Zambia 2023/24


Super League
Cups
Division One

Super League

Final Table:

 1.Red Arrows (Lusaka)                 34  21  8  5  45-16  71       Champions
 2.ZESCO United (Ndola)                34  15 14  5  46-30  59
 3.Power Dynamos (Kitwe)               34  14 14  6  43-24  56  [C]
 4.FC MUZA (Mazabuka)                  34  14 11  9  38-30  53
 5.Kabwe Warriors                      34  14 10 10  33-26  52
 6.Nkwazi (Lusaka)                     34  14 10 10  33-35  52
 7.Mufulira Wanderers                  34  11 10 13  32-32  43  [P]
 8.Zanaco (Lusaka)                     34   9 16  9  27-30  43
 9.Nkana (Kitwe)                       34  11 10 13  24-30  43
10.Forest Rangers (Ndola)              34   9 15 10  33-34  42
11.Green Buffaloes (Lusaka)            34  10 12 12  31-35  42
12.Green Eagles (Choma)                34  11  9 14  35-41  42
13.Mutondo Stars                       34  11  7 16  30-33  40  [P]
14.NAPSA Stars (Lusaka)                34   9 13 12  26-30  40
--------------------------------------------------------------
15.Konkola Blades                      34   8 15 11  23-31  39  [P]  Relegated
16.Prison Leopards (Kabwe)             34   8 11 15  26-37  35       Relegated
17.Kansanshi Dynamos                   34   8 11 15  23-36  35       Relegated
18.Trident (Kalumbila)                 34   4 14 16  26-44  26  [P]  Relegated

Round 1
[Aug 18]
Nkwazi                  1-0 Konkola Blades          
  [Stephen Mutama 77]
[Aug 19]
NAPSA Stars             0-1 Zesco United            
  [Moise Lola Kanda 45]
Nkana                   0-1 Red Arrows              
  [Edward Mwenya 9]
Green Eagles            0-0 Mutondo Stars           
Trident                 1-1 Kansanshi Dynamos       
  [Davy Daka 45pen; Graven Chitalu 60]
[Aug 20]
Forest Rangers          1-0 Kabwe Warriors          
  [Lazarous Chishimba 70]
Mufulira Wanderers      1-0 Green Buffaloes         
  [Maxwell Mabenga 71]
[Aug 30]
Prison Leopards         0-0 Power Dynamos           
MUZA                    1-1 Zanaco                  
  [Andrew Phiri 62pen; Chawanangwa Kaonga 40]

Round 2
[Aug 26]
Kansanshi Dynamos       0-0 Mufulira Wanderers      
Kabwe Warriors          2-1 Trident                 
  [Tapson Kaseba 45, Godfrey Binga 89; Terry Mweshi 49]
Green Buffaloes         2-1 NAPSA Stars             
  [Andrew Mupande 41, Nicholas Mulilo 47; Pinoki Vuvu 83pen]
Zanaco                  1-1 Forest Rangers          
  [Isaac Shamujompa 89; Quadri Kola 60pen]
Konkola Blades          0-0 Green Eagles            
[Aug 27]
Mutondo Stars           1-0 Nkana                   
  [Dalitso Lungu 68]
Zesco United            1-1 Prison Leopards         
  [Kelvin Mubanga 90; David Obashi 47]
[Sep 9]
Power Dynamos           2-1 Nkwazi                  
  [Joshua Mutale 21, Owen Tembo 25; Wezzy Kumwenda 61]
Red Arrows              1-1 MUZA                    
  [Ricky Banda 14; Rickson Ngambi 84]

Round 3
[Sep 2]
Mufulira Wanderers      2-2 Kabwe Warriors          
  [Clive Biyeta 11, 24; (Prince Mumba 60, Mathews Topola 86]
Trident                 0-2 Zanaco                  
  [Chawanangwa Kaonga 34, Dennis Nganga 68]
MUZA                    2-0 Mutondo Stars           
  [Kelvin Mwanza 15, Andrew Phiri 47]
Nkwazi                  1-0 Zesco United            
  [Brian Masanyinga 88]
Konkola Blades          0-0 Power Dynamos           
Green Eagles            1-0 Nkana                   
  [Freddy Michael 75]
NAPSA Stars             0-0 Kansanshi Dynamos       
[Sep 3]
Forest Rangers          0-0 Red Arrows              
Prison Leopards         1-0 Green Buffaloes         
  [Junior Zulu 15]

Round 4
[Sep 16]
Green Buffaloes         0-0 Nkwazi                  
Zanaco                  1-0 Mufulira Wanderers      
  [Charles Zulu 53]
Red Arrows              2-0 Trident                 
  [Saddam Yusuf Phiri 47, James Chamanga 90+7]
[Sep 17]
Kabwe Warriors          1-1 NAPSA Stars             
  [Daniel Adoko 76og; Musonda Kapembwa 64]
Kansanshi Dynamos       2-1 Prison Leopards         
  [Jimmy Mukeya 82, Davy Daka 84; Lubinda Mundia 44]
Mutondo Stars           3-2 Forest Rangers          
  [Richard Mwila 45, Chisha Kampamba 52, Dalitso Lungu 89; Eric Chomba 30,
   Obed Masumbuko 80]
Zesco United            3-0 Konkola Blades          
  [Kelvin Mubanga 13, 22, Lazarus Kambole 84]
[Sep 20]
Power Dynamos           2-0 Green Eagles            
  [Andy Boyeli 12pen, Austin Muwowo 80]
Nkana                   1-1 MUZA                    
  [Roy Katuta 85; Bienvenu Mbongo 10]

Round 5
[Sep 23]	
Forest Rangers          1-0 Nkana                   
  [Chitoshi Chinga 70]
Konkola Blades          1-1 Green Buffaloes         
  [Francis Mubanga 75; Golden Mashata 67]
Mufulira Wanderers      1-0 Red Arrows              
  [Tresor Illunga 58]
NAPSA Stars             3-0 Zanaco                  
  [Chaniza Zulu 2, Zikiru Adams 46, Boster Siyoma 85]
Nkwazi                  0-0 Kansanshi Dynamos       
Prison Leopards         1-2 Kabwe Warriors          
  [Landu Meite 27; Ocean Mushure 37, Field Kandela 90]
Trident                 0-0 Mutondo Stars           
[Sep 24]
Green Eagles            0-4 MUZA                    
  [Bobo Angwenya 15, Rickson Ngambi 43, 62, Andrew Phiri 59]
Power Dynamos           2-2 Zesco United            
  [Austin Muwowo 35, Andy Boyeli 45+4; Kelvin Mubanga 78, Abraham Siankombo 85]

Round 6
[Sep 30]
Mutondo Stars           2-1 Mufulira Wanderers      
  [Lucky Sikanyika 8, Titus Chansa 87pen; Hope Katwishi 64]
Red Arrows              1-0 NAPSA Stars             
  [Fredrick Mwimanzi 66og]
Zanaco                  0-0 Prison Leopards         
Zesco United            3-2 Green Eagles            
  [Collins Sikombe 28pen, Lazarus Kambole 44, Kelvin Mubanga 66; Freddie Michael 36, Spencer Sautu 63]
[Oct 1]
Nkana                   0-0 Trident                 
Kabwe Warriors          1-1 Nkwazi                  
  [Mwamba Mutombo 60; Isaac Ngoma 52]
Kansanshi Dynamos       0-1 Konkola Blades          
  [Chanda Mushili 57]
[Oct 14]
MUZA                    2-2 Forest Rangers          
  [Bienvenu Mbongo Ekofo 6, Andrew Phiri 58; Quadri Kola 40, Lazarous Chishimba 45]
Green Buffaloes         3-1 Power Dynamos           
  [George Ngoma 27, 63,Golden Mashata 87; Andy Boyeli 3]

Round 7
[Oct 7]
Konkola Blades          0-2 Kabwe Warriors          
  [Prince Mumba 66, Ocean Mushure 90]
Mufulira Wanderers      2-1 Nkana                   
  [Tresor Ilunga 7, Owen Mwamba 40; Harrison Chisala 28pen]
Prison Leopards         1-2 Red Arrows              
  [Mike Mambepa 53; Paul Katema 41, Ricky Banda 71]
Trident                 0-1 MUZA                    
  [Emmanuel Manda 63]
Zesco United            1-0 Green Buffaloes         
  [John Chingandu 36]
[Oct 8]
Power Dynamos           3-1 Kansanshi Dynamos       
  [Salulani Phiri 47, 80, Joshua Mutale 57; MMarvin Jere 18]
Green Eagles            2-1 Forest Rangers          
  [Freddie Michael 26, 32; Jack Chirwa 15]
NAPSA Stars             3-2 Mutondo Stars           
  [Kapembwa Musonda 22, Zikiru Adams 47, Simon Nkhata 50; Osmond Chita 12, Charles Sichilima 90]
Nkwazi                  1-1 Zanaco                  
  [Peter Mwangeni 78pen; Francis Mustafa 30]

Round 8
[Oct 20]
Green Buffaloes         2-0 Green Eagles            
  [George Ngoma 38, Golden Mashata 79]
[Oct 21]
Zanaco                  3-0 Konkola Blades          
  [Brian Mwila 35, 62, 90]
Forest Rangers          1-1 Trident                 
  [Lazarous Chishimba 77; Walaza Tembo 40]
MUZA                    1-0 Mufulira Wanderers      
  [Andrew Phiri 16]
Nkana                   1-1 NAPSA Stars             
  [Harrison Chisala 76; Austin Banda 83]
Mutondo Stars           3-2 Prison Leopards         
  [Lucky Sikanyinka 6, Dalitso Lungu 48, 60; Charles Sichilima 35og, Junior Zulu 72]
Red Arrows              4-0 Nkwazi                  
  [Ciel Ebengo 14, Benedict Chepeshi 34, Onesimus Chpango 45og, Ricky Banda 63]
[Oct 22]
Kansanshi Dynamos       1-1 Zesco United            
  [Marvin Jere 58; Kelvin Mubanga 45]
Kabwe Warriors          2-0 Power Dynamos           
  [Mwamba Mutombo 3, Ocean Mushure 15]

Round 9
[Oct 28]
Mufulira Wanderers      1-1 Forest Rangers          
  [Clive Biyeta 79; Lazarous Chishimba 37]
Konkola Blades          1-1 Red Arrows              
  [Erick Etienne 20; Peter Kalota 67]
NAPSA Stars             1-1 MUZA                    
  [Adams Zikiru 31; Andrew Phiri 22]
Prison Leopards         0-1 Nkana                   
  [Harrison Chisala 36]
Green Eagles            2-2 Trident                 
  [Christopher Zulu 58, Derrick Bulaya 69; Joseoh Mumbi 31, Walaza Tembo 45]
Nkwazi                  2-0 Mutondo Stars           
  [Mathews Mashimikilo 39, 65]
Zesco United            1-2 Kabwe Warriors          
  [Moise Lola Kanda 45; Mwamba Mutombo 16, 54]
[Oct 29]
Green Buffaloes         1-1 Kansanshi Dynamos       
  [John Kosamu 44; Yannick Mulenda 41]
Power Dynamos           1-1 Zanaco                  
  [Godfrey Ngwenya 2; Francis Mustafa 5]

Round 10
[Nov 4]
Forest Rangers          1-0 NAPSA Stars             
  [Jackson Chirwa 43]
MUZA                    2-0 Prison Leopards         
  [Emmanuel Manda 14, Andrew Phiri 57]
Mutondo Stars           0-1 Konkola Blades          
  [Eric Ettienne 59]
Zanaco                  1-1 Zesco United            
  [Brian Mwila 50; Abraham Siankombo 81]
Trident                 1-2 Mufulira Wanderers      
  [Joseph Mumbi 75; Clive Biyeta 56, 62]
Kabwe Warriors          3-0 Green Buffaloes         
  [Mwamba Mutombo 12, 65, Ocean Mushure 57]
Red Arrows              1-1 Power Dynamos           
  [Alassane Diarra 33; Joshua Mutale 79]
[Nov 5]
Kansanshi Dynamos       0-2 Green Eagles            
  [Amity Shamende 46, Freddy Michael 55]
Nkana                   1-3 Nkwazi                  
  [Lameck Kafwaya 90+4; Isaac Ngoma 5, Brian Masaninga 23, Peter Mwangeni 90+2pen]

Round 11
[Nov 8]
Green Buffaloes         1-0 Zanaco                  
  [George Ngoma 43]
Kansanshi Dynamos       2-0 Kabwe Warriors          
  [Jimmy Mukeya 8, Justin Kangombe 90]
Nkwazi                  2-1 MUZA                    
  [Joseph Banda 22, Emmanuel Chabula 90; Henry Besa 45og]
NAPSA Stars             0-0 Trident                 
Prison Leopards         2-1 Forest Rangers          
  [David Obashi 9pen, Mike Mambepa 55; Moro Amenu 84]
Zesco United            1-0 Red Arrows              
  [Lola Kanda 78]
Konkola Blades          1-2 Nkana                   
  [Sekanji Siame 72; Erick Yema 70, Royd Katuta 90]
Power Dynamos           2-0 Mutondo Stars           
  [Owen Tembo 29, Jacob Kaunda 68]
[Nov 9]
Green Eagles            0-0 Mufulira Wanderers      

Round 12
[Nov 11]
Red Arrows              4-1 Green Buffaloes         
  [Ricky Banda 18, 82, Alassane Diarra 36, James Chamanga 61; Joseph Chandwila 90]
Zanaco                  1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Charles Zulu 20]
Mutondo Stars           1-2 Zesco United            
  [Chisha Kampamba 70; Lazarous Kambole 66, Enock sakala Jnr 84]
Forest Rangers          1-2 Nkwazi                  
  [Moyela Libamna 8; Peter Mwaangani 30, Mathews Mashilikilo 53]
MUZA                    0-0 Konkola Blades          
Kabwe Warriors          0-1 Green Eagles            
  [Freddie Michael 38]
[Nov 12]
Nkana                   0-2 Power Dynamos           
  [Andy Boyeli 49, Godfrey Ngewnya 52]
Mufulira Wanderers      2-1 NAPSA Stars             
  [Patson Kwataine 2, Tresor Ilunga 7; Simon Nkhata 42]
Trident                 1-1 Prison Leopards         
  [Lassa Kiala 11pen; Lubinda Mundia 77]

Round 13
[Nov 25]
Prison Leopards         2-0 Mufulira Wanderers      
  [David Obashi 10, Chongo Mulenga 62]
Green Eagles            3-0 NAPSA Stars             
  [Freddie Michael 32, 56, Derrick Bulaya 89]
Kabwe Warriors          0-1 Zanaco                  
  [Charles Zulu 29pen]
Nkwazi                  abd Trident                 [abandoned at 1-1 at half-time due to heavy rain]
  [Stephen Mutama 41; Fred Mwiche 3]
Konkola Blades          1-1 Forest Rangers          
  [Christian Mpoyi 9; Quadri Kola 51]
Power Dynamos           1-1 MUZA                    
  [Joshua Mutale 24; Emmanuel Manda 36]
[Nov 26]
Nkwazi                  1-1 Trident                 [second half]
  [Stephen Mutama 41; Fred Mwiche 3]
Kansanshi Dynamos       2-1 Red Arrows              
  [Yanganile Tembi 45, Dave Daka 46; Ricky Banda 37]
Green Buffaloes         0-0 Mutondo Stars           
Zesco United            3-1 Nkana                   
  [Abraham Siankombo 44, Enock Sakala Jr 57,  90+2; Harrison Chisala 6pen]

Round 14
[Dec 2]
Mufulira Wanderers      1-1 Nkwazi                  
  [Collins Makungu 48; Wezzy Kumwenda 74]
NAPSA Stars             1-0 Prison Leopards         
  [Simon Nkhata 37]
Forest Rangers          1-0 Power Dynamos           
  [Moyela Libamba 16]
MUZA                    1-3 Zesco United            
  [Andrew Phiri 90; Enock Sakala Jr 8, 33, Klevin Mubanga 63]
Nkana                   2-1 Green Buffaloes         
  [Jacob Ngulube 4pen, 75; Nicholas Mulilo 49]
[Dec 3]
Zanaco                  1-1 Green Eagles            
  [Isaac Shamujompa 45; Freddie Michael 18]
Red Arrows              1-1 Kabwe Warriors          
  [Ackim Mumba 80; Killian Kanguluma 82]
Mutondo Stars           2-0 Kansanshi Dynamos       
  [Titus Chansa 1, 57]
Trident                 0-0 Konkola Blades          

Round 15
[Dec 9]
Nkwazi                  0-2 NAPSA Stars             
  [Zikiru Adams 47, Luka Banda 56]
Green Buffaloes         1-1 MUZA                    
  [Golden Mashata 90; Gideon Ossunga 60]
Zesco United            1-1 Forest Rangers          
  [Lazarous Kambole 73; Benson Kolala 27]
Power Dynamos           0-0 Trident                 
Konkola Blades          2-0 Mufulira Wanderers      
  [Victor Mubanga 9, 43]
Green Eagles            4-0 Prison Leopards         
  [Freddy Michael 9, 47, Amity Shamende 38, Hosea Silwimba 89]
Kabwe Warriors          0-2 Mutondo Stars           
  [Titus Chansa 23, Dalitso Lungu 87]
[Dec 10]
Kansanshi Dynamos       0-0 Nkana                   
Zanaco                  1-2 Red Arrows              
  [Charles Zulu 53; Paul Katema 80, Ceil Ebengo 88]

Round 16
[Dec 16]
Mufulira Wanderers      1-3 Power Dynamos           
  [Owen Mwamba 31; Kondwani Chiboni 5, Fredrick Mulambia 48, Godfrey Ngwenya 79]
Prison Leopards         0-1 Nkwazi                  
  [Brian Masaninga 26]
NAPSA Stars             0-0 Konkola Blades          
Red Arrows              1-2 Green Eagles            
  [Allasane Diarra 45; Freddy Michael 25, Gift Mwansa 73]
Forest Rangers          2-0 Green Buffaloes         
  [Moro Amenu 50', Quadri Kola 54]
MUZA                    1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Mwiya Mwiya 30]
Trident                 2-3 Zesco United            
  [Walaza Tembo 55pen, Lassa Kiala 90; Enock Sakala Jr 28, John Chingandu 84,
   Kanamuli Kapilimba 86og]
[Dec 17]
Mutondo Stars           1-0 Zanaco                  
  [Osmond Chita 63]
Nkana                   0-1 Kabwe Warriors          
  [Ocean Mushure 45]

Round 17
[Dec 22]
Red Arrows              3-1 Mutondo Stars           
  [Saddam Yusuf Phiri 39, Ricky Banda 42, Anthony Shipanuka 80; Chisha Kampamba 15]
[Dec 23]
Green Buffaloes         2-0 Trident                 
  [Golden Mashata 76, George Ngoma 79]
Green Eagles            0-1 Nkwazi                  
  [Emmanuel Chabula 90+1]
Konkola Blades          1-1 Prison Leopards         
  [Christian Mpoyi; Mike Mambepa]
Zanaco                  0-1 Nkana                   
  [Royd Katuta 43]
Power Dynamos           1-1 NAPSA Stars             
  [Luka Banda 26og; Austine Banda 15]
Zesco United            1-1 Mufulira Wanderers      
  [Enock Sakala Jr 84; Owen Mwamba 62]
[Dec 24]
Kansanshi Dynamos       0-0 Forest Rangers          
Kabwe Warriors          0-0 MUZA                    

Halfway Table:

 1.ZESCO United (Ndola)                17   9  6  2  28-17  33
 2.Nkwazi (Lusaka)                     17   8  6  3  18-15  30
 3.Red Arrows (Lusaka)                 17   8  5  4  25-14  29
 4.FC MUZA (Mazabuka)                  17   6  9  2  21-13  27
 5.Power Dynamos (Kitwe)               17   6  8  3  21-15  26  [C]
 6.Kabwe Warriors                      17   7  5  5  19-15  26
 7.Green Eagles (Choma)                17   7  5  5  20-17  26
 8.Mutondo Stars                       17   7  3  7  18-20  24  [P]
 9.Forest Rangers (Ndola)              17   5  8  4  18-16  23
10.Zanaco (Lusaka)                     17   5  7  5  15-14  22
11.Mufulira Wanderers                  17   5  6  6  15-19  21  [P]
12.Green Buffaloes (Lusaka)            17   5  5  7  15-19  20
13.NAPSA Stars (Lusaka)                17   4  7  6  15-16  19
14.Konkola Blades                      17   3  9  5   9-15  18  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Kansanshi Dynamos                   17   3  8  6  10-15  17
16.Nkana (Kitwe)                       17   4  4  9  11-19  16
17.Prison Leopards (Kabwe)             17   3  5  9  13-22  14
18.Trident (Kalumbila)                 17   0 10  7  10-20  10  [P]

Round 18
[Dec 29]
Green Buffaloes         2-1 Mufulira Wanderers      
  [Chilimba Moonga 3, Harry Milanzi Jr 13; Patson Kwataine 32]
[Dec 30]
Zanaco                  0-0 MUZA                    
Mutondo Stars           1-2 Green Eagles            
  [Osmond Chita 3; Freddie Michael 68. 85]
Konkola Blades          2-1 Nkwazi                  
  [Castrol Siakotela 13, Derrick Mwansa 27og; Stephen Mutama 29]
Red Arrows              1-0 Nkana                   
  [Paul Katema 3]
Power Dynamos           1-0 Prison Leopards         
  [Andy Boyeli 76]
Kabwe Warriors          1-0 Forest Rangers          
  [(Prince Mumba 45]
Kansanshi Dynamos       2-1 Trident                 
  [Titus Chivunga 29, Kanamuli Kapilimba 89og; Walaza Tembo (pen)]
[Dec 31]
Zesco United            1-0 NAPSA Stars             
  [John Chingandu 49]

Round 19
[Jan 6]
Nkwazi                  0-3 Power Dynamos           
  [Andy Boyeli 46, Mathews Mashimikilo 69og, Austin  Muwowo 86]
Green Eagles            0-1 Konkola Blades          
  [Moses Menda 90]
MUZA                    1-4 Red Arrows              
  [Andrew Phiri 50; Paul Katema 14, Saddam Yusuf Phiri 34, 83, 88]
Nkana                   2-1 Mutondo Stars           
  [Erick Yema 16, Kedrick Mumba 14; Chisha Kampamba 42]
Forest Rangers          1-1 Zanaco                  
  [Eric Chomba 22; Chawanangwa Kaonga 56]
NAPSA Stars             2-1 Green Buffaloes         
  [Musonda Kapembwa, Pinoki Vuvu 46; John Kosamu 45]
[Jan 7]
Prison Leopards         1-0 Zesco United            
  [David Obashi 65pen]
[Jan 10]
Trident                 0-1 Kabwe Warriors          
  [Mathews Topola 36]
Mufulira Wanderers      0-0 Kansanshi Dynamos       

Round 20
[Jan 12]
Power Dynamos           1-1 Konkola Blades          
  [Godfrey Ngwenya 37; Eric Etienne 3]
[Jan 13]
Mutondo Stars           0-1 MUZA                    
  [Chipo Sondashi 45]
Nkana                   0-2 Green Eagles            
  [Derrick Bulaya 28, 76]
Green Buffaloes         1-1 Prison Leopards         
  [Lucky Bwalya 88; Junior Zulu 17]
Red Arrows              2-0 Forest Rangers          
  [Ricky Banda 58, Edward Mwenya 82]
Kabwe Warriors          2-3 Mufulira Wanderers      
  [Ocean Mushure 40pen, 90; Bwembya Kakungu 15, Evans Chisenga 25, Clive Biyeta 29]
Zesco United            2-0 Nkwazi                  
  [Abraham Sinakombo 16, Lazarus Kambole 50]
[Jan 14]
Kansanshi Dynamos       1-0 NAPSA Stars             
  [Davey Daka 45pen]
Zanaco                  2-1 Trident                 
  [Charles Zulu 20pen, Chawanangwa Kaonga 61; Graven Chitalu 85]

Round 21
[Feb 17]
NAPSA Stars             1-0 Kabwe Warriors          
  [Leonard Mulenga 43]
Nkwazi                  2-1 Green Buffaloes         
  [Mathews Mashimikilo 6, Wezzy Kumwenda 78; John Kosamu 57]
MUZA                    0-1 Nkana                   
  [Christopher Itaka 64]
Konkola Blades          1-1 Zesco United            
  [Castrol Kiakotela 77; Lindo Mkhonta 41]
Prison Leopards         2-1 Kansanshi Dynamos       
  [Maximillian Elimbi 71, David Obashi 72pen; Kizito Kezeron 41]
Forest Rangers          2-1 Mutondo Stars           
  [Jimoh Wasiu 46, Lazarus Chishimba 75; Debora Mavambo 16]
Mufulira Wanderers      5-0 Zanaco                  
  [Evans Chisenga 2, 49, Clive Biyeta 30, Patson Kwataine 34, 45]
Trident                 0-1 Red Arrows              
  [Saddam Phiri 30]
[Feb 18]
Green Eagles            0-4 Power Dynamos           
  [Andy Boyeli 3, Linos Makwaza Jr 37, Austin Muwowo 43, 64]

Round 22
[Feb 24]
MUZA                    1-0 Green Eagles            
  [Andrew Phiri 9]
Nkana                   1-1 Forest Rangers          
  [Moussa Lemisa 45+4; Tiki Chiluba 42]
Green Buffaloes         4-2 Konkola Blades          
  [George Goma 2, 23, Golden Mashata 65, Friday Samu 67; Kelly Kayembe 18, Chanda Mushili 62]
Kansanshi Dynamos       1-1 Nkwazi                  
  [Justin Kangombe 61; Stephen Mutama 11]
Red Arrows              0-0 Mufulira Wanderers      
Kabwe Warriors          0-0 Prison Leopards         
Zanaco                  0-0 NAPSA Stars             
[Feb 25]
Mutondo Stars           0-1 Trident                 
  [Hillary Mwiinga 87og]
Zesco United            1-1 Power Dynamos           
  [Collins Sikombe 34; Moses Phiri 87]

Round 23
[Mar 2]
Forest Rangers          0-1 MUZA                    
  [Chipo Sondashi 15]
Power Dynamos           1-0 Green Buffaloes         
  [Joshua Mutale 11]
Green Eagles            1-1 Zesco United            
  [Aaron Musore 4; John Chingandu 61]
Konkola Blades          1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Erick Etienne 8]
NAPSA Stars             0-1 Red Arrows              
  [Ackim Mumba 6]
Nkwazi                  1-0 Kabwe Warriors          
  [Stephen Mutama 56]
Prison Leopards         0-1 Zanaco                  
  [Vandelin Eloundou 2]
Trident                 1-2 Nkana                   
  [Peter Musukuma 85; Jacob Ngulube 38, Austin Banda 56]
[Mar 3]
Mufulira Wanderers      0-0 Mutondo Stars           

Round 24
[Mar 9]
Nkana                   2-1 Mufulira Wanderers      
  [Idris Mbombo 31, Jacob Ngulube 39; Tresor Ilunga ]
MUZA                    1-0 Trident                 
  [Biston Banda 89]
Green Buffaloes         0-1 Zesco United            
  [Collins Sikombe 34]
Kabwe Warriors          1-0 Konkola Blades          
  [Timothy Sakala 3]
Kansanshi Dynamos       0-1 Power Dynamos           
  [Andy Boyeli 46]
Red Arrows              2-0 Prison Leopards         
  [Saddam Yusuf Phiri 47, Michee Malonga 78]
Zanaco                  1-1 Nkwazi                  
  [Charles Zulu 15; Mathews Mashimukelo 32]
[Mar 10]
Mutondo Stars           3-0 NAPSA Stars             
  [Luka Banda 66og, Titus Chansa 72, 78]
Forest Rangers          1-1 Green Eagles            
  [Gerald Simusokwe 63; Aaron Musore 45]

Round 25
[Mar 16]
Green Eagles            1-3 Green Buffaloes         
  [Aaron Musore 41; Friday Samu 27, Teddy Simfukwe 49og, George Ngoma 89]
Trident                 1-3 Forest Rangers          
  [Gilbert Ntetani 7; Dieugo Apanene 48, Obed Masumboko 67, Quadri Kola 74]
Mufulira Wanderers      0-2 MUZA                    
  [Chipo Sondashi 28, 58]
Power Dynamos           0-0 Kabwe Warriors          
NAPSA Stars             1-0 Nkana                   
  [Adams Zikiru 55]
Konkola Blades          0-0 Zanaco                  
Prison Leopards         0-1 Mutondo Stars           
  [Osmond Chita 72]
Nkwazi                  0-1 Red Arrows              
  [Paul Katema 36]
[Mar 17]
Zesco United            2-1 Kansanshi Dynamos       
  [John Chingandu 35, Solomon Sakala 45+2; Jimmy Mukeya 13]

Round 26
[Apr 1]
Mutondo Stars           0-1 Nkwazi                  
  [Emmanuel Chabula]
[Apr 3]
Forest Rangers          1-0 Mufulira Wanderers      
  [(Moro Amenu 70]
Kansanshi Dynamos       0-0 Green Buffaloes         
Nkana                   0-0 Prison Leopards         
Red Arrows              2-0 Konkola Blades          
  [Ackim Mumba 37, Ciel Ebengo 45+2]
Zanaco                  0-0 Power Dynamos           
[Apr 4]
Kabwe Warriors          0-0 Zesco United            
MUZA                    1-0 NAPSA Stars             
  [Solomon Mpasela 6]
Trident                 4-1 Green Eagles            
  [Walaza Tembo 12pen, 45, Peter Musukuma 30, Fred Mwiche 65; Tapson Kaseba 45+3]

Round 27
[Apr 6]
Konkola Blades          0-0 Mutondo Stars           
Nkwazi                  0-0 Nkana                   
Power Dynamos           0-1 Red Arrows              
  [Ricky Banda 12]
[Apr 7]
Green Buffaloes         1-0 Kabwe Warriors          
  [Friday Samu 29]
Green Eagles            4-1 Kansanshi Dynamos       
  [Tapson Kaseba 8, Hosea Silwimba 64, 90, Ernest Mbewe 90; Bruce Musakanya 15]
Mufulira Wanderers      0-1 Trident                 
  [Billy Ntumba 90]
NAPSA Stars             1-0 Forest Rangers          
  [Vincent Oburu 20]
Prison Leopards         3-2 MUZA                    
  [Kondwani Mhango (og), John Bintagilayi Kalala 35, 57; Chipo Sondashi 14, Biston Banda 67]
Zesco United            2-2 Zanaco                  
  [Samson Ngoma 17, 87; Charles Zulu 30pen, Francis Mustafa 69]

Round 28
[Apr 17]
Forest Rangers          1-1 Prison Leopards         
  [Eric Chomba 65; David Obashi 81]
Nkana                   2-1 Konkola Blades          
  [Idris Mbombo 37pen, Jacob Ngulube; Vitalis Ganter 45]
Mutondo Stars           0-1 Power Dynamos           
  [Frederick Mulambia 57]
Trident                 1-1 NAPSA Stars             
  [Gilbert Tentani 68; Luka Banda 90]
Kabwe Warriors          2-1 Kansanshi Dynamos       
  [Francis Banda 57, Mathews Tolopa 67; Bruce Musakanya 35]
Zanaco                  1-1 Green Buffaloes         
  [Moussa Souleyamnou 23; Charles Majapa 90]
[Apr 18]
Red Arrows              2-0 Zesco United            
  [Ricky Banda 45, Yusuf Saddam Phiri 85]
Mufulira Wanderers      0-1 Green Eagles            
  [Ernest Mbewe 86]
[Apr 24]
MUZA                    awd Nkwazi                  [awarded 3-0; abandoned at 0-0 in 84'
                                                     due to protest Nkwazi against penalty
Round 29                                             awarded to MUZA]
[Apr 20]
Power Dynamos           0-2 Nkana                   
  [Austin Banda 5, Moussa Lemisa 79]
Nkwazi                  1-1 Forest Rangers          
  [Mathews Mashimikilo 7; Tiki Chiluba 17]
[Apr 21]
Green Eagles            1-1 Kabwe Warriors          
  [Ernest Mbewe 90; Godfrey Binga 16]
Green Buffaloes         0-0 Red Arrows              
Kansanshi Dynamos       2-1 Zanaco                  
  [Rogers Lukonde 20, Dave Daka 52pen; Tafadzwa Rusike 2]
Konkola Blades          2-0 MUZA                    
  [Victor Mubanga 46, Francis Mubanga 54]
NAPSA Stars             1-1 Mufulira Wanderers      
  [Keegan Zulu 60; Clive Biyeta 5]
Prison Leopards         1-1 Trident                 
  [Junior Zulu 41; Fred Mwiche 79]
Zesco United            0-0 Mutondo Stars           

Round 30
[Apr 27]
Nkana                   0-0 Zesco United            
Forest Rangers          0-0 Konkola Blades          
Red Arrows              1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Ackim Mumba 20]
NAPSA Stars             1-0 Green Eagles            
  [(Vincent Oburu 43]
[Apr 28]
Mufulira Wanderers      2-0 Prison Leopards         
  [Evans Musonda , Edward Lungu 62]
Mutondo Stars           3-0 Green Buffaloes         
  [Titus Chansa 4pen, Osmond Chita 36, Lucky Sikanyika 88]
Zanaco                  2-1 Kabwe Warriors          
  [Robert Saizi 10, Isaac Shamujompa 47; Akakulubelwa Mwachiaba 79]
MUZA                    3-2 Power Dynamos           
  [Mwiya Mwiya 7, 84, Biston Banda 68; Joshua Mutale 59, 78]
[May 4]
Trident                 1-3 Nkwazi                  
  [Reagan Mtonga 52; Emmanuel Chabula 16, Whitson Songwe 33og, Brian Masanyinga 44]

Round 31
[May 15]
Nkwazi                  0-1 Mufulira Wanderers      
  [Tresor Ilunga 9]
Prison Leopards         0-0 NAPSA Stars             
Power Dynamos           5-0 Forest Rangers          
  [Austin Muwowo 3, 57, Fredrick Mulambia 45, Moses Phiri 84, Joshua Mutale 90+3]
Zesco United            2-1 MUZA                    
  [Enock Sakala Jr 32, Dennis Nya 60; Andrew Phiri 51pen]
Green Eagles            0-1 Zanaco                  
  [Isaac Shamujompa 58]
Kabwe Warriors          1-0 Red Arrows              
  [Killian Kanguluma ]
Kansanshi Dynamos       1-0 Mutondo Stars           
  [Dave Daka 32]
Konkola Blades          0-1 Trident                 
  [Billy Ntumba 72]
[May 16]
Green Buffaloes         0-0 Nkana                   

Round 32
[May 18]
NAPSA Stars             1-2 Nkwazi                  
  [Daniel Adoko 45; Simon Mulenga 13, 28]
Red Arrows              1-0 Zanaco                  
  [Ackim Mumba 2]
Forest Rangers          0-0 Zesco United            
Mufulira Wanderers      1-0 Konkola Blades          
  [Bwembya Kakungu 7]
Mutondo Stars           1-1 Kabwe Warriors          
  [Titus Chisha 51pen; Kabaso Chongo 47]
Trident                 0-0 Power Dynamos           
Prison Leopards         2-0 Green Eagles            
  [Emmanuel Sakala 22, Landu Miete 40]
[May 19]
MUZA                    0-0 Green Buffaloes         
Nkana                   1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Erick Yema 83]

Round 33
[May 25]
Green Eagles            0-0 Red Arrows              
Kabwe Warriors          2-0 Nkana                   
  [Mwamba Mutombo 48pen, Prince Mumba 80]
Kansanshi Dynamos       2-0 MUZA                    
  [Bruce Musakanya 8, Dalitso Lungu 85]
Konkola Blades          1-1 NAPSA Stars             
  [Victor Mubanga 41; Vincent Oburu 15]
Nkwazi                  0-1 Prison Leopards         
  [David Obashi 42pen]
Power Dynamos           1-0 Mufulira Wanderers      
  [Frederick Mulambia 42]
Zanaco                  0-1 Mutondo Stars           
  [Chisha Kampamba 27pen]
Zesco United            5-1 Trident                 
  [Enock Sakala Jr 2, 13, 47, 65pen, David Simukonda 35; Reagan Mtonga 57]
[May 26] 
Green Buffaloes         1-0 Forest Rangers          
  [Chilimba Moonga 87]

Round 34 [Jun 1]
Forest Rangers          4-0 Kansanshi Dynamos       
  [Quadri Kola 25pen, 59, Dieugo Apanane 38, Lazarous Chishimba 88]
Mufulira Wanderers      2-0 Zesco United            
  [Tresor Ilunga 31, Mukuka Kafula 35]
Mutondo Stars           0-1 Red Arrows              
  [Saddam Phiri 44]
MUZA                    0-1 Kabwe Warriors          
  [Akakulubelwa Mwachiyaba 52]
NAPSA Stars             1-1 Power Dynamos           
  [Dickson Chapa 12pen; Jacob Kaunda 76]
Nkana                   0-0 Zanaco                  
Nkwazi                  2-1 Green Eagles            
  [Misheck Luwisha 82, Brian Masanyinga 88; Hosea Silwimba 44]
Prison Leopards         1-2 Konkola Blades          
  [Maxillian Elimbi 20; Erick Ettiene 11, 17]
Trident                 1-1 Green Buffaloes         
  [Ceaser Hakaluba 78; Chilimba Moonga 38]

Final Table:

 1.Red Arrows (Lusaka)                 34  21  8  5  45-16  71       Champions
 2.ZESCO United (Ndola)                34  15 14  5  46-30  59
 3.Power Dynamos (Kitwe)               34  14 14  6  43-24  56  [C]
 4.FC MUZA (Mazabuka)                  34  14 11  9  38-30  53
 5.Kabwe Warriors                      34  14 10 10  33-26  52
 6.Nkwazi (Lusaka)                     34  14 10 10  33-35  52
 7.Mufulira Wanderers                  34  11 10 13  32-32  43  [P]
 8.Zanaco (Lusaka)                     34   9 16  9  27-30  43
 9.Nkana (Kitwe)                       34  11 10 13  24-30  43
10.Forest Rangers (Ndola)              34   9 15 10  33-34  42
11.Green Buffaloes (Lusaka)            34  10 12 12  31-35  42
12.Green Eagles (Choma)                34  11  9 14  35-41  42
13.Mutondo Stars                       34  11  7 16  30-33  40  [P]
14.NAPSA Stars (Lusaka)                34   9 13 12  26-30  40
--------------------------------------------------------------
15.Konkola Blades                      34   8 15 11  23-31  39  [P]  Relegated
16.Prison Leopards (Kabwe)             34   8 11 15  26-37  35       Relegated
17.Kansanshi Dynamos                   34   8 11 15  23-36  35       Relegated
18.Trident (Kalumbila)                 34   4 14 16  26-44  26  [P]  Relegated


Cups

ABSA Cup 2024

ABSA Cup 2024

Provincial representatives:

Central province:       Mines United
Copperbelt province:    Ndola United 
Eastern province:       Katete Rangers 
Luapula province:       Mwaimwena Strikers 
Lusaka province:        Chirundu United 
Muchinga province:      Muchinga Blue Eagles 
Northern province:      Malalo Police 
North-Western province: Young Kansanshi Dynamos 
Southern province:      River Plate
Western province:       Barotse Crocs 

NB: in addition 7 top level (top-7 after 25 rounds) and 4 second level clubs
    (top-4 after 25 rounds) enter

Round 1 [provincial matches]
[Mar 23; both at Nkana Stadium, Kitwe]
Mwaimwena Strikers      2-2 Ndola United            [9-8 pen]
  [James Pule 14, Paul Chishimba 64; Chipasha Bwalya 5, Shadreck Phiri 81]
Malalo Police           1-0 Muchinga Blue Eagles    
  [Obed Simutenda 67]
[Mar 24; all at Sunset Stadium, Lusaka]
Mines United            2-3 River Plate             
  [Nisa Mphande 65, 90; Boyd Kauya 16, Charles Chabala 75, 85]
Chirundu United         3-0 Katete Rangers          
  [George Mwape 32, Lufalo Banda, Laston Mayongwe]
Barotse Crocs           1-0 Young Kansanshi Dynamos 
  [Gilpin Shemi 82og]

1/8 Finals
[Mar 29; both at Nkana Stadium, Kitwe]
Nkwazi                  0-0 Indeni                  [3-4 pen]
Power Dynamos           5-0 Mwaimwena Strikers      
  [John Soko 2, Joshua Mutale 26, 55pen, Francis Zulu 34, Austin Muwowo 40]
[Mar 30; both at Arthur Davies stadium, Kitwe]
Red Arrows              7-1 Malalo Police           
  [Ricky Banda 24, 49, George Chaloba 43, 55, James Chamanga 62,
   Brian Chilimina 82, 90; Pempelo Mwanza 87]
Nchanga Rangers         0-0 River Plate             [6-5 pen]
[Mar 31; both at Nkoloma stadium, Lusaka]
MUZA                    3-0 Chirundu United         
  [Kelvin Mwanza 21, Biston Banda 42, Andrew Phiri 70]
Green Eagles            2-1 Atletico Lusaka         
  [Tapson Kaseba 24, Aaron Musore 69pen; Samson Malaya 85]
[Apr 1; both at Nkoloma stadium, Lusaka]
Kabwe Warriors          1-0 Lumwana Radiants        
  [Frederick Mwimanzi 57]
Zesco United            4-0 Barotse Crocs           
  [John Chingandu 29, David Simukonda 60, Chanda Mukuka 83, Pascal Phiri 90]

Quarterfinals
[Apr 13; both at Nkoloma stadium, Lusaka]
Indeni                  0-5 Kabwe Warriors          
  [Mathews Topola 35, 49, Mundia Phiri 69, Akakulubelwa Mwachiaba 82, Kenny Phiri 90og]
Power Dynamos           0-1 MUZA                    
  [Andrew Phiri 85]
[Apr 14; both at Nkoloma stadium, Lusaka]
Zesco United            0-0 Nchanga Rangers         [3-4 pen]
Red Arrows              2-1 Green Eagles            
  [Ciel Ebengo 6, Saddam Yusuf Phiri 16; Derrick Bulaya 52]

Semifinals [May 4; both at Arthur Davies stadium, Kitwe]
Kabwe Warriors          2-1 MUZA                    
  [Godfrey Binga 3, Ocean Mushure 88pen; Kelvin Mwanza 75]
Nchanga Rangers         1-2 Red Arrows              
  [Angle Lubamba 39; Ricky Banda 42, Allasane Diarra 84]

Final [May 12; National Heroes Stadium, Lusaka]
Red Arrows              2-1 Kabwe Warriors          
  [Ricky  Banda 2, Alassane Diarra 42; Godfrey Binga 52]


Division One

Final Table:

 1.Nchanga Rangers (Chingola)          34  21  5  8  50-23  68  [R]  Promoted
 2.Lumwana Radiants                    34  19 10  5  42-18  67  [R]  Promoted
 3.Atletico Lusaka                     34  16 10  8  53-32  58       Promoted
 4.Indeni (Ndola)                      34  14 12  8  33-26  54       Promoted
--------------------------------------------------------------
 5.Young Green Buffaloes               34  14  9 11  42-34  51
 6.City of Lusaka                      34  12  9 13  31-32  45
 7.Aguila Stars                        34  10 15  9  36-38  45
 8.Mpulungu Harbour                    34  11 11 12  31-28  44
 9.Quattro Kalumbila                   34  10 14 10  29-26  44  [P]
10.Young Prison Leopards               34  10 14 10  35-39  44  [P]
11.Kitwe United                        34   9 15 10  27-32  42
12.Kafue Eagles                        34  11  7 16  30-35  40
13.Chipata United                      34   7 18  9  26-35  39  [P]
14.Chambishi                           34   7 17 10  26-28  38  [R]
--------------------------------------------------------------
15.Zesco Malaiti Rangers               34   9 11 14  29-36  38       Relegated
16.National Assembly                   34   9 11 14  25-34  38  [P]  Relegated
17.Jumulo FC (Kitwe)                   34   6 14 14  22-37  32       Relegated
18.Mpulungu Youth                      34   4 12 18  20-54  24  [P]  Relegated

Round 1
[Aug 19]
Atletico Lusaka         1-1 Chambishi               
Aguila Stars            0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Indeni                  1-0 Jumulo                  
Kafue Eagles            0-0 Lumwana Radiants        
[Aug 20]
Mpulungu Youth          0-2 City of Lusaka          
  [Josphat Kasusu 58, Henry Mbuti 80]
National Assembly       2-1 Mpulungu Harbour        
Nchanga Rangers         0-1 Quattro Kalumbila       
[Aug 23]
Kitwe United            1-0 Young Prison Leopards   
[Oct 14]
Young Green Buffaloes   4-0 Chipata United          

Round 2
[Aug 26]
City of Lusaka          2-0 National Assembly       
Mpulungu Harbour        1-0 Kafue Eagles            
Chambishi               1-1 Aguila Stars            
Lumwana Radiants        1-1 Atletico Lusaka         
[Aug 27]
Nchanga Rangers         2-0 Mpulungu Youth          
Young Prison Leopards   1-1 Quattro Kalumbila       
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Indeni                  
Jumulo                  1-2 Young Green Buffaloes   
[Nov 1]
Chipata United          1-1 Kitwe United            

Round 3
[Sep 2,3]
Kitwe United            0-0 Jumulo                  
Mpulungu Youth          0-0 Young Prison Leopards   
Aguila Stars            1-1 Lumwana Radiants        
Indeni                  0-1 Young Green Buffaloes   
Kafue Eagles            1-0 City of Lusaka          
Zesco Malaiti Rangers   2-2 Chambishi               
National Assembly       0-1 Nchanga Rangers         
Atletico Lusaka         2-1 Mpulungu Harbour        
[Nov 15]
Quattro Kalumbila       1-1 Chipata United          

Round 4
[Sep 16,17]
Nchanga Rangers         3-0 Kafue Eagles            
City of Lusaka          0-0 Atletico Lusaka         
Young Green Buffaloes   0-0 Kitwe United            
Lumwana Radiants        1-0 Zesco Malaiti Rangers   
Young Prison Leopards   2-0 National Assembly       
Chambishi               1-1 Indeni                  
Quattro Kalumbila       0-0 Jumulo                  
[Sep 23,24]
Chipata United          1-1 Mpulungu Youth          
[Jan 21]
Mpulungu Harbour        1-1 Aguila Stars            

Round 5
[Sep 23,24]
Zesco Malaiti Rangers   2-0 Mpulungu Harbour        
Atletico Lusaka         2-1 Nchanga Rangers         
Quattro Kalumbila       0-1 Young Green Buffaloes   
Indeni                  1-0 Kitwe United            
Kafue Eagles            0-1 Young Prison Leopards   
Aguila Stars            1-1 City of Lusaka          
Chambishi               0-0 Lumwana Radiants        
[Oct 18]
National Assembly       0-0 Chipata United          
[Feb 7]
Mpulungu Youth          1-1 Jumulo                  

Round 6 [Sep 30, Oct 1]
Young Prison Leopards   2-1 Atletico Lusaka         
  [Charles Chamba 28pen, Andrew Phiri 72; Timothy Sichalwe 59]
Lumwana Radiants        2-1 Indeni                  
  [Fred Kumwenda 27, William Kamwanga 87pen; Jabell Sakala 52]
Nchanga Rangers         1-1 Aguila Stars            
  [Maxwell Mulutula 8; Ackson Ndalama 36]
City of Lusaka          1-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Paul Ngoi 44]
Jumulo                  1-0 National Assembly       
  [Mike Zozi 2]
Chipata United          1-0 Kafue Eagles            
  [Gibson Nyondo]
Young Green Buffaloes   2-2 Mpulungu Youth          
Mpulungu Harbour        0-0 Chambishi               
Kitwe United            0-0 Quattro Kalumbila       

Round 7
[Oct 7]
Atletico Lusaka         2-0 Chipata United          
National Assembly       2-0 Young Green Buffaloes   
  [Cleverly Kisala, Potiphar Zulu]
Kafue Eagles            2-1 Jumulo                  
  [Kennedy Mushipe 14, Daniel Musonda 45; Nayalambi Siwale 46]
Aguila Stars            0-3 Young Prison Leopards   
  [Charles Chomba 8, Rodwell Yoram Jnr 32, Kasema Musonda 47]
Indeni                  1-0 Quattro Kalumbila       
  [Logic Ching'andu 60]
Zesco Malaiti Rangers   1-2 Nchanga Rangers         
  [N.N.; Ivin Mulenga 21, Angel Lubamba]
Chambishi               1-1 City of Lusaka          
  [Matthews Simbeya 31; Josphat Kasusu 13]
[Oct 8]
Mpulungu Youth          1-0 Kitwe United            
Lumwana Radiants        1-0 Mpulungu Harbour        

Round 8
[Oct 21]
Nchanga Rangers         2-0 Chambishi               
Young Prison Leopards   1-3 Zesco Malaiti Rangers   
City of Lusaka          3-2 Lumwana Radiants        
Mpulungu Harbour        2-1 Indeni                  
Kitwe United            2-2 National Assembly       
[Oct 22]
Quattro Kalumbila       3-0 Mpulungu Youth          
Young Green Buffaloes   0-1 Kafue Eagles            
Chipata United          1-1 Aguila Stars            
Jumulo                  0-2 Atletico Lusaka         

Round 9 [Oct 28,29]
Indeni                  1-0 Mpulungu Youth          
Mpulungu Harbour        1-0 City of Lusaka          
National Assembly       1-0 Quattro Kalumbila       
Zesco Malaiti Rangers   1-0 Chipata United          
Kafue Eagles            0-1 Kitwe United            
Atletico Lusaka         1-1 Young Green Buffaloes   
Aguila Stars            0-0 Jumulo                  
Chambishi               0-0 Young Prison Leopards   
Lumwana Radiants        0-0 Nchanga Rangers         

Round 10 [Nov 4,5]
City of Lusaka          1-1 Indeni                  
  [Titus Chabuka 90+2; Martin Phiri 33]
Nchanga Rangers         1-0 Mpulungu Harbour        
  [Bornwell Mwape]
Atletico Lusaka         2-0 Kitwe United            
  [Malaya (2)]
Young Green Buffaloes   1-2 Aguila Stars            
  [Izukanji Sichalwe 43; Jonsen Majaka 23, Moses Phiri 26]
Young Prison Leopards   0-2 Lumwana Radiants        
  [Garry Mwelwa 38, Abraham Kanyangala 70]
Jumulo                  1-1 Zesco Malaiti Rangers   
  [Francis Mwelwa; Dryson Phiri]
Chipata United          1-2 Chambishi               
  [James Phiri; Andrew Kashindi, Matthews Simbeye]
Quattro Kalumbila       2-2 Kafue Eagles            
  [Peter Chipimpi, Brighton Kabumba; Kennedy Mushipe, Jimmy Sondashi]
Mpulungu Youth          awd National Assembly       [awarded 0-3; abandoned in 24' due
                                                     to pitch invasion]
Round 11 [Nov 11,12]
Kafue Eagles            3-0 Mpulungu Youth          
Aguila Stars            2-0 Kitwe United            
Zesco Malaiti Rangers   1-2 Young Green Buffaloes   
City of Lusaka          1-0 Nchanga Rangers         
Mpulungu Harbour        1-0 Young Prison Leopards   
Indeni                  1-1 National Assembly       
Atletico Lusaka         1-1 Quattro Kalumbila       
Lumwana Radiants        0-0 Chipata United          
Chambishi               0-0 Jumulo                  

Round 12
[Nov 18]
Kitwe United            2-0 Zesco Malaiti Rangers   
  [Philgon Kaunda, Joe Simbuwa]
Mpulungu Youth          0-0 Atletico Lusaka         
Young Prison Leopards   0-1 City of Lusaka          
  [Smart Banda 16]
National Assembly       1-0 Kafue Eagles            
  [Patrick Chipeta 70pen]
Young Green Buffaloes   0-1 Chambishi               
  [Nexalla Mvula 4]
Nchanga Rangers         1-0 Indeni                  
  [Angel Lubamba 45]
[Nov 19]
Chipata United          2-1 Mpulungu Harbour        
Jumulo                  1-2 Lumwana Radiants        
Quattro Kalumbila       0-0 Aguila Stars            

Round 13
[Nov 25]
Nchanga Rangers         3-1 Young Prison Leopards   
City of Lusaka          1-2 Chipata United          
Indeni                  2-1 Kafue Eagles            
Aguila Stars            2-1 Mpulungu Youth          
Zesco Malaiti Rangers   0-1 Quattro Kalumbila       
Atletico Lusaka         0-0 National Assembly       
[Nov 26]
Chambishi               0-2 Kitwe United            
Lumwana Radiants        1-0 Young Green Buffaloes   
Mpulungu Harbour        0-0 Jumulo                  

Round 14 [Dec 2]
Kitwe United            4-0 Lumwana Radiants        
Jumulo                  2-0 City of Lusaka          
Quattro Kalumbila       2-0 Chambishi               
Chipata United          1-2 Nchanga Rangers         
Kafue Eagles            2-1 Atletico Lusaka         
Young Prison Leopards   0-1 Indeni                  
National Assembly       1-1 Aguila Stars            
Mpulungu Youth          0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Young Green Buffaloes   2-1 Mpulungu Harbour        

Round 15 [Dec 9-11]
Chambishi               4-0 Mpulungu Youth          
Lumwana Radiants        4-1 Quattro Kalumbila       
Mpulungu Harbour        3-0 Kitwe United            
Nchanga Rangers         3-1 Jumulo                  
Zesco Malaiti Rangers   2-0 National Assembly       
City of Lusaka          1-2 Young Green Buffaloes   
Indeni                  0-1 Atletico Lusaka         
Aguila Stars            1-1 Kafue Eagles            
Young Prison Leopards   1-1 Chipata United          

Round 16
[Dec 16,17]
Atletico Lusaka         5-2 Aguila Stars            
Young Green Buffaloes   0-2 Nchanga Rangers         
Jumulo                  1-2 Young Prison Leopards   
Kafue Eagles            0-1 Zesco Malaiti Rangers   
National Assembly       0-1 Chambishi               
Kitwe United            1-0 City of Lusaka          
Quattro Kalumbila       0-1 Mpulungu Harbour        
Chipata United          0-0 Indeni                  
[Dec 27]
Mpulungu Youth          0-3 Lumwana Radiants        

Round 17
[Dec 23]
Nchanga Rangers         4-0 Kitwe United            
Lumwana Radiants        1-1 National Assembly       
Indeni                  1-0 Aguila Stars            
Chambishi               1-0 Kafue Eagles            
Young Prison Leopards   2-1 Young Green Buffaloes   
City of Lusaka          2-1 Quattro Kalumbila       
[Dec 24]
Zesco Malaiti Rangers   0-3 Atletico Lusaka         
Chipata United          2-2 Jumulo                  
[Jan 27]
Mpulungu Harbour        3-1 Mpulungu Youth          [also reported 2-1]

Round 18
[Dec 30]
City of Lusaka          4-0 Mpulungu Youth          
Young Prison Leopards   3-3 Kitwe United            
Lumwana Radiants        1-0 Kafue Eagles            
Zesco Malaiti Rangers   3-2 Aguila Stars            
[Dec 31]
Indeni                  3-1 Jumulo                  
Chipata United          1-3 Young Green Buffaloes   
Quattro Kalumbila       1-0 Nchanga Rangers         
Chambishi               0-1 Atletico Lusaka         
[Feb 3]
Mpulungu Harbour        1-0 National Assembly       

Round 19
[Jan 5]
Young Green Buffaloes   4-0 Jumulo                  
Mpulungu Youth          0-2 Nchanga Rangers         
Quattro Kalumbila       0-2 Young Prison Leopards   
Atletico Lusaka         2-3 Lumwana Radiants        
Kafue Eagles            1-1 Mpulungu Harbour        
National Assembly       0-0 City of Lusaka          
[Jan 6]
Aguila Stars            0-0 Chambishi               
Indeni                  1-1 Zesco Malaiti Rangers   
[Jan 27]
Kitwe United            0-0 Chipata United          

Round 20
[Jan 13]
Mpulungu Harbour        2-0 Atletico Lusaka         
Nchanga Rangers         1-0 National Assembly       
City of Lusaka          1-0 Kafue Eagles            
Lumwana Radiants        0-1 Aguila Stars            
Young Prison Leopards   1-1 Mpulungu Youth          
Chambishi               0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Young Green Buffaloes   0-0 Indeni                  
[Jan 14]
Jumulo                  0-0 Kitwe United            
[Feb 11]
Chipata United          1-0 Quattro Kalumbila       

Round 21
[Feb 17]
Atletico Lusaka         4-2 City of Lusaka          
National Assembly       2-0 Young Prison Leopards   
Aguila Stars            2-1 Mpulungu Harbour        
Zesco Malaiti Rangers   0-1 Lumwana Radiants        
Kafue Eagles            2-2 Nchanga Rangers         
Indeni                  0-0 Chambishi               
Mpulungu Youth          0-0 Chipata United          
[Feb 18]
Quattro Kalumbila       1-1 Jumulo                  
Kitwe United            2-2 Young Green Buffaloes   

Round 22
[Feb 24]
Young Prison Leopards   3-0 Kafue Eagles            
Mpulungu Harbour        3-1 Zesco Malaiti Rangers   
Jumulo                  0-2 Mpulungu Youth          
Kitwe United            2-1 Indeni                  
City of Lusaka          1-0 Aguila Stars            
Lumwana Radiants        1-0 Chambishi               
Young Green Buffaloes   0-0 Quattro Kalumbila       
[Feb 25]
Nchanga Rangers         2-1 Atletico Lusaka         
  [Armand Tshibangu 17, Angel Lubamba 90; Benjamin Chisala 90]
Chipata United          0-0 National Assembly       

Round 23
[Mar 2]
Atletico Lusaka         6-0 Young Prison Leopards   
Indeni                  1-0 Lumwana Radiants        
Aguila Stars            0-3 Nchanga Rangers         
Chambishi               2-3 Mpulungu Harbour        
Mpulungu Youth          0-2 Young Green Buffaloes   
Zesco Malaiti Rangers   0-1 City of Lusaka          
Kafue Eagles            4-2 Chipata United          
National Assembly       2-1 Jumulo                  
[Mar 3]
Quattro Kalumbila       0-0 Kitwe United            

Round 24
[Mar 9]
Young Green Buffaloes   2-1 National Assembly       
Nchanga Rangers         2-3 Zesco Malaiti Rangers   
City of Lusaka          0-0 Chambishi               
Kitwe United            0-0 Mpulungu Youth          
Mpulungu Harbour        0-0 Lumwana Radiants        
[Mar 10]
Young Prison Leopards   2-1 Aguila Stars            
Quattro Kalumbila       0-1 Indeni                  
Jumulo                  1-0 Kafue Eagles            
[Mar 24]
Chipata United          1-0 Atletico Lusaka         

Round 25
[Mar 16]
Kafue Eagles            3-0 Young Green Buffaloes   
Lumwana Radiants        2-0 City of Lusaka          
Mpulungu Youth          2-1 Quattro Kalumbila       
Indeni                  1-0 Mpulungu Harbour        
National Assembly       1-0 Kitwe United            
Aguila Stars            2-2 Chipata United          
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Young Prison Leopards   
Atletico Lusaka         0-0 Jumulo                  
[Mar 17]
Chambishi               0-0 Nchanga Rangers         

Round 26
[Mar 30]
City of Lusaka          2-1 Mpulungu Harbour        
Young Prison Leopards   1-1 Chambishi               
[Mar 31]
Kitwe United            1-0 Kafue Eagles            
Jumulo                  0-1 Aguila Stars            
Chipata United          0-1 Zesco Malaiti Rangers   
[Apr 25]
Young Green Buffaloes   0-1 Atletico Lusaka         
Nchanga Rangers         0-2 Lumwana Radiants        
[May 8]
Mpulungu Youth          3-4 Indeni                  
[May 23]
Quattro Kalumbila       3-1 National Assembly       

Round 27
[Apr 6]
Lumwana Radiants        2-0 Young Prison Leopards   
Aguila Stars            0-2 Young Green Buffaloes   
Mpulungu Harbour        0-1 Nchanga Rangers         
Chambishi               0-1 Chipata United          
Zesco Malaiti Rangers   0-1 Jumulo                  
Atletico Lusaka         2-2 Kitwe United            
National Assembly       1-1 Mpulungu Youth          
Kafue Eagles            0-0 Quattro Kalumbila       
[Apr 7]
Indeni                  2-0 City of Lusaka          

Round 28
[Apr 13]
Kitwe United            awd Aguila Stars            [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in 48'
Mpulungu Youth          0-1 Kafue Eagles             after assistant referee was stoned]
Young Prison Leopards   1-1 Mpulungu Harbour        
[Apr 14]
Quattro Kalumbila       3-0 Atletico Lusaka         
Jumulo                  1-3 Chambishi               
Chipata United          1-0 Lumwana Radiants        
[Apr 17]
Young Green Buffaloes   1-0 Zesco Malaiti Rangers   
National Assembly       1-1 Indeni                  
[Apr 18]
Nchanga Rangers         1-0 City of Lusaka          

Round 29
[Apr 20]
Aguila Stars            0-1 Quattro Kalumbila       
Mpulungu Harbour        0-0 Chipata United          
Atletico Lusaka         1-0 Mpulungu Youth          
Kafue Eagles            0-1 National Assembly       
Chambishi               2-2 Young Green Buffaloes   
[Apr 21]
Lumwana Radiants        0-0 Jumulo                  
Indeni                  1-0 Nchanga Rangers         
Zesco Malaiti Rangers   1-1 Kitwe United            
[Apr 23]
City of Lusaka          1-1 Young Prison Leopards   

Round 30
[Apr 27]
Kafue Eagles            2-1 Indeni                  
Quattro Kalumbila       2-2 Zesco Malaiti Rangers   
Kitwe United            1-0 Chambishi               
Mpulungu Youth          2-2 Aguila Stars            
[Apr 28]
National Assembly       0-2 Atletico Lusaka         
Jumulo                  0-0 Mpulungu Harbour        
Young Prison Leopards   2-1 Nchanga Rangers         
Chipata United          1-1 City of Lusaka          
Young Green Buffaloes   0-1 Lumwana Radiants        

Round 31
[May 4]
Atletico Lusaka         3-1 Kafue Eagles            
Aguila Stars            2-1 National Assembly       
City of Lusaka          0-1 Jumulo                  
Lumwana Radiants        1-0 Kitwe United            
Mpulungu Harbour        1-1 Young Green Buffaloes   
Indeni                  0-0 Young Prison Leopards   
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Mpulungu Youth          
[May 5]
Chambishi               1-2 Quattro Kalumbila       
[May 8]
Nchanga Rangers         1-1 Chipata United          

Round 32
[May 11]
Mpulungu Youth          1-2 Chambishi               
Quattro Kalumbila       0-0 Lumwana Radiants        
Kitwe United            0-0 Mpulungu Harbour        
National Assembly       0-1 Zesco Malaiti Rangers   
Young Green Buffaloes   2-0 City of Lusaka          
Atletico Lusaka         2-2 Indeni                  
Kafue Eagles            0-0 Aguila Stars            
[May 12]
Jumulo                  0-2 Nchanga Rangers         
Chipata United          1-1 Young Prison Leopards   

Round 33
[May 18]
Lumwana Radiants        3-0 Mpulungu Youth          
Nchanga Rangers         3-1 Young Green Buffaloes   
Zesco Malaiti Rangers   1-2 Kafue Eagles            
City of Lusaka          1-1 Kitwe United            
Chambishi               0-0 National Assembly       
Mpulungu Harbour        0-0 Quattro Kalumbila       
Indeni                  0-0 Chipata United          
[May 19]
Aguila Stars            1-0 Atletico Lusaka         
Young Prison Leopards   1-1 Jumulo                  

Round 34 [May 26]
National Assembly       0-4 Lumwana Radiants        
  [Paul Tembo 52, 60, 85, Christopher Tiki 73]
Atletico Lusaka         3-1 Zesco Malaiti Rangers   
Jumulo                  2-0 Chipata United          
Kafue Eagles            1-0 Chambishi               
Mpulungu Youth          1-0 Mpulungu Harbour        
Quattro Kalumbila       1-0 City of Lusaka          
Kitwe United            0-1 Nchanga Rangers         
Aguila Stars            3-1 Indeni                  
Young Green Buffaloes   1-1 Young Prison Leopards   

Final Table:

 1.Nchanga Rangers (Chingola)          34  21  5  8  50-23  68  [R]  Promoted
 2.Lumwana Radiants                    34  19 10  5  42-18  67  [R]  Promoted
 3.Atletico Lusaka                     34  16 10  8  53-32  58       Promoted
 4.Indeni (Ndola)                      34  14 12  8  33-26  54       Promoted
--------------------------------------------------------------
 5.Young Green Buffaloes               34  14  9 11  42-34  51
 6.City of Lusaka                      34  12  9 13  31-32  45
 7.Aguila Stars                        34  10 15  9  36-38  45
 8.Mpulungu Harbour                    34  11 11 12  31-28  44
 9.Quattro Kalumbila                   34  10 14 10  29-26  44  [P]
10.Young Prison Leopards               34  10 14 10  35-39  44  [P]
11.Kitwe United                        34   9 15 10  27-32  42
12.Kafue Eagles                        34  11  7 16  30-35  40
13.Chipata United                      34   7 18  9  26-35  39  [P]
14.Chambishi                           34   7 17 10  26-28  38  [R]
--------------------------------------------------------------
15.Zesco Malaiti Rangers               34   9 11 14  29-36  38       Relegated
16.National Assembly                   34   9 11 14  25-34  38  [P]  Relegated
17.Jumulo FC (Kitwe)                   34   6 14 14  22-37  32       Relegated
18.Mpulungu Youth                      34   4 12 18  20-54  24  [P]  Relegated


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana
Last updated: 3 Jun 2024

(C) Copyright Kalumiana Kalumiana and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.