Dominica 2022


Patrick John's Cup 2022

Patrick John's Cup 2022

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.WE United FC (Castle Bruce)                     5   5  0  0  19- 1  15  Qualified
 2.Sagicor South East FC (La Plaine)               5   4  0  1  22- 2  12  Qualified
 3.DS FC                                           5   2  1  2   7- 8   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Mighty Avengers FC                              5   2  1  2   6-14   7  Playoff 16th Spot
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Island Games Jimmit Ballerz FC                  5   1  0  4   6-20   3
 6.Derby Boyz FC                                   5   0  0  5   2-17   0

Group B
 1.Middleham United FC (Cockrane)                  5   5  0  0  20- 2  15  Qualified
 2.Promex Harlem United (Newtown)                  5   4  0  1  28- 3  12  Qualified
 3.BAA Sharks FC                                   5   2  1  2   9-13   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Police SC                                       5   2  0  3  16-17   6  Playoff 16th Spot
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Pottersville Tarish United SC               5   1  0  4   7-12   3
 6.Trafalgar SC                                    5   0  1  4   5-38   1

Group C
 1.Petro Caribe Pointe Michel FC (Pointe Michel)   5   4  1  0  27- 8  13  Qualified
 2.Saint Joseph FC                                 5   3  1  1  10- 7  10  Qualified
 3.Glanvillia FC                                   5   2  2  1   9-11   8  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Bombers FC (Portsmouth)                         5   2  1  2  17- 8   7  Playoff 16th Spot
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.RC Doctors FC                                   5   0  2  3   6-10   2
 6.South Dominators FC                             5   0  1  4   5-30   1

Group D
 1.CCCUL Dublanc FC (Dublanc)                      5   4  1  0  26- 1  13  Qualified
 2.Mahaut Soca Strikers FC                         5   4  1  0  14- 4  13  Qualified
 3.Calibishe Diaspora FC                           5   3  0  2  23-12   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.L.A. Starz FC                                   5   2  0  3  19-10   6  Playoff 16th Spot
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Itassi United FC                                5   1  0  4   3-25   3
 6.Wooty Blazers FC                                5   0  0  5   4-37   0

Group E
 1.Connect 767 East Central FC (Castle Bruce)      4   2  2  0   9- 0   8  Qualified
 2.Blue Waters Bath Estate FC (Roseau)             4   2  2  0   8- 3   8  Qualified
 3.All Saints FC                                   4   1  2  1   6- 2   5  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Exodus FC                                       4   1  2  1   6- 4   5
 5.Kensborough United FC                           4   0  0  4   2-22   0

Playoff 16th Spot

Semifinals [Jul 22]
Police                1-7 Bombers               
Mighty Avengers       0-3 L.A. Starz            

Final [Jul 24]
Bombers               4-1 L.A. Starz            

NB: Bombers qualified for Knockout Stage

Knockout Stage

1/8 Finals
[Jul 27]
WE United             3-0 Bombers               
[Jul 28]
Middleham United      1-1 All Saints            [aet, 5-3 pen]
[Jul 29]
Pointe Michel         7-2 Calibishe Diaspora    
Dublanc               4-1 Glanvillia            
[Jul 30]
East Central          2-0 DS                    
[Jul 31]
Bath Estate           0-3 Harlem United         
South East            6-0 BAA Sharks            
[Aug 2]
Saint Joseph          2-2 Mahaut Soca Strikers  [aet, 3-5 pen]

Quarterfinals
[Aug 6]
WE United             1-0 Middleham United      
Pointe Michel         abd Dublanc               [abandoned at 0-0 at half-time
[Aug 9]                                          due to inclement weather]
Pointe Michel         abd Dublanc               [replay; abandoned at 1-1 at
[Aug 11]                                         half-time due to inclement weather]
South East            4-2 East Central          
[Aug 12]
Pointe Michel         1-5 Dublanc               [replay; abandoned at 1-5 in 82' due to
Harlem United         3-0 Mahaut Soca Strikers   insufficient balls left; result stood]

Semifinals
[Aug 16]
WE United             1-4 Dublanc               
[Aug 17]
South East            1-0 Harlem United         

Third Place Match [Aug 24]
WE United             1-1 Harlem United         [aet, 4-1 pen]

Final [Aug 21]
Dublanc               1-2 South East            


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 25 Aug 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.