New Caledonia 2022


Super Ligue 2022
Coupe de Calédonie 2022
Promotion d'Honneur (second level leagues) 2022
Première Divison Grande Terre (third level leagues) 2022

Note that the point system in New Caledonia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Super Ligue 2022

Final Table:

 1.Tiga Sports                    22  17  3  2  70-21  76       Champions
 2.Hienghène Sport                21  16  1  4  44-24  70  [C]
 3.AS Magenta                     22  13  3  6  38-24  64
 4.SC Ne Drehu                    22  10  8  4  41-27  60
 5.AS Kunié                       22  11  1 10  47-38  56
 6.AS Mont-Dore                   22   8  8  6  35-31  54
 7.Horizon Patho                  21   5  9  7  39-45  47  [*]
 8.AS Qanono                      22   6  6 10  32-51  46
 9.AS Wetr                        22   5  8  9  35-36  45
10.AS Lössi                       22   6  4 12  23-37  44
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Dumbéa FC                      22   4  5 13  26-50  39       Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
12.JS Baco                        22   1  2 19  22-68  27       Relegated
[*] Horizon Patho originally had one point deducted but this deduction was
    revoked on Jul 27

NB: remaining match (Horizon Patho-Hienghène, round 18) apparently not refixtured
    due to irrelevance

Round 1
[Apr 9]
Lössi               3-2 Kunié               
Horizon Patho       2-2 Mont-Dore           
Qanono              1-1 Magenta             
Wetr                3-3 Dumbéa              
[Apr 16]
Hienghène           0-2 Ne Drehu            
Baco                0-5 Tiga                

Round 2 [Apr 23]
Lössi               1-4 Qanono              
Baco                1-2 Horizon Patho       
Dumbéa              0-2 Tiga                
Hienghène           2-0 Kunié               
Ne Drehu            3-2 Wetr                
Mont-Dore           0-1 Magenta             

Round 3 [Apr 30]
Wetr                1-2 Kunié               
Baco                0-3 Dumbéa              
Magenta             2-0 Horizon Patho       
Mont-Dore           3-1 Lössi               
Hienghène           3-2 Qanono              
Tiga                2-1 Ne Drehu            

Round 4 [May 7]
Kunié               2-6 Tiga                
Magenta             0-1 Lössi               
Wetr                1-1 Qanono              
Mont-Dore           0-1 Hienghène           
Horizon Patho       0-2 Dumbéa              
Ne Drehu            4-2 Baco                

Round 5 [May 14]
Mont-Dore           2-2 Wetr                
Baco                0-4 Kunié               
Lössi               0-5 Horizon Patho       
Qanono              2-5 Tiga                
Hienghène           1-3 Magenta             
Dumbéa              1-1 Ne Drehu            

Round 6 [May 21]
Kunié               2-3 Dumbéa              
Magenta             0-0 Wetr                
Mont-Dore           1-1 Tiga                
Qanono              1-0 Baco                
Horizon Patho       1-1 Ne Drehu            
Hienghène           2-1 Lössi               

Round 7 [May 28]
Wetr                0-2 Lössi               
Tiga                1-0 Magenta             
Dumbéa              1-2 Qanono              
Mont-Dore           3-0 Baco                
Ne Drehu            3-1 Kunié               
Hienghène           3-1 Horizon Patho       

Round 8 [Jun 11]
Magenta             3-1 Baco                
Lössi               0-3 Tiga                
Mont-Dore           1-1 Dumbéa              
Qanono              0-5 Ne Drehu            
Horizon Patho       1-1 Kunié               
Hienghène           1-0 Wetr                

Round 9
[Jun 18]
Baco                0-4 Lössi               
Hienghène           2-1 Tiga                
Horizon Patho       2-2 Wetr                
Kunié               0-2 Qanono              
Dumbéa              2-3 Magenta             
[Jul 23]
Ne Drehu            1-1 Mont-Dore           

Round 10 [Jun 25]
Lössi               1-1 Dumbéa              
Wetr                0-2 Tiga                
Hienghène           6-2 Baco                
Qanono              1-2 Horizon Patho       
Magenta             5-1 Ne Drehu            
Mont-Dore           1-2 Kunié               

Round 11 [Jul 2]
Tiga                4-1 Horizon Patho       
Kunié               0-3 Magenta             
Mont-Dore           3-2 Qanono              
Ne Drehu            0-0 Lössi               
Hienghène           6-0 Dumbéa              
Baco                0-2 Wetr                

Round 12
[Jul 9]
Tiga                7-0 Baco                
Kunié               2-0 Lössi               
Mont-Dore           2-2 Horizon Patho       
Ne Drehu            1-2 Hienghène           
Magenta             2-1 Qanono              
[Jul 10]
Dumbéa              2-3 Wetr                

Round 13
[Jul 16]
Kunié               2-4 Hienghène           
Magenta             1-2 Mont-Dore           
[Jul 17]
Wetr                1-2 Ne Drehu            
Tiga                3-0 Dumbéa              
[Jul 23]
Qanono              2-1 Lössi               
[Nov 26]
Horizon Patho       2-2 Baco                

Round 14
[Jul 30]
Kunié               1-2 Wetr                
Lössi               0-2 Mont-Dore           
Dumbéa              2-2 Baco                
[Oct 22]
Horizon Patho       2-3 Magenta             
Ne Drehu            1-1 Tiga                
[Nov 26]
Qanono              1-1 Hienghène           

Round 15
[Aug 13]
Baco                1-2 Ne Drehu            
Lössi               0-0 Magenta             
Dumbéa              1-3 Horizon Patho       
[Oct 22]
Hienghène           1-3 Mont-Dore           
[Nov 27]
Tiga                0-2 Kunié               
[Dec 3]
Qanono              2-2 Wetr                

Round 16
[Sep 3]
Kunié               3-0 Baco                
Ne Drehu            5-0 Dumbéa              
Wetr                2-0 Mont-Dore           
[Sep 4]
Magenta             0-1 Hienghène           
Tiga                5-1 Qanono              
[Dec 17]
Horizon Patho       4-2 Lössi               

Round 17
[Sep 17]
Dumbéa              1-5 Kunié               
Baco                7-1 Qanono              
Ne Drehu            2-2 Horizon Patho       
[Oct 8]
Wetr                1-2 Magenta             
[Dec 3]
Lössi               0-1 Hienghène           
Tiga                1-1 Mont-Dore           

Round 18
[Oct 29]
Baco                1-2 Mont-Dore           
[Nov 27]
Lössi               1-1 Wetr                
[Dec 10]
Qanono              0-1 Dumbéa              
Horizon Patho       n/p Hienghène           [apparently not refixtured]
[Dec 11]
Kunié               1-3 Ne Drehu            
Magenta             1-4 Tiga                

Round 19
[Oct 15]
Wetr                0-1 Hienghène           
Dumbéa              1-2 Mont-Dore           
Baco                0-2 Magenta             
Ne Drehu            0-0 Qanono              
[Oct 16]
Kunié               2-1 Horizon Patho       
Tiga                3-1 Lössi               

Round 20
[Oct 22]
Lössi               2-0 Baco                
[Nov 5]
Wetr                2-2 Horizon Patho       
Tiga                3-1 Hienghène           
[Nov 6]
Magenta             2-1 Dumbéa              
[Dec 17]
Qanono              0-5 Kunié               
Mont-Dore           1-1 Ne Drehu            

Round 21
[Nov 12]
Kunié               4-1 Mont-Dore           
Tiga                4-3 Wetr                
Baco                2-3 Hienghène           
Ne Drehu            0-3 Magenta             
[Nov 13]
Dumbéa              0-2 Lössi               
[Dec 8]
Horizon Patho       3-3 Qanono              

Round 22
[Nov 19]
Magenta             1-4 Kunié               
Dumbéa              0-2 Hienghène           
Qanono              3-2 Mont-Dore           
[Nov 20]
Lössi               0-2 Ne Drehu            
Wetr                5-1 Baco                
[Dec 14]
Horizon Patho       1-7 Tiga                

Final Table:

 1.Tiga Sports                    22  17  3  2  70-21  76       Champions
 2.Hienghène Sport                21  16  1  4  44-24  70  [C]
 3.AS Magenta                     22  13  3  6  38-24  64
 4.SC Ne Drehu                    22  10  8  4  41-27  60
 5.AS Kunié                       22  11  1 10  47-38  56
 6.AS Mont-Dore                   22   8  8  6  35-31  54
 7.Horizon Patho                  21   5  9  7  39-45  47  [*]
 8.AS Qanono                      22   6  6 10  32-51  46
 9.AS Wetr                        22   5  8  9  35-36  45
10.AS Lössi                       22   6  4 12  23-37  44
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Dumbéa FC                      22   4  5 13  26-50  39       Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
12.JS Baco                        22   1  2 19  22-68  27       Relegated
[*] Horizon Patho originally had one point deducted but this deduction was
    revoked on Jul 27

NB: remaining match (Horizon Patho-Hienghène, round 18) apparently not refixtured
    due to irrelevance

Promotion/Relegation Playoff

Participants (4):
Dumbéa FC            [11th Super Ligue]  
SC Ponérihouen       [winners PH Nord] 
ASC Gaïca            [winners PH Sud]
Trio Sport Kejëny    [winners Championnat des Iles]

[Dec 17]
Dumbéa              3-1 Ponérihouen         
[Dec 22]
Gaïca               2-1 Trio Sport Kejëny   

NB: Gaïca promoted; all other clubs remain at former level

Coupe de Calédonie 2022

Provincial Qualifying

Grande Terre - Nord

Final [Aug 13]
RC Poindimié        3-4 AS Poum             [aet]
 
Qualified for main tournament: AS Poum
 
Grande Terre - Sud

Semifinals [Jul 14]
CA Saint-Louis      bt  [?]
OC Hmeleck Nouméa   bt  [?]
 
NB: both winners qualified for main tournament.

Inter-Îles

Lifou

Round 1 [May 15?]
Trio Sport Kejëny   3-2 Bethel Sport
AS Kirikitr         2-4 FC Lito
DAC                 3-0 JS Xépénéhé         [JS Xépénéhé forfeited]
OC Hmeleck          0-1 SJB Hnathalo          
AS Ponoz            bye 
 
other rounds missing

Qualified for Inter-Îles semifinals: Trio Sport Kejëny      
 
Maré

Semifinal
ES Wacaélé          6-2 Yeola Sport

Final [Jul ?]
ES Wacaélé          3-1 Central Sport
 
Qualified for Inter-Îles semifinals: ES Wacaélé
 
Ouvéa

Final [Jul 2?]
Etoile de Banoutr   2-0 Waguelilo de Guei

Qualified for Inter-Îles semifinals: Etoile de Banoutr 

Inter-Îles Stage

Semifinal [Jul 17]
Trio Sport Kejëny   2-0 Etoile de Banoutr
ES Wacaélé          bye 
 
Final [Jul 23 or 24]
Trio Sport Kejëny   0-2 ES Wacaélé 
 
Qualified for main tournament: ES Wacaélé
 
Main Tournament

NB: all 12 top level clubs automatically qualified

1/8 Finals
[Aug 27]
AS Kunié            1-0 Dumbea FC           
AS Wetr             2-1 SC Ne Drehu         
Tiga Sport          2-1 AS Mont-Doré        
ES Wacaélé          0-5 AS Magenta          
Horizon Patho       4-1 CA Saint-Louis      
JS Baco             1-4 OC Hmeleck Nouméa   
AS Poum             1-2 AS Lössi            
[Sep 2]
Hienghène Sport     1-0 Qanono Sport        

Quarterfinals
[Sep 1]
AS Lössi            2-1 OC Hmeleck Nouméa   [aet]
[Sep 10]
Hienghène Sport     1-0 AS Wetr             
AS Magenta          2-2 Tiga Sport          [aet, 2-4 pen]
AS Kunié            2-2 Horizon Patho       [aet, 5-4 pen]

Semifinals [Oct 2]
AS Kunié            1-2 Hienghène Sport     
AS Lössi            1-2 Tiga Sport          

Final [Oct 8]
Hienghène Sport     4-3 Tiga Sport          
  [Shaffy Mandaoué 27, Joseph Athalé 73, 76, Brice Dahité 80;
   Morgan Mathelon 20, Shene Welepane 44, David Bearune 60]


Promotion d'Honneur (second level leagues) 2022

Promotion d'Honneur Grande Terre - Nord

NB: Grande Terre - Nord uses 3-1-0 points system

Final Table:

 1.SC Ponérihouen                 15  12  0  3  62-32  41  [+5] Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.RC Poindimié                   15  10  2  3  66-22  35  [+3]
 3.AS Watiwe                      15  10  0  5  40-29  32  [+2]
 4.AS Poum                        15  10  0  5  47-32  30
 5.CO Main Noire                  15   6  3  6  42-32  26  [+5]
 6.GS Oundjo                      15   4  1 10  32-69  13
 7.JS Kongouma                    15   4  0 11  47-60  12
 8.AS Pwaola                      15   3  1 11  34-86   7
 -.US Gélima                      excluded; results first half season upheld;
   record first half:              8   1  1  6  21-29   3
 -.AS Grand Nord                  excluded after forfeiting first three matches

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-nord-2

Promotion d'Honneur Grande Terre - Sud

Final Table:

 1.ASC Gaïca                      22  20  1  1 103-14  83       Promotion Playoff  [7-0, 3-0 (awarded)]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.CA Saint-Louis                 22  19  0  3 127-14  79                          [3-0  (awarded), 20-0]
 3.Thio Sports                    22  18  0  4  91-30  76                          [6-0, 3-0 (awarded)]
 4.Mouli Sports                   22  14  3  5  73-30  67                          [5-0, 3-0 (awarded)]
 5.US Yaté                        22  12  2  8  64-48  60                          [2-1, 10-0]
 6.CO Hmeleck Nouméa              22  11  3  8  55-46  58                          [8-1, 4-1]
 7.Paita FC                       22   8  1 13  46-59  46                          [1-0, 7-0]
 8.AJS Koindé                     22   5  5 12  44-89  42                          [4-2, 0-1]
 9.ASC Boulouparis                22   4  5 13  35-70  38  [-1]                    [4-6, not played]
10.USC Nouméa                     22   3  4 15  40-95  35                          [5-3, 11-3]
11.Olympique Nouméa               22   2  2 18  23-103 30                          [2-2, 2-2]
12.RC Ouitchambo                  22   2  2 18  26-129 29  [-1]                    [0-2, 3-2]
 -.SC IAAI Dumbéa                 excluded; all results annulled;
   record at exclusion:           23   3  2 18  26-113 30  [-4]

NB: annulled results against IAAI between square brackets

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-sud-2022

Promotion d'Honneur Lifou

Final Table:

 1.Trio Sport Kejëny               8   7  1  0  29- 7  30       Championnat des Iles
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bethel Sport                    8   6  0  2  31-16  25  [-1] Playoff
 3.Drehu AC                        8   5  2  1  26-11  24  [-1] Playoff
 4.AS Ponoz                        8   4  1  3  24-11  20  [-1] Playoff
 5.FC Lito Gaitcha                 8   3  1  4  18-23  18       Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.AS Kirikitr                     8   2  4  2  16-10  16  [-2]
 7.OC Hmeleck                      8   1  1  6  17-46  12
 8.SJB Hnathalo                    8   3  0  5  11-18  10  [-7]
 9.JS Xépénéhé                     8   0  0  8   3-33   4  [-4]

NB: table later amended by distribution of bonus points for fulfilling
    administrative obligations; due to that, Drehu AC finished second
    and Bethel Sport third

Playoff for second place Lifou at Championnat des Iles

Semifinals [Sep 24]
Bethel Sport        3-2 AS Ponoz            
Drehu AC            3-0 FC Lito Gaitcha     

Final [Oct 1]
Drehu AC            3-2 Bethel Sport        

NB: Drehu AC qualified for Championnat des Iles

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-lifou

Promotion d'Honneur Maré

Participants (4):
   ES Wacaele
   Central Sport
   Horizon Patho 2
   AS Payoceko

NB: ES Wacaele and Central Sport qualified for Championnat des Iles

Promotion d'Honneur Ouvéa

Final Table:

 1.ASS Etoile de Banoutr           6   4  1  1  12- 8  19
 2.Inter Bounaca                   6   3  2  1  19- 8  17
 3.Waguelilo Kapital               6   1  1  4  10-14  10
 4.AS Perruche                     6   2  0  4   8-19  10  [-2]

NB: Etoile de Banoutr and Waguelilo Kapital qualified for Championnat des Iles
    (Inter Bounaca (and AS Perruche) did not fulfil requirements to enter)

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-ouvea

Championnat des Iles 2022

Qualified:
Lifou: Trio Sport Kejëny, Drehu AC
Maré:  ES Wacaele, Central Sport
Ouvéa: ASS Etoile de Banoutr, Waguelilo Kapital

Round 1
[Nov 11]
Etoile de Banoutr   3-1 Drehu AC            
[Nov 17]
ES Wacaele          5-1 Waguelilo Kapital   
[Nov ?]
Trio Sport Kejëny   4-1 Central Sport       

Semifinal [Dec 16, at Lifou]
Etoile de Banoutr   3-3 ES Wacaele          [4-1 pen]
Trio Sport Kejëny   bye

Final [Dec 18, at Lifou]
Trio Sport Kejëny   4-1 Etoile de Banoutr   

NB: Trio Sport Kejëny qualify for Promotion Playoff

Première Divison Grande Terre 2022

NB: third level leagues

1e Division Nord - Sud-Est Minier

NB: Grande Terre - Nord uses 3-1-0 points system

Final Table:

 1.SC Xwasu                       10  10  0  0  46- 9  30  [*]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.ES Kaawiipaa                   10   5  3  2  46-15  18
 3.SA Coula                       10   4  2  4  58-22  14
 4.AS Nakety                      10   4  1  5  37-25  13
 5.JS Houailou                    10   3  2  5  29-29  11
 6.Waa Wi Luu Sports              10   0  0 10   7-123  0  [*]
[*] missing goals final match Xwasu-Waa Wi Luu (18-3 according to reported
    final goal record Xwasu (64-12), 8-2 according to reported final goal
    record Waa Wi Luu (9-131))

Source: https://www.foot-nc.com/post/1%C3%A8re-division-zone-sud-minier

1e Division Nord - Côte Océanienne

Participants (5):
   JS Amoa
   Djemeu Sport
   Hienghène Sport 2
   FC Tiwaka
   AS Tuo

Round 1 [May 7]
AS Tuo              ppd Hienghène Sport 2   
Djemeu Sport        ppd FC Tiwaka           
JS Amoa             bye

Round 2
[May 14]
Djemeu Sport        3-0 Hienghène Sport 2   [Hienghène forfeited]
[May 15]
FC Tiwaka           ppd JS Amoa             
AS Tuo              bye

NB: AS Tuo qualified for Promotion Playoff

Source: https://www.foot-nc.com/post/1%C3%A8re-division-nord-cote-oceanienne

1e Division -  Côte Ouest-calédonienne

NB: Vook Olympique qualified for Promotion Playoff

1e Division Nord - Promotion Playoff

[Nov 19]
Vook Olympique      0-1 SC Xwasu            
[Nov 26]
AS Tuo              0-1 Vook Olympique      
[Dec 3]
SC Xwasu            5-4 AS Tuo              

Final Table:

 1.SC Xwasu (Nakety)               2   2  0  0   6- 4   6       Promoted
---------------------------------------------------------
 2.Vook Olympique (Voh)            2   1  0  1   1- 1   3
 3.AS Tuo (Touho)                  2   0  0  2   4- 6   0

1e Division Sud

Table:

 1.ES Ouvéa                       10   8  1  1  45-12  35       Promoted
---------------------------------------------------------
 2.FC Belep Mont-Dore             10   8  0  2  50-12  32  [-2]
 3.AS Melynka                     10   4  0  6  22-38  21  [-1]
 4.US Wé                           9   3  1  5  11-25  17  [-2]
 5.US Kouérgoa                     8   3  0  5  17-19  16  [-1]
 6.SC Yanna                        9   0  0  9   7-52   7  [-2]        
NB: two more losses than wins and total goal difference -6 as
    one match (Belep-Wé) was awarded 0-3 against both clubs
 
Source: https://www.foot-nc.com/post/1%C3%A8re-division-sud-2022

2021

list of champions

list of cup winners

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 9 Jan 2023

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.