Mongolia 2022/23


National Premier League
MFF Tsom
National First League
Second League
National Amateur Cup

‹ndesnii Deed Lig (National Premier League)

NB: played as a triple round robin

Final Table:

 1.FC Ulaanbaatar              24  21  2  1 108-15  62  [-3]       Champions
 2.Deren FC                    24  15  3  6  76-29  48
 3.SP Falcons FC               24  14  4  6  68-29  46
 4.Khovd Club                  24  15  3  6  86-37  42  [-6]
 5.Tuv Azarganuud-Tuv Buganuud 24  12  0 12  73-66  30  [-6]  [*]
 6.Khangarid FC                24   7  2 15  43-96  23
 7.Khaan Khuns-Erchim FC       24   8  1 15  55-61  22  [-3]  [C]
 8.Khoromkhon                  24   5  2 17  33-84  17        [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.BCH Lions                   24   2  1 21  31-156  7             Relegation Playoff
------------------------------------------------------
 -.Ulaanbaatar City FC         withdrew; all results annulled;
   record at withdrawal:       23  10  2 11  63-53  26  [-6]

[*] Tuv Buganuud merged with Tuv Azarganuud into Tuv Azarganuud-Tuv Buganuud
    at some point during the season

Round 1
[Aug 23]
Khoromkhon             0-4 Tuv Buganuud           
[Aug 24]
Ulaanbaatar City       8-1 Khangarid              [annulled]
FC Ulaanbaatar         4-1 Khaan Khuns-Erchim     
Deren                  7-1 BCH Lions              
[Aug 25]
Khovd                  0-0 SP Falcons             

Round 2
[Aug 27]
Khangarid              3-4 Khoromkhon             
Khaan Khuns-Erchim     4-3 Ulaanbaatar City       [annulled]
[Aug 28]
BCH Lions             0-12 FC Ulaanbaatar         
Khovd                  0-6 Deren                  
Tuv Buganuud           0-5 SP Falcons             

Round 3
[Sep 3]
FC Ulaanbaatar         1-1 Khovd                  
Ulaanbaatar City       4-2 BCH Lions              [annulled]
[Sep 4]
Khoromkhon             1-6 Khaan Khuns-Erchim     
Khangarid              1-5 Tuv Buganuud           
Deren                  3-2 SP Falcons             

Round 4
[Oct 1]
Khovd                  1-2 Ulaanbaatar City       [annulled]
BCH Lions              1-4 Khoromkhon             
[Oct 2]
Khaan Khuns-Erchim     7-1 Khangarid              
Tuv Buganuud           1-2 Deren                  
SP Falcons             1-2 FC Ulaanbaatar         

Round 5
[Oct 8]
Khoromkhon             1-2 Khovd                  
Khangarid              1-9 BCH Lions              
Khaan Khuns-Erchim     3-1 Tuv Buganuud           
[Oct 9]
FC Ulaanbaatar         2-0 Deren                  
Ulaanbaatar City       1-6 SP Falcons             [annulled]

Round 6
[Oct 11]
BCH Lions              1-2 Khaan Khuns-Erchim     
[Oct 12]
Khovd                  3-1 Khangarid              
SP Falcons             4-1 Khoromkhon             
[Oct 13]
Deren                  4-3 Ulaanbaatar City       [annulled]
Tuv Buganuud           1-2 FC Ulaanbaatar         

Round 7
[Oct 15]
Khaan Khuns-Erchim     0-1 Khovd                  
Khangarid              1-7 SP Falcons             
[Oct 16]
Khoromkhon             1-1 Deren                  
Ulaanbaatar City       awd FC Ulaanbaatar         [annulled; originally awarded 0-3,
BCH Lions             2-10 Tuv Buganuud            Ulaanbaatar City forfeited]

Round 8
[Oct 22]
SP Falcons             1-0 Khaan Khuns-Erchim     
Deren                 10-0 Khangarid              
[Oct 23]
Khovd                  6-1 BCH Lions              
Tuv Buganuud           8-2 Ulaanbaatar City       [annulled]
FC Ulaanbaatar         4-0 Khoromkhon             

Round 9
[Oct 29]
Khaan Khuns-Erchim     2-3 Deren                  
BCH Lions              1-1 SP Falcons             
[Nov 4]
Khangarid             0-10 FC Ulaanbaatar         
[Apr 12]
Khovd                  4-5 Tuv Buganuud           
Khoromkhon             5-0 Ulaanbaatar City       [annulled]

Round 10
[Mar 11]
Tuv Buganuud           1-2 Khoromkhon             
Khangarid              0-0 Ulaanbaatar City       [annulled]
Khaan Khuns-Erchim     0-4 FC Ulaanbaatar         
[Mar 12]
BCH Lions              0-9 Deren                  
SP Falcons             3-1 Khovd                  

Round 11
[Mar 14]
Khoromkhon             1-3 Khangarid              
[Mar 15]
SP Falcons             6-1 Tuv Buganuud           
FC Ulaanbaatar         9-1 BCH Lions              
[Mar 16]
Deren                  1-2 Khovd                  
Ulaanbaatar City       0-0 Khaan Khuns-Erchim     [annulled]

Round 12
[Apr 1]
Khovd                  0-2 FC Ulaanbaatar         
BCH Lions              0-6 Ulaanbaatar City       [annulled]
[Apr 3]
Tuv Buganuud           2-3 Khangarid              
Khaan Khuns-Erchim     6-1 Khoromkhon             
[Apr 6]
SP Falcons             3-3 Deren                  

Round 13
[Apr 8]
Ulaanbaatar City       0-1 Khovd                  [annulled]
Khoromkhon             4-1 BCH Lions              
Khangarid              3-3 Khaan Khuns-Erchim     
[Apr 9]
Deren                  3-1 Tuv Buganuud           
FC Ulaanbaatar         1-0 SP Falcons             

Round 14
[Apr 15]
Khovd                  7-2 Khoromkhon             
BCH Lions              0-5 Khangarid              
Tuv Buganuud           2-1 Khaan Khuns-Erchim     
[Apr 16]
SP Falcons             3-2 Ulaanbaatar City       [annulled]
Deren                  1-0 FC Ulaanbaatar         

Round 15
[Apr 18]
Khaan Khuns-Erchim     4-0 BCH Lions              
[Apr 19]
Khoromkhon             1-3 SP Falcons             
Ulaanbaatar City       4-3 Deren                  [annulled]
[Apr 20]
FC Ulaanbaatar         3-1 Tuv Buganuud           
Khangarid              1-3 Khovd                  

Round 16
[Apr 22]
Deren                  0-0 Khoromkhon             
[Apr 23]
SP Falcons             2-3 Khangarid              
[Apr 25]
Khovd                  2-1 Khaan Khuns-Erchim     
[Apr 26]
Tuv Buganuud           6-1 BCH Lions              
[Apr 27]
FC Ulaanbaatar         1-0 Ulaanbaatar City       [annulled]

Round 17
[Apr 29]
Khaan Khuns-Erchim     1-4 SP Falcons             
Khangarid              0-3 Deren                  
BCH Lions              0-8 Khovd                  
[Apr 30]
Ulaanbaatar City       4-0 Tuv Buganuud           [annulled]
Khoromkhon             1-6 FC Ulaanbaatar         

Round 18
[May 2]
Deren                  5-0 Khaan Khuns-Erchim     
[May 3]
SP Falcons             0-2 BCH Lions              
Tuv Buganuud           2-5 Khovd                  
[May 4]
FC Ulaanbaatar         6-0 Khangarid              
Ulaanbaatar City       5-1 Khoromkhon             [annulled]

Round 19
[May 6]
Khoromkhon             0-4 Tuv Buganuud           
Deren                  5-0 BCH Lions              
[May 7]
Ulaanbaatar City       1-2 Khangarid              [annulled]
Khovd                  3-0 SP Falcons             
FC Ulaanbaatar         5-1 Khaan Khuns-Erchim     

Round 20
[May 13]
Khangarid              2-0 Khoromkhon             
BCH Lions              0-6 FC Ulaanbaatar         
Khovd                  3-0 Deren                  
[May 14]
Tuv Buganuud           1-5 SP Falcons             
Khaan Khuns-Erchim     1-2 Ulaanbaatar City       [annulled]

Round 21
[May 17]
FC Ulaanbaatar         2-0 Khovd                  
Ulaanbaatar City      12-3 BCH Lions              [annulled]
Khoromkhon             2-3 Khaan Khuns-Erchim     
[May 18]
Khangarid              3-5 Tuv Buganuud           
Deren                  0-2 SP Falcons             

Round 22
[May 20]
Khovd                  4-3 Ulaanbaatar City       [annulled]
BCH Lions              3-4 Khoromkhon             
Khaan Khuns-Erchim     0-2 Khangarid              
[May 21]
Tuv Buganuud           3-2 Deren                  
SP Falcons             1-1 FC Ulaanbaatar         

Round 23
[May 27]
Khoromkhon             1-5 Khovd                  
Khangarid              5-3 BCH Lions              
Khaan Khuns-Erchim     2-4 Tuv Buganuud           
[May 28]
Ulaanbaatar City       1-0 SP Falcons             [annulled]
FC Ulaanbaatar         4-2 Deren                  

Round 24
[Jun 3]
BCH Lions             0-11 Khaan Khuns-Erchim     
Khovd                  2-2 Khangarid              
SP Falcons             3-1 Khoromkhon             
[Jun 4]
Deren                  n/p Ulaanbaatar City       
Tuv Buganuud           1-7 FC Ulaanbaatar         

NB: Ulaanbaatar City withdrew and had all results annulled

Round 25
[Jun 24]
Khaan Khuns-Erchim     1-4 Khovd                  
Khangarid              0-3 SP Falcons             
Khoromkhon             1-2 Deren                  
[Jun 25]
Ulaanbaatar City       n/p FC Ulaanbaatar         
BCH Lions              2-8 Tuv Buganuud           

Round 26
[Jun 28]
SP Falcons             5-0 Khaan Khuns-Erchim     
Deren                  3-1 Khangarid              
[Jun 29]
Khovd                 22-0 BCH Lions              
Tuv Buganuud           n/p Ulaanbaatar City       
FC Ulaanbaatar        10-0 Khoromkhon             

Round 27 [Jul 2]
Khovd                  2-4 Tuv Buganuud           
BCH Lions              2-7 SP Falcons             
Khaan Khuns-Erchim     0-5 Deren                  
Khangarid              2-5 FC Ulaanbaatar         
Khoromkhon             n/p Ulaanbaatar City       

Final Table:

 1.FC Ulaanbaatar              24  21  2  1 108-15  62  [-3]       Champions
 2.Deren FC                    24  15  3  6  76-29  48
 3.SP Falcons FC               24  14  4  6  68-29  46
 4.Khovd Club                  24  15  3  6  86-37  42  [-6]
 5.Tuv Azarganuud-Tuv Buganuud 24  12  0 12  73-66  30  [-6]  [*]
 6.Khangarid FC                24   7  2 15  43-96  23
 7.Khaan Khuns-Erchim FC       24   8  1 15  55-61  22  [-3]  [C]
 8.Khoromkhon                  24   5  2 17  33-84  17        [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.BCH Lions                   24   2  1 21  31-156  7             Relegation Playoff
------------------------------------------------------
 -.Ulaanbaatar City FC         withdrew; all results annulled;
   record at withdrawal:       23  10  2 11  63-53  26  [-6]

[*] Tuv Buganuud merged with Tuv Azarganuud into Tuv Azarganuud-Tuv Buganuud
    at some point during the season

NB: annulled records against Ulaanbaatar City:
 1.FC Ulaanbaatar               2   2  0  0   4- 0   6
 2.Deren FC                     2   1  0  1   7- 7   3
 3.SP Falcons FC                3   2  0  1   9- 4   6
 4.Khovd Club                   3   2  0  1   6- 5   6
 5.Tuv Azarganuud-Tuv Buganuud  2   1  0  1   8- 6   3
 6.Khangarid FC                 3   1  1  1   3- 9   4
 7.Khaan Khuns-Erchim FC        3   1  1  1   5- 5   4
 8.Khoromkhon                   2   1  0  1   6- 5   3
 9.BCH Lions                    3   0  0  3   5-22   0

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jul 5]
BCH Lions              0-2 Bavarians              

Second Leg [Jul 8]
Bavarians              6-3 BCH Lions              

NB: Bavarians promoted, BCH Lions relegated


MFF Tsom 2023

Round 1
[Apr 25]
Alliance ZHR           3-0 DMU                    
Omni Khan-Uul          0-3 Erdenes Ilch           
[Apr 26]
Shine Yarmag           2-5 Tuuliin Tom Tunuud     
Irvesuud              1-12 Bavarians              
[Apr 27]
Kharaatsai             3-1 Khukh Arslanguud       
Capitron               0-4 KhAD                   
Khovd Western          3-0 Selenge FC             

Round 2
[May 18]
Erdenes Ilch           4-2 Ward                   
[May 19]
Ulaanb. Mazaalaynuud   0-1 Tuuliin Tom Tunuud     
[May 21]
Bavarians              4-1 Alliance ZHR           
[May 22]
Kharaatsai             3-1 KhAD                   
[May 23]
Khukh Chononuud        8-3 Shonkhoruud            
[May 25]
Hunters                3-4 Khovd Western          

NB: top level clubs join in round 3

Round 3
[May 30]
Khovd                  1-2 Khoromkhon             
Ulaanbaatar City       2-1 Khaan Khuns-Erchim     
SP Falcons             3-0 Tuv Buganuud           
[May 31]
FC Ulaanbaatar         8-0 Kharaatsai             
Deren                  3-2 Bavarians              
[Jun 6]
Khangarid              1-2 Erdenes Ilch           
[Jun 7]
Khovd Western          5-1 Tuuliin Tom Tunuud     
Khukh Chononuud        5-1 BCH Lions              

Quarterfinals
[Jun 20]
FC Ulaanbaatar         9-1 Khukh Chononuud        
[Jun 21]
Khoromkhon             5-1 Khovd Western          
Ulaanbaatar City       awd Erdenes Ilch           [awarded 0-3]
[Jul 4]
SP Falcons             2-3 Deren                  

Semifinals [Jul 7]
Khoromkhon             5-4 Erdenes Ilch           
FC Ulaanbaatar         3-2 Deren                  

Final [Jul 9]
Khoromkhon             0-4 FC Ulaanbaatar         

Super Cup 2023

NB: Deren entered as league runners-up, FC Ulaanbaatar having won the double

[Jul 30]
FC Ulaanbaatar         1-2 Deren                  
  [Sasha Teofanov 57; O. Munkh-Orgil 17, B. Usukh-Ireedui 35]

‹ndesnii NegdŁgeer Lig (National First League)

Final Table:

 1.Erdenes Ilch FC             18  17  0  1 116-27  51             Promoted
------------------------------------------------------
 2.Bavarians FC                18  16  1  1  71-16  49        [P]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Khovd Western               18  11  1  6  41-32  34
 4.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud  18   9  4  5  40-31  31
 5.Alliance ZHR                18   5  6  7  32-36  21        [P]
 6.KhAD                        18   6  1 11  29-52  19
 7.DMU                         18   5  3 10  38-63  18
 8.Khukh Chononuud             18   4  4 10  33-47  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Khaan Khuns-Erchim-2        18   3  5 10  37-72  14             Relegation Playoff
------------------------------------------------------
10.Selenge FC                  18   1  1 16  22-83   4        [P]  Relegated


Second League

Final Table:

 1.Hunters FC (Khanters)       18  15  3  0  79-18  48        [R]  Promoted
------------------------------------------------------
 2.Kharaatsai FC               18  12  2  4  60-32  38             Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Capitron FC                 18  11  2  5  51-29  35        [P]
 4.Irvesuud FC                 18   8  4  6  62-50  28        [P]
 5.Tuuliin Tom Tunuud FC       18   7  4  7  53-39  25
 6.Deren-2                     18   7  1 10  47-54  22
 7.Ward FC                     18   6  3  9  38-48  21
 8.Omni Khan-Uul               18   5  5  8  45-56  20        [R]
 9.Khukh Arslanguud FC         18   4  2 12  27-72  14
10.Shonkhoruud FC              18   2  0 16  20-84   6


National Amateur Cup 2023

NB: serves as promotion tournament to third level; played Aug 2-8, 2023;
    all matches at Khan-Uul Stadium

Group Stage

Round 1 [Aug 2]
Tuv Azarganuud B       0-7 Khukh Chononuud B      
Shine Yarmag           6-1 Sukhbaatar Province    
Baga Toirog            0-4 Khovd Western 2        
Technozone            1-11 Ulaangom City          
Khukh Zapuus           bye

Round 2 [Aug 3]
Khukh Chononuud B      1-1 Shine Yarmag           
Sukhbaatar Province    9-3 Tuv Azarganuud B       
Ulaangom City          2-1 Khukh Zapuus           
Technozone             5-1 Baga Toirog            
Khovd Western 2        bye

Round 3 [Aug 4]
Tuv Azarganuud B       1-4 Shine Yarmag           
Sukhbaatar Province    2-6 Khukh Chononuud B      
Khukh Zapuus           5-3 Technozone             
Khovd Western 2        2-2 Ulaangom City          
Baga Toirog            bye

Round 4 [Aug 5]
Khovd Western 2        8-0 Technozone             
Baga Toirog            1-7 Khukh Zapuus           
Ulaangom City          bye

Round 5 [Aug 6]
Ulaangom City         14-0 Baga Toirog            
Khukh Zapuus           3-0 Khovd Western 2        
Technozone             bye

Final Tables:

Group A
 1.Khukh Chononuud B            3   2  1  0  14- 3   7  Qualified
 2.Shine Yarmag FC              3   2  1  0  11- 3   7  Qualified
 2.Sukhbaatar Province          3   1  0  2  12-15   3
 4.Tuv Azarganuud B             3   0  0  3   4-20   0

Group B
 1.Ulaangom City FC             4   3  1  0  29- 4  10  Qualified
 2.Khukh Zapuus FC              4   3  0  1  16- 6   9  Qualified
 3.Khovd Western 2              4   2  1  1  14- 5   7
 4.Technozone FC                4   1  0  3   9-25   3
 5.Baga Toirog FC               4   0  0  4   2-30   0

Semifinals [Aug 7]
Khukh Chononuud B      0-0 Khukh Zapuus           [2-4 pen]
Ulaangom City          5-1 Shine Yarmag           

NB: Khukh Zapuus FC and Ulaangom City FC promoted

Third Place Match [Aug 8]
Khukh Chononuud B      1-2 Shine Yarmag           

NB: Shine Yarmag FC promoted

Final [Aug 8]
Khukh Zapuus           0-1 Ulaangom City          


2021/22

2023/24

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Justin Grimm and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Justin Grimm and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Aug 2023

(C) Copyright Justin Grimm, Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.