New Caledonia 2023


Super Ligue 2023
Coupe de Calédonie 2023

Note that the point system in New Caledonia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Super Ligue 2023

Final Table:

 1.AS Magenta                     22  14  5  3  54-26  69       Champions  [2 2 0 0 7-4 8]
 2.ASC Gaïca                      22  15  2  5  45-27  69  [P]             [2 0 0 2 4-7 2]
 3.Hienghène Sport                22  11  6  5  43-37  61
 4.Tiga Sports                    22  11  4  7  46-24  59  [C]
 5.AS Lössi                       22   9  4  9  33-31  53
 6.SC Ne Drehu                    22   8  4 10  32-39  50
 7.AS Mont-Dore                   22   7  6  9  31-32  49                           [2 1 1 0 5-3 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Horizon Patho                  22   7  8  7  40-45  49  [-2] Relegation Playoff  [2 0 1 1 3-5 3]
 9.AS Kunié                       22   6  7  9  34-30  47       Relegation Playoff
10.AS Wetr                        22   6  5 11  23-38  45       Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
11.Dumbéa FC                      22   6  2 14  24-49  42       Relegated
12.AS Qanono                      22   3  5 14  22-49  36       Relegated

Round 1
[Mar 4]
Lössi               1-2 Ne Drehu            
Magenta             1-0 Kunié               
Mont-Dore           3-1 Horizon Patho       
Hienghène           2-0 Dumbéa              
[Mar 5]
Gaïca               3-2 Qanono              
Wetr                1-1 Tiga                

Round 2 [Mar 11]
Ne Drehu            1-4 Tiga                
Dumbéa              0-3 Wetr                
Magenta             2-2 Horizon Patho       
Qanono              0-3 Hienghène           
Mont-Dore           0-4 Lössi               
Kunié               2-0 Gaïca               

Round 3
[Mar 18]
Tiga                4-1 Dumbéa              
Mont-Dore           4-1 Ne Drehu            
Hienghène           1-0 Kunié               
Wetr                1-0 Qanono              
[Mar 19]
Gaïca               1-2 Horizon Patho       
[Mar 26]
Magenta             1-2 Lössi               

Round 4
[Apr 1]
Kunié               1-2 Wetr                
Lössi               0-2 Gaïca               
Mont-Dore           3-2 Magenta             
Horizon Patho       2-2 Hienghène           
[Apr 2]
Dumbéa              1-0 Ne Drehu            
Tiga                3-0 Qanono              

Round 5
[Apr 8]
Dumbéa              1-0 Qanono              
Magenta             0-1 Ne Drehu            
Hienghène           3-1 Lössi               
Horizon Patho       3-1 Wetr                
Mont-Dore           0-1 Gaïca               
[Jun 10]
Tiga                1-1 Kunié               

Round 6
[Apr 15]
Kunié               3-1 Dumbéa              
Lössi               1-0 Wetr                
Ne Drehu            0-1 Qanono              
Magenta             4-2 Gaïca               
Mont-Dore           1-0 Hienghène           
[May 29]
Horizon Patho       0-0 Tiga                

Round 7 [Apr 22]
Gaïca               3-1 Ne Drehu            
Tiga                0-2 Lössi               
Qanono              0-1 Kunié               
Hienghène           3-5 Magenta             
Dumbéa              3-4 Horizon Patho       
Mont-Dore           2-3 Wetr                

Round 8
[Apr 29]
Lössi               1-0 Dumbéa              
Gaïca               1-1 Hienghène           
Ne Drehu            1-1 Kunié               
Horizon Patho       3-0 Qanono              [annulled]
Magenta             2-0 Wetr                
Mont-Dore           1-0 Tiga                
[Oct 7]
Horizon Patho       awd Qanono              [replay Apr 29; awarded 0-3; Horizon dns]

Round 9
[May 6]
Kunié               1-3 Horizon Patho       
Tiga                0-0 Magenta             
Mont-Dore           2-3 Dumbéa              
Hienghène           5-2 Ne Drehu            
Qanono              2-2 Lössi               
[May 7]
Wetr                0-1 Gaïca               

Round 10
[May 20]
Magenta             5-0 Dumbéa              
Lössi               2-2 Kunié               
Ne Drehu            2-0 Horizon Patho       
Hienghène           2-1 Wetr                
Mont-Dore           1-1 Qanono              
[Aug 12]
Gaïca               2-1 Tiga                

Round 11 [May 27]
Wetr                1-1 Ne Drehu            
Tiga                0-1 Hienghène           
Qanono              0-4 Magenta             
Horizon Patho       2-1 Lössi               
Dumbéa              3-5 Gaïca               
Mont-Dore           0-0 Kunié               

Round 12 [Jun 3]
Kunié               2-2 Magenta             
Dumbéa              1-2 Hienghène           
Tiga                3-0 Wetr                
Horizon Patho       2-2 Mont-Dore           
Qanono              2-4 Gaïca               
Ne Drehu            0-1 Lössi               

Round 13 [Jun 24]
Lössi               1-2 Mont-Dore           
Tiga                2-1 Ne Drehu            
Hienghène           3-3 Qanono              
Horizon Patho       3-3 Magenta             
Gaïca               3-2 Kunié               
Wetr                1-1 Dumbéa              

Round 14
[Jul 1]
Ne Drehu            2-1 Mont-Dore           
Qanono              0-1 Wetr                
Horizon Patho       0-1 Gaïca               
Kunié               2-0 Hienghène           
Lössi               2-2 Magenta             
[Oct 21]
Dumbéa              0-5 Tiga                

Round 15
[Jul 15]
Qanono              1-4 Tiga                
Ne Drehu            3-0 Dumbéa              
Hienghène           3-2 Horizon Patho       
Gaïca               1-0 Lössi               
[Aug 12]
Magenta             1-0 Mont-Dore           
[Oct 21]
Wetr                1-1 Kunié               

Round 16
[Jul 22]
Lössi               0-1 Hienghène           
Kunié               1-2 Tiga                
Ne Drehu            0-4 Magenta             
Qanono              1-2 Dumbéa              
[Jul 23]
Wetr                1-1 Horizon Patho       
Gaïca               0-2 Mont-Dore           

Round 17
[Aug 5]
Dumbéa              0-2 Kunié               
Qanono              0-3 Ne Drehu            
Tiga                awd Horizon Patho       [awarded 3-0; abandoned at 1-1 in 63' due
[Aug 6]                                      to "tensions"]
Wetr                0-3 Lössi               
Gaïca               2-3 Magenta             
[Oct 21]
Hienghène           3-3 Mont-Dore           

Round 18
[Aug 19]
Wetr                3-2 Mont-Dore           
Ne Drehu            1-3 Gaïca               
Lössi               4-3 Tiga                
[Aug 20]
Horizon Patho       0-5 Dumbéa              
Kunié               7-1 Qanono              
[Oct 28]
Magenta             2-1 Hienghène           

Round 19
[Sep 2]
Kunié               1-2 Ne Drehu            
Hienghène           0-0 Gaïca               
Tiga                2-1 Mont-Dore           
[Sep 3]
Dumbéa              1-0 Lössi               
Wetr                2-5 Magenta             
[Oct 28]
Qanono              3-3 Horizon Patho       

Round 20
[Sep 23]
Horizon Patho       3-1 Kunié               
[Sep 24]
Gaïca               4-0 Wetr                
Dumbéa              0-0 Mont-Dore           
[Oct 18]
Magenta             3-1 Tiga                
[Oct 21]
Lössi               1-1 Qanono              
[Nov 1]
Ne Drehu            3-3 Hienghène           

Round 21
[Sep 30]
Wetr                1-2 Hienghène           
Tiga                0-1 Gaïca               
[Oct 1]
Dumbéa              0-1 Magenta             
[Oct 21]
Horizon Patho       3-3 Ne Drehu            
[Oct 31]
Kunié               2-3 Lössi               
[Nov 1]
Qanono              1-0 Mont-Dore           

Round 22
[Nov 4]
Hienghène           2-7 Tiga                
Ne Drehu            2-0 Wetr                
Gaïca               5-1 Dumbéa              
Magenta             2-0 Qanono              
[Nov 5]
Kunié               1-1 Mont-Dore           
Lössi               1-4 Horizon Patho       

Final Table:

 1.AS Magenta                     22  14  5  3  54-26  69       Champions  [2 2 0 0 7-4 8]
 2.ASC Gaïca                      22  15  2  5  45-27  69  [P]             [2 0 0 2 4-7 2]
 3.Hienghène Sport                22  11  6  5  43-37  61
 4.Tiga Sports                    22  11  4  7  46-24  59  [C]
 5.AS Lössi                       22   9  4  9  33-31  53
 6.SC Ne Drehu                    22   8  4 10  32-39  50
 7.AS Mont-Dore                   22   7  6  9  31-32  49                           [2 1 1 0 5-3 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Horizon Patho                  22   7  8  7  40-45  49  [-2] Relegation Playoff  [2 0 1 1 3-5 3]
 9.AS Kunié                       22   6  7  9  34-30  47       Relegation Playoff
10.AS Wetr                        22   6  5 11  23-38  45       Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
11.Dumbéa FC                      22   6  2 14  24-49  42       Relegated
12.AS Qanono                      22   3  5 14  22-49  36       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

Participants (6):
Horizon Patho        [8th Super Ligue]
AS Kunié             [9th Super Ligue]
AS Wetr              [10th Super Ligue]
RC Poindimié         [winners PH Nord] 
CA Saint-Louis       [winners PH Sud]
Waguelilo Kapital    [winners Championnat des Iles]

[Nov 11]
Poindimié           1-2 Kunié               
Saint-Louis         2-2 Wetr                [5-4 pen]
[Nov 12]
Waguelilo           0-5 Horizon Patho       

NB: CA Saint-Louis promoted, AS Wetr relegated


Coupe de Calédonie 2023

Round 1 [Jul 8]
SC Ponérihouen      0-2 AJS Koindé          
ASC Gaïca           1-3 AS Lössi            
FC Belep            3-1 Drehu AC            [aet]
US Yaté             0-3 Tiga Sports         
JS Baco             0-2 Dumbéa FC           
Inter Bunaca        2-5 SC Ne Drehu         
Waawiluu Sport      1-1 USC                 [aet, 1-3 pen]
CO Main Noire       2-4 CA Saint-Louis      [aet]
CS Nengone          0-1 AS Kunié            
Trio Sport          2-2 AS Wetr             [aet, 4-5 pen]
Mouli Sports        1-0 AS Poum             [aet]
Horizon Patho       1-3 Hienghène Sport     
AS Magenta          2-0 AS Mont-Dore        
AS Nakety           1-7 AS Watiwe           
AC Canala           0-5 Thio Sports         
AS Qanono           bye

Round 2 [Jul 29]
FC Belep            0-3 AS Lössi            
Hienghène Sport     3-1 Dumbéa FC           
USC                 2-1 Thio Sports         
AS Wetr             0-0 AS Magenta          [aet, 2-4 pen]
SC Ne Drehu         1-0 AS Qanono           
AS Watiwe           3-2 AJS Koindé          [aet]
Mouli Sports        0-3 Tiga Sports         
CA Saint-Louis      1-3 AS Kunié            [aet]

Quarterfinals
Tiga Sports         1-1 Hienghène Sport     [aet, 5-6 pen]
SC Ne Drehu         4-1 USC                 
AS Kunié            2-2 AS Magenta          [aet, 2-4 pen]
AS Watiwe           2-3 AS Lössi            [aet]

Semifinals [Sep 23]
AS Lössi            0-1 Hienghène Sport     [aet]
SC Ne Drehu         0-1 AS Magenta          

Final [Oct 7]
AS Magenta          2-2 Hienghène Sport     [aet, 4-5 pen]


2022

2024

list of champions

list of cup winners

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 5 Mar 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.