Ghana 2023/24


Ghana Premier League
MTN FA Cup 2023/24

Ghana Premier League

Table:

 1.FC Samartex 1996             33  18  4 11  43-28  58       Champions
 2.Accra Lions FC               33  14  9 10  37-34  51
 3.Aduana Stars                 33  16  2 15  42-34  50
 4.Berekum Chelsea FC           33  15  5 13  35-39  50
 5.Nations FC                   33  14  7 12  32-27  49  [P]
 6.Medeama SC                   33  14  7 12  27-25  49  [C]
 7.Bechem United FC             33  12 12  9  39-31  48
 8.Nsoatreman FC                33  13  8 12  32-29  47
 9.Asante Kotoko FC             33  13  7 13  32-28  46
10.Bibiani Gold Stars           33  12 10 11  40-39  46
11.Dreams FC                    33  12  9 12  42-34  45
12.Kpando Heart of Lions        33  11 11 11  32-27  44  [P]
13.Legon Cities FC              33  13  5 15  28-37  44
14.Karela United FC             33  11 10 12  35-42  43
15.Accra Hearts of Oak SC       33  10 12 11  32-29  42
-------------------------------------------------------
16.Great Olympics FC            33  10 11 12  24-27  41
17.Bofoakwa Tano FC             33   6 15 12  20-33  33  [P]  Relegated
18.Real Tamale United           33   9  4 20  31-60  31       Relegated

Round 1
[Sep 15]
Real Tamale United      1-0 Hearts of Oak           
[Sep 16]
Great Olympics          0-0 Bofoakwa Tano           
[Sep 17]
Legon Cities            2-1 Karela                  
Nsoatreman              2-0 Bechem                  
Samartex                1-0 Aduana                  
Chelsea                 2-0 Bibiani Gold Stars      
Asante Kotoko           0-0 Heart of Lions          
[Sep 20]
Medeama                 2-2 Accra Lions             
Dreams                  1-0 Nations                 

Round 2
[Sep 22]
Bofoakwa Tano           2-1 Real Tamale United      
[Sep 23]
Bibiani Gold Stars      2-1 Asante Kotoko           
[Sep 24]
Hearts of Oak           1-0 Nsoatreman              
Bechem                  1-0 Dreams                  
Heart of Lions          0-0 Great Olympics          
Aduana                  2-0 Medeama                 
Karela                  3-1 Chelsea                 
Nations                 2-0 Samartex                
[Sep 25]
Accra Lions             1-0 Legon Cities            

Round 3
[Sep 29]
Chelsea                 1-1 Accra Lions             
[Sep 30]
Bofoakwa Tano           1-0 Hearts of Oak           
[Oct 1]
Legon Cities            2-1 Aduana                  
Real Tamale United      2-2 Heart of Lions          
Great Olympics          1-0 Bibiani Gold Stars      
Samartex                4-1 Bechem                  
Asante Kotoko           1-1 Karela                  
[Oct 11]
Dreams                  1-1 Nsoatreman              
[Oct 25]
Medeama                 1-0 Nations                 

Round 4
[Oct 6]
Aduana                  1-0 Chelsea                 
[Oct 7]
Bechem                  1-2 Medeama                 
[Oct 8]
Heart of Lions          0-0 Bofoakwa Tano           
Nsoatreman              1-0 Samartex                
Nations                 1-1 Legon Cities            
Karela                  0-0 Great Olympics          
Bibiani Gold Stars      3-0 Real Tamale United      
Hearts of Oak           0-0 Dreams                  
[Oct 9]
Accra Lions             0-1 Asante Kotoko           

Round 5
[Oct 13]
Asante Kotoko           1-0 Aduana                  
[Oct 14]
Bofoakwa Tano           0-0 Bibiani Gold Stars      
[Oct 15]
Legon Cities            1-1 Bechem                  
Chelsea                 1-0 Nations                 
Samartex                2-0 Dreams                  
Real Tamale United      3-2 Karela                  
[Oct 16]
Great Olympics          3-0 Accra Lions             
[Nov 8]
Heart of Lions          0-0 Hearts of Oak           
[Nov 9]
Medeama                 1-0 Nsoatreman              

Round 6
[Oct 20]
Accra Lions             1-3 Real Tamale United      
[Oct 21]
Hearts of Oak           0-0 Samartex                
[Oct 22]
Bechem                  2-0 Chelsea                 
Nsoatreman              2-0 Legon Cities            
Aduana                  3-1 Great Olympics          
Dreams                  2-1 Medeama                 
Karela                  0-0 Bofoakwa Tano           
Nations                 2-2 Asante Kotoko           
[Oct 23]
Bibiani Gold Stars      2-2 Heart of Lions          

Round 7
[Oct 27]
Bofoakwa Tano           1-1 Accra Lions             
[Oct 28]
Bibiani Gold Stars      1-1 Hearts of Oak           
Great Olympics          1-0 Nations                 
[Oct 29]
Heart of Lions          0-0 Karela                  
Asante Kotoko           1-1 Bechem                  
Chelsea                 0-1 Nsoatreman              
Legon Cities            1-0 Dreams                  
Medeama                 1-0 Samartex                
Real Tamale United      1-3 Aduana                  

Round 8
[Nov 1]
Hearts of Oak           3-1 Medeama                 
Bechem                  2-1 Great Olympics          
Samartex                3-0 Legon Cities            
Aduana                  4-2 Bofoakwa Tano           
Dreams                  0-2 Chelsea                 
Karela                  1-1 Bibiani Gold Stars      
Nations                 4-0 Real Tamale United      
[Nov 2]
Accra Lions             2-1 Heart of Lions          
Nsoatreman              1-0 Asante Kotoko           

Round 9
[Nov 4]
Karela                  1-1 Hearts of Oak           
[Nov 5]
Asante Kotoko           0-1 Dreams                  
Heart of Lions          1-2 Aduana                  
Chelsea                 1-0 Samartex                
Legon Cities            0-2 Medeama                 
Real Tamale United      0-0 Bechem                  
Bofoakwa Tano           1-0 Nations                 
Bibiani Gold Stars      1-1 Accra Lions             
[Nov 6]
Great Olympics          2-1 Nsoatreman              

Round 10
[Nov 10]
Accra Lions             2-1 Karela                  
[Nov 11]
Samartex                1-0 Asante Kotoko           
[Nov 12]
Hearts of Oak           0-0 Legon Cities            
Bechem                  1-1 Bofoakwa Tano           
Medeama                 0-1 Chelsea                 
Dreams                  2-0 Great Olympics          
Nsoatreman              2-0 Real Tamale United      
Nations                 1-0 Heart of Lions          
[Nov 13]
Aduana                  3-0 Bibiani Gold Stars      

Round 11
[Nov 18]
Heart of Lions          1-2 Bechem                  
Karela                  2-1 Aduana                  
[Nov 19]
Bibiani Gold Stars      0-1 Nations                 
Chelsea                 1-0 Legon Cities            
Real Tamale United      3-1 Dreams                  
Bofoakwa Tano           0-0 Nsoatreman              
Asante Kotoko           1-0 Medeama                 
[Nov 20]
Great Olympics          0-0 Samartex                
[Nov 21]
Accra Lions             1-2 Hearts of Oak           

Round 12
[Nov 25]
Legon Cities            1-3 Asante Kotoko           
Nations                 1-0 Karela                  
[Nov 26]
Hearts of Oak           1-1 Chelsea                 
Aduana                  0-1 Accra Lions             
Samartex                2-1 Real Tamale United      
Nsoatreman              0-0 Heart of Lions          
[Nov 27]
Bechem                  0-0 Bibiani Gold Stars      
[Jan 10]
Dreams                  3-1 Bofoakwa Tano           
Medeama                 1-0 Great Olympics          

Round 13
[Dec 3]
Karela                  0-4 Bechem                  
Aduana                  1-0 Hearts of Oak           
Accra Lions             0-1 Nations                 
Bofoakwa Tano           0-2 Samartex                
Bibiani Gold Stars      1-2 Nsoatreman              
[Dec 4]
Great Olympics          0-2 Legon Cities            
Asante Kotoko           1-0 Chelsea                 
[Jan 3]
Real Tamale United      1-0 Medeama                 
[Jan 4]
Heart of Lions          1-0 Dreams                  

Round 14
[Dec 9]
Nations                 2-1 Aduana                  
[Dec 10]
Nsoatreman              0-1 Karela                  
Samartex                2-0 Heart of Lions          
Chelsea                 1-0 Great Olympics          
Legon Cities            3-1 Real Tamale United      
Bechem                  4-0 Accra Lions             
Hearts of Oak           2-3 Asante Kotoko           
[Jan 13]
Dreams                  3-0 Bibiani Gold Stars      
Medeama                 0-0 Bofoakwa Tano           

Round 15
[Dec 15]
Aduana                  1-0 Bechem                  
[Dec 16]
Nations                 1-1 Hearts of Oak           
[Dec 17]
Bibiani Gold Stars      3-0 Samartex                
Great Olympics          0-0 Asante Kotoko           
Real Tamale United      0-1 Chelsea                 
Bofoakwa Tano           0-1 Legon Cities            
[Dec 18]
Accra Lions             2-1 Nsoatreman              
[Jan 17]
Karela                  0-0 Dreams                  
Heart of Lions          2-2 Medeama                 

Round 16
[Dec 22]
Great Olympics          0-0 Hearts of Oak           
[Dec 23]
Chelsea                 0-0 Bofoakwa Tano           
[Dec 24]
Nsoatreman              1-0 Aduana                  
Dreams                  1-1 Accra Lions             
Bechem                  3-0 Nations                 
Samartex                3-0 Karela                  
Asante Kotoko           1-0 Real Tamale United      
[Dec 25]
Legon Cities            1-0 Heart of Lions          
[Dec 26]
Medeama                 1-0 Bibiani Gold Stars      

Round 17
[Dec 29]
Accra Lions             1-3 Samartex                
[Dec 30]
Bibiani Gold Stars      4-2 Legon Cities            
Karela                  0-0 Medeama                 
Bofoakwa Tano           0-2 Asante Kotoko           
[Dec 31]
Hearts of Oak           1-0 Bechem                  
Heart of Lions          2-0 Chelsea                 
Nations                 4-1 Nsoatreman              
Real Tamale United      0-1 Great Olympics          
Aduana                  4-1 Dreams                  

Halfway Table:

 1.FC Samartex 1996             17  10  2  5  23-11  32
 2.Aduana Stars                 17  10  0  7  27-16  30
 3.Asante Kotoko FC             17   8  5  4  18-12  29
 4.Nations FC                   17   8  3  6  20-14  27  [P]
 5.Nsoatreman FC                17   8  3  6  16-13  27
 6.Berekum Chelsea FC           17   8  3  6  13-12  27
 7.Bechem United FC             17   7  5  5  23-15  26
 8.Medeama SC                   17   7  4  6  15-15  25  [C]
 9.Legon Cities FC              17   7  3  7  17-21  24
10.Dreams FC                    17   6  4  7  16-18  22
11.Accra Hearts of Oak SC       17   4  9  4  13-12  21
12.Great Olympics FC            17   5  6  6  10-12  21
13.Accra Lions FC               17   5  5  7  17-26  20
14.Bibiani Gold Stars           17   4  6  7  18-21  18
15.Bofoakwa Tano FC             17   3  9  5   9-15  18  [P]
-------------------------------------------------------
16.Karela United FC             17   3  8  6  13-20  17
17.Real Tamale United           17   5  2 10  17-28  17
18.Kpando Heart of Lions        17   2  9  6  12-16  15  [P]

Round 18
[Feb 24]
Heart of Lions          1-0 Asante Kotoko           
[Feb 25]
Bibiani Gold Stars      3-1 Chelsea                 
Hearts of Oak           3-0 Real Tamale United      
Bofoakwa Tano           0-1 Great Olympics          
Karela                  2-0 Legon Cities            
Bechem                  0-1 Nsoatreman              
[Feb 26]
Aduana                  1-2 Samartex                
[Mar 20]
Nations                 1-0 Dreams                  
[Apr 2]
Accra Lions             1-0 Medeama                 

Round 19
[Mar 1]
Asante Kotoko           1-0 Bibiani Gold Stars      
[Mar 2]
Great Olympics          2-0 Heart of Lions          
[Mar 3]
Chelsea                 3-0 Karela                  
Nsoatreman              1-2 Hearts of Oak           
Legon Cities            0-0 Accra Lions             
[Mar 4]
Samartex                0-1 Nations                 
Real Tamale United      1-1 Bofoakwa Tano           
[Mar 20]
Medeama                 abd Aduana                  [abandoned at 0-0 at half-time
[Mar 21]                                             due to heavy rain]
Medeama                 2-0 Aduana                  [second half]
[May 15]
Dreams                  2-1 Bechem                  

Round 20
[Mar 9]
Karela                  1-0 Asante Kotoko           
Accra Lions             5-0 Chelsea                 
[Mar 10]
Nations                 1-1 Medeama                 
Heart of Lions          2-0 Real Tamale United      
Aduana                  1-0 Legon Cities            
Bechem                  1-0 Samartex                
Nsoatreman              0-2 Dreams                  
Bibiani Gold Stars      3-0 Great Olympics          
[Mar 11]
Hearts of Oak           1-1 Bofoakwa Tano           

Round 21
[Mar 13]
Chelsea                 1-0 Aduana                  
Great Olympics          0-0 Karela                  
Samartex                2-0 Nsoatreman              
Asante Kotoko           2-3 Accra Lions             
[Mar 14]
Bofoakwa Tano           1-0 Heart of Lions          
Medeama                 1-0 Bechem                  
Real Tamale United      2-2 Bibiani Gold Stars      
Legon Cities            1-0 Nations                 
Dreams                  2-2 Hearts of Oak           

Round 22
[Mar 17]
Aduana                  2-1 Asante Kotoko           
Bechem                  1-0 Legon Cities            
Bibiani Gold Stars      2-1 Bofoakwa Tano           
Dreams                  2-2 Samartex                
Karela                  3-2 Real Tamale United      
Nations                 3-0 Chelsea                 
Nsoatreman              1-0 Medeama                 
[Mar 18]
Hearts of Oak           2-1 Heart of Lions          
[Mar 19]
Accra Lions             1-0 Great Olympics          

Round 23
[Mar 23]
Samartex                2-1 Hearts of Oak           
[Mar 24]
Legon Cities            1-0 Nsoatreman              
Great Olympics          4-2 Aduana                  
Medeama                 0-0 Dreams                  
Bofoakwa Tano           2-1 Karela                  
Chelsea                 1-1 Bechem                  
Asante Kotoko           0-1 Nations                 
[Mar 25]
Heart of Lions          2-2 Bibiani Gold Stars      
Real Tamale United      1-0 Accra Lions             

Round 24
[Apr 5]
Nations                 1-0 Great Olympics          
[Apr 6]
Accra Lions             1-0 Bofoakwa Tano           
Bechem                  0-0 Asante Kotoko           
[Apr 7]
Aduana                  3-1 Real Tamale United      
Samartex                1-0 Medeama                 
Nsoatreman              0-0 Chelsea                 
Karela                  1-0 Heart of Lions          
Hearts of Oak           0-1 Bibiani Gold Stars      
[May 22]
Dreams                  2-0 Legon Cities            

Round 25
[Apr 10]
Real Tamale United      1-0 Nations                 
Medeama                 2-0 Hearts of Oak           
Bofoakwa Tano           1-0 Aduana                  
Heart of Lions          2-0 Accra Lions             
Great Olympics          1-1 Bechem                  
Legon Cities            1-1 Samartex                
Bibiani Gold Stars      3-2 Karela                  
Chelsea                 3-2 Dreams                  
[Apr 11]
Asante Kotoko           1-2 Nsoatreman              

Round 26
[Apr 13]
Hearts of Oak           3-1 Karela                  
[Apr 14]
Medeama                 1-0 Legon Cities            
Nsoatreman              1-1 Great Olympics          
Aduana                  1-0 Heart of Lions          
Samartex                3-2 Chelsea                 
Nations                 2-2 Bofoakwa Tano           
Dreams                  2-0 Asante Kotoko           
Bechem                  3-2 Real Tamale United      
[Apr 15]
Accra Lions             2-0 Bibiani Gold Stars      

Round 27
[Apr 20]
Karela                  1-1 Accra Lions             
Legon Cities            2-0 Hearts of Oak           
[Apr 21]
Heart of Lions          3-0 Nations                 
Real Tamale United      1-2 Nsoatreman              
Asante Kotoko           1-0 Samartex                
Bibiani Gold Stars      1-0 Aduana                  
Bofoakwa Tano           1-1 Bechem                  
[Apr 22]
Chelsea                 2-0 Medeama                 
[Jun 5]
Great Olympics          0-0 Dreams                  

Round 28
[Apr 26]
Legon Cities            3-2 Chelsea                 
[Apr 27]
Medeama                 1-1 Asante Kotoko           
Samartex                1-0 Great Olympics          
Bechem                  1-1 Heart of Lions          
Nations                 0-0 Bibiani Gold Stars      
Aduana                  1-2 Karela                  
[Apr 29]
Nsoatreman              0-0 Bofoakwa Tano           
[May 1]
Hearts of Oak           0-1 Accra Lions             
[Jun 12]
Dreams                  8-1 Real Tamale United      

Round 29
[May 4]
Karela                  1-0 Nations                 
[May 5]
Great Olympics          0-1 Medeama                 
Heart of Lions          1-0 Nsoatreman              
Asante Kotoko           2-0 Legon Cities            
Real Tamale United      1-0 Samartex                
Bibiani Gold Stars      1-1 Bechem                  
Bofoakwa Tano           1-1 Dreams                  
[May 6]
Accra Lions             0-0 Aduana                  
[May 8]
Chelsea                 0-3 Hearts of Oak           

Round 30
[May 17]
Nations                 1-0 Accra Lions             
[May 18]
Chelsea                 2-1 Asante Kotoko           
Legon Cities            2-1 Great Olympics          
[May 19]
Dreams                  1-2 Heart of Lions          
Medeama                 1-0 Real Tamale United      
Samartex                3-0 Bofoakwa Tano           
Nsoatreman              4-0 Bibiani Gold Stars      
Hearts of Oak           0-1 Aduana                  
Bechem                  3-1 Karela                  

Round 31
[May 25]
Karela                  2-1 Nsoatreman              
Aduana                  1-0 Nations                 
Accra Lions             3-0 Bechem                  
[May 26]
Heart of Lions          2-0 Samartex                
Bibiani Gold Stars      2-1 Dreams                  
Great Olympics          3-2 Chelsea                 
Bofoakwa Tano           0-2 Medeama                 
Asante Kotoko           2-0 Hearts of Oak           
Real Tamale United      1-0 Legon Cities            

Round 32
[May 31]
Hearts of Oak           2-0 Nations                 
[Jun 1]
Bechem                  1-0 Aduana                  
Legon Cities            1-0 Bofoakwa Tano           
[Jun 2]
Asante Kotoko           0-1 Great Olympics          
Nsoatreman              1-1 Accra Lions             
Chelsea                 2-0 Real Tamale United      
Medeama                 0-1 Heart of Lions          
Dreams                  1-0 Karela                  
Samartex                1-0 Bibiani Gold Stars      

Round 33
[Jun 8]
Real Tamale United      0-2 Asante Kotoko           
Accra Lions             1-0 Dreams                  
[Jun 9]
Nations                 1-1 Bechem                  
Bofoakwa Tano           0-1 Chelsea                 
Bibiani Gold Stars      2-0 Medeama                 
Karela                  4-2 Samartex                
Heart of Lions          2-0 Legon Cities            
Aduana                  2-2 Nsoatreman              
Hearts of Oak           0-0 Great Olympics          

Round 34 [Jun 16]
Samartex                 -  Accra Lions             
Legon Cities             -  Bibiani Gold Stars      
Medeama                  -  Karela                  
Asante Kotoko            -  Bofoakwa Tano           
Bechem                   -  Hearts of Oak           
Chelsea                  -  Heart of Lions          
Nsoatreman               -  Nations                 
Great Olympics           -  Real Tamale United      
Dreams                   -  Aduana                  

Table:

 1.FC Samartex 1996             33  18  4 11  43-28  58       Champions
 2.Accra Lions FC               33  14  9 10  37-34  51
 3.Aduana Stars                 33  16  2 15  42-34  50
 4.Berekum Chelsea FC           33  15  5 13  35-39  50
 5.Nations FC                   33  14  7 12  32-27  49  [P]
 6.Medeama SC                   33  14  7 12  27-25  49  [C]
 7.Bechem United FC             33  12 12  9  39-31  48
 8.Nsoatreman FC                33  13  8 12  32-29  47
 9.Asante Kotoko FC             33  13  7 13  32-28  46
10.Bibiani Gold Stars           33  12 10 11  40-39  46
11.Dreams FC                    33  12  9 12  42-34  45
12.Kpando Heart of Lions        33  11 11 11  32-27  44  [P]
13.Legon Cities FC              33  13  5 15  28-37  44
14.Karela United FC             33  11 10 12  35-42  43
15.Accra Hearts of Oak SC       33  10 12 11  32-29  42
-------------------------------------------------------
16.Great Olympics FC            33  10 11 12  24-27  41
17.Bofoakwa Tano FC             33   6 15 12  20-33  33  [P]  Relegated
18.Real Tamale United           33   9  4 20  31-60  31       Relegated


MTN FA Cup 2023/24

Preliminary Round  
[Oct 27]
Kasalgu Arrow Heads           1-0 Mole Nationals
Attram de Visser SA           4-0 Banana Inn FC
Wa Suntaa                     0-1 Maana FC
Dipanticha FC                 4-7 Northern City FC
[Oct 28]
Nsawkawaman FC                1-4 Baffour Soccer Academy
Inter Allies                  0-4 Basake Holy Stars
Hohoe United                  5-0 Bebeto FC
Awarey Stars                  1-0 Bolga FC
FC Nania                      2-2 Danbort FC                    [3-1 pen]
Vision FC                     1-0 Desidero FC
Golden Kick                   4-3 Progen FC
Inchaban Royals               0-2 Rospak FC 
Steadfast FC                  1-1 Tamale City FC                [3-1 pen]
Nzema Kotoko                  1-0 Team Move FC
PAC Academy                   1-1 Techiman Eleven Wonders       [4-3 pen]
TF Exponential FC             0-3 Wa Power
Live Now                      0-0 Akyem Tafo Susubiribi         [3-5 pen]

1/32 Finals
[Nov 28]
Asante Kotoko SC              4-2 Nations FC
Blue Skies Pelicans           0-0 Koforidua Suhyen              [4-5 pen] 
[Nov 29]
Accra Hearts of Oak           0-0 FC Nania                      [3-4 pen]
Accra Great Olymics           4-3 Golden Kick
Steadfast FC                  2-3 Karela United                 
Heart of Lions                awd Akatsi All Stars              [Akatsi suspended]
Legon Cities                  3-0 Holy Stars
Aduana FC                     1-2 Berekum Chelsea               
New Edubiase United           0-1 PAC Academy                   
Elmina Sharks                 3-0 Young Redbull
Kotoku Royals Rush            0-1 Swedru All Blacks             
Young Apostles                0-0 Victory Club Warriors         [3-2 pen]
Bofoakwa Tano                 3-0 Sunyani Oxford
Nsoatreman FC                 3-0 Maana FC
Skyy FC                       2-0 FC Samartex 1996
Koforidua Semper F1 Academy   2-0 Attram de Visser SA
Na God FC                     1-2 Vision FC                     
Benab FC                      2-2 Akwaboso Young Madrid         [1-3 pen]
Berekum City FC               3-0 Techiman Liberty Youth
Hohoe United                  1-0 Home Stars FC
Kasalgu Arrow Heads           0-0 Northern City FC              [3-1 pen]
Namoro FC                     0-0 King Faisal Babies            [4-2 pen]
Miremano United               1-3 Baffour Soccer Academy        
Hilla Stars                   0-1 Wa Power                      
[Nov 30]
Bechem United                 8-0 Debibi United
Bibiani Goldstars             2-0 Rospak FC
Fijai Soccer Academy          2-1 Nzema Kotoko
Accra Athletic                2-0 Agbogba FC
Awarey Stars                  1-7 Real Tamale United           
Krodua All Stars              0-1 Soccer Intellectuals          
[Dec 13]
Medeama SC                    1-0 Basake Holy Stars
[Dec 27]
Dreams FC                     1-0 Akyem Tafo Susubiribi 

1/16 Finals
[Jan 5]
Kasalgu Arrow Heads           1-5 Karela United                 
Nsoatreman FC                 1-0 Young Apostles                
Berekum City FC               0-1 Bofoakwa Tano                 
[Jan 6]
Berekum Chelsea               1-1 Baffour Soccer Academy        [4-2 pen]
Elmina Sharks                 1-1 Swedru All Blacks             [4-3 pen]
PAC Academy                   0-3 Bechem United                 
Accra Athletic                0-0 Hohoe United                  [3-4 pen]
Namoro FC                     1-2 Akwaboso Young Madrid         
[Jan 7]
Heart of Lions                0-2 Dreams FC                     
FC Nania                      1-1 Accra Great Olymics           [5-3 pen]
Bibiani Goldstars             0-1 Asante Kotoko SC              
Soccer Intellectuals          2-1 Fijai Soccer Academy          
Skyy FC                       1-0 Medeama SC                    
Koforidua Semper F1 Academy   1-1 Vision FC                     [5-4 pen]
Wa Power                      2-0 Real Tamale United           
[Jan 8]
Koforidua Suhyen              0-4 Legon Cities                  

1/8 Finals
[Feb 12]
Karela United                 2-0 Asante Kotoko SC              
[Feb 14]
Nsoatreman FC                 0-0 Berekum Chelsea               [5-3 pen}
[Feb 17]
Legon Cities                  2-1 FC Nania                      
Bofoakwa Tano                 1-0 Wa Power                      
Akwaboso Young Madrid         1-1 Bechem United                 [3-5 pen]
[Feb 18]
Dreams FC                     4-1 Koforidua Semper F1 Academy   
Elmina Sharks                 1-1 Skyy FC                       [3-4 pen]
Soccer Intellectuals          2-0 Hohoe United                  

Quarterfinals
[Mar 30]
Nsoatreman FC                 1-0 Karela United                 
[Mar 31]
Legon Cities                  1-0 Bechem United                 
Bofoakwa Tano                 1-1 Skyy FC                       [5-4 pen]
[May 2]
Dreams FC                     1-0 Soccer Intellectuals          

Semifinals
[May 11, WAFA Park, Sogakope]
Nsoatreman FC                 2-1 Legon Cities                  
[May 12, WAFA Park, Sogakope]
Bofoakwa Tano                 2-1 Dreams FC                     [aet]

Final [tba, University of Ghana Sports Stadium, Legon, Accra]
Nsoatreman FC                  -  Bofoakwa Tano                 


2022/23

list of champions

list of final tables

list of cup winners

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 12 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.