Uruguay 2024


Primera División Profesional
Segunda División Profesional

Primera División Profesional

Apertura 2024 | Intermedio 2024 | Clausura 2023 | Tabla Anual 2024 | Championship Playoff

Torneo Apertura 2024

Table:

 1.CA Peñarol                    13  11  2  0  27- 6  35       Apertura Winners
 2.C Nacional dF                 13   8  4  1  27-15  28
 3.CA Boston River               13   7  3  3  18-13  24
 4.CA Progreso                   13   7  3  3  24-21  24  [P]
 5.Defensor Sporting Club        13   6  4  3  25-16  22
 6.Liverpool FC                  13   4  6  3  21-19  18  [C]
 7.Racing CM                     13   5  3  5  18-17  18
 8.Cerro Largo FC (Melo)         13   5  3  5  14-13  18
 9.Montevideo Wanderers FC       13   4  3  6  13-17  15
10.CD Maldonado (Maldonado)      13   4  2  7  13-17  14
11.CA River Plate                13   3  4  6  15-19  13
12.Danubio FC                    13   3  4  6  12-17  13
13.Rampla Juniors FC             13   3  3  7  12-24  12  [P]
14.CA Cerro                      13   2  5  6  13-23  11
15.CA Fénix                      13   2  4  7  10-16  10
16.CS Miramar Misiones           13   1  5  7  16-25   8  [P]

Round 1
[Feb 16]
Nacional           2–1 River Plate        
  [Mateo Antoni Pavón 82, Gonzalo Carneiro Méndez 88; Joaquín Lavega Colzada 90+2]
[Feb 17]
Fénix              1-2 Danubio            
  [Emmanuel Morales Genes 40; Manuel Monzeglio Velázquez 32, Mathías Fracchia Moreira 84]
Miramar Misiones   2-3 Progreso           
  [Jorge Nicolás Ayala Silva 70, Ignacio Yépez Guzmán 75; Álex Silva Quiroga 7,
   Ignacio Lemmo Gervasio 36, Hugo Horacio Sequeira Soza 88]
Maldonado          1-2 Boston River       
  [Fernando Agustín Alfaro Bares 86; Juan Manuel Ramos Pintos 50, Emiliano Gómez Dutra 88]
[Feb 18]
Cerro              1-1 Wanderers          
  [Santiago Ramírez Debali 39; Gonzalo Freitas Silva 54]
Racing             2-2 Liverpool          
  [Dylan Nandín Berrutti 45, 51; Matías Ocampo Ornizún 47, 78]
Cerro Largo        1-2 Peñarol            
  [Sergio Núñez Rosas 45; Leonardo Exequiel Sequeira 59, Leonardo Fernández López 68]
[Apr 24]
Rampla Juniors     2-1 Defensor Sporting  
  [Matías Adrián Núñez 14pen, Pablo Nicolás Royón Silvera 59; Fernando Elizari Sedano 7]

Round 2
[Feb 23]
River Plate        3-1 Maldonado          
  [Tiziano Correa Reyes 44, Juan Cruz De Los Santos 65, Norman Rodríguez Olivera 88;
   Elías De León Aristegui 50]
Wanderers          0-1 Racing             
  [Tomás Verón Lupi 84pen]
[Feb 24]
Boston River       0-0 Danubio            
Peñarol            2-0 Miramar Misiones   
  [Leonardo Fernández López 9, Leonel Exequiel Sequeira 29]
[Feb 25]
Cerro Largo        0-0 Fénix              
Liverpool          1-1 Nacional           
  [Luciano Rodríguez Rosales 45+1; Osinachi Christian Ebere 64]
Defensor Sporting  5-0 Cerro              [abandoned at 5-0 in 80' due to attack on assistant
  [Raúl Octavio Rivero Falero 19, 46,      referee by Cerro; result stood]
   Guillermo De Los Santos Viana 51, Ánderson Duarte Da Silva 56, Agustín Soria Silvera 74]
[Mar 27]
Progreso           4-2 Rampla Juniors     
  [Franco López Taborda 21, 54, Andrés Madruga Del Puerto 27og,
   Héber Gastón Colman Leguisamo 50; Maximiliano Añasco Dornells 6, Adrián Leites López 64]

Round 3
[Mar 1]
Cerro              2-3 Progreso           
  [Ignacio Pereira González 5, Jhosuan Berríos Mora 19; Franco López Taborda 29pen,
   Álex Silva Quiroga 56pen, 78]
Miramar Misiones   1-2 Cerro Largo        
  [Mauricio Gómez Castro 59; Mauro Brasil Alcaire 62, Hugo Silveira Pereira 67]
[Mar 2]
Racing             1-2 Defensor Sporting  
  [Róbinson Martín Ferreira García 34; Guillermo De Los Santos Viana 6,
   Raúl Octavio Rivero Falero 64pen]
River Plate        1-0 Danubio            
  [Norman Rodríguez Olivera 85]
Nacional           3-0 Wanderers          
  [Osinachi Christian Ebere 12pen, Felipe Cairús Arabeity 76, Ruben Bentancourt Morales 86]
[Mar 3]
Fénix              1-2 Boston River       
  [Santiago Franca Ascárate 82; Gian Franco Allala Menéndez 68, Emiliano Gómez Dutra 75]
Liverpool          1-2 Maldonado          
  [Renzo Machado Pertusso 11; Hernán Darío Toledo 31, Gonzalo Larrazábal Gómez 44]
Rampla Juniors     0-3 Peñarol            
  [Leonardo Henriques Coelho 45+1, Leonardo Fernández 75pen,
   Matheus 'Babi' Barcelós Da Silva 82]

Round 4
[Mar 8]
Miramar Misiones   1-1 Fénix              
  [Denis Olivera Lima 90+4; Fabián Estoyanoff Poggio 76]
[Mar 9]
River Plate        1-2 Boston River       
  [Christian Almeida Rodríguez 21; Juan Manuel Gutiérrez Freire 1,
   Facundo Muñoa Dos Santos 89]
Peñarol            3-0 Cerro              
  [Maximiliano Silvera Cabo 4, Leonardo Fernández López 80, 89pen]
[Mar 10]
Liverpool          1-2 Danubio            
  [Renzo Machado Pertusso 27; Sebastián Fernández Miglierina 23, 47]
Progreso           4-3 Racing             
  [Franco López Taborda 43, 74, Ignacio Lemmo Gervasio 61, 88;
   Pablo Agustín Pereira Castelnoble 4, Agustín Alaniz Sani 52pen,
  Nicolás Sosa Sánchez 90+2]
Defensor Sporting  3-3 Nacional           
  [Raúl Octavio Rivero Falero 23, Brian Mansilla Islas 51, Ánderson Duarte Da Silva 53;
   Mauricio Pereyra Antonini 11, Gonzalo Carneiro Méndez 59pen,
   Federico Santander Mereles 85]
[Mar 11]
Cerro Largo        2-0 Rampla Juniors     
  [Mauro Brasil Alcaire 15, Sergio Núñez Rosas 90+4]
Wanderers          0-0 Maldonado          

Round 5
[Mar 15]
Boston River       1-1 Liverpool          
  [Leandro Suhr Avondet 60; Luciano Rodríguez Rosales 11]
[Mar 16]
Fénix              0-0 River Plate        
Racing             1-2 Peñarol            
  [Tomás Verón Lupi 71; Leonardo Exequiel Sequeira 19, 30]
[Mar 23]
Rampla Juniors     1-1 Miramar Misiones   
  [Andrés Madruga del Puerto 85; Mauricio Gómez Castro 51]
Nacional           0-0 Progreso           
Maldonado          1-0 Defensor Sporting  
  [Santiago Cartagena Listur 64]
[Mar 24]
Cerro              1-1 Cerro Largo        
  [Bruno Scorza Perdomo 49; Hugo Silveira Pereira 1]
Danubio            0-2 Wanderers          
  [Matías Fonseca 11, Agustín Albarracín Basil 49]

Round 6
[Mar 29]
Cerro Largo        0-2 Racing             
  [Róbinson Martín Ferreira García 70, Nicolás Sosa Sánchez 86]
Peñarol            0-0 Nacional           
[Mar 30]
Rampla Juniors     1-0 Fénix              
  [Nicolás Dibble Aristimuño 16]
Liverpool          1-1 River Plate        
  [Kevin Amaro Viega 90+3; Joaquín Lavega Colzada 90+5]
Defensor Sporting  1-0 Danubio            
  [Guillermo De los Santos Viana 64]
[Mar 31]
Progreso           3-1 Maldonado          
  [Franco López Taborda 14, Jorge Hernán Menosse Acosta 36og, Sebastián Cardozo Coitinho 88;
   Marco Gastón Ruben Rodríguez 24]
Miramar Misiones   2-2 Cerro              
  [Alexander Machado Ayçaguer 5, Mauricio Gómez Castro 39; Pablo Lacoste Icardi 3,
   Daniel Nicolás González Álvarez 65]
Wanderers          0-2 Boston River       
  [Emanuel Beltrán Bardas 15, Bruno Damiani Píriz 45+5]

Round 7
[Apr 5]
Boston River       2-2 Defensor Sporting  
  [Emiliano Gómez Dutra 72, Bruno Damiani Píriz 86; Joaquín Valiente Cioli 5,
   Brian Mansilla Islas 60]
[Apr 6]
River Plate        3-1 Wanderers          
  [Joaquín Lavega Colzada 33, Deivis Faustino Barone Mora 37, Kliver Moreno Robles 74;
   Tabaré Viudez Mora 24]
Racing             1-1 Miramar Misiones   
  [Guillermo Cotugno Lima 43; Alexander Machado Ayçaguer 13]
Danubio            1-1 Progreso           
  [Ignacio Ramiro Brazionis Suárez 11; Anthony Joel Poiso Follentti 90+5]
Nacional           1-0 Cerro Largo        
  [Gabriel Báez Corradi 32]
[Apr 7]
Cerro              3-0 Rampla Juniors     
  [Ignacio Pereira González 5, Mathías Abero Villán 15, Jhosuan Berríos Mora 17]
Fénix              1-3 Liverpool          
  [Mathías Acuña Maciel 11; Franco Nicola Albanell 27, 76, Luciano Rodríguez Rosales 67]
Maldonado          1-2 Peñarol            
  [Pablo González Maciel 11; Maximiliano Silvera Cabo 73, Washington Eduardo Darias Lafuente 78]

Round 8
[Apr 13]
Progreso           1-0 Boston River       
  [Álex Silva Quiroga 3]
Cerro              0-0 Fénix              
Maldonado          0-1 Cerro Largo        
  [Lucas Correa Sebben 67]
[Apr 14]
Rampla Juniors     0-1 Racing             
  [José Varela Rebollo 41]
Defensor Sporting  2-1 River Plate        
  [Raúl Octavio Rivero Falero 7, 61pen; Deivis Faustino Barone Mora 90+5]
Peñarol            2-0 Danubio            
  [Diego Alejandro Sosa 34, Franco González Fernández 90+4]
[Apr 16]
Wanderers          2-3 Liverpool          
  [Enzo Martínez Suárez 63og, Ignacio Rodríguez Elduayen 90og; Matías Ocampo Ornizún 40,
   Hebert Vergara Larrosa 52, Jean Pierre Rosso Génova 59]
Miramar Misiones   1-2 Nacional           
  [Alexander Machado Ayçaguer 36; Gonzalo Carneiro Méndez 41, Federico Santander Mereles 84]

Round 9
[Apr 19]
Racing             1-1 Cerro              
  [Dylan Nandín Berrutti 24; Lucas Rodríguez Cabral 56]
Liverpool          1-1 Defensor Sporting  
  [Renzo Machado Pertusso 48; Ánderson Duarte Da Silva 13]
[Apr 20]
Danubio            1-1 Cerro Largo        
  [Nicolás Rossi Marachlian 14; Luciano Cosentino 50]
Boston River       1-3 Peñarol            
  [Emiliano Gómez Dutra 29; Leonel Exequiel Sequeira 13, 16, Maximiliano Silvera Cabo 46]
Nacional           6-2 Rampla Juniors     
  [Alexis Castro 3, 45+5, Jeremía Recoba Perrone 18, Mauricio Pereyra Antonini 55,
   Ruben Bentancourt Morales 83, Diego Zabala Morales 86; Isaac Méndez Bidegaray 74,
   Diego Rosa Lambach 80]
Maldonado          1-2 Miramar Misiones   
  [Marcos Maximiliano Cantera Mora 33; Máicol Cabrera Galain 28, Diego Núñez De León 89]
[Apr 21]
Fénix              1-2 Wanderers          
  [Mathías Acuña Maciel 50; Lucas Morales Burruzo 36, Michael Nicolás Ferreira Berrondo 85]
River Plate        2-2 Progreso           
  [Joaquín Lavega Colzada 26pen, Facundo González Muslera 73; Álex Silva Quiroga 6,
   Franco López Taborda 62pen]

Round 10
[Apr 27]
Rampla Juniors     1-1 Maldonado          
  [Pablo Nicolás Royón Silvera 41; Jorge Hernán Menosse Acosta 57]
Cerro Largo        2-0 Boston River       
  [Hugo Silveira Pereira 11, 76pen]
[Apr 28]
Miramar Misiones   3-5 Danubio            
  [Alexander Machado Ayçaguer 29pen, Ignacio Yépez Guzmán 81, Álex Vázquez Álvez 90+1;
   Hóber Gabriel Leyes Viera 27, Luis Leandro Sosa Otermín 45+2,
   Sebastián Fernández Miglierina 60, 67, 90+5]
Progreso           2-1 Liverpool          
  [Franco López Taborda 73, Álex Silva Quiroga 90+2; Franco Nicola Albanell 27]
Cerro              1-2 Nacional           
  [Alejo Agustín Macelli 61; Gonzalo Carneiro Méndez 38pen, Christian Oliva Giménez 69]
Defensor Sporting  2-2 Wanderers          
  [Nicolás Wunsch Tomás 35, Agustín Soria Silvera 85; Gonzalo Freitas Silva 53,
   Matías Fonsec 64]
[Apr 29]
Racing             2-0 Fénix              
  [Gonzalo Erik De Los Santos Olivera 45+1, Agustín Alaniz Sani 86]
Peñarol            3-0 River Plate        
  [Gastón Ramírez Pereyra 8, Tiago Galletto López 23og, Leonardo Fernández López 72pen]

Round 11
[May 3]
Danubio            1-1 Rampla Juniors     
  [Sebastián Fernández Miglierina 84pen; Enrique Almeida Carrera 61]
Liverpool          2-2 Peñarol            
  [Kevin Amaro Viega 10, Jean Pierre Rosso Génova 16; Leonardo Exequiel Sequeira 8,
   Maximiliano Silvera Cabo 89]
Nacional           4-2 Racing             
  [Antonio Galeano Ferreira 8, Óscar Quiñónez Mendoza 43og, Juan Manuel Izquierdo Viana 79,
   Federico Santander Mereles 90+1pen; Tomás Verón Luppi 11, Santiago Mederos Pascal 86]
[May 4]
Boston River       3-1 Miramar Misiones   
  [Bruno Damiani Píriz 48pen, Juan Manuel Ramos Pintos 77, Gastón Pérez Conde 90+1;
   Álex Vázquez Álvez 20]
Wanderers          2-0 Progreso           
  [Esteban Crucci Picardo 87, Michael Nicolás Ferreira Berrondo 90]
[May 5]
River Plate        2-3 Cerro Largo        
  [Tiago Galletto López 4, Ramiro Cristóbal Calderón 34; Sergio Núñez Rosas 19,
   Hugo Silveira Pereira 30, Luciano Cosentino 83]
Fénix              0-2 Defensor Sporting  
  [Ánderson Duarte Da Silva 20, Raúl Octavio Rivero Falero 64pen]
Maldonado          3-0 Cerro              
  [Santiago Ramírez Polero 34, Marco Gastón Ruben Rodríguez 38, Alexander González Pérez 90+1]

Round 12
[May 10]
Nacional           1-4 Fénix              
  [Antonio Galeano Ferreira 52; Eduardo Kempf Schwade 'Dudú' 6, 10,
   Mauro Daniel Cachi 17, Maximiliano Juambeltz Fernández 31pen]
[May 11]
Cerro              2-0 Danubio            
  [Mariano Ezequiel Peralta Bauer 17, Pablo Lacoste Icardi 26]
Miramar Misiones   0-0 River Plate        
Racing             0-1 Maldonado          
  [Marco Ruben Gastón Rodríguez 65]
Peñarol            1-0 Wanderers          
  [Leonardo Fernández López 78pen]
[May 12]
Liverpool          2-1 Cerro Largo        
  [Renzo Machado Pertusso 8, 45 pen; Hugo Silveira Pereira 20pen]
Rampla Juniors     0-1 Boston River       
  [Juan Manuel Gutiérrez Freire 54]
Progreso           1-4 Defensor Sporting  
  [Franco López Taborda 82pen; Renzo Giampaoli 31, Facundo Bernal Cruz 52,
   Raúl Octavio Rivero Falero 56, Lucas Agazzi Galeano 90+4]

Round 13
[May 18]
Fénix              1-0 Progreso           
  [Eduardo Kempf Schwade 'Dudú' 67pen]
River Plate        0-2 Rampla Juniors     
  [Pablo Nicolás Royón Silvera 13, Nicolás Dibble Aristimuño 18]
Defensor Sporting  0-2 Peñarol            
  [Maximiliano Silvera Cabo 23, Nahuel Acosta Da Silva 90+5]
[May 19]
Danubio            0-1 Racing             
  [Gastón Bueno Sciutto 85]
Boston River       2-0 Cerro              
  [Emiliano Gómez Dutra 59, Luis Enrique Femia Ríos 73og]
Wanderers          1-0 Cerro Largo        
  [Diego Gonzalo Vega Martínez 45+1]
[May 20]
Liverpool          2-1 Miramar Misiones   
  [Luciano Rodríguez Rosales 84, 86; Ignacio Yépez Guzmán 71]
Maldonado          0-2 Nacional           
  [Diego Zabala Morales 79, 90+5]

Table:

 1.CA Peñarol                    13  11  2  0  27- 6  35       Apertura Winners
 2.C Nacional dF                 13   8  4  1  27-15  28
 3.CA Boston River               13   7  3  3  18-13  24
 4.CA Progreso                   13   7  3  3  24-21  24  [P]
 5.Defensor Sporting Club        13   6  4  3  25-16  22
 6.Liverpool FC                  13   4  6  3  21-19  18  [C]
 7.Racing CM                     13   5  3  5  18-17  18
 8.Cerro Largo FC (Melo)         13   5  3  5  14-13  18
 9.Montevideo Wanderers FC       13   4  3  6  13-17  15
10.CD Maldonado (Maldonado)      13   4  2  7  13-17  14
11.CA River Plate                13   3  4  6  15-19  13
12.Danubio FC                    13   3  4  6  12-17  13
13.Rampla Juniors FC             13   3  3  7  12-24  12  [P]
14.CA Cerro                      13   2  5  6  13-23  11
15.CA Fénix                      13   2  4  7  10-16  10
16.CS Miramar Misiones           13   1  5  7  16-25   8  [P]

Torneo Intermedio 2024

Torneo Clausura 2024

Tabla Anual 2024

Championship Playoff

Semifinal 

NB: over 1 leg, between Peñarol (winners Apertura) and winners Clausura

Final

NB: over 2 legs; between winners Tabla Anual winners semifinal



Segunda División Profesional

Competencia | Regular Stage | Promotion Playoff

Competencia

NB: winners qualify for Promotion Playoff

Group Stage

Final Tables:

Serie A
 1.CA Juventud (Las Piedras)      6   4  1  1  10- 6  13       Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Albion FC                      6   3  2  1   7- 3  11
 3.Tacuarembó FC (Tacuarembó)     6   3  2  1   8- 5  11
 4.C Oriental dF (La Paz)         6   3  1  2  11-10  10
 5.Uruguay Montevideo FC          6   2  0  4   7- 8   6
 6.La Luz FC                      6   2  0  4   2- 5   6  [R]
 7.IA Sud América                 6   1  0  5   2-10   3

Serie B
 1.Montevideo City Torque         6   4  2  0   9- 2  14  [R]  Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.CA Rentistas                   6   3  1  2   4- 3  10
 3.CA Plaza (Colonia)             6   2  2  2   7- 8   8  [R]
 4.Colón FC                       6   2  2  2   5- 7   8  [P]
 5.CS Cerrito                     6   1  4  1   4- 4   7
 6.CSyD Cooper (Montevideo)       6   1  2  3   6- 8   5  [P]
 7.CA Atenas (San Carlos)         6   0  3  3   3- 6   3

Round 1
[Mar 16]
Juventud           0-2 Tacuarembó         
  [Gerardo Sebastián Gularte Fros 31, 54]
La Luz             1-0 Uruguay Montevideo 
  [Pablo Porcile Palacios 60]
Cerrito            0-0 Atenas             
Plaza              0-2 Torque             
  [Lucas Acosta Moreno 85, Lucas Villalba Jaume 90+1]
[Apr 17]
Oriental           2-0 Albion             
  [Ricardo Nahuel Roldán Pinela 30, Renato Alexandrino Da Silva 45+4]
Cooper             0-1 Colón              
  [Diego Vera Méndez 41]
Sud América        bye Rentistas          

Round 2
[Mar 22]
Uruguay Montevideo 1-0 Sud América        
  [Diego Sánchez Richieri 90]
[Mar 23]
Tacuarembó         1-0 La Luz             
  [Pablo Furtado Giménez 85]
Colón              1-1 Rentistas          
  [Diego Vera Méndez 15; Kevin Ramírez Dutra 30]
Torque             2-1 Cooper             
  [Esteban Daniel Obregón 2, Lucas Rodríguez Trezza 52; Stiwar Michel Silveira Alegre 30]
[Mar 24]
Albion             1-1 Juventud           
  [Matías Rigoleto Arévalo 44; Facundo Vigo González 27]
Atenas             1-1 Plaza              
  [Juan Pablo Plada Ricci 18; Pablo García Lafluf 90pen]
Oriental           bye Cerrito            

Round 3
[Mar 30]
Juventud           4-2 Oriental           
  [Facundo Vigo González 5pen, 27, Matías Duffard Villarreal 14, Owen Falconis Lima 88;
   Diego Nahuel Soria Barcos 11, Emiliano Aires Torres 76]
Sud América        0-2 Tacuarembó         
  [Pablo Furtado Giménez 15, 37]
La Luz             0-2 Albion             
  [Matías Rigoleto Arévalo 72, Abdiel Arroyo Molinar 90+4]
Plaza              1-2 Cerrito            
  [Matías Velázquez Maldonado 44; Esteban Da Silva Álvarez 50, Jorge Ignacio Lema Otermín 54]
Cooper             1-0 Atenas             
  [Bruno Foliados Suárez 62]
[Mar 31]
Rentistas          0-1 Torque             
  [Lucas Acosta Moreno 90+10pen]
Uruguay Montevideo bye Colón              

Round 4
[Apr 6]
Atenas             0-1 Rentistas          
  [ Kevin Ramírez Dutra 49pen]
Cerrito            1-1 Cooper             
  [Álvaro San Emeterio Rivera 41; Cristian Gonzalo Sena Seveso 70]
Torque             3-0 Colón              
  [Lucas Villalba Jaume 46, 52, Joaquín Pereyra Cantero 63]
[Apr 7]
Albion             3-0 Sud América        
  [Sebastián Ribas Barbato 3, Francisco Ibáñez Velázquez 25, Matías Rigoleto Arévalo 90+7]
Tacuarembó         1-3 Uruguay Montevideo 
  [Santiago Vargas Guedes 90; Carlos Sánchez Arcosa 66pen, 70, Bruno Martín Correa Araújo 68]
Oriental           0-1 La Luz             
  [Jhonathan Ramis Persíncula 13]
Juventud           bye Plaza              

Round 5
[Apr 12]
Cooper             3-3 Plaza              
  [Jorge Zambrana Echagüe 36, Stiwar Michel Silveira Alegre 39, Cristian Gonzalo Sena Seveso 53;
   Ramiro Quintana Hernández 30, Álex Bruno Da Costa Silva 45+1, Diego Villalba Martucci 78]
[Apr 13]
Rentistas          1-0 Cerrito            
  [Kevin Ramírez Dutra 53]
Colón              2-1 Atenas             
  [Yan Carlos Mosquera Mosquera 22, Diego Vera Méndez 74; Gerónimo Plada Ricci 26pen]
Sud América        1-2 Oriental           
  [Robert Matías González Núñez 72; Facundo Briñón Acosta 14, Yéfferson Moreira Scaraffoni 35]
La Luz             0-1 Juventud           
  [Valentín Gauthier Pereira-Brasil 33]
[Apr 14]
Uruguay Montevideo 0-1 Albion             
  [Facundo Sosa Santana 76]
Tacuarembó         bye Torque             

Round 6
[Apr 19]
Plaza              1-0 Rentistas          
  [Matías Velázquez Maldonado 75]
[Apr 21]
Cerrito            1-1 Colón              
  [Federico Rodríguez Rodríguez 5pen; Santiago Marcel Pérez 68]
Atenas             1-1 Torque             
  [Gerónimo Plada Ricci 60; Joaquín Zeballos Machado 51]
Juventud           2-0 Sud América        
  [Fernando Mimbacas Ímaz 1, Facundo Pérez Bertinat 10]
Oriental           3-2 Uruguay Montevideo 
  [Gastón Faber Chevalier 18, Ricardo Nahuel Roldán Pinela 39, Matías Núñez Perdomo 90+2;
   Diego Sánchez Richieri 64, Luis Maldonado Presa 83]
Albion             0-0 Tacuarembó         
La Luz             bye Cooper             

Round 7
[Apr 27]
Uruguay Montevideo 1-2 Juventud           
  [Diego Sánchez Richieri 67; Owen Falconis Lima 34, Fernando Mimbacas Ímaz 76]
Sud América        1-0 La Luz             
  [Juan Ramón Pucheta 58pen]
Colón              0-1 Plaza              
  [Álex Bruno Da Costa Silva 76]
Rentistas          1-0 Cooper             
  [Kevin Ramírez Dutra 7pen]
Torque             0-0 Cerrito            
[Apr 28]
Tacuarembó         2-2 Oriental           
  [Patricio Gregorio Altamiranda 15, Fernando Lima Pereira 87;
   Gastón Fárber Chevalier 22, Ricardo Nahuel Roldán Pinela 83]
Albion             bye Atenas             

Final Tables:

Serie A
 1.CA Juventud (Las Piedras)      6   4  1  1  10- 6  13       Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Albion FC                      6   3  2  1   7- 3  11
 3.Tacuarembó FC (Tacuarembó)     6   3  2  1   8- 5  11
 4.C Oriental dF (La Paz)         6   3  1  2  11-10  10
 5.Uruguay Montevideo FC          6   2  0  4   7- 8   6
 6.La Luz FC                      6   2  0  4   2- 5   6  [R]
 7.IA Sud América                 6   1  0  5   2-10   3

Serie B
 1.Montevideo City Torque         6   4  2  0   9- 2  14  [R]  Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.CA Rentistas                   6   3  1  2   4- 3  10
 3.CA Plaza (Colonia)             6   2  2  2   7- 8   8  [R]
 4.Colón FC                       6   2  2  2   5- 7   8  [P]
 5.CS Cerrito                     6   1  4  1   4- 4   7
 6.CSyD Cooper (Montevideo)       6   1  2  3   6- 8   5  [P]
 7.CA Atenas (San Carlos)         6   0  3  3   3- 6   3

Final

NB: between group winners

[May 4, Estadio Centenario]
Juventud           0-2 Torque             
  [Maximiliano Villa Pereira 10, Joaquín Zeballos Machado 64]

NB: Montevideo City Torque qualified for Promotion Playoff

Regular Stage

NB: group stage records Competencia carried over

Table:

 1.Montevideo City Torque         8   6  2  0  12- 3  20  [R]
 2.CA Juventud (Las Piedras)      8   5  2  1  13- 8  17
--------------------------------------------------------
 3.Albion FC                      8   4  2  2   9- 5  14
 4.C Oriental dF (La Paz)         8   4  2  2  14-12  14
 5.CA Plaza (Colonia)             8   4  2  2   9- 8  14  [R]
 6.Tacuarembó FC (Tacuarembó)     8   3  2  3   9- 8  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CS Cerrito                     8   2  5  1   5- 4  11
 8.CA Rentistas                   8   3  2  3   5- 5  11
 9.Colón FC                       8   2  4  2   7- 9  10  [P]
10.CSyD Cooper (Montevideo)       8   1  4  3   7- 9   7  [P]
11.IA Sud América                 8   2  1  5   6-13   7
12.Uruguay Montevideo FC          8   2  0  6   9-12   6
13.La Luz FC                      8   2  0  6   2- 7   6  [R]
14.CA Atenas (San Carlos)         8   0  4  4   3- 7   4

Round 1
[May 10]
Juventud           1-1 Rentistas          
  [Fernando Mimbacas Ímaz 54; Lautaro Dufur Rodríguez 77]
Plaza              1-0 Atenas             
  [Lucas Carrizo Peombo 41]
[May 11]
Albion             1-0 La Luz             
  [Matías Rigoleto Arévalo 67pen]
Colón              2-2 Sud América        
  [Santiago Maciel Pérez 28, Rodrigo Viega Alves 65; Juan Román Pucheta 30,
   Agustín Navarro Báez 86pen]
[May 12]
Oriental           2-1 Tacuarembó         
  [Ricardo Nahuel Roldán Pinela 46, 60; Fernando Lima Pereira 74]
Torque             2-1 Uruguay Montevideo 
  [Franco Catarozzi Parafita 21, Kevin Altez Moyano 64; Carlos Sánchez Arcosa 30]
Cerrito            0-0 Cooper             

Round 2
[May 17]
La Luz             0-1 Torque             
  [Andrew Teuten Ponzoni 57]
[May 18]
Rentistas          0-1 Cerrito            
  [Nicolás Mallet Konovaluk 56]
Cooper             1-1 Oriental           
  [Mauricio Affonso Prieto 90+3; Diego Nahuel Soria Barcos 49]
[May 19]
Uruguay Montevideo 1-2 Juventud           
  [Kevin Alaniz Acuña 65; Fernando Mimbacas Ímaz 87pen, Pablo Pírez Montes 90+3]
Sud América        2-1 Albion             
  [Álvaro Brun Martínez 22, Lautaro Ibáñez Benítez 90+5; Guillermo Wagner Canabal 81]
Atenas             0-0 Colón              
Tacuarembó         0-1 Plaza              
  [Diego Villalba Martucci 43]

Table:

 1.Montevideo City Torque         8   6  2  0  12- 3  20  [R]
 2.CA Juventud (Las Piedras)      8   5  2  1  13- 8  17
--------------------------------------------------------
 3.Albion FC                      8   4  2  2   9- 5  14
 4.C Oriental dF (La Paz)         8   4  2  2  14-12  14
 5.CA Plaza (Colonia)             8   4  2  2   9- 8  14  [R]
 6.Tacuarembó FC (Tacuarembó)     8   3  2  3   9- 8  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CS Cerrito                     8   2  5  1   5- 4  11
 8.CA Rentistas                   8   3  2  3   5- 5  11
 9.Colón FC                       8   2  4  2   7- 9  10  [P]
10.CSyD Cooper (Montevideo)       8   1  4  3   7- 9   7  [P]
11.IA Sud América                 8   2  1  5   6-13   7
12.Uruguay Montevideo FC          8   2  0  6   9-12   6
13.La Luz FC                      8   2  0  6   2- 7   6  [R]
14.CA Atenas (San Carlos)         8   0  4  4   3- 7   4

Promotion Playoff


2023

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

overview of regional championships

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández
Last updated: 21 May 2024

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.