Ghana 2022/23


Ghana Premier League
MTN FA Cup 2022/23
Super Cup 2023
Division One League

Ghana Premier League

Final Table:

 1.Medeama SC                   34  18  6 10  44-29  60       Champions
 2.Aduana Stars                 34  15 10  9  32-25  55
 3.Bechem United FC             34  16  6 12  42-26  54
 4.Asante Kotoko FC             34  13 13  8  42-31  52  [C]
 5.Bibiani Gold Stars           34  13 10 11  39-36  49
 6.Dreams FC                    34  13  9 12  38-30  48
 7.Karela FC                    34  13  8 13  32-32  47  [2 1 0 1 4-2 3]
 8.Berekum Chelsea FC           34  13  8 13  36-35  47  [2 1 0 1 2-4 3]
 9.Legon Cities FC              34  12 10 12  39-38  46       [8 4 3 1 10- 7 15]
10.FC Samartex 1996             34  12 10 12  28-29  46  [P]  [8 4 2 2 12- 8 14]
11.Real Tamale United           34  12 10 12  39-42  46       [8 3 2 3  7- 7 11]
12.Accra Hearts of Oak SC       34  12 10 12  32-37  46       [8 2 2 4  6-8  8]
13.Nsoatreman FC                34  14  4 16  31-38  46  [P]  [8 2 1 5  5-10  7]
14.Accra Lions FC               34  13  6 15  37-44  45  [2 1 0 1 3-1 3]
15.Great Olympics FC            34  12  9 13  29-35  45  [2 1 0 1 1-3 3]
-------------------------------------------------------
16.Tamale City FC               34  10 12 12  38-37  42  [P]  Relegated  [2 1 0 1 4-1 3]
17.King Faisal Babes FC         34  12  6 16  31-43  42       Relegated  [2 1 0 1 1-4 3]
18.Oda Kotoku Royals FC         34   7  5 22  35-57  26  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 10]
Great Olympics          1-0 Bechem                  
[Sep 11]
Aduana                  1-0 Hearts of Oak           
Bibiani Gold Stars      0-1 Dreams                  
Karela                  1-0 Tamale City             
Kotoku Royals           1-0 Accra Lions             
Legon Cities            0-1 Medeama                 
Real Tamale United      0-0 Samartex                
[Sep 12]
Chelsea                 2-0 King Faisal Babes       
[Sep 28]
Asante Kotoko           2-1 Nsoatreman              

Round 2
[Sep 16]
Nsoatreman              1-0 Bibiani Gold Stars      
[Sep 17]
Accra Lions             2-1 Karela                  
Dreams                  1-0 Kotoku Royals           
[Sep 18]
Hearts of Oak           1-1 Great Olympics          
Medeama                 3-2 Real Tamale United      
Tamale City             0-1 Legon Cities            
[Sep 19]
King Faisal Babes       2-3 Aduana                  
Samartex                1-1 Chelsea                 
[Nov 3]
Bechem                  2-0 Asante Kotoko           

Round 3
[Sep 23]
Accra Lions             1-0 Tamale City             
[Sep 24]
Great Olympics          1-0 King Faisal Babes       
[Sep 25]
Aduana                  2-2 Samartex                
Kotoku Royals           0-0 Nsoatreman              
Karela                  2-0 Dreams                  
Bibiani Gold Stars      1-0 Bechem                  
Asante Kotoko           1-1 Hearts of Oak           
Real Tamale United      0-1 Legon Cities            
[Sep 26]
Chelsea                 1-0 Medeama                 

NB: league suspended until Oct 29 due to a court case instigated by
    demoted Ashanti Gold SC

Round 4
[Oct 29]
Hearts of Oak           2-1 Bibiani Gold Stars      
[Oct 30]
Bechem                  1-0 Kotoku Royals           
Nsoatreman              3-0 Karela                  
Dreams                  0-1 Accra Lions             
Medeama                 0-1 Aduana                  
Legon Cities            1-1 Chelsea                 
[Oct 31]
Samartex                0-0 Great Olympics          
Tamale City             1-1 Real Tamale United      
King Faisal Babes       0-3 Asante Kotoko           

Round 5
[Nov 4]
Dreams                  0-0 Tamale City             
[Nov 5]
Accra Lions             2-0 Nsoatreman              
Kotoku Royals           0-1 Hearts of Oak           
[Nov 6]
Aduana                  1-0 Legon Cities            
Asante Kotoko           2-1 Samartex                
Chelsea                 1-2 Real Tamale United      
Bibiani Gold Stars      2-1 King Faisal Babes       
Karela                  1-0 Bechem                  
[Nov 7]
Great Olympics          1-0 Medeama                 

Round 6
[Nov 11]
Tamale City             2-2 Chelsea                 
Legon Cities            2-0 Great Olympics          
King Faisal Babes       2-1 Kotoku Royals           
[Nov 12]
Medeama                 0-1 Asante Kotoko           
[Nov 13]
Bechem                  0-1 Accra Lions             
Hearts of Oak           0-0 Karela                  
Nsoatreman              2-1 Dreams                  
Samartex                0-3 Bibiani Gold Stars      
Real Tamale United      1-0 Aduana                  

Round 7
[Nov 16]
Great Olympics          2-1 Real Tamale United      
Aduana                  2-1 Chelsea                 
Asante Kotoko           1-1 Legon Cities            
Bibiani Gold Stars      1-1 Medeama                 
Dreams                  1-2 Bechem                  
Karela                  0-1 King Faisal Babes       
Kotoku Royals           abd Samartex                [abandoned at 0-0 in 68' due to heavy rain]
Nsoatreman              1-0 Tamale City             
[Nov 17]
Kotoku Royals           0-1 Samartex                [remaining 22']
Accra Lions             1-3 Hearts of Oak           

Round 8
[Nov 19]
Real Tamale United      2-1 Asante Kotoko           
[Nov 20]
Hearts of Oak           2-2 Dreams                  
Bechem                  3-0 Nsoatreman              
Chelsea                 1-0 Great Olympics          
King Faisal Babes       2-1 Accra Lions             
Legon Cities            0-1 Bibiani Gold Stars      
Medeama                 1-0 Kotoku Royals           
Samartex                1-0 Karela                  
Tamale City             2-1 Aduana                  

Round 9
[Dec 19]
Accra Lions             1-1 Samartex                
Bibiani Gold Stars      1-0 Real Tamale United      
[Dec 20]
Nsoatreman              0-1 Hearts of Oak           
Great Olympics          0-1 Aduana                  
[Dec 21]
Kotoku Royals           0-3 Legon Cities            
Bechem                  0-0 Tamale City             
Karela                  1-1 Medeama                 
Dreams                  2-0 King Faisal Babes       
Asante Kotoko           2-1 Chelsea                 

Round 10
[Dec 30]
Legon Cities            1-1 Karela                  
[Dec 31]
Chelsea                 0-0 Bibiani Gold Stars      
Tamale City             2-1 Great Olympics          
[Jan 1]
King Faisal Babes       2-0 Nsoatreman              
Samartex                0-0 Dreams                  
Real Tamale United      3-2 Kotoku Royals           
Medeama                 2-0 Accra Lions             
Aduana                  0-0 Asante Kotoko           
[Jan 2]
Hearts of Oak           1-2 Bechem                  

Round 11
[Jan 6]
Kotoku Royals           2-1 Chelsea                 
[Jan 7]
Accra Lions             3-1 Legon Cities            
Hearts of Oak           3-2 Tamale City             
[Jan 8]
Karela                  0-0 Real Tamale United      
Bechem                  1-1 King Faisal Babes       
Nsoatreman              1-0 Samartex                
Dreams                  4-0 Medeama                 
Asante Kotoko           1-1 Great Olympics          
[Jan 9]
Bibiani Gold Stars      0-0 Aduana                  

Round 12
[Jan 11]
Medeama                 2-0 Nsoatreman              
Chelsea                 1-0 Karela                  
Tamale City             1-1 Asante Kotoko           
Samartex                1-0 Bechem                  
Legon Cities            0-0 Dreams                  
[Jan 12]
Great Olympics          2-2 Bibiani Gold Stars      
Aduana                  2-0 Kotoku Royals           
Real Tamale United      3-1 Accra Lions             
King Faisal Babes       0-0 Hearts of Oak           

Round 13
[Jan 14]
Bechem                  1-0 Medeama                 
[Jan 15]
Dreams                  3-1 Real Tamale United      
Hearts of Oak           0-0 Samartex                
King Faisal Babes       1-0 Tamale City             
Karela                  1-0 Aduana                  
Kotoku Royals           0-2 Great Olympics          
Nsoatreman              0-0 Legon Cities            
[Jan 16]
Bibiani Gold Stars      1-1 Asante Kotoko           
Accra Lions             2-1 Chelsea                 

Round 14
[Jan 27]
Legon Cities            1-3 Bechem                  
[Jan 28]
Medeama                 0-1 Hearts of Oak           
Tamale City             2-3 Bibiani Gold Stars      
[Jan 29]
Great Olympics          1-0 Karela                  
Real Tamale United      2-0 Nsoatreman              
Samartex                1-0 King Faisal Babes       
Aduana                  1-1 Accra Lions             
Chelsea                 1-0 Dreams                  
Asante Kotoko           5-1 Kotoku Royals           

Round 15
[Feb 1]
Nsoatreman              2-1 Chelsea                 
Bechem                  6-2 Real Tamale United      
King Faisal Babes       2-3 Medeama                 
Dreams                  0-1 Aduana                  
Hearts of Oak           0-0 Legon Cities            
Kotoku Royals           3-2 Bibiani Gold Stars      
Samartex                0-0 Tamale City             
[Feb 2]
Karela                  1-0 Asante Kotoko           
Accra Lions             3-0 Great Olympics          

Round 16
[Feb 4]
Tamale City             3-0 Kotoku Royals           
[Feb 5]
Great Olympics          1-1 Dreams                  
Aduana                  2-0 Nsoatreman              
Chelsea                 1-0 Bechem                  
Bibiani Gold Stars      2-0 Karela                  
Legon Cities            3-1 King Faisal Babes       
Medeama                 2-0 Samartex                
Real Tamale United      1-0 Hearts of Oak           
[Feb 6]
Asante Kotoko           4-0 Accra Lions             

Round 17
[Feb 10]
Bechem                  0-0 Aduana                  
[Feb 11]
Hearts of Oak           3-1 Chelsea                 
[Feb 12]
Samartex                2-1 Legon Cities            
Tamale City             0-0 Medeama                 
Karela                  2-1 Kotoku Royals           
Nsoatreman              2-1 Great Olympics          
Dreams                  2-0 Asante Kotoko           
King Faisal Babes       1-0 Real Tamale United      
[Feb 13]
Accra Lions             2-2 Bibiani Gold Stars      

Halfway Table:

 1.Aduana Stars                 17   9  5  3  18-10  32
 2.Accra Hearts of Oak SC       17   7  7  3  19-13  28
 3.Asante Kotoko FC             17   7  6  4  25-16  27  [C]
 4.Bechem United FC             17   8  3  6  21-12  27
 5.Bibiani Gold Stars           17   7  6  4  22-16  27
 6.Accra Lions FC               17   8  3  6  22-22  27
 7.Medeama SC                   17   7  3  7  16-16  24
 8.Real Tamale United           17   7  3  7  21-23  24
 9.Dreams FC                    17   6  5  6  18-13  23
10.Great Olympics FC            17   6  5  6  15-17  23
11.FC Samartex 1996             17   5  8  4  11-13  23  [P]
12.Nsoatreman FC                17   7  2  8  13-19  23  [P]
13.Berekum Chelsea FC           17   6  4  7  18-19  22
14.Karela FC                    17   6  4  7  11-14  22
15.Legon Cities FC              17   5  6  6  16-15  21
-------------------------------------------------------
16.King Faisal Babes FC         17   6  2  9  16-23  20
17.Tamale City FC               17   3  7  7  15-17  16  [P]
18.Oda Kotoku Royals FC         17   3  1 13  11-30  10  [P]

Round 18
[Feb 17]
Medeama                 2-0 Legon Cities            
[Feb 18]
Nsoatreman              0-0 Asante Kotoko           
Accra Lions             1-1 Kotoku Royals           
[Feb 19]
Hearts of Oak           0-2 Aduana                  
Bechem                  3-0 Great Olympics          
Samartex                3-0 Real Tamale United      
King Faisal Babes       0-1 Chelsea                 
Dreams                  1-0 Bibiani Gold Stars      
Tamale City             1-0 Karela                  

Round 19 [Mar 1]
Aduana                  0-0 King Faisal Babes       
Asante Kotoko           1-0 Bechem                  
Chelsea                 1-0 Samartex                
Bibiani Gold Stars      2-0 Nsoatreman              
Karela                  1-2 Accra Lions             
Kotoku Royals           3-0 Dreams                  
Legon Cities            1-1 Tamale City             
Great Olympics          1-0 Hearts of Oak           
Real Tamale United      1-1 Medeama                 

Round 20
[Mar 4]
Dreams                  0-0 Karela                  
King Faisal Babes       2-0 Great Olympics          
[Mar 5]
Bechem                  2-0 Bibiani Gold Stars      
Tamale City             0-1 Accra Lions             
Nsoatreman              2-1 Kotoku Royals           
Legon Cities            1-1 Real Tamale United      
Samartex                1-0 Aduana                  
Medeama                 1-0 Chelsea                 
Hearts of Oak           1-0 Asante Kotoko           

Round 21
[Mar 11]
Bibiani Gold Stars      1-1 Hearts of Oak           
[Mar 12]
Great Olympics          0-0 Samartex                
Kotoku Royals           3-1 Bechem                  
Karela                  1-0 Nsoatreman              
Chelsea                 1-0 Legon Cities            
Real Tamale United      0-0 Tamale City             
Aduana                  1-0 Medeama                 
[Mar 13]
Accra Lions             3-2 Dreams                  
[Apr 5]
Asante Kotoko           0-0 King Faisal Babes       

Round 22
[Mar 18]
Samartex                1-2 Asante Kotoko           
Tamale City             3-1 Dreams                  
[Mar 19]
Bechem                  3-1 Karela                  
Hearts of Oak           1-0 Kotoku Royals           
Medeama                 2-0 Great Olympics          
Nsoatreman              3-0 Accra Lions             
Real Tamale United      0-0 Chelsea                 
[Mar 20]
King Faisal Babes       0-0 Bibiani Gold Stars      
Legon Cities            2-0 Aduana                  

Round 23
[Mar 24]
Kotoku Royals           4-2 King Faisal Babes       
[Mar 25]
Accra Lions             0-0 Bechem                  
Karela                  3-0 Hearts of Oak           
[Mar 26]
Bibiani Gold Stars      1-0 Samartex                
Dreams                  1-0 Nsoatreman              
Great Olympics          1-1 Legon Cities            
Aduana                  2-2 Real Tamale United      
Chelsea                 1-1 Tamale City             
Asante Kotoko           0-2 Medeama                 

Round 24
[Mar 29]
Bechem                  1-0 Dreams                  
Chelsea                 1-1 Aduana                  
King Faisal Babes       3-2 Karela                  
Medeama                 abd Bibiani Gold Stars      [abandoned at 0-0 at half-time
Samartex                2-1 Kotoku Royals            due to heavy rain]
Tamale City             2-1 Nsoatreman              
Hearts of Oak           1-0 Accra Lions             
[Mar 30]
Medeama                 1-0 Bibiani Gold Stars      [second half]
Legon Cities            1-1 Asante Kotoko           
Real Tamale United      3-1 Great Olympics          

Round 25
[Apr 1]
Dreams                  0-0 Hearts of Oak           
Accra Lions             0-1 King Faisal Babes       
[Apr 2]
Nsoatreman              1-1 Bechem                  
Aduana                  1-0 Tamale City             
Karela                  1-0 Samartex                
Great Olympics          2-1 Chelsea                 
Kotoku Royals           1-1 Medeama                 
Asante Kotoko           4-0 Real Tamale United      
[Apr 3]
Bibiani Gold Stars      3-2 Legon Cities            

Round 26
[Apr 14]
Chelsea                 3-0 Asante Kotoko           
[Apr 15]
Tamale City             3-2 Bechem                  
Aduana                  1-0 Great Olympics          
[Apr 16]
King Faisal Babes       2-1 Dreams                  
Legon Cities            2-0 Kotoku Royals           
Real Tamale United      5-1 Bibiani Gold Stars      
Medeama                 1-0 Karela                  
Samartex                1-0 Accra Lions             
Hearts of Oak           2-1 Nsoatreman              

Round 27
[Apr 21]
Accra Lions             4-2 Medeama                 
[Apr 22]
Bechem                  1-0 Hearts of Oak           
Kotoku Royals           0-0 Real Tamale United      
[Apr 23]
Karela                  0-2 Legon Cities            
Bibiani Gold Stars      0-1 Chelsea                 
Great Olympics          1-1 Tamale City             
Nsoatreman              1-0 King Faisal Babes       
Dreams                  2-0 Samartex                
Asante Kotoko           2-1 Aduana                  

Round 28
[Apr 26]
Samartex                2-0 Nsoatreman              
Chelsea                 2-1 Kotoku Royals           
King Faisal Babes       0-0 Bechem                  
Medeama                 3-2 Dreams                  
Legon Cities            2-0 Accra Lions             
Aduana                  2-0 Bibiani Gold Stars      
Tamale City             4-1 Hearts of Oak           
[Apr 27]
Great Olympics          2-0 Asante Kotoko           
Real Tamale United      0-1 Karela                  

Round 29
[Apr 29]
Hearts of Oak           2-0 King Faisal Babes       
[Apr 30]
Bechem                  2-0 Samartex                
Dreams                  5-1 Legon Cities            
Karela                  4-1 Chelsea                 
Bibiani Gold Stars      1-0 Great Olympics          
Accra Lions             1-2 Real Tamale United      
Nsoatreman              1-0 Medeama                 
Asante Kotoko           1-1 Tamale City             
[May 1]
Kotoku Royals           1-1 Aduana                  

Round 30
[May 6]
Tamale City             4-0 King Faisal Babes       
[May 7]
Great Olympics          2-0 Kotoku Royals           
Samartex                3-2 Hearts of Oak           
Chelsea                 4-0 Accra Lions             
Asante Kotoko           1-1 Bibiani Gold Stars      
Real Tamale United      0-0 Dreams                  
Legon Cities            3-2 Nsoatreman              
[May 8]
Medeama                 2-1 Bechem                  
Aduana                  0-0 Karela                  

Round 31
[May 19]
Nsoatreman              1-0 Real Tamale United      
[May 20]
Bechem                  1-0 Legon Cities            
Accra Lions             3-0 Aduana                  
[May 21]
Hearts of Oak           1-5 Medeama                 
King Faisal Babes       0-2 Samartex                
Dreams                  2-0 Chelsea                 
Karela                  0-0 Great Olympics          
Bibiani Gold Stars      2-0 Tamale City             
[May 22]
Kotoku Royals           1-3 Asante Kotoko           

Round 32
[May 26]
Medeama                 2-1 King Faisal Babes       
[May 27]
Aduana                  0-1 Dreams                  
Tamale City             1-0 Samartex                
[May 28]
Bibiani Gold Stars      3-1 Kotoku Royals           
Legon Cities            1-0 Hearts of Oak           
Chelsea                 1-2 Nsoatreman              
Great Olympics          1-0 Accra Lions             
Real Tamale United      2-1 Bechem                  
[May 29]
Asante Kotoko           1-1 Karela                  

Round 33
[Jun 3]
Dreams                  2-1 Great Olympics          
King Faisal Babes       3-1 Legon Cities            
Accra Lions             0-1 Asante Kotoko           
[Jun 4]
Hearts of Oak           1-2 Real Tamale United      
Bechem                  2-0 Chelsea                 
Karela                  3-2 Bibiani Gold Stars      
Kotoku Royals           4-1 Tamale City             
Nsoatreman              2-1 Aduana                  
Samartex                0-0 Medeama                 

Round 34 [Jun 11]
Great Olympics          2-1 Nsoatreman              
Aduana                  1-0 Bechem                  
Asante Kotoko           0-0 Dreams                  
Chelsea                 0-0 Hearts of Oak           
Bibiani Gold Stars      0-0 Accra Lions             
Kotoku Royals           2-3 Karela                  
Legon Cities            3-2 Samartex                
Medeama                 3-0 Tamale City             
Real Tamale United      0-1 King Faisal Babes       

Final Table:

 1.Medeama SC                   34  18  6 10  44-29  60       Champions
 2.Aduana Stars                 34  15 10  9  32-25  55
 3.Bechem United FC             34  16  6 12  42-26  54
 4.Asante Kotoko FC             34  13 13  8  42-31  52  [C]
 5.Bibiani Gold Stars           34  13 10 11  39-36  49
 6.Dreams FC                    34  13  9 12  38-30  48
 7.Karela FC                    34  13  8 13  32-32  47  [2 1 0 1 4-2 3]
 8.Berekum Chelsea FC           34  13  8 13  36-35  47  [2 1 0 1 2-4 3]
 9.Legon Cities FC              34  12 10 12  39-38  46       [8 4 3 1 10- 7 15]
10.FC Samartex 1996             34  12 10 12  28-29  46  [P]  [8 4 2 2 12- 8 14]
11.Real Tamale United           34  12 10 12  39-42  46       [8 3 2 3  7- 7 11]
12.Accra Hearts of Oak SC       34  12 10 12  32-37  46       [8 2 2 4  6-8  8]
13.Nsoatreman FC                34  14  4 16  31-38  46  [P]  [8 2 1 5  5-10  7]
14.Accra Lions FC               34  13  6 15  37-44  45  [2 1 0 1 3-1 3]
15.Great Olympics FC            34  12  9 13  29-35  45  [2 1 0 1 1-3 3]
-------------------------------------------------------
16.Tamale City FC               34  10 12 12  38-37  42  [P]  Relegated  [2 1 0 1 4-1 3]
17.King Faisal Babes FC         34  12  6 16  31-43  42       Relegated  [2 1 0 1 1-4 3]
18.Oda Kotoku Royals FC         34   7  5 22  35-57  26  [P]  Relegated


MTN FA Cup 2022/23

Preliminary Round 
[Nov 2]
Kasalgu Arrow Heads           1-2 Kumbung Binbiem                
[Nov 3]
Wa Suntaa                     2-0 Biyad 77 Stars
Berekum Arsenals              0-0 Dumesua Delsanco              [3-2 pen]
[Nov 4]
Walewale Catholic Stars       6-2 Samba Stars
Sheaga-A Real Town            1-2 STK Stars   
[Nov 5]
Pro Players FA                2-0 Jamera Soccer Professionals      
Validus FC                    0-3 MSK Zilina Afrika            
Adidome Unity Stars           2-1 Akatsi Kickers
[Nov 6]
Soccer 4 Souls                3-1 Kumawoman United
Aflao Agbogba                 1-0 NADM FC
Vila Afrique                  0-0 Adjoafuman                    {4-5 pen]
[Nov 8]
Betenase United               0-0 Skyy FC                       [5-6 pen]
Attram De-Visser FC           0-1 A5 Rences
[Nov 9]
Steadfast FC                  2-0 Tamale Soccer Angels
Wa United                     1-3 Maana FC
Debibi United                 2-1 Techiman XI Wonders
Baffour Soccer Academy        2-0 Yeci Mist
Unity SC                      0-1 Wa Power
Kassena Nan-Kana United       3-0 Sunyani Reformers
Bofoakwa Tano                 3-0 Young Apostles
Wamanafo Mighty Royals        3-0 Nkoranza Warriors
Wa Yaasin Juniors             0-1 Dormaa Unity
PAC Academy                   2-2 Asokwa Deportivo              [4-2 pen]
Future Stars                  0-0 Assekem FC                    [9-10 pen]
Fijai Soccer Academy          1-0 Baseke Holy Stars
Nzema Kotoko                  3-0 Tarkwa Barcelona
Sefwi All Stars               3-0 KKD Stars
Cheetah FC                    1-1 Swedru All Blacks             [6-7 pen]     
WAFA                          1-1 Ali Royals                    [WAFA on pen?]
Kenpong Academy               5-0 GAP Soccer Academy
Vison FC                      0-1 Best XI FC
Newtown Youth                 0-3 Prampram Uncle T United
Golden Kick                   0-0 Tema Youth                    [4-3 pen]  
Liberty Professionals         2-0 Nania FC
Venomous Vipers               2-2 Elmina Sharks                 [5-4 pen]
Krystal Palace Academy        2-1 Real Kpong United
Na God FC                     3-1 Accra Five Stars
Kotoku Rush                   0-1 Okwawu United
Akatsi All Stars              0-1 Volta Rangers
Kpando Heart of Lions         1-0 Port City FC
[Nov 10]
Brong-Ahafo United            2-0 Techiman Liberty Youth
Benab FC                      1-0 New Edubiase FC
Tudu Mighty Jets              0-2 Accra Athletic
Nations FC                    2-0 Pacific Heroes
Cape Coast Mysterious Dwarfs  0-0 Soccer Intellectuals          [6-5 pen]
Koforidua Semper FI           1-0 Susubribi SC
 
Round 1
[Dec 22]
Kpando Hearts of Lions        1-0 Adidome Unity Stars
[Dec 23]
Wa Power                      1-0 Maana FC
Benab FC                      0-0 Soccer 4 Souls                [4-2 pen]
STK Stars                     1-0 Walewale Catholic Stars
WAFA                          1-1 Skyy FC                       [4-5 pen]
[Dec 24]
Krystal Palace Academy        1-1 Okwawu United                 [4-3 pen]
Nzema Kotoko                  1-1 Fijai Soccer Academy          [5-4 pen]
Liberty Professionals         1-0 Accra Athletic
MSK Zilina Afrika             2-0 Koforidua Semper FI
Legon Cities                  1-0 Accra Lions
Bofoakwa Tano                 1-0 Kassena Nan-Kana United
[Dec 25]
Real Tamale United            4-0 Kumbung Binbiem
Brong-Ahafo Stars             0-1 Debibi United 
Volta Rangers                 1-1 Aflao Abogba                  [5-4 pen]
Sewi All Stars                0-1 Bibiani Goldstars   
Swedru All Blacks             1-2 Venomous Vipers
Kotoku Royals                 1-0 Na God FC
Wamanafo Mighty Royals        2-1 Berekum Arsenals
A5 Rences                     1-1 Best XI FC                    [9-8 pen]
Pro Players FA                0-2 King Faisal 
Nations FC                    1-0 PAC Academy
[Dec 26]
Tamale City                   0-1 Steadfast FC 
Wa Suntaa                     0-0 Berekum Chelsea               [4-3 pen]
Dormaa Unity                  0-2 Aduana Stars
Baffour Soccer Academy        1-2 Nsoatreman FC
Ba United                     0-1 Debibi United
Asante Kotoko                 2-2 Bechem United                 [4-2 pen]
Golden Kicks                  1-1 Accra Great Olympics          [1-3 pen] 
Cape Coast Mysterious Dwarfs  1-0 Kenpong Academy
Karela United                 1-1 Medeama SC                    [5-4 pen]
Nzema Kotoko                  1-1 Fijai Soccer Academy          [5-4 pen]
Adjoafoman FC                 1-4 Samartex 1996 
[Dec 27]
Prampram Uncle T United       1-3 Accra Hearts of Oak
Assekem FC                    1-2 Dreams FC
 
Round 2
[Jan 20]
Steadfast FC                  3-1 STK Stars
[Jan 21]
Bofoakwa Tano                 2-3 Aduana Stars
Kotoku Royals                 1-0 Nzema Kotoko
Accra Great Olympics          0-0 Legon Cities                  [3-4 pen]
Wa Power                      1-3 Debibi United 
Volta Rangers                 3-1 Krystal Palace FA  
Benab FC                      1-2 Asante Kotoko
[Jan 22]
Real Tamale United            4-1 Wa Suntaa
Liberty Professionals         0-0 A5 Rences                     [4-2 pen]
Wamanafo Mighty Royals        0-1 Nsoatreman FC
Bibiani Goldstars             1-4 King Faisal
FC Samartex 1996              1-0 Nations FC
Accra Hearts of Oak           0-1 Dreams FC            
Venomous Vipers               0-2 Cape Coast Mysterious Dwarfs
Skyy FC                       2-0 Karela FC
Kpando Heart of Lions         2-0 MSK Zilina Afrika

Round 3
[Feb 25]
Dreams FC                     3-0 Liberty Professionals 
[Feb 26]
Heart of Lions                1-2 Skyy FC                       
King Faisal Babies            1-0 Steadfast FC
Real Tamale United            2-1 FC Samartex 1966
Legon Cities                  1-1 Volta Rangers                 [4-3 pen]
Cape Coast Ebuasa Dwarfs      1-0 Kotoku Royals  
Aduana FC                     1-0 Asante Kotoko
Nsoatreman FC                 2-2 Debibi United                 [3-2 pen]

Quarterfinals 
[Apr 7]
Dreams FC                     1-0 Legon Cities                  [aet]
[Apr 8]
Real Tamale United            0-1 Nsoatreman FC                 
[Apr 9]
Skyy FC                       1-0 Cape Coast Ebuasa Dwarfs      
King Faisal Babies            2-2 Aduana FC                     [aet, 3-1 pen]

Semifinals [both at Dr. Kwame Kyei sports complex, Abrankese]
[May 13]
Dreams FC                     2-1 Skyy FC                       
[May 14]
King Faisal Babies            3-2 Nsoatreman FC                 

Final [Jun 18, Dr. Kwame Kyei sports complex, Abrankese]
Dreams FC                     2-0 King Faisal Babies            
  [Aziz Issah 20, Sadiq Alhasson 70]


Super Cup 2023

[Sep 3, Cape Coast stadium]
Medeama SC                    2-1 Dreams FC                     
  [Jonathan Sowah 19, 22;  Agyenim Boateng 78pen]

Division One League

Zone 1 | Zone 2 | Zone 3
Zone 1 Final Tables: Zone One A 1.Techiman Eleven Wonders FC 28 14 10 4 34-21 52 [R] Playoff - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2.Debibi United FC 28 13 8 7 28-15 47 3.Steadfast FC 28 13 8 7 30-18 47 4.Wa Yaasin Juniors 28 9 11 8 27-27 41 [+6] 5.Wa Suntaa SC 28 10 7 11 26-30 34 [-3] 6.Maana FC 28 11 5 12 28-28 32 [-6] ------------------------------------------------------- 7.Kassena Nan-Kana United FC 28 8 4 16 18-28 28 Relegated 8.Kunbung Binbiem FC 28 5 5 18 23-47 20 Relegated Zone One B 1.Bofoakwa Tano FC 28 20 3 5 38-14 63 Playoff - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2.Young Apostles FC 28 15 3 10 25-18 48 3.Wamanafo Mighty Royals FC 28 13 6 9 35-25 45 4.Nkoranza Warriors SC 28 11 7 10 35-32 42 [+2] 5.Baffour Soccer Academy FC 28 11 8 9 32-17 41 [+2] 6.Brong Ahafo United 28 10 7 11 24-25 39 [+2] ------------------------------------------------------- 7.Berekum Arsenal FC 28 11 3 14 25-28 38 [+2] Relegated 8.Unity FC 28 0 5 23 5-60 -25 [-30] Relegated Promotion Playoff [May 28?] Bofoakwa Tano 1-1 Eleven Wonders FC [aet, 7-6 pen] NB: Bofoakwa Tano FC promoted Zone 2 Final Table: 1.Nations FC 30 22 6 2 51-19 72 Promoted ------------------------------------------------------ 2.Skyy FC Daboase 30 21 3 6 51-18 63 [-3] 3.Nzema Kotoko FC 30 17 7 6 49-29 58 4.Future Stars FC 30 13 7 10 29-28 43 [-3] 5.Swedru All Blacks 30 12 6 12 33-38 42 6.New Edubiase FC 30 10 8 12 29-34 38 7.Asekem FC 30 9 10 11 42-39 37 8.West Africa Football Academy 30 9 10 11 19-28 37 [R] 9.Soccer Intellectuals FC 30 9 9 12 29-33 36 10.Basake Holy Stars FC 30 11 3 16 28-33 36 11.Cape Coast Mysterious Dwarfs 30 10 5 15 32-32 35 12.Sefwi All Stars FC 30 10 5 15 30-45 35 13.Elmina Sharks FC 30 9 7 14 29-30 34 [R] ------------------------------------------------------- 14.Kenpong Football Academy 30 10 6 14 23-33 33 [-3] Relegated 15.Asokwa Deportivo FC 30 9 5 16 29-49 32 Relegated 16.Pacific Heroes FC 30 5 11 14 27-42 26 Relegated Zone 3 Final Table: 1.Kpando Heart of Lions 30 21 3 6 37-15 66 Promoted ------------------------------------------------------- 2.Koforidua Semper Fi FC 30 13 11 6 32-22 50 3.Vision FC 30 12 10 8 31-24 46 4.Akosombo Krystal Palace Ac. 30 13 6 11 30-27 45 5.Akim Tafo Susubiribi SC 30 10 11 9 23-22 41 6.Na God FC 30 11 8 11 25-26 41 7.Akatsi All Stars 30 10 10 10 35-34 40 8.Volta Rangers FC 30 10 10 10 25-24 40 9.Golden Kick FC 30 11 7 12 34-35 40 10.FC Nania 30 9 12 9 34-33 39 11.Liberty Professionals 30 9 11 10 25-24 38 12.Attram De Visser SC 30 9 11 10 29-33 38 13.Prampram Uncle T. United 30 7 14 9 24-25 35 ------------------------------------------------------- 14.A5 Rences FC 30 5 12 13 22-37 27 Relegated 15.Tudu Mighty Jets FC 30 3 11 16 23-43 20 Relegated 16.Tema Youth 30 9 9 12 28-33 -9 [-45] Relegated

2021/22

2023/24

list of champions

list of final tables

list of cup winners

list of topscorers


About this document

Source for second level: https://www.ghanafa.org/category/division-one

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 9 Oct 2023

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.