French Polynesia 2022/23


Division 1
Mooréa
Raiatea
Marquesas Islands

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Table:

 1.AS Dragon           11  11  0  0  64-10  44
 2.AS Vénus            11   9  0  2  57- 5  38
 3.AS Pirae            11   8  1  2  66- 9  36  [C]
 4.AS Tefana           11   7  2  2  34-11  34
 5.AS Tamarii Temanava 11   5  3  3  36-26  29
 6.AS Tamarii Punaruu  11   5  2  4  32-19  28
 7.AS Central Sport    11   4  3  4  33-18  26
 8.AS Pueu             11   3  2  6  20-35  22
 9.AS Taiarapu FC      11   3  1  7  18-47  21  [P]
10.AS Jeunes Tahitiens 11   2  0  9  12-82  17  [P]
11.AS Excelsior        11   1  0 10   7-64  14
12.AS Olympic Mahina   11   1  0 10  10-63  13  [-1]

Round 1
[Oct 14]
Vénus           3-0 Punaruu         
Tefana          4-0 Taiarapu        
Excelsior      0-11 Dragon          
[Oct 15]
Pirae           6-3 Temanava        
J. Tahitiens    0-8 Central         
Pueu            1-2 Olympic         

Round 2
[Oct 21]
Olympic         0-6 Tefana          
Excelsior       0-8 Vénus           
[Oct 22]
J. Tahitiens    1-4 Pueu            
Punaruu         1-1 Pirae           
Taiarapu        1-7 Dragon          
[Oct 30]
Temanava        1-1 Central         

NB: round 3 played after round 5

Round 4
[Nov 11]
Central         2-3 Vénus           
Punaruu         0-3 Tefana          
[Nov 12]
Temanava        2-7 Dragon          
Taiarapu        4-3 Olympic         
Excelsior       1-3 Pueu            
Pirae           7-0 J. Tahitiens    

Round 5 [Nov 20]
Taiarapu        4-2 J. Tahitiens    
Punaruu         2-1 Pueu            
Temanava        1-1 Tefana          
Dragon          3-2 Central         
Vénus           1-0 Pirae           
Olympic         1-4 Excelsior       

Round 3
[Nov 25]
Tefana          5-0 Excelsior       
Dragon          2-1 Punaruu         
Olympic         2-3 J. Tahitiens    
[Nov 26]
Vénus           4-0 Temanava        
Central         2-5 Pirae           
Pueu            4-1 Taiarapu        

Round 6
[Dec 2]
Dragon          2-1 Pirae           
Central         0-3 Tefana          
[Dec 3]
Temanava        4-1 Pueu            
Taiarapu        2-0 Excelsior       
Punaruu         4-1 Olympic         
J. Tahitiens   0-15 Vénus           

Round 7
[Dec 9]
Tefana          0-4 Pirae           
Excelsior       1-4 J. Tahitiens    
Dragon          1-0 Vénus           
[Dec 10]
Olympic        1-11 Temanava        
Punaruu         6-2 Taiarapu        
Pueu            1-1 Central         

Round 8
[Dec 16]
Tefana          3-3 Pueu            
Vénus           9-0 Taiarapu        
Central         4-0 Punaruu         
Pirae          11-0 Excelsior       
[Dec 17]
J. Tahitiens    2-5 Temanava        
Dragon          awd Olympic         [awarded 3-0; Olympic forfeited]

Round 9
[Jan 13]
Tefana          1-0 Vénus           
[Jan 14]
Pueu            0-7 Pirae           
[Jan 17]
Dragon         17-0 J. Tahitiens    
[Feb 3]
Olympic         0-1 Central         
[Feb 4]
Temanava        3-2 Taiarapu        
Punaruu         4-1 Excelsior       

Round 10
[Jan 20]
Vénus           5-1 Pueu            
Tefana          2-3 Dragon          
Pirae          17-0 Olympic         
J. Tahitiens   0-13 Punaruu         
[Jan 21]
Excelsior       0-5 Temanava        
Taiarapu        2-2 Central         

Round 11
[Jan 27]
J. Tahitiens    0-6 Tefana          
Pueu            1-8 Dragon          
[Jan 28]
Temanava        1-1 Punaruu         
Pirae           7-0 Taiarapu        
Central        10-0 Excelsior       
[Jan 30]
Olympic         0-9 Vénus           

Table:

 1.AS Dragon           11  11  0  0  64-10  44
 2.AS Vénus            11   9  0  2  57- 5  38
 3.AS Pirae            11   8  1  2  66- 9  36  [C]
 4.AS Tefana           11   7  2  2  34-11  34
 5.AS Tamarii Temanava 11   5  3  3  36-26  29
 6.AS Tamarii Punaruu  11   5  2  4  32-19  28
 7.AS Central Sport    11   4  3  4  33-18  26
 8.AS Pueu             11   3  2  6  20-35  22
 9.AS Taiarapu FC      11   3  1  7  18-47  21  [P]
10.AS Jeunes Tahitiens 11   2  0  9  12-82  17  [P]
11.AS Excelsior        11   1  0 10   7-64  14
12.AS Olympic Mahina   11   1  0 10  10-63  13  [-1]


Division 2 - Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Tahiti      6   5  1  0  19- 2  26  [+4]        [1-1]
 2.AS Mira              6   5  1  0  24- 3  24  [+2]        [1-1]
 3.AS Tohie'a FC        6   4  0  2  13- 7  20  [+2]
 4.AS Tiare Hinano      6   2  1  3   9- 9  13  [+1]  [-1]
 5.AS Tam. Temanava 2   6   1  0  5   6-26  11  [+2]        [5-3]
 6.AS Tamarii Tapuhute  6   1  1  4   6-17  10  [+1]  [-1]  [3-5]
 7.AS Tiare Anani       6   1  0  5   3-16   9  [+1]  [-1]
NB: teams obtained administrative bonus points at the end of the competition

Round 1
[Oct 8]
Mira            5-1 Tapuhute        
[Oct 9]
Temanava 2      0-3 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    2-0 Tohie'a         
Tiare Anani     bye

Round 2
[Oct 15]
Tiare Hinano    0-1 Tiare Tahiti    
[Oct 16]
Tiare Anani     2-1 Temanava 2      
Tohie'a         3-0 Tapuhute        
Mira            bye

Round 3
[Oct 22]
Tapuhute        1-0 Tiare Anani     
[Oct 23]
Tiare Tahiti    8-0 Temanava 2      
Tohie'a         1-3 Mira            
Tiare Hinano    bye

Round 4
[Oct 29]
Tapuhute        1-1 Tiare Hinano    
[Oct 30]
Temanava 2      0-3 Tohie'a         
Mira            5-0 Tiare Anani     
Tiare Tahiti    bye

NB: round 5 played after round 7

Round 6
[Nov 12]
Mira            awd Tiare Hinano    [awarded 3-0, Hinano forfeited]
[Nov 13]
Tapuhute        0-3 Tiare Tahiti    
Tiare Anani     0-2 Tohie'a         
Temanava 2      bye

Round 7
[Nov 20]
Tapuhute        3-5 Temanava 2      
Tiare Tahiti    1-1 Mira            
[Dec 17]
Tiare Hinano    awd Tiare Anani     [awarded 3-0, Anani forfeited]
Tohie'a         bye

Round 5
[Nov 26]
Tiare Hinano    2-4 Tohie'a         
[Nov 27]
Tiare Anani     1-4 Tiare Tahiti    
Temanava 2      0-7 Mira            
Tapuhute        bye

Final Table:

 1.AS Tiare Tahiti      6   5  1  0  19- 2  26  [+4]        [1-1]
 2.AS Mira              6   5  1  0  24- 3  24  [+2]        [1-1]
 3.AS Tohie'a FC        6   4  0  2  13- 7  20  [+2]
 4.AS Tiare Hinano      6   2  1  3   9- 9  13  [+1]  [-1]
 5.AS Tam. Temanava 2   6   1  0  5   6-26  11  [+2]        [5-3]
 6.AS Tamarii Tapuhute  6   1  1  4   6-17  10  [+1]  [-1]  [3-5]
 7.AS Tiare Anani       6   1  0  5   3-16   9  [+1]  [-1]
NB: teams obtained administrative bonus points at the end of the competition

Second Stage

Table:

 1.AS Tiare Hinano      2   2  0  0   9- 2   8
 2.AS Tiare Tahiti      2   1  0  1   5- 5   5
 3.AS Tohie'a FC        2   1  0  1   3- 3   5
 4.AS Tam. Temanava 2   2   1  0  1   3- 6   5
 5.AS Mira              1   1  0  0   6- 1   4
 6.AS Tamarii Tapuhute  2   0  0  2   1- 7   2
 7.AS Tiare Anani       1   0  0  1   0- 3   0  [-1]

Round 1
[Jan 21]
Mira            6-1 Tapuhute        
[Jan 22]
Temanava 2      0-6 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    3-2 Tohie'a         
Tiare Anani     bye

Round 2
[Jan 28]
Tiare Hinano    3-2 Tiare Tahiti    
[Jan 29]
Tiare Anani     awd Temanava 2      [awarded 0-3, Tiare Anani forfeited]
Tohie'a         1-0 Tapuhute        
Mira            bye

Round 3
[Feb 4]
Tapuhute         -  Tiare Anani     
[Feb 5]
Tiare Tahiti     -  Temanava 2      
Tohie'a          -  Mira            
Tiare Hinano    bye

Table:

 1.AS Tiare Hinano      2   2  0  0   9- 2   8
 2.AS Tiare Tahiti      2   1  0  1   5- 5   5
 3.AS Tohie'a FC        2   1  0  1   3- 3   5
 4.AS Tam. Temanava 2   2   1  0  1   3- 6   5
 5.AS Mira              1   1  0  0   6- 1   4
 6.AS Tamarii Tapuhute  2   0  0  2   1- 7   2
 7.AS Tiare Anani       1   0  0  1   0- 3   0  [-1]


Raiatea

Table:

 1.AS Samine            2   2  0  0  21- 0   8
 2.TRM                  2   1  0  1   3- 7   5
 3.AS Tamarii Tainuu    1   1  0  0   6- 1   4
 4.TNT                  2   0  0  2   1- 7   2
 5.Dream Team           1   0  0  1   0-16   1

Round 1
[Jan 21]
TNT             1-2 TRM             
[Jan 22]
Dream Team     0-16 Samine          
Tainuu          bye

Round 2
[Jan 28]
TRM             1-6 Tainuu          
[Jan 29]
Samine          5-0 TNT             
Dream Team      bye

Round 3
[Feb 4]
Dream Team       -  Tainuu          
[Feb 5]
Samine           -  TRM             
TNT             bye

Table:

 1.AS Samine            2   2  0  0  21- 0   8
 2.TRM                  2   1  0  1   3- 7   5
 3.AS Tamarii Tainuu    1   1  0  0   6- 1   4
 4.TNT                  2   0  0  2   1- 7   2
 5.Dream Team           1   0  0  1   0-16   1

Round 4
[Feb 18]
Dream Team       -  TRM             
[Feb 19]
Tainuu           -  TNT             
Samine          bye

Round 5
[Feb 25]
TNT              -  Dream Team      
[Feb 26]
Samine           -  Tainuu          
TRM             bye


Marquesas Islands

Championnat Marquise Nord | Championnat Marquise Sud

Championnat Marquise Nord

Table:

 1.AS Jeunesse Marq.    5   4  0  1  10- 7  17
 2.AS Poumaka           5   4  0  1   8- 3  17
 3.AS Saint-Etienne     5   3  0  2  14- 7  14
 4.AS Tamarii Hitikau   5   3  0  2  12- 9  14
 5.AS Hoata Nui         5   1  0  4   8-10   8
 6.AS Taiohae Nui Club  5   0  0  5   4-20   5

Round 1 [Oct 29]
Hoata Nui       1-2 Tamarii Hitikau 
Saint-Etienne   0-2 Jeunesse Marquisienne
Poumaka         2-0 Taiohae Nui     

Round 2 [Nov 12]
Taiohae Nui     1-4 Tamarii Hitikau 
Hoata Nui       1-2 Saint-Etienne   
J. Marquisienne 1-0 Poumaka         

Round 3 [Nov 26]
Poumaka         1-0 Tamarii Hitikau 
Saint-Etienne   8-1 Taiohae Nui     
J. Marquisienne 2-1 Hoata Nui       

Round 4 [Jan 14]
Hoata Nui       1-3 Poumaka         
Taiohae Nui     1-2 Jeunesse Marquisienne
Saint-Etienne   3-1 Tamarii Hitikau 

Round 5 [Jan 28]
J. Marquisienne 3-5 Tamarii Hitikau 
Taiohae Nui     1-4 Hoata Nui       
Poumaka         2-1 Saint-Etienne   

Table:

 1.AS Jeunesse Marq.    5   4  0  1  10- 7  17
 2.AS Poumaka           5   4  0  1   8- 3  17
 3.AS Saint-Etienne     5   3  0  2  14- 7  14
 4.AS Tamarii Hitikau   5   3  0  2  12- 9  14
 5.AS Hoata Nui         5   1  0  4   8-10   8
 6.AS Taiohae Nui Club  5   0  0  5   4-20   5

Championnat Marquise Sud

Table:

 1.AS Team Faehiri      5   3  1  1  13- 9  15
 2.AS Kaoha Club        5   3  1  1  10- 6  15
 3.AS Mahitoa           5   2  3  0   8- 5  14
 4.AS Naiki             5   2  2  1  12- 7  13
 5.AS Domina            5   1  1  3   7- 6   9
 6.AS Team Tahuata      5   0  0  5   3-20   4  [-1]

Round 1 [Oct 22]
Naiki           1-1 Mahitoa         
Kaoha Club      1-2 Team Faehiri    
Domina          4-0 Team Tahuata    

Round 2
[Nov 5]
Mahitoa         3-2 Team Faehiri    
[Nov 26]
Kaoha Club      awd Team Tahuata    [awarded 3-0, Tahuata forfeited]
Naiki           1-0 Domina          

Round 3 [Nov 12]
Mahitoa         3-1 Team Tahuata    
Naiki           3-3 Team Faehiri    
Domina          2-3 Kaoha Club      

Round 4 [Nov 19]
Mahitoa         0-0 Domina          
Team Tahuata    1-4 Team Faehiri    
Naiki           1-2 Kaoha Club      

Round 5
[Nov 5]
Naiki           6-1 Team Tahuata    
[Dec 3]
Mahitoa         1-1 Kaoha Club      
Team Faehiri    2-1 Domina          

Table:

 1.AS Team Faehiri      5   3  1  1  13- 9  15
 2.AS Kaoha Club        5   3  1  1  10- 6  15
 3.AS Mahitoa           5   2  3  0   8- 5  14
 4.AS Naiki             5   2  2  1  12- 7  13
 5.AS Domina            5   1  1  3   7- 6   9
 6.AS Team Tahuata      5   0  0  5   3-20   4  [-1]


2021/22

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 5 Feb 2023

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.