Ghana 2021/22


Ghana Premier League
MTN FA Cup 2021/22

Ghana Premier League

Final Table:

 1.Asante Kotoko FC             34  19 10  5  48-20  67                        Champions
 2.Medeama SC                   34  16  8 10  28-25  56
 3.Bechem United FC             34  13 15  6  37-24  54
 4.Karela FC                    34  13 13  8  43-33  52
 5.Great Olympics FC            34  12 12 10  36-31  48       [2 2 0 0 4-0 6]
 6.Accra Hearts of Oak SC       34  12 12 10  33-29  48  [C]  [2 0 0 2 0-4 0]
 7.Obuasi Ashanti Gold SC       34  13  8 13  46-37  47       [2 1 0 1 5-2 3]  Demoted
 8.Berekum Chelsea FC           34  12 11 11  29-30  47       [2 1 0 1 2-5 3]
 9.Bibiani Gold Stars           34  14  4 16  34-40  46  [P]  [2 1 1 0 3-2 4]
10.Legon Cities FC              34  11 13 10  34-26  46       [2 0 1 1 2-3 1]
11.Aduana Stars                 34  11 12 11  33-28  45       [2 0 2 0 1-1 2]
12.Accra Lions FC               34  12  9 13  26-38  45  [P]  [2 0 2 0 1-1 2]
13.Dreams FC                    34  11 11 12  47-44  44
14.King Faisal Babes FC         34  12  6 16  30-34  42
15.Real Tamale United           34  10 11 13  40-48  41  [P]
-------------------------------------------------------
16.Techiman Eleven Wonders      34  10 10 14  29-38  40                        Relegated
17.West Africa Football Academy 34   8 11 15  27-42  35                        Relegated
18.Elmina Sharks FC             34   5  8 21  24-57  23                        Relegated

NB: on May 16, Ashanti Gold SC were demoted to Division 2 for the 2022/23 season
    after having been found guilty of match fixing in the final round of the 2020/21
    season (when they defeated Inter-Allies 7-0)

Round 1
[Oct 29]
Accra Lions             1-1 Elmina Sharks           
[Oct 30]
Dreams                  1-3 Asante Kotoko           
[Oct 31]
King Faisal Babes       1-0 WAFA                    
Bechem                  4-0 Medeama                 
Real Tamale United      1-1 Great Olympics          
Eleven Wonders          0-1 Ashanti Gold            
Bibiani Gold Stars      1-0 Chelsea                 
Hearts of Oak           0-0 Legon Cities            
Karela                  1-1 Aduana                  

Round 2
[Nov 5]
WAFA                    1-1 Hearts of Oak           
[Nov 6]
Ashanti Gold            1-1 Karela                  
Legon Cities            3-2 Real Tamale United      
[Nov 7]
Asante Kotoko           2-0 Bechem                  
Great Olympics          3-1 Accra Lions             
Elmina Sharks           1-3 Dreams                  
Aduana                  1-3 King Faisal Babes       
Chelsea                 0-0 Eleven Wonders          
[Nov 9]
Medeama                 1-1 Bibiani Gold Stars      

Round 3
[Nov 12]
Bibiani Gold Stars      0-1 Asante Kotoko           
[Nov 13]
Dreams                  3-1 Accra Lions             
Legon Cities            0-1 Great Olympics          
[Nov 14]
Hearts of Oak           1-1 Aduana                  
Karela                  2-1 Chelsea                 
Bechem                  2-0 Elmina Sharks           
Eleven Wonders          0-0 Medeama                 
King Faisal Babes       2-0 Ashanti Gold            
Real Tamale United      2-0 WAFA                    

Round 4
[Nov 19]
Chelsea                 1-0 King Faisal Babes       
[Nov 20]
Accra Lions             2-1 Bechem                  
Asante Kotoko           2-0 Eleven Wonders          
[Nov 21]
Ashanti Gold            2-0 Hearts of Oak           
Great Olympics          3-3 Dreams                  
Aduana                  5-1 Real Tamale United      
Elmina Sharks           2-1 Bibiani Gold Stars      
WAFA                    2-2 Legon Cities            
[Nov 22]
Medeama                 2-0 Karela                  

Round 5
[Nov 26]
Legon Cities            0-1 Aduana                  
[Nov 27]
WAFA                    1-0 Great Olympics          
[Nov 28]
Real Tamale United      2-0 Ashanti Gold            
Karela                  0-0 Asante Kotoko           
King Faisal Babes       0-0 Medeama                 
Bechem                  3-1 Dreams                  
Eleven Wonders          3-1 Elmina Sharks           
Bibiani Gold Stars      2-0 Accra Lions             
[Dec 29]
Hearts of Oak           2-0 Chelsea                 

Round 6
[Dec 4]
Aduana                  3-0 WAFA                    
Elmina Sharks           2-1 Karela                  
Accra Lions             1-0 Eleven Wonders          
[Dec 5]
Ashanti Gold            0-0 Legon Cities            
Great Olympics          0-0 Bechem                  
Dreams                  2-1 Bibiani Gold Stars      
Chelsea                 0-1 Real Tamale United      
Asante Kotoko           2-3 King Faisal Babes       
[Jan 12] 	 
Medeama                 1-0 Hearts of Oak           

Round 7
[Dec 10]
Eleven Wonders          1-1 Dreams                  
[Dec 11]
Aduana                  1-0 Great Olympics          
[Dec 12]
WAFA                    0-1 Ashanti Gold            
King Faisal Babes       1-0 Elmina Sharks           
Real Tamale United      0-1 Medeama                 
Bibiani Gold Stars      1-0 Bechem                  
Karela                  3-0 Accra Lions             
Legon Cities            0-0 Chelsea                 
[Feb 20]
Hearts of Oak           0-0 Asante Kotoko           

Round 8 [Dec 15]
Bechem                  1-0 Eleven Wonders          
Accra Lions             0-0 King Faisal Babes       
Dreams                  3-1 Karela                  
Ashanti Gold            0-1 Aduana                  
Elmina Sharks           0-1 Hearts of Oak           
Medeama                 1-0 Legon Cities            
Great Olympics          2-0 Bibiani Gold Stars      
Chelsea                 2-0 WAFA                    
Asante Kotoko           1-1 Real Tamale United      

Round 9
[Dec 19]
WAFA                    1-0 Medeama                 
Real Tamale United      2-0 Elmina Sharks           
Aduana                  3-2 Chelsea                 
Hearts of Oak           2-0 Accra Lions             
Karela                  1-1 Bechem                  
Eleven Wonders          2-1 Bibiani Gold Stars      
Legon Cities            1-2 Asante Kotoko           
Ashanti Gold            0-0 Great Olympics          
[Dec 21]
King Faisal Babes       3-2 Dreams                  

Round 10
[Dec 25]
Dreams                  2-2 Hearts of Oak           
[Dec 26]
Bechem                  1-0 King Faisal Babes       
Medeama                 1-0 Aduana                  
Asante Kotoko           1-0 WAFA                    
Great Olympics          2-0 Eleven Wonders          
Chelsea                 1-0 Ashanti Gold            
Bibiani Gold Stars      3-1 Karela                  
[Dec 27]
Accra Lions             2-1 Real Tamale United      
Elmina Sharks           0-2 Legon Cities            

Round 11
[Jan 1]
Aduana                  0-2 Asante Kotoko           
[Jan 2]
Hearts of Oak           0-0 Bechem                  
Real Tamale United      2-2 Dreams                  
Karela                  4-2 Eleven Wonders          
King Faisal Babes       2-1 Bibiani Gold Stars      
WAFA                    2-0 Elmina Sharks           
[Jan 3]
Ashanti Gold            0-1 Medeama                 
Legon Cities            0-1 Accra Lions             
Chelsea                 0-0 Great Olympics          

Round 12
[Jan 7]
Medeama                 1-1 Chelsea                 
[Jan 8]
Bibiani Gold Stars      0-1 Hearts of Oak           
Accra Lions             0-0 WAFA                    
[Jan 9]
Asante Kotoko           3-1 Ashanti Gold            
Great Olympics          1-1 Karela                  
Eleven Wonders          2-0 King Faisal Babes       
Bechem                  2-0 Real Tamale United      
Elmina Sharks           0-1 Aduana                  
Dreams                  0-1 Legon Cities            

Round 13
[Jan 14]
King Faisal Babes       0-2 Karela                  
[Jan 15]
Chelsea                 0-0 Asante Kotoko           
[Jan 16]
Aduana                  1-1 Accra Lions             
Ashanti Gold            4-0 Elmina Sharks           
WAFA                    1-1 Dreams                  
Hearts of Oak           4-1 Eleven Wonders          
Medeama                 0-0 Great Olympics          
Real Tamale United      2-0 Bibiani Gold Stars      
[Jan 17]
Legon Cities            0-0 Bechem                  

Round 14
[Jan 22]
Accra Lions             0-1 Ashanti Gold            
Karela                  1-0 Hearts of Oak           
[Jan 23]
Elmina Sharks           0-0 Chelsea                 
Bibiani Gold Stars      2-1 Legon Cities            
Great Olympics          2-1 King Faisal Babes       
Eleven Wonders          1-0 Real Tamale United      
Asante Kotoko           1-0 Medeama                 
Bechem                  0-0 WAFA                    
[Jan 24]
Dreams                  3-1 Aduana                  

Round 15
[Jan 28]
Asante Kotoko           2-0 Great Olympics          
[Jan 29]
Aduana                  0-1 Bechem                  
[Jan 30]
Real Tamale United      1-1 Karela                  
Medeama                 1-0 Elmina Sharks           
WAFA                    1-0 Bibiani Gold Stars      
Ashanti Gold            2-1 Dreams                  
Chelsea                 3-1 Accra Lions             
Hearts of Oak           1-0 King Faisal Babes       
Legon Cities            3-0 Eleven Wonders          

Round 16
[Feb 4]
Bechem                  2-0 Ashanti Gold            
[Feb 5]
King Faisal Babes       2-0 Real Tamale United      
Accra Lions             1-0 Medeama                 
[Feb 6]
Dreams                  0-1 Chelsea                 
Bibiani Gold Stars      1-0 Aduana                  
Karela                  1-1 Legon Cities            
Eleven Wonders          0-0 WAFA                    
Hearts of Oak           0-1 Great Olympics          
[Feb 7]
Elmina Sharks           2-1 Asante Kotoko           

Round 17
[Feb 11]
Chelsea                 1-1 Bechem                  
[Feb 12]
Asante Kotoko           3-1 Accra Lions             
[Feb 13]
Aduana                  3-0 Eleven Wonders          
WAFA                    0-1 Karela                  
Real Tamale United      0-0 Hearts of Oak           
Great Olympics          1-0 Elmina Sharks           
Ashanti Gold            2-2 Bibiani Gold Stars      
[Feb 14]
Legon Cities            1-0 King Faisal Babes       
Medeama                 0-1 Dreams                  

Round 18
[Feb 25]
WAFA                    1-2 King Faisal Babes       
[Feb 26]
Legon Cities            1-1 Hearts of Oak           
[Feb 27]
Aduana                  2-0 Karela                  
Asante Kotoko           2-0 Dreams                  
Ashanti Gold            1-4 Eleven Wonders          
Chelsea                 1-0 Bibiani Gold Stars      
Elmina Sharks           1-1 Accra Lions             
Medeama                 1-0 Bechem                  
[Feb 28]
Great Olympics          2-1 Real Tamale United      

Round 19
[Mar 5]
Real Tamale United      1-1 Legon Cities            
[Mar 6]
Accra Lions             0-0 Great Olympics          
Bibiani Gold Stars      1-0 Medeama                 
Dreams                  2-0 Elmina Sharks           
Karela                  2-1 Ashanti Gold            
King Faisal Babes       0-1 Aduana                  
[Mar 7]
Eleven Wonders          1-1 Chelsea                 
[Mar 8]
Bechem                  0-0 Asante Kotoko           
[Mar 9]
Hearts of Oak           2-1 WAFA                    

Round 20
[Mar 11]
Ashanti Gold            2-0 King Faisal Babes       
[Mar 12]
Accra Lions             1-0 Dreams                  
Chelsea                 1-0 Karela                  
[Mar 13]
Great Olympics          1-0 Legon Cities            
Aduana                  1-0 Hearts of Oak           
Asante Kotoko           5-0 Bibiani Gold Stars      
Elmina Sharks           2-3 Bechem                  
Medeama                 1-0 Eleven Wonders          
WAFA                    1-0 Real Tamale United      

Round 21
[Mar 18]
Karela                  1-1 Medeama                 
[Mar 20]
Hearts of Oak           2-1 Ashanti Gold            
Bechem                  1-0 Accra Lions             
Bibiani Gold Stars      1-0 Elmina Sharks           
Dreams                  5-2 Great Olympics          
Legon Cities            2-1 WAFA                    
Real Tamale United      1-1 Aduana                  
[Mar 21]
Eleven Wonders          0-0 Asante Kotoko           
[Apr 7]
King Faisal Babes       0-1 Chelsea                 

Round 22
[Mar 30]
Great Olympics          2-2 WAFA                    
Aduana                  1-1 Legon Cities            
Ashanti Gold            4-0 Real Tamale United      
Chelsea                 0-0 Hearts of Oak           
Dreams                  0-0 Bechem                  
Elmina Sharks           2-0 Eleven Wonders          
[Mar 31]
Accra Lions             1-0 Bibiani Gold Stars      
Asante Kotoko           1-1 Karela                  
Medeama                 1-0 King Faisal Babes       

Round 23
[Apr 2]
Hearts of Oak           1-0 Medeama                 
[Apr 3]
Bibiani Gold Stars      1-0 Dreams                  
Karela                  3-1 Elmina Sharks           
King Faisal Babes       0-1 Asante Kotoko           
Legon Cities            2-0 Ashanti Gold            
Eleven Wonders          2-0 Accra Lions             
WAFA                    0-0 Aduana                  
[Apr 4]
Bechem                  1-0 Great Olympics          
Real Tamale United      3-2 Chelsea                 

Round 24
[Apr 9]
Accra Lions             1-0 Karela                  
Ashanti Gold            6-0 WAFA                    
[Apr 10]
Great Olympics          2-1 Aduana                  
Asante Kotoko           1-0 Hearts of Oak           
Bechem                  1-0 Bibiani Gold Stars      
Chelsea                 1-0 Legon Cities            
Dreams                  1-1 Eleven Wonders          
Elmina Sharks           1-0 King Faisal Babes       
Medeama                 2-1 Real Tamale United      

Round 25 [Apr 17]
Hearts of Oak           1-1 Elmina Sharks           
Aduana                  0-0 Ashanti Gold            
Bibiani Gold Stars      2-1 Great Olympics          
Karela                  1-0 Dreams                  
King Faisal Babes       0-1 Accra Lions             
Legon Cities            3-1 Medeama                 
Real Tamale United      2-1 Asante Kotoko           
Eleven Wonders          3-2 Bechem                  
WAFA                    3-2 Chelsea                 

Round 26
[Apr 22]	
Accra Lions             0-3 Hearts of Oak           
[Apr 23]	
Great Olympics          0-1 Ashanti Gold            
[Apr 24]	
Asante Kotoko           1-3 Legon Cities            
Chelsea                 1-0 Aduana                  
Bibiani Gold Stars      1-0 Eleven Wonders          
Dreams                  1-1 King Faisal Babes       
Elmina Sharks           1-1 Real Tamale United      
Medeama                 1-0 WAFA                    
[Apr 25]	
Bechem                  1-1 Karela                  

Round 27
[Apr 30]	
Eleven Wonders          0-0 Great Olympics          
WAFA                    0-1 Asante Kotoko           
[May 1]
Hearts of Oak           3-1 Dreams                  
Ashanti Gold            5-1 Chelsea                 
Karela                  2-0 Bibiani Gold Stars      
King Faisal Babes       2-2 Bechem                  
Legon Cities            2-0 Elmina Sharks           
Real Tamale United      2-0 Accra Lions             
[May 2]
Aduana                  1-1 Medeama                 

Round 28
[May 6]
Great Olympics          2-0 Chelsea                 
[May 7]
Bechem                  1-1 Hearts of Oak           
[May 8]
Asante Kotoko           1-1 Aduana                  
Bibiani Gold Stars      2-1 King Faisal Babes       
Dreams                  2-2 Real Tamale United      
Elmina Sharks           2-2 WAFA                    
Medeama                 2-0 Ashanti Gold            
Eleven Wonders          2-1 Karela                  
[May 9]
Accra Lions             1-0 Legon Cities            

Round 29
[May 18]
Hearts of Oak           1-0 Bibiani Gold Stars      
Aduana                  0-0 Elmina Sharks           
Chelsea                 0-0 Medeama                 
Karela                  1-0 Great Olympics          
King Faisal Babes       1-0 Eleven Wonders          
Legon Cities            2-1 Dreams                  
Real Tamale United      2-2 Bechem                  
WAFA                    0-1 Accra Lions             
[Jun 2]
Ashanti Gold            1-1 Asante Kotoko           

Round 30
[May 21]
Great Olympics          1-2 Medeama                 
[May 22]
Accra Lions             0-0 Aduana                  
Asante Kotoko           0-1 Chelsea                 
Bechem                  0-0 Legon Cities            
Bibiani Gold Stars      2-0 Real Tamale United      
Dreams                  1-1 WAFA                    
Elmina Sharks           1-3 Ashanti Gold            
Karela                  1-1 King Faisal Babes       
[Jun 8]
Eleven Wonders          2-1 Hearts of Oak           

Round 31
[May 29]
Aduana                  0-0 Dreams                  
Ashanti Gold            2-2 Accra Lions             
Chelsea                 3-0 Elmina Sharks           
King Faisal Babes       1-1 Great Olympics          
Legon Cities            1-1 Bibiani Gold Stars      
Medeama                 0-2 Asante Kotoko           
Real Tamale United      0-0 Eleven Wonders          
WAFA                    1-1 Bechem                  
[May 30]
Hearts of Oak           1-1 Karela                  

Round 32
[Jun 4]
Accra Lions             2-0 Chelsea                 
[Jun 5]
Great Olympics          0-1 Asante Kotoko           
Bechem                  1-0 Aduana                  
Bibiani Gold Stars      3-4 WAFA                    
Dreams                  1-0 Ashanti Gold            
Elmina Sharks           1-3 Medeama                 
Karela                  5-1 Real Tamale United      
King Faisal Babes       1-0 Hearts of Oak           
Eleven Wonders          0-0 Legon Cities            

Round 33 [Jun 12]
Aduana                  0-1 Bibiani Gold Stars      
Ashanti Gold            2-1 Bechem                  
Chelsea                 0-1 Dreams                  
Legon Cities            0-0 Karela                  
Real Tamale United      1-0 King Faisal Babes       
Great Olympics          3-0 Hearts of Oak           
Medeama                 2-1 Accra Lions             
WAFA                    1-0 Eleven Wonders          
Asante Kotoko           3-0 Elmina Sharks           

Round 34
[Jun 18]
Accra Lions             1-1 Asante Kotoko           
[Jun 19]
Karela                  1-0 WAFA                    
Hearts of Oak           1-4 Real Tamale United      
Bechem                  1-1 Chelsea                 
Bibiani Gold Stars      2-2 Ashanti Gold            
Dreams                  2-0 Medeama                 
Elmina Sharks           2-2 Great Olympics          
King Faisal Babes       2-1 Legon Cities            
Eleven Wonders          2-1 Aduana                  

Final Table:

 1.Asante Kotoko FC             34  19 10  5  48-20  67                        Champions
 2.Medeama SC                   34  16  8 10  28-25  56
 3.Bechem United FC             34  13 15  6  37-24  54
 4.Karela FC                    34  13 13  8  43-33  52
 5.Great Olympics FC            34  12 12 10  36-31  48       [2 2 0 0 4-0 6]
 6.Accra Hearts of Oak SC       34  12 12 10  33-29  48  [C]  [2 0 0 2 0-4 0]
 7.Obuasi Ashanti Gold SC       34  13  8 13  46-37  47       [2 1 0 1 5-2 3]  Demoted
 8.Berekum Chelsea FC           34  12 11 11  29-30  47       [2 1 0 1 2-5 3]
 9.Bibiani Gold Stars           34  14  4 16  34-40  46  [P]  [2 1 1 0 3-2 4]
10.Legon Cities FC              34  11 13 10  34-26  46       [2 0 1 1 2-3 1]
11.Aduana Stars                 34  11 12 11  33-28  45       [2 0 2 0 1-1 2]
12.Accra Lions FC               34  12  9 13  26-38  45  [P]  [2 0 2 0 1-1 2]
13.Dreams FC                    34  11 11 12  47-44  44
14.King Faisal Babes FC         34  12  6 16  30-34  42
15.Real Tamale United           34  10 11 13  40-48  41  [P]
-------------------------------------------------------
16.Techiman Eleven Wonders      34  10 10 14  29-38  40                        Relegated
17.West Africa Football Academy 34   8 11 15  27-42  35                        Relegated
18.Elmina Sharks FC             34   5  8 21  24-57  23                        Relegated

NB: on May 16, Ashanti Gold SC were demoted to Division 2 for the 2022/23 season
    after having been found guilty of match fixing in the final round of the 2020/21
    season (when they defeated Inter-Allies 7-0)

Topscorer:
22 Yaw Annor (Ashanti Gold)


MTN FA Cup 2021/22

Preliminary Round
[Nov 30]
Bolga FC                      1-0 Bolga Soccer Stars
Wa Sombo Freedom Stars        4-0 Wa Ziko Babies
Pro Players Academy           2-1 New Edubiase United 
Eleven Wise                   3-1 Nkwantaman FC
Bis Paradise                  1-5 Nzema Kotoko
Koforidua Suhyen              2-1 Okwawu United
Jinijini Eagle Soccer Academy 2-1 Dumasua Delsanco FC
[Dec 1]
Heart of Lions                1-0 Home Stars FC
Aboi Young Stars              2-0 Akropongman United
Sene Hotspurs FC              3-2 Nkoranza Warriors
Kwaebibirem United            0-1 Akosombo Crystal Palace
Wamanafo Mighty Royal         1-2 Unity FC
Steadfast FC                  3-0 Tamale Soccer Angels
STK Stars                     0-2 Tamale City
Wa Yassin                     3-2 Adansi United
Wassaman FC                   1-1 Asokwa Deportivo              [4-5 pen]
Kumawoman United              1-0 Pacific Heroes FC
Police Nationals              2-1 Soccer Intellectuals
Ebuasa Dwarfs                 2-0 Cheetah FC
Akyem Tafo Susubribi          0-1 Port City
Mobile Phone People           0-0 Nania FC                      [3-4 pen]  
Ghana Army FC                 0-0 Accra City FC                 [2-3 pen]
New Life FC                   1-3 Golden Kicks FC
Vision FC                     2-0 Na God FC
Liberty Professionals         1-0 Uncle T United
Bolga All Stars               2-1 Bawku AC Milan
Tema Youth                    5-1 New Town Youth
Tudu Mighty Jets FC           1-1 Real Athletico                [2-3 pen]
[Dec 2]
Sekondi Hasaacas FC           1-0 FC Samartex 1996
BA United                     0-1 Tano Bofoakwa
Berekum Arsenal               1-0 Baffour Soccer Academy
Berekum Freedom Fighters      3-0 Kintampo FC
Dream Tamale FC               2-0 Sankara Nationals
Wa United                     1-3 Wa Suntaa
Sasaamo Panin                 3-3 Bekwai Academy FC             [5-4 pen]
First Klass FC                1-0 Future Stars
UCC Young Stars               0-1 Achiken FC
Young Apostle                 1-0 Bectero Sasana FC
Skyy FC                       5-0 Holy Stats FC
Accra Young Wise              0-2 Inter Allies
Kotoku Royals                 1-0 Great Warriors FC
Volta Rangers FC              1-1 Akatsi All Stars              [6-7 pen]
[Dec 3]
Allakoso FC                   0-1 Nsoatreman FC
Kingdom FC                    0-3 Swedru All Stars
Apam Ahenfo Cosfi             1-3 Unistar Academy
Roberto FC                    1-3 Sons of Thunder
 
Round 1
[Dec 22]
Aduana                        4-1 Eleven Wonders
Accra Lions                   0-1 Accra Hearts of Oak
Sekondi Hasaacas              0-1 Bibiani Gold Stars
Koforidua Suhyen              1-2 First Klass
Real Athletico                1-1 Accra Great Olympics          [3-1 pen]
Dreams Tamale                 1-1 Real Tamale United            [2-4 pen]
[Dec 23]
Unity FC                      1-2 Berekum Chelsea    
Ashanti Gold                  1-2 Bechem United
Elmina Sharks                 3-2 Achiken
Tema Youth                    1-1 Legon Cities                  [2-4 pen]
Vision FC                     1-0 Akosombo Krystal Palace
[Dec 24]
Jinjini Eagles Soccer         2-1 Nsoatreman FC
Asokwa Deportivo              2-2 Pro Players Academy           [Asokwa on pen]
[Dec 25]
Accra City Stars              0-0 Golden Kicks                  [Golden Kicks on pen]
Inter Allies                  1-4 Kotoku Royals
Tamale City                   3-1 Steadfast
[Dec 26]
Liberty Professionals         0-1 Nania
Eleven Wise                   1-0 Aboi Young Stars
Sasaamo Panin                 1-1 Kwawuman United               [2-4 pen]
Wa Sombo Freedom Stars        0-2 Wa Suntaa
Nzema Kotoko                  2-1 Unistar Academy
Sene Hotspurs                 1-1 Berekum Freedom Fighters      [Freedom Fighters on pen]
Wa Yassin                     1-3 Tano Bofoakwa
Skyy FC                       2-0 Police National
Swedru All Blacks             0-1 Ebusua Dwarfs
Sons of Thunder               1-2 Akatsi All Stars
[Dec 27]
Berekum Arsenal               0-0 Young Apostles                [3-5 pen]
Bolga All Stars               1-0 Bolga FC
[Dec 29]
Karela                        2-2 Medeama                       [5-4 pen]
Heart of Lions                1-1 WAFA                          [4-3 pen]
King Faisal FC                1-0 Asante Kotoko
[Jan 6]
Port City FC                  0-4 Dreams FC

Round 2
[Jan 18]
Jinjinji Eagles Soccer        0-2 Young Apostles
[Jan 19]
Berekum Chelsea               1-0 Bofoakwa Tano
RTU                           1-1 Wa Suntaa                     [5-3 pen]
Aduana SC                     5-0 Berekum Freedom Fighters
Akatsi All Stars              0-3 Kotoku Royals
Hearts of Oak                 5-2 Golden Kicks
Hearts of Lions               0-0 Visions SC                    [4-2 pen]
Nania FC                      0-0 Dreams FC                     [3-4 pen]
Skyy FC                       2-0 Eleven Wise
Nzema Kotoko                  0-3 Elmina Sharks
Asokwa Deportivo              0-0 Kumawoman FC                  [Kumawoman on pen]
Ebusua Dwarfs                 1-0 First Klass
King Faisal                   1-0 Karela United
Bolga All Stars               2-4 Tamale City   
[Jan 20]
Goldstars                     1-1 Bechem United                 [4-5 pen]
Real Athletico                0-5 Legon Cities 

1/8 Finals
[Mar 26]
Tamale City                   5-2 Young Apostles
RTU                           2-4 King Faisal
Legon Cities                  0-0 Dreams FC                     [2-4 pen]
[Mar 27]
Bechem United                 4-2 Kumawoman FC 
Aduana SC                     1-0 Berekum Chelsea 
Kotoku Royals                 1-0 Ebusua Dwarfs
Skyy FC                       1-0 Hearts of Lions
Hearts of Oak                 2-2 Elmina Sharks                 [8-7 pen]

Quarterfinals
[Apr 13]
Dreams FC                     2-1 Kotoku Royals
Bechem United                 4-2 Tamale City
Aduana SC                     3-2 King Faisal
[Apr 14]
Skyy FC                       0-1 Hearts of Oak

Semifinals
[May 14]
Dreams FC                     2-3 Hearts of Oak                 
[May 15]
Bechem United                 2-0 Aduana SC                     

Final [Jun 26]
Hearts of Oak                 2-1 Bechem United                 


2020/21

list of champions

list of final tables

list of cup winners

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 11 Jul 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.