Zambia 2021/22


Super League
Cups
Division One
Division One Promotion Playoff

Super League

Final Table:

 1.Red Arrows (Lusaka)                 34  20 10  4  52-28  70       Champions
 2.ZESCO United (Ndola)                34  18  9  7  39-22  63  [C]
 3.Green Eagles (Choma)                34  14 15  5  34-22  57
 4.Nkana (Kitwe)                       34  14 10 10  35-29  52
 5.Power Dynamos (Kitwe)               34  13 11 10  38-27  50
 6.Zanaco (Lusaka)                     34  11 16  7  31-28  49
 7.Kansanshi Dynamos                   34  12 12 10  26-27  48  [P]
 8.Kabwe Warriors                      34  12 10 12  34-30  46
 9.Prison Leopards (Kabwe)             34  11 13 10  33-30  46
10.Buildcon (Ndola)                    34  12 10 12  38-37  46
11.Forest Rangers (Ndola)              34   9 17  8  37-35  44
12.Green Buffaloes (Lusaka)            34  11 11 12  46-46  44
13.Nkwazi (Lusaka)                     34  10  8 16  25-31  38
14.Chambishi                           34  10  8 16  23-38  38  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Lusaka Dynamos                      34   6 13 15  27-38  31       Relegated
16.Kafue Celtic                        34   6 13 15  27-40  31  [P]  Relegated
17.Indeni (Ndola)                      34   7 10 17  20-46  31       Relegated
18.Konkola Blades                      34   6 12 16  27-38  30  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 11]
Konkola Blades          1-0 Power Dynamos           
  [Ronald Chibwe 63]
Kafue Celtic            0-0 Chambishi               
Prison Leopards         1-1 Forest Rangers          
  [Damiano Kola 53; Quadri Kola 56]
Green Eagles            1-2 Buildcon                
  [Warren Kunda 12; Lubinda Mundia 28, 50]
Green Buffaloes         1-1 Lusaka Dynamos          
  [Mweene Mumbi 77; Emmanuel Chabula 12]
[Sep 12]
Nkana                   2-3 Nkwazi                  
  [Alex Ngonga 25, 71; Christopher Zulu 3, Nelson Mwila 7, Stephen Mutama 75]
[Oct 9]
Indeni                  0-0 Kabwe Warriors          
[Dec 15]
Kansanshi Dynamos       1-1 Zanaco                  
  [Bruce Musakanya 51pen; Moses Phiri 30]
Zesco United            1-2 Red Arrows              
  [Kelvin Mubanga 57; Adrian Chama 22og, Ricky Banda 24]

Round 2
[Sep 18]
Buildcon                1-0 Prison Leopards         
  [Brian Mwila 89]
Chambishi               1-1 Indeni                  
  [Kelvin Chomba 42; Mathews Tolopa 45]
Nkwazi                  0-1 Green Buffaloes         
  [George Ngoma 59]
Forest Rangers          4-1 Kafue Celtic            
  [Eric Chomba 14, 28, Quadri Kola 22pen, Jonathan Munalula 88; Albert Kangwanda 20]
Lusaka Dynamos          0-0 Konkola Blades          
[Sep 19]
Power Dynamos           1-2 Green Eagles            
  [Godfrey Ngwenya 59; Liniker Mwiikisa 29, Joseph Kanema 74]
[Oct 9]
Red Arrows              0-3 Kansanshi Dynamos       
  [Matthew Maleka 27, 31, Victor Mubanga 49]
Zanaco                  1-0 Nkana                   
  [Ackim Mumba 75]
[Oct 13]
Kabwe Warriors          0-2 Zesco United            
  [Solomon Sakala 55, Jesse Were 73]

Round 3
[Sep 22]
Zesco United            2-0 Chambishi               
  [Tafadzwa Rusike 24, Edward Lungu 79]
Kafue Celtic            1-2 Indeni                  
  [Albert Kangwanda 63; Clement Mulenga 53pen, David Sakala 66]
Prison Leopards         2-1 Power Dynamos           
  [Zachariah Chilongoshi 52, Conlyde Luchanga 85; Godfrey Ngwenya 20]
Kansanshi Dynamos       1-0 Kabwe Warriors          
  [Daniel Chama 26]
Green Eagles            0-0 Lusaka Dynamos          
Konkola Blades          0-1 Nkwazi                  
  [Stephen Mutama 27]
Green Buffaloes         2-0 Zanaco                  
  [Robin Siame 62, Jack Chirwa 90]
Forest Rangers          1-2 Buildcon                
  [Quadri Kola 90; Patrick Ngoma 70, Monday Bwalya 76]
[Sep 23]
Nkana                   1-0 Red Arrows              
  [Gilroy Chimwemwe 57]

Round 4
[Sep 25]
Nkwazi                  0-0 Green Eagles            
Zanaco                  0-2 Konkola Blades          
  [Owen Tembo 24, Christian Mpoyi 40]
Indeni                  0-2 Zesco United            
  [John Chingandu 7, 49]
Power Dynamos           1-2 Forest Rangers          
  [Reagan Mtonga 84; Webster Muzaza 23, Clifford Mulenga 90+2]
Chambishi               0-0 Kansanshi Dynamos       
Lusaka Dynamos          1-0 Prison Leopards         
  [Marvin Jere 5]
[Sep 26]
Kabwe Warriors          0-1 Nkana                   
  [Alex Ngonga 84]
Buildcon                0-1 Kafue Celtic            
  [Albert Kangwanda 15]
Red Arrows              1-2 Green Buffaloes         
  [Felix Bulaya 64; Nicholas Mulilo 44pen, Friday Samu 73pen]

Round 5 [Sep 29]
Buildcon                0-0 Power Dynamos           
Kafue Celtic            2-0 Zesco United            
  [Christopher Bwalya 27, Richard Daka 61]
Kansanshi Dynamos       1-2 Indeni                  
  [Daniel Chama 45+2; Martin Phiri 58, Cephas Handavu 83]
Nkana                   0-1 Chambishi               
  [Chabala Kasanda 36]
Prison Leopards         0-1 Nkwazi                  
  [Langson Mbewe 53]
Green Buffaloes         2-1 Kabwe Warriors          
  [Friday Samu 19, Paul Simpemba 39; Twiza Chaibela 45]
Green Eagles            0-0 Zanaco                  
Konkola Blades          1-1 Red Arrows              
  [Nelson Maziwisa 3; James Chamanga 51pen]
Forest Rangers          0-0 Lusaka Dynamos          

Round 6
[Oct 2]
Nkwazi                  1-1 Forest Rangers          
  [Pride Mwansa 80; Jonathan Munalula 50]
Zanaco                  0-0 Prison Leopards         
Power Dynamos           0-0 Kafue Celtic            
Indeni                  1-1 Nkana                   
  [Lawrence Mwenga 80; Alex Ngonga 31]
Chambishi               0-2 Green Buffaloes         
  [Patrick Mambwe 16, Friday Samu 54]
Kabwe Warriors          2-1 Konkola Blades          
  [Twiza Chaibela 34, Jimmy Ndhlovu 67; Saviour Konkola 42]
[Oct 3]
Lusaka Dynamos          1-1 Buildcon                
  [Collins Sikombe 66; Lubinda Mundia 3]
Red Arrows              1-0 Green Eagles            
  [Chrispin Sakulanda 20]
[Oct 20]
Zesco United            4-0 Kansanshi Dynamos       
  [Thabani Kamusoko 25, Jesse Were 57, Solomon Sakala 87, Dickson Chapa 90]

Round 7
[Oct 15]
Green Buffaloes         5-0 Indeni                  
  [Friday Samu 6, 17, 50, 72, 75]
[Oct 16]
Nkana                   1-0 Zesco United            
  [Jacob Ngulube 19]
Buildcon                0-0 Nkwazi                  
Kafue Celtic            1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Mwiza Siwale 88]
Konkola Blades          0-0 Chambishi               
Green Eagles            1-2 Kabwe Warriors          
  [Derrick Bulaya 40; Shafik Batambuze 66, Jimmy Ndhlovu 73]
[Oct 17]
Power Dynamos           1-0 Lusaka Dynamos          
  [Godfrey Ngwenya 31pen]
[Oct 27]
Forest Rangers          0-2 Zanaco                  
  [Moses Phiri 87, 90+2]
[Oct 28]
Prison Leopards         0-1 Red Arrows              
  [Alidor Kayembe 15]

Round 8
[Oct 23]
Kansanshi Dynamos       1-0 Nkana                   
  [Justin Kangombe 83]
Zesco United            1-1 Green Buffaloes         
  [Kelvin Mubanga 90+2pen; Martin Njobvu 53]
Chambishi               0-1 Green Eagles            
  [Hosea Silwimba 6]
Kabwe Warriors          2-0 Prison Leopards         
  [Jimmy Ndhlovu 25, 87]
[Oct 24]
Lusaka Dynamos          1-1 Kafue Celtic            
  [Marvin Jere 47; Mwiza Siwale 72pen]
Indeni                  1-1 Konkola Blades          
  [Clement Mulenga 50pen; Aaron Katebe 62og]
Nkwazi                  1-0 Power Dynamos           
  [White Mwanambaba 83og]
[Nov 4]
Zanaco                  1-1 Buildcon                
  [Emmanuel Manda 67; Zephenia Phiri 60]
Red Arrows              1-1 Forest Rangers          
  [James Chamanga 28; Laurent Muma 78]

Round 9
[Oct 30]
Green Buffaloes         0-0 Kansanshi Dynamos       
Kafue Celtic            0-1 Nkana                   
  [Ronald Kampamba 31]
Forest Rangers          1-1 Kabwe Warriors          
  [Clifford Mulenga 90; Akakulubelwa Mwachiyaba 85]
Green Eagles            0-0 Indeni                  
Lusaka Dynamos          0-3 Nkwazi                  
  [Stephen Mutama 51, Langson Mbewe 85, 90]
Konkola Blades          1-1 Zesco United            
  [Chacha Saya 49; John Chingandu 52]
[Oct 31]
Power Dynamos           3-3 Zanaco                  
  [Godfrey Ngwenya 64pen, Luka Chamanga 69, Faustin  Bakodila 88;
   Moussa Souleymanou 2, Moses Phiri 45, Ackim Mumba 82]
Buildcon                0-0 Red Arrows              
Prison Leopards         2-1 Chambishi               
  [Levy Zulu 10, Junior Zulu 40; Kelvin Chomba 71pen]

Round 10
[Nov 5]
Kansanshi Dynamos       1-0 Konkola Blades          
  [Mathews Maleka 50]
[Nov 6]
Zesco United            0-2 Green Eagles            
  [Warren Kunda 48, Derrick Bulaya 70]
Nkwazi                  0-0 Kafue Celtic            
[Nov 7]
Indeni                  0-1 Prison Leopards         
  [Conlyde Luchanga 67]
Nkana                   2-2 Green Buffaloes         
  [Ronald Kampamba 28, Alex Ngonga 41pen; Friday Samu 39pen, 71pen]
Zanaco                  0-0 Lusaka Dynamos          
Kabwe Warriors          2-0 Buildcon                
  [Field Kandela 32, Akakulubelwa Mwachiyaba 90]
Red Arrows              1-1 Power Dynamos           
  [George Mandu 59; Joshua Mutale 44]
Chambishi               1-1 Forest Rangers          
  [Francis Kasaka 4; Clifford Mulenga 30]

Round 11
[Nov 17]
Forest Rangers          2-1 Indeni                  
  [Thomas Chideu 85, Eric Chomba 90; Cephas Handavu 43]
Kafue Celtic            0-1 Green Buffaloes         
  [Friday Samu 6pen]
Power Dynamos           2-0 Kabwe Warriors          
  [Fred Mulambia 75, Godfrey Ngwenya 89pen]
Nkwazi                  2-0 Zanaco                  
  [Christopher Zulu 59, 75]
Lusaka Dynamos          0-1 Red Arrows              
  [James Chamanga 26]
Green Eagles            1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Joseph Kanema 90+3]
Buildcon                2-0 Chambishi               
  [Timothy Sakala 42, Brian Mwila 52]
[Dec 1]
Konkola Blades          1-1 Nkana                   
  [Edward Mwenya 24; Jacob Ngulube 66]
[Dec 24]
Prison Leopards         0-1 Zesco United            
  [Enock Sakala Jnr 16]

Round 12
[Nov 20]
Green Buffaloes         2-1 Konkola Blades          
  [Martin Njobvu 15, 56; Edward Mwenya 20]
Red Arrows              1-0 Nkwazi                  
  [Ricky Banda 34]
Kabwe Warriors          2-0 Lusaka Dynamos          
  [Cephas Mulombwa 64, Jimmy Ndhlovu 67pen]
Indeni                  1-1 Buildcon                
  [Clovis Tshinguia 64; Brian Mwila 61]
Chambishi               2-3 Power Dynamos           
  [Jacob Kunda 1, 21; Godfrey Ngwenya 11, Kennedy Musonda 34, Joshua Mutale 55]
[Nov 21]
Zanaco                  1-0 Kafue Celtic            
  [Taonga Bwembya 32]
Nkana                   2-2 Green Eagles            
  [Alex Ngonga 33, Ronald Kampamba 48pen; Felix Bulaya 79, Hosea Silwimba 86]
Kansanshi Dynamos       1-1 Prison Leopards         
  [Victor Mubanga 70; Conlyde Luchanga 72]
Zesco United            1-1 Forest Rangers          
  [Adrian Chama 68pen; Thomas Chideu 66] 

Round 13
[Nov 26]
Lusaka Dynamos          1-1 Chambishi               
  [Songa Chipyoka 55; Victor Kashitu 22]
[Nov 27]
Power Dynamos           3-0 Indeni                  
  [Godfrey Ngwenya 22, Joshua Mutale 50, Kilo Mwepu 90]
Forest Rangers          1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Thomas Chideu 52]
Nkwazi                  0-1 Kabwe Warriors          
  [Akakulubelwa Mwachiyaba 72]
Prison Leopards         1-0 Nkana                   
  [Isaac Ngoma 12]
Kafue Celtic            1-0 Konkola Blades          
  [Brian Chilimina 22]
[Nov 28]
Buildcon                2-3 Zesco United            
  [Brian Mwila 70pen, Patrick Ngoma 90; Kelvin Mubanga 17, Samson Mkandawire 27,
   Chitiya Mususu 89]
Green Eagles            2-0 Green Buffaloes         
  [Derrick Bulaya 21, 83]
[Dec 31]
Zanaco                  1-2 Red Arrows              
  [Chisamba Lungu 27; James Chamanga 39, 58]

Round 14
[Nov 14]
Red Arrows              2-2 Kafue Celtic            
  [Ricky Banda 4, 42; Christopher Phiri 44, 89]
[Dec 4]
Indeni                  0-3 Lusaka Dynamos          
  [Emmanuel Chabula 65, Aaron Katebe 77og, Marvin Jere 79]
Chambishi               1-0 Nkwazi                  
  [Jacob Kaunda 63]
Green Buffaloes         3-3 Prison Leopards         
  [Martin Njobvu 1, Nebert Musamba 35, Jackson Chirwa 51; Conlyde Luchanga 44,
   Augustine Henneh 48, Junior Zulu 58]
Kansanshi Dynamos       0-0 Buildcon                
Konkola Blades          1-2 Green Eagles            
  [Owen Tembo 12pen; Susu Siambombe 7, Hosea Silwimba 20]
Nkana                   2-0 Forest Rangers          
  [Patrick Gondwe 75, Derrick Mukombozi 81]
[Dec 5]
Zesco United            1-2 Power Dynamos           
  [Spencer Sautu 5; Fredrick Mulambia 66, 76]
[Dec 24]
Kabwe Warriors          1-2 Zanaco                  
  [Jimmy Ndhlovu 28; Moses Phiri 12, Rodrick Kabwe 16]

Round 15
[Dec 8]
Forest Rangers          2-2 Green Buffaloes         
  [Thomas Chideu 57, 71; Martin Njobvu 24, Friday Samu 35pen]
Kafue Celtic            1-1 Green Eagles            
  [Albert Kangwanda 50; Amity Shamende 45]
Buildcon                1-2 Nkana                   
  [Tapson Kaseba 39; Liason Thole 90, Bwalya Kasonde 90'+4]
Lusaka Dynamos          0-1 Zesco United            
  [Kelvin Mubanga 45+1]
Nkwazi                  0-1 Indeni                  
  [Cephas Handavu 82]
Power Dynamos           2-1 Kansanshi Dynamos       
  [Kilo Mwepu 56, 59; Bruce Musakanya 41]
Prison Leopards         2-0 Konkola Blades          
  [Conlyde Luchanga 11, Langson Kapumbu 17]
Red Arrows              1-0 Kabwe Warriors          
  [Joseph Phiri 90+3]
[Dec 9]
Zanaco                  2-0 Chambishi               
  [Ernest Mbewe 5, Emmanuel Manda 14]

Round 16
[Dec 11]
Zesco United            1-0 Nkwazi                  
  [Crawford Mwaba 15og]
Kabwe Warriors          2-0 Kafue Celtic            
  [Ali Sadiki 73, Jimmy Ndhlovu 75]
Konkola Blades          0-1 Forest Rangers          
  [Clifford Mulenga 76]
Green Buffaloes         2-3 Buildcon                
  [Martin Njobvu 27, Paul Simpemba 49; Gift Lukwesa 6, Tapson Kaseba 46, 
   Kizito Keziron 47]
Kansanshi Dynamos       1-0 Lusaka Dynamos          
  [Royd Alphonso 82pen]
[Dec 12]
Green Eagles            2-0 Prison Leopards         
  [Hosea Silwimba 71, 79]
Chambishi               0-2 Red Arrows              
  [Ricky Banda 88, Alidor Kayembe 90]
Indeni                  1-0 Zanaco                  
  [Cephas Handavu 11]
Nkana                   2-0 Power Dynamos           
  [Paul Banda 5og, Gilroy Chimwewe 71]

Round 17
[Dec 17]
Power Dynamos           2-1 Green Buffaloes         
  [Tiki Chiluba 22, George Chisala 45; Friday Samu 37]
[Dec 18]
Nkwazi                  1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Christopher Zulu 41]
Kabwe Warriors          0-1 Chambishi               
  [Mathews Simbeye 50]
Lusaka Dynamos          2-2 Nkana                   
  [Lassa Kiala 16, Emmanuel Chabula 66; Oliver Lumbiya 42, Alex Ngonga 90]
[Dec 19]
Buildcon                2-1 Konkola Blades          
  [Timothy Sakala 5, Tapson Kaseba 27; Edward Mwenya 69]
Forest Rangers          1-1 Green Eagles            
  [Boniface Sunzu 78og; Hosea Silwimba 54]
Zanaco                  1-1 Zesco United            
  [Christopher Mhango 30; Samson Mkandawire 41]
[Jan 5]
Kafue Celtic            1-1 Prison Leopards         
  [Peter Chikola 51; Junior Zulu 16]
Red Arrows              0-0 Indeni                  

Halfway Table:

 1.Green Buffaloes (Lusaka)            17   8  6  3  29-19  30
 2.Red Arrows (Lusaka)                 17   8  6  3  17-13  30
 3.ZESCO United (Ndola)                17   8  4  5  22-15  28  [C]
 4.Green Eagles (Choma)                17   7  7  3  18-11  28
 5.Nkana (Kitwe)                       17   7  5  5  20-16  26
 6.Nkwazi (Lusaka)                     17   7  4  6  13- 9  25
 7.Power Dynamos (Kitwe)               17   7  4  6  22-19  25
 8.Buildcon (Ndola)                    17   6  7  4  18-16  25
 9.Forest Rangers (Ndola)              17   5  9  3  20-18  24
10.Kabwe Warriors                      17   7  2  8  16-15  23
11.Zanaco (Lusaka)                     17   5  7  5  15-16  22
12.Prison Leopards (Kabwe)             17   5  5  7  14-17  20
13.Kansanshi Dynamos                   17   5  5  7  11-14  20  [P]
14.Kafue Celtic                        17   4  7  6  12-16  19  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Indeni (Ndola)                      17   4  7  6  11-22  19
16.Lusaka Dynamos                      17   2  9  6  10-15  15
17.Chambishi                           17   3  6  8   9-19  15  [P]
18.Konkola Blades                      17   2  6  9  11-18  12  [P]

Round 18
[Jan 7]
Lusaka Dynamos          1-1 Green Buffaloes         
  [Kangwe Sinyangwe 8; Friday Samu 90pen]
Zanaco                  2-1 Kansanshi Dynamos       
  [Abraham Siankombo 19, Moses Phiri 71; Jesse Were 62pen]
[Jan 8]
Red Arrows              1-0 Zesco United            
  [George Mendu 56]
Power Dynamos           1-0 Konkola Blades          
  [Joshua Mutale 2]
Nkwazi                  0-2 Nkana                   
  [Jacob Ngulube 10, Alex Ngonga 35]
[Jan 9]
Forest Rangers          0-0 Prison Leopards         
Kabwe Warriors          1-1 Indeni                  
  [Jimmy Ndhlovu 83pen; Graven Chitalu 62]
Chambishi               2-1 Kafue Celtic            
  [Chipili Mungule 55, Konga Konga 90pen; Albert Kangwanda 36]
Buildcon                2-0 Green Eagles            
  [Patrick Ngoma 46, Lubinda Mundia 59pen]

Round 19
[Jan 15]
Indeni                  1-0 Chambishi               
  [Cephas Handavu 27]
Kafue Celtic            2-2 Forest Rangers          
  [Albert Kangwanda 30, 87; Bornwell Mwape 3, Clifford Mulenga 9]
Kansanshi Dynamos       0-5 Red Arrows              
  [Joseph Phiri 19, Ricky Banda 30, Tresor Tshibwabwa 35, Alidor Kayembe 77,
   Kebson Kamanga 85]
Konkola Blades          2-0 Lusaka Dynamos          
  [(apson Kaseba 57, Owen Tembo 65pen]
Nkana                   1-1 Zanaco                  
  [Bob Chansa 54; Moses Phiri 64pen]
Prison Leopards         2-1 Buildcon                
  [Junior Zulu 12pen, Landu Miete 89; Lubinda Mundia 20]
[Jan 16]
Green Buffaloes         0-1 Nkwazi                  
  [Bernard Kumwenda 54]
Zesco United            1-0 Kabwe Warriors          
  [Pedro Miguel 16]
Green Eagles            0-0 Power Dynamos           

Round 20
[Jan 22]
Indeni                  2-1 Kafue Celtic            
  [Mathews Topola 10, Lawrence Mweenga 27; Albert Kangwanda 15]
Power Dynamos           0-0 Prison Leopards         
Buildcon                2-0 Forest Rangers          
  [Timothy Sakala 30, Billy Mutale 63og]
Chambishi               0-1 Zesco United            
  [John Chingandu 2]
Kabwe Warriors          0-0 Kansanshi Dynamos       
Zanaco                  1-1 Green Buffaloes         
  [Abraham Siankombo 72; Jack Ngulube 88]
Red Arrows              3-0 Nkana                   
  [Joseph Phiri 45, Ricky Banda 51, Fred Tshimenga 80]
[Jan 23]
Lusaka Dynamos          0-1 Green Eagles            
  [Warren Kunda 76]
Nkwazi                  1-1 Konkola Blades          
  [Christopher Zulu 45; Crawford Mwaba 23og]

Round 21
[Jan 27]
Nkana                   1-0 Kabwe Warriors          
  [Alex Ngonga 67pen]
[Jan 28]
Zesco United            1-0 Indeni                  
  [John Chingandu 70]
Forest Rangers          0-0 Power Dynamos           
[Jan 29]
Green Buffaloes         2-3 Red Arrows              
  [Golden Mashata 25, George Ngoma 83; George Simbayambaya 30, 43, Ricky Banda 62]
Green Eagles            2-1 Nkwazi                  
  [Hosea Silwimba 25, Ernest Mbewe 45; Christopher Zulu 87]
Kafue Celtic            1-1 Buildcon                
  [Albert Kangwanda 20; Ronald Olaki 90]
Kansanshi Dynamos       0-0 Chambishi               
Konkola Blades          1-1 Zanaco                  
  [Moses Menda 23; Emmanuel Mwiinde 9]
Prison Leopards         3-1 Lusaka Dynamos          
  [Francis Zulu 2, Damiano Phiri 30, Landu Miete 82pen; Tardile Ilunga 6pen]

Round 22
[Jan 26]
Zanaco                  1-1 Green Eagles            
  [Moses Phiri 57; Emmanuel Mwaba 46]
[Feb 4]
Nkwazi                  2-1 Prison Leopards         
   [Bernard Kumwenda 14, Stephen Mutama 80; Conlyde Luchanga 22]
[Feb 5]
Lusaka Dynamos          3-1 Forest Rangers          
   [Ahmed Mumba 29, Godfrey Binga 63, Moussa Lemisa 72pen; Peter Mwaangani 90]
Red Arrows              2-2 Konkola Blades          
   [Joseph Phiri 87, Saddam Phiri 90pen; Nickson Mubili 57og, Tapson Kaseba 79]
Indeni                  0-1 Kansanshi Dynamos       
   [Davy Daka 13]
Kabwe Warriors          1-0 Green Buffaloes         
   [Jimmy Ndholvu 78pen]
Power Dynamos           2-0 Buildcon                
   [Luka Chamanga 18, Kilo Mwepu 23]
Zesco United            1-1 Kafue Celtic            
   [Thabani Kamusoko 16; Peter Chikola 19]
Chambishi               1-0 Nkana                   
   [Stephen Kabamba 29]

Round 23
[Jan 19]
Prison Leopards         0-0 Zanaco                  
[Feb 12]
Green Buffaloes         3-0 Chambishi               
  [George Ngoma 35, 48, Godfrey Mashata 50]
Kafue Celtic            1-0 Power Dynamos           
  [Albert Kangwanda 37]
Kansanshi Dynamos       2-0 Zesco United            
  [Jesse Were 42, 83]
Nkana                   1-0 Indeni                  
  [Diamond Chikwekwe 20]
Konkola Blades          0-2 Kabwe Warriors          
  [Harrison Mwendwa 14, Lameck Silwaba 39]
[Feb 13]
Green Eagles            2-0 Red Arrows              
  [Hosea Silwamba 28, Derrick Bulaya 90]
Buildcon                3-1 Lusaka Dynamos          
  [Timothy Sakala 4, Lubinda Mundia 46, Christopher Chola 63; Emmanuel Sakala 10]
Forest Rangers          1-0 Nkwazi                  
  [Quadri Kola 75]

Round 24
[Feb 2]
Zanaco                  0-0 Forest Rangers          
[Feb 18]
Lusaka Dynamos          1-1 Power Dynamos           
Red Arrows              2-1 Prison Leopards         
[Feb 19]
Zesco United            2-1 Nkana                   
Kansanshi Dynamos       3-2 Kafue Celtic            
Nkwazi                  0-1 Buildcon                
Indeni                  1-2 Green Buffaloes         
Chambishi               0-1 Konkola Blades          
Kabwe Warriors          1-2 Green Eagles            

Round 25
[Feb 26]
Power Dynamos           1-0 Nkwazi                  
  [Tiki Chiluba 8]
Green Buffaloes         0-3 Zesco United            
  [John Chingandu 22, 59, Chanda Mukuka 74]
Green Eagles            1-0 Chambishi               
  [Emmanuel Mwaba 90]
Kafue Celtic            0-1 Lusaka Dynamos          
  [Ahmed Mumba 38]
Konkola Blades          2-1 Indeni                  
  [Willard Mwanza 24, Alexander Aboagye 87; Clement Mulenga 40]
Nkana                   0-0 Kansanshi Dynamos       
Prison Leopards         0-0 Kabwe Warriors          
[Feb 27]
Forest Rangers          1-2 Red Arrows              
  [Clifford Mulenga 31; Fred Tshimenga 34, Twiza Chaibela 79]
[Apr 27]
Buildcon                2-0 Zanaco                  
  [Lubinda Mundia 14, Christopher Chola 30]

Round 26
[Mar 5]
Nkwazi                  2-2 Lusaka Dynamos          
  [Wezzy Kumwenda 47, 50; Fanwell Mapulanga 28, Godfrey Binga 55]
Red Arrows              3-1 Buildcon                
  [Allasane Diarra 7, Ricky Banda 11, 34pen; Jonathan Manongo 31]
Chambishi               2-0 Prison Leopards         
  [Innocent Kashita 36, Chabala Kasanda 86]
Kabwe Warriors          1-1 Forest Rangers          
  [Lameck Silwaba 83; Quadri Kola 65]
Kansanshi Dynamos       1-0 Green Buffaloes         
  [Jesse Were 14]
Indeni                  0-0 Green Eagles            
Nkana                   2-0 Kafue Celtic            
  [Ronald Kampamba 8, Diamond Chikwekwe 89]
Zesco United            2-0 Konkola Blades          
  [Thabani Kamusoko 79, Enock Sakala 87]
[Mar 6]
Zanaco                  2-1 Power Dynamos           
  [Moses Phiri 23, Ackim Mumba 80; Kennedy Musonda 49]

Round 27
[Mar 16]
Lusaka Dynamos          0-0 Zanaco                  
[Mar 20]
Kafue Celtic            3-1 Nkwazi                  
  [Arthur Muleya 12, Brian Chilimina 50, Maxwell Mulutula 83; Thomas Zulu 41og]
Green Buffaloes         1-1 Nkana                   
  [Royd Alufonso 18; Jacob Ngulube 71]
[Mar 23]
Buildcon                1-1 Kabwe Warriors          
  [Christone Jere 19; Tresor Ndaya 46]
Prison Leopards         1-1 Indeni                  
  [Francis Zulu 62; Clement Mulenga 15]
[Mar 24]
Power Dynamos           0-0 Red Arrows              
Green Eagles            0-0 Zesco United            
Forest Rangers          2-0 Chambishi               
  [Quadri Kola 20pen, Clifford Mulenga 84]
[Mar 30]
Konkola Blades          0-2 Kansanshi Dynamos       
  [Davy Daka 6, Jesse Were 14]

Round 28
[Mar 19]
Kansanshi Dynamos       0-0 Green Eagles            
Red Arrows              1-0 Lusaka Dynamos          
  [Ricky Banda 22]
Kabwe Warriors          1-0 Power Dynamos           
  [Tresor Ndaya 75]
Indeni                  1-0 Forest Rangers          
  [Clement Mulenga 41]
Chambishi               2-1 Buildcon                
  [Innocent Kashita 7, Andy Boyele 59; Ronald Olaki 68]
[Mar 24]
Green Buffaloes         1-1 Kafue Celtic            
  [Harry Milanzi Jnr 40; Maxwell Mulutula 62]
[Mar 26]
Nkana                   1-0 Konkola Blades          
  [Diamond Chikwekwe 32]
[Mar 27]
Zanaco                  2-0 Nkwazi                  
  [Moses Phiri 45, 70]
[Mar 30]
Zesco United            1-1 Prison Leopards         
  [Pedro Miguel 90; Damiano Kola 46]

Round 29
[Apr 6]
Lusaka Dynamos          3-2 Kabwe Warriors          
  [Fanwell Mapulanga 8, Gidfrey Binga 54, Songa Chipyoka 75pen; Dominic Chanda 84,
   Lameck Silwaba 90]
Konkola Blades          0-0 Green Buffaloes         
Nkwazi                  2-3 Red Arrows              
  [Nelson Mwila 8, Christopher Zulu 86; Alassane Diarra 43, Ricky Banda 73,
   Tresor Tshibwabwa 90+3]
Buildcon                1-0 Indeni                  
  [Gift Lukwesa 20]
Power Dynamos           0-1 Chambishi               
  [Jacob Kaunda 90]
Green Eagles            0-0 Nkana                   
Prison Leopards         1-1 Kansanshi Dynamos       
  [Dumisani Mwanza 30; Davy Daka 77]
Forest Rangers          0-1 Zesco United            
  [Enock Sakala Jnr 57]
[Apr 13]
Kafue Celtic            0-1 Zanaco                  
  [Moses Phiri 13]

Round 30
[Apr 9]
Green Buffaloes         1-2 Green Eagles            
  [George Ngoma 90; Susu Mukabanga 42, Hosea Silwimba 59]
Red Arrows              1-1 Zanaco                  
  [James Chamanga 23; Moses Phiri 67]
Kabwe Warriors          2-0 Nkwazi                  
  [Cephas Mulombwa 25, 65]
Kansanshi Dynamos       1-2 Forest Rangers          
  [Bruce Musakanya 85pen; Eric Chomba 48, Laurent Muma 76]
Konkola Blades          3-0 Kafue Celtic            
  [Kabila Kunda, Paul Mumba, Owen Tembo]
Zesco United            2-1 Buildcon                
  [John Chingandu 30, Collins Sikombe 41; Gift Lukwesa 12]
Chambishi               2-1 Lusaka Dynamos          
  [Andy Boyeli 62, Mathews Simbeye 69; Emmanuel Sakala 80]
[Apr 10]
Indeni                  0-5 Power Dynamos           
  [Brian Mwila 2, 12, Kennedy Musonda 25, Tiki Chiluba 28, Frederick Mulambia 52]
Nkana                   0-2 Prison Leopards         
  [Kondwani Chiboni 3og, Damiano Kola 30]

Round 31
[Apr 16]
Nkwazi                  0-1 Chambishi               
  [Francis Kasaka 76]
Lusaka Dynamos          2-0 Indeni                  
  [Fanwell Mapulanga 39, Moussa Lemisa 55]
Green Eagles            2-0 Konkola Blades          
  [Emmanuel Mukosha 19, Amity Shamende 44]
Kafue Celtic            0-1 Red Arrows              
  [Ricky Banda 15]
Prison Leopards         2-0 Green Buffaloes         
  [Conlyde Luchanga 68, 73]
[Apr 17]
Buildcon                0-1 Kansanshi Dynamos       
  [Daniel  Chama 25]
Forest Rangers          1-1 Nkana                   
  [Clifford Mulenga 87; Patrick  Gondwe 40]
Power Dynamos           0-0 Zesco United            
Zanaco                  2-2 Kabwe Warriors          
  [Lassa Kiala 8, Kevin Owusu 67; Prince Mumba 47, Tresor Ndaya 90]

Round 32 [Apr 20]
Indeni                  0-2 Nkwazi                  
  [Elias Kazangarere 22, Christopher Zulu 63]
Nkana                   2-0 Buildcon                
  [David Obashi 13pen, Jacob Ngulube 89]
Chambishi               0-1 Zanaco                  
  [Isaac Shamujompa 63]
Green Buffaloes         2-5 Forest Rangers          
  [George Ngoma 75, 90; Moro Amenu 18, 70, Clifford Mulenga 35, 50, Bornwell Mwape 78]
Green Eagles            2-2 Kafue Celtic            
  [Goodwin Chipanama 42, Lineker Mwiikisa 81; Maxwell Mulutula 43, Albert Kangwanda 75]
Kabwe Warriors          1-1 Red Arrows              
  [Ocean Mushure 39; Alassane Diarra 31]
Kansanshi Dynamos       1-1 Power Dynamos           
  [Davy Daka 16; Brian Mwila 78]
Zesco United            1-0 Lusaka Dynamos          
  [Thabani Kamusoko 5]
Konkola Blades          1-2 Prison Leopards         
  [Maybin Kalengo 81; Damiano Kola 13, Landu Miete 90pen]

Round 33
[Apr 23]
Power Dynamos           1-0 Nkana                   
  [Derrick Mukombozi 52og]
[Apr 24]
Red Arrows              4-1 Chambishi               
  [Ricky Banda 39, Saddam Phiri 45, Fred Tshimenga 58, George Mendu 87; Francis Kasaka 51]
Prison Leopards         3-1 Green Eagles            
  [Conlyde Luchanga 5, Wilmore Hatembo 45, Damiano Kola 71; Hosea Silwimba 82]
Nkwazi                  0-0 Zesco United            
Forest Rangers          1-1 Konkola Blades          
  [Clifford Mulenga 61; Anthony Chiyuka 75]
Kafue Celtic            0-1 Kabwe Warriors          
  [Ocean Mushure 70pen]
Lusaka Dynamos          0-1 Kansanshi Dynamos       
  [Bruce Musakanya 70]
Buildcon                1-2 Green Buffaloes         
  [Christopher Chola 48; Martin Njobvu 44, 52]
Zanaco                  1-0 Indeni                  
  [Moses Phiri 12]

Round 34 [May 8]
Chambishi               2-2 Kabwe Warriors          
  [Andy Boyeli 55, 62; Akakulubelwa Mwachiyaba 2, Tresor Ndaya 66]
Green Buffaloes         1-3 Power Dynamos           
  [George Ngoma 55; Kennedy Musonda 23, Joshua Mutale 61, Luka Chamanga 90]
Green Eagles            0-0 Forest Rangers          
Indeni                  1-3 Red Arrows              
  [Emmanuel Kabole 27; Fred Tshimenga 7, Ricky Banda 48, George Mendu 60]
Kansanshi Dynamos       0-0 Nkwazi                  
Konkola Blades          2-2 Buildcon                
  [Maybin Kalengo 10, 65; Kingsley Hakwiya 15, Monday Bwalya 51]
Nkana                   2-1 Lusaka Dynamos          
  [Alex Ngonga 11, 84; Harry Kayula 75]
Prison Leopards         0-0 Kafue Celtic            
Zesco United            1-0 Zanaco                  
  [Adrian Chama 45]

Final Table:

 1.Red Arrows (Lusaka)                 34  20 10  4  52-28  70       Champions
 2.ZESCO United (Ndola)                34  18  9  7  39-22  63  [C]
 3.Green Eagles (Choma)                34  14 15  5  34-22  57
 4.Nkana (Kitwe)                       34  14 10 10  35-29  52
 5.Power Dynamos (Kitwe)               34  13 11 10  38-27  50
 6.Zanaco (Lusaka)                     34  11 16  7  31-28  49
 7.Kansanshi Dynamos                   34  12 12 10  26-27  48  [P]
 8.Kabwe Warriors                      34  12 10 12  34-30  46
 9.Prison Leopards (Kabwe)             34  11 13 10  33-30  46
10.Buildcon (Ndola)                    34  12 10 12  38-37  46
11.Forest Rangers (Ndola)              34   9 17  8  37-35  44
12.Green Buffaloes (Lusaka)            34  11 11 12  46-46  44
13.Nkwazi (Lusaka)                     34  10  8 16  25-31  38
14.Chambishi                           34  10  8 16  23-38  38  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Lusaka Dynamos                      34   6 13 15  27-38  31       Relegated
16.Kafue Celtic                        34   6 13 15  27-40  31  [P]  Relegated
17.Indeni (Ndola)                      34   7 10 17  20-46  31       Relegated
18.Konkola Blades                      34   6 12 16  27-38  30  [P]  Relegated


Cups

ABSA Cup 2022 | Charity Shield 2022 | Lusaka Provincial Cup 2022

ABSA Cup 2022

Quarterfinals
[Mar 12, Arthur Davies Stadium, Kitwe]
Lumwana Radiants        1-1 Nkana                   [4-5 pen]
   [Joseph Chanda 7; Oliver Lumbiya 57]
Zesco United            2-2 Green Eagles            [3-4 pen]
  [Enock Sakala 52, Clement Mwape 71; Amity Shamende 40, Liniker Mwiikisa 85]
[Mar 13, Arthur Davies Stadium, Kitwe]
NAPSA Stars             1-1 Green Buffaloes         [7-6 pen]
  [Simon Nkhata 30; Martin Njobvu 9]
Red Arrows              3-0 Nkwazi                  
  [Alassane Diarra, George Simbayambaya, George Mendu]

Semifinals
[Apr 2, Nkoloma Stadium, Lusaka]
Nkana                   0-0 NAPSA Stars             [2-4 pen]
[Apr 3, Nkoloma Stadium, Lusaka]
Green Eagles            0-2 Red Arrows              
  [Allasane Diarra 6, Edward Tembo 85]

Final [Apr 30, National Heroes Stadium, Lusaka]
NAPSA Stars             1-0 Red Arrows              
  [Chaniza Zulu 58]

Charity Shield 2022

Final [Aug 13, Nkoloma  Stadium, Lusaka]
Red Arrows              1-0 NAPSA Stars             
  [Joseph Phiri 31]

Lusaka Provincial Cup 2022

Quarterfinals
[Jun 18]
Pataaki                 drw National Assembly       [4-2 pen]

Semifinals [Jun 25]
Pataaki                  -  Chilanga Stars          
Riflemen                 -  Kalilo Celtic           


Division One

Final Table:

 1.Lumwana Radiants                    34  19 10  5  45-23  67  [R]  Promoted
 2.FC MUZA (Mazabuka)                  34  19  9  6  43-23  66       Promoted
 3.NAPSA Stars (Lusaka)                34  17 10  7  39-21  61  [R]  Promoted
 4.Nchanga Rangers (Chingola)          34  16 11  7  45-28  59       Promoted
--------------------------------------------------------------
 5.Mufulira Wanderers                  34  16  8 10  42-26  56
 6.Jumulo FC (Kitwe)                   34  14 10 10  35-26  52  [P]
 7.Kitwe United                        34  13 12  9  39-34  51  [R]
 8.Young Green Eagles (Kafue)          34  13 11 10  35-30  50  [R]
 9.City of Lusaka                      34  13  8 13  35-31  47
10.Gomes                               34  11 10 13  23-30  43
11.Trident (Kalumbila)                 34   9 15 10  36-35  42
12.Young Green Buffaloes               34   9 12 13  31-36  39  [P]
13.Zesco Malaiti Rangers               34   9 11 14  22-32  38
14.Luapula Green Eagles                34   9 11 14  21-35  38  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Police College                      34   8  8 18  23-38  32       Relegated
16.Kabwe Youth Academy                 34   7 10 17  22-45  31       Relegated
17.Livingstone Pirates                 34   6 12 16  29-42  30       Relegated
18.Quattro Kalumbila                   34   4 10 20  20-50  22  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 11]
Luapula Green Eagles    1-0 Mufulira Wanderers      
  [David Sichilima 68pen]
Livingstone Pirates     1-3 Nchanga Rangers         
  [Mwiya Mwiya 10; Elliot Kampukesa 13, Saile Masombole 41, Kunda Nkandu 78]
Trident                 2-1 Gomes                   
  [Josphat Zulu 27, Jonathan Tanganyika 60; Wilson Chishala 24]
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Police College          
[Sep 12]
Kabwe Youth Academy     0-0 Quattro Kalumbila       
MUZA                    1-0 Jumulo                  
  [Chipo Sondashi 54]
City of Lusaka          1-0 NAPSA Stars             
  [Saidi Mwale 3]
Young Green Buffaloes   1-0 Lumwana Radiants        
  [Joseph Mubita Yubya 90]
[Dec 15]
Kitwe United            2-0 Young Green Eagles      
  [Clive Yeta (2)]

Round 2
[Sep 18]
Nchanga Rangers         2-1 Trident                 
  [Rason Phiri 10, Emmanuel Chembe 60;Buima Kashitu 90]
Mufulira Wanderers      0-1 Young Green Buffaloes   
  [Allan Chirwa 6]
Gomes                   1-1 City of Lusaka          
  [Jonathan Tembo 55; Henry Chapotamo 70]
Young Green Eagles      1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Adamson Mulao 35]
NAPSA Stars             1-0 Kitwe United            
  [Daniel Adoko 51]
Lumwana Radiants        3-0 MUZA                    
  [Josphat Kasusu 20, 79; Benjamin Mukanda 30]
Jumulo                  1-0 Kabwe Youth Academy     
  [Alexander Aboagye 20]
[Sep 19]
Police College          1-2 Luapula Green Eagles    
  [Nestor Mwilabwe 20; Peter Chewe 75, 87]
[Nov 3]
Quattro Kalumbila       1-1 Livingstone Pirates     

Round 3 [Sep 22]
Zesco Malaiti Rangers   0-3 NAPSA Stars             
  [Eric Yema 35pen, Musonda Kapembwa 61, Austin Banda 82]
Livingstone Pirates     1-0 Jumulo                  
  [Poniso Liseli 22]
Trident                 2-1 City of Lusaka          
  [Jonathan Tanganyika 45, Dickson Chizooma 70; Angel Lubamba 30]
Nchanga Rangers         0-1 Quattro Kalumbila       
  [Kelvin Shamujompa 14]
MUZA                    1-0 Mufulira Wanderers      
  [Francis Mashingini]
Kitwe United            2-1 Gomes                   
  [Clive Yeta, Moses Lolozi; Nchimunya Chindima]
Luapula Green Eagles    1-1 Young Green Eagles      
  [Alfred Mafuleka 43; Greenwell Witika 55]
Young Green Buffaloes   0-1 Police College          
  [Nestor Mwilabwe]
Kabwe Youth Academy     1-2 Lumwana Radiants        
  [Edward Tafuna 59; Christopher Tiki 17, Joseph Chanda 51]

Round 4
[Sep 25]
Jumulo                  3-2 Nchanga Rangers         
  [Muleta Mubiana 16, 84pen, Francis Mwale 66; Christian Saile 28, 34]
Mufulira Wanderers      0-1 Kabwe Youth Academy     
  [Maonga Kabuku 51]
Gomes                   2-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Wilson Chisala 15, Gift Musango 60]
Police College          0-1 MUZA                    
  [Manda Muleya 48]
[Sep 26]
Quattro Kalumbila       1-1 Trident                 
  [Martin Maputa 69; Jonathan Tanganyika 30]
Young Green Eagles      0-1 Young Green Buffaloes   
City of Lusaka          0-3 Kitwe United            
  [Simon Bwalya 30, Clive Biyeta 47, Charles Katongo 60pen]
NAPSA Stars             5-2 Luapula Green Eagles    
  [Bornwell Silengo 13, Luka Banda 39, Keagan Zulu 46, Jimmy Mukeya 54,
   Enock Sabumukama 76; David Sichilima 22pen, Gift Zulu 45og]
Lumwana Radiants        awd Livingstone Pirates     [awarded 3-0, Livingstone forfeited]

Rouznd 5
[Sep 29]
Kabwe Youth Academy     2-1 Police College          
  [Edward Tafuna 50, Nason Munshya 61; Peter Mulombwe 90+3]
Zesco Malaiti Rangers   1-0 City of Lusaka          
  [Peter Musukuma 47]
Young Green Buffaloes   1-1 NAPSA Stars             
  [Emmanuel Sichula 47; Kapembwa Musonda 90]
Quattro Kalumbila       0-1 Jumulo                  
  [Alexander Aboagye 54]
Nchanga Rangers         1-1 Lumwana Radiants        
  [Brighton Kabumba 60; Josphat Kasusu 39]
MUZA                    0-1 Young Green Eagles      
  [Roy Sakwanda 59]
Livingstone Pirates     1-2 Mufulira Wanderers      
  [Charles Chewe 2; Maxwell Mabenga 30, George Kalunga 68]
[Sep 30]
Luapula Green Eagles    1-2 Gomes                   
[Oct 6]
Trident                 3-2 Kitwe United            
  [Pedro Miguel 35, 90pen, Dominic Musonda 86; Clive Biyeta 30, Charles Katongo 47]

Round 6
[Oct 2]
NAPSA Stars             1-1 MUZA                    
  [Simon Nkhata 35; Mandra Muleya 70]
Young Green Eagles      1-1 Kabwe Youth Academy     
  [Thomas Likafi 23; Ashed Mwale 70]
[Oct 3]
Jumulo                  1-1 Trident                 
  [Charles Kaluluma Banda 7; Fred Mwiche 85]
Kitwe United            1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Macha Siamasamu 33]
Lumwana Radiants        0-0 Quattro Kalumbila       
Police College          0-1 Livingstone Pirates     
  [Steve Mwanza 85]
City of Lusaka          5-1 Luapula Green Eagles    
Gomes                   2-1 Young Green Buffaloes   
  [Wilson Chisala 16, Gabriel Nkole 74; Kaunda Chileshe 52]
Mufulira Wanderers      1-1 Nchanga Rangers         
  [George Kalunga 11; Christian Saile 79pen]

Round 7
[Oct 16]
Luapula Green Eagles    0-1 Kitwe United            
  [Simon Bwalya]
Nchanga Rangers         1-1 Police College          
  [Jacob Banda; Samson Phiri]
Trident                 3-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Raphael Silwimba 57, Pedro Miguel 71, Chama Senkwe 84]
Jumulo                  0-0 Lumwana Radiants        
Kabwe Youth Academy     1-2 NAPSA Stars             
  [Edward Tafuna 60; Simon Nkhata 7, Luka Banda 72]
[Oct 17]
MUZA                    2-0 Gomes                   
  [Chipo Sondashi 3, Kelvin Mwanza 87]
Quattro Kalumbila       0-3 Mufulira Wanderers      
  [James Chibwe 45, Manix Nengelwa 68, George Kalunga 72]
Livingstone Pirates     2-2 Young Green Eagles      
  [Chibesa Changwa 31, Mike Nyangu 55; Liable Chijiba 12pen, Daniel Musonda 82]
Young Green Buffaloes   1-1 City of Lusaka          

Round 8
[Oct 23]
Gomes                   0-1 Kabwe Youth Academy     
Kitwe United            0-0 Young Green Buffaloes   
Mufulira Wanderers      0-0 Jumulo                  
NAPSA Stars             1-0 Livingstone Pirates     
  [Kapembwa Musonda 19pen]
Young Green Eagles      0-0 Nchanga Rangers         
Zesco Malaiti Rangers   0-1 Luapula Green Eagles    
  [Jack Mbewe 54]
Police College          2-1 Quattro Kalumbila       
  [Peter Daka 10, 42; Chishala Musonda 88]
[Oct 24]
Lumwana Radiants        0-4 Trident                 
  [Pedro Miguel 27, 43, 65, 72]
City of Lusaka          2-1 MUZA                    
  [Emmanuel Kalala 10, Chitoshi Mukuma 48; Bobo Angwenga 41]

Round 9
[Oct 30]
Young Green Buffaloes   1-1 Zesco Malaiti Rangers   
  [Lucky Bwalya 79; Kondwani Chungu 58]
MUZA                    1-1 Kitwe United            
  [Mandra Muleya 48; Simon Bwalya 90]
Trident                 1-1 Luapula Green Eagles    
  [Kelvin Ngoma 56; Peter Chewe 31]
Nchanga Rangers         1-0 NAPSA Stars             
  [Christian Saile 57]
Livingstone Pirates     1-1 Gomes                   
  [Chipesa Changwe 29; Jonathan Tembo 19]
Quattro Kalumbila       3-0 Young Green Eagles      
[Oct 31]
Lumwana Radiants        3-1 Mufulira Wanderers      
Kabwe Youth Academy     0-2 City of Lusaka          
Jumulo                  1-1 Police College          

Round 10
[Nov 6]
Mufulira Wanderers      1-1 Trident                 
  [Maxwell Mabenga 53; Pedro Miguel 60]
Luapula Green Eagles    1-1 Young Green Buffaloes   
  [Michael Mubemba 53; Michael Musonda 43]
Police College          0-0 Lumwana Radiants        
Zesco Malaiti Rangers   3-0 MUZA                    
  [Thomas Mubita 30, Peter Musukuma 63, Emmanuel Mukuka 86]
NAPSA Stars             1-0 Quattro Kalumbila       
  [Thomas Banda 1]
Kitwe United            2-2 Kabwe Youth Academy     
Young Green Eagles      1-0 Jumulo                  
[Nov 7]
Gomes                   0-0 Nchanga Rangers         
City of Lusaka          1-0 Livingstone Pirates     
  [Francis Banda 37]

Round 11 [Nov 14]
Trident                 1-1 Young Green Buffaloes   
Mufulira Wanderers      2-0 Police College          
MUZA                    2-0 Luapula Green Eagles    
Lumwana Radiants        2-1 Young Green Eagles      
Kabwe Youth Academy     0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Jumulo                  1-2 NAPSA Stars             
  [Muleta Mubiana 57pen; Austin Banda 63, Luka Banda 85]
Livingstone Pirates     1-2 Kitwe United            
Quattro Kalumbila       1-1 Gomes                   
Nchanga Rangers         0-0 City of Lusaka          

Round 12
[Nov 20]
Gomes                   1-1 Jumulo                  
  [Wilson Chisala 45pen; Kunda Bupe 83]
Luapula Green Eagles    0-0 Kabwe Youth Academy     
NAPSA Stars             1-0 Lumwana Radiants        
  [Kapembwa Musonda 40]
Police College          2-2 Trident                 
  [Peter Mulombwe 36, 57; Pedro Miguel 14pen, Jackson Silwimba 85]
Young Green Buffaloes   0-2 MUZA                    
  [Bobo Angwenga 13, Gift Simanansa 42]
Young Green Eagles      1-0 Mufulira Wanderers      
Zesco Malaiti Rangers   1-1 Livingstone Pirates     
  [Lasmond Phiri 57; Evans Silokomela 13]
[Nov 21]
Kitwe United            1-1 Nchanga Rangers         
City of Lusaka          0-1 Quattro Kalumbila       

Round 13
[Nov 27]
Nchanga Rangers         3-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Brighton Kabumba 7, 15, Christian Saile 79]
Lumwana Radiants        1-0 Gomes                   
  [Edward Chimfwembe 56]
Police College          1-0 Young Green Eagles      
  [Joseph Sikanyika 76]
Livingstone Pirates     3-0 Luapula Green Eagles    
  [Mike Nyangu 32, 55, Castro Siakotela 77]
Jumulo                  1-0 City of Lusaka          
  [Tito Ndoli 46]
Trident                 0-0 MUZA                    
[Nov 28]
Quattro Kalumbila       2-2 Kitwe United            
Kabwe Youth Academy     0-2 Young Green Buffaloes   
Mufulira Wanderers      0-0 NAPSA Stars             

Round 14
[Dec 4]
Kitwe United            0-2 Jumulo                  
  [Alexander Aboagye 21, John Chilangwa 40]
Young Green Eagles      1-1 Trident                 
  [Bright Mwila 25; Pedro Miguel 49]
Zesco Malaiti Rangers   1-0 Quattro Kalumbila       
  [Stephen Phiri 58]
Luapula Green Eagles    1-0 Nchanga Rangers         
Young Green Buffaloes   3-1 Livingstone Pirates     
  [Timothy Sekeleti 13, Jasper Masialeti 16, 58; Evans Silokomela 49]
MUZA                    3-0 Kabwe Youth Academy     
  [Gift Sinamansa 41, Kelvin Mwanza 65, Kondwani Mhango 76]
Gomes                   0-0 Mufulira Wanderers      
NAPSA Stars             1-0 Police College          
  [Luka Banda 45]
[Dec 5]
City of Lusaka          1-2 Lumwana Radiants        

Round 15
[Dec 8]
Young Green Eagles      1-1 NAPSA Stars             
  [Eric Mwala 90+6; Simon Nkhata 13]
Jumulo                  1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Tito Ndoli 14]
Trident                 0-0 Kabwe Youth Academy     
Nchanga Rangers         1-0 Young Green Buffaloes   
  [Christian Saile 45]
Livingstone Pirates     1-1 MUZA                    
  [Evans Silokomela 12; Mandra Muleya 53pen]
Mufulira Wanderers      1-1 City of Lusaka          
  [Joseph Mumbi 31; Felix Banda 47]
Police College          0-0 Gomes                   
Quattro Kalumbila       0-1 Luapula Green Eagles    
  [Alfred Mafleka 55]
[Dec 23]
Lumwana Radiants        3-2 Kitwe United            
  [Pheuzzy Chibandika 30, Josphat Kasusu 45, 74; Misi Katende 32og, Holly Songwe 35]

Round 16
[Dec 11]
Zesco Malaiti Rangers   0-1 Lumwana Radiants        
  [Josphat Kasusu 80]
Kabwe Youth Academy     2-2 Livingstone Pirates     
  [Thomas Likafi 52pen, Edward Tafuna 7; Mwiya Mwiya 19, Steven Mwanza 23]
Gomes                   0-1 Young Green Eagles      
Kitwe United            2-1 Mufulira Wanderers      
Young Green Buffaloes   1-2 Quattro Kalumbila       
  [Lucky Bwalya 65; Kelvin Shamujompa 23, Obrey Mukuka 70]
Luapula Green Eagles    0-1 Jumulo                  
  [Zebron Njovu 44]
NAPSA Stars             1-1 Trident                 
  [Doisy Soko 59; Kelvin Ngoma 13]
[Dec 12]
City of Lusaka          3-1 Police College          
  [Emmanuel Kalala (2), Chisenga Lufwembe; Peter Daka]
MUZA                    4-1 Nchanga Rangers         
  [Andrew Phiri 9, 24, 43, Kelvin Mwanza 47; Wesley Sichande 90]

Round 17 [Dec 18]
Mufulira Wanderers      1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Benard Mapili 5]
Quattro Kalumbila       1-1 MUZA                    
  [Chisala Musonda; Andrew Phiri]
Lumwana Radiants        1-0 Luapula Green Eagles    
  [Kapembwa Musonda 74]
Jumulo                  2-0 Young Green Buffaloes   
  [Zebron Njovu 33, Tito Ndoli 48]
Police College          0-2 Kitwe United            
  [Clive Biyeta, Charles Katongo]
Young Green Eagles      2-1 City of Lusaka          
  [Fichite Kingsley, Joseph Mwindilila; Francis Banda]
Trident                 2-2 Livingstone Pirates     
  [Jackson Silwimba 30, Walaza Tembo 69; Happy Nsofwa 41, Mwiya Mwiya 74]
Nchanga Rangers         3-0 Kabwe Youth Academy     
NAPSA Stars             0-1 Gomes                   
  [Wilson Chisala 68]

Halfway Table:

 1.Lumwana Radiants                    17  10  4  3  22-13  34  [R]
 2.NAPSA Stars (Lusaka)                17   9  5  3  21-11  32  [R]
 3.Kitwe United                        17   8  5  4  25-18  29  [R]
 4.FC MUZA (Mazabuka)                  17   8  5  4  21-14  29
--------------------------------------------------------------
 5.Jumulo FC (Kitwe)                   17   8  5  4  16-10  29  [P]
 6.Trident (Kalumbila)                 17   5 11  1  26-17  26
 7.Nchanga Rangers (Chingola)          17   6  7  4  20-15  25
 8.Young Green Eagles (Kafue)          17   6  6  5  14-16  24  [R]
 9.City of Lusaka                      17   6  4  7  20-18  22
10.Young Green Buffaloes               17   5  6  6  15-16  21  [P]
11.Quattro Kalumbila                   17   4  7  6  14-16  19  [P]
12.Gomes                               17   4  7  6  13-15  19
13.Luapula Green Eagles                17   5  4  8  13-24  19  [P]
14.Mufulira Wanderers                  17   4  6  7  13-14  18
--------------------------------------------------------------
15.Livingstone Pirates                 17   3  7  7  19-25  16
16.Kabwe Youth Academy                 17   3  7  7  11-21  16
17.Police College                      17   3  6  8  11-19  15
18.Zesco Malaiti Rangers               17   3  4 10   7-19  13

Round 18
[Jan 8]
NAPSA Stars             1-0 City of Lusaka          
Quattro Kalumbila       1-1 Kabwe Youth Academy     
Nchanga Rangers         0-0 Livingstone Pirates     
Gomes                   1-0 Trident                 
Lumwana Radiants        2-2 Young Green Buffaloes   
Mufulira Wanderers      2-0 Luapula Green Eagles    
Young Green Eagles      awd Kitwe United            [awarded 3-0, Kitwe United dns]
[Jan 9]
Jumulo                  0-1 MUZA                    
Police College          0-1 Zesco Malaiti Rangers   

Round 19
[Jan 15]
Zesco Malaiti Rangers   1-2 Young Green Eagles      
Kitwe United            0-1 NAPSA Stars             
  [Keegan Zulu 12]
Young Green Buffaloes   1-1 Mufulira Wanderers      
Luapula Green Eagles    0-0 Police College          
Trident                 1-1 Nchanga Rangers         
City of Lusaka          0-0 Gomes                   
[Jan 16]
Kabwe Youth Academy     1-0 Jumulo                  
  [Progress Malama 14]
MUZA                    1-1 Lumwana Radiants        
  [Chipo Sondashi 51; Josphat Kasusu 8]
[Feb 26]
Livingstone Pirates     1-0 Quattro Kalumbila       
  [Mike Nyangu 3]

Round 20
[Jan 22]
Quattro Kalumbila       0-3 Nchanga Rangers         
Gomes                   1-0 Kitwe United            
  [Isaac Mazalu]
Jumulo                  1-1 Livingstone Pirates     
  [Cephas Kaluluma 71; Evans Silokomela 21]
Young Green Eagles      1-0 Luapula Green Eagles    
  [Kingsley Fichete 69]
Mufulira Wanderers      2-0 MUZA                    
  [Mannix Nangelwa, Changala Simutenda]
Police College          0-1 Young Green Buffaloes   
[Jan 23]
NAPSA Stars             0-0 Zesco Malaiti Rangers   
City of Lusaka          2-1 Trident                 
  [Tinklar Sinkala 2, Emmanuel Kalala 57; Samuel Chiteta 70]
Lumwana Radiants        awd Kabwe Youth Academy     [awarded 3-0, Kabwe Youth dns]

Round 21
[Jan 29]
Young Green Buffaloes   2-2 Young Green Eagles      
  [Abeauty Simazuwo 70, Allan Chirwa 85; Eric Mwala 18, Manya Maxwell 21]
MUZA                    4-0 Police College          
  [Mandra Muleya 14, Andrew Phiri 36’elvin Mwanza 42, 70]
Trident                 1-0 Quattro Kalumbila       
  [Steven Nyirenda 38]
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Gomes                   
Livingstone Pirates     0-0 Lumwana Radiants        
Kitwe United            0-0 City of Lusaka          
Luapula Green Eagles    0-0 NAPSA Stars             
[Jan 30]
Kabwe Youth Academy     0-1 Mufulira Wanderers      
  [Collins Makungu 80]
Nchanga Rangers         1-1 Jumulo                  
  [Patrick Faharani 63; Kabongo Kabongo 58]

Round 22
[Feb 5]
Mufulira Wanderers      2-0 Livingstone Pirates     
  [Joseph Mumbi 21, Patson Kwataine 86]
Young Green Eagles      1-2 MUZA                    
  [Ben Chengo 70; Andrew Phiri 42pen, 56]
Lumwana Radiants        2-0 Nchanga Rangers         
  [Josphat Kasusu 89, Richard Zulu 90+2]
Kitwe United            1-0 Trident                 
Gomes                   1-0 Luapula Green Eagles    
  [Jordan Mumba 17]
NAPSA Stars             1-2 Young Green Buffaloes   
  [Doisy Soko 37; Robert Magadani 21, Aubrey Chella 83]
[Feb 6]
Police College          0-2 Kabwe Youth Academy     
  [Thomas Likafi 48, 76]
Jumulo                  3-0 Quattro Kalumbila       
  [Prince Lupando 20og, Dickson Mwanza 35, 47]
City of Lusaka          1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Emmanuel Kalala 20]

Round 23
[Feb 12]
Luapula Green Eagles    1-0 City of Lusaka          
  [Paul Malama]
Livingstone Pirates     0-1 Police College          
  [Nkula Musuba 83]
Nchanga Rangers         3-1 Mufulira Wanderers      
  [Angel Lumbumba 18, 20, Djunes Kanda 43; Collins Makungu 83]
Trident                 1-0 Jumulo                  
  [Robert Musesha 5]
Zesco Malaiti Rangers   3-1 Kitwe United            
  [Dryson Phiri 30, Mwape Kapembwa 49' Peter Musukuma 63pen; Rodgers Mukenge 80]
Young Green Buffaloes   0-1 Gomes                   
  [Dalitso Mbewe 64]
MUZA                    1-0 NAPSA Stars             
  [Chipo Sondashi 48]
[Feb 13]
Kabwe Youth Academy     0-2 Young Green Eagles      
  [Mangani Phiri 25, Bright Mwila 88]
Quattro Kalumbila       0-1 Lumwana Radiants        
  [Mubiana Muleta 89]

Round 24
[Feb 19]
Mufulira Wanderers      4-1 Quattro Kalumbila       
Zesco Malaiti Rangers   3-1 Trident                 
Lumwana Radiants        3-1 Jumulo                  
Gomes                   0-2 MUZA                    
NAPSA Stars             4-1 Kabwe Youth Academy     
Young Green Eagles      3-0 Livingstone Pirates     
[Feb 20]
City of Lusaka          1-0 Young Green Buffaloes   
Kitwe United            0-0 Luapula Green Eagles    
Police College          1-2 Nchanga Rangers         

Round 25
[Feb 26]
MUZA                    2-1 City of Lusaka          
  [Mandra Muleya 22pen, Rickson Ng'ambi 80; Emmanuel Kalala 45]
Kabwe Youth Academy     1-0 Gomes                   
  [Selassie Bakai 8]
Luapula Green Eagles    1-1 Zesco Malaiti Rangers   
  [Davies Musonda 35pen; Peter Musukuma 90pen]
Young Green Buffaloes   2-1 Kitwe United            
Trident                 0-0 Lumwana Radiants        
[Feb 27]
Jumulo                  0-1 Mufulira Wanderers      
  [Timothy Mukuka 70]
Nchanga Rangers         3-0 Young Green Eagles      
  [Christian Saile 61, 90, Angel Lubamba 64]
[Mar 2]
Livingstone Pirates     1-2 NAPSA Stars             
  [Changwe Chibesa 90+3pen; Daniel Adoko 6, Keegan Zulu 80]
[Apr 27]
Quattro Kalumbila       1-3 Police College          
  [Zombela Mukuma; Eddie Kiyombo, Nesto Mwilambwe (2)]

Round 26
[Mar 5]
Kitwe United            0-0 MUZA                    
Zesco Malaiti Rangers   1-0 Young Green Buffaloes   
  [Kondwani Chungu 27]
NAPSA Stars             2-3 Nchanga Rangers         
  [Simon Nkhata 31, Keagan Zulu 37; Christian Saile 41, 90+1, Joshua Banda 60]
Police College          1-2 Jumulo                  
  [Austin Phiri 58; Mike Musukuma 17, Joshua Mwale 90]
Young Green Eagles      5-1 Quattro Kalumbila       
  [Joseph Mundia 2, Gift Mwansa 6, 42, Mangani Phiri 60, Kingsley Fichite 90;
   Mhango Wansanga 22]
[Mar 6]
Mufulira Wanderers      2-1 Lumwana Radiants        
  [Manix Nengelwa 10, Emmanuel Mukuka 40; Joseph Chanda 85]
Luapula Green Eagles    1-0 Trident                 
  [Davies Musonda 25pen]
City of Lusaka          1-0 Kabwe Youth Academy     
  [Charles Katongo 95]
Gomes                   1-0 Livingstone Pirates     
  [Paul Katayi 88]

Round 27
[Mar 9]
MUZA                    0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Jumulo                  2-0 Young Green Eagles      
  [John Chilangwa 56, Charles Nyimbili 78]
Livingstone Pirates     1-1 City of Lusaka          
  [Louis Chitangwa 36; Titus Chabuka 57]
[Mar 10]
Trident                 0-2 Mufulira Wanderers      
  [Manix Nengelwa 43',  Francis Simunyika]
Nchanga Rangers         1-0 Gomes                   
  [Angel Lubamba 8]
Kabwe Youth Academy     2-2 Kitwe United            
Young Green Buffaloes   1-1 Luapula Green Eagles    
  [?; Davies Musonda 20]
[Mar 23]
Quattro Kalumbila       0-2 NAPSA Stars             
  [Bornwell Silengo 29, Daniel Adoko 83]
[Mar 24]
Lumwana Radiants        1-0 Police College          
  [Muleta Mubiana 66]

Round 28
[Mar 19]
City of Lusaka          1-0 Nchanga Rangers         
  [Anos Tembo 79]
Police College          2-0 Mufulira Wanderers      
  [Nesto Mwilambwe 28, Kiyombo Muyumba 90]
Luapula Green Eagles    0-1 MUZA                    
  [Bobo Angwenga 82]
Zesco Malaiti Rangers   1-0 Kabwe Youth Academy     
  [Dryson Phiri 1]
NAPSA Stars             0-0 Jumulo                  
Gomes                   abd Quattro Kalumbila       [abandoned at 0-0 in 70']
[Mar 20]
Young Green Eagles      0-0 Lumwana Radiants        
Gomes                   1-0 Quattro Kalumbila       [remaining 20']
Kitwe United            1-0 Livingstone Pirates     
Young Green Buffaloes   1-2 Trident                 

Round 29
[Mar 26]
MUZA                    1-1 Young Green Buffaloes   
  [Mandra Muleya 28; Jairos Tembo 50]
Mufulira Wanderers      1-0 Young Green Eagles      
  [Joseph Mumbi 79]
Livingstone Pirates     0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Nchanga Rangers         0-0 Kitwe United            
Kabwe Youth Academy     0-0 Luapula Green Eagles    
[Mar 27]
Trident                 0-0 Police College          
Lumwana Radiants        1-0 NAPSA Stars             
  [Kapambwa Musonda 40pen]
Jumulo                  0-1 Gomes                   
  [John Manda 70]
Quattro Kalumbila       0-2 City of Lusaka          
  [Anos Tembo 3, Clement Simonde 90+2]

Round 30
[Apr 6]
City of Lusaka          2-3 Jumulo                  
  [Anos Tembo 30, Tinkler Sinkala 41; Francis Mwale 34, Charles Kaluluma 76, John Mutale 90]
MUZA                    1-0 Trident                 
  [Andrew Phiri 87]
Gomes                   1-2 Lumwana Radiants        
  [Dalitso Mbewe 45; Richard Zulu 31, Joseph Chanda 60]
Young Green Buffaloes   1-0 Kabwe Youth Academy     
  [Paul Mtonga 85]
Young Green Eagles      0-1 Police College          
  [John Nestor Mwilambwe 14]
Zesco Malaiti Rangers   2-0 Nchanga Rangers         
  [Dryson Phiri 34, Mathias Lungu 79]
[Apr 7]
Luapula Green Eagles    1-0 Livingstone Pirates     
  [Emmanuel Ng’omba]
Kitwe United            1-0 Quattro Kalumbila       
  [Chileshe Musonda]
NAPSA Stars             1-0 Mufulira Wanderers      
  [Thomas Banda 19]

Round 31
[Apr 9]
Lumwana Radiants        1-0 City of Lusaka          
  [Joseph Chanda 37]
Jumulo                  2-2 Kitwe United            
  [Mike Musukuma 30, John Chilangwa 51; Oliver Musonda 40, Rodgers Mukenge 88]
Trident                 1-1 Young Green Eagles      
  [Mwalimu Mulwanda 20; Lottie Mwale 82]
Kabwe Youth Academy     1-2 MUZA                    
  [Selassie Bakai 30; Chipo Sondoshi 26, Bobo Angwenga 47]
[Apr 10]
Mufulira Wanderers      4-0 Gomes                   
  [Bwembya Kakungu 16, Changala Simutenda 20, Evans Musonda 27, Joseph Mumbi 82]
Police College          0-1 NAPSA Stars             
  [Kennan Phiri 22]
Nchanga Rangers         1-0 Luapula Green Eagles    
  [Christain Saile]
Livingstone Pirates     1-0 Young Green Buffaloes   
  [Vincent Mboyonga 60]
Quattro Kalumbila       1-1 Zesco Malaiti Rangers   
  [Zombela Mukuma 18pen; Mike Sibande 49]

Round 32
[Apr 16]
NAPSA Stars             0-0 Young Green Eagles      
[Apr 17]
Luapula Green Eagles    2-0 Quattro Kalumbila       
  [Michael Mubemba 46, Paul Malama 64]
Kabwe Youth Academy     1-0 Trident                 
  [Ayoub Banda 63]
Young Green Buffaloes   1-3 Nchanga Rangers         
  [Chibesa Kaunda 25; Angel Lubamba 13, Christian Saile 48, 58]
City of Lusaka          2-3 Mufulira Wanderers      
  [Clement Shimonda 11, Happy Nsofwa 74; Joseph Mumbi 42, Manix Nengelwa 57pen, Owen Mwamba 60]
Zesco Malaiti Rangers   1-1 Jumulo                  
  [John Chilangwa; Thomas Mubita 5]
MUZA                    2-1 Livingstone Pirates     
  [Andrew Phiri 13, 90pen; Poniso Liseli 7]
Gomes                   1-3 Police College          
  [Jonathan Tembo; Austin Chichi Jr, Nesto Mwilambwe (2)]
Kitwe United            2-1 Lumwana Radiants        
  [?, Joseph Chanda 37; Clive Biyeta 39]

Round 33 [Apr 23]
Mufulira Wanderers      1-1 Kitwe United            
  [Manix Nengelwa 35; Holy Songwe 44]
Nchanga Rangers         1-0 MUZA                    
  [Angle Lubamba]
Quattro Kalumbila       1-1 Young Green Buffaloes   
Jumulo                  2-0 Luapula Green Eagles    
  [Mike Musukuma 7, Dickson Mwanza 46]
Lumwana Radiants        3-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Joseph Chanda 23, Phezzy Chibandika 53, Abraham  Kanyangala 76]
Police College          0-1 City of Lusaka          
  [Happy Nsofwa 27]
Trident                 0-2 NAPSA Stars             
  [Bornwell Silengo 6, Daniel Adoko 16]
Young Green Eagles      1-0 Gomes                   
  [Ben Chengo 20]
Livingstone Pirates     awd Kabwe Youth Academy     [awarded 3-0, Kabwe Youth dns]

Round 34 [May 7]
Kabwe Youth Academy     1-3 Nchanga Rangers         
  [Chengo Mumbi 63; Christian Saile 9, 51, Angel Lubamba 30]
Zesco Malaiti Rangers   0-2 Mufulira Wanderers      
  [Joseph Mumbi 42, 44]
MUZA                    2-0 Quattro Kalumbila       
  [Andrew Phiri 29, 76]
Luapula Green Eagles    1-1 Lumwana Radiants        
Kitwe United            2-0 Police College          
  [Rogers Mukenge, Clive Biyeta]
City of Lusaka          0-0 Young Green Eagles      
Young Green Buffaloes   0-1 Jumulo                  
  [Bupe Kunda 56]
Livingstone Pirates     1-2 Trident                 
  [Mike Nyangu 9; Jonathan Tanganyika 76, 92]
Gomes                   1-1 NAPSA Stars             
  [Dalitso Mbewe 31; Daniel Adoko 54]

Final Table:

 1.Lumwana Radiants                    34  19 10  5  45-23  67  [R]  Promoted
 2.FC MUZA (Mazabuka)                  34  19  9  6  43-23  66       Promoted
 3.NAPSA Stars (Lusaka)                34  17 10  7  39-21  61  [R]  Promoted
 4.Nchanga Rangers (Chingola)          34  16 11  7  45-28  59       Promoted
--------------------------------------------------------------
 5.Mufulira Wanderers                  34  16  8 10  42-26  56
 6.Jumulo FC (Kitwe)                   34  14 10 10  35-26  52  [P]
 7.Kitwe United                        34  13 12  9  39-34  51  [R]
 8.Young Green Eagles (Kafue)          34  13 11 10  35-30  50  [R]
 9.City of Lusaka                      34  13  8 13  35-31  47
10.Gomes                               34  11 10 13  23-30  43
11.Trident (Kalumbila)                 34   9 15 10  36-35  42
12.Young Green Buffaloes               34   9 12 13  31-36  39  [P]
13.Zesco Malaiti Rangers               34   9 11 14  22-32  38
14.Luapula Green Eagles                34   9 11 14  21-35  38  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Police College                      34   8  8 18  23-38  32       Relegated
16.Kabwe Youth Academy                 34   7 10 17  22-45  31       Relegated
17.Livingstone Pirates                 34   6 12 16  29-42  30       Relegated
18.Quattro Kalumbila                   34   4 10 20  20-50  22  [P]  Relegated


Division One Promotion Playoff 2022

Venues: Crested Crane and Margaret Mwanakatwe Grounds, Lusaka

Participating Teams
Copperbelt:     Mutondo Stars FC (Kitwe)
Luapula:        Mansa Wanderers            [replaced ZESCO Luapula FC]
Lusaka:         Riflemen FC 
North-Western:  Solwezi United             [replaced ZESCO Solwezi FC]
Western:        Luena Buffaloes FC         [replaced ZESCO Shockers FC]
Northern:       Mpulungu Harbour FC
Eastern:        Katete Rangers FC
Muchinga:       Real Nakonde FC
Southern:       Blue Arrows FC 
Central:        Aguila Stars FC  

NB: the three Zesco clubs withdrew after Zesco United discontinued feeder club project

Group A
[Jun 9]
Riflemen                3-1 Mpulungu Harbour        
Luena Buffaloes         3-2 Katete United           
[Jun 10]
Katete United           3-1 Solwezi United          
  [James Phiri (3); N.N.]
Riflemen                2-1 Luena Buffaloes         
[Jun 11]
Solwezi United          2-2 Mpulungu Harbour        
Katete United           1-2 Riflemen                
  [Christon Zimbah; own goal, Godfrey Chanda 69]
[Jun 12]
Riflemen                1-1 Solwezi United          
Luena Buffaloes         0-1 Mpulungu Harbour        
[Jun 13]
Solwezi United          0-1 Luena Buffaloes         
  [Kenneth Mwale 63]
Mpulungu Harbour        2-0 Katete United           
  [Joseph Chandwila 5, Moses Sinkamba 35]

Final Table:

 1.Riflemen                             4   3  1  0   8- 4  10  Promoted
 2.Mpulungu Harbour                     4   2  1  1   6- 5   7  Promoted
--------------------------------------------------------------
 3.Luena Buffaloes                      4   2  0  2   5- 5   6
 4.Katete United                        4   1  0  3   6- 8   3
 5.Solwezi United                       4   0  2  2   4- 7   2

Group B
[Jun 9]
Mutondo Stars           6-0 Mansa Wanderers         
  [Chisha Kampamba 2, Lucky Sikanyika 14, 36, Robert Zulu 60,
   Nyendwa Nyendwa 85, Titus Chansa 90]
Aguila Stars            2-0 Real Nakonde            
  [Keke Sipuka 48pen, 82]
[Jun 10]
Real Nakonde            3-1 Blue Arrows             
Aguila Stars            0-2 Mutondo Stars           
  [Christopher Bwalya 77, Osmond Chita 82]
[Jun 11]
Blue Arrows             2-1 Mansa Wanderers         
Real Nakonde            0-1 Mutondo Stars           
  [Osmond Chita 90+2]
[Jun 12]
Aguila Stars            5-0 Mansa Wanderers         
Mutondo Stars           1-0 Blue Arrows             
[Jun 13]
Blue Arrows             2-2 Aguila Stars            
  [Joseph Phiri 25, Gift Kayombo 42; Thomas Mwambazi 3, Keke Sipuka 12]
Mansa Wanderers         0-9 Real Nakonde            

Final Table:

 1.Mutondo Stars                        4   4  0  0  10- 0  12  Promoted
 2.Aguila Stars                         4   2  1  1   9- 4   7  Promoted
--------------------------------------------------------------
 3.Real Nakonde                         4   2  0  2  12- 4   6
 4.Blue Arrows                          4   1  1  2   6- 8   4
 5.Mansa Wanderers                      4   0  0  4   1-22   0


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana
Last updated: 16 Aug 2022

(C) Copyright Kalumiana Kalumiana and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.