Switzerland 2021/22


Super League
Schweizer Cup
Challenge League
Promotion League
1. Liga

Super League

Final Table:

 1.FC Zürich               36  23  7  6  78-46  76       Champions
 2.FC Basel                36  15 17  4  70-41  62
 3.BSC Young Boys Bern     36  16 12  8  80-50  60  [C]
 4.FC Lugano               36  16  6 14  50-54  54
 5.FC Sankt Gallen         36  14  8 14  68-63  50
 6.Servette FC (Genève)    36  12  8 16  50-66  44
 7.FC Sion                 36  11  8 17  46-67  41
 8.Grasshopper-Club Zürich 36   9 13 14  54-58  40  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Luzern               36   9 13 14  52-64  40       Relegation Playoff
--------------------------------------------------
10.FC Lausanne-Sport       36   4 10 22  37-76  22       Relegated

Round 1
[Jul 24]
Luzern            3-4 Young Boys        
Lausanne          1-2 Sankt Gallen      
[Jul 25]
Lugano            0-2 Zürich            
Grasshoppers      0-2 Basel             
Sion              1-2 Servette          

Round 2
[Jul 31]
Zürich            3-1 Lausanne          
Young Boys        0-0 Grasshoppers      
[Aug 1]
Sankt Gallen      2-2 Luzern            
Basel             6-1 Sion              
Servette          0-2 Lugano            

Round 3
[Aug 7]
Sion              1-0 Young Boys        
Grasshoppers      3-1 Lausanne          
[Aug 8]
Lugano            2-1 Sankt Gallen      
Luzern            1-3 Zürich            
Basel             5-1 Servette          

Round 4
[Aug 21]
Zürich            2-1 Grasshoppers      
Sankt Gallen      1-1 Sion              
[Aug 22]
Lausanne          2-2 Basel             
Servette          4-1 Luzern            
[Dec 1]
Young Boys        3-1 Lugano            

Round 5
[Aug 28]
Sankt Gallen      3-3 Zürich            
Sion              3-2 Lugano            
[Aug 29]
Luzern            1-1 Lausanne          
Basel             1-1 Young Boys        
Grasshoppers      1-1 Servette          

Round 6
[Sep 11]
Luzern            1-1 Grasshoppers      
Young Boys        4-0 Zürich            
[Sep 12]
Servette          5-1 Sankt Gallen      
Lausanne          1-1 Sion              
Lugano            1-1 Basel             

Round 7
[Sep 21]
Zürich            2-2 Servette          
[Sep 22]
Lausanne          1-6 Young Boys        
Sankt Gallen      0-2 Basel             
[Sep 23]
Lugano            1-1 Grasshoppers      
Sion              1-1 Luzern            

Round 8
[Sep 25]
Young Boys        2-1 Sankt Gallen      
Servette          1-1 Lausanne          
[Sep 26]
Luzern            2-3 Lugano            
Basel             3-1 Zürich            
Grasshoppers      3-1 Sion              

Round 9
[Oct 2]
Grasshoppers      5-2 Sankt Gallen      
Lugano            2-0 Lausanne          
[Oct 3]
Zürich            6-2 Sion              
Basel             1-1 Luzern            
Servette          0-6 Young Boys        

Round 10
[Oct 16]
Young Boys        1-1 Luzern            
Zürich            1-0 Lugano            
[Oct 17]
Lausanne          3-1 Grasshoppers      
Sankt Gallen      2-1 Servette          
Sion              0-1 Basel             

Round 11
[Oct 23]
Young Boys        3-2 Lausanne          
Grasshoppers      3-3 Zürich            
[Oct 24]
Luzern            2-0 Sankt Gallen      
Basel             2-0 Lugano            
Servette          1-2 Sion              

Round 12
[Oct 30]
Sankt Gallen      3-1 Young Boys        
Zürich            3-3 Basel             
[Oct 31]
Sion              1-3 Grasshoppers      
Lausanne          1-1 Luzern            
Lugano            2-1 Servette          

Round 13
[Nov 6]
Grasshoppers      1-1 Young Boys        
Luzern            0-1 Sion              
[Nov 7]
Servette          1-2 Zürich            
Basel             0-1 Sankt Gallen      
Lausanne          0-2 Lugano            

Round 14
[Nov 20]
Sion              0-1 Zürich            
[Nov 21]
Sankt Gallen      0-1 Lausanne          
Servette          3-2 Grasshoppers      
Lugano            3-1 Luzern            
[Dec 15]
Young Boys        1-1 Basel             

Round 15
[Nov 27]
Grasshoppers      0-1 Lugano            
Sion              3-1 Sankt Gallen      
[Nov 28]
Zürich            1-0 Young Boys        
Lausanne          0-3 Servette          
Luzern            1-3 Basel             

Round 16
[Dec 4]
Zürich            4-0 Luzern            
Young Boys        1-2 Servette          
[Dec 5]
Basel             1-1 Lausanne          
Lugano            2-0 Sion              
Sankt Gallen      0-4 Grasshoppers      

Round 17
[Dec 11]
Lausanne          1-3 Zürich            
Sankt Gallen      1-1 Lugano            
[Dec 12]
Young Boys        4-3 Sion              
Grasshoppers      1-1 Luzern            
Servette          2-2 Basel             

Round 18
[Dec 18]
Zürich            3-1 Sankt Gallen      
Luzern            0-2 Servette          
[Dec 19]
Lugano            0-5 Young Boys        
Sion              2-0 Lausanne          
Basel             2-2 Grasshoppers      

Halfway Table:

 1.FC Zürich               18  12  4  2  43-26  40
 2.FC Basel                18   8  9  1  38-19  33
 3.BSC Young Boys Bern     18   9  5  4  43-22  32  [C]
 4.FC Lugano               18   9  3  6  25-24  30
 5.Servette FC (Genève)    18   7  4  7  32-33  25
 6.Grasshopper-Club Zürich 18   5  8  5  32-26  23  [P]
 7.FC Sion                 18   6  3  9  24-35  21
 8.FC Sankt Gallen         18   4  4 10  22-39  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Lausanne-Sport       18   2  6 10  18-37  12
--------------------------------------------------
10.FC Luzern               18   1  8  9  20-36  11

Round 19
[Jan 29]
Zürich            1-0 Servette          
Young Boys        1-0 Lugano            
[Jan 30]
Lausanne          1-5 Sankt Gallen      
Sion              2-0 Grasshoppers      
Luzern            0-3 Basel             

Round 20
[Feb 5]
Servette          1-0 Lausanne          
Grasshoppers      1-3 Zürich            
[Feb 6]
Basel             3-3 Sion              
Sankt Gallen      3-3 Young Boys        
Lugano            2-1 Luzern            

Round 21
[Feb 12]
Lausanne          0-2 Grasshoppers       
Sankt Gallen      5-1 Servette          
[Feb 13]
Young Boys        3-1 Basel             
Zürich            3-0 Lugano            
Luzern            1-0 Sion              

Round 22
[Feb 19]
Lugano            0-2 Sankt Gallen      
Basel             3-0 Lausanne          
[Feb 25]
Sion              1-1 Zürich            
Grasshoppers      2-2 Young Boys        
Servette          1-1 Luzern            

Round 23
[Feb 26]
Young Boys        3-1 Sion              
Lugano            2-0 Servette          
[Feb 27]
Sankt Gallen      2-0 Grasshoppers      
Lausanne          1-2 Luzern            
Zürich            4-2 Basel             

Round 24
[Mar 1]
Servette          1-0 Young Boys        
[Mar 2]
Sion              1-0 Lausanne          
Luzern            0-2 Zürich            
[Mar 3]
Basel             2-2 Sankt Gallen      
Grasshoppers      1-2 Lugano            

Round 25
[Mar 5]
Young Boys        2-2 Luzern            
Lausanne          0-2 Zürich            
[Mar 6]
Lugano            0-2 Basel             
Sankt Gallen      1-1 Sion              
Grasshoppers      2-4 Servette          

Round 26
[Mar 12]
Zürich            0-3 Sankt Gallen      
Sion              0-3 Lugano            
[Mar 13]
Lausanne          2-2 Young Boys        
Basel             2-0 Servette          
Luzern            1-0 Grasshoppers      

Round 27
[Mar 19]
Sankt Gallen      3-2 Luzern            
Young Boys        1-2 Zürich            
[Mar 20]
Servette          2-1 Sion              
Lugano            3-1 Lausanne          
Grasshoppers      2-4 Basel             

Round 28
[Apr 2]
Zürich            1-1 Grasshoppers      
Sion              0-3 Sankt Gallen      
[Apr 3]
Luzern            2-2 Lugano            
Basel             2-2 Young Boys        
Lausanne          4-1 Servette          

Round 29
[Apr 9]
Young Boys        2-2 Lausanne          
Grasshoppers      2-2 Luzern            
[Apr 10]
Servette          1-0 Zürich            
Lugano            1-3 Sion              
Sankt Gallen      2-2 Basel             

Round 30
[Apr 16]
Zürich            2-1 Young Boys        
Servette          0-1 Grasshoppers      
[Apr 18]
Luzern            3-2 Sankt Gallen      
Lausanne          4-1 Lugano            
Sion              0-0 Basel             

Round 31
[Apr 23]
Zürich            5-1 Sion              
Young Boys        3-1 Servette          
[Apr 24]
Sankt Gallen      3-0 Lugano            
Basel             3-0 Luzern            
Grasshoppers      3-1 Lausanne          

Round 32
[Apr 30]
Lugano            1-1 Grasshoppers      
Servette          0-2 Sankt Gallen      
[May 1]
Sion              1-2 Young Boys        
Basel             0-2 Zürich            
Luzern            3-0 Lausanne          

Round 33
[May 7]
Lugano            3-1 Young Boys        
Sankt Gallen      1-2 Zürich            
[May 8]
Grasshoppers      0-1 Sion              
Lausanne          0-0 Basel             
Luzern            4-0 Servette          

Round 34
[May 10]
Young Boys        4-1 Sankt Gallen      
[May 11]
Sion              1-3 Luzern            
Servette          2-2 Lugano            
[May 12]
Basel             1-1 Grasshoppers      
Zürich            2-2 Lausanne          

Round 35 [May 19]
Lausanne          1-2 Sion              
Lugano            2-1 Zürich            
Luzern            2-2 Young Boys        
Grasshoppers      3-2 Sankt Gallen      
Servette          0-0 Basel             

Round 36 [May 22]
Young Boys        3-0 Grasshoppers      
Basel             2-1 Lugano            
Sankt Gallen      4-0 Lausanne          
Sion              3-3 Servette          
Zürich            2-3 Luzern            

Final Table:

 1.FC Zürich               36  23  7  6  78-46  76       Champions
 2.FC Basel                36  15 17  4  70-41  62
 3.BSC Young Boys Bern     36  16 12  8  80-50  60  [C]
 4.FC Lugano               36  16  6 14  50-54  54
 5.FC Sankt Gallen         36  14  8 14  68-63  50
 6.Servette FC (Genève)    36  12  8 16  50-66  44
 7.FC Sion                 36  11  8 17  46-67  41
 8.Grasshopper-Club Zürich 36   9 13 14  54-58  40  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Luzern               36   9 13 14  52-64  40       Relegation Playoff
--------------------------------------------------
10.FC Lausanne-Sport       36   4 10 22  37-76  22       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 26]
Schaffhausen      2-2 Luzern            

Second Leg [May 29]
Luzern            2-0 Schaffhausen      

NB: both remain at former level

Schweizer Cup

Round 1
[Aug 13]
SC Binningen                0-7 FC Schaffhausen
FC La Chaux-de-Fonds        1-7 FC Lugano
FC Paradiso                 3-1 SC YF Juventus ZH           [aet]
[Aug 14]
FC Baden                    2-4 FC Biel/Bienne
FC Bubendorf                0-3 FC Sion
FC Châtel-St-Denis          1-8 FC Thun
SR Delémont                 0-6 FC Winterthur
FC Echichens                0-2 FC Lausanne-Sport
FC Escholzmatt-Marbach      3-4 FC Iliria Solothurn         [aet]
FC Gambarogno-Contone       0-2 Etoile Carouge
FC Grand-Saconnex           2-2 CS Chênois                  [aet, 1-4 pen]
FC Hausen am Albis          0-6 FC Black Stars
FC Lachen/Altendorf         0-6 Neuchâtel Xamax FCS
FC Littau                   1-4 BSC Young Boys
FC Münsingen                0-5 FC Sankt Gallen             
Stade Nyonnais              0-1 FC Wil 1900
FC Rapperswil-Jona          2-3 FC Stade Lausanne-Ouchy
FC Saint-Léonard            1-3 FC Porrentruy
FC Solothurn               0-10 FC Zürich
FC Winkeln SG               1-7 FC Concordia Basel
FC Vevey United             1-3 SC Kriens
FC Seuzach                 0-12 Yverdon-Sport FC
FC Unterstrass              1-3 FC Chiasso                  [aet]
[Aug 15]
FC Bosporus Bern            1-0 FC Kickers Luzern
SC Cham                     0-1 FC Luzern
FC Genolier-Begnins         1-7 FC Bulle
FC Dardania Lausanne        1-2 FC Rorschach-Goldach        [aet]
FC Amichal Saint-Prex       0-6 Servette FC Genève
FC Schönenwerd-Niedergösgen 0-7 FC Basel
FC Someo                    0-7 FC Aarau
FC Widnau                   0-5 Grasshopper Club Zürich
[Aug 24]
FC Coffrane                 1-4 SC Buochs

Round 2
[Sep 17]
FC Concordia Basel          1-4 Servette FC Genève
FC Bulle                    2-3 FC Lausanne-Sport           [aet]
SC Kriens                   0-1 FC Zürich
Neuchâtel Xamax FCS         0-1 FC Lugano
Yverdon-Sport FC            3-0 FC Wil 1900
[Sep 18]
FC Black Stars              1-3 FC Biel/Bienne
FC Bosporus Bern           0-11 FC Schaffhausen
SC Buochs                   1-2 FC Luzern                   [aet]
Etoile Carouge              3-1 FC Winterthur
FC Stade Lausanne-Ouchy     4-0 FC Sion
FC Paradiso                 0-1 FC Aarau
FC Thun                     1-0 Grasshopper Club Zürich
[Sep 19]
CS Chênois                  2-7 FC Sankt Gallen             
FC Porrentruy               0-3 FC Chiasso
FC Rorschach-Goldach        0-3 FC Basel
FC Iliria Solothurn         1-7 BSC Young Boys

1/8 Finals
[Oct 26] 
FC Aarau                    0-1 FC Lausanne-Sport
FC Biel/Bienne              1-0 FC Stade Lausanne-Ouchy
Etoile Carouge              1-0 FC Basel
Yverdon-Sport FC            2-2 FC Zürich                   [aet, 11-10 pen]
[Oct 27]
FC Chiasso                  1-2 FC Sankt Gallen             [aet]
FC Lugano                   2-1 BSC Young Boys
FC Schaffhausen             0-2 FC Luzern
FC Thun                     4-1 Servette FC Genève
NB: in the Yverdon-Zürich match, 26 penalties were needed to separate the teams
    in the penalty shoot-out, a record in the history of the Swiss cup.

Quarterfinals
[Feb 8]
Yverdon-Sport FC            1-0 FC Lausanne-Sport           
[Feb 9]
Etoile Carouge              1-2 FC Sankt Gallen             
FC Biel/Bienne              0-5 FC Luzern                   
[Feb 10]
FC Thun                     3-4 FC Lugano                   

Semifinals [Apr 21]
Yverdon-Sport FC            0-2 FC Sankt Gallen             
FC Lugano                   2-2 FC Luzern                   [aet, 4-3 pen]

Final [May 15, Bern]
FC Lugano                   4-1 FC Sankt Gallen             


Challenge League

Final Table:

 1.FC Winterthur           36  18 11  7  76-45  65       Promoted
--------------------------------------------------
 2.FC Schaffhausen         36  19  8  9  73-49  65       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Aarau                36  20  5 11  67-47  65  
 4.FC Vaduz                36  18  6 12  68-58  60  [R]
 5.FC Thun                 36  17  5 14  62-57  56  
 6.Neuchâtel Xamax FCS     36  14  8 14  56-54  50
 7.FC Stade Lausanne-Ouchy 36  12  8 16  46-50  44
 8.Yverdon Sport FC        36  11 11 14  44-52  44  [P]
 9.FC Wil 1900             36  11  8 17  68-80  41
--------------------------------------------------
10.SC Kriens               36   3  4 29  25-93  13       Relegated


Promotion League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.FC Breitenrain          30  20  7  3  60-29  67       Promotion Playoff
 2.AC Bellinzona           30  19  6  5  58-31  63       Promotion Playoff
 3.FC Chiasso              30  16  9  5  54-30  57  [R]  Promotion Playoff
 4.FC Stade Nyonnais       30  16  6  8  67-43  54       Promotion Playoff
 5.FC Zürich II            30  12 10  8  46-34  46       Promotion Playoff
 6.Etoile Carouge FC       30  11 11  8  38-36  44       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Bavois               30  12  7 11  44-41  43       Mittleres Playoff
 8.SC Cham                 30  11  9 10  52-53  42       Mittleres Playoff
 9.BSC Young Boys Bern II  30  10  8 12  48-51  38  [P]  Mittleres Playoff
10.FC Rapperswil-Jona 1928 30   9 10 11  38-43  37       Mittleres Playoff
11.FC Biel-Bienne          30   9  7 14  44-50  34  [P]  Mittleres Playoff
12.FC Basel 1893 II        30   8  6 16  52-71  30       Mittleres Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.FC Black Stars          30   7  8 15  29-49  29       Relegation Playoff
14.SC YF Juventus          30   7  7 16  40-55  28       Relegation Playoff
15.SC Brühl                30   5  8 17  39-59  23       Relegation Playoff
16.FC Sion II              30   6  5 19  37-71  23       Relegation Playoff

Playoff Stage

Promotion Playoff | Mittleres Playoff | Relegation Playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.AC Bellinzona           35  23  7  5  67-35  76       Promoted
--------------------------------------------------
 2.FC Breitenrain          35  22  8  5  66-37  74
 3.FC Chiasso              35  18 11  6  64-38  65  [R]
 4.FC Stade Nyonnais       35  17  7 11  73-50  58
 5.FC Zürich II            35  14 10 11  54-42  52
 6.Etoile Carouge FC       35  12 12 11  45-47  48

Mittleres Playoff

Final Table:

 7.FC Bavois               35  15  7 13  50-51  52
 8.SC Cham                 35  14  9 12  63-62  51
 9.FC Rapperswil-Jona 1928 35  11 11 13  52-57  44
10.BSC Young Boys Bern II  35  11  9 15  55-64  42  [P]
11.FC Biel-Bienne          35  11  7 17  56-61  40  [P]
12.FC Basel 1893 II        35  11  6 18  72-84  39

Relegation Playoff

Final Table:

13.SC Brühl                36  10  9 17  52-64  39
14.SC YF Juventus          36   9 10 17  54-65  37
--------------------------------------------------
15.FC Black Stars          36   7 10 19  35-61  31       Relegated
16.FC Sion II              36   8  5 23  48-88  29       Relegated


1. Liga

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Final Tables:

Gruppe 1
 1.FC Echallens Région     26  17  4  5  56-34  55       Qualified
 2.FC Vevey United         26  16  3  7  42-29  51       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Bulle                26  14  6  6  63-23  48       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FC Thun II              26  14  4  8  56-38  46
 5.Meyrin FC               26  11  8  7  47-33  41
 6.FC Monthey              26  10  7  9  41-47  37
 7.FC Naters Oberwallis    26   9  6 11  41-42  33
 8.CS Chênois 1            26  10  3 13  38-46  33
 9.FC La Chaux-de-Fonds    26  10  3 13  40-54  33
10.FC La Sarraz-Eclépens   26   9  3 14  50-61  30
11.US Terre Sainte         26   9  1 16  36-54  28
12.FC Martigny-Sports      26   9  1 16  34-65  28
--------------------------------------------------
13.Team Vaud M-21          26   7  6 13  44-51  27       Relegated
14.Lancy FC                26   6  7 13  40-51  25       Relegated

Gruppe 2
 1.FC Wohlen               26  16  6  4  57-27  54       Qualified
 2.Grasshopper-Club Z. II  26  14  5  7  60-39  47       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SR Delémont             26  13  5  8  53-42  44       worst 3rd placed team
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FC Köniz                26  11 10  5  49-37  43  [R]
 5.FC Langenthal           26  13  3 10  45-46  42
 6.FC Luzern II            26  12  3 11  40-36  39
 7.FC Schötz               26  11  3 12  42-50  36
 8.FC Solothurn            26  10  5 11  42-39  35
 9.FC Bassecourt           26   9  6 11  46-43  33
10.FC Münsingen            26   8  9  9  36-39  33  [R]
11.SV Höngg                26   9  5 12  31-31  32
12.FC Kosova               26   9  4 13  39-47  31
--------------------------------------------------
13.Zug 94                  26   6  6 14  27-45  24       Relegated
14.SC Buochs               26   4  4 18  24-70  16       Relegated

Gruppe 3
 1.FC Baden 1897           26  17  3  6  54-27  54       Qualified
 2.FC Paradiso             26  15  7  4  45-32  52       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Tuggen               26  16  3  7  55-37  51       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FC St.Gallen 1879 II    26  13  3 10  65-41  42
 5.FC Wettswil-Bonstetten  26  13  3 10  43-24  42
 6.FC Linth 04             26  10  9  7  47-41  39
 7.FC Freienbach           26  12  3 11  44-43  39
 8.FC Winterthur II        26  10  7  9  52-37  37
 9.USV Eschen/Mauren       26  10  7  9  35-38  37
10.FC Uzwil 1              26   8  5 13  41-55  29
11.FC Gossau               26   8  4 14  35-56  28
12.Team Ticino U21         26   8  3 15  37-51  27
--------------------------------------------------
13.FC Thalwil              26   7  2 17  30-70  23       Relegated
14.FC Balzers              26   5  1 20  41-72  16       Relegated

Playoff Stage

Round 1

First Legs [Jun 1]
Bulle             4-1 Wohlen            
Vevey             3-2 Paradiso          
Grasshopper II    2-1 Baden             
Tuggen            2-1 Echallens         

Second Legs [Jun 4]
Wohlen            0-2 Bulle             
Paradiso          2-0 Vevey             
Baden             2-0 Grasshopper II    
Echallens         0-1 Tuggen            

Round 1

Frst Legs [Jun 8]
Tuggen            0-0 Bulle             
Baden             3-1 Paradiso          

Second Legs [Jun 11]
Bulle             4-2 Tuggen            
Paradiso          1-0 Baden             

NB: FC Baden 1897 and FC Bulle promoted


2020/21.

list of champions.

list of final tables 1898-1930.

list of final tables since 1930.

all-time table.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Niklaus Rohrer and Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Niklaus Rohrer and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jul 2022

(C) Copyright Niklaus Rohrer, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.