2 Gazelle FC              

Round 9
[Feb 10]
Agri Tchad FC           1-4 Foullah Edifice         
[Feb 11]
Tourbillon FC           2-3 Renaissance FC          
Algoy FC                1-2 Aiglons FC              
AS CotonTchad           2-0 CF SJT                  
[Feb 12]
EMAT FC                 0-2 Gazelle FC              
TP Elect-Sport FC       0-0 AS PSI                  
AS DGSSIE               2-2 AS Farcha               

Round 10
[Feb 15]
TP Elect-Sport FC       3-2 Agri Tchad FC           
[Feb 16]
Tourbillon FC           1-1 AS CotonTchad           
Foullah Edifice         3-1 AS DGSSIE               
Aiglons FC              1-0 AS Farcha               
[Feb 17]
Renaissance FC          1-0 Gazelle FC              
CF SJT                  0-0 EMAT FC                 
AS PSI                  1-0 Algoy FC                

Round 11
[Feb 20]
Aiglons FC              1-4 Foullah Edifice         
[Feb 21]
Agri Tchad FC           0-1 CF SJT                  
Gazelle FC              2-1 Tourbillon FC           
AS Farcha               2-2 EMAT FC                 
[Feb 22]
AS CotonTchad           1-0 TP Elect-Sport FC       
AS PSI                  1-0 Renaissance FC          
AS DGSSIE               abd Algoy FC                
[Mar 10]
AS DGSSIE               1-0 Algoy FC                [replay]

Round 12
[Feb 25]
TP Elect-Sport FC       2-2 AS DGSSIE               
[Feb 26]
Renaissance FC          2-1 CF SJT                  
Foullah Edifice         1-1 AS Farcha               
Agri Tchad FC           0-5 Aiglons FC              
[Feb 27]
AS CotonTchad           0-0 AS PSI                  
EMAT FC                 3-3 Tourbillon FC           
Algoy FC                1-2 Gazelle FC              

Round 13
[Mar 1]
Renaissance FC          1-0 AS Farcha               
[Mar 2]
AS PSI                  3-0 Gazelle FC              
Foullah Edifice         1-2 EMAT FC                 
Tourbillon FC           2-1 CF SJT                  
[Mar 3]
Aiglons FC              0-0 TP Elect-Sport FC       
Algoy FC                3-1 AS CotonTchad           
AS DGSSIE               3-1 Agri Tchad FC           

Halfway Table:

 1.AS PSI                             13  10  2  1  27- 5  32  [CN]
 2.Foullah Edifice FC                 13   8  3  2  23-12  27
 3.Renaissance FC                     13   7  3  3  19-11  24
 4.Aiglons FC                         13   6  5  2  25-16  23
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tout Puissaint Elect-Sport FC      13   6  5  2  22-14  23  [CZ]
 6.Gazelle FC                         13   7  2  4  20-12  23
 7.AS DGSSIE                          13   5  5  3  22-18  20
 8.EMAT FC                            13   5  4  4  17-19  19
 9.Algoy FC                           13   4  3  6  18-18  15
10.AS Coton Chad                      13   2  7  4  13-19  13
11.CF SJT                             13   2  2  9   8-19   8
12.AS Farcha                          13   1  5  7  12-26   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Tourbillon FC                      13   1  4  8  15-30   7
-------------------------------------------------------------
14.Agri-Tchad FC                      13   1  2 10  12-34   5  [P]

Round 14
[Mar 15]
AS Farcha               0-2 Renaissance FC          
[Mar 16]
CF SJT                  0-2 Tourbillon FC           
[Mar 17]
AS CotonTchad           0-1 Algoy FC                
Agri Tchad FC           0-3 AS DGSSIE               
TP Elect-Sport FC       2-1 Aiglons FC              
[Mar 18]
EMAT FC                 0-0 Foullah Edifice         
Gazelle FC              2-3 AS PSI                  

Round 15
[Mar 22]
AS DGSSIE               0-0 TP Elect-Sport FC       
[Mar 23]
CF SJT                  0-1 Renaissance FC          
Aiglons FC              7-1 Agri Tchad FC           
AS Farcha               1-1 Foullah Edifice         
[Mar 24]
Gazelle FC              1-0 Algoy FC                
AS PSI                  1-1 AS CotonTchad           
Tourbillon FC           0-2 EMAT FC                 

Round 16
[Mar 29]
Aiglons FC              0-3 Foullah Edifice         
[Mar 30]
Tourbillon FC           1-2 Gazelle FC              
EMAT FC                 2-0 AS Farcha               
CF SJT                  4-1 Agri Tchad FC           
[Mar 31]
Algoy FC                2-0 AS DGSSIE               
TP Elect-Sport FC       2-0 AS CotonTchad           
AS PSI                  2-0 Renaissance FC          

Round 17
[Apr 5]
AS DGSSIE               1-4 Foullah Edifice         
[Apr 6]
AS Farcha               0-1 Aiglons FC              
AS CotonTchad           0-1 Tourbillon FC           
Agri Tchad FC           awd TP Elect-Sport FC       [awarded 0-3]
[Apr 7]
Gazelle FC              2-1 Renaissance FC          
EMAT FC                 2-0 CF SJT                  
Algoy FC                0-1 AS PSI                  [abandoned at 0-1; result stood]

Round 18
[Apr 12]
Renaissance FC          5-0 Tourbillon FC           
[Apr 13]
CF SJT                  2-1 AS CotonTchad           
Foullah Edifice        11-0 Agri Tchad FC           
Aiglons FC              1-0 Algoy FC                
[Apr 14]
AS PSI                  1-2 TP Elect-Sport FC       
Gazelle FC              2-4 EMAT FC                 
AS Farcha               0-1 AS DGSSIE               

Round 19
[Apr 18]
CF SJT                  1-3 Foullah Edifice         
Tourbillon FC           0-1 TP Elect-Sport FC       
EMAT FC                 0-3 AS CotonTchad           
[Apr 19] 
AS PSI                  2-1 AS DGSSIE               
AS Farcha               1-2 Algoy FC                
Renaissance FC          1-1 Aiglons FC              
[Apr 20]
Gazelle FC              4-2 Agri Tchad FC           

Round 20
[Apr 24]
Aiglons FC              1-0 EMAT FC                 
AS Farcha               1-2 Tourbillon FC           
CF SJT                  0-2 AS PSI                  
[Apr 25]
Agri Tchad FC           0-5 Renaissance FC          
Algoy FC                0-2 TP Elect-Sport FC       
AS DGSSIE               1-0 AS CotonTchad           
[Apr 26]
Foullah Edifice         2-2 Gazelle FC              

Round 21
[Apr 30]
Foullah Edifice         0-0 AS PSI                  
Aiglons FC              7-0 Tourbillon FC           
Agri Tchad FC           2-3 AS Farcha               
[May 1]
TP Elect-Sport FC       0-0 Renaissance FC          
AS CotonTchad           0-1 Gazelle FC              
Algoy FC                1-2 CF SJT                  
[May 2]
EMAT FC                 0-1 AS DGSSIE               

Round 22
[May 11]
TP Elect-Sport FC       1-0 Gazelle FC              
CF SJT                  1-1 AS Farcha               
Aiglons FC              0-1 AS PSI                  
[May 12]
Renaissance FC          6-2 Algoy FC                
Foullah Edifice         2-1 AS CotonTchad           
AS DGSSIE               2-0 Tourbillon FC           
[May 13]
EMAT FC                 5-4 Agri Tchad FC           

Round 23
[May 17]
Aiglons FC              1-0 AS DGSSIE               
[May 18]
AS Farcha               2-3 AS CotonTchad           
AS PSI                  1-0 Tourbillon FC           
CF SJT                  0-1 Gazelle FC              
[May 19]
Foullah Edifice         2-2 TP Elect-Sport FC       
Algoy FC                3-1 Agri Tchad FC           
Renaissance FC          3-0 EMAT FC                 

Round 24
[May 23]
AS CotonTchad           4-3 Aiglons FC              
TP Elect-Sport FC       1-1 CF SJT                  
Gazelle FC              1-1 AS Farcha               
[May 24]
Agri Tchad FC           0-4 AS PSI                  
EMAT FC                 3-2 Algoy FC                
Renaissance FC          0-0 AS DGSSIE               
[May 25]
Foullah Edifice         3-0 Tourbillon FC           

Round 25
[May 29]
TP Elect-Sport FC       0-1 AS Farcha               
Gazelle FC              0-3 Aiglons FC              
Tourbillon FC           1-1 Algoy FC                
[May 30?]
CF SJT                  0-4 AS DGSSIE               
[May 31]
Agri Tchad FC           awd AS CotonTchad           [awarded 0-3, Agri Tchad forfeited]
EMAT FC                 1-0 AS PSI                  
[tba]
Foullah Edifice          -  Renaissance FC          

Round 26
[Jun 3]
Aiglons FC              2-0 CF SJT                  
AS PSI                  2-1 AS Farcha               
[Jun 4]
AS CotonTchad           0-4 Renaissance FC          
EMAT FC                 2-1 TP Elect-Sport FC       
[tba]
Gazelle FC               -  AS DGSSIE               
Agri Tchad FC            -  Tourbillon FC           
Foullah Edifice          -  Algoy FC                

Table:

 1.AS PSI                             26  19  4  3  47-13  61  [CN]  Champions
 2.Foullah Edifice FC                 24  14  8  2  54-20  50
 3.Renaissance FC                     25  14  6  5  47-18  48
 4.Aiglons FC                         26  14  6  6  53-28  48
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tout Puissaint Elect-Sport FC      26  13  9  4  39-22  48  [CZ]
 6.EMAT FC                            26  13  5  8  38-36  44
 7.Gazelle FC                         25  13  4  8  38-30  43
 8.AS DGSSIE                          25  11  7  7  36-27  40
 9.Algoy FC                           25   8  4 13  32-37  28
10.AS Coton Chad                      26   6  8 12  29-39  26
11.CF SJT                             26   5  4 17  19-41  19
12.AS Farcha                          26   3  8 15  24-46  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Tourbillon FC                      25   4  5 16  22-55  17
-------------------------------------------------------------
14.Agri-Tchad FC                      25   1  2 22  23-89   5  [P]  Relegated

Division 2

Round 1
Poule A
[Feb 8]
US de Moursal           2-4 Galactik FC             
[Feb 18]
Club Gémia              2-1 Al Chabab FC            
Aiglons FC B            awd AS CotonTchad B         [awarded 3-0, AS CotonTchad B dns]
TP Elect-Sport FC B     1-1 Renaissance FC B        
[Feb 19]
Bon Berger              2-1 Ecole Football Ngaba    
Algoy FC B              0-1 Foullah Edifice B       
Poule B
[Feb 20]
Economat                1-6 Onasa                   
Stars JT B              3-4 PEV                     
[Feb 23]
EET 12                  1-1 Antilope                
St. d'Amriguebe         2-1 FC Yves                 
Colombes FC             1-1 Ashol                   
[Feb 24]
AS PSI B                3-2 CAFEC                   

Round 2
Poule A
[Feb 24]
Renaissance FC B        0-1 US de Moursal           
Al Chabab FC            2-1 AS CotonTchad B         
[Feb 28]
Galactik FC             1-1 Aiglons FC B            
[Apr 21]
Club Gémia              0-1 Bon Berger              
[Apr 27]
Ecole Football Ngaba    2-0 Algoy FC B              
[Feb 29]
Foullah Edifice B       2-0 TP Elect-Sport FC B     
Poule B
[Feb 29]
Onasa                   2-1 Stars JT B              
Economat                0-2 Colombes FC             
[Mar 1]
FC Yves                 1-2 Ashol                   
Antilope                3-0 St. d'Amriguebe         
[Mar 4]
CAFEC                   1-2 EET 12                  
PEV                     0-2 AS PSI B                

Round 3
Poule A
[Mar 4]
Ecole Football Ngaba    1-0 Club Gémia              
[Mar 5]
Foullah Edifice B       2-1 Bon Berger              
Renaissance FC B        0-0 Algoy FC B              
TP Elect-Sport FC B     2-4 Galactik FC             
[Mar 6]
AS CotonTchad B         1-6 US de Moursal           
Aiglons FC B            4-1 Al Chabab FC            
Poule B
[Mar 6]
Stars JT B              1-1 Economat                
[Mar 7]
AS PSI B                1-1 Onasa                   
EET 12                  5-1 PEV                     
Ashol                   2-1 Antilope                
[Mar 8]
FC Yves                 4-3 Colombes FC             
St. d'Amriguebe         4-2 CAFEC                   

Round 4
Poule A
[Mar 9]
Bon Berger              0-0 Renaissance FC B        
Club Gémia              0-1 Foullah Edifice B       
US de Moursal           0-1 Aiglons FC B            
[Mar 10]
TP Elect-Sport FC B     awd AS CotonTchad B         [awarded 3-0]
Algoy FC B              0-5 Galactik FC             
Al Chabab FC            1-2 Ecole Football Ngaba                  
Poule B
[Mar 6]
Stars JT B              1-1 Economat                
[Mar 7]
AS PSI B                1-1 Onasa                   
EET 12                  5-1 PEV                     
Ashol                   2-1 Antilope                
[Mar 8]
FC Yves                 4-3 Colombes FC             
St. d'Amriguebe         4-2 CAFEC                   

Round 5
Poule A
[Mar 13]
Renaissance FC B        1-6 Club Gémia              
Galactik FC             1-1 Bon Berger              
[Mar 18]
AS CotonTchad B          -  Algoy FC B              
Aiglons FC B             -  TP Elect-Sport FC B     
Al Chabab FC             -  US de Moursal           
[Mar 19]
Foullah Edifice B        -  Ecole Football Ngaba    
Poule B
[Mar 19]
AS PSI B                2-3 Stars JT B              
EET 12                   -  Economat                
[Mar 20]
St. d'Amriguebe         3-2 Onasa                   
Ashol                    -  PEV                     
FC Yves                  -  CAFEC                   
[Mar 21]
Colombes FC              -  Antilope                

Round 6
Poule A
[Mar 25]
Bon Berger              bt  AS CotonTchad B         [possibly awarded]
Club Gémia               -  Galactik FC             
Ecole Football Ngaba     -  Renaissance FC B        
[Apr 21]
TP Elect-Sport FC B     1-1 US de Moursal           
Algoy FC B              1-0 Aiglons FC B            
[Apr 27]
Foullah Edifice B       1-1 Al Chabab FC            
Poule B
[Mar 27]
Onasa                    -  Ashol                   
Economat                 -  St. d'Amriguebe         
Stars JT B               -  EET 12                  
[Mar 28]
AS PSI B                 -  Colombes FC             
CAFEC                    -  Antilope                
PEV                      -  FC Yves                 

Round 7
Poule A
[Apr 1]
Renaissance FC B         -  Foullah Edifice B       
Galactik FC               - Ecole Football Ngaba    
AS CotonTchad B         lt  Club Gémia              [possibly awarded] 
[Apr 2]
Aiglons FC B             -  Bon Berger              
US de Moursal            -  Algoy FC B              
TP Elect-Sport FC B      -  Al Chabab FC            
Poule B
[Apr 3]
EET 12                   -  AS PSI B                
St. d'Amriguebe          -  Stars JT B              
Ashol                    -  Economat                
[Apr 4]
FC Yves                  -  Onasa                   
Antilope                 -  PEV                     
CAFEC                    -  Colombes FC             

Round 8
Poule A
[Apr 8]
Club Gémia              1-2 Aiglons FC B            
Bon Berger              1-2 US de Moursal           
Ecole Football Ngaba    bt  AS CotonTchad B         [possibly awarded] 
[Apr 9]
Al Chabab FC            1-1 Renaissance FC B        
Algoy FC B              1-1 TP Elect-Sport FC B     
Foullah Edifice B       0-0 Galactik FC             
Poule B
[Apr 15]
Economat                0-2 FC Yves                 
Stars JT B              1-1 Ashol                   
Onasa                   1-2 Antilope                
Colombes FC             0-1 EET 12                  
PEV                     2-3 CAFEC                   
AS PSI B                2-3 St. d'Amriguebe         

Round 9
Poule A
[May 9]
Al Chabab FC            0-6 Galactik FC 
Poule B
[May 5]  
Colombes FC             2-1 Boom Boom (?)
Poule B
[May 3]
Stars d'Amriguebe        -  AS EET 12
FC Yves                  -  Stars JT B
Ashol                    -  AS PSI B

Round 10
Poule A
[May 16?]
AS CotonTchad B         0-3 Galactik
Aiglons B               3-0 Renaissance B
USM                     1-2 Foullah Edifice B
[May 18]
Elect-Sport B           0-2 Ecole Football Ngaba 
Algoy B                  -  Club Gémia
Al Chabab               1-3 Bon Berger 
Poule B
[May 16?]
Onasa                   2-4 PEV
Stars JT B              2-2 Antilope
Economat                0-2 CAFEC

Round 11
Poule A
[May 23?]
Al Chabab               1-3 Bon Berger
Galactik                2-1 Renaissance B
AS CotonChad B          0-3 Foullah Edifice B
Aiglons B               5-0 Ecole Football Ngaba
[May 24?]
Algoy B                  -  Club Gémia 
USM                      -  Elect-Sport B
Poule B
[May 23?]
Ashol                   2-1 Stars d'Amriguebe
Yves                    1-0 AS EET 12
Antilope                0-2 AS PSI B
[May 24?]
PEV                     2-2 Economat 
Colombes                5-0 Onasa
CAFEC                   3-1 Stars JT B

Reported Tables:

Poule A
 1.Galactik FC                        11   8  3  0   +25   27       Promotion Playoff
 2.Foullah Edifice B                  11   8  2  1   +10   26
 3.AS Bon Berger                      11   7  2  2   +12   23  [R]  Promotion Playoff
 4.Aiglons FC B                       11   7  1  3   +15   22
 5.US de Moursal                      10   5  1  4   + 5   16
 6.Algoy FC B                          9   4  2  2   - 2   14
 7.Ecole Football Ngaba               11   4  0  7   - 9   12
 8.Renaissance FC B                   11   2  4  5   - 7   10
 9.Club Gémia                          8   3  0  5     0    9  
10.TP Elect-Sport B                    9   3  0  5   - 4    9     
11.Al Chabab                          11   1  2  8   -18    5
12.AS CotonTchad B                    11   0  0  9   -27    0
 
Poule B
 1.Ashol                              11             + 6   22
 2.FC Yves                            11             + 6   20      Promotion Playoff
 3.AS EET 12                          10             +10   20      Promotion Playoff
 4.Stars d'Amriguebe                  10             + 5   20
 5.Antilope                           10             + 4   16
 6.Colombes FC                        10             + 6   15
 7.CAFEC                              10               0   14
 8.AS PSI B                           11             - 3   14
 9.PEV                                10             - 7    8
10.AS Onasa                           10             - 8    8
11.CF SJT B                           11             - 9    7
12.Economat FC                        10             -15    3  
NB: Colombes won final match by 3 goals, final record:
                                      11   5  3  3  22-13  18  
Promotion Playoff

Table:

 1.FC Yves                             3   2  1  0   5- 2   7
 2.Galactik FC                         3   2  1  0   3- 1   7
 3.AS Bon Berger                       3   1  0  2   3- 3   3  [R]
 4.AS EET 12                           3   0  0  3   0- 5   0

Round 1 [Jun 6]
Bon Berger              2-0 EET 12                  
FC Yves                 1-1 Galactik                

Round 2 [Jun 9]
Bon Berger              0-1 Galactik                
EET 12                  0-2 FC Yves                 

Round 3 [Jun 12]
Galactik                1-0 EET 12                  
FC Yves                 2-1 Bon Berger              

Round 4 [Jun 15]
Bon Berger               -  FC Yves                 
EET 12                   -  Galactik                

Round 5 [Jun 18]
FC Yves                  -  EET 12                  
Galactik                 -  Bon Berger              

Round 6 [Jun 21]
Galactik                 -  FC Yves                 
EET 12                   -  Bon Berger              

Table:

 1.FC Yves                             3   2  1  0   5- 2   7
 2.Galactik FC                         3   2  1  0   3- 1   7
 3.AS Bon Berger                       3   1  0  2   3- 3   3  [R]
 4.AS EET 12                           3   0  0  3   0- 5   0


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: https://www.facebook.com/people/As-SANTE-Ab%C3%A9ch%C3%A9/100058185224011, https://www.facebook.com/ligueprovincialedefootballdeNdjamena, https://www.facebook.com/Tchadpromotionetmanagement

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 14 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.