French Polynesia 2021/22


Division 1
Division 2
Mooréa
Huahine
Raiatea
Marquesas Islands

Cup Tournaments

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Final Table:

 1.AS Pirae            22  18  2  2  95-14  77  [-1]  [C]  Champions
 2.AS Dragon           22  17  3  2 114-24  76             [2 1 1 0 3-1 6]
 3.AS Vénus            22  17  3  2  98-19  76             [2 0 1 1 1-3 3]
 4.AS Tefana           22  14  5  3  71-27  69
 5.AS Tamarii Punaruu  22  10  3  9  40-38  54  [-1]  [P]  [2 0 2 0 2-2 4]
 6.AS Central Sport    22  10  2 10  44-50  54             [2 0 2 0 2-2 4]
 7.AS Pueu             22   9  1 12  50-48  50
 8.AS Tamarii Temanava 22   7  1 14  45-68  42  [-2]  [P]
 9.AS Olympic Mahina   22   6  1 15  31-86  41
10.AS Tiare Tahiti     22   6  2 14  29-54  40  [-2]
11.AS Excelsior        22   4  1 17  30-96  35
12.AS Mataiea          22   1  0 21  23-146 24  [-1]

NB: 2 more losses than wins as one match was awarded a (0-0) loss
    against both clubs

Round 1
[Nov 5]
Tefana         10-2 Mataiea         
[Nov 6]
Tiare Tahiti    0-3 Central         
Pueu            5-3 Olympic         
Pirae           7-0 Temanava        
Excelsior      2-16 Dragon          
[Nov 23]
Vénus           3-1 Punaruu         

Round 2
[Nov 12]
Olympic         0-2 Tefana          
Punaruu         0-3 Pirae           
[Nov 13]
Tiare Tahiti    1-1 Pueu            
Central         4-3 Temanava        
Mataiea         0-8 Dragon          
[Nov 27]
Excelsior       1-6 Vénus           

Round 3
[Nov 19]
Tefana          2-0 Excelsior       
Punaruu         2-3 Dragon          
[Nov 20]
Olympic         1-2 Tiare Tahiti    
Pirae           4-0 Central         
Mataiea         1-4 Pueu            
[Jan 8]
Temanava       0-14 Vénus           

Round 4
[Dec 3]
Central         0-5 Vénus           
Punaruu         awd Tefana          [awarded 0-3; originally 2-2]
[Dec 4]
Temanava        awd Dragon          [awarded 0-3; originally 1-3]
Pirae           awd Tiare Tahiti    [awarded 0-0 loss to both; originally 3-0]
Excelsior       1-2 Pueu            
Mataiea         awd Olympic         [awarded 0-3; originally 4-1]

Round 5
[Dec 10]
Tefana          1-1 Dragon          
Vénus           1-0 Pueu            
[Dec 11]
Tiare Tahiti    1-0 Punaruu         
Excelsior       3-3 Temanava        
Pirae           3-0 Olympic         
Mataiea         1-4 Central         

Round 6
[Dec 17]
Vénus          12-0 Mataiea         
Tefana          6-1 Pueu            
[Dec 18]
Tiare Tahiti    1-0 Temanava        
Dragon          1-0 Olympic         
Pirae           8-1 Excelsior       
Central         1-1 Punaruu         

Round 7
[Jan 18]
Vénus           0-2 Dragon          
[Feb 4]
Punaruu         5-1 Mataiea         
[Feb 5]
Tiare Tahiti    3-1 Excelsior       
Olympic         1-2 Temanava        
Central         2-3 Pueu            
[Apr 14]
Tefana          1-1 Pirae           

Round 8
[Jan 18]
Pirae          11-1 Mataiea         
[Jan 27]
Olympic         3-4 Vénus           
[Jan 28]
Central         2-0 Excelsior       
[Jan 29]
Tiare Tahiti    1-1 Tefana          
Punaruu         2-1 Temanava        
[Jan 29]
Pueu            0-2 Dragon          

Round 9
[Jan 21]
Punaruu         2-1 Pueu            
Olympic         3-1 Excelsior       
[Jan 22]
Temanava        3-2 Tefana          
Mataiea         1-7 Tiare Tahiti    
Pirae           0-1 Vénus           
Dragon          7-0 Central         

Round 10
[Feb 11]
Tefana          1-1 Vénus           
Punaruu         3-0 Excelsior       
[Feb 12]
Temanava        8-3 Mataiea         
Dragon          6-0 Tiare Tahiti    
Pueu            2-4 Pirae           
[Apr 1]
Olympic         1-2 Central         

Round 11
[Feb 17]
Pueu            2-3 Temanava        
Dragon          3-3 Pirae           
[Feb 18]
Central         3-1 Tefana          
Olympic         1-1 Punaruu         
Excelsior       2-1 Mataiea         
[Apr 18]
Tiare Tahiti    1-4 Vénus           

Round 12
[Apr 8]
Olympic         1-4 Pueu            
Punaruu         0-3 Vénus           
[Apr 9]
Temanava        0-2 Pirae           
Central         4-0 Tiare Tahiti    
Dragon          5-1 Excelsior       
Mataiea         0-3 Tefana          

Round 13
[Apr 22]
Tefana          9-0 Olympic         
Vénus           7-2 Excelsior       
Dragon         15-0 Mataiea         
[Apr 23]
Temanava        1-2 Central         
Pueu            3-2 Tiare Tahiti    
Pirae           abd Punaruu         [abandoned at 2-1 in 27' due to unplayable pitch]
[Apr 26]
Pirae           1-0 Punaruu         [replay]

Round 14
[Apr 29]
Excelsior       1-6 Tefana          
[Apr 30]
Tiare Tahiti    2-3 Olympic         
Vénus           4-2 Temanava        
Pueu            8-2 Mataiea         
Central         1-2 Pirae           
Dragon          6-2 Punaruu         

Round 15
[May 13]
Vénus           2-1 Central         
Tefana          2-0 Punaruu         
[May 14]
Tiare Tahiti    0-3 Pirae           
Dragon          6-2 Temanava        
Pueu            4-1 Excelsior       
Olympic         2-1 Mataiea         

Round 16
[May 20]
Olympic        0-14 Pirae           
Dragon          4-5 Tefana          
[May 21]
Temanava        8-1 Excelsior       
Punaruu         2-1 Tiare Tahiti    
Pueu            1-2 Vénus           
Central         5-1 Mataiea         

Round 17
[May 27]
Olympic        0-10 Dragon          
Excelsior       0-7 Pirae           
Punaruu         1-1 Central         
[May 28]
Temanava        awd Tiare Tahiti    [awarded 0-3; originally 5-1]
Mataiea        0-15 Vénus           
Pueu            1-3 Tefana          

Round 18
[Jun 3]
Pirae           6-1 Tefana          
Dragon          1-1 Vénus           
[Jun 4]
Temanava        2-3 Olympic         
Mataiea         1-4 Punaruu         
Pueu            4-1 Central         
Excelsior       2-1 Tiare Tahiti    

Round 19
[Jun 17]
Vénus           8-0 Olympic         
Dragon          2-1 Pueu            
Excelsior       4-3 Central         
[Jun 18]
Tefana          6-0 Tiare Tahiti    
Temanava        0-1 Punaruu         
Mataiea         1-9 Pirae           

Round 20
[Jun 24]
Vénus           1-2 Pirae           
[Jun 25]
Tiare Tahiti    2-3 Mataiea         
Tefana          2-1 Temanava        
Pueu            2-3 Punaruu         
Excelsior       1-2 Olympic         
Central         1-5 Dragon          

Round 21
[Jul 8]
Vénus           1-1 Tefana          
Central         4-1 Olympic         
Excelsior       0-2 Punaruu         
[Jul 9]
Tiare Tahiti    1-7 Dragon          
Mataiea         1-4 Temanava        
Pirae           3-0 Pueu            

Round 22
[Jul 15]
Tefana          3-0 Central         
Pirae           2-1 Dragon          
[Jul 16]
Temanava        2-1 Pueu            
Vénus           awd Tiare Tahiti    [awarded 3-0, Tiare Tahiti dns]
Mataiea         2-5 Excelsior       
Punaruu         8-3 Olympic         

Final Table:

 1.AS Pirae            22  18  2  2  95-14  77  [-1]  [C]  Champions
 2.AS Dragon           22  17  3  2 114-24  76             [2 1 1 0 3-1 6]
 3.AS Vénus            22  17  3  2  98-19  76             [2 0 1 1 1-3 3]
 4.AS Tefana           22  14  5  3  71-27  69
 5.AS Tamarii Punaruu  22  10  3  9  40-38  54  [-1]  [P]  [2 0 2 0 2-2 4]
 6.AS Central Sport    22  10  2 10  44-50  54             [2 0 2 0 2-2 4]
 7.AS Pueu             22   9  1 12  50-48  50
 8.AS Tamarii Temanava 22   7  1 14  45-68  42  [-2]  [P]
 9.AS Olympic Mahina   22   6  1 15  31-86  41
10.AS Tiare Tahiti     22   6  2 14  29-54  40  [-2]
11.AS Excelsior        22   4  1 17  30-96  35
12.AS Mataiea          22   1  0 21  23-146 24  [-1]

NB: 2 more losses than wins as one match was awarded a (0-0) loss
    against both clubs

Division 2

Final Table:

 1.AS Taiarapu FC      22  17  3  2  85-16  76
 2.AS Tefana 2         22  15  2  5  75-32  69
 3.AS Papenoo          22  14  5  3  62-27  69
 4.AS Jeunes Tahitiens 22  14  5  3  67-31  69        [R]
 5.AS Arue             21  12  4  5  45-29  60  [-1]  [R]
 6.AS Tam. Punaruu 2   22  11  3  8  46-37  57  [-1]  [N]
 7.AS Dragon 2         22   8  2 12  73-66  47  [-1]  [N]
 8.AS Vénus 2          22   8  2 12  55-57  47  [-1]
 9.AS Vaiete           21   8  1 12  38-65  45  [-1]  [N]
10.AS Central Sport 2  22   6  1 15  43-89  41
11.AS Manu Ura         22   2  3 17  28-84  31  [R]
12.AS Olympic Mahina 2 22   0  1 21  26-110 23
 -.AS Mataiea 2        withdrew
 -.AS Pirae 2          withdrew

NB: remaining match apparently declared void

Division 2 - Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Hinano     12   8  3  1  35- 9  39
 2.AS Mira             12   7  1  4  31-17  35  [+1]
 3.AS Tamarii Tapuhute 11   6  1  4  27-19  32  [+2]
 4.AS Tohie'a FC       11   4  4  3  17-11  28  [+1]
 5.AS Tiare Anani      12   4  3  5  14-22  28  [+1]
 6.AS Tam. Temanava 2  12   4  1  7  18-30  27  [+2]
 7.AS Tiare Tahiti 2   12   0  3  9  11-45  19  [+4]
 -.AS Tearaa           withdrew; all results annulled;
   playing record:      5   0  0  5   5-27   5

NB: remaining match apparently declared void

Round 1
[Nov 6]
Tearaa          0-6 Tohie'a         [annulled]
Tiare Hinano    0-3 Tiare Anani     
[Nov 7]
Tiare Tahiti 2  1-4 Mira            
[Dec 22]
Temanava 2      3-1 Tapuhute        

Round 2
[Nov 13]
Tiare Hinano    5-1 Tapuhute        
Tiare Anani     1-5 Mira            
[Nov 14]
Tiare Tahiti 2  7-3 Tearaa          [annulled]
Tohie'a         5-1 Temanava 2      

Round 3
[Nov 20]
Tiare Anani     0-2 Tohie'a         
Mira            0-1 Tiare Hinano    
[Nov 21]
Tearaa          2-3 Temanava 2      [annulled]
Tapuhute        3-0 Tiare Tahiti 2  

Round 4
[Nov 27]
Tearaa          0-5 Mira            [annulled]
Tohie'a         n/p Tapuhute        
[Nov 28]
Tiare Anani     0-2 Temanava 2      
Tiare Hinano    3-0 Tiare Tahiti 2  

Round 5
[Dec 4]
Tiare Hinano    0-0 Tohie'a         
Tapuhute        6-0 Tearaa          [annulled]
[Dec 5]
Tiare Tahiti 2  3-4 Tiare Anani     
Mira            1-0 Temanava 2      

Round 6
[Dec 11]
Tohie'a         1-1 Mira            
Tiare Hinano    n/p Tearaa          
[Dec 12]
Tiare Anani     0-2 Tapuhute        
Temanava 2      4-3 Tiare Tahiti 2  

Round 7
[Dec 18]
Tearaa          n/p Tiare Anani     
Mira            1-2 Tapuhute        
[Dec 19]
Tohie'a         3-1 Tiare Tahiti 2  
Tiare Hinano    4-1 Temanava 2      

Round 8
[Jan 15]
Tohie'a         n/p Tearaa          
[Jan 26]
Tapuhute        2-1 Temanava 2      
[Feb 5]
Tiare Anani     1-1 Tiare Hinano    
[Feb 6]
Mira            6-0 Tiare Tahiti 2  

Round 9
[Jan 22]
Tapuhute        2-2 Tiare Hinano    
Mira            6-2 Tiare Anani     
[Jan 23]
Temanava 2      1-3 Tohie'a         
Tearaa          n/p Tiare Tahiti 2  

Round 10
[Jan 29]
Tohie'a         0-0 Tiare Anani     
Tiare Hinano    3-0 Mira            
[Jan 30]
Tiare Tahiti 2 2-10 Tapuhute        
Temanava 2      bye

Round 11
[Feb 12]
Tapuhute        2-1 Tohie'a         
[Feb 13]
Temanava 2      0-1 Tiare Anani     
Tiare Tahiti 2  0-7 Tiare Hinano    
Mira            bye

Round 12
[Feb 19]
Tohie'a         0-2 Tiare Hinano    
[Feb 20]
Tiare Anani     0-0 Tiare Tahiti 2  
Temanava 2      3-2 Mira            
Tapuhute        bye

Round 13
[Feb 26]
Tapuhute        1-2 Tiare Anani     
[Feb 27]
Mira            3-2 Tohie'a         
Tiare Tahiti 2  1-1 Temanava 2      
Tiare Hinano    bye

Round 14
[Mar 5]
Tapuhute        1-2 Mira            
[Mar 6]
Tiare Tahiti 2  0-0 Tohie'a         
Temanava 2      1-7 Tiare Hinano    
Tiare Anani     bye

Final Table:

 1.AS Tiare Hinano     12   8  3  1  35- 9  39
 2.AS Mira             12   7  1  4  31-17  35  [+1]
 3.AS Tamarii Tapuhute 11   6  1  4  27-19  32  [+2]
 4.AS Tohie'a FC       11   4  4  3  17-11  28  [+1]
 5.AS Tiare Anani      12   4  3  5  14-22  28  [+1]
 6.AS Tam. Temanava 2  12   4  1  7  18-30  27  [+2]
 7.AS Tiare Tahiti 2   12   0  3  9  11-45  19  [+4]
 -.AS Tearaa           withdrew; all results annulled;
   playing record:      5   0  0  5   5-27   5

NB: remaining match apparently declared void

Second Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Hinano     12  11  0  1  37- 7  47  [+2]
 2.AS Mira             12   8  1  3  33- 7  37
 3.AS Tohie'a FC       12   7  2  3  29-16  35
 4.AS Tamarii Tapuhute 12   6  0  6  25-22  30
 5.AS Tiare Anani      12   4  0  8  29-30  24
 6.AS Tam. Temanava 2  12   3  2  7  16-51  21  [-2]
 7.AS Tiare Tahiti 2   12   0  1 11   7-43  12  [-1]
 -.AS Tearaa           excluded

Round 1
[Mar 12]
Tiare Anani     0-3 Tiare Hinano    
[Mar 13]
Mira            6-0 Tiare Tahiti 2  
Tapuhute        2-1 Temanava 2      
Tohie'a         bye

Round 2
[Mar 19]
Mira            1-0 Tiare Anani     
[Mar 20]
Tiare Hinano    5-2 Tapuhute        
Temanava 2      1-1 Tohie'a         
Tiare Tahiti 2  bye

Round 3
[Mar 26]
Tiare Hinano    1-0 Mira            
[Mar 27]
Tohie'a         2-0 Tiare Anani     
Tiare Tahiti 2  1-3 Tapuhute        
Temanava 2      bye

Round 4
[Apr 2]
Tapuhute        1-4 Tohie'a         
[Apr 3]
Temanava 2      5-1 Tiare Anani     
Tiare Tahiti 2  0-4 Tiare Hinano    
Mira            bye

Round 5
[Apr 9]
Tohie'a         1-0 Tiare Hinano    
[Apr 10]
Tiare Anani     1-0 Tiare Tahiti 2  
Temanava 2      0-8 Mira            
Tapuhute        bye

Round 6
[Apr 17]
Tiare Tahiti 2  1-2 Temanava 2      
[Apr 30]
Mira            0-0 Tohie'a         
[May 1]
Tapuhute        4-0 Tiare Anani     
Tiare Hinano    bye

Round 7
[Apr 24]
Tiare Tahiti 2  0-6 Tohie'a         
[May 26]
Mira            2-1 Tapuhute        
Temanava 2      0-5 Tiare Hinano    
Tiare Anani     bye

NB: round 8 played after round 14

Round 9
[May 14]
Tapuhute        1-2 Tiare Hinano    
[May 15]
Tiare Anani     3-2 Mira            
Tohie'a         6-1 Temanava 2      
Tiare Tahiti 2  bye

Round 10
[May 21]
Mira            1-2 Tiare Hinano    
[May 22]
Tiare Anani     0-3 Tohie'a         
Tapuhute        4-1 Tiare Tahiti 2  
Temanava 2      bye

Round 11
[May 28]
Tohie'a         1-3 Tapuhute        
[May 29]
Tiare Anani    18-2 Temanava 2      
Tiare Hinano    awd Tiare Tahiti 2  [awarded 3-0, Tiare Tahiti 2 forfeited]
Mira            bye

Round 12
[Jun 4]
Tiare Hinano    6-0 Tohie'a         
[Jun 5]
Tiare Tahiti 2  1-3 Tiare Anani     
Mira            awd Temanava 2      [awarded 3-0, Temanava 2 forfeited]
Tapuhute        bye

Round 13
[Jun 11]
Tiare Anani     1-4 Tapuhute        
Temanava 2      3-3 Tiare Tahiti 2  
[Jun 29]
Tohie'a         0-4 Mira            
Tiare Hinano    bye

Round 14
[Jun 18]
Tapuhute        0-3 Mira            
[Jun 19]
Tohie'a         5-0 Tiare Tahiti 2  
Tiare Hinano    awd Temanava 2      [awarded 3-0, Temanava 2 forfeited]
Tiare Anani     bye

Round 8
[Jun 25]
Tiare Hinano    3-2 Tiare Anani     
[Jun 26]
Tiare Tahiti 2  0-3 Mira            
Temanava 2      1-0 Tapuhute        
Tohie'a         bye

Final Table:

 1.AS Tiare Hinano     12  11  0  1  37- 7  47  [+2]
 2.AS Mira             12   8  1  3  33- 7  37
 3.AS Tohie'a FC       12   7  2  3  29-16  35
 4.AS Tamarii Tapuhute 12   6  0  6  25-22  30
 5.AS Tiare Anani      12   4  0  8  29-30  24
 6.AS Tam. Temanava 2  12   3  2  7  16-51  21  [-2]
 7.AS Tiare Tahiti 2   12   0  1 11   7-43  12  [-1]
 -.AS Tearaa           excluded

Aggregate Table

 1.AS Tiare Hinano     24  19  3  2  72-16  86  [+2]
 2.AS Mira             24  15  2  7  64-24  72  [+1]
 3.AS Tohie'a FC       23  11  6  6  46-27  63  [+1]
 4.AS Tamarii Tapuhute 23  12  1 10  52-41  62  [+2]
 5.AS Tiare Anani      24   8  3 13  43-52  52  [+1]
 6.AS Tam. Temanava 2  24   7  3 14  34-81  48 
 7.AS Tiare Tahiti 2   24   0  4 20  18-88  31  [+3]
 -.AS Tearaa           withdrew; all results annulled;
   playing record:      5   0  0  5   5-27   5

NB: remaining match apparently declared void

Division 2 - Huahine

Final Table:

 1.Team Mato            4   3  0  1  18- 8  13  [4-1]
 2.Futsal Maroe         4   3  0  1   4- 4  13  [1-4]
 3.AS Lokevaerarii      4   2  1  1   7- 3  11
 4.AS Fauna Nui         4   0  2  2   0- 9   6
 5.AS A Rohi No Te Tama 4   0  1  3   1- 6   5

Round 1 [Mar 12]
Lokevaerarii    1-0 Rohi No Te Tama 
Team Mato       8-0 Fauna Nui       
Futsal Maroe    bye

Round 2 [Mar 19]
Lokevaerarii    6-2 Team Mato       
Fauna Nui       0-1 Futsal Maroe    
Rohi No Te Tama bye

Round 3 [Mar 26]
Rohi No Te Tama 1-4 Team Mato       
Futsal Maroe    1-0 Lokevaerarii    
Fauna Nui       bye

Round 4 [Apr 16]
Team Mato       4-1 Futsal Maroe    
Fauna Nui       0-0 Rohi No Te Tama 
Lokevaerarii    bye

Round 5 [Apr 30]
Futsal Maroe    1-0 Rohi No Te Tama 
Lokevaerarii    0-0 Fauna Nui       
Team Mato       bye

Final Table:

 1.Team Mato            4   3  0  1  18- 8  13  [4-1]
 2.Futsal Maroe         4   3  0  1   4- 4  13  [1-4]
 3.AS Lokevaerarii      4   2  1  1   7- 3  11
 4.AS Fauna Nui         4   0  2  2   0- 9   6
 5.AS A Rohi No Te Tama 4   0  1  3   1- 6   5

Raiatea

Final Table:

 1.AS Samine           10  10  0  0  70- 6  40
 2.TNT                 10   6  1  3  36-10  29
 3.AS Tamarii Tainuu   10   6  0  4  56-20  28
 4.TRM Opoa            10   5  1  4  20-23  26
 5.TRM Uturoa          10   2  0  8  11-65  16
 6.Dream Team          10   0  0 10   6-75   9  [-1]

Round 1
[Feb 26]
Tainuu          4-0 TRM Opoa        
TRM Uturoa      0-9 Samine          
[Feb 27]
TNT            10-0 Dream Team      

Round 2
[Mar 5]
TRM Opoa        1-1 TNT             
[Mar 6]
Samine          8-1 Tainuu          
Dream Team      1-4 TRM Uturoa      

Round 3
[Mar 12]
Samine          3-0 TRM Opoa        
TRM Uturoa      0-4 TNT             
[Mar 13]
Tainuu         15-0 Dream Team      

Round 4
[Mar 19]
TNT             2-0 Tainuu          
TRM Uturoa      1-3 TRM Opoa        
[Mar 20]
Dream Team      0-3 Samine          [awarded 0-3, Dream Team forfeited]

Round 5
[Mar 26]
Tainuu          8-0 TRM Uturoa      
Samine          3-1 TNT             
[Mar 27]
TRM Opoa        5-0 Dream Team      

Round 6
[Apr 2]
TRM Opoa        2-3 Tainuu          
Samine         14-1 TRM Uturoa      
[Apr 3]
Dream Team      0-3 TNT             

Round 7
[Apr 9]
Tainuu          1-4 Samine          
TNT             1-2 TRM Opoa        
[Apr 10]
TRM Uturoa      4-3 Dream Team      

Round 8
[Apr 16]
TRM Opoa        1-8 Samine          
TNT            10-0 TRM Uturoa      
[Apr 17]
Dream Team     0-13 Tainuu          

Round 9
[Apr 23]
Tainuu          2-4 TNT             
TRM Opoa        4-1 TRM Uturoa      
[Apr 24]
Samine         16-1 Dream Team      

Round 10
[Apr 30]
TNT             0-2 Samine          
TRM Uturoa      0-9 Tainuu          
[May 1]
Dream Team      1-2 TRM Opoa        

Final Table:

 1.AS Samine           10  10  0  0  70- 6  40
 2.TNT                 10   6  1  3  36-10  29
 3.AS Tamarii Tainuu   10   6  0  4  56-20  28
 4.TRM Opoa            10   5  1  4  20-23  26
 5.TRM Uturoa          10   2  0  8  11-65  16
 6.Dream Team          10   0  0 10   6-75   9  [-1]


Marquesas Islands

Marquises Nord
Nuku Hiva | Ua Pou
Marquises Sud
Fatu Hiva | Hiva Oa
Fatu Hiva Ligue 2022 NB: no information Hiva Oa Ligue 2022 Final Table: 1.AS Kaoha Club 6 3 3 0 12- 5 18 2.AS Domina 6 2 2 2 18- 9 14 3.AS Team Tahuata 6 2 2 2 8-13 14 4.AS Naiki 6 0 3 3 6-17 9 Round 1 [Apr 16] Domina 7-0 Naiki Kaoha Club 1-1 Team Tahuata Round 2 [Apr 30] Team Tahuata 1-5 Domina Naiki 1-1 Kaoha Club Round 3 [May 7] Team Tahuata 2-1 Naiki Kaoha Club 2-1 Domina Round 4 [May 14] Naiki 1-1 Team Tahuata Domina 1-1 Kaoha Club Round 5 [May 21] Domina 2-3 Team Tahuata Kaoha Club 4-1 Naiki Round 6 [Jun 11] Naiki 2-2 Domina Team Tahuata 0-3 Kaoha Club Final Table: 1.AS Kaoha Club 6 3 3 0 12- 5 18 2.AS Domina 6 2 2 2 18- 9 14 3.AS Team Tahuata 6 2 2 2 8-13 14 4.AS Naiki 6 0 3 3 6-17 9 Nuku Hiva Ligue 2021/22 Final Table: 1.AS Jeunesse Marq. 6 4 2 0 14- 7 20 2.AS Taiohae Nui Club 6 2 2 2 17-16 14 3.AS Hoata Nui 6 1 0 5 13-20 9 [Nov 14] Hoata Nui 1-2 Jeunesse Marquisienne [Nov 21 Taiohae Nui 0-3 Hoata Nui [Nov 28] J. Marquisienne 1-1 Taiohae Nui [Dec 5] J. Marquisienne 3-2 Hoata Nui [Dec 12] Hoata Nui 3-6 Taiohae Nui [Jan 23] Taiohae Nui 1-2 Jeunesse Marquisienne [Jan 30] Taiohae Nui 6-4 Hoata Nui [Feb 6] Hoata Nui 0-3 Jeunesse Marquisienne [Feb 13] J. Marquisienne 3-3 Taiohae Nui Final Table: 1.AS Jeunesse Marq. 6 4 2 0 14- 7 20 2.AS Taiohae Nui Club 6 2 2 2 17-16 14 3.AS Hoata Nui 6 1 0 5 13-20 9 Ua Pou Ligue 2022 Final Table: 1.AS Saint-Etienne 2 1 1 0 8- 5 6 2.AS Poumaka 2 0 1 1 5- 8 3 [May 21] Saint-Etienne 3-3 Poumaka [May 28] Poumaka 2-5 Saint-Etienne Final Table: 1.AS Saint-Etienne 2 1 1 0 8- 5 6 2.AS Poumaka 2 0 1 1 5- 8 3

Cup Tournaments

Coupe du Polynésie 2022 | Coupe de Mooréa 2022 | Coupe Marquises 2022

Coupe du Polynésie 2022

Round 1
[Apr 14]
Temanava        0-4 Vénus           
Excelsior       0-8 Dragon          
[Apr 15]
JT              1-6 Punaruu         
Papenoo         5-0 Manu Ura        
Tiare Anani     4-3 Olympic         
Tiare Tahiti    1-1 Tiare Hinano    [3-4 pen]
[Apr 16]
Mataiea         0-1 Pueu           
Arue            3-3 Taiarapu FC     [2-4 pen]
[Apr 18]
Tohie'a         0-2 Pirae           

1/8 Finals
[May 6]
Vaiete         0-11 Pueu           
Pirae           4-1 Tefana          
[May 7]
Taiarapu FC     2-1 Papenoo         
Vénus           5-0 Samine          
Tiare Anani     1-8 Dragon          
Tapuhute        2-3 Punaruu         
J. Marquisienne 3-1 Central         
[May 8]
Tiare Hinano    1-2 Mira            

Quarterfinals
[Jun 9]
Dragon          2-1 Punaruu         
Vénus           3-1 Pirae           
[Jun 11]
J. Marquisienne 2-2 Pueu           [3-4 pen]
[Jun 12]
Mira            2-3 Taiarapu FC     

Semifinals [Jul 2]
Taiarapu FC     0-8 Dragon          
Vénus           4-0 Pueu           

Final [Jul 23]
Dragon          0-2 Vénus           
  [Roonui Tehau 33, Teaonui Tehau 40]

Coupe de Mooréa 2022

Quarterfinals
[Jul 2]
Mira            1-1 Tohie'a         [3-1 pen]
[Jul 3]
Tiare Tahiti    0-1 Tapuhute        
Temanava        4-4 Tiare Hinano    [4-2 pen]
Tiare Anani     bye

Semifinals [Jul 10]
Tapuhute        1-0 Tiare Anani     
Mira            0-1 Temanava        

Final [Jul 17]
Tapuhute        1-2 Temanava        

Coupe Marquises 2022

Final [Apr 22]
J. Marquisienne 4-2 Kaoha Club      


2020/21

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Jul 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.