Zambia 2022/23


Super League
Division One

Super League

Table:

 1.Prison Leopards (Kabwe)              6   3  3  0   8- 4  12
 2.Red Arrows (Lusaka)                  6   3  2  1   7- 3  11  [C]
 3.Power Dynamos (Kitwe)                6   3  2  1   5- 2  11
 4.Nchanga Rangers (Chingola)           6   3  2  1   5- 4  11  [P]
 5.Green Buffaloes (Lusaka)             6   2  4  0   6- 3  10
 6.Forest Rangers (Ndola)               6   2  4  0   3- 1  10
 7.ZESCO United (Ndola)                 6   2  3  1   4- 3   9
 8.NAPSA Stars (Lusaka)                 6   2  2  2   5- 3   8  [P]
 9.Lumwana Radiants                     6   2  2  2   6- 6   8  [P]
10.FC MUZA (Mazabuka)                   6   2  2  2   6- 7   8  [P]
11.Kansanshi Dynamos                    6   2  2  2   3- 5   8
12.Kabwe Warriors                       6   1  4  1   2- 2   7
13.Zanaco (Lusaka)                      6   2  1  3   5- 6   7
14.Green Eagles (Choma)                 6   2  1  3   4- 7   7
--------------------------------------------------------------
15.Nkwazi (Lusaka)                      6   1  2  3   5- 4   5
16.Nkana (Kitwe)                        6   1  2  3   6- 7   5
17.Chambishi                            6   1  1  4   4- 8   4
18.Buildcon (Ndola)                     6   0  1  5   4-13   1

Round 1
[Aug 20]
MUZA                    1-1 Green Buffaloes         
  [Andrew Phiri 9; Golden Mashata 81]
Lumwana Radiants        3-1 Green Eagles            
  [Benjamin Mukanda 69, Abraham Kanyanga 71, Kapambwe Musonda 74; Hosea Silwimba 37]
Chambishi               0-1 Zanaco                  
  [Abraham Siankombo 62]
Prison Leopards         1-1 Zesco United            
  [Damiano Kola 60; Alfred Leku 16]
Forest Rangers          0-0 Kansanshi Dynamos       
Nkwazi                  0-1 Power Dynamos           
  [Jacob Kaunda 90]
Red Arrows              0-0 NAPSA Stars             
[Aug 21]
Nchanga Rangers         1-0 Buildcon                
  [Logic Chingandu 36]
Nkana                   0-0 Kabwe Warriors          

Round 2
[Aug 27]
Buildcon                1-3 Nkana                   
  [Davis Bwalya 66; Patrick Gondwe 3, Alex Ngonga 26, 84pen]
Zesco United            0-1 Red Arrows              
  [Saddam Yusuf 39]
Green Buffaloes         2-0 Chambishi               
  [John Kosamu 56, Jack Chirwa 63]
Green Eagles            1-0 MUZA                    
  [Amity Shamende 87]
Kabwe Warriors          0-1 Forest Rangers          
  [Chitoshi Chinga 60]
Kansanshi Dynamos       0-2 Prison Leopards         
  [Lubinda Mundia 63, Landu Miete 84]
NAPSA Stars             0-0 Nkwazi                  
Zanaco                  1-2 Nchanga Rangers         
  [Tshite Mweshi 31; Logic Chingandu 62, Pedro Miguel 90]
[Aug 28]
Power Dynamos           3-1 Lumwana Radiants        
  [Kennedy Musonda 37, 50, Kilo Mwepu 90; Benjamin Mukanda 66]

Round 3
[Sep 3]
Nchanga Rangers         0-0 Green Buffaloes         
Forest Rangers          1-1 Buildcon                
  [Moyela Libanda 12; Placide Weta 13]
Nkwazi                  0-1 Zesco United            
  [Kizito Keziron 81]
Lumwana Radiants        1-0 NAPSA Stars             
  [David Adoko 79og]
Green Eagles            1-0 Power Dynamos           
  [Amety Shamende 82]
MUZA                    3-2 Chambishi               
  [Sydney Kasanda 26, Kondwani Mhango 37, Rickson Ngambi 42;
   Innocent Kashita 15, Kelvin Chomba 65]
[Sep 4]
Prison Leopards         0-0 Kabwe Warriors          
Nkana                   1-2 Zanaco                  
  [Diamond Chikwekwe 52pen; Ackim Mumba 10, Abraham Siankombo 29]
Red Arrows              3-0 Kansanshi Dynamos       
  [Joseph Phiri 18, James Chamanga 35, Saddam Yusuf 82]

Round 4
[Sep 1]
Kabwe Warriors          1-0 Red Arrows              
  [Dominic Chanda 7]
[Sep 10]
Chambishi               0-1 Nchanga Rangers         
  [Thomas Banda 57]
Kansanshi Dynamos       1-0 Nkwazi                  
  [Gerald Chisha 90]
Power Dynamos           0-0 MUZA                    
[Sep 11]
Buildcon                1-2 Prison Leopards         
  [Timothy Sakala 13; Lubinda Mundia 62, 69]
Green Buffaloes         1-0 Nkana                   
  [George Ngoma 82]
NAPSA Stars             2-1 Green Eagles            
  [Jimmy Mukeya 57, Austin Banda 74; Hosea Silwamba 45]
Zanaco                  0-1 Forest Rangers          
  [Moyela Libamba 27]
Zesco United            2-1 Lumwana Radiants        
  [Collins Sikombe 52, Enock Sakala Jr 58; Andrew Kwiliko 74]

Round 5
[Sep 17]
MUZA                    2-0 Nchanga Rangers         
  [Andrew Phiri 12, 34]
Green Eagles            0-0 Zesco United            
Lumwana Radiants        0-0 Kansanshi Dynamos       
Nkwazi                  1-1 Kabwe Warriors          
  [Wezzy Kumwenda 70; Ocean Mushure 5]
Power Dynamos           1-0 NAPSA Stars             
  [Faustin Bakodila 45]
Prison Leopards         1-0 Zanaco                  
  [Francis Zulu 20]
[Sep 18]
Forest Rangers          0-0 Green Buffaloes         
Nkana                   1-2 Chambishi               
  [Tresor Mbanji 52; Andy Boyeli 27, Chabala Kasanda 58]
[Oct 5]
Red Arrows              2-1 Buildcon                
  [George Chaloba 14, James Chamanga 86; Lionel Ngong 45]

Round 6
[Oct 1]
Kansanshi Dynamos       2-0 Green Eagles            
  [Marvin Jere 18, Gerald Chisha 39]
Nchanga Rangers         1-1 Nkana                   
  [Ronald Chibwe 90; Alex Ngonga 68pen]
Kabwe Warriors          0-0 Lumwana Radiants        
NAPSA Stars             3-0 MUZA                    
  [Jimmy Mukeya 47, Musonda Kapembwa 60, Austin Banda 89]
Green Buffaloes         2-2 Prison Leopards         
  [John Kosamu 85, George Ngoma 90; David Obashi 1, Lubinda Mundia 43]
Zanaco                  1-1 Red Arrows              
  [Abraham Siankombo 90+1; Saddam Yusuf Phiri 10pen]
Chambishi               0-0 Forest Rangers          
[Oct 2]
Buildcon                0-4 Nkwazi                  
  [Justin Shonga 5pen, 37, Elias Kazangarare 87, Christopher Zulu 90]
Zesco United            0-0 Power Dynamos           

Table:

 1.Prison Leopards (Kabwe)              6   3  3  0   8- 4  12
 2.Red Arrows (Lusaka)                  6   3  2  1   7- 3  11  [C]
 3.Power Dynamos (Kitwe)                6   3  2  1   5- 2  11
 4.Nchanga Rangers (Chingola)           6   3  2  1   5- 4  11  [P]
 5.Green Buffaloes (Lusaka)             6   2  4  0   6- 3  10
 6.Forest Rangers (Ndola)               6   2  4  0   3- 1  10
 7.ZESCO United (Ndola)                 6   2  3  1   4- 3   9
 8.NAPSA Stars (Lusaka)                 6   2  2  2   5- 3   8  [P]
 9.Lumwana Radiants                     6   2  2  2   6- 6   8  [P]
10.FC MUZA (Mazabuka)                   6   2  2  2   6- 7   8  [P]
11.Kansanshi Dynamos                    6   2  2  2   3- 5   8
12.Kabwe Warriors                       6   1  4  1   2- 2   7
13.Zanaco (Lusaka)                      6   2  1  3   5- 6   7
14.Green Eagles (Choma)                 6   2  1  3   4- 7   7
--------------------------------------------------------------
15.Nkwazi (Lusaka)                      6   1  2  3   5- 4   5
16.Nkana (Kitwe)                        6   1  2  3   6- 7   5
17.Chambishi                            6   1  1  4   4- 8   4
18.Buildcon (Ndola)                     6   0  1  5   4-13   1

Topscorers:
 4 Lubinda Mundia (Prison Leopards)
 3 Alex Ngonga (Nkana)
   Andrew Phiri (FC MUZA)
   Abraham Siankombo (Zanaco)
   Saddam Yusuf(Red Arrows)

Division One

Table:

 1.Trident (Kalumbila)                  6   3  3  0   6- 2  12
 2.Mufulira Wanderers                   6   3  2  1   6- 3  11
 3.Indeni (Ndola)                       6   3  2  1   8- 6  11  [R]
 4.Mutondo Stars                        6   2  4  0   5- 2  10  [P]
--------------------------------------------------------------
 5.Aguila Stars                         6   3  1  2   8- 6  10  [P]
 6.Konkola Blades                       6   3  1  2   7- 5  10  [R]
 7.Kafue Eagles                         6   3  1  2   5- 3  10  [*1]
 8.Livingstone Pirates                  6   3  1  2   7- 7  10  [*4]
 9.City of Lusaka                       6   2  2  2   5- 6   8
10.Bart's FC (Choma)                    6   1  4  1   4- 5   7  [*3]
11.Young Green Buffaloes                6   2  1  3   3- 5   7
12.Atletico Lusaka                      5   1  3  1   8- 7   6  [*2]
13.Kafue Celtic                         6   2  0  4   9-10   6  [R]
14.Jumulo FC (Kitwe)                    6   2  0  4   3- 6   6
--------------------------------------------------------------
15.Lusaka Dynamos                       6   1  2  3   3- 5   5  [R]
16.Zesco Malaiti Rangers                6   1  2  3   2- 4   5
17.Kitwe United                         5   1  2  2   2- 5   5
18.Mpulungu Harbour                     6   1  1  4   4- 8   4  [P]

[*1] Young Green Eagles (Kafue) were renamed Kafue Eagles
[*2] Atletico Lusaka obtained the place of promoted Riflemen
[*3] Bart's FC obtained the place of Luapula Green Eagles
[*4] Livingstone Pirates readmitted to second level following exclusion Gomes

Round 1
[Aug 20]
Aguila Stars            1-2 Indeni                  
  [Keke Sipuka 67; Thomas Daka 24, David Sakala 58]
Kafue Celtic            0-1 Young Green Buffaloes   
Kafue Eagles            0-1 Konkola Blades          
  [Maybin Kalengo 51]
Trident                 2-1 Lusaka Dynamos          
  [Djunese kanda 51, Samuel Chiteta 90+; Stephen Phiri 65]
Mpulungu Harbour        0-1 Mutondo Stars           
  [Nyendwa Nyendwa 32]
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Atletico Lusaka         
[Aug 21]
Bart's                  1-1 City of Lusaka          
  [Emmanuel Shabulungu 64; Clement Shimonde 6]
Mufulira Wanderers      2-0 Kitwe United            
  [Owen Mwamba 18, Bernard Mapili 70]
[Sep 21]
Livingstone Pirates     2-1 Jumulo                  
  [Steven Mwanza 31pen, Evans Silokomela 73; Francis Mwale 16]

Round 2
[Aug 25]
Konkola Blades          1-2 Zesco Malaiti Rangers   
  [Maybin Kalengo 32; Chongo Bwalya 3, Pumulo Siwanga 18]
[Aug 27]
City of Lusaka          0-0 Trident                 
Atletico Lusaka         1-2 Aguila Stars            
[Aug 28]
Mutondo Stars           2-0 Kafue Celtic            
  [Mwansa Mwamba 18, Godfrey Chibanga 90+2]
Young Green Buffaloes   0-1 Bart's                  
  [Isidore Banda 31]
Jumulo                  0-1 Mufulira Wanderers      
  [Evans Musonda 83]
Indeni                  2-1 Mpulungu Harbour        
  [Graven Chitalu 31, Charles Yande 50; Jeffrey Sikapite 55]
Kitwe United            1-0 Kafue Eagles            
  [Moses Lolozi 90]
[Sep 24]
Lusaka Dynamos          0-1 Livingstone Pirates     
  [Charles Chewe 22]

Round 3
[Sep 3]
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Kitwe United            
Mpulungu Harbour        2-1 Kafue Celtic            
Kafue Eagles            1-0 Jumulo                  
Aguila Stars            1-0 Konkola Blades          
Trident                 2-0 Young Green Buffaloes   
  [Emmanuel Kalala 3, Jackson Silwimba 85]
Indeni                  2-2 Atletico Lusaka         
Livingstone Pirates     1-0 City of Lusaka          
  [Poniso Liseli 30]
[Sep 4]
Bart's                  1-1 Mutondo Stars           
Mufulira Wanderers      0-0 Lusaka Dynamos          

Round 4 [Sep 11]
Jumulo                  1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Jackson Singoyi 90+2]
Kafue Celtic            3-1 Bart's                  
  [Maxwell Mulutula 27, Vincent Kalinda 88, Andrew Mulenga 90; Alfred Mafuleka 34pen]
Kitwe United            1-3 Aguila Stars            
  [Rodgers Mukenge 45pen; Thomas Mwambazi 43, Keke Sipuka 53, Tobias Chungu 60]
Konkola Blades          2-0 Indeni                  
  [Raphael Silwimba 59, 65]
Atletico Lusaka         3-1 Mpulungu Harbour        
  [Kingstone Mutandwa, Timothy sichalwe, Majapa Mumba; Jeff Sikapita]
Mutondo Stars           0-0 Trident                 
Young Green Buffaloes   1-0 Livingstone Pirates     
  [Robert Makandani 55]
Lusaka Dynamos          0-1 Kafue Eagles            
  [Robert Simbunda 9]
City of Lusaka          3-2 Mufulira Wanderers      

Round 5
[Sep 17]
Aguila Stars            0-1 Jumulo                  
Kafue Eagles            2-0 City of Lusaka          
Trident                 2-1 Kafue Celtic            
Mufulira Wanderers      1-0 Young Green Buffaloes   
Atletico Lusaka         2-2 Konkola Blades          
Zesco Malaiti Rangers   0-1 Lusaka Dynamos          
[Sep 18]
Indeni                  0-0 Kitwe United            
Livingstone Pirates     1-1 Mutondo Stars           
Mpulungu Harbour        0-0 Bart's                  

Round 6
[Oct 1]
Kafue Celtic            4-2 Livingstone Pirates     
  [Bruno Bettoni 27, Maxwell Mulutula 31, Norris Kalamba 43, 50;
   Gift Kayombo 45, Fred Kumwenda 70]
Konkola Blades          1-0 Mpulungu Harbour        
  [Raphael Silwimba 20]
Young Green Buffaloes   1-1 Kafue Eagles            
  [Aubrey Chella 39; Ben Chongo 4]
Lusaka Dynamos          1-1 Aguila Stars            
  [John Phiri 67; Keke Sipuka 61]
[Oct 2]
Mutondo Stars           0-0 Mufulira Wanderers      
Bart's                  0-0 Trident                 
Jumulo                  0-2 Indeni                  
  [Graven Chitalu 57, 72]
City of Lusaka          1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Clement Shimonde 11]
[Oct 26]
Kitwe United             -  Atletico Lusaka         

Table:

 1.Trident (Kalumbila)                  6   3  3  0   6- 2  12
 2.Mufulira Wanderers                   6   3  2  1   6- 3  11
 3.Indeni (Ndola)                       6   3  2  1   8- 6  11  [R]
 4.Mutondo Stars                        6   2  4  0   5- 2  10  [P]
--------------------------------------------------------------
 5.Aguila Stars                         6   3  1  2   8- 6  10  [P]
 6.Konkola Blades                       6   3  1  2   7- 5  10  [R]
 7.Kafue Eagles                         6   3  1  2   5- 3  10  [*1]
 8.Livingstone Pirates                  6   3  1  2   7- 7  10  [*4]
 9.City of Lusaka                       6   2  2  2   5- 6   8
10.Bart's FC (Choma)                    6   1  4  1   4- 5   7  [*3]
11.Young Green Buffaloes                6   2  1  3   3- 5   7
12.Atletico Lusaka                      5   1  3  1   8- 7   6  [*2]
13.Kafue Celtic                         6   2  0  4   9-10   6  [R]
14.Jumulo FC (Kitwe)                    6   2  0  4   3- 6   6
--------------------------------------------------------------
15.Lusaka Dynamos                       6   1  2  3   3- 5   5  [R]
16.Zesco Malaiti Rangers                6   1  2  3   2- 4   5
17.Kitwe United                         5   1  2  2   2- 5   5
18.Mpulungu Harbour                     6   1  1  4   4- 8   4  [P]

[*1] Young Green Eagles (Kafue) were renamed Kafue Eagles
[*2] Atletico Lusaka obtained the place of promoted Riflemen
[*3] Bart's FC obtained the place of Luapula Green Eagles
[*4] Livingstone Pirates readmitted to second level following exclusion Gomes


2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana
Last updated: 6 Oct 2022

(C) Copyright Kalumiana Kalumiana and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.